aktualności – 26 luty 2020

W środowym zestawieniu aktualności surowcowych poznamy plany rozwoju Saudi Aramco oraz Deere & Co, wspomnimy o nowym produkcie w sieci Starbucks, wynikach finansowych Rio Tinto, prognozach Kirkland Lake Gold, China National Petroleum Corp i Cheniere Energy Inc. Prócz tego będzie o eksporcie zbóż z Ukrainy czy aktualnej sytuacji na cukrze.

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, ckurku, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

ogólne informacje

cukier

pszenica

kukurydza

pozostałe zboża

ropa, gaz i węgiel

złoto

Ogólne informacje

 • Deere & Co rozpoczyna współpracę z afrykańskimi firmami, rozwijając technologię „Hello Tractor”, która ma umożliwić rolnikom zamawianie usług wykonywanych maszynami rolniczymi z poziomu aplikacji – coś jak „Uber dla rolników”. Celem projektu jest zwiększenie sprzedaży sprzętu John Deere w Afryce, regionie mocno rolniczym (około 70% miejsc pracy to rolnictwo), ale jednocześnie bardzo ubogim – około 80% afrykańskich pól uprawnych jest nadal uprawianych ręcznie. Trwają testy technologii zainstalowanej w 400 ciągnikach w Ghanie i Kenii. Deere odmówił komentarza na temat kosztów inwestycji związanych z wdrożeniem. Roczne przychody Deere w wysokości około $40 miliardów dolarów są zdominowane przez Ameryki i Europę. Z kolei łączne przychody z Afryki, Azji, Australii, Nowej Zelandii i Bliskiego Wschodu wyniosły w ubiegłym roku $3,9 miliarda.
 • Rio Tinto pokazało swoje wyniki finansowe, które w 2019 roku wyniosły $10,37 mld (+17,7% r/r), najlepszy wynik od 8 lat, choć okazały się minimalnie poniżej prognoz wynoszących $10,40 mld. Dywidenda spółki również zostanie podniesiona do $2,31/akcję (dywidenda za 2018 rok wynosiła $1,8/akcję). Podstawą przychodów spółki (85%) jest sprzedaż rudy żelaza, z której przychody w 2019 roku wzrosły o 48% r/r (do $9,64 mld). Wyniki finansowe to zasługa m.in. problemów jednego z największych konkurentów: brazylijskiego Vale S.A.
 • Starbucks Corp zapowiedział, że od przyszłego tygodnia jego kanadyjskie kawiarnie (1200 lokali) będą oferować wegetariańską kanapkę śniadaniową od firmy Beyond Meat Inc. Będzie to pierwszy produkt tego typu w ofercie Starbucksa. To kolejny duży dostawca jedzenia współpracujący z Beyond Meat, który ma już umowy z Dunkin’ Brands Group Inc i McDonald’s (testującym kanapki roślinne w Ontario)

Cukier

 • Ceny cukru zaczęły reagować na epidemię koronawirusa i spadły z prawie $c16/lbs poniżej $c15/lbs – pomimo ciągłych obaw o deficyt surowca, podsycony m.in. o zamknięciu czterech rosyjskich cukrowni w sezonie 2020/21 ze względu na nadpodaż na lokalnym rynku i wywołane nią niskie ceny. Indie szacują wypuszczenie na rynek 26,5 mln ton cukru w bieżącym sezonie, co oznacza zwiększenie prognoz podaży o 0,5 mln ton.

cukier, interwał D1; źródło: Reuters Eikon

Pszenica

 • Ukraiński eksport zbóż dotychczas wzrósł o 23% s/s w sezonie 2019/20 do 40,1 mln ton. W tym jest 16,5 mln ton pszenicy (+5,77% s/s). W 2019 roku zbiory zbóż na Ukrainie wyniosły 75,1 mln ton (+7,29% r/r). Eksport w całym sezonie 2018/2019 wyniósł 49,9 mln ton. Szacuje się, że całkowity eksport zbóż w tym sezonie z Ukrainy może przekroczyć 55 mln ton (+10% s/s).

Kukurydza

 • Ukraiński eksport zbóż dotychczas wzrósł o 23% s/s w sezonie 2019/20 do 40,1 mln ton. W tym jest 19,1 mln ton kukurydzy (-35,9% s/s). W 2019 roku zbiory zbóż na Ukrainie wyniosły 75,1 mln ton (+7,29% r/r). Eksport w całym sezonie 2018/2019 wyniósł 49,9 mln ton. Szacuje się, że całkowity eksport zbóż w tym sezonie z Ukrainy może przekroczyć 55 mln ton (+10% s/s).

Pozostałe zboża

 • Ukraiński eksport zbóż dotychczas wzrósł o 23% s/s w sezonie 2019/20 do 40,1 mln ton. W tym jest 4 mln ton jęczmienia (+8,11% s/s). W 2019 roku zbiory zbóż na Ukrainie wyniosły 75,1 mln ton (+7,29% r/r). Eksport w całym sezonie 2018/2019 wyniósł 49,9 mln ton. Szacuje się, że całkowity eksport zbóż w tym sezonie z Ukrainy może przekroczyć 55 mln ton (+10% s/s).

Ropa, gaz i węgiel

 • Saudi Aramco uruchamia największy punkt wydobywania gazu łupkowego poza Stanami Zjednoczonymi. Eksploracja złoża gazu łupkowego Jafurah (szacowanego na 200 bilionów stóp sześciennych) powinna dać Arabii Saudyjskiej trzecie miejsce pod względem produkcji gazu na świecie do 2030 roku (po USA i Rosji). Innowacją w projekcie jest zastosowanie wody morskiej do szczelinowania, co usuwa konieczność dostaw wody na pustynne obszary, a część z piasków pustyni także nadaje się do wykorzystania w procesie wydobycia. Od 2013 roku Aramco wykonało 150 odwiertów na złożu przygotowując technologię i infrastrukturę do wydobycia. Wydobyty gaz ma przede wszystkim zasilić krajowy przemysł i sektor energetyczny, uwalniając większe zasoby ropy naftowej na eksport. Z kolei nadwyżki gazu skierowane na eksport mogą zagrozić lokalnej pozycji Kataru. Wydobycie rozpocznie się w 2024 roku, a do 2036 roku ma osiągnąć wartość 2,2 mld stóp sześciennych gazu dziennie.
 • Administracja Trumpa ponownie rozważa czy przedłużyć licencję Chevrona na działalność w Wenezueli. Obecna licencja wygasa 22 kwietnia, a amerykańska spółka jest obecna w Wenezueli od 100 lat. Część urzędników uważa, że działania Chevrona w Wenezueli nie pomagają w obaleniu prezydenta Maduro, z kolei inni obawiają się, że aktywa spółki mogłyby wpaść w ręce Rosneft albo innych rosyjskich przedsiębiorstw. Zdaniem spółki Chevron, która współpracuje z wenezuelskim PDVSA nie wypłaca wpływów z ropy spółce (czyli pośrednio rządowi Maduro) tylko wykorzystuje je na utrzymanie działalności i pensjach dla 8 800 pracowników.
 • Według chińskiego instytutu badawczego China National Petroleum Corp (CNPC), popyt w Chinach na paliwa (benzyna i paliwo lotnicze) spadnie w pierwszym kwartale o 35,7% r/r, prowadząc do nadwyżki 27,08 miliona ton na lokalnym rynku. Już po chińskim Nowym Roku podskoczył eksport rafinowanych produktów o 12% r/r do poziomu 156 tysięcy ton dziennie. Wg analityków ogólny eksport w Q1 2020 miał wzrosnąć o 3,9% r/r. Chiński eksport oleju napędowego wyniesie w lutym aż 2,2 miliona ton, znacznie powyżej 1,335 miliona ton w styczniu.
 • Cheniere Energy Inc, największa amerykańska firma zajmująca się skroplonym gazem ziemnym zapowiedziała, że nie spodziewa się znaczącego lub przedłużającego się ograniczenia produkcji LNG w USA z powodu niskich cen, dlatego że niektórzy klienci anulują swoje zamówienia. Również Koronawirus ma swój wpływ na rynek, w związku ze spadkiem popytu na LNG w Chinach.

Złoto

 • Rosnące ceny złota w ostatnich miesiącach wywołały lawinę wzrostu dywidend w spółkach wydobywczych, m.in. Newmont Corp (wzrost dywidendy o 79% r/r), AngloGold Ashanti (dywidenda +74% r/r) czy Barrick Gold (dywidenda +40% r/r). Część analityków obawia się, że takie wydatkowanie zastrzyku gotówki, zamiast finansować nowe projekty zwiększające wydajność i produkcję złota może w przyszłości zaważyć na stabilności i podaży złota. Część spółek równoważy oba wydatki, np. Kirkland Lake Gold podwaja swoją dywidendę i jednocześnie zwiększa wydatki na poszukiwanie nowych złóż złota.
 • Kanadyjski Kirkland Lake Gold zwiększył prognozę produkcji złota na 2020 rok do 1,4-1,5 mln uncji (z wcześniejszego przedziału 0,95-1,0 mln uncji). Koszty produkcji złota przez spółkę w kopalniach przejętych od Detour Gold Corp w styczniu 2020 szacuje się na $850/oz.

Omówienie aktualności

Powyższe aktualności omówię w programie Surowcowe info w Comparic24 w środę 26 lutego 2020 wyjątkowo o godzinie 14:10:

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *