stany magazynowe – 18 lipca 2022

Zgodnie z lipcowym planem, dziś tylko standardowy zestaw danych poniedziałkowych. Programu i pełnego zestawu aktualności nie ma. ALE polecam przejrzeć wpis – bowiem znajdziecie tu informacje o webinarze, na którym omówię bieżącą sytuację na rynkach 🙂

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

stany magazynowe - 18 lipca 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Kawa

 • Zapasy kawy w magazynach ICE spadły dziesiąty tydzień z rzędu (-49,8k t/t), w sezonie 2020/21 wzrosły (+21,9k t/t). Zapasy kawy są o -66,13% s/s.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Kakao

 • Zapasy kakao w magazynach ICE wzrosły (+0,9k t/t), w poprzednim sezonie wzrosły (+40,2k t/t). Zapasy są w tym sezonie o -4,85% s/s niższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Ropa naftowa

 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 15 lipca 2022 wynosiły 3,678 mln (-19,92% t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosła szósty tydzień z rzędu o 2 w ubiegłym tygodniu do poziomu 599 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

 • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji wzrosły – sierpniowe dostawy wycenia się na $40,50/mmBtu (-1,2% t/t). Średnia cena za dostawę we wrześniu została oszacowana na $41,00/mmBtu. „Rynek LNG wygląda na dość ciasny z wielu powodów: letni popyt w Azji rośnie, a w Europie i Teksasie trwa fala upałów, ale jednocześnie występuje wiele problemów z dostawami” – powiedział. Ryan McKay, strateg ds. surowców w TD Securities. „Oznacza to, że prawie wszystkie ładunki LNG z basenu atlantyckiego pozostaną (tam), zamiast docierać do Azji Północnej, gdzie wolumen importu LNG jest niższy niż pięcioletnia średnia na główne rynki odbiorcze: Japonię, Chiny, Koreę Południową i Tajwan” – powiedział Ciaran Roe, dyrektor globalny LNG.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 100,2 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +1,01% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 100,2 bcfd.
 • Lipcowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosiła średnio 96,0 mld stóp sześciennych dziennie (+0,73% m/m).
 • Lipcowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 11,2 bcfd (b/z m/m).
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych pozostała drugi tydzień na niezmienionym poziomie 153 aktywnych punktów.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 8 lipca wzrosły o +58 mld stóp sześciennych (bcf) do 2 369 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -11,87% poniżej 5-letniej średniej. Analitycy prognozowali wzrost zapasów o +56 bcf.

Złoto

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Czternasty z rzędu tydzień spadku zapasów stali. Dziesiąty z rzędu tydzień spadek zapasów aluminium. Dziewiąty z rzędu tydzień spadek zapasów stali walcowanej na gorąco. Piąty z rzędu tydzień spadku zapasów niklu. Czwarty z rzędu tydzień wzrostu zapasów miedzi.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Dziesiąty z rzędu tydzień spadku zapasów aluminium premium. Siódmy z rzędu tydzień spadek zapasów niklu. Czwarty z rzędu tydzień spadku zapasów NASAAC. Drugi z rzędu tydzień spadku zapasów ołowiu.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Webinar

We wtorek, 19 lipca o 19:30 (dodaj do swojego kalendarza!) zapraszam serdecznie na kolejny z cyklu webinarów tworzonych razem z InstaForex gdzie omówię bieżącą sytuację na rynkach surowcowych wraz z prognozami na drugą połowę tego roku!

Link do bezpłatnej rejestracji jest tu!

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *