aktualności – 9 grudnia 2019

Czas na poniedziałkowy zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

Słowniczek

  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

USDA

W poniedziałek 9 grudnia zostanie opublikowany raport Crop progress, a we wtorek 10 grudnia zostanie opublikowany raport Crop production.

W dzisiejszych aktualnościach:

kawa

cukier

kakao

soja

wieprzowina i wołowina

ropa i gaz

złoto

metale przemysłowe

Kawa

  • Spadły zapasy kawy wysokiej jakości z certyfikatem ICE z 2,5 mln worków do 2,1 mln worków.

Cukier

  • Globalny deficyt cukru jest szeroko prognozowany na bieżący sezon 2019/20 i istnieją pewne oznaki, że deficyt może również wystąpić w sezonie 2020/21.

Kakao

  • Wybrzeże Kości Słoniowej jest bardziej zaniepokojone główną uprawą 2019/20, ponieważ choroby zwane czarnymi strąkami i spuchnięte pędy rozprzestrzeniły się na plantacjach kakao.

Soja

  • Chiny zapowiadają cofnięcie ceł importowych na amerykańską soję jako gest dobrej woli w negocjacjach zmierzających do podpisania „fazy pierwszej” umowy handlowej. Cło wprowadzone w ramach wojny handlowej przez Chiny wynosi 33% na soję

Wieprzowina i wołowina

  • Chiny zapowiadają cofnięcie ceł importowych na amerykańską wieprzowinę jako gest dobrej woli w negocjacjach zmierzających do podpisania „fazy pierwszej” umowy handlowej. Cło wprowadzone w ramach wojny handlowej przez Chiny wynosi 72% na wieprzowinę – towar w tej chwili mocno deficytowy w Chinach.

Ropa i gaz

  • OPEC+ podjął w ubiegłym tygodniu decyzję o głębszych cięciach w wydobyciu w swoich krajach. Dalsze cięcia mają wynieść dodatkowe 500 tysięcy baryłek, co w sumie oznacza zgodę na obniżenie produkcji w OPEC+ o 1,7 mln baryłek, a gdy dodać do tego samowolne obniżenie produkcji przez Arabię Saudyjską o 400 tysięcy baryłek, to osiągamy redukcję na poziomie 2,1 mln baryłek dziennie czyli ponad 2,1% światowej produkcji. Kolejne spotkanie OPEC+ jest zaplanowane na marzec 2020, ale książę Abdulaziz powiedział że istnieje „głębokie przekonanie”, że ich współpraca będzie kontynuowana. OPEC zmniejszy produkcję o 372 tysiące baryłek, a kraje spoza OPEC o  dodatkowe 131 tysięcy. Z ustaleń wyłączone są Iran, Libia i Wenezuela ze względu na sytuację geopolityczną tych krajów. Kraje spoza OPEC zobowiązane do cięć to Rosja oraz Azerbejdżan, Bahrajn, Brunei, Kazachstan, Malezję, Meksyk, Oman, Sudan Południowy i Sudan.
  • Saudi Aramco ustaliło cenę akcji na $8,53 na czas IPO i poinformowało o zebraniu $25,6 mld co bije rekord z 2014 roku należący do Alibaba Holding Group ($25,0 mld). Oznacza to wycenę naftowego giganta na poziomie $1,7 biliona czyli o prawie 30% wyższą wartość rynkową niż dotychczasowy lider – spółka Apple wyceniana na $1,2 biliona. Nie podano daty wprowadzenia spółki do obrotu na saudyjskiej giełdzie, ale niepotwierdzone źródła mówią o 11 grudnia.
  • Dzisiaj Chiny mają uruchomić krajową spółkę zajmującą się rurociągami naftowymi i gazowymi. Ma to zwiększyć inwestycje w poszukiwanie i wydobycie ropy i gazu w samych Chinach. Nowa spółka ma wartość szacowaną na 80-$105 mld. Chiny są drugim co do wielkości konsumentem ropy naftowej i trzecim co do wielkości użytkownikiem gazu ziemnego. W ciągu najbliższych 20 lat zapotrzebowanie na gaz w Chinach ma wzrosnąć 2,5-krotnie do 673 miliardów metrów sześciennych (bcm).
  • Prezydent Putin poinformował, że negocjacje z Ukrainą na temat tranzytu gazu do Europy „przebiegają z trudem”. Aktualna umowa tranzytowa wygasa w tym miesiącu, Ukraina chce kolejnej umowy długoterminowej, a Rosja walczy o krótszy kontrakt, zapewne licząc na zwiększenie transferu przez rurociąg Nord Stream.

Złoto

  • Brazylijska policja rozpoczęła operację mającą ograniczyć przemyt nielegalnie wydobywanego złota z Wenezueli do Brazylii. Szacuje się, że od 2017 roku przerzucono do Brazylii 1,2 tony (ponad 38,5 tysiąca uncji) nielegalnego złota.

Metale przemysłowe

  • Indonezja prognozuje do 2022 posiadanie 29 hut niklu o zdolności produkcyjnej 70 milionów ton rocznie. Obecnie działa 11 hut mających zdolność produkcyjną 27 milionów ton rocznie.

Omówienie aktualności

W Comparic24 w poniedziałki i środy o 13:10 mam autorski program Surowcowe info, w którym omawiam aktualności bieżącą sytuację na rynkach surowcowych. W poniższym odcinku z 9 grudnia 2019 omawiane są powyższe aktualności jak i dane opublikowane w piątek, 6 grudnia 2019 w serwisie surowcowe.info. Program można obejrzeć tutaj:

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *