aktualności – 10 września 2020

Kilka raportów USDA, zapasy metali w magazynach londyńskiej giełdy i garść informacji z różnych rynków dają w sumie 55 newsów a także zaproszenie na konferencję, w trakcie której będzie debata nt. rynków surowcowych! Będzie się działo – zapraszam!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

surowcowe_czwartek7

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

UWAGA! ABC Inwestowania – Konferencja Online 18-19 września 2020

Miło mi poinformować, że w dniach 18 i 19 września będzie miała miejsce konferencja online, na którą zostałem zaproszony na debatę dotyczącą rynków surowcowych. Rejestrować się bezpłatnie na konferencję można pod tym linkiem.

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

 • W Stanach Zjednoczonych rozpoczął się sezon zasiewów pszenicy ozimej. Tak więc cztery wykresy dzisiaj:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 • Zapasy głównych olejów roślinnych w USA w lipcu 2020:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

 • Zasiewy zbóż ozimych w Rosji obejmują już 35% planowanego obszaru – choć zwalniają ze względu na dużą suchość gleby.
 • Zasiewy zbóż ozimych na Ukrainie są znacznie opóźnione ze względu na suszę. Obsiano zaledwie 5% planowanego obszaru.
 • Egipt ogłasza powstanie nowej giełdy towarowej. W pierwszej połowie 2021 roku ma zostać uruchomiona i operować pszenicą, olejami, cukrem i ryżem. Kapitał giełdy wynosi $5,78 mln. Dostawcy będą mogli zdeponować swoje zapasy w dowolnym, certyfikowanym przez giełdę magazynie, gdzie zostaną one ocenione i wycenione, a następnie bezpośrednio sprzedane na platformie elektronicznej. W przyszłości giełda ma oferować także kontrakty typu futures.

Kawa

 • Podczas poniedziałkowego programu nie wspomniałem o potencjalnych zasięgach na kawie. Dla wzrostów pierwszy poziom to $c141,5 czyli szczyty z grudnia 2019 roku. Kolejny poziom to okolice $c147 (sierpnia 2017) a później psychologiczne $c150. Jednak wątpię byśmy mocno przeskoczyli poziomy $c141,5.
 • Rzadka partia brazylijskiej kawy arabica została certyfikowana jako możliwa do dostarczenia do magazynów giełdy ICE, co może zacząć łagodzić obawy o dostawy i wpływać negatywnie na ceny kontraktów terminowych. Jednak surowe kontrole jakościowe ICE mogą nie wpuścić zbyt dużych ilości brazylijskiej kawy. Póki co 855 60-kilogramowych worków brazylijskiej arabiki w antwerpijskim magazynie zostało wstępnie zaklasyfikowane do dostawy.

Cukier

 • Rynki oczekują subsydiowania eksportu cukru przez Indie trzeci rok z rzędu. Może to oznaczać wrzucenie na rynek nawet 6 mln ton (+50,45% r/r) cukru z Indii, co zwiększy ilość tego surowca, mocno wspieranego przez rekordową produkcję w Brazylii.
 • Egipt przedłuża zakaz importu cukru białego i surowego na trzy miesiące. Rezerwy cukru w Egipcie wynoszą około 1,4 mln ton. Pierwszy zakaz został nałożony na początku czerwca 2020.

Kakao

 • Ponadprzeciętne opady na Wybrzeżu Kości Słoniowej powinny zwiększyć główne zbiory kakao zaczynające się w październiku. Może to zwiększyć produkcję kakao, co w okresie zmniejszonej podaży może negatywnie się odbić na cenach.

Bawełna

 • Stany Zjednoczone zamierzają zablokować import bawełny (a także produktów pomidorowych) z regionu Xinjiang w zachodnich Chinach w związku z zarzutami, że są one produkowane przy użyciu pracy przymusowej. Organizacja Narodów Zjednoczonych podała, że ​​ma wiarygodne doniesienia, że ​​milion ujgurskich muzułmanów jest przetrzymywanych w obozach w regionie Xinjiang, gdzie są zatrudniani. Chiny odpowiadają za 20% światowej podaży bawełny, a głównym regionem uprawnym jest właśnie prowincja Xinjiang. Zakaz dotyczyć będzie bawełny z firmy Korpus Produkcyjno-Budowlany Xinjiang, a także przetworzonych tekstyliów z Yili Zhuowan Garment Manufacturing Co Ltd, Baoding LYSZD Trade and Business Co Ltd, Lop County Industrial Park oraz Lop County No.4 Vocational Skills Centre.
 • Zapasy bawełny w lipcu 2020 w USA:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pszenica

 • Australia podniosła prognozy dotyczące produkcji pszenicy w sezonie 2020/21 o 8,4% ze względu na ulewne deszcze w ostatnich dniach na wschodnim wybrzeżu. Australijskie Biuro Ekonomii Rolnictwa i Zasobów i Nauki (ABARES) prognozuje zbiory na 28,91 mln ton. Za wzrost prognoz odpowiadają przede wszystkim rejony Nowej Południowej Walii.

Kukurydza

 • Firma doradcza Agritel prognozuje produkcję kukurydzy na Ukrainie osiągnie w tym roku 33,5 mln ton (-6,5% r/r). Władze Ukrainy oszacowały zbiory kukurydzy na ten rok na 33 mln ton (news z 3 września) Jeśli prognozy się sprawdzą, będą to trzecie pod względem wielkości zbiory kukurydzy na Ukrainie w historii.
 • Kruszenie kukurydzy w USA w lipcu 2020:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Soja

 • Chiński import soi w sierpniu 2020 wyniósł 9,60 mln ton (-4,85% m/m; +1% r/r). Według danych celnych przez pierwsze osiem miesięcy roku chiński import soi wyniósł 64,74 mln ton (+15% r/r).
 • Chińscy nabywcy zarezerwowali 664 tysiąca ton soi we wtorek. W poniedziałek poinformowano o sprzedaży 101,6 tysiąca ton soi przez prywatnych eksporterów do Chin.
 • Kruszenie soi w USA w lipcu 2020:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pozostałe zboża

 • Australijskie Biuro Ekonomii Rolnictwa i Zasobów i Nauki (ABARES) prognozuje, że produkcja jęczmienia w sezonie 2020/21 wyniesie 11,2 mln ton (+5,66% względem czerwcowej prognozy). Największy odbiorca australijskiego jęczmienia, Chiny, nałożyły w tym roku 85% cła na jęczmień z Australii.
 • Australijskie Biuro Ekonomii Rolnictwa i Zasobów i Nauki (ABARES)podniosło prognozę produkcji rzepaku do 3,4 miliona ton (+6,25% względem czerwcowej prognozy).

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • JBS S.A. zatrudniło w tym roku 15 tysięcy nowych pracowników (zwiększając ich liczbę do 135 tysięcy) w Brazylii (stanowiącej 20% wszystkich przychodów spółki), a także osiągnęła w Q2 2020 globalny zysk netto $629 milionów, bijąc dwukrotnie prognozy analityków. Spośród wszystkich pracowników spółki w Brazylii 4 tysiące uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa. W Brazylii doszło do zamknięcia pięciu (wg spółki) lub sześciu (wg brazylijskiej prokuratury) ze stu trzydziestu pięciu zakładów przetwórstwa mięsnego JBS z powodu pandemii. Szósty zakład to chlewnia w Três Passos w południowym stanie Rio Grande do Sul. Lokalny sąd pracy 22 czerwca nakazał by w tej fabryce wszyscy pracownicy z pozytywnym wynikiem testu na obecność COVID-19, a resztę przetestować pod kątem koronawirusa. Według prokuratury około 40% pracowników tej placówki, liczącej 1017 osób, uzyskało wynik pozytywny na obecność koronawirusa, a jeden zmarł. JBS jest światowym potentatem zatrudniającym globalnie 240 tysięcy pracowników.
 • Niemieckie Ministerstwo Żywności i Rolnictwa poinformowało w środę, że podejrzewa się przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzika we wschodniej Brandenburgii. Zwłoki dzika znalezionych w pobliżu granicy polsko-niemieckiej.

Ropa naftowa

 • Czy europejskie rafinerie są zagrożone zarówno przez pandemiczny spadek popytu na przetworzoną ropę naftową, zwłaszcza paliwa typu diesel jak i przez ekologiczne zapędy Unii Europejskiej? Olej napędowy stanowi od 40% do 50% produkcji rafineryjnej z surowej ropy naftowej. Więc jeśli jego sprzedaż nie będzie opłacalna, może to zagrozić całemu sektorowi rafineryjnemu, zwłaszcza w rygorystycznej Unii, która chce wycofania samochodów z silnikami diesla w ciągu najbliższych kilkunastu lat. To w perspektywie najbliższych lat może być kluczowe, zwłaszcza dla niewielkich rafinerii walczących z branżowymi gigantami niskimi marżami.
 • EIA szacuje, że wydobycie ropy naftowej wyniesie w USA średnio 11,38 mln baryłek dziennie (bpd) w 2020 roku – to oznacza spadek o 870 tysięcy baryłek dziennie (7,1% r.r), mniej niż wcześniej prognozowano. Poprzednia prognoza EIA mówiła o spadku produkcji o 990 tysięcy bpd. Prognozowany spadek popytu na ropę w USA ma wynieść 2,12 mln bpd – wcześniejsze prognozy mówiły o 2,00 mln bpd mniejszym popycie na ropę. Znacznie mocniejsze są prognozy spadku popytu na benzynę – ma on spaść do średnio 8,27 mln baryłek dziennie czyli o 1,04 mln bpd mniej – wcześniejsza prognoza mówiła o symbolicznym spadku popytu na benzynę o 91 tysięcy baryłek dziennie. Popyt na olej napędowy i paliwo lotnicze ma spaść do 3,76 mln bpd, co oznacza mniejszy (bo o 340 tysięcy baryłek dziennie) spadek niż oczekiwano wcześniej (360 tysięcy bpd).

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Zapasy ropy naftowej w USA zostaną podane dzisiaj o 17:00 – w związku ze świętem pracy w USA w poniedziałek publikacja jest opóźniona o jeden dzień.
 • Exxon Mobil Corp poinformował o 18. odkryciu złóż ropy naftowej na morzu w pobliżu Gujany. Odkrycie dokonane w odwiercie Redtail-1 doda do wcześniejszych szacunków ponad 8 miliardów baryłek całkowitych zasobów ropy i gazu w bloku Stabroek. Exxon poinformował również, że podczas wiercenia odwiertu Yellowtail-2 (także w pobliżu Gujany) napotkał wysokiej jakości złoża roponośne i oceniał je pod kątem rozwoju.
 • Amerykańska organizacja Petroleum Equipment & Services Association (PESA), poinformowała że w branży rafineryjnej doszło do zwolnienia 100 tysięcy pracowników na skutek pandemii COVID-19, zatrudnienie w amerykańskim sektorze naftowym jest najniższe od marca 2017. Najwięcej bezrobotnych nafciarzy przybyło w Teksasie (59 tysięcy), Luizjanie (10,2 tysiąca) i Oklahomie (9,2 tysiąca). Kolejne 180 tysięcy osób znajduje się pod parasolem ochronnym rządowych programów antykryzysowych – którego warunek utrzymania zatrudnienia wygasa na koniec września.
 • Prezydent USA Donald Trump prawdopodobnie poprze przedłużony zakaz wiercenia ropy naftowej na morzu we wschodniej części Zatoki Meksykańskiej u wybrzeży Florydy. Dotychczasowy zakaz wygasa w 2022 roku. Senator Marco Rubio z Florydy, republikanin, przygotował ustawę przedłużającą zakaz do 2027 roku. Floryda jest jednym z kluczowych stanów w nadchodzących wyborach prezydenckich w listopadzie 2020.
 • Chiński import ropy w sierpniu 2020 wyniósł 47,48 mln ton (-7,43% m/m; +13% r/r). To 11,18 mln baryłek dziennie (bpd).
 • Chiński eksport produktów rafinowanych w sierpniu wyniósł 4,27 mln ton (+33,02% m/m; +4,8% r/r).
 • Wstępne dane za wrzesień pokazują rosnące zainteresowanie Chin amerykańską ropą naftową. Aktualnie wynosi on 840 tysięcy baryłek dziennie i jest to drugi pod względem wolumenu miesiąc w historii eksportu amerykańskiej ropy do Chin.
 • Francuska grupa energetyczna Total poinformowała o rezygnacji z roli operatora pięciu bloków poszukiwawczych ropy naftowej w basenie Foz do Amazonas, 120 kilometrów od wybrzeża Brazylii. Geolodzy twierdzą, że obszar ten może zawierać aż 14 miliardów baryłek ropy naftowej, więcej niż całe sprawdzone rezerwy Meksyku. Problemem w wydobyciu są rafy koralowe i protesty ekologów.
 • Marynarka wojenna Sri Lanki wykryła plamę ropy około kilometra od płonącego tankowca New Diamond (news z 3 września). Wyczarterowany przez Indian Oil Corp tankowiec przewoził 2 mln baryłek ropy, pożar wybuchł 3 września w maszynowni. Sri Lanka wysłała naukowców i ekspertów z Urzędu Ochrony Środowiska Morskiego (MEPA), z jednym zespołem badającym obszar wokół statku i inne obszary przybrzeżne pod kątem oznak zanieczyszczenia.
 • PKN Orlen poinformował o planach zainwestowania 25 mld złotych w projekty związane z zieloną energią, które mają doprowadzić firmę do bycia neutralnym klimatycznie do 2050 roku. PKN planuje takżę redukcję emisji dwutlenku węgla ze swoich aktywów rafineryjnych i petrochemicznych o 20% i 33% w produkcji energii w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Gaz ziemny

 • Całkowity chiński import gazu ziemnego, w tym skroplonego gazu ziemnego i gazu rurociągowego, osiągnął w sierpniu 2020 wyniósł 9,36 mln ton (+27,35% m/m; +12,23% r/r).
 • Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas zakwestionował uruchomienie Nord Stream 2 po otruciu kremlowskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Zdaniem ekonomistów wyeliminowanie tej dodatkowej mocy spowodowałoby presję na wzrost cen gazu. Jednak zmniejszone zapotrzebowanie na energię z powodu pandemii COVID-19 i zastój w niemieckiej gospodarce dałoby Berlinowi czas na wypracowanie alternatywnych dodatkowych źródeł dostaw. Szacuje się, że niemieckie PKB powróci do poziomu sprzed pandemii dopiero w 2022 roku. Zdaniem Uniwersytetu w Kolonii (EWI) ukończenie Nord Stream 2 pozwoliłoby obniżyć cenę gazu dla konsumentów w Niemczech o ~5%. Wezwanie do wstrzymania prac nad rurociągiem wystosował także premier Polski – Mateusz Morawiecki.
 • Niemieckie zapasy gazu w sobotę wynosiły 93,2% pojemności niemieckich magazynów.
 • Europejska Giełda Energii (EEX) zamierza umożliwić ujemne ceny na swoich rynkach spot gazu ziemnego od 1 października 2020. Dr Tobias Paulun, dyrektor ds. Strategii w EEX: „Umożliwiając ceny ujemne, dążymy do zapewnienia rynkowi gazu i jego uczestnikom większej elastyczności, zapewniając w ten sposób dopasowanie podaży i popytu w każdym momencie i we wszystkich okolicznościach”. Grupa EEX już od 12 lat radzi sobie z ujemnymi cenami na rynku spot cen energii elektrycznej.
 • Spółka joint venture rosyjskiego Gazpromu i uzbeckiej państwowej firmy energetycznej Uzbekneftegaz (UNG) zainwestuje co najmniej $560 mln w budowę zakładu petrochemicznego Jizzakh Petroleum. Spółka musi pozyskać brakujące fundusze do pełnej kwoty potrzebnej na budowę – około $2,8 mld. Instalacja metanu do olefin (MTO) zostanie zbudowana w południowo-zachodniej prowincji Buchara. Zużywając 1,5 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie, zakład będzie produkował 500 000 ton polimerów, takich jak polietylen o niskiej gęstości (LDPE), octan etylenu i winylu (EVA), politereftalan etylenu (PET) i polipropylen.
 • Ponad 50 firm zajmujących się handlem LNG ma swoje biura w Singapurze. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na LNG w Azji, zwłaszcza w Chinach.

Węgiel

 • Chiński import węgla w sierpniu 2020 wyniósł 20,66 mln ton (-20,84% m/m; -33% r/r).
 • Japonia, trzeci co do wielkości importer węgla w Azji, w pierwszych ośmiu miesiącach 2020 roku zaimportował 109,52 mln ton (+0,05% r/r).
 • Import węgla przez Koreę Południową w pierwszych ośmiu miesiącach wyniósł 71,01 mln ton (-21% r/r).
 • Australijska firma Prairie Mining wszczęła międzynarodowe postępowanie arbitrażowe przeciwko Polsce, twierdząc, że Warszawa naruszyła umowy dwustronne blokując inwestycję Prairie w dwie kopalnie węgla: Jan Karski i Dębieńsko. Spółka zabezpieczyła $12 mln na finansowanie sporów sądowych. Wielkość roszczeń spółki nie została oszacowana, ale może obejmować wartość wydatków związanych z rozwojem kopalń, utracone korzyści i szkody oraz koszty arbitrażu – zdaniem mediów może to być nawet $2,64 mld. Prairie zwróciła także uwagę na „szeroko informujące międzynarodowe media, że ​​otoczenie polityczne i klimat inwestycyjny w Polsce uległy pogorszeniu od czasu zmiany rządu w 2015 r.”, Odnosząc się do zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych pięć lat temu.

Energia odnawialna

 • Polska planuje także zbudować 8-11 gigawatów (GW) mocy morskich farm wiatrowych do 2040 r., inwestycja szacowana jest na 130 mld zł. Ministerstwo Środowiska podało, że Polska planuje zainwestować 150 miliardów złotych w budowę pierwszych elektrowni jądrowych o docelowej mocy 6-9 GW. Pierwszy obiekt o mocy 1-1,6 GW miałby zostać uruchomiony do 2033 r. Rozwój obiektów energii odnawialnej i jądrowej stworzy 300 000 miejsc pracy. W zaktualizowanej strategii energetycznej, która jeszcze wymaga zatwierdzenia przez rząd, resort środowiska podał, że udział węgla w produkcji energii elektrycznej spadnie do przedziału 37% -56% w 2030 r. i do 11%-28% w 2040 r., w zależności od kosztów emisji dwutlenku węgla. Polska spodziewa się otrzymać 60 miliardów złotych z funduszy unijnych na transformację regionów węglowych

Złoto

 • Największy rosyjski producent złota Polyus podał zysk netto za Q2 2020 wzrósł o 63% r/r, do $684 mln, przy 29% r/r wzroście przychodów. Polyus jest na dobrej drodze do wyprodukowania 2,8 miliona uncji złota w 2020 roku, z kolei inwestycje wyniosą między $700-750. Zarząd rekomenduje wypłatę $435 mln w dywidendach, wychodzi po $3,19/akcję. Spółka obecna na moskiewskiej giełdzie od 2006 roku, kurs otwarcia wynosił $100/akcję, w pierwszym tygodniu wycena wyskoczyła na $371/akcję, by równie szybko wrócić do poziomu otwarcia i spaść poniżej $100. Wyjście powyżej kursu otwarcia nastąpiło dopiero w 2019 roku. Aktualna wycena wynosi ponad $220/akcję.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Platyna i pallad

 • World Platinum Investment Council (WPIC) zaktualizowała prognozy dla rynku platyny. Wnioski płynące z aktualnych danych pokazują, że podaż platyny kurczy się szybciej niż popyt. Liczący 7,5 mln uncji rynek ma w 2020 roku doświadczyć drugiego z rzędu deficytu – tym razem na poziomie 336 tysięcy uncji (w 2019 deficyt wyniósł 125 tysięcy uncji). Poprzednia prognoza (w maju) mówiła o 247 tysiącach uncji nadpodaży. Tegoroczna podaż ma wynieść 7,1 mln uncji (-14% r/r):
  – wydobycie platyny z kopalni szacuje się na 5,187 mln uncji (-15% r/r),
  – podaż z recylingu szacuje na 1,915 mln uncji (-12%).
  Konsumpcja ma wynieść 7,4 mln uncji (-11% r/r):
  – 2,429 mln uncji przez branżę motoryzacyjną (-16% r/r),
  – 1,813 mln uncji przez jubilerów (-14% r/r),
  – 2,136 mln uncji przez przemysł (-0,2% r/r),
  – 1,06 mln uncji trafi do inwestorów (-15% r/r).

Metale przemysłowe

 • Chiński import rudy żelaza w sierpniu 2020 wyniósł 100,36 mln ton (-10,91% m/m).
 • Chiński import miedzi w sierpniu 2020 wyniósł 668 486 ton (-12,29% m/m; +66% r/r).
 • Chiny wyeksportowały w sierpniu 1 642 tony metali ziem rzadkich (+1,36% m/m; +62,26% r/r). Według doniesień mediów Chiny mają 44 miliony ton rezerw ziem rzadkich, co stanowi 38 procent wszystkich światowych rezerw. Chiny dostarczają 90% metali ziem rzadkich na światowym rynku.
 • W sierpniu produkcja niklu rafinowanego w Chinach wzrosła do 14 260 ton (-3,5% m/m; +15% r/r). W pierwszych ośmiu miesiącach roku Chiny wyprodukowały 112 000 ton rafinowanego niklu (+9,2% r/r). Prognoza produkcji niklu rafinowanego na wrzesień mówi o 13 750 ton (-5,95% m/m). Przyczyną spadków są prace konserwacyjne u głównego producenta – Jinchuan Group.
 • W sierpniu produkcja rafinowanego cynku w Chinach wzrosła do 450 000 ton (+4,41% m/m; +2,8% r/r). Produkcja cynku w okresie styczeń-sierpień wyniosła 3,37 mln ton (+2,1% r/r). Prognozuje się, że wrześniowa produkcja wyniesie 470 tysięcy ton (+4,44% m/m).
 • Chińska produkcja cyny rafinowanej w sierpniu wyniosła 13 946 ton (+56,5% m/m). Produkcja cyny we wrześniu jest prognozowana na około 14 tysięcy ton.
 • Chińska produkcja ołowiu rafinowanego wzrosła w sierpniu do 423 tysięcy ton (+4% r/r). Jednak od września spodziewany jest spadek produkcji ołowiu rafinowanego ze względu na wdrożenie nowego prawa dotyczącego odpadów stałych.
 • Zapasy w magazynach LME (stan na poniedziałek, 7 września 2020):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

 

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „aktualności – 10 września 2020

 1. Szymon komentarz:

  Srebro
  W przypadku złota światowe wydobycie wynosi około 3 tys. ton rocznie przy zapasach surowca wynoszących mniej więcej 180 tys. ton, tak więc jego zapasy są bardzo duże i bieżąca produkcja w raczej w średnim stopniu wpływa na cenę (problem z podażą polega raczej na tym iż, nikt nie chce sprzedać złota w dużych ilościach pomimo dostępności surowca na rynku). Natomiast w przypadku srebra sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Jego wydobycie oscyluje w okolicy 27 tys. ton to jest 868 milionów uncji rocznie przy zapasach surowca wynoszących około 1 100 miliona uncji. Można zatem powiedzieć że zapasy srebra w obiegu są nieduże i w związku z tym w przypadku tego surowca może dochodzić do braków jego fizycznej dostępności na rynku. Dla przykładu można podać sytuacje z ostatniej hossy (srebro dojechało do 45 $/uncje) kiedy to koreańska firma Samsung musiała wstrzymać produkcję smartfonów z uwagi na brak srebra niezbędnego do produkcji tego typu telefonów. Do tego dochodzi jeszcze fakt, iż zaledwie jedna czwarta światowe wydobycie srebra pochodzi kopalń wydobywających sticte srebro, trzy czwarte pochodzi z innych kopalń. Druga jedna czwarta wydobywana jest kopalniach złota, tak więc zaledwie połowa podaży srebra uzyskiwana dzięki kompanią pozyskujących metale szlachetne. Następną połową wydobycia pochodzi od kopalń wydobywających miedź oraz cynk i ołów, jeśli zatem dochodzi do spowolnienia gospodarczego lub recesji to ze względu na zmniejszony popyt spada również wydobycie srebra. Popyt na srebro wygląda analogicznie co do podaży i jego połowa generowana jest przez popyt inwestycyjny (sztabki, monety), druga zaś przez przemysł (produkcja elektroniki, paneli słonecznych, medycyna, ogólnie srebro posiada około 200 zastosowań przemysłowych). Wielkość rynku srebra to około (25$ x 868 mln = 21,7 mld $) 22 miliardów dolarów, dla porównania można podaż że spółka Apple posiada w swoim portfelu 100 miliardów dolarów wolnej gotówki, dług Polski wynosi 325 miliardów dolarów, w związku z można powiedzieć, że sektor srebra jest bardzo niewielki. Dlatego srebro jest uważane przez ludzi z branży za jakby to powiedzieć, jako takie tańsze „złoto” tyle że na dopalaczach.

  Garść kluczowych informacji przy wyborze spółek wydobywających srebro to:
  – spółka posiadająca średni gradeing powyżej 210g z jednej tony kopaliny jest uważana za kompanie mającą bogate (w sensie jakościowym) złoża
  – przeciętna spółka typu junior wydobywa około 10 milionów uncji rocznie
  – ASIC dla najlepszych spółek wydobywając srebro to 12 $ za uncje (pewnie dlatego na futuresach cena zjechała do tego poziomu) średnia to około 16 $ za uncje
  – CAPEX dla spółek wydobywających srebro typu junior to około 100 – 120 mil dolarów w zależności od tego czy infrastruktura jest już gotowa
  Oto kilka spółek godnych zainteresowania:
  1) Alexco Resouces
  2) Kootenay Silver
  3) First Majestic Silver Corp.
  4) Gr Silver mining
  5) Impact Silver
  6) Pan American Silver

 2. Szymon komentarz:

  3,5) Endeavour Silver Corp
  Kolejność podanych tutaj spółek nie jest przypadkowa (im wyżej tym lepsza) i moim skromnym zdaniem warto pochylić się i dodać niektóre do swojego portfela.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *