aktualności – 21 listopada 2022

Poniedziałkowy komplet aktualności z rynków towarowych odpowiada na wiele pytań rodzących się po ubiegłym tygodniu na rynkach. Warto też pamiętać, że kapitał amerykański będzie w tym tygodniu obecny do środy: czwartek to Święto Dziękczynienia, a piątek najczęściej ludzie biorą wolny, a same giełdy za oceanem pracują do godziny 13:00 czasu lokalnego. A dziś o 14:00 czasu polskiego zapraszam na premierę mojego programu Surowcowe info!

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 21 listopada 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Umowa o eksporcie zbóż z Ukrainy została przedłużona od 19 listopada o cztery miesiące. Jednak Rosja stwierdziła, że ​​jej własne żądania nie zostały jeszcze w pełni uwzględnione. Porozumienie, zawarte początkowo w lipcu, stworzyło chroniony korytarz tranzytowy i miało na celu złagodzenie niedoborów poprzez umożliwienie wznowienia eksportu z trzech portów na Ukrainie, głównego producenta zbóż i nasion oleistych. Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że od 1 sierpnia ponad 450 statków przewiozło na całym świecie 11 mln ton ukraińskiego zboża i innych artykułów spożywczych, w tym 4,5 mln ton kukurydzy i 3,2 mln ton pszenicy. Przedłużenie o 120 dni było krótsze niż rok, o które zabiegały ONZ i Ukraina. Rosja powiedziała na początku tego tygodnia, że ​​obecny okres obowiązywania umowy wydaje się „uzasadniony”. Ukraina i Rosja są głównymi światowymi eksporterami zboża. Rosja jest największym na świecie eksporterem pszenicy i głównym dostawcą nawozów na rynki światowe.
 • Ponad 150 krajów podpisało globalny pakt na rzecz redukcji emisji metanu, o około 50 więcej niż w momencie uruchomienia inicjatywy w zeszłym roku, poinformowały w czwartek Stany Zjednoczone i Unia Europejska. Zobowiązanie do ograniczenia emisji potężnego gazu cieplarnianego o 30% w tej dekadzie ma kluczowe znaczenie dla globalnych wysiłków na rzecz ograniczenia ocieplenia planety do 1,5 stopnia Celsjusza. Stany Zjednoczone i UE ogłosiły Global Methane Pledge podczas rozmów klimatycznych w Glasgow w zeszłym roku. Chiny i Indie, dwaj najwięksi emitenci metanu, a także Rosja nie podpisały paktu. Ale w niespodziewanym momencie na spotkaniu ministerialnym pojawił się główny chiński negocjator klimatyczny Xie Zhenhua. Powiedział, że został zaproszony przez swojego „dobrego przyjaciela” Kerry’ego. Następnie mówił o chińskiej strategii dotyczącej metanu, ale powstrzymał się od przyłączenia się do globalnych wysiłków. „Mam nadzieję, że dzieląc się tym z wami, będziemy mogli szukać współpracy z wami wszystkimi na różne sposoby” – powiedział Xie. Pięćdziesięciu sygnatariuszy Global Methane Pledge przedstawiło szczegółowe strategie ograniczania emisji. Stany Zjednoczone i UE uruchomią w czwartek inne inicjatywy w ramach globalnego zobowiązania dotyczącego metanu, które dotyczy sektorów ropy i gazu, rolnictwa i odpadów. Wśród nich jest wysiłek Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa ONZ, aby pomóc drobnym rolnikom w Kolumbii, Kostaryce, Kenii, Pakistanie, Rwandzie, Tanzanii, Ugandzie, Urugwaju i Wietnamie w redukcji metanu w ich systemach mlecznych.
 • Niższa izba czeskiego parlamentu zatwierdziła rządowy plan ograniczenia dochodów firm energetycznych. Ustawa, która przechodzi przez parlament, szacuje, że pułap zwiększy się o 80 miliardów koron ($3,4 miliarda) w 2023 roku i jest dodatkiem do już zatwierdzonego podatku od nieoczekiwanych zysków firm energetycznych i banków. Izba wyższa (Senat) i prezydent muszą jeszcze zatwierdzić nowe przepisy. Centroprawicowy gabinet odrzucił krytykę, że jego plany są równoznaczne z podwójnym opodatkowaniem i wykraczają poza środki uzgodnione na szczeblu Unii Europejskiej. Limity będą wynosić od 70 euro za megawatogodzinę energii elektrycznej z elektrowni jądrowych do 240 euro za produkcję energii zasilanej gazem z biomasy. Państwo przejęłoby wówczas 90% przychodów uzyskanych przez firmy powyżej tego pułapu.

Kawa

 • Fitch Solutions powiedział, że w najbliższym czasie rynek kawy może jeszcze bardziej spaść, ponieważ światowy popyt słabnie, a dostawy poprawiają się u największego producenta w Brazylii. Obecna słabość brazylijskiego reala i kolumbijskiego peso będzie nadal zachęcać do sprzedaży eksportowej denominowanej w dolarach amerykańskich.
 • W magazynach ICE 584 688 worków oczekiwało na certyfikację przed weekendem.
 • Zapasy kawy w magazynach ICE wzrosły (+43,8k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-3,9k t/t). Zapasy kawy są niższe o -72,26% s/s.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Indyjskie młyny wyprodukowały do ​​tej pory 2 miliony ton cukru w ​​sezonie, który rozpoczął się 1 października, podało Stowarzyszenie Indyjskich Fabryk Cukru, b/z r/r.

Kakao

 • Wzrost cen kakao nadal jest wspierany przez różne obawy związane z podażą, w tym niepewność co do eksportu z Wybrzeża Kości Słoniowej” – napisał Fitch Solutions.
 • Zapasy kakao w magazynach ICE spadły (-8,1k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-59,2k t/t). Zapasy są w tym sezonie o +7,10% s/s wyższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

 • Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) obniżyła swoją prognozę światowej produkcji pszenicy w sezonie 2022/23 o milion ton do 791 milionów ton.
 • Do 14 listopada we Francji obsiano 97% prognozowanego obszaru pszenicy miękkiej. Szacuje się, że 98% pszenicy ozimej było w stanie dobrym lub doskonałym. Oczekuje się, że ulewne deszcze w tym tygodniu zapewnią uprawom dalszy impuls w okresie poprzedzającym okres spoczynku zimowego i pomogą uzupełnić wilgoć w glebie zubożonej w wyniku silnej suszy tego lata.
 • Indyjscy rolnicy zwiększyli areał upraw pszenicy do 10,1 mln hektarów (+14,72% s/s) na skutek wyższych cen, zarówno lokalnie jak i globalnie. Rolnicy rozszerzyli obszar upraw, ponieważ zyski z pszenicy i rzepaku wzrosły w ostatnich sezonach, a ceny konkurencyjnych upraw, takich jak ciecierzyca, uległy stagnacji, powiedział Ashwini Bansod, szef działu badań towarów w Phillip Capital India Pvt Ltd. Późne deszcze w październiku podniosły poziom wilgoci w glebie i pomogły rolnikom zwiększyć obszar uprawy pszenicy, rzepaku i innych upraw.
 • Pod czwartkowym programem (17/11/2022) dostałem pytanie na temat korelacji kontraktów na pszenicę z amerykańską inflacją. Poniżej wykres dla oby tych wskaźników (CPI r/r oraz bieżący kontrakt na pszenicę) za okres ostatnich pięciu lat:

inflacja USA (CPI) r/r oraz kontrakty na pszenicę; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • W kontekście w/w pytania zerknąłem także na wykres indeksu dolara oraz bieżącego kontraktu na pszenicę (D1) za okres ostatnich 2 lat:

indeks dolara oraz kontrakty na pszenicę 2021 – listopad 2022, interwał D1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Kukurydza

 • Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) utrzymała prognozę światowych zbiorów kukurydzy na rok 2022/23 na poziomie 1,166 miliarda ton.
 • W Argentynie na dzień 18 listopada obsiano 23,6% z prognozowanego areału 7,3 mln hektarów kukurydzy w sezonie 2022/23.

Soja

 • Argentyńscy rolnicy mogą zmniejszyć obszar, na którym uprawiają soję, jeśli więcej opadów nie przyniesie wkrótce ulgi na dotkniętych suszą polach uprawnych. Przedłużająca się susza zmusiła rolników do opóźnienia sadzenia soi, która na dzień 18 listopada jest ukończona tylko w 12%, w porównaniu z 29% w tym samym dniu w zeszłym roku. Według giełdy całkowity obszar uprawy obecnej uprawy szacuje się na 16,7 miliona hektarów. Argentyna jest największym na świecie eksporterem oleju sojowego i śruty.

Pozostałe rośliny oleiste

 • Rosyjska firma konsultingowa Sovecon poinformowała, że z powodu opadów obniżyła swoje prognozy dotyczące zbiorów słonecznika w Rosji w tym sezonie do 16,1 mln ton – 0,9 mln ton mniej niż poprzednia prognoza. „Zbiory zauważalnej części plonów będą opóźnione o miesiące i zakończą się dopiero po zimie. Doprowadzi to do poważnego zmniejszenia plonów i strat [w uprawach]” – podał Sovecon. Do 10 listopada rosyjscy rolnicy wyprodukowali 11,6 miliona ton nasion słonecznika z 6,4 miliona hektarów w porównaniu z 15,1 miliona ton z 9,5 miliona hektarów mniej więcej w tym samym dniu rok temu. Zbiory obecnych upraw słonecznika są bardzo opóźnione. Do tej pory zebrano tylko 64% powierzchni, podczas gdy zazwyczaj o tej porze roku jest to ponad 90%. Ostatni raz tak niskie tempo zbiorów odnotowano w 2017 r., kiedy 15% pól pozostało niezebranych. Rosja odpowiada za ~12% globalnego eksportu nasion słonecznika i ~16% globalnego eksportu oleju słonecznikowego.
 • Indyjscy rolnicy zwiększyli areał upraw rzepaku do 6,3 mln hektarów (+14,55% s/s) na skutek wyższych cen, zarówno lokalnie jak i globalnie. Rolnicy rozszerzyli obszar upraw, ponieważ zyski z pszenicy i rzepaku wzrosły w ostatnich sezonach, a ceny konkurencyjnych upraw, takich jak ciecierzyca, uległy stagnacji, powiedział Ashwini Bansod, szef działu badań towarów w Phillip Capital India Pvt Ltd. Późne deszcze w październiku podniosły poziom wilgoci w glebie i pomogły rolnikom zwiększyć obszar uprawy pszenicy, rzepaku i innych upraw. Zbiory rzepaku w sezonie 2021/22 wyniosły w Indiach 11 mln ton, pięcioletnia średnia (2017 – 2021) to 8,3 mln ton.

Pozostałe zboża

 • Do 14 listopada we Francji obsiano 99% prognozowanego obszaru jęczmienia ozimego. Szacuje się, że 98% jęczmienia ozimego było w stanie dobrym lub doskonałym. Oczekuje się, że ulewne deszcze w tym tygodniu zapewnią uprawom dalszy impuls w okresie poprzedzającym okres spoczynku zimowego i pomogą uzupełnić wilgoć w glebie zubożonej w wyniku silnej suszy tego lata.

Energia elektryczna

 • Duża część Ameryki Północnej jest zagrożona niedostatecznymi dostawami energii elektrycznej w szczytowych warunkach zimowych. Te obawy dotyczące niezawodności wynikają z wyższych prognoz zapotrzebowania szczytowego, wycofywania generatorów, podatności generatorów na ekstremalne warunki pogodowe i dostawy paliwa oraz ograniczeń infrastruktury gazu ziemnego, powiedział North American Electric Reliability Corp (NERC) w transmisji internetowej z zimowej oceny niezawodności 2022-2023. W Teksasie NERC prognozuje, że zapotrzebowanie na moc wzrośnie o ponad 7% od ostatniej zimy. NERC powiedział, że brak połączeń międzysystemowych z innymi regionami ogranicza zdolność Teksasu do importowania energii z innych regionów, jeśli pojawią się problemy. Na terytorium Midcontinent Independent System Operator (MISO) na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych, NERC powiedział, że marże rezerwowe spadły o ponad 5% od ostatniej zimy, ponieważ wycofana produkcja przekracza możliwości wymiany na nowe źródła energii. „Awarie energetyczne są prawdopodobne w ekstremalnych warunkach” – powiedział NERC o MISO, zauważając, że wydajność produkcji z generatorów wiatrowych będzie kluczowa tej zimy. W Nowej Anglii NERC ostrzegł, że ilość ropy zmagazynowanej w generatorach prądu wynosi zaledwie około 40% pojemności. Połączenie niskich zapasów ropy naftowej i rekordowo wysokiego globalnego popytu na skroplony gaz ziemny (LNG) po rosyjskiej inwazji na Ukrainę zwiększa ryzyko dostępności paliwa w regionie Nowej Anglii składającym się z sześciu stanów, powiedział NERC.
 • Rosyjskie ataki rakietowe sparaliżowały prawie połowę systemu energetycznego Ukrainy, poinformował rząd, a władze stolicy Kijowa ostrzegły, że miastu może grozić „całkowite wyłączenie” sieci energetycznej wraz z nadejściem zimy. Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że niedobory energii elektrycznej i wody na Ukrainie grożą katastrofą humanitarną tej zimy. „Niestety Rosja nadal przeprowadza ataki rakietowe na cywilną i krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Prawie połowa naszego systemu energetycznego jest wyłączona” – powiedział premier Denys Szmyhal. Ukraiński narodowy operator sieci Ukrenergo poinformował, że od 10 października do 15 listopada Rosja przeprowadziła sześć ataków rakietowych na dużą skalę na ukraińską infrastrukturę energetyczną.
 • Wartość rosyjskiego eksportu energii do Chin wzrosła w tym roku o 64%, a wolumen o 10% ponieważ Moskwa przekierowuje dostawy do „przyjaznych” krajów. Eksport energii do Europy skurczył się od czasu nałożenia zachodnich sankcji na Rosję. Udział walut krajów, które Moskwa określa jako przyjazne, głównie juana z Chin, wzrósł do 31% rosyjskiego handlu walutowego, a udział pary dolar amerykański/rubel spadł w październiku do historycznie niskiego poziomu. Wicepremier Aleksander Nowak powiedział, że wszystkie płatności za rosyjski gaz dostarczany do Chin gazociągiem Siła Syberii są w juanach i rublach.
 • Biały Dom ogłosił za pośrednictwem Departamentu Energii (DOE), że zbiera wnioski o dotacje w wysokości $13 miliardów na nowe finansowanie w ramach ponadpartyjnej ustawy infrastrukturalnej na rozbudowę i modernizację sieci elektrycznej w USA. Ustawa o infrastrukturze o wartości $1,2 biliona, uchwalona w zeszłym roku, zapewnia $10,5 miliarda na uodpornienie systemów elektroenergetycznych na rosnące zagrożenia, takie jak ekstremalne warunki pogodowe i zmiany klimatu, powiedział DOE, a kolejne $2,5 miliarda na pomoc w budowie nowych linii przesyłowych. Szacuje się, że 70 procent krajowych linii przesyłowych ma ponad 25 lat, a ta starzejąca się infrastruktura sprawia, że ​​amerykańskie społeczności, infrastruktura krytyczna i interesy gospodarcze są narażone na niebezpieczeństwo. Biały Dom zwrócił uwagę na inne inicjatywy mające na celu wzmocnienie sieci energetycznej, takie jak przyspieszenie zatwierdzania nowych linii przesyłowych, postęp w przeglądach głównych projektów i wspieranie przesyłu energii wiatrowej.

Ropa naftowa

 • Rząd USA planuje wydać w najbliższych dniach wytyczne dotyczące ograniczenia cen rosyjskiej ropy, które wejdzie w życie 5 grudnia i jest przygotowany na pewne „czkawki” w jego realizacji, powiedział urzędnik Departamentu Stanu. Stany Zjednoczone, ich sojusznicy z Grupy Siedmiu i Australia planują wprowadzić limit cen rosyjskich dostaw ropy drogą morską od 5 grudnia, a drugi limit cen produktów ropopochodnych wejdzie w życie 5 lutego. Bezprecedensowe pułapy cenowe mają na celu uniemożliwienie Rosji czerpania korzyści ze skoku cen ropy od czasu jej inwazji na Ukrainę 24 lutego, przy jednoczesnym zapewnieniu, że rosyjska ropa będzie nadal napływać na rynki światowe po tym, jak unijny zakaz importu rosyjskiej ropy wejdzie w życie w przyszłym miesiącu.
 • Brytyjski minister finansów Jeremy Hunt ujawnił plany podwyższenia podatku od nieoczekiwanych dochodów spółek naftowych i gazowych oraz rozszerzenia go na firmy produkujące energię. Podatek od firm naftowych i gazowych zostanie zwiększony do 35% z obecnej stawki 25% i przedłużony do końca marca 2028 r. To daje całkowity podatek dla sektora do 75%. Podatek nadzwyczajny zostanie rozszerzony na wytwórców energii elektrycznej, a opłata w wysokości 45% będzie stosowana od 1 stycznia do dochodów, które rząd uzna za „nadzwyczajne”. Oczekuje się, że te dwa środki przyniosą około 14 miliardów funtów w roku podatkowym 2023/24.
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 18 listopada 2022 wynosiły 4,251 mln (b/z t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosła o 1 do poziomu 623 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

 • Freeport LNG poinformował, że ​​planuje ponowne uruchomienie w połowie grudnia swojego zakładu eksportowego w Teksasie, który był zamknięty przez sześć miesięcy po pożarze, w oczekiwaniu na zgodę organów regulacyjnych. Terminal Freeport LNG to drugi co do wielkości obiekt eksportujący LNG w USA. Freeport powiedział w komunikacie, że spodziewa się, że w styczniu 2023 r. będzie przetwarzał około 2 mld stóp sześciennych gazu na LNG i osiągnie pełną produkcję przy użyciu obu doków w marcu 2023 r. Ponieważ Freeport nie zostanie ponownie uruchomiony w listopadzie, kilka statków LNG, które albo kierowały się do Freeport, takie jak LNG Rosenrot, albo czekały przed terminalem, takie jak Prism Brilliance, przeniosło się do innych portów. Według Rystad Energy, Freeport LNG stanowi 3,75% światowego rynku LNG, a przedłużona przerwa w dostawie od połowy listopada do grudnia oznacza utratę około 27 ładunków.
 • Szwedzkie i duńskie władze badają cztery dziury w rurociągach Nord Stream 1 i 2, które łączą Rosję i Niemcy przez Morze Bałtyckie. W pobliżu uszkodzeń znaleziono ślady materiałów wybuchowych. „Przeprowadzona obecnie analiza wykazuje ślady materiałów wybuchowych na kilku odzyskanych przedmiotach” – poinformowała szwedzka prokuratura w oświadczeniu, dodając, że ustalenia określają incydent jako „rażący sabotaż”. Powiedział, że dalsze śledztwo określi, czy możliwe będzie zidentyfikowanie osób odpowiedzialnych. „Rosja zaczeka, aż zostanie wykonana pełna ocena szkód, zanim podejmie decyzję o ewentualnej naprawie” – powiedział w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Z Nord Stream 1 brakuje odcinka o długości co najmniej 50 metrów poinformował szwedzki dziennik Expressen 18 października.
 • Firma private equity KKR & Co poszukuje nabywców dla kanadyjskiego producenta ropy i gazu Westbrick Energy Ltd. Potencjalna transakcja wyceniana jest na $1,13 do $1,5 mld. Większościowy właściciel KKR zamierza zawrzeć umowę do końca roku, podało jedno ze źródeł, dodając, że KKR może nadal zatrzymać firmę, jeśli nie otrzyma odpowiednich ofert. Firma Westbrick z siedzibą w Calgary w Albercie produkowała 36 000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boepd) w 2021 r., głównie gazu w Wielkim Basenie Pembina, zgodnie z najnowszymi dostępnymi informacjami na swojej stronie internetowej. Planowano osiągnąć 50 000 boepd do czerwca 2022 r. Według Sayer Energy Advisors wysiłki KKR mające na celu sprzedaż Westbricka wynikają z faktu, że aktywność fuzji i przejęć wśród kanadyjskich producentów ropy i gazu spadła o 53% w pierwszej połowie 2022 r. w porównaniu z rokiem poprzednim do 5,2 mld CAD.
 • Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na styczniowe dostawy spadły do $25,50/mmBtu (-1,9% t/t; -17,74% r/r). „Ceny nadal spadały w tym tygodniu, częściowo z powodu znacznie cieplejszego okresu, który jest nietypowy dla tej pory roku i że zapasy pozostają dobrze zaopatrzone. Chiny również zasygnalizowały, że nie zamierzają uczestniczyć w rynku spot przez resztę roku” – powiedział Toby Copson, globalny szef handlu i doradztwa w Trident LNG.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 125,9 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +3,03% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 117,3 bcfd.
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych wzrosła o 2 do poziomu 157 aktywnych punktów.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 11 listopada wzrosły o +64 mld stóp sześciennych (bcf) do 3 644 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -0,20% poniżej 5-letniej średniej. Analitycy prognozowali wzrost zapasów o +63 bcf.

Energia odnawialna

 • Włoskie Enel poinformowało, że fabrykę ogniw i paneli fotowoltaicznych w Stanach Zjednoczonych, aby wesprzeć tworzenie północnoamerykańskiego łańcucha dostaw. Fabryka będzie w pierwszym etapie produkować najmniej 3 gigawaty (GW) i skalować do 6 GW wysokowydajnych dwustronnych modułów fotowoltaicznych i ogniw rocznie. „Ostatnie wiatry polityczne wynikające z ustawy o redukcji inflacji posłużyły jako katalizator dla naszych ambicji w zakresie produkcji energii słonecznej w USA, zapoczątkowując nową erę energii wyprodukowanej w Ameryce” – powiedział w oświadczeniu szef Enel North America, Enrico Viale. Nowa fabryka stworzy 1500 miejsc pracy do 2025 roku. Budowa fabryki ma rozpocząć się w pierwszej połowie 2023 roku, a pierwszy panel ma trafić na rynek do końca 2024 roku.
 • NextEra Energy Partners LP poinformowała, że podpisała umowę nabycia niektórych aktywów fotowoltaicznych i wiatrowych za $805 milionów, ponieważ firma chce rozszerzyć swoje portfolio odnawialnych źródeł energii w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na czystą energię. Spółka obejmie 49% udziałów w Emerald Breeze, holdingu portfelowym, który posiada około 1,5 gigawata aktywów do wytwarzania energii słonecznej i wiatrowej w stanach Teksas, Oklahoma , Nowy Jork i Nevada. Dodatkowo, NextEra Energy Partners przejmie oddzielne, pełne pośrednie udziały członkowskie w trzech elektrowniach wiatrowych w Oklahomie, Iowa i Nebrasce o łącznej mocy około 345 megawatów. Oczekuje, że transakcje zostaną sfinalizowane jeszcze w tym roku, a elektrownie rozpoczną działalność do końca trzeciego kwartału przyszłego roku. Firma spodziewa się, że do końca 2023 roku przejęcia przyczynią się do skorygowanej EBITDA w wysokości od $210 do $230 milionów
 • Republika Południowej Afryki mogłaby produkować ponad pięć milionów ton zielonego wodoru rocznie do 2040 r., zgodnie z planem przedstawionym na szczycie klimatycznym ONZ w Egipcie. Plan zakłada osiągnięcie rocznej produkcji na poziomie 10 mln ton do 2050 r. i stworzenie lokalnego rynku o wartości $20 mld, zatrudniającego około 50 tys. osób. „Sytuacja polityczna w Afryce Południowej jest obecnie na krawędzi noża… Naprawdę potrzebujemy pewności politycznej, regulacyjnej i planistycznej” – powiedział Reuterowi Chris Yelland, dyrektor zarządzający i analityk ds. Energii w EE Business Intelligence. Rząd szacuje, że realizacja celów związanych z ekologicznym wodorem wymagałaby do 100 gigawatów (GW) dodatkowej mocy słonecznej lub wiatrowej oraz zainwestowania blisko $133 miliardów.

Złoto

 • Prezes Rezerwy Federalnej z St. Louis, James Bullard, powiedział, że podstawowa zasada polityki pieniężnej wymagałaby wzrostu stóp procentowych do co najmniej około 5%, podczas gdy bardziej rygorystyczne założenia zalecałyby stopy powyżej 7%. Prezes FED Christopher Waller powiedział w środę, że będzie „bardziej komfortowo” z mniejszymi podwyżkami stóp w przyszłości
 • Szefowa Banku Rezerwy Federalnej w Bostonie, Susan Collins, powiedziała w piątek, że bank centralny ma przed sobą kolejne podwyżki stóp procentowych, ponieważ stara się obniżyć inflację, dodając, że podwyżka o 75 punktów bazowych wciąż jest na stole.
 • Złoto radziło sobie stosunkowo dobrze do tej pory… (jednak) korekta była zawsze prawdopodobna po dużym ruchu w górę” – powiedział Fawad Razaqzada, analityk rynku w City Index.
 • Zapotrzebowanie na złoto 2010 – 2022:

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Miedź

 • Działalność wydobywcza w należącej do MMG Ltd kopalni miedzi Las Bambas jest na poziomie 30% ze względu na blokady ze strony lokalnych społeczności.
 • Chiny ogłosiły pewne złagodzenie na marginesie swojej polityki dotyczącej COVID. Ale faktem jest, że zbliża się zima, a wskaźniki infekcji rosną, więc nie sądzę, aby te kontrole szybko się zakończyły. Tło dla towarów poprawiło się nieznacznie, ale nadal nie jest świetne. Będziemy więc trzymać się naszego scenariusza niedźwiedzia przez trochę dłużej” – powiedział Tom Price, szef ds. strategii surowcowej w Liberum, dodając, że spodziewa się dalszego spadku cen metali przemysłowych o 10-15% w nadchodzących miesiącach.
 • Rok 2023 niezaprzeczalnie zapowiada się na silny wzrost w sektorze koncentratów. Co więcej, przypada na czas ograniczonego zwiększania mocy produkcyjnych chińskich hut. Po raz pierwszy od ponad dekady pojawia się widmo wąskiego gardła w hucie, w którym wykorzystanie huty jest maksymalne, zmuszając do gromadzenia nadmiaru koncentratu lub zmuszania go do wyłączenia ze względów ekonomicznych” — powiedział Colin Hamilton, dyrektor zarządzający w BMO Capital Markets. Prognozy mówią o cenie w 2023 roku na poziomie $c8,5/funt.
 • Mamy nową hutę Daye, która rozwija się bardzo płynnie, a istniejące chińskie huty działają z bardzo dużą wydajnością, aby zaspokoić rynek krajowy, który wygląda obiecująco po ostatnich (luzujących) zapowiedziach chińskiego rządu” – powiedziało źródło w firmie górniczej. Huta miedzi rafinowanej Daye Non-ferrous Metals Hongsheng, mająca wydajność 400 000 ton rocznie rafinowanej miedzi, rozpoczęła rozruch próbny od 23 października.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Ceny litu pozostaną wysokie do końca 2022 roku i pierwszych miesięcy 2023 roku, powiedział jeden z dyrektorów chilijskiego górnika SQM. Firma ogłosiła również, że rozpocznie działalność w swoim nowym zakładzie w Chinach w drugim kwartale 2023 roku, który ma produkować 20 000 ton metrycznych wodorotlenku litu w ciągu roku. Firma poinformowała we wrześniu, że w 2023 roku zakład wyprodukuje również 30 000 ton metrycznych węglanu litu. Lokalne media podały, że łączna inwestycja w fabrykę wynosi $140 milionów. SQM to drugi co do wielkości producent litu na świecie. Gigant wydobywczy wyznaczył nakłady inwestycyjne na lata 2022-2024 na około $3 miliardy, z czego $1,3 miliarda przeznaczono na ekspansję litu w Chile.
 • Kanada nie zobowiązała się do ustanowienia organizacji podobnej do OPEC dla krajów produkujących nikiel z Indonezją i jest „bardzo mało prawdopodobne”, aby uczestniczyła w takiej grupie. Indonezja zaproponowała rozmowy z Kanadą w celu powołania organizacji podczas spotkania ministra inwestycji Bahlila Lahadalii i kanadyjskiej minister handlu Mary Ng na marginesie szczytu G20 na Bali. Sugestia utworzenia niklowego OPEC została chłodno przyjęta przez kanadyjskich producentów, którzy powiedzieli, że globalny kartel nie przyniesie im korzyści. „Kanadyjskie firmy są zintegrowane z północnoamerykańskim łańcuchem dostaw, a kanadyjska baza zasobów jest nieco inna. Ta propozycja jest dla Indonezji bardziej sposobem na zdobycie większej wartości we własnym kraju” — powiedział Mark Selby, dyrektor generalny Canada Nickel. Indonezja i Kanada to odpowiednio 1. i 6. światowy producent niklu.
 • Rosyjski producent aluminium Rusal wezwał Londyńską Giełdę Metali (LME) do regularnego ujawniania pochodzenia wszystkich zapasów metali zamiast wyróżniania Rosji, jak zaproponowano. Rosja jest głównym światowym producentem aluminium, a sam Rusal jest największym na świecie producentem aluminium poza Chinami. Ani firma, ani produkowany w Rosji metal nie były bezpośrednio celem sankcji nałożonych na Moskwę po wysłaniu wojsk na Ukrainę 24 lutego.
 • Import aluminium do Chin w październiku spadł do 196 460 ton (-33,9% r/r). Spadek importu następuje po wzroście produkcji krajowej w tym roku. Produkcja w październiku wzrosła ósmy miesiąc z rzędu do 3,45 mln ton. Import spadł również w wyniku wyższych światowych cen aluminium, wspierany przez obawy, że Londyńska Giełda Metali może zablokować rosyjski metal w swoim systemie handlowym, a także możliwy zakaz importu rosyjskich metali przez Stany Zjednoczone. Całkowity import w pierwszych 10 miesiącach wyniósł 1,88 mln ton (-27% r/r).
 • „(Chińska) polityka stymulacyjna podniosła oczekiwania cenowe dla rudy żelaza” – napisali w notatce analitycy Huatai Futures. Chiny powinny wyznaczyć sobie cel wzrostu gospodarczego nie niższy niż 5% na 2023 rok, powiedział w piątek Liu Shijin, doradca polityczny Ludowego Banku Chin (PBOC).
 • ANZ zwiększył swoją prognozę produkcji stali w Chinach w 2023 r. do 1,05 miliarda ton z 1,01 miliarda ton i oczekuje, że rynek żelaza pozostanie w deficycie.
 • Indie zniosły podatki eksportowe na rudę żelaza niskiej jakości (bryły i miały o zawartości żelaza poniżej 58%) i niektóre wyroby stalowe pośrednie po miesiącach skarg górników i producentów stali na utratę możliwości sprzedaży zagranicznej. Rząd cofnął również majową podwyżkę podatku eksportowego na koncentraty rudy żelaza inne niż prażone piryty żelazne. Podatek ten powraca teraz do 30% z 50%. Dodatkowe podatki nałożone w maju miały na celu zwiększenie krajowej podaży rudy żelaza, surowca do produkcji stali, a tym samym powstrzymanie inflacji.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *