aktualności – 24 listopada 2022

Gaz ziemny z USA stał się bardzo dynamicznie zmieniającym instrumentem z rynków towarowych w listopadzie. Sam temat „błękitnego paliwa” także jest rozgrzany do czerwoności w Europie, a polscy politycy w kolejnej sprawie dzielą naród. W USA dziś Święto Dziękczynienia, tak więc spora część amerykańskiego kapitału ma zwyczajnie długi weekend – i oczywiście niektóre instrumenty nie mają notowań… Ale wiadomości warto przejrzeć – i posłuchać programu (premiera o 14:00!).

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 24 listopada 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Analitycy Nomura poinformowali, że ich wewnętrzny indeks oszacował, że obszary stanowiące prawie 20% całkowitego produktu krajowego brutto Chin były objęte jakąś formą blokady lub ograniczeń.
 • Rosja po raz pierwszy stała się największym dostawcą nawozów do Indii w pierwszej połowie roku podatkowego 2022/23, oferując zniżki w stosunku do dominujących cen światowych, zdobywając ponad jedną piątą udziału w rynku (21%). Indyjski import nawozów z Rosji wzrósł o 371% do rekordowych 2,15 mln ton w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku fiskalnego, rozpoczętych 1 kwietnia. W roku fiskalnym 2021/22 Indie importowały z Rosji 1,26 mln ton nawozów. „Indie walczyły o zapewnienie nawozów po rozsądnych cenach po eskalacji konfliktu między Rosją a Ukrainą. Rosyjskie dostawy były terminowe i po rozsądnych cenach. Pomogło nam to uniknąć ewentualnych niedoborów. Była to sytuacja korzystna dla Indii i Rosji. Indie czasami uzyskują rabaty przekraczające 70 USD za tonę w stosunku do cen światowych. Rosja ma dużego nabywcę, który może zastąpić europejskich nabywców” – powiedział wysoki urzędnik państwowy, który ściśle monitorował import. W czerwcu Indie zapewniły sobie fosforan dwuamonowy (DAP) z Rosji po cenie $920-$925 za tonę na podstawie kosztów i frachtu (CFR), podczas gdy inni kupcy z Azji płacili ponad $1000, poinformowali przedstawiciele branży. Gwałtowny wzrost rosyjskich dostaw zmniejszył o połowę chiński eksport do Indii do 1,78 mln ton w pierwszej połowie 2022/23. Spadł również eksport z innych krajów, takich jak Jordania, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie. W roku finansowym 2021/22 udział Rosji w imporcie z Indii wyniósł około 6%, podczas gdy Chiny miały 24%. Całkowity import nawozów do Indii w pierwszej połowie 2022/23 spadł do 10,27 mln ton (-2,4% r/r).
 • Przedstawiciele Rosji informują, że w europejskich portach są zamrożone duże ilości rosyjskich nawozów. W portach Estonii, Łotwy, Belgii i Holandii zamrożono 262 000 ton nawozów Uralchem. Inni producenci, Acron i Eurochem, mają odpowiednio 52 000 i prawie 100 000 ton swoich nawozów zatrzymanych w Europie. Ładunki utknęły w martwym punkcie z powodu unijnych sankcji nałożonych na byłych właścicieli firm. „Cały czas mówimy o potrzebie pomocy najuboższym krajom iw kwestiach zupełnie niezwiązanych z bezpieczeństwem żywnościowym te dostawy, nawet darowizny, są blokowane. To jest całkowicie niedopuszczalne, ale tak się dzieje” – powiedział prezydent Rosji, Władimir Putin.
 • Niemiecki rząd planuje wprowadzić specjalny podatek od nadzwyczajnych zysków spółek naftowych, węglowych i gazowych w wysokości 33%. Minister finansów Christian Linder powiedział, że Niemcy są zobowiązane do wprowadzenia opłaty, ale wyjaśnił, że jest to trudne pod względem prawnym. „Ten wymóg prawa europejskiego prowadzi nas na cienki lód w niemieckim prawie podatkowym, ale musi zostać wdrożony. My w ministerstwie finansów proponujemy parlamentowi, jak to zrobić w sposób najbardziej odpowiedzialny z punktu widzenia konstytucji” – powiedział Linder na konferencji. Podatek mógłby zostać zakwestionowany prawnie jako naruszenie ogólnej zasady równości poprzez nieuzasadnione nierówne traktowanie firm – oceniają eksperci prawa podatkowego. Jednak dwa raporty służby naukowej Bundestagu, niższej izby parlamentu, dowodzą, że podatek od dochodów nadzwyczajnych jest prawnie możliwy w Niemczech, wynika z badania Tax Justice Network.
 • Specjalne „centra niezwyciężoności” zostaną utworzone na terenie całej Ukrainy, aby bezpłatnie i przez całą dobę dostarczać energię elektryczną, ciepło, wodę, internet, łącza telefonii komórkowej i leki. To skutki rosyjskich ataków rakietowych na infrastrukturę użytkową. Szacuje się, że do 10 mln mieszkańców Ukrainy nie miało lub nie ma prądu. „Jeśli masowe rosyjskie naloty powtórzą się i będzie jasne, że zasilanie nie zostanie przywrócone przez wiele godzin, „centra niezwyciężoności” ruszą do akcji ze wszystkimi kluczowymi służbami” – powiedział prezydent Zełenski. Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział w tym tygodniu, że dziennie na Ukrainę importowanych jest około 8500 agregatów prądotwórczych. Ataki Rosji na ukraińskie obiekty energetyczne są następstwem serii niepowodzeń na polu bitwy, które obejmowały odwrót jej sił z południowego miasta Chersoniu na wschodni brzeg Dniepru. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła w tym tygodniu, że w setkach ukraińskich szpitali i placówek służby zdrowia brakuje paliwa, wody i prądu. „Ukraiński system opieki zdrowotnej przeżywa jak dotąd najciemniejsze dni wojny. Przeżył ponad 700 ataków, a teraz jest także ofiarą kryzysu energetycznego” – powiedział Hans Kluge, dyrektor regionalny WHO na Europę.

Raporty USDA

 • Crop progress z 21 listopada 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Woda

 • Anglo American poinformowało, że osiągnęło porozumienie w sprawie dostaw odsolonej wody do połowy kopalni miedzi Los Bronces w Chile od 2025 roku. Umowa z Aguas Pacifico, kontrolowaną przez Patria Investments, doprowadzi wodę z wybrzeża Chile do systemów recyrkulacji wody w kopalni. System zaopatruje również gminy w północnym Santiago. Centralne Chile, gdzie znajduje się Los Bronces, zostało szczególnie mocno dotknięte uporczywą suszą, która uderzyła w produkcję górniczą. W pierwszej fazie Anglo American powiedział, że będzie zużywał 500 litrów odsolonej wody na sekundę, aby pokryć 45% swoich operacji. W drugiej fazie firma poinformowała, że ​​będzie wykorzystywać oczyszczone ścieki w zamian za dostarczanie odsolonej wody do spożycia przez ludzi. „W scenariuszu niedoboru wody, takim jak ten, w którym obecnie się znajdujemy, konsumpcja ludzi ma pierwszeństwo” – powiedział tymczasowy prezes Anglo American w Chile, Patricio Hidalgo. W czerwcu firma Anglo American poinformowała, że ​​planuje całkowicie zaprzestać używania słodkiej wody do 2030 r. poprzez odsalanie i recyrkulację wody.

Kawa

 • W magazynach ICE wciąż ponad 521 tysięcy worków oczekuje na certyfikację, a zapasy wzrosły w środę (23 listopada) do ponad 550 tysięcy worków.

Cukier

 • Po rynku chodzą pogłoski, że Pakistan może wypuścić 500 000 ton białego cukru na eksport.
 • Indie prawdopodobnie zezwolą na dalsze 2-4 miliony ton eksportu cukru w ​​sezonie 2022/23, co pozostawi całkowity eksport na poziomie 8-10 milionów ton.
 • Commerzbank poinformował, że więcej trzciny cukrowej w Brazylii jest kierowane do produkcji cukru, ponieważ w kraju wzrosło wykorzystanie kukurydzy do produkcji etanolu. „Ponadto istnieje znaczna niepewność co do cen etanolu, które mogłyby zostać zepchnięte przez interwencję państwa do poziomów poniżej kosztów produkcji, co również sprzyjałoby przesunięciu przetwórstwa trzciny cukrowej w kierunku cukru” – dodał bank.
 • Import cukru pochodzącego z dominikańskiej firmy Central Romana Corporation Limited do USA został zakazany po dochodzeniu, które wykazało, że firma narażała pracowników na nadużycia w warunkach pracy i życia, wstrzymywała płace, nadmierną liczbę nadgodzin i inne naruszenia prawa pracy. „Producenci tacy jak Central Romana, którzy nie przestrzegają naszych praw, poniosą konsekwencje, gdy wykorzenimy te nieludzkie praktyki z amerykańskich łańcuchów dostaw” – powiedziała w oświadczeniu AnnMarie Highsmith, zastępca komisarza wykonawczego CBP Office of Trade. „Zdecydowanie nie zgadzamy się z tą decyzją, ponieważ nie wierzymy, że odzwierciedla ona fakty dotyczące naszej firmy i traktowania naszych pracowników. Mamy wielki szacunek dla każdej osoby, która pracuje w naszej firmie, niezależnie od roli, iw tym zakresie zawsze zapewnialiśmy odpowiednie wynagrodzenie, zakwaterowanie i inne świadczenia”” – powiedział rzecznik Central Romana.

Kakao

 • Strajki dokerów w porcie San Pedro na Wybrzeżu Kości Słoniowej trwają nadal.
 • Zagrożeniem dla światowych dostaw kakao jest impas między regulatorem kakao Wybrzeża Kości Słoniowej a głównymi światowymi nabywcami kakao po tym, jak narzucona przez rząd premia sprawiła, że ​​dostawy kakao z Wybrzeża Kości Słoniowej stały się mniej konkurencyjne na rynku światowym
 • Przypływy kakao do portów na Wybrzeżu Kości Słoniowej od rozpoczęcia sezonu 1 października osiągnęły 588,3 ton do 20 listopada (-4,8% s/s).
 • Hodowcy kakao nadal borykają się z brakiem nawozów i pestycydów. Wojna na Ukrainie ograniczyła rosyjski eksport potażu i innych nawozów na całym świecie.
 • Wskaźniki (techniczne na kakao) wskazują na dalszy trend spadkowy w najbliższym czasie” — napisał w nocie Sucden Financial.

Pszenica

 • Obszary twardej czerwonej pszenicy ozimej w USA będą nadal charakteryzować się tendencją do suszy, a ocieplenie w tym tygodniu będzie próbowało stymulować rozwój nowych roślin na południowych równinach” – powiedział Terry Reilly, starszy analityk z Futures International. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) ocenił w poniedziałek 32% amerykańskich zbiorów pszenicy ozimej w dobrym lub doskonałym stanie. Oceny pszenicy są najniższe dla tej pory roku w dokumentach USDA datowanych na 1986 rok. Rok temu 44% zbiorów pszenicy ozimej oceniono jako dobre lub doskonałe. Według rządu nowo zasadzone rośliny zmagały się z suszą, ponieważ 75% obszaru produkcji pszenicy ozimej w USA doświadcza suszy.
 • Firma doradcza IKAR podniosła prognozę eksportu rosyjskiej pszenicy w sezonie 2022/23 o 2 mln ton do 44 mln ton.
 • Rosyjski Sovecon oszacował, że ​​miesięczny eksport rosyjskiej pszenicy osiągnie w listopadzie najwyższy poziom w nowym sezonie na poziomie 4,4 miliona ton.
 • Sprzedaż argentyńskiej pszenicy ze zbiorów w sezonie 2021/22 osiągnęła 42,4%.

Kukurydza

 • Kierowcy ciężarówek i inni demonstranci protestujący przeciwko wyborczej porażce prezydenta Jaira Bolsonaro utrudniają transport kukurydzy w stanie Mato Grasso, rolniczej prowincji Brazylii. Policja autostradowa Mato Grosso zgłosiła 11 demonstracji w poniedziałek rano, z zablokowanymi lub częściowo zablokowanymi drogami na czterech autostradach federalnych w pobliżu farm i zakładów przetwórstwa zboża. Najwyższy prokurator Brazylii upoważnił gubernatora Mato Grosso do mobilizacji policji w celu oczyszczenia autostrad z protestujących. Władze starają się też ograniczyć demonstracje w stanach Santa Catarina, Para i Rondonia. Blokady zwolenników Jaira Bolsonaro opóźniają dostawy środków produkcji rolnej potrzebnych do sadzenia drugiego zboża w Brazylii na początku przyszłego roku. Demonstracje kierowców ciężarówek i innych zwolenników Bolsonaro rozpoczęły się po tym, jak lewicowy prezydent-elekt Luiz Inacio Lula da Silva wygrał wybory 30 października. Obejmuje urząd 1 stycznia.
 • Brazylijskie Narodowe Stowarzyszenie Eksporterów Zbóż (National Association of Grain) powiedziało, że eksport kukurydzy w tym kraju może gwałtownie wzrosnąć w przyszłym roku, jeśli rolnicy zbiorą pełne plony, a chiński popyt będzie silny. Brazylia jest gotowa wyeksportować w przyszłym roku od 40 do 50 milionów ton kukurydzy, wzmocniony nowym protokołem handlowym z Chinami i potencjalnymi rekordowymi plonami. Brazylia mogłaby wyeksportować nawet 5 milionów ton kukurydzy do samych Chin w 2023 roku, co czyni ją kluczowym dostawcą do kraju obok Stanów Zjednoczonych. Według Departamentu Rolnictwa USA popyt importowy Chin wynosi 18 milionów ton w sezonie 2022/2023. Dane Anec pokazały, że przez cały rok 2021 Brazylia wyeksportowała 20,6 miliona ton kukurydzy.

Soja

 • Sprzedaż argentyńskiej soi ze zbiorów w sezonie 2021/22 osiągnęła 72,6% (-3,0 pp s/s). Przedłużająca się susza w tym roku również zatrzymała sadzenie soi w sezonie 2022/23, chociaż ostatnie deszcze w pewnym stopniu to złagodziły. Deszcze są jednak nadal rzadkie w trzech czwartych kluczowego regionu pól uprawnych Pampas w kraju.

Ropa naftowa

 • Arabia Saudyjska twierdzi, że OPEC+ obstaje przy cięciach wydobycia i może podjąć dalsze kroki w celu zrównoważenia rynku. Ich oświadczenie zostało powtórzone przez innych członków OPEC+, ZEA i Kuwejt, którzy również zaprzeczyli jakimkolwiek rozmowom na temat zmiany ostatniej umowy OPEC+ przed ich kolejnym spotkaniem 4 grudnia. Spotkanie ma odbyć się na dzień przed rozpoczęciem europejskich i G7 działań odwetowych za inwazję Rosji na Ukrainę, co także może wpłynąć na wycenę ropy naftowej.
 • Pomimo niedawnych działań Pekinu zmierzających do zniesienia niektórych ograniczeń związanych z COVID, analitycy uważają, że proces ponownego otwarcia Chin to krok naprzód i dwa kroki w tył – prawdopodobnie popyt na paliwo u drugiego na świecie konsumenta ropy naftowej nie wzrośnie wcześniej niż po marcu 2023 r. „Ostrożnie obniżamy nasze oczekiwania co do popytu w Chinach o 1,2 miliona baryłek dziennie (bpd) w 4Q 2022. Zaufanie do ponownego otwarcia Chin w drugim kwartale 2023 pozostaje wysokie” – napisali analitycy Goldman Sachs. Chiński, krajowy, lotniczy ruch pasażerski w zeszłym tygodniu spadł o 36% w porównaniu z tym samym okresem 2021 r.
 • Sun Jianan, analityk z firmy konsultingowej Energy Aspects, zrewidował prognozy popytu na ropę w Chinach o 200 000 baryłek dziennie w listopadzie i grudniu oraz o 190 000 baryłek dziennie w czwartym kwartale do 14,45 miliona baryłek dziennie. „Popyt pozostanie niski rok do roku w pierwszym kwartale 2023 roku, zanim wzrośnie do 15 milionów baryłek dziennie w drugim kwartale 2023 roku, kiedy spodziewamy się, że kraj zacznie się ponownie otwierać, powoli znosząc większość ograniczeń mobilności od kwietnia 2023 roku” – powiedział Sun.
 • Chevron Corp może zdobyć zgodę USA na znaczne rozszerzenie operacji w Wenezueli już w sobotę, gdy rząd Wenezueli i jego opozycja wznowią rozmowy polityczne. Amerykańskie zezwolenie dla firmy Chevron na pomoc w odbudowie spadającej produkcji ropy naftowej w kraju było jednym z największych bodźców do rozpoczęcia rozmów między rządem Wenezueli a jej opozycją. Administracja Bidena zasygnalizowała, że ​​jakiekolwiek złagodzenie sankcji wobec Wenezueli, w tym przyznanie Chevronowi szerokiej licencji na wznowienie wydobycia ropy i odzyskanie przywilejów handlowych w Wenezueli, nastąpi tylko wtedy, gdy obie strony osiągną postępy w rozmowach politycznych. Aktualna licencja Chevron na wydobycie w Wenezueli wygasa 1 grudnia.
 • Producenci ropy i gazu z Morza Północnego odpowiedzieli po decyzji Wielkiej Brytanii o podniesieniu podatku od nieoczekiwanych dochodów w sektorze, ostrzegając, że posunięcie to może zagrozić inwestycjom w regionie i może zmniejszyć produkcję. Podatek, który został przedłużony z 2025 do 2028 roku, pozwala firmom odliczyć inwestycje w nowe projekty naftowe i gazowe oraz niektóre projekty redukcji emisji dwutlenku węgla. Deirdre Michie, dyrektor generalny organizacji branżowej Offshore Energies UK, powiedziała, że ​​wydobycie na Morzu Północnym może spaść w nadchodzących latach bez rządowego wsparcia dla dalszych poszukiwań. „Nasza branża planowała zainwestować 200 miliardów funtów w szerszy sektor energetyczny – w tym rozwiązania niskoemisyjne – do 2030 roku. Jednak zmiany podatkowe, takie jak ta ogłoszona w czwartek, naprawdę temu zagrażają, a teraz na rządzie spoczywa obowiązek pomocy w odbudowaniu zaufania inwestorów” – powiedział Michie.
 • Norweski koncern naftowy Equinor ocenia wpływ brytyjskiego podatku od nieoczekiwanych dochodów na projekty naftowe i gazowe, w tym gigantyczny projekt Rosebank. Decyzja rządu brytyjskiego z zeszłego tygodnia o podniesieniu podatku od nieoczekiwanych dochodów producentów z Morza Północnego do 35% z 25% „nie poprawia zaufania inwestorów. Niepewność utrudnia podejmowanie decyzji inwestycyjnych, zwłaszcza niepewność co do długowieczności EPL (Energy Profits Levy). Jesienne oświadczenie nie pomogło zaufaniu inwestorów i oceniamy wpływ EPL na nasze projekty” – powiedział Equinor w oświadczeniu. Equinor przygotowuje się do podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej w sprawie projektu Rosebank na Morzu Północnym, jednej z największych inwestycji ostatnich lat, w pierwszym kwartale 2023 roku. Oczekuje się, że pole będzie produkować 70 000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boed) w szczytowym momencie. Szacuje się, że projekt Rosebank przyniesie brytyjskiej gospodarce 26,8 miliarda funtów poprzez płatności podatkowe i inwestycje, powiedział Equinor. Equinor i Suncor Energy mają po 40% udziałów w projekcie Rosebank, podczas gdy Ithaca Energy ma pozostałe 20%.
 • Shell powiedział, że dokonuje przeglądu swoich planów inwestycyjnych o wartości 25 miliardów funtów w Wielkiej Brytanii w następstwie podatku od nieoczekiwanych dochodów, który spowodował, że całkowite podatki na sektor naftowy i gazowy w Wielkiej Brytanii osiągnęły 75%, co jest jednym z najwyższych na świecie .
 • BP Plc zrezygnowało w tym tygodniu z planu wznowienia działalności w swojej największej rafinerii w Rotterdamie, w Europie po tym, jak pracownicy zakładu rozpoczęli strajk. „Planowane ponowne uruchomienie zostało wstrzymane, a rafineria pozostaje zamknięta” – poinformowała firma. Problemy techniczne wymusiły zatrzymanie pracy w rafinerii przetwarzającej 400 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie w ubiegłym tygodniu. Dyskusje nad nowym układem zbiorowym pracy trwają od kwietnia. Związki domagają się pakietu odpowiadającego 9,5-procentowej podwyżce płac plus jednorazowa premia, podczas gdy BP zaoferowało 5-procentową podwyżkę i jednorazową premię. Holenderska inflacja wynosi około 15%.
 • Saudi Basic Industries Corporation (SABIC) i Saudi Aramco planują rozpocząć wspólny projekt konwersji ropy naftowej na produkty petrochemiczne w Ras Al Khair. Dodał, że projekt, pierwszy tego rodzaju w Arabii Saudyjskiej, zostanie ukończony w nadchodzących latach i będzie miał wydajność 400 000 baryłek ropy dziennie.
 • Krajowa Rada Polityki Energetycznej Brazylii (CNPE) zdecydowała, że obowiązkowa mieszanka biodiesla w oleju napędowym będzie utrzymywana na poziomie 10% do 31 marca 2023 r. Ministerstwo poinformowało, że od kwietnia wymóg miksu zostanie zwiększony do 15%, wskazując jednocześnie, że następny rząd Brazylii, który obejmie urząd w styczniu, może zmienić tę decyzję. CNPE zdecydowało również, że biodiesel produkowany „dowolną technologiczną drogą produkcji” może być częścią mieszanki, która może zawierać olej napędowy R5 firmy Petrobras, paliwo współprzetwarzane z olejem roślinnym w stosunku 95%-5%. Większość biodiesla w kraju jest produkowana z oleju sojowego, który jest uzyskiwany po obróbce ziarna przez kruszarki do ziarna.
 • W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku Nigeria straciła ponad $2 miliardy z powodu kradzieży ropy. Kradzieże na dużą skalę z rurociągów Nigerii zdławiły eksport, zmusiły niektóre firmy do zaprzestania produkcji, sparaliżowały finanse kraju i zepchnęły kraj z pozycji największego producenta ropy w Afryce. Ustalenia senackiej komisji zostały przedstawione Senatowi w raporcie, w którym stwierdzono, że tylko 66% krajowej produkcji ropy może być „skutecznie zagwarantowane”. Pozostałe 33% zostało dotknięte kradzieżą i utratą produkcji „z powodu łatwego dostępu osób trzecich do terenu”. „Kraj stracił ponad 2 miliardy dolarów z powodu kradzieży ropy między styczniem a sierpniem 2022 r., co w normalnych okolicznościach spowodowałoby utratę dochodów, które wsparłyby kraj, deficyty budżetowe i wykonanie budżetu” – czytamy w raporcie.
 • Aramco podpisało 59 umów o zamówienia korporacyjne (CPA) z 51 lokalnymi i globalnymi producentami, z potencjałem stworzenia 5000 nowych miejsc pracy w Królestwie Arabii Saudyjskiej w ciągu następnej dekady. Oczekuje się, że umowy o wartości $11 miliardów wzmocnią solidny łańcuch dostaw Aramco i zaowocują rozwojem zakładów produkcji materiałów w Królestwie.
 • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o 3,7 mln baryłek, do 431,7 mln baryłek, prognozowano spadek o 1,1 mln baryłek.
 • Wskaźniki wykorzystania rafinerii w USA wzrosły do 93,9% (+1 pp t/t).

Gaz ziemny

 • Rośnie ryzyko strajku kolejarzy w USA, który ograniczyłby dostawy węgla do elektrowni – co przekładać się będzie na zwiększone zapotrzebowanie na gaz ziemny. Pracownicy największego związku kolejowego w USA głosowali przeciwko wstępnemu porozumieniu kontraktowemu osiągniętemu we wrześniu, co zwiększa prawdopodobieństwo strajku na koniec roku, który mógłby spowodować znaczne szkody dla amerykańskiej gospodarki i uniemożliwić dostawy żywności i paliwa.
 • Mołdawia i Ukraina oskarżyły w środę Rosję o „szantaż” po tym, jak państwowa rosyjska firma Gazprom zagroziła ograniczeniem dostaw gazu do Mołdawii przez Ukrainę w przyszłym tygodniu. „Szantaż gazowy jest ustaloną rosyjską praktyką, którą Kreml nadal wykorzystuje do celów geopolitycznych” – napisał w środę ukraiński minister energetyki German Gałuszczenko. Powiedział, że oskarżenia Gazpromu są bezpodstawne i że Ukraina jest „wiarygodnym krajem tranzytowym gazu” dla Europy, po tym jak rosyjska firma oskarżyła Ukrainę o wstrzymanie dostaw gazu kierowanego do Mołdawii. Premier Mołdawii Natalia Gawrilita powiedziała, że ​​Rosja nie wysłała żadnych sygnałów, że przestanie dostarczać jej gaz, „ale rząd jest gotowy na każdy scenariusz, ponieważ Rosja nadal wykorzystuje zasoby energetyczne jako narzędzie szantażu”. Rosyjskie dostawy przez Ukrainę to ostatni funkcjonujący rosyjski korytarz gazowy do Europy. Mołdawia polega wyłącznie na Gazpromie w zakresie importu gazu i jest w dużej mierze uzależniona od rosyjskiej energii. Mołdawia jest jednym z najbiedniejszych krajów Europy i ma najwyższy wskaźnik liczby ukraińskich uchodźców na jednego mieszkańca. Graniczy z Ukrainą, dawną republiką radziecką, i jest połączona z jej siecią energetyczną.
 • We wtorek organ wykonawczy Unii Europejskiej zaproponował pułap ceny gazu dla bloku na poziomie 275 euro za megawatogodzinę (MWh) dla instrumentów pochodnych z wyprzedzeniem miesięcznym na holenderskiej giełdzie. „Proponujemy ustanowienie pułapu ceny gazu TTF (Title Transfer Facility), aby chronić naszych obywateli i firmy przed ekstremalnymi podwyżkami cen” – powiedziała unijna komisarz ds. energii Kadri Simson. Jeśli UE zatwierdzi limit, będzie on obowiązywać przez rok od 1 stycznia, wchodząc w życie gdyby kontrakt przekroczył ten poziom, a jednocześnie różnica między limitem a globalną ceną skroplonego gazu ziemnego (LNG) przekroczyłaby 55 euro przez 10 kolejnych dni handlowych. Simson powiedziała, że mechanizm został „starannie zaprojektowany, aby był skuteczny, a jednocześnie nie zagrażał naszemu bezpieczeństwu dostaw, funkcjonowaniu unijnych rynków energii i stabilności finansowej”. Wg niej nie jest to interwencja regulacyjna, aby sztucznie zaniżyć rynek gazu, a raczej „mechanizm stosowany w ostateczności, mający na celu zapobieganie epizodom nadmiernych cen gazu, które nie są zgodne ze światowymi trendami cenowymi, aw razie potrzeby reagowanie na nie”. Kraje członkowskie nie wyraziły zgody na proponowany limit.
 • Część uczestników rynków w USA poddaje w wątpliwość ponowne uruchomienie terminalu eksportowego LNG przez Freeport LNG w połowie grudnia. Anonimowe źródła donoszą, że Freeport LNG nie złożył jeszcze pełnego wniosku do Administracji Bezpieczeństwa Rurociągów i Materiałów Niebezpiecznych (PHMSA) Departamentu Transportu USA o ponowne uruchomienie zakładu eksportowego
 • Equinor i jego partnerzy zapowiedzieli, że zainwestują $1,44 miliarda w rozwój odkrycia gazu Irpa na Morzu Norweskim. Projekt podwodny ma na celu wyprodukowanie około 20 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego na eksport do Europy.
 • Sempra Energy poinformowała, że ConocoPhillips będzie kupować pięć milionów ton skroplonego gazu ziemnego (LNG) rocznie z fazy 1 projektu Port Arthur LNG, który jest rozwijany w hrabstwie Jefferson w Teksasie. ConocoPhillips przejmie 30% udziałów w Port Arthur LNG Phase 1 i będzie zarządzać wymaganiami dotyczącymi dostaw gazu zasilającego dla obiektu. Warunki finansowe umowy nie zostały ujawnione. Oczekuje się, że projekt fazy 1 Port Arthur LNG będzie produkować do około 13,5 miliona ton LNG rocznie, podczas gdy projekt fazy 2 jest w fazie marketingu i rozwoju.
 • Jeśli chodzi o gaz, to jesteśmy w trakcie dyskusji. Wczoraj była bardzo pogłębiona i dobra dyskusja na Radzie Ministrów na ten temat. Chcemy dla wszystkich mieszkańców zamrozić ten gaz na poziomie podobnym do tego, który był w tym roku. Aczkolwiek rzeczywiście pojawiają się takie głosy, żeby zastosować kryterium dochodowe. Ono dobrze działa. Nie wiąże się z biurokracją, a jednocześnie jest – powiedzmy to sobie uczciwie – bardzo sprawiedliwe. I dlatego prawdopodobnie zdecydujemy się na kryterium dochodowe. W ciągu najbliższych kilku dni ta decyzja zostanie podjęta” – powiedział premier Morawiecki w sprawie zamrożenia stawek za gaz w Polsce. Rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka powiedział, że projekt ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. jest jeszcze dopracowywany przez ministerstwo. W ustawie ma być określenie maksymalnej ceny gazu dla gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, szpitali, czy organizacji pozarządowych.
 • EIA poinformowała, że z magazynów gazu w USA pobrano do 18 listopada -80 bcf (mld stóp3), analitycy prognozowali -87 bcf.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 126,3 mld stóp sześciennych (+0,4 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 117,1 bcfd.

Energia odnawialna

 • Pierwsza morska farma wiatrowa we Francji na skalę komercyjną rozpoczęła działalność w tym tygodniu, dodając 480 megawatów mocy do sieci. Farma wiatrowa Saint-Nazaire, położona u wybrzeży Bretanii w północno-zachodniej Francji, składa się z 80 turbin i będzie dostarczać czystą energię do zasilania równowartości 400 000 domów rocznie, czyli 20% zużycia energii elektrycznej w regionie Loire-Atlantique. Projekt jest współwłasnością EDF Renewables i EIH Sarl, spółki zależnej kanadyjskiego Enbridge Inc oraz CPP Investments. Projekt Saint-Nazaire powstawał 10 lat. We wrześniu prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedził to miejsce i obiecał ograniczyć biurokrację, aby skrócić o połowę czas potrzebny we Francji na uruchomienie projektów odnawialnych źródeł energii. Na początku tego roku Macron powiedział, że chce, aby Francja miała około 50 morskich farm wiatrowych do 2050 roku.
 • Firma zajmująca się gazami przemysłowymi, Air Liquide i TotalEnergies, planuje produkcję niskoemisyjnego wodoru w zakładzie w Grandpuits we Francji. Air Liquide zainwestuje ponad 130 milionów euro w budowę i eksploatację nowego zakładu produkującego wodór, podczas gdy biorafineria TotalEnergies wykorzysta wodór z jednostki do produkcji zrównoważonego paliwa lotniczego.

Złoto

 • Złoto zyskało na wartości podczas rajdu ulgowego po tym, jak protokół Fed nie zawierał jastrzębich niespodzianek i prawie potwierdził, że tempo podwyżek spadnie do 50 pb w grudniu” – powiedział Tai Wong, starszy trader w Heraeus Precious Metals w Nowym Jorku.
 • Wiedząc, że większość tych podwyżek stóp procentowych jest już uwzględniona na rynku, powiedziałbym, że nad rynkiem złota nie ma już ciemnej chmury podwyżek stóp procentowych” – powiedział David Meger, dyrektor handlu metalami w High Ridge Future .

Miedź

 • Codelco nie uznaje za prawdziwe informacji sugerujących ograniczenie dostaw do Chin” – podała firma w oświadczeniu. Raporty, powołując się na anonimowe źródła, mówią, że Codelco zmniejszy dostawy miedzi do Chin o 10-50%, po tym jak firma wydobywcza obniżyła swoje prognozy produkcji na ten i przyszły rok. Codelco odmówiło podania dalszych szczegółów lub całkowitego wykluczenia planów ograniczenia dostaw, mówiąc w oświadczeniu, że „nie komentuje swojej strategii biznesowej dla prasy”. Codelco obniżyło swoje szacunki produkcji miedzi na ten rok na 1,465 mln do 1,435 mln ton, co stanowi spadek w porównaniu z prognozowanymi w sierpniu 1,49 mln do 1,51 mln ton.
 • Korekta miedzi, która spadła w ostatnich dniach, była w dużej mierze spowodowana obawami o możliwe przestoje związane z pandemią COVID-19 w Chinach, które ograniczą popyt na metale. Stolica Chin, Pekin, zamknęła we wtorek parki i muzea oraz nałożyła nowe wymagania dotyczące testów, aby wejść do miejsc publicznych, takich jak centra handlowe i hotele. „Wydaje się, że rynek przyjmuje pogląd, że chińska epidemia jest tymczasowa, ale taka, która może trwać dłużej niż oczekiwano, więc to powstrzymywanie wszelkiego entuzjazmu” – powiedział Ole Hansen, szef strategii surowcowej w Saxo Bank.
 • Glencore poinformował, że sprzedaje kopalnię miedzi Cobar w Australii w transakcji o wartości $1,1 miliarda firmie Metal Acquisition Corp (MAC). Transakcja ma zostać sfinalizowana w pierwszym kwartale 2023 roku.
 • Strajki kierowców ciężarówek w Chile zagrażają ciągłości wydobycia miedzi. W środowym oświadczeniu kierowcy ciężarówek powiedzieli, że akcja będzie trwała w nieskończoność. Strajkujący mówią o wysokich cenach paliw i żądają większego bezpieczeństwa. Chilijskie Narodowe Towarzystwo Górnicze (Sonami), które reprezentuje drobnych, średnich i dużych górników, stwierdziło, że należy zagwarantować swobodny tranzyt towarów, zwłaszcza paliwa.
 • BHP Group zapobiegło strajkowi pracowników w największej kopalni miedzi na świecie, Escondida w Chile. Osiągnięto porozumienie ze związkami zawodowymi.
 • Może być więcej niż kilka fałszywych startów na rynkach metali nieszlachetnych, zanim naprawdę zacznie się rozwijać zrównoważony rajd” – powiedzieli analitycy z JPMorgan, dodając, że spodziewają się, że ceny wyniosą średnio $7300 w trzecim kwartale przyszłego roku.
 • Gdy przejdziemy do połowy 2023 r., otoczenie stanie się znacznie bardziej sprzyjające dla surowców, aw szczególności dla miedzi” – powiedział analityk Goldman Sachs, Nicholas Snowdon.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Amerykański producent aluminium Alcoa popiera pomysł zaproponowany w zeszłym tygodniu przez rosyjskiego producenta Rusal dla Londyńskiej Giełdy Metali, aby dostarczać szczegółowe informacje na temat pochodzenia wszystkich metali w magazynach zatwierdzonych przez LME. Alcoa prowadzi jednak aktywną kampanię na rzecz zakazu handlu i magazynowania rosyjskiego metalu na LME. Obawia się, że duże ilości aluminium w systemie LME mogą zniekształcić ceny. LME po konsultacjach branżowych w październiku zdecydowała, że ​​nie będzie bojkotu rosyjskiego metalu. Zamiast tego największe i najstarsze na świecie forum handlu metalami zapowiedziało, że od stycznia 2023 r. będzie publikować regularne raporty szczegółowo opisujące odsetek rosyjskiego metalu przechowywanego w magazynach LME, aby zapewnić przejrzystość. Rusal wezwał LME, aby zaczęła regularnie ujawniać pochodzenie wszystkich zapasów metali, zamiast wyróżniać rosyjski metal. Rusal jest największym na świecie producentem aluminium poza Chinami, odpowiadając za 6% światowych dostaw szacowanych na około 70 mln ton w tym roku.
 • Dane International Aluminium Institute (IAI) pokazały, że globalna produkcja aluminium pierwotnego w październiku wzrosła do 5,85 mln ton (+3,1% r/r). Szacowana chińska produkcja wyniosła 3,475 miliona ton.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *