Spis treści
Jak inwestować w kawę?
Ogólne informacje
Historia kawy
Hodowcy kawy
Sezon kawowy
Importerzy kawy
International Coffee Organization
Raporty Departamentu Rolnictwa USA
Raporty CFTC
Spółki kawowe
Artykuły specjalne
Regiony produkcyjne kawy w Brazylii
Aktualności (podstrona)
aktualizacja: listopad 2024
Jak inwestować w kawę?
Specjalny odcinek programu Surowcowe info zawierający podstawy niezbędne do skutecznego inwestowania w kawę:
Ogólne informacje
Kawowiec to rodzaj wiecznie zielonych krzewów i drzew z rodziny marzanowatych obejmujący 104 gatunki. Owocowanie zaczyna się od trzeciego roku od zasadzenia. Wśród kaw wyróżniamy dwa podstawowe, handlowane na kontraktach terminowych gatunki:
- arabika
- robusta
Istnieje jeszcze odmiana kawy „liberica”, która jest zdecydowanie najrzadszą odmianą (poniżej 1% zbiorów kawy na świecie) hodowaną głównie w Malezji, Indonezji i na Filipinach. Ma też mniejszą zawartość kofeiny (1,23g/100g) niż arabika (1,61g/100g) czy robusta (2,26g/100g).
Ziarna kawy mają największe zastosowanie w przemyśle spożywczym.
Historia kawy
Owoce kawowca znano i spożywano już na tysiąc lat przed naszą erą w Etiopii, choć nie była to roślina uprawiana przez człowieka, a dziko rosnące krzewy i drzewka. Pomiędzy XIII a XIV wiekiem zostały one przywiezione do Jemenu, gdzie poddano ziarna po raz pierwszy procesowi palenia a następnie parzenia z nich napoju. Piewcami kawy parzonej były koczownicze plemiona Beduinów, które rozpowszechniły napój w krajach arabskich. W niektórych regionach próbowano zakazywać spożywania kawy, np. w Mekce w 1511 roku albo w Kairze w 1532 roku, ale zakazy szybko zniesiono. Po upowszechnieniu kawy w Imperium Osmańskim w XVI wieku, stało się ono potentatem handlowym na rynku kawy.
Do Europy kawa zawitała także w XVI wieku, ale pierwszą kawiarnię otwarto w 1650 roku w Oxfordzie – i właśnie XVII wiek uważa się za moment zyskiwania popularności kawy w Europie. W Wiedniu pierwszą kawiarnię założył Jerzy Franciszek Kulczycki, polski żołnierz biorący udział w Odsieczy Wiedeńskiej (1683), który miał wykorzystać zapasy kawy pozostawione przez wycofujące się wojska tureckie – to także jego nazwisko się wymienia w kontekście dodawania do kawy mleka i cukru. Dzięki Portugalczykom, którzy kawowca zaczęli uprawiać w Brazylii, na początku XIX wieku napój stał się powszechnie dostępny. Szacuje się, że kawy jest spożywane ponad 400 mld filiżanek rocznie, w tym najwięcej w USA, bo około 400 mln filiżanek dziennie (~146 mld rocznie).
Nowojorska Giełda Kawy czyli miejsce obrotu kontraktami terminowymi na kawę powstała w 1882 roku, naprzeciwko Giełdy Bawełny przy Hanover Square. Już w 1900 roku importem kawy do USA zajmowała się prawie 150 firm. Na początku lat 20-tych w USA importerów kawy było ponad 250 i ponad 765 sklepów z kawą. Na giełdzie kawowej w 1914 roku wprowadzono kontrakty terminowe na cukier, następnie Giełda Kawy połączyła się z Nowojorską Giełdą Kakao w 1979, a w 1998 roku nastąpiło kolejne połączenie z Giełdą Bawełny tworząc Nowojorską Giełdę Towarową. W 2006 roku Nowojorska Giełda Towarowa weszła w skład Intercontinental Exchange (ICE). Jednym ze słynnych inwestorów inwestujących na rynku kawy był Jessie Livermore.
Hodowcy kawy
W 2019 roku arabikę zbierano w 35 krajach, a robustę w 24. Lista krajów (wg wielkości zbiorów) w których hodowane są kawowce w dowolnej odmianie kształtuje się następująco:
- Brazylia
- Wietnam
- Kolumbia
- Indonezja
- Etiopia
- Honduras
- Indie
- Uganda
- Meksyk
- Gwatemala
- Peru
- Nikaragua
- Chiny
- Wybrzeże Kości Słoniowej
- Costa Rica
- Kenia
- Papua Nowa Gwinea
- Tanzania
- El Salvador
- Ekwador
- Kamerun
- Laos
- Madagaskar
- Gabon
- Tajlandia
- Wenezuela
- Republika Dominikany
- Haiti
- Demokratyczna Republika Konga
- Rwanda
- Burundi
- Filipiny
- Togo
- Gwinea
- Jemen
- Kuba
- Panama
- Boliwia
- Timor Leste
- Republika Centralnej Afryki
- Nigeria
- Ghana
- Sierra Leone
- Angola
- Jamajka
- Paragwaj
- Malawi
- Trinidad and Tobago
- Zimbabwe
- Liberia
Wśród największych producentów arabiki wymienić należy:
- Brazylia
- Kolumbia
- Etiopia
- Honduras
- Peru
- Gwatemala
- Meksyk
- Nikaragua
- Chiny
- Indie
Z kolei największymi producentami robusty są:
- Wietnam
- Brazylia
- Indonezja
- Uganda
- Indie
- Malezja
- Wybrzeże Kości Słoniowej
- Tanzania
- Tajlandia
- Meksyk
Warto zauważyć, że na wśród największych producentów obu gatunków kawy pojawiają się trzy kraje:
- Brazylia
- Meksyk
- Indie
Sezon kawowy
Sezon kawowy liczymy mniej więcej od drugiej połowy czerwca. Dlatego w wielu różnych raportach trafiamy na informacje z datami przełomowymi, na przykład 2017/2018.
Okres zbiorów kawy jest oczywiście uzależniony od pogody i kraju tudzież regionu, pierwsze zbiory często są słabszej jakości. Miesiące zbiorów kawy dla największych producentów arabiki przedstawiają się następująco:
- Brazylia: maj – wrzesień
- Kolumbia wrzesień – grudzień
- Etiopia: listopad – luty
- Honduras: grudzień – marzec/kwiecień
- Peru: lipiec – listopad
- Kongo: wrzesień – czerwiec
Poniższa tabela prezentuje okres zbiorów kawy dla wszystkich producentów kawy typu arabica i niektórych producentów robusty, na czerwono zaznaczyłem okres zbiorów u największego producenta arabiki (Brazylia) oraz robusty (Wietnam):
Importerzy kawy
Wśród krajów importujących kawę warto wymienić pierwsze piętnaście, ponieważ odpowiadają one za ponad 77% (2019) importu kawy na świecie. Lista wraz z procentowym udziałem w imporcie za 2019 rok:
- USA (19,4%)
- Niemcy (10,7%)
- Francja (9,1%)
- Włochy (5,4%)
- Japonia (4,1%)
- Kanada (4,0%)
- Holandia (4,0%)
- Belgia (3,6%)
- Wielka Brytania (3,5%)
- Hiszpania (3,2%)
- Szwajcaria (2,5%)
- Korea Południowa (2,2%)
- Rosja (2,1%)
- Polska (1,9%)
- Australia (1,5%)
International Coffee Organization
Międzynarodowa Organizacja Kawy to coś w rodzaju OPEC-u dla ropy. Co miesiąc publikują raport Coffee Market Report, który zawiera wiele różnych informacji dotyczących kawy, jej produkcji, obrotu (wraz z detalami dotyczącymi eksportu od producentów) i spożycia.
Raporty Departamentu Rolnictwa USA
W każdym miesiącu amerykański Departament Rolnictwa publikuje raporty Coffee Annual oraz Coffee semi-annual, które pozwalają śledzić na bieżąco zmiany w zasiewach, zbiorach, eksporcie czy prognozach w poszczególnych krajach – producentach kawy na świecie.
Dwa razy do roku (w czerwcu i grudniu) pojawia się też raport Coffee: World Markets and Trade informująca o światowy obrocie, produkcji, konsumpcji i zapasach kawy wraz z analizą wydarzeń mających wpływ na handel kawą.
Raporty Commodity Futures Trading Commission (CFTC)
CFTC to niezależna agencja w USA stworzona by chronić rynek kontraktów futures przed nadużyciami. Jednym z wielu ich zajęć jest cotygodniowe publikowanie raportów Commitments of Traders (COT), w których to pokazują od 70% do nawet 90% otwartych pozycji z giełd towarowych w Chicago i Nowym Jorku. Podział raportu to najczęściej dwie opcje:
- commercial (podmioty będące faktycznym posiadaczem danego towaru, zabezpieczający się przed ryzykiem kursowym);
- non-commercial (podmioty spekulujące na własny rachunek).
Jednak często można się spotkać z następującym podziałem:
- commercial (j.w.);
- large speculators (czyli tzw. „grube ryby”: banki inwestycyjne, fundusze hedgingowe, najwięksi inwestorzy indywidualni);
- small speculators (czyli tzw. „ulica” – drobni inwestorzy indywidualni).
Raporty te można wykorzystać do określenia sentymentu na rynku pszenicy czy określenia potencjału dalszych wzrostów lub spadków ceny.
Spółki kawowe
Na rynku kawy funkcjonuje wiele różnych podmiotów, będących zarówno pośrednikami jak i końcowymi dostawcami kawy dla konsumentów. W przypadku hodowców w zdecydowanej większości nie stanowią oni części globalnych korporacji.
Wśród głównych pośredników na rynku kawy wymienić należy:
- Neumann Kaffee Gruppe (NKG)
- Ecom Agroindustrial
- Olam
- Volcafe Ltd. / ED&F Man
- Louis Dreyfus Company
- Sucafina
- Mercon Coffee
- ADM Investors Services (Archer Daniels Midland)
- Touton
Wśród notowanych na różnych giełdach firm istotnych dla rynku kawy, skupionych głównie na dostawie gotowej kawy dla konsumentów mamy:
- Starbucks
- Nestlé
- Restaurant Brands
- Luckin Coffee
- Dunkin’ Brands
- McDonalds
- Keurig Dr Pepper
- J.M. Smucker
- Kraft Heinz
- Mondelez International
- Strauss Group Ltd.
W przypadku podmiotów niedostępnych w obrocie giełdowym mamy także kilku dużych (i znanych) graczy rynku kawy:
- Massimo Zanetti Beverage Group
- Jacobs Douwe Egberts
- Tchibo
- Lavazza
- Melitta
- Illy
Artykuły specjalne
Regiony produkcyjne kawy w Brazylii
Mapy pochodzą z raportów USDA.