aktualności – 10 marzec 2022

Zawirowań rynkowych ciąg dalszy. Sytuacja zmienia się dosłownie z godziny na godzinę. Kosmiczne wzrosty, głębokie korekty, sankcje, embarga, blokady. Prognozy jak i rzeczywiste dane. Spośród tych prawie 100 newsów, sporą część postaram się omówić w programie o 14:00.

A i dopisałem nowy dział w aktualnościach: uran. 

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 10 marzec 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

  • Raporty USDA z 9 marca są rozpisane przy poszczególnych produktach. Dane stanowią wstępną ocenę skutków rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Ogólne informacje

  • Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret ograniczający import i eksport niektórych towarów. Nie podano jeszcze listy tych towarów.
  • W 2020 roku Rosja odpowiadała za 12% globalnego eksportu drewna okrągłego (~15 mln m3). W grudniu 2021 Rosja wprowadziła zakaz eksportu surowca drzewnego oraz zaporowe cła na eksport nieprzetworzonej tarcicy. Cła wprowadzone od 2 stycznia 2022 wynoszą od €200/m3 (tarcica iglasta) do €370/m3 (tarcica dębowa). Oznacza to wzrost ponad +1 400% r/r.
  • Anwil (należący do Grupy Orlen) producent nawozów informuje, że cena tony saletry amonowej wzrośnie od 11 marca o ~+100% m/m do 6 100zł/t (+370% r/r). Jednocześnie spółka ostrzega przed problemami z dostępnością dostaw.
  • Norweska Yara, jeden z największych światowych producentów nawozów, ogranicza produkcję amoniaku i mocznika we Włoszech i Francji z powodu wzrostu cen gazu ziemnego. Zakłady Yara w Ferrarze we Włoszech iw Le Havre we Francji mają łączną roczną zdolność produkcyjną 1 miliona ton amoniaku i 0,9 miliona ton nawozu mocznikowego. Yara jest drugim co do wielkości na świecie producentem amoniaku z mocą w Europie 4,9 mln ton rocznie, który z kolei jest wykorzystywany do produkcji nawozów mocznikowych.
  • Skrajnie prawicowy prezydent Brazylii, Jair Bolsonaro, wykorzystał globalne niedobory nawozów spowodowane wojną na Ukrainie, aby przeforsować prawo, które pozwoliłoby na wydobycie w rezerwatach przyrody w Brazylii. Szef rządu w izbie niższej Kongresu zebrał we wtorek wystarczającą liczbę podpisów, aby przyspieszyć projekt ustawy znanej jako PL 191/2020, co oznacza, że ​​może on zostać poddany pełnemu głosowaniu bez przesłuchań w komisji. Brazylia, jeden z największych światowych producentów żywności i największy importer potażu, w przypadku upraw zbożowych w 85% opiera się na imporcie nawozów. Jedna czwarta brazylijskiego popytu na potaż była zwykle zaspokajana przez Rosję, która wstrzymała eksport. Brazylia ma duże rezerwy potażu pod ziemią w amazońskich lasach deszczowych, w tym na terenach zamieszkałych przez rdzennych mieszkańców i wokół nich, których obawy od lat wstrzymują niektóre projekty wydobywcze, w szczególności projekt Autazes kontrolowany przez kanadyjski bank inwestycyjny Forbes & Manhattan.
  • Chińska gospodarka pozostaje odporna pomimo rosnącego ryzyka spowodowanego kryzysem, powiedział Lian Weiliang, wiceszef Narodowej Komisji Rozwoju i Reform (NDRC). „Konflikty geopolityczne oraz zmiany w globalnym podaży i popycie na energię rzuciły wyzwanie naszym bezpiecznym dostawom energii. Pomimo coraz poważniejszych wyzwań, przed którymi stoimy, Chiny mają warunki, możliwości, pewność siebie i środki, aby zapewnić bezpieczne i niezawodne dostawy energii” – powiedział Lian. Powiedział, że Chiny zdywersyfikowały swoje dostawy ropy i gazu, a import może pozostać stabilny, o ile wszyscy kontrahenci będą realizowali kontrakty. NDRC zobowiązało się również, że nie będzie ograniczać zużycia energii elektrycznej i gazu, chyba że zaistnieją sytuacje ekstremalne – zgodnie z obietnicą premiera Li Keqianga, która zapewni w tym roku dostawy energii elektrycznej użytkownikom mieszkaniowym i przemysłowym. „Zrobimy racjonalne wykorzystanie międzynarodowych zasobów, wzmocnimy korekty rezerw i utrzymamy równowagę między podażą a popytem” – powiedział podczas briefingu Hu Zucai, inny wiceszef NDRC. Chiny byłyby w stanie osiągnąć w tym roku cel inflacji konsumenckiej na poziomie około 3%, powiedział Hu. Chiny stawiają na wolniejszy wzrost gospodarczy, o około +5,5% w tym roku w obliczu niepewnego globalnego ożywienia i spowolnienia w ogromnym sektorze nieruchomości.
  • To, co dzieje się dzisiaj w Europie, jest wielkim sygnałem ostrzegawczym dla wielu decydentów, jeśli poważnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa dostaw, przystępności cenowej i oczywiście kompatybilności ze zmianami klimatu. Musimy myśleć o trzech częściach tego trójkąta i nie myśleć, że tylko jedna część jest ważna” – powiedział dyrektor generalny TotalEnergies, Patrick Pouyanne na konferencji energetycznej CERAWeek w Houston. Chociaż w ostatnich latach moc wytwarzania energii słonecznej i wiatrowej w Europie gwałtownie wzrosła, jej systemy energetyczne pozostają w dużym stopniu uzależnione od gazu ziemnego i węgla. Pouyanne powiedział, że Europa musi zbudować więcej infrastruktury do importu dodatkowego LNG, jeśli chce alternatywy dla rosyjskiego gazu. „Rzeczywistość w Europie jest taka, że ​​nie mamy dzisiaj wystarczającej liczby terminali regazowych, aby zastąpić gaz z Rosji przez LNG”. TotalEnergies jest jedyną dużą zachodnią firmą energetyczną, która nie planuje pełnego wyjścia z Rosji; BP, Shell i Exxon ogłosiły zamiar wycofania się. TotalEnergies zapowiedział, że wstrzyma wszystkie nowe wydatki w Rosji. Francuski koncern naftowy posiada 19,4% udziałów w Novatek, największym rosyjskim producencie skroplonego gazu ziemnego (LNG), a także udziały w prowadzonym przez Novatek projekcie Arctic LNG. Mimo to TotalEnergies przestało kupować ropę z Rosji, dodał Pouyanne, chociaż jedna z jej śródlądowych rafinerii w Niemczech nadal odbiera rosyjską ropę rurociągiem.

Woda

  • Poprawa poziomu głównych zbiorników hydroenergetycznych Brazylii powinna w tym roku obniżyć koszty funkcjonowania systemu elektroenergetycznego, pomimo globalnego wzrostu cen gazu ziemnego, ropy naftowej i węgla. dyrektor generalny Krajowego Operatora Systemu Elektrycznego ( ONS), Luiz Carlos Ciocchi przewiduje, że wydajność jezior w głównych zbiornikach hydroelektrycznych Brazylii zakończy się w marcu na poziomie 60%, co jest najlepszym poziomem od 2016 r. i znacznie wyższym niż rok temu. Elektrownie wodne pokrywają do 60% zapotrzebowania na energię elektryczną w Brazylii.

Kawa

  • Myślę, że wyprzedaż z 2,60 USD do 2,20 USD została absurdalnie rozszerzona. Rynek był bardzo wyprzedany”, powiedział jeden z brokerów kawowych, dodając, że podstawowe fundamenty rynku pozostały pozytywne dla cen.
  • Oczekuje się, że w brazylijskich obszarach kawowych w nadchodzących dniach pojawią się deszcze, które utrzymają wilgotność gleby na dobrym poziomie, gdy owoce wejdą w fazę dojrzewania.
  • Gigant kawowy Starbucks zawiesza wszelką działalność gospodarczą w głównym importerze kawy w Rosji, w tym wysyłkę swoich produktów, a także kawiarnie prowadzone przez franczyzobiorców.

Cukier

  • Broker Marex Spectron powiedział, że obecne ceny ropy będą równe parytetowi etanolu około 21 centów w Brazylii, jeśli ceny paliw zostaną tam dostosowane do wartości międzynarodowych, co jeszcze nie nastąpiło.
  • To, czy cukier powinien być sprzedawany jako prawie zastępstwo ropy, jest wątpliwe. Związek między tymi dwoma nie jest automatyczny, biorąc pod uwagę surowe regulacje powiązania z Brazylią”, powiedział Tobin Gorey, analityk Commonwealth Bank of Australia.
  • Gwałtownie rosnące ceny pszenicy i innych zbóż spowodują w tym roku w wielu krajach utratę powierzchni upraw trzciny cukrowej i buraków.

Kakao

  • Ponadprzeciętne opady deszczu w niektórych częściach Wybrzeża Kości Słoniowej w zeszłym tygodniu mogą zwiększyć wielkość i jakość nadchodzących zbiorów w okresie od kwietnia do września.
  • Przywóz kakao do portów na Wybrzeżu Kości Słoniowej osiągnął 1,621 mln ton do 6 marca (+5,7% s/s).

Bawełna

  • USDA utrzymała swoje prognozy dotyczące zapasów końcowych bawełny na niezmienionym poziomie z zeszłego miesiąca na poziomie 3,5 miliona bel.

Pszenica

  • USDA podniosła prognozę zapasów końcowych pszenicy w USA do 653 mln buszli (+5 mln buszli względem lutowej prognozy). Pomimo wojny na Ukrainie USDA obniżyła prognozy eksportu pszenicy z USA o 10 mln buszli do 800 mln buszli.
  • FranceAgriMer obniżył prognozę eksportu francuskiej pszenicy miękkiej w sezonie 2021/22, częściowo z powodu wstrzymania sprzedaży do Algierii. Spadek ma wynieść 0,2 mln ton – co oznacza że eksport poza UE wyniesie 9,0 mln ton, z kolei eksport do krajów unijnych ma wzrosnąć do 7,8 mln ton (+0,1 mln ton względem lutowej prognozy). Według handlowców francuska pszenica została pominięta w dwóch ostatnich przetargach Algierii, a Zribi powiedział, że trend ten wydaje się być powiązany zarówno z napięciami dyplomatycznymi między Paryżem a Algierem, jak i atrakcyjnością innych krajów, takich jak pszenica rosyjska.
  • Rumunia ma wystarczające rezerwy zboża i żywności, aby przetrwać kryzys wywołany działaniami Rosji i nie rozważa w tej chwili ograniczenia eksportu pszenicy, powiedział minister rolnictwa Adrian Chesnoiu.
  • Firma Pacheco z T&F poinformowała, że ​​umowa na eksport 100 000 ton pszenicy z Rio Grande do Sul (Brazylia) została sfinalizowana w zeszłym tygodniu, narażając na szwank wewnętrzne dostawy i marże młynów. Firma T&F podniosła swoje szacunki eksportu brazylijskiej pszenicy 2021/2022 do 2,7 miliona ton z 2,5 miliona ton po wysokiej sprzedaży w okresie od grudnia do lutego. Brazylia jest importerem pszenicy netto, a większość dostaw otrzymuje z Argentyny. „Cena brazylijskiej pszenicy była bardzo konkurencyjna. Dzięki wysokiemu dolarowi i słabemu popytowi krajowemu wzrósł popyt na eksport” powiedział João Lopes, analityk StoneX.
  • Bułgaria zapowiedziała, że ​​zwiększy swoje rezerwy pszenicy, podczas gdy producenci obawiają się zakazu eksportu. W związku z tym planem zakupi 1,1 mln ton pszenicy od swoich rolników.
  • Nic się nie zmieniło. Wiemy, że w sektorze pszenicy będzie bardzo brakować Ukrainy i Rosji.”, powiedział Greg Grow, dyrektor agrobiznesu w Archer Financial Services w Chicago. „Przy tak nagłym napływie innych kupujących istnieje obawa, że ​​niektóre kraje wprowadzą ograniczenia eksportowe, aby powstrzymać wysysanie własnych dostaw krajowych” – powiedział jeden z handlowców.
  • Firma konsultingowa SovEcon obniżyła w poniedziałek swoje prognozy dotyczące eksportu rosyjskiej pszenicy na okres lipiec 2021-czerwiec 2022 o 0,8 miliona ton do 33,5 miliona ton. SovEcon powiedział, że eksport w okresie marzec-kwiecień będzie musiał iść drogą lądową i wyniesie około 1 miliona ton miesięcznie. W maju i czerwcu spodziewa się wzrostu eksportu do ponad 2 mln ton miesięcznie. Sovecon powiedział, że rosyjskie terminale na Morzu Czarnym działają, ale armatorzy nie byli jeszcze gotowi do wysyłania swoich statków w ten region. SovEcon poinformował, że w okresie lipiec-luty Rosja wyeksportowała 27,7 mln ton pszenicy.
  • Indie podpisały w ostatnich dniach kontrakty na eksport około 500 000 ton pszenicy. Po pięciu rekordowych rocznych zbiorach z rzędu Indie mają duże zapasy pszenicy, a handlowcy chętnie wykorzystują każdą okazję eksportową. „Większość dostawców podpisała te umowy na około $340 – $350 za tonę free on board (FOB)” – powiedział handlowiec Rajesh Paharia Jain z Unicorp Pvt Ltd. Wysoka cena krajowa gwarantowana przez rząd ma tendencję do powstrzymywania eksportu, chyba że ceny światowe są wysokie. Indie gwarantują producentom około $257 USD za tonę w sprzedaży krajowej, podczas gdy wzorcowa europejska pszenica skoczyła w poniedziałek powyżej $435 dolarów.
  • Irak przeznaczy $100 milionów na pilny zakup pszenicy i stworzy rezerwę strategiczną, importując 3 miliony ton zboża. „Ministerstwo ma plan, aby zapewnić obywatelom bezpieczeństwo żywnościowe i zająć się globalnym wzrostem cen żywności spowodowanym niedawnym kryzysem między Rosją a Ukrainą” – powiedział minister Alaa al-Jubouri w oświadczeniu.

Kukurydza

  • W pierwszych dniach marca Brazylia sfinalizowała umowy eksportowe na co najmniej pół miliona ton kukurydzy. „W Paranie sprzedano na eksport około 500 000 ton kukurydzy”, powiedział Luiz Pacheco, analityk w firmie konsultingowej T&F, powołując się na transakcje z zeszłego tygodnia. Powiedział, że klienci na rynkach eksportowych licytują wyżej niż nabywcy krajowi. Wyższa sprzedaż eksportowa kukurydzy w Brazylii stanowi problem dla krajowych nabywców kukurydzy, takich jak producenci mięsa, którzy borykają się z rosnącymi kosztami pasz. Firma konsultingowa StoneX szacuje, że Brazylia wyeksportuje 40 milionów ton kukurydzy w sezonie 2021/2022 (+100% s/s). Prognozy szacują całkowitą produkcję kukurydzy w Brazylii na 111-112 milionów ton kukurydzy w tym sezonie.
  • Minister rolnictwa Węgier Istvan Nagy powiedział w piątek, że rząd wprowadził zakaz eksportu kukurydzy ze skutkiem natychmiastowym ze względu na wzrost cen spowodowany inwazją Rosji na Ukrainę. Decyzja o zaprzestaniu eksportu była „niewłaściwa i pozbawiona solidarności”, powiedział dyrektor generalny niemieckiej grupy handlowej BayWa Klaus Josef Lutz w oświadczeniu.
  • Hiszpański minister rolnictwa powiedział w środę, że naciska na Komisję Europejską, aby zniosła kontrolę importu kukurydzy na paszę dla zwierząt po brakach w dostawach spowodowanych rosyjską inwazją na Ukrainę. „Poruszyłem kwestię uelastycznienia mechanizmów importu, aby móc kupować kukurydzę w krajach trzecich, w szczególności w Argentynie. Mamy dostępne zapasy, ale musimy dokonywać zakupów w krajach trzecich w ciągu najbliższych 60 dni” – powiedział Luis Planas. Główni nabywcy kukurydzy do pasz dla zwierząt, w tym kraje Beneluksu, Iberia, Bliski Wschód i Afryka Północna, polegają na Ukrainie jako głównym dostawcy pasz dla bydła. Według stowarzyszenia Hiszpania ma cztery tygodnie zapasów kukurydzy i sześć tygodni surowego oleju słonecznikowego, który jest również wykorzystywany do produkcji pasz. „Musimy podjąć decyzję w tym tygodniu, w przeciwnym razie będziemy musieli rozpocząć ubój stad, zwłaszcza kurczaków” – powiedział Jorge de Saja, dyrektor zarządzający wiodącego stowarzyszenia przemysłu paszowego..
  • USDA obniżyła prognozę zapasów końcowych kukurydzy w USA do 1,44 mld buszli (-0,1 mld buszli względem lutowej prognozy).
  • Bułgaria wyda ponad $616 mln na zakup kukurydzy i słonecznika od lokalnych rolników, celem zwiększenia rezerw strategicznych.

Soja

  • USDA obniżyła prognozę zapasów końcowych soi w USA do 285 mln buszli (-40 mln buszli względem lutowej prognozy).
  • USDA obniżył prognozy zbiorów soi w Brazylii o 7 mln ton do 127 mln
  • USDA obniżył prognozy zbiorów soi w Argentynie do 43,5 mln ton z 45 mln ton.

Pozostałe rośliny oleiste

  • Produkcja oleju palmowego u każdego z największych światowych producentów, Indonezji i Malezji, prawdopodobnie wzrośnie w tym roku o około 3 procent, ale to nie wystarczy, aby zaspokoić globalny popyt na olej jadalny, powiedział w poniedziałek czołowy analityk tego rynku James Fry. Niekorzystna pogoda w Ameryce Południowej i Kanadzie ograniczyła podaż oleju sojowego i rzepakowego, podczas gdy brak jest dostępności oleju słonecznikowego z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, powiedział w wywiadzie dla agencji Reuters Fry, prezes firmy konsultingowej LMC International zajmującej się agrobiznesem. Analityk powiedział, że na światową produkcję może również wpłynąć mniejsza dostępność nawozów z regionu Morza Czarnego. „Koszt nawozu wzrośnie, co będzie problemem dla rolników planujących przyszłoroczne zbiory. Drobni rolnicy mogą przestać tak dużo stosować”. W 2021 roku Indonezja wyprodukowała 46,89 mln ton oleju palmowego, podczas gdy produkcja Malezji wyniosła 18,1 mln ton.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Branża jest gotowa wypełnić luki i wesprzeć bezpieczeństwo żywnościowe narodów, którym może brakować dostaw z powodu prawdopodobnego zawieszenia lub zmniejszenia eksportu kurczaka i wieprzowiny z Rosji i Ukrainy” – powiedział Ricardo Santin, prezes lobby mięsnego ABPA, mając na myśli głównie Europę i nałożone w 2018 roku zakazy importowe dla kilku brazylijskich zakładów mięsnych. Ukraiński eksport drobiu wynosi około 430 000 ton rocznie, co stanowi około 10% tego, co Brazylia sprzedawała w 2021 r., powiedział Alcides Torres, dyrektor w Scot Consultoria. „Jeśli Europa naprawdę potrzebuje brazylijskiego mięsa, jasne jest, że te zawieszone rzeźnie… zostaną szybko zweryfikowane” – powiedział Torres.
  • Wysoce patogenna postać ptasiej grypy została zgłoszona w komercyjnym stadzie indyków w stanie Iowa, co czyni ją drugim odnotowanym wybuchem epidemii w Stanach Zjednoczonych w ciągu tygodnia. Wybuch został potwierdzony w poniedziałek w hrabstwie Buena Vista przez Departament Rolnictwa stanu Iowa i Służbę Inspekcji Zdrowia Zwierząt i Roślin (APHIS) Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA). „Departament Rolnictwa stanu Iowa i USDA APHIS pilnie współpracują z producentami, aby prześledzić, kontrolować i wyeliminować tę chorobę z naszego stanu” – powiedział w oświadczeniu sekretarz rolnictwa stanu Iowa Mike Naig. W zeszłym tygodniu Iowa zgłosiła przypadek ptasiej grypy w przydomowym stadzie drobiu w hrabstwie Pottawattamie. W ciągu ostatniego miesiąca na farmach handlowych w stanie Indiana, Kentucky i Delaware potwierdzono wysoce śmiertelne przypadki ptasiej grypy, co spowodowało ograniczenia eksportu amerykańskich produktów drobiowych. W 2015 r. Iowa znalazła się w centrum największej w historii epidemii ptasiej grypy w USA, która zabiła około 50 milionów ptaków.
  • Chiny kupią w ten czwartek 38 000 ton wieprzowiny do swoich centralnych rezerw państwowych. To kolejny zakup zwiększający rezerwy państwowe wieprzowiny. Pekin odbudował swoje ogromne stado trzody chlewnej po epidemii afrykańskiego pomory świń, a stabilizacja produkcji stała się głównym celem polityki najwyższego kierownictwa. W 2021 roku wzrosty cen mięsa były rekompensowane sprzedażą części rezerw strategicznych państwa.

Ropa naftowa

  • Polityka OPEC+ nie ma nic wspólnego ze wzrostem cen ropy, poinformowały w poniedziałek dwa źródła z grupy, bagatelizując prawdopodobieństwo jakiegokolwiek wzrostu globalnej podaży ze strony sojuszu, który obejmuje Rosję i Arabię ​​Saudyjską. „Wszyscy znamy powody obecnej ceny. OPEC czy OPEC+ nie mają nic wspólnego ze wszystkimi powodami, które doprowadzają ceny do obecnych poziomów” – powiedział źródło. Sankcje wobec Moskwy nałożone na Ukrainę zakłóciły handel rosyjską ropą w ciągu ostatniego tygodnia, a wielu kupujących unika baryłek od drugiego co do wielkości eksportera ropy na świecie, nawet jeśli eksport energii został wyłączony z zachodnich sankcji. Rosja jest największym światowym eksporterem ropy naftowej i produktów naftowych w połączeniu z eksportem około 7 milionów baryłek dziennie (bpd) lub 7% globalnej podaży. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej większość członków OPEC+ ma obecnie niewielkie wolne moce produkcyjne ropy naftowej, przy czym większość dodatkowych mocy jest dostępna w krajach Zatoki Perskiej – Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie poinformowały, że są za zwiększeniem produkcji ropy w krajach OPEC i będą za tym rozwiązaniem lobbować wewnątrz organizacji. Kolejne spotkanie OPEC zaplanowane jest na 31 marca. „Opowiadamy się za zwiększeniem produkcji i będziemy zachęcać OPEC do rozważenia wyższych poziomów produkcji” – powiedział ambasador Yousuf Al Otaiba w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze przez ambasadę ZEA w Waszyngtonie. „To nie jest nic. Prawdopodobnie mogą bardzo szybko wprowadzić na rynek około 800 000 baryłek, nawet natychmiast, zapewniając nam jedną siódmą zastępstwa w zamian za dostawę z Rosji” – powiedział Bob Yawner, dyrektor ds. kontraktów terminowych na energię w Mizuho.
  • Wicepremier Rosji Aleksander Novak zapowiedział w rosyjskiej telewizji, że sankcje na eksport rosyjskiej ropy mogą doprowadzić do wzrostu cen ropy do nawet $300/baryłkę albo i więcej. Zapowiada też¸ że jest możliwe zatrzymanie eksportu gazu do Europy przez Nord Stream 1 – w ramach „sankcji odwetowych” czy też, jak to określił Novak, będzie to po prostu „embargo” do którego Rosja „ma pełne prawo podjęcia odpowiedniej decyzji”. Rosja jednak nie podejmuje takiej decyzji – na razie…
  • Światowe ceny ropy mogą wzrosnąć do $200 za baryłkę, jeśli Europa i Stany Zjednoczone zakażą importu rosyjskiej ropy, poinformowali we wtorek analitycy z firmy konsultingowej Rystad Energy z siedzibą w Oslo. Analitycy Rystad Energy twierdzą, że szacunek $200 opierał się na założeniu, że zachodnie sankcje mogą usunąć około 4 milionów baryłek dziennie (bpd) rosyjskiej ropy naftowej. Rosja, drugi co do wielkości eksporter ropy naftowej na świecie, dostarcza łącznie około 7 milionów baryłek dziennie ropy naftowej i produktów naftowych. Administracja Joe Bidena przygotowuje się już na taki scenariusz.
  • Sekretarz generalny OPEC Mohammadem Barkindo powiedział, że „Nie ma na świecie pojemności, która mogłaby zastąpić 7 milionów baryłek dziennie. Nie mamy kontroli nad bieżącymi wydarzeniami, geopolityką, a to dyktuje tempo rynku.
  • Stany Zjednoczone są gotowe wprowadzić zakaz importu rosyjskiej ropy bez udziału sojuszników w Europie, powiedziały Reuterowi dwie osoby zaznajomione z tą sprawą. Prezydent Joe Biden przeprowadził w poniedziałek wideokonferencję z przywódcami Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, podczas gdy jego administracja nadal szuka ich poparcia dla zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej. Biały Dom negocjuje również z przywódcami Kongresu USA, którzy pracują nad przyspieszoną ustawą zakazującą importu z Rosji. Niemcy, największy nabywca rosyjskiej ropy naftowej, odrzuciły plany zakazu importu energii. Niemcy przyspieszają swoje plany rozszerzenia wykorzystania alternatywnych źródeł energii, ale nie mogą z dnia na dzień powstrzymać importu rosyjskiej energii, powiedział w poniedziałek kanclerz Niemiec Olaf Scholz. „Importujemy tak mniejszy procent ropy z Rosji niż Europejczycy… to zupełnie inna okoliczność” – powiedziała dziennikarzom sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki.
  • Biały Dom nie zaprzecza, że prezydent Joe Biden może pojechać do Arabii Saudyjskiej, ponieważ Stany Zjednoczone starają się nakłonić Rijad do zwiększenia produkcji energii. Axios poinformował, że taka podróż jest możliwa. „To przedwczesne spekulacje i żadna podróż nie jest planowana” – powiedział urzędnik Białego Domu. W środę władze krajów Zatoki Perskiej odmówiły rozmowy telefonicznej z Joe Bidenem.
  • Wielka Brytania oświadczyła, że wycofa się z zakupów rosyjskiej ropy i gazu do końca roku.
  • Pekin powiedział chińskim rafineriom państwowym, aby rozważyły ​​zawieszenie eksportu benzyny i oleju napędowego w kwietniu, ponieważ wojna na Ukrainie zwiększa obawy o niedobory. Chiny zmniejszyły eksport paliw rafinowanych o jedną trzecią w pierwszych dwóch miesiącach roku po tym, jak Pekin w styczniu obniżył kwoty eksportowe, aby zniechęcić zakłady do nadmiernego przetwarzania.
  • Światowe ceny paliwa do silników odrzutowych wzrosły do niemal 14-letnich maksimów w związku z obawami związanymi z niedoborem dostaw ropy naftowej, uderzając w przewoźników lotniczych i podróżnych gwałtownymi wzrostami kosztów.
  • Prawie 600 związkowych pracowników rafinerii zaczęło wracać w poniedziałek do pracy w rafinerii Beaumont w Teksasie należącej do Exxon Mobil Corp. Pracownicy, członkowie komórki nr 13-243 USW w Beaumont, wracają do pracy w trybie zmianowym, powiedział Bryan Gross, przedstawiciel USW International. Wszyscy pracownicy wrócą do rafinerii do piątku. Exxon rozpoczął lokaut 1 maja 2021 r., aby uniknąć zakłóceń spowodowanych możliwym strajkiem, gdy negocjatorzy firmy i USW nie byli w stanie osiągnąć porozumienia po trzech miesiącach rozmów na temat kontroli firmy nad wszystkimi zadaniami w ramach nowego sześcioletniego kontraktu. „Cieszymy się, że nasi członkowie wracają” – powiedział Gross. „To nie jest umowa, na którą zasługują nasi członkowie, ale będziemy nadal reprezentować naszych członków i będziemy ich wspierać, aby upewnić się, że Exxon Mobil będzie przestrzegać nowej umowy”. Rzeczniczka firmy Exxon, Julie King, powiedziała: „Witamy naszych pracowników z powrotem w pracy”.
  • Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro w poniedziałek poparł działania zmierzające do obniżenia krajowych cen paliw po tym, jak konflikt na Ukrainie spowodował, że ceny ropy wzrosły do ​​najwyższych poziomów od 2008 roku. Urzędnik rządowy powiedział Reuterowi pod warunkiem zachowania anonimowości, że administracja Bolsonaro bada program dopłat do paliw. Ministerstwo gospodarki jest przeciwne takiemu posunięciu, podało źródło, ale nie jest zaangażowane w ustalanie polityki cenowej Petroleo Brasileiro. W wywiadzie radiowym Bolsonaro wezwał do zakończenia polityki cenowej paliw, w której Petrobras, który posiada około 80% zdolności rafineryjnych Brazylii, dąży do osiągnięcia lokalnego parytetu z cenami światowymi. Bolsonaro nazwał zasady, zgodnie z którymi Petrobras ustala lokalne ceny paliw w oparciu o międzynarodowe rynki energii i walut, „złymi prawami opracowanymi dawno temu, które nie mogą być kontynuowane”. W zeszłym tygodniu powiedział, że Petrobras, który w 2021 r. pobił swój rekord rocznych zysków i wypłat dywidend, powinien zmniejszyć swój zysk, aby złagodzić cios gwałtownie rosnących cen ropy.
  • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o -1,86 mln baryłek, do 411,6 mln baryłek, prognozowano spadek o -0,66 mln baryłek.

Gaz ziemny

  • Komisja Europejska opublikowała we wtorek plany zmniejszenia uzależnienia UE od rosyjskiego gazu o dwie trzecie w tym roku i zakończenia uzależnienia od rosyjskich dostaw paliwa „na długo przed 2030 rokiem”. Organ wykonawczy Unii Europejskiej powiedział, że w ramach planów przejdzie na alternatywne dostawy i szybciej poszerzy zakres czystej energii, za wdrożenie których będą w dużej mierze odpowiedzialne rządy krajowe. „Odpowiedź na tę troskę o nasze bezpieczeństwo leży w energii odnawialnej i dywersyfikacji dostaw. To trudne, cholernie trudne. Ale to możliwe” – powiedział szef polityki klimatycznej UE Frans Timmermans. Komisja stwierdziła, że ​​gaz i skroplony gaz ziemny z krajów takich jak Stany Zjednoczone i Katar mogą w tym roku zastąpić ponad jedną trzecią, 60 miliardów m3 (bcm), ze 155 miliardów m3, które Europa otrzymuje rocznie z Rosji. Do 2030 r. pomóc może również zwiększone wykorzystanie biometanu i wodoru. Nowe projekty wiatrowe i słoneczne mogą zastąpić w tym roku 20 mld m3 zapotrzebowania na gaz, a potrojenie mocy do 2030 r., dodanie 480 GW energii wiatrowej i 420 GW energii słonecznej, może zaoszczędzić 170 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Obniżenie termostatów o 1°C może w tym roku zaoszczędzić dodatkowe 10 mld m3, podczas gdy do 2030 r. zastąpienie kotłów gazowych 30 milionami pomp ciepła może zaoszczędzić kolejne 35 mld m3. Komisja stwierdziła, że ​​kraje mogą opodatkować zyski firm energetycznych z powodu wysokich cen gazu, aby zrekompensować wyższe rachunki za energię elektryczną. Międzynarodowa Agencja Energetyczna powiedziała, że ​​takie podatki mogą w tym roku zebrać ~$218 mld.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • UE proponuje również przepisy, zgodnie z którymi kraje UE będą wypełniać magazyny gazu do 90% do 1 października każdego roku. Magazyny UE są obecnie zapełnione w 27%. Europa ma wystarczająco dużo magazynów i alternatywnych dostaw gazu na tę zimę, ale analitycy twierdzą, że przedłużone wstrzymanie rosyjskiego importu uderzyłoby w europejską gospodarkę i wymagałoby środków nadzwyczajnych, takich jak zamknięcie fabryk.
  • Rosja jest największym na świecie eksporterem gazu ziemnego, wysyłającym dziennie około 23 miliardów stóp sześciennych gazu (bcfd), z czego około 90% trafia do Europy lub Eurazji, a około połowa trafia do Niemiec, Włoch, Francji i Białorusi .
  • Brytyjskie i holenderskie ceny gazu osiągnęły nowy rekord w poniedziałek, 7 marca, po tym, jak w weekend Waszyngton poinformował, że sojusznicy Stanów Zjednoczonych i Europy rozważają wprowadzenie zakazu importu rosyjskiej ropy. Holenderski kontrakt TRNLTTFMc1 wzrósł o 27% do €260,4/MWh. Kontrakt majowy (TRNLTTFMc2) osiągnął bardzo zbliżona wycenę: €263,7/MWh. Dyrektor generalna Engie, Catherine MacGregor, powiedziała, że każda decyzja o wstrzymaniu importu rosyjskiej energii w odwecie za rosyjską inwazję na Ukrainę wpłynie na dostawy energii do Francji i Europy następnej zimy.
  • Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że pierwszy w kraju terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG), ogłoszony w ubiegły weekend, powinien być gotowy w ciągu dwóch lat.
  • Największy włoski zakład energetyczny Enel jest gotowy do odkurzenia planów budowy terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w południowych Włoszech. Włochy dążą do uniezależnienia się od importu rosyjskiego gazu w ciągu 24-30 miesięcy, powiedział we wtorek minister transformacji energetycznej Roberto Cingolani. „Z tego powodu Enel umożliwił wznowienie projektu elektrowni Porto Empedocle LNG, co jest w pełni dozwolone” – powiedział rzecznik Enel. Źródła branżowe podają, że budowa zakładu takiego jak Porto Empedocle na południu Sycylii, pierwotnie zaprojektowanego na wydajność 8 miliardów metrów sześciennych rocznie, może zająć ponad trzy lata. Włochy, które wykorzystują gaz do wytwarzania około 40% energii elektrycznej, importują ponad 90% swojego zapotrzebowania na gaz, przy czym przepływy rurociągami z Rosji stanowią około 40%.
  • Według danych operatorów gazociągów rosyjski gaz dostarczany gazociągiem jamalskim płynął na zachód w poniedziałek i wtorek na podstawie rezerwacji tranzytu przez Gazprom w codziennych aukcjach.
  • Rynek LNG ewoluował w sposób niekorzystny dla kupujących, ponieważ przewiduje się, że dostawy będą napięte w okresie 2021-2025, podczas gdy popyt rośnie po pandemii. Doprowadzi to do silnego trendu wzrostu cen w nadchodzących latach bez oznak złagodzenia w krótkim okresie”, powiedziała wietnamska firma państwowa PV Gas, która ma przeprowadzić próbę pierwszego w kraju terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w czwartym kwartale.
  • Firma inwestycyjna, która posiadała część obligacji rosyjskiego koncernu energetycznego Gazprom o wartości $1,3 miliarda z terminem zapadalności w poniedziałek, otrzymała pełną należną płatność w dolarach amerykańskich. Inwestorzy nie byli pewni, czy otrzymają wypłatę po tym, jak Rosja wprowadziła ograniczenia w płatnościach dla cudzoziemców posiadających jej papiery wartościowe w odpowiedzi na drastyczne sankcje nałożone na nią przez Zachód.
  • Rosyjski tankowiec przewożący amerykański płynny gaz ziemny (LNG) przybył w poniedziałek na kotwicowisko poza francuskim portem Nantes Saint-Nazaire. Jednostka SCF La Perouse przewoziła LNG z instalacji Cameron LNG firmy Sempra Energy w Stanach Zjednoczonych.Francja nie zabroniła przybycia do swoich portów rosyjskim statkom. Terminal Elengy w Montoir, gdzie tankowiec ma się rozładować, działa normalnie i nie zmienił swojego planu obsługi gazu, powiedziała rzeczniczka.Terminal LNG jest własnością firmy energetyczno-usługowej Engie
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 110,4 mld stóp sześciennych (+2,6 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 111,5 bcfd.
  • Produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w marcu 2022 wynosi 93,5 mld stóp sześciennych (+1,08% m/m) dziennie gazu ziemnego.
  • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w marcu wynosiła średnio 12,59 bcfd (+1,29% m/m).

Węgiel

  • Indonezyjscy górnicy prowadzą wstępne rozmowy z nabywcami poszukującymi alternatyw dla rosyjskiego węgla. Chociaż okazja jest „bardzo interesująca”, dyrektor wykonawczy Indonezyjskiego Stowarzyszenia Górników Węgla, Hendra Sinadia, powiedział, że górnicy są obecnie skoncentrowani na odzyskaniu produkcji i spełnieniu istniejących kontraktów po nieoczekiwanym zakazie eksportu wprowadzonym przez Dżakartę w styczniu. Indonezja od tego czasu wznowiła eksport, ale rząd zaostrzył obowiązkowe przepisy dotyczące sprzedaży krajowej i zezwala na eksport tylko górnikom spełniającym wymagania. Indonezja wyznaczyła sobie cel 663 mln ton wydobycia węgla w tym roku i potencjalnego eksportu 497 mln ton, powiedział podczas dyskusji panelowej online z korespondentami zagranicznymi dyrektor programów ds. minerałów i węgla w ministerstwie energetyki Indonezji Sunindyo Suryo Herdadi. Indonezja, największy na świecie eksporter węgla energetycznego, wysyła głównie do odbiorców w Chinach, Indiach, Korei Południowej, Japonii, Tajwanie i innych krajach Azji Południowo-Wschodniej.
  • Chiny poinformowały, że utrzymają wydobycie węgla na rekordowym poziomie ponad 12 mln ton dziennie i przyspieszą zatwierdzanie nowych projektów wydobywczych, aby zapewnić wystarczającą podaż. „Będziemy dalej uwalniać zaawansowane zdolności produkcyjne węgla… i będziemy dążyć do utrzymania produkcji węgla na poziomie ponad 12 milionów ton każdego dnia. Sytuacja światowych dostaw energii stała się bardziej dotkliwa i złożona, a ceny energii nadal osiągały nowe maksim Tymczasem krajowe zużycie węgla gwałtownie rośnie, stawiając nowe wyzwania dla stabilnej podaży i cen węgla” – powiedziała w oświadczeniu chińska Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform (NDRC). Produkcja węgla w Chinach osiągnęła rekordowy poziom 4,07 mld ton w 2021 r. Chiny, największy na świecie konsument węgla, wytwarzają ponad 60% swojej energii w elektrowniach węglowych. Według NDRC zapasy węgla w zakładach energetycznych w Chinach osiągnęły rekordowo wysoki poziom 149 milionów ton, co wystarczy na 22 dni dostaw.

Uran

  • USA wprowadziła zakaz importu rosyjskich surowców energetycznych: ropy naftowej, gazu ziemnego oraz węgla. Zakaz jednak nie obejmuje zakazu importu uranu do elektrowni jądrowych. Energetyka w USA jest uzależniona od Rosji i jej sojuszników Kazachstanu i Uzbekistanu, jeśli chodzi o mniej więcej połowę uranu zasilającego elektrownie jądrowe. Przemysł lobbuje w Białym Domu, aby nadal zezwalał na import uranu z Rosji pomimo inwazji Moskwy na sąsiednią Ukrainę. Nie ma produkcji ani przetwarzania uranu w USA, chociaż kilka firm powiedziało, że chciałoby wznowić produkcję krajową w Teksasie lub Wyoming, jeśli producenci energii jądrowej podpiszą długoterminowe umowy na dostawy. „Usługi energetyczne w USA podpisują umowę z ogólnoświatową siecią firm i krajów w zakresie wymogów paliwowych, aby złagodzić ryzyko potencjalnych zakłóceń” – powiedział Nima Ashkeboussi, starszy dyrektor ds. bezpieczeństwa paliwowego i radiologicznego w National Energy Institute (NEI). „Musimy przyjrzeć się alternatywnym źródłom (dla uranu), w tym w Stanach Zjednoczonych” – powiedział agencji Reuters senator Dan Sullivan, republikanin z Alaski.
  • Niemcy we wtorek wylały zimną wodę na przedłużenie żywotności swoich elektrowni jądrowych, aby zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu, mówiąc, że zamiast tego muszą budować alternatywne źródła energii z „prędkością Tesli”. „W wyniku rozważenia korzyści i zagrożeń nie zaleca się przedłużenia okresu eksploatacji trzech pozostałych elektrowni jądrowych, także w obliczu obecnego kryzysu gazowego” – stwierdziły we wspólnym oświadczeniu ministerstwa. Ministerstwa gospodarki i środowiska poinformowały we wtorek, że po rozważeniu zarówno krótko-, jak i średnioterminowych scenariuszy, zdecydowały, że koszty i ryzyko związane z utrzymaniem otwartych obiektów jądrowych przewyższają ograniczone korzyści. Ostatnie pozostałe elektrownie jądrowe w Niemczech mają zostać zamknięte w tym roku.

Złoto

  • CME Group Inc poinformowało w poniedziałek, że zawiesiło do odwołania status gwarancji i dostaw sześciu rosyjskich rafinerii złota i srebra. Posunięcie to nastąpiło tuż po tym, jak London Bullion Market Association (LBMA) zawiesiło akredytację sześciu rosyjskich rafinerii metali szlachetnych, co oznacza, że nie będą już mogli sprzedawać złota i srebra na londyńskim rynku. Sześć zawieszonych rafinerii to JSC Krastsvetmet, JSC Novosibirsk Refinery, JSC Uralelectromed, Moskiewski Zakład Przetwórstwa Stopów Specjalnych, Prioksky Zakład Metali Nieżelaznych i Shyolkovsky Factory of Secondary Metals. Jednak złoto i srebro wyprodukowane przez rafinerie przed 7 marca nadal będą kwalifikować się do gwarancji i dostawy, powiedział CME, podobnie jak na londyńskim rynku. Rosja produkuje około 9% złota wydobywanego na świecie i 5% srebra.
  • Firma Sibanye Stillwater Ltd otrzymała zawiadomienie o strajku w lokalnych operacjach wydobycia złota od dwóch związków, które rozpoczęły się 9 marca. National Union of Mineworkers (NUM) oraz Association of Mineworkers and Construction Union (AMCU) głosowały za strajkiem w zeszłym tygodniu po tym, jak związek Solidarity ropzadł się po akceptacji 5% rocznej podwyżki płac. Mniejszy związek, United Association of South Africa (UASA), również poparł strajk, ale Sibanye powiedział, że otrzymał zawiadomienie o strajku tylko od NUM i AMCU. NUM i AMCU, dwa największe związki górnicze w RPA, zażądały podwyżki płac o $65,08 (1000 randów) miesięcznie w ciągu najbliższych trzech lat, na podstawie porozumienia o podobnej podwyżce wypracowanego z Harmony Gold Ltd w 2021 roku. „Wzywamy pracowników do dokładnego rozważenia konsekwencji strajku dla nich osobiście i zbiorowo. Strajk będzie służył jedynie zagrożeniu trwałości naszych operacji związanych ze złotem, a ostatecznie ich przyszłości” – powiedział Dyrektor generalny Sibanye, Neal Froneman. Koszty w południowoafrykańskich operacjach Sibanye związanych ze złotem wzrosły o 7% w 2021 r., napędzane przez ponadinflacyjny wzrost kosztów energii elektrycznej i niektórych materiałów eksploatacyjnych. Sibanye powiedział, że nie jest od razu jasne, ilu z 31 000 pracowników zatrudnionych przy jego operacjach związanych ze złotem zacznie strajkować. „Prawdopodobny wpływ jest taki, że działalność zostanie zawieszona na czas strajku i mamy plany awaryjne, aby spróbować chronić pracowników, społeczności i mienie firmy, jednocześnie minimalizując wpływ finansowy na firmę” – powiedział rzecznik.
  • Zasoby największego na świecie funduszu giełdowego opartego na złocie, SPDR Gold Trust, wzrosły w poniedziałek o 0,8% do 1 062,7 ton – najwyższego poziomu od marca 2021 r.

Platyna i pallad

  • Rosyjskie rafinerie mogą nadal sprzedawać platynę i pallad w Londynie, największym na świecie centrum handlu metalami szlachetnymi, dzień po zablokowaniu nowych rosyjskich sztabek złota i srebra na rynkach w Londynie i Nowym Jorku. Rosja produkuje 25-30% światowego palladu i 7-10% platyny, szlachetnych metali używanych przez producentów samochodów w układach wydechowych w celu zmniejszenia emisji. Według handlowców i analityków blokada nowego rosyjskiego złota i srebra miałaby niewielki wpływ, ponieważ metal prawdopodobnie znajdzie nabywców w takich miejscach jak Chiny i Bliski Wschód, a także w rosyjskim banku centralnym. Rosja produkuje również około 10% platyny. Stowarzyszenie branżowe London Platinum and Palladium Market (LPPM) zapowiedziało, że utrzyma dwie akredytowane przez siebie rosyjskie rafinerie na liście firm „dobrych dostaw”, których materiały kwalifikują się do handlu w Londynie. „Nie będzie żadnych zmian w naszej liście dobrych dostaw. Oczywiście będziemy nadal monitorować i analizować sytuację”, powiedziała jej dyrektor administracyjna, Jane-Anne Wardley. Dwie rafinerie akredytowane przez LPPM to JSC Krastsvetmet i Prioksky Plant of Non-Ferrous Metals.
  • W przypadku niedoborów palladu lub platyny producenci samochodów byliby gotowi zapłacić niemal każdą cenę za metal, aby utrzymać produkcję, powiedział analityk Saxo Bank, Ole Hansen.
  • World Platinum Investment Council (WPIC) poinformowało, że w 2021 roku była duża nadwyżka surowca na rynku i podobna sytuacja będzie w 2022 roku. „Mamy największą nadwyżkę (w 2021), jaką kiedykolwiek odnotowaliśmy, ale rynek pozostaje dość napięty” – powiedział Trevor Raymond, szef badań WPIC. Raymond powiedział, że ogromny wzrost cen palladu wywołany konfliktem na Ukrainie może sprawić, że producenci samochodów szybciej przestawią się na tańszą platynę, aby zaoszczędzić pieniądze, zwiększając popyt. W 2021 roku nadpodaż wyniosła 1,23 mln uncji, a w tym roku ma wynieść 0,652 mln uncji. Podaż platyny wzrosła w ubiegłym roku o 21%, podczas gdy popyt spadł o 9%. WPIC stwierdził, że ​​podaż platyny powinna spaść o 1% w 2022 r., ponieważ wyczerpią się zaległości w zakresie półprzetworzonego materiału w RPA. WPIC stwierdził, że ​​wyższe ładunki platyny w pojazdach ciężarowych w Chinach i zastąpienie platyny palladem podniosły popyt w sektorze motoryzacyjnym pomimo niższej produkcji pojazdów z powodu niedoboru chipów.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Pozostałe metale przemysłowe

  • W poniedziałek nikiel na londyńskiej giełdzie osiągnął $50 925/tonę, choć szczyt wyceny wypadł tego dnia na $55 000/t. „Ryzyko cenowe w nadchodzącym miesiącu wzrosło w górę w całym kompleksie metalowym” – powiedział analityk Citi Max Layton, powołując się na braki w dostawach metali produkowanych w Rosji i na Ukrainie. „Ciągły spadek zapasów LME i zwiększone problemy z łańcuchem dostaw spowodowały, że rynek wycenia niedobory” powiedział analityk ING, Wenyu Yao. Wtorek w Londynie zaczął się od wzrostu wyceny do ponad $101 tysięcy za tonę, skutkiem czego obrót niklem na giełdzie brytyjskiej został wstrzymany, a transakcje zostały anulowane! „Zawieszenie rynku niklu stworzyło szereg problemów dla uczestników rynku, którymi należy się zająć”- powiedziało LME. Giełda nie przewiduje wznowienia handlu niklem przed piątkiem. Rosja zaopatruje świat w około 10% swojego zapotrzebowania na nikiel, głównie do wykorzystania w akumulatorach w pojazdach elektrycznych oraz stali nierdzewnej. „Perspektywa zakazu eksportu rosyjskich towarów była odczuwalna bardzo szeroko. Obawy o rosyjskie dostawy narażały kupujących na short squeeze” – napisali w notatce stratedzy surowcowi ANZ.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Shanghai Futures Exchange poinformowała, że zawiesi obrót niektórymi kontraktami na nikiel na jeden dzień, począwszy od nocnej sesji 9 marca.Zawieszenie obrotu dotyczy kontraktów z dostawą od kwietnia do stycznia.
  • Rynek zatrzymuje się, próbując podsumować, co się dzieje, a pozycje rynkowe są odpowiednio dostosowywane. Podkreśla niesamowitą trudność w poruszaniu się teraz po tych rynkach” – powiedział Ole Hansen, szef strategii towarowej w Saxo Bank w Kopenhadze.
  • Chińska Tsingshan Holding Group, jeden z największych na świecie producentów niklu i stali nierdzewnej zaczął budować krótką pozycję – zakład, że ceny spadną – na rynku niklu w zeszłym roku. Skutkiem ostatnich wzrostów cen była konieczność zwiększenia fizycznej ilości niklu w firmie, co pompowało dalej bańkę. Jedno ze źródeł podało, że zakłady Tsingshana na niższe ceny niklu wyniosły około 300 000 ton przy średniej cenie od $18 000 do $19 000 za tonę. Ten poziom cen surowca był ostatnio widoczny w grudniu 2021. Reuters nie był w stanie określić, jak duża jest obecnie krótka pozycja Tsingshana po tym, jak zmniejszył on swoją ekspozycję.
  • Chińska firma Zhejiang Huayou Cobalt Co Ltd poinformowała w środę, że produkcja i działalność firmy, w tym projekty dotyczące niklu w Indonezji, działają normalnie. Firma powiedziała, że nie została jeszcze zmuszona do zamknięcia pozycji, ale stoi przed ryzykiem strat z operacji hedgingowej z powodu niepewności na rynku kontraktów terminowych na nikiel.
  • Andreas Weller, dyrektor naczelny firmy Aludyne, produkującej odlewy aluminiowe i magnezowe dla producentów samochodów, powiedział, że jego europejski biznes odnotował 60% wzrost kosztów aluminium w ciągu ostatnich czterech miesięcy, a także gwałtownie wzrosły rachunki za energię. Według firm doradczych LMC i J.D. Power, średnia cena transakcyjna nowego pojazdu w Stanach Zjednoczonych wyniosła w lutym $44 460, co oznacza wzrost o 18,5% w porównaniu z tym samym miesiącem w 2021 roku.
  • Rosyjskie firmy są głównymi dostawcami do niemieckich firm motoryzacyjnych. W 2020 r. odpowiadały one za 44% importu niklu do Niemiec, 41% tytanu, jedną trzecią żelaza i 18% palladu.
  • Z produkcją 108 milionów ton w zeszłym roku, Rosja jest, według Credit Suisse, piątym co do wielkości producentem rudy żelaza na świecie, zaopatrując europejskich producentów stali, którzy teraz borykają się z wyższymi cenami i możliwymi trudnościami z zaopatrzeniem w metal.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *