aktualności – 10 luty 2020

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, ckurku, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

Aktualizacje stron

źródło: opracowanie własne na podstawie USDA

Jeśli pamiętacie pełną mapę zasiewów, to była ona mocno chaotyczna i niezbyt czytelna. Dlatego postanowiłem, że dla ryżu, kukurydzy, soi i pszenicy stworzyć samodzielne mapy – trafiły one do odpowiedniego miejsca na strony poświęcone tym surowcom. A zbiorcza mapa jest oczywiście nadal dostępna na stronie dla osób chcących szukać korelacji pomiędzy poszczególnymi zbożami.

 

W dzisiejszych aktualnościach:

ogólne informacje

kawa

cukier

kakao

orzechy i migdały

wieprzowina, wołowina oraz drób

ropa, gaz i węgiel

metale przemysłowe

Ogólne informacje

  • FAS USDA: Indie wprowadziły kilka zmian w taryfach celnych niektórych importowanych produktów rolnych. Zmiany dotyczą m.in.
    – masła i oleju maślanego (+10pp do 40%),
    – serów (+10pp do 40%),
    – niełuskanych orzechów włoskich (+70pp do 100%),
    – nasion buraków cukrowych (+25pp do 30%),
    – oleju palmowego (+6,5pp do 44%),
    – tłuszczów roślinnych i odzwierzęcych (+20pp do 100%),
    – melasy (+20pp do 30%),
    – ziemniaków (+5pp do 35%),
    – masła orzechowego (+22,5pp do 30%),
    – dietetycznego błonnika sojowego (+15pp do 30%),
    – protein sojowych (+20pp do 30%).

Kawa

  • Zmiana certyfikowanych przez ICE zapasów kawy.

źródło: opracowanie własne

Cukier

  • Problemy z uprawami cukru w sezonie 2019/20 mogą dotyczyć nie tylko Indii i Tajlandii, ale także Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych. Rosyjski konglomerat rolniczy Rusagro zwiększył produkcję cukru o 17% w sezonie 2019/20, produkując 882 600 ton cukru w pierwszej połowie sezonu między sierpniem a lutym. W ciągu dekady Rosja podwoiła produkcję cukru, która w 2019 roku osiągnęła rekordowe 7 mln ton.

Kakao

  • Zmiana certyfikowanych przez ICE zapasów kakao.

źródło: opracowanie własne

Orzechy i migdały

  • Produkcja nerkowca na Wybrzeżu Kości Słoniowej, jednego z największych producentów na świecie, spadła w 2019 r. O 17% do 634 641 ton po tym, jak przemyt orzechów nerkowca osiągnął poziom 200 tysięcy ton. Wzrost przemytu wynika z obniżenia w 2019 roku gwarantowanej ceny płaconej farmerom z $0,84/kg do $0,63/kg. Wydajność oficjalnej produkcji może przekroczyć 800 tysięcy ton w 2020 roku, jeśli Wybrzeże Kości Słoniowej uszczelni granicę.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Chiny przeniosą 2000 ton mrożonej wieprzowiny do rezerw państwowych w Wuhan, podała chińska Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC) w oświadczeniu. Współpraca z państwowymi konglomeratami rolnymi COFCO i Sinograin ma zapobiec niedoborom żywności w objętej kwarantanną prowincji Hubei. Oprócz mięsa dostawy mają objąć ryż, mąki i olejów jadalnych.

Ropa, gaz i węgiel

  • BP poszukuje inwestora na 45,89% swoich udziałów w gazowni w Amenas w Algierii, za które chce uzyskać $2 mld. Pierwsze rozmowy z rosyjskim Rosneftem zakończyły się fiaskiem. To pierwsza poważna transakcja spółki, w której stanowisko CEO objął w środę 5 lutego 2020 Bernard Looney. W zakładzie miał miejsce atak terrorystyczny w styczniu 2013 roku, w którym zginęło 40 pracowników. Pozostali udziałowcy w sprzedawanym zakładzie to norweski Equinor (45,9%) oraz algierski Sonatrach (8,21%), a zdolność produkcyjna wynosi 9 mld m3 gazu rocznie. Sprzedaż to realizacja planu redukcji portfolio spółki o aktywa warte ~$15 mld i skoncentrowania działalności na regionach o wyższej zyskowności takich jak Zatoka Meksykańska i Brazylia.
  • Prognozy chłodniejszej pogody w drugiej części lutego w USA są niwelowane przez niskie zapotrzebowanie na LNG u reszty świata, przez co ceny utrzymują się na niskich poziomach. Ale po więcej informacji na temat gazu ziemnego zapraszam do podcastu Biznes Tok prowadzonego przez Maksa Bączkowskiego na Comparic.pl – tam w niedzielę omówiliśmy to i owo na temat gazu.
  • Zmiana zapasów gazu ziemnego

źródło: opracowanie własne

  • OPEC podczas technicznego spotkania w sprawie koronawirusa zaproponował dodatkowe, tymczasowe cięcie produkcji o 600 tysięcy baryłek dziennie. Rosja poinformowała, że musi przeanalizować sens dalszych cięć (ponad 1,7 mln baryłek dziennie ustalone w grudniu 2019) w obliczu rosnącej podaży z USA. Spotkanie OPEC+ zaplanowane jest na 5-6 marca 2020, choć w przypadku dalszego rozwoju koronawirusa może zostać przyśpieszone. Rosja szacuje ograniczenie popytu na ropę z powodu koronawirusa w przedziale 150-200 tysięcy baryłek, BP z kolei mówi o spadku popytu o 300-500 tysięcy baryłek dziennie.
  • Aktualna liczba aktywnych odwiertów ropy w USA to 676 punktów (+1 t/t). Rok temu było to 854 aktywne platformy. Wydobycie ropy w USA ma w 2020 roku wzrosnąć o 9% r/r do 13,3 miliona baryłek dziennie i o 3% r/r w 2021 do 13,7 mln baryłek dziennie.
  • Amerykański sekretarz ds. Energii Dan Brouillette powiedział, że Kanada i Meksyk mogą pomóc w eksporcie amerykańskiego węgla do Azji.Kanadyjska prowincja Kolumbii Brytyjskiej na zachodnim wybrzeżu już eksportuje część amerykańskiego węgla. Departament Energii również przeznaczy do $64 milionów na badania i rozwój w stronę bardziej wydajnych elektrowniach węglowych.

Metale przemysłowe

  • Mitsubishi Materials Corp zakupiło 30% udziałów w kopalni miedzi Mantoverde za $236 mln. Kopalnia, która ma 2,1 miliona ton rezerw miedzi, jest własnością konsorcjum kierowanego przez brytyjską firmę inwestycyjną Audley Capital Advisors i Orion Mine Finance Group. Mitsubishi Materials Corp jest trzecim co do wielkości producentem miedzi w Japonii otrzyma w ramach umowy 30% wydobycia rudy miedzi z kopalni.
  • Japoński Nippon Steel Corp wygasi trzy wielkie piece obniżając swoją produkcję stali o 10% ze względu na spadek popytu krajowego i tańszą stal z Chin. Spółka prognozuje rekordową stratę w tym roku na poziomie $4 mld. Spółka w 2019 roku wyprodukowała 54 milionów ton surowej stali. W ubiegłym roku produkcja stali surowej w Japonii, trzecim co do wielkości producentem stali na świecie, spadła o 4,8% r/r do 99,28 mln ton. Globalna produkcja stali surowej osiągnęła w ubiegłym roku 1,87 miliarda ton, co stanowi wzrost o 3,4% r/r.

źródło: Reuters Eikon

  • Ograniczenie wydobycia kobaltu przez Glencore zostaną w najbliższym czasie zbilansowane wysokimi zapasami metalu zgromadzonymi w latach 2017-2018 oraz spadkowi podaży w Chinach ze względu na przedłużające zamknięcie fabryk z obawy przed koronawirusem. Ceny kobaltu (obecnie ~$35 000/tona) podskoczyły na skutek obaw braku podaży, jednak wg prognoz rynek dopiero w 2023 roku zacznie odczuwać braki tego metalu. Wtedy jest szansa na powrót ceny do historycznych szczytów na poziomie $90 000/tona.

źródło: Reuters Eikon

 

źródło: Reuters Eikon

 

źródło: Reuters Eikon

Omówienie aktualności

Powyższe informacje wraz z aktualną sytuacją rynkową zostaną omówione w poniedziałek, 10 lutego 2020 o godzinie 13:10 w programie Surowcowe info w Comparic24, zapraszam serdecznie do oglądania i zadawania pytań podczas programu!

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *