aktualności – 3 luty 2020

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, ckurku, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

ICE

Postanowiłem bliżej śledzić stany zapasów kawy i kakao w certyfikowanych przez ICE lokalizacjach. Dane są publikowane codziennie, ja będę spisywać i narzucać na wykres dane piątkowe – z czasem postaram się wykresy rozszerzyć o kolejne dane, na razie wykresy zmiany zapasów w styczniu 2020.

W dzisiejszych aktualnościach:

ogólne informacje

kawa

cukier

kakao

soja

ropa, gaz i węgiel

metale przemysłowe

Ogólne informacje

  • Deere & Co tymczasowo zamknął swoje zakłady produkcyjne w Chinach w związku z wirusem z Wuhan, mimo że żaden z ośmiu zakładów spółki nie znajduje się w prowincji będącej źródłem choroby. Spółka, podobnie jak Caterpillar czy GM ograniczyły podróże swoich pracowników do Chin do absolutnie niezbędnego minimum.

Kawa

źródło: opracowanie własne

Cukier

  • Sondaże mówią, że po deficycie cukru w ilości 6,72 mln ton w sezonie 2019/20, w przyszłym sezonie będzie brakować 1,15 mln ton. Mniejszy deficyt ma wynikać wzrostem produkcji w Indiach (prognozowane 31,1 mln w stosunku do 26,55 mln ton w bieżącym sezonie) oraz w Brazylii (29,4 mln ton w porównaniu do prognozy 26,6 mln ton w sezonie 2019/20).

Kakao

źródło: opracowanie własne

Soja

  • Chiny zwiększyły w grudniu import amerykańskiej soi do 3,09 mln ton (z 2,56 mln ton w listopadzie). Jednocześnie wzrósł także import soi z Brazylii – do 4,83 mln ton (+25,1% m/m; +10% r/r), choć w całym 2019 roku import soi z Brazylii spadł o 12,8% r/r do poziomu 57,67 mln ton.

źródło: Reuters Eikon

Ropa, gaz i węgiel

  • Produkcja ropy krajów z OPEC spadła w styczniu 2020 o 640 tysięcy baryłek dziennie do 28,35 mln baryłek dziennie – najniższej produkcji organizacji od 2009 roku. Jednocześnie Rosja wzywa OPEC+ do spotkania w lutym (zamiast w marcu) by przedyskutować problemy związane z chińskim koronawirusem z Wuhan – do spotkania dojdzie 4-5 lutego w Wiedniu. Analitycy szacują, że koronawirus może obniżyć popyt na ropę naftową o ponad 250 tysięcy baryłek dziennie.
  • Rosja wyprodukowała w styczniu 11,28 mln baryłek ropy i kondensatu gazowego. Oznacza to wzrost o 20 tysięcy baryłek względem grudnia 2019. Produkcja gazu w Rosji wyniosła 65,51 mld m3 (spadek z 67,21 mld m3 w grudniu 2019)
  • Niskie ceny ropy wpłynęły na kwartalne i roczne wyniki Exxon Mobile oraz Chevrona, a Q1 2020 nie zapowiada się lepiej ze względu na dalsze spadki cen i analizy szacujące spadek popytu – choć prognozy obu producentów są obiecujące. Analitycy szacowali zyski Exxon Mobile na $0,43/akcję, wyniki pokazały $0,41/akcję (z wyłączeniem jednorazowych zysków ze sprzedaży aktywów). Z kolei Chevron odnotował stratę w kwocie $6,61 mld co jest olbrzymią zmianą w stosunku do $3,73 mld zysków rok wcześniej. Obie spółki zwiększyły produkcję w 2019 roku: Exxon o 54%, a Chevron o 36%.

źródło: Reuters Eikon

  • W ubiegłym tygodniu zmniejszono liczbę odwiertów w USA o jedna, do 675 aktywnych punktów. Rok wcześniej w tym samym okresie było 847 aktywnych platform.
  • Zmiana zapasów gazu ziemnego w USA w 2020 roku:

źródło: opracowanie własne

  • Zapotrzebowanie na ropę w Chinach w latach 2019-2021.

źródło: Reuters Eikon

  • Zakładając, że obecne wydobycie ropy naftowej utrzyma się na niezmienionym poziomie, to zgodnie z informacjami z Worldometers.info mamy możliwej do wydobycia ropy naftowej na ~43 lata. Jednocześnie zasoby gazu ziemnego starczą nam na ponad 158 lat przy obecnym poziomie wydobycia. Najwięcej mamy węgla, jego bowiem wystarczy na ponad 400 lat!

źródło: www.worldometers.info

Metale przemysłowe

  • Anglo American poinformował o wstrzymaniu prac w części kopalni węgla koksowego w Moranbah North w Australii. Przyczyną jest zawalenie się dachu, który nazwany został problemem „geotechnicznym”.
  • Lynas Corp poinformował, że rząd Australii uznał należący do spółki zakład produkcyjny metali ziem rzadkich w Kalgoorlie za „kluczowy” i będzie wspierać jego rozwój. Firma będzie pierwszym etapem przetwarzania wydobytych w Australii metali ziem rzadkich, które następnie będą eksportowane do Malezji celem dalszej obróbki. W zakładzie ma powstać 500 nowych miejsc pracy.

Omówienie aktualności

Powyższe aktualności wraz z sekwencją miesięczną i tygodniową opartą o badania statystyczne możecie zobaczyć omówione w programie Surowcowe info w Comparic24 o godzinie 13:10 w poniedziałek, 3 lutego 2020:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *