aktualności – 5 luty 2020

Spory zestaw aktualności surowcowych już jest dostępny – polecam każdemu!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, ckurku, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

USDA

Zebrałem kilka wykresów z raportów USDA i dzięki temu mamy poniżej wykres dotyczący cen jaką za niektóre surowce otrzymywali amerykańscy farmerzy oraz kolejne sześć wykresów w poszczególnych działach aktualności.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

W dzisiejszych aktualnościach:

kawa

cukier

bawełna

pszenica

kukurydza

ryż

wieprzowina, wołowina oraz drób

ropa, gaz i węgiel

złoto

metale przemysłowe

Kawa

 • Dobry sezon w Brazylii powinien wygenerować nadwyżkę na globalnym rynku kawy w liczbie 500 tysięcy 60-kilogramowych worków w sezonie 2020/21, jednak zdaniem analityków wstępne szacunki pokazuję, że deficyt w sezonie 2021/22 może powrócić.
 • Luckin Coffee Inc może zdaniem analityków podwoić swoją wartość gdy tylko koronawirus z Wuhan zostanie opanowany. Spółka została zmuszona do zamknięcia około 200 lokalizacji w Wuhan na skutek kwarantanny. Spółka w najbliższym czasie planuje rozwój bezobsługowej sieci sklepów detalicznych i sklepów herbacianych. Rozwój firmy jest bardzo imponujący: zaczynała od 9 kawiarni w grudniu 2017 roku by rok 2019 zakończyć z liczbą 4 260 lokalizacji –zamówienia można składać jedynie on-line, w opcji zarówno z odbiorem w punkcie jak i dostawą. Spółka jest notowana na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych od 16 maja 2019.

Cukier

 • Produkcja cukru w Indiach w okresie od 1 października 2019 do 31 stycznia 2020 wyniosła 14,1 mln ton (-24% s/s).

Bawełna

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pszenica

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kukurydza

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ryż

 • Prognoza produkcji ryżu w Tajlandii na sezon 2019/20 została zredukowana do 18 mln ton (-12% s/s) ze względu na mniejszy areał zasiewów wynikający z bardzo niskiego poziomu wód, na skutek czego rząd ograniczył możliwości nawadniania upraw ryżu. Sadzenie ryżu do drugich zbiorów w sezonie rozpoczęło się w listopadzie 2019 roku jest mniejsze o 47% w porównaniu z analogicznym okresem sezonu 2018/19 – oznaczać to będzie zbiory na poziomie 3,2 mln ton (-40% s/s). Mniejsze zbiory i spadek zapasów zapewne także ograniczą eksport ryżu do poziomu 7,5 mln ton w 2020 roku (-1,31% r/r).

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • W Arabii Saudyjskiej odnotowano pojawienie się wirusa H5N8 ptasiej grypy, który spowodował śmierć 22 700 ptaków, a kolejne 385 300 ptaków zostało zlikwidowanych by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa (razem 408 tysięcy ptaków). To pierwszy przypadek ptasiej grypy H5N8 w Arabii Saudyjskiej od lipca 2018 roku – w okresie grudnia 2017 a lipca 2018 zlikwidowano 9 milionów ptaków w związku z wirusem.
 • Wirus z Wuhan może zmusić część z hodowców drobiu w prowincji Hubei do zredukowania wielkości hodowli, ze względu na kwarantannę, która sparaliżowała dostawy pasz jak i żywych zwierząt do rzeźni. Zakaz transportu żywego drobiu, uważanego za potencjalne ryzyko choroby odbija się negatywnie na rynku mięsnym Chin, wciąż cierpiącym na niedobory wieprzowiny na skutek afrykańskiego pomoru świń. Jeśli Pekin nie zmieni przepisów, wielu rolników utraci całkowicie swoje źródło utrzymania. W 2019 roku w Chinach wyprodukowano 22 mln ton mięsa drobiowego (+12% r/r). Prowincja Hubei dostarcza rocznie około 500 mln ptaków hodowlanych i jest ważnym producentem jaj w Chinach.

Ropa, gaz i węgiel

 • Trwa przedterminowe spotkanie grupy OPEC+ w związku z koronawirusem w Chinach. Zdaniem niektórych źródeł, OPEC+ rozważa dalsze cięcie 500 tysięcy baryłek dziennie by zrównoważyć negatywny wpływ wirusa z Wuhan na popyt czarnego złota. Irak, drugi producent ropy w OPEC popiera wszelkie opcje stabilizujące rynek ropy.
 • Premier Boris Johnson poinformował, że zamknięcie elektrowni węglowych w Wielkiej Brytanii zostanie przyśpieszone o rok – do 2024 roku, mimo, że węgiel odpowiada zaledwie za 3% produkcji prądu w Zjednoczonym Królestwie (>70% w 1990 roku). Wielka Brytania w 2017 roku odpowiadała za 1% światowego importu węgla.

Złoto

 • Demokratyczna Republika Konga poinformowała, że produkcja złota wyniosła 34,657 kilogramów czyli 1 117 967,74 uncji trojańskich (-5,76% r/r).

Metale przemysłowe

 • Glencore poinformował, że jego produkcja miedzi spadła w 2019 roku do poziomu 1,37 mln ton (-6% r/r), a produkcja kobaltu wzrosła do 42,2 tysiąca ton (+10% r/r), głównie dzięki kopalni Katanga w Demokratycznej Republice Konga.
 • Demokratyczna Republika Konga poinformowała, że produkcja miedzi w ich kraju wyniosła 1,433 mln ton (+17% r/r), kobaltu wyniosła 87,676 tysiąca ton (-19,86% r/r).

Omówienie aktualności

Powyższe aktualności możecie zobaczyć omówione w programie Surowcowe info w Comparic24 o godzinie 13:10 w środę, 5 lutego 2020:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *