aktualności – 28 listopada 2022

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 28 listopada 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Eksport zboża z Ukrainy rozpoczął się wolniej po tym, jak w zeszłym tygodniu przedłużono umowę wynegocjowaną przez ONZ, aby pomóc złagodzić głód na świecie, a jeden z ukraińskich wysłanników zrzucił część winy na niechęć Rosji do przyspieszenia inspekcji statków. Odkąd umowa została przedłużona poza 19 listopada, nie więcej niż pięć statków dziennie opuszczało Ukrainę, jak pokazują dane ONZ, co stanowi spadek w porównaniu z poprzednimi tygodniami i miesiącami, kiedy wypływało do 10. Rzecznik ONZ, Ismini Palla, powiedział, że na przepływy statków wpłynęła niepewność co do przedłużenia umowy, złe warunki pogodowe w Stambule podczas inspekcji oraz rotacja nowych pracowników i inspektorów we Wspólnym Centrum Koordynacyjnym (JCC). Do tej pory na pokładzie 491 rejsów wychodzących wyeksportowano prawie 12 milionów ton zboża i artykułów spożywczych. Jednak w tym miesiącu ruchy uległy spowolnieniu, częściowo z powodu niepewności wśród spedytorów i ubezpieczycieli co do tego, czy Rosja zgodzi się na przedłużenie umowy. Około 112 statków czeka na kontrole na wodach u wybrzeży Stambułu, w tym niektóre utknęły w martwym punkcie od ponad miesiąca. „Jednym z głównych problemów jest to, że Rosjanie spowalniają kontrole, prawdopodobnie celowo. Gdyby Rosjanie byli chętni do współpracy, moglibyśmy usprawnić inspekcje i zwiększyć ich liczbę. To zależy od nich” – powiedział Reuterowi Wasyl Bodnar, ambasador Ukrainy w Turcji. W ciągu siedmiu dni do 23 listopada przeprowadzano od zera do sześciu kontroli dziennie, w porównaniu z pięcioma do ośmiu w poprzednim tygodniu i do 11 w poprzednim tygodniu.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • TASS prognozuje, że eksport rosyjskich nawozów może spaść w 2022 roku o 10% r/r.
 • Rząd Finlandii przygotowuje się do wprowadzenia nowego, tymczasowego podatku od nadmiernych zysków spółek energetycznych. Plan Finlandii polega na tymczasowym wprowadzeniu dodatkowego podatku od zysków energetycznych na rok, powiedziała minister finansów Annika Saarikko. „Naszym celem jest wprowadzenie tymczasowego dodatkowego podatku od zysków z energii elektrycznej na przełomie roku” – napisała Saarikko na Twitterze.

Kawa

 • Deszcze w Wietnamie opóźniają zbiory i suszenie kawy.
 • Fitch Solutions stwierdził, że pomimo odbicia, „ceny pozostają ograniczone przez słabe prognozy globalne i oczekiwania na przejście do nadwyżki produkcji, na czele z poprawą perspektyw produkcji w Brazylii po ostatnich opadach deszczu”.
 • Zapasy kawy w magazynach ICE wzrosły (+60,13k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-193,6k t/t). Zapasy kawy są niższe o -65,15% s/s.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Przerób trzciny cukrowej w ​​środkowo-południowym regionie Brazylii wzrosła do 26,34 mln ton (+109,3% r/r). Produkcja cukru wyniosła 1,67mln ton (+162,2% r/r). Według ankiety przeprowadzonej przez dostawcę informacji finansowych S&P Global Commodity Insights, oba wskaźniki przebiły oczekiwania rynku, które wyniosły 23,9 miliona ton w przypadku przerobu i 1,47 miliona ton w przypadku produkcji cukru. Biorąc pod uwagę skumulowane dane, zgniatanie trzciny cukrowej do tej pory w tym sezonie osiągnęło 516,8 mln ton (-0,1% s/s). Mimo to Unica stwierdziła, że ​​nie jest w stanie przewidzieć, ile trzciny będzie nadal przetwarzane do końca sezonu, zauważając, że będzie to w dużym stopniu zależało od opadów w nadchodzących miesiącach. Unica dostarczyła również dane dotyczące produkcji etanolu, wynoszącego 1,28 mld litrów (+72% s/s). Dane Unica dotyczące etanolu obejmują również paliwo wytwarzane z kukurydzy.
 • Czarnikow w czwartek obniżył prognozę globalnej nadwyżki cukru na obecny sezon 2022/23 do 2,0 mln ton z 3,6 mln wcześniej.

Kakao

 • Ghana, drugi co do wielkości producent kakao na świecie, zamrozi zatrudnianie urzędników państwowych i cywilnych oraz przedłuży moratorium na rządowe zakupy samochodów i podróże, które nie są niezbędne, aby poradzić sobie z narastającym kryzysem zadłużenia.
 • Zapasy kakao w magazynach ICE spadły (-11,4k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-29,3k t/t). Zapasy są w tym sezonie o +7,49% s/s wyższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Bawełna

 • Indyjscy handlowcy walczą o eksport bawełny pomimo wyższej produkcji, ponieważ rolnicy opóźniają sprzedaż swoich zbiorów, mając nadzieję na wyższe ceny w nadchodzących miesiącach. „Zbiór nowych plonów rozpoczął się w zeszłym miesiącu, ale wielu rolników nie chce ich sprzedawać. Wstrzymują plony, mając nadzieję, że ceny wzrosną jak w zeszłym sezonie” – powiedział Atul Ganatra, prezes Stowarzyszenia Bawełny w Indiach (CAI). „W zeszłym roku sprzedawaliśmy surową bawełnę po 8 000 rupii (za 100 kg), a później ceny skoczyły do ​​13 000 rupii. W tym roku nie zamierzamy powtórzyć błędu. Nie zamierzamy sprzedawać poniżej 10 000 rupii” – powiedział Babulal Patel, rolnik z zachodniego stanu Gujarat, największego producenta bawełny w kraju. Rolnicy wykorzystali wpływy ze zbiorów z ostatnich kilku sezonów na stworzenie magazynów, których używają do przechowywania plonów, powiedział Ashwini Bansod, szef działu badań towarowych w Phillip Capital India Pvt Ltd. Pomimo wyższej produkcji rynki spot otrzymywały prawie jedną trzecią mniej dostaw niż normalnie. Indie mogą wyprodukować 34,4 miliona bel bawełny w sezonie 2022/23 (+12% s/s), który rozpoczął się 1 października. Handlowcy z Indii zakontraktowali dotychczas w nowym sezonie 70 000 bel na eksport, znacznie mniej niż ponad 500 000 bel zakontraktowanych w tym samym okresie rok temu. Bangladesz, Wietnam i Chiny należą do głównych odbiorców indyjskiej bawełny.

Pszenica

 • Uprawy pszenicy miękkiej na 38% obszaru we Francji osiągnęły kolejną fazę krzewienia, kiedy pędy zaczynają tworzyć się z łodygi, w porównaniu z zaledwie 7% rok temu. Wczesnemu rozwojowi zbóż sprzyjał wyjątkowo ciepły październik i regularne deszcze, które złagodziły skutki letniej suszy. Szybki początkowy wzrost wzbudził obawy dotyczące podatności upraw na mróz, chociaż stopniowe ochładzanie temperatur spodziewane w nadchodzącym tygodniu może spowolnić rozwój i poprawić odporność roślin. Według FranceAgriMer prawie cała pszenica miękka i jęczmień ozimy pozostały w dobrej kondycji, a 98% upraw obu odmian oceniono jako dobre lub doskonałe.

Kukurydza

 • Mniej więcej połowa kukurydzy pozostaje na polu (w USA), gdy nadchodzi zima. Władze obawiają się, że nie zebrana kukurydza doprowadzi do niższych nasadzeń również w 2023 roku” – napisał Arlan Suderman, główny ekonomista rynku towarowego w domu maklerskim StoneX.

Ropa naftowa

 • Rząd Ghany pracuje nad nową polityką kupowania produktów naftowych za złoto, a nie za rezerwy w dolarach amerykańskich. Posunięcie to ma na celu rozwiązanie problemu kurczących się rezerw walutowych w połączeniu z popytem na dolary ze strony importerów ropy, co osłabia lokalną walutę (cedi) i zwiększa koszty życia. Międzynarodowe rezerwy brutto Ghany na koniec września 2022 r. wyniosły około $6,6 mld, co odpowiada mniej niż trzem miesiącom importu produktów naftowych. Według rządu to mniej niż około 9,7 miliarda dolarów na koniec ubiegłego roku. Jeśli zostanie wdrożona zgodnie z planem w pierwszym kwartale 2023 r., nowa polityka „fundamentalnie zmieni nasz bilans płatniczy i znacznie ograniczy uporczywą deprecjację naszej waluty” – powiedział wiceprezydent Ghany Mahamudu Bawumia. Wykorzystanie złota zapobiegłoby bezpośredniemu wpływowi kursu wymiany na ceny paliwa lub mediów, ponieważ sprzedawcy krajowi nie potrzebowaliby już walut obcych do importu produktów naftowych. Proponowana polityka jest niespotykana. Podczas gdy kraje czasami handlują ropą na inne towary lub towary, takie transakcje zazwyczaj dotyczą kraju produkującego ropę, który otrzymuje towary inne niż ropa, a nie odwrotnie. Ghana wydobywa ropę naftową, ale polega na imporcie rafinowanych produktów naftowych od czasu zamknięcia jedynej rafinerii po wybuchu w 2017 roku. Ghana nakazała wszystkim dużym firmom wydobywczym sprzedać 20% całego zapasu rafinowanego złota w swoich rafineriach Bankowi Ghany od 1 stycznia 2023 r. „Bank Ghany i Precious Minerals Marketing Company (PMMC) będą koordynować działania z dużymi firmami wydobywczymi, aby zapewnić zgodność z tą dyrektywą. Złoto, które będzie kupowane przez Bank of Ghana i PMMC, będzie rozliczane w cedi po cenie spot bez rabatów” – powiedział wiceprezydent Mahamudu Bawumia. Społecznościowe systemy wydobywcze i licencjonowani drobni górnicy również będą musieli sprzedawać złoto rządowi.
 • Minister energii Iraku Hayan Abdel-Ghani spotkał się z saudyjskim ministrem energii księciem Abdulazizem bin Salmanem i razem podkreślili znaczenie przestrzegania cięć wydobycia OPEC+, które potrwają do końca 2023 r. Obie strony wskazały również na „zdolność do podjęcia dalszych działań, jeśli to konieczne, w celu osiągnięcia równowagi i stabilności na rynku”.
 • Chiny, największy na świecie importer ropy naftowej, zgłosiły w piątek nowy dzienny rekord zakażeń COVID-19, ponieważ miasta w całym kraju nadal egzekwują środki dotyczące mobilności i inne ograniczenia w celu kontrolowania epidemii. To zaczyna uderzać w popyt na paliwo, przy spadającym ruchu drogowym i implikowanym zapotrzebowaniu na ropę naftową o około 1 milion baryłek dziennie niższym niż średnia wg ANZ.
 • Polska szuka niemieckiego wsparcia w nałożeniu unijnych sankcji na polsko-niemiecki odcinek ropociągu Przyjaźń, aby Warszawa mogła zrezygnować z zakupu rosyjskiej ropy w przyszłym roku bez płacenia kar. Źródła podały również, że obie strony zbliżają się do porozumienia w sprawie koordynowania przez Polskę dostaw ropy drogą morską do Niemiec przez Gdańsk i część Drużby, aby ułatwić Polsce zakup rosyjskiej rafinerii Schwedt w Niemczech. UE zobowiązała się do zaprzestania kupowania rosyjskiej ropy szlakami morskimi od 5 grudnia, ale Drużba jest obecnie zwolniona z sankcji. Stanowi to problem dla polskiej rafinerii PKN Orlen, która ma długoterminową umowę na zakup rosyjskiej ropy rurociągiem i musiałaby płacić kary za zerwanie umowy. Gdyby UE nałożyła sankcje na Drużbę – a przynajmniej na jej północny odcinek zaopatrujący Polskę i Niemcy – oba kraje mogłyby bezkarnie wywiązać się ze swoich zobowiązań dotyczących importu rosyjskiej ropy. Południowy odcinek rurociągu zaopatruje Węgry, Słowację i Czechy, które w przeciwieństwie do Polski i Niemiec miałyby trudności z dywersyfikacją importu ropy. Niemcy nadal zobowiązują się nie używać rosyjskiej ropy od 2023 roku i pracują nad rozwiązaniem z Polską w celu zabezpieczenia dostaw do rafinerii Schwedt. Niemcy objęły Schwedt sześciomiesięcznym zarządem powierniczym, powstrzymując się przed nacjonalizacją rafinerii i szukają sposobów na zaopatrzenie jej w ropę. Polska i Niemcy obiecały wiosną, że spróbują zakończyć import rosyjskiej ropy przez północną odnogę Drużby do końca roku, ale Orlen pozostaje związany kontraktem z rosyjską firmą naftowo-gazową Tatneft. Koncern ograniczył już swoją zależność od rosyjskiej ropy do 30% swojego zapotrzebowania, zastępując ją dostawami m.in. z Arabii Saudyjskiej i Norwegii. Gazeta „Kommiersant” informowała na początku tego miesiąca, że ​​Orlen złożył wniosek do rosyjskiego operatora rurociągów naftowych Transnieft na dostawę 3 mln ton ropy do Polski przez Przyjaźń w 2023 roku. Kontrola nad Schwedt, który zaopatruje również zachodnią Polskę, zwiększyłaby moce rafineryjne Orlenu i kontrolę nad przepływami ropy i jej produktów w regionie z aktywami w Polsce, Czechach, Litwie i Niemczech.
 • Pracownicy firmy usługowej Petrofac pracujący na kilku polach naftowych należących do BP plc na Morzu Północnym głosowali w dniach 8 i 9 grudnia za protestami przeciwko warunkom pracy. Strajk obejmuje 76 pracowników na platformach morskich Andrew, Clair, Clair Ridge, ETAP i Glen Lyon, które są połączone z obszarem produkcyjnym Schiehallion. Sama Claire Ridge ma zdolność produkcji około 120 000 baryłek dziennie (baryłek dziennie), a statek pływający Glen Lyon (FPSO) może przetwarzać do 130 000 baryłek dziennie. „Nasi członkowie w tych sporach zajmują się konserwacją i codzienną obsługą tych aktywów” – powiedział oficer regionalny Unite, John Boland. Spór koncentruje się na tym, że pracownicy Petrofac zostali poproszeni o pracę w systemie trzech tygodni pracy / trzech tygodni wolnego, co doprowadziło do ogólnego wzrostu liczby dni roboczych, podczas gdy pracownicy BP pracują w łatwiejszych warunkach, powiedział Unite.
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 25 listopada 2022 wynosiły 6,172 mln (+45,19% t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosła o 4 do poziomu 627 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

 • Sinopec Corp poinformował, że nowe złoże gazu łupkowego w południowo-zachodnich Chinach zawiera prawie 146 miliardów metrów sześciennych (bcm) potwierdzonych rezerw, które zostały niedawno certyfikowane przez krajowe ministerstwo zasobów naturalnych. Łupki Qijiang, część bogatego w gaz basenu Syczuanu, są zakopane głównie na głębokości 3500 metrów pod poziomem gruntu i są uważane za jedną z najtrudniejszych technologicznie formacji skalnych do zbadania i zagospodarowania. Zgodnie z wezwaniem prezydenta Xi Jinpinga do zwiększenia krajowych dostaw energii, krajowi liderzy energetyczni Chin przyspieszają rozwój bardziej kosztownych, trudnych geologicznie zasobów ropy i gazu.
 • Włoskie miasto Piombino wszczęło postępowanie prawne przeciwko wspieranemu przez rząd projektowi nowego terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w porcie w Toskanii. Odwołanie do sądu administracyjnego zawiera „prewencyjny wniosek” o wstrzymanie prac związanych z budową pływającej jednostki magazynowania i regazyfikacji (FSRU) – podała gmina w oświadczeniu. Włoski operator sieci gazowej Snam rozpoczął już wstępną działalność w Piombino, ale nie rozpoczął jeszcze prac budowlanych nad rurociągiem, który połączy FSRU z siecią gazową. „Jesteśmy świadomi zagrożenia energetycznego i tego, że nowe środki zaopatrzenia w gaz leżą w interesie narodowym, ale nie może to lekceważyć gwarancji bezpieczeństwa dla społeczności w Piombino” – powiedział w oświadczeniu burmistrz Piombino, Francesco Ferrari. Terminal musi zostać uruchomiony do końca marca, aby pomóc Włochom zastąpić kurczące się rosyjskie dostawy gazu. Rzym spodziewa się pozyskać ponad 8 miliardów metrów sześciennych dodatkowego LNG, głównie z krajów afrykańskich, a także Kataru i Stanów Zjednoczonych do następnej zimy. Nowe wolumeny nie mieszczą się w trzech istniejących terminalach LNG we Włoszech. Oznacza to, że Piombino, drugi nowo nabyty FRSU, który Snam planuje założyć w 2024 r., a już planowana rozbudowa jednego z istniejących terminali będzie musiała wchłonąć nowe przepływy. W zeszłym roku Rosja dostarczyła 38% całkowitego zużycia gazu we Włoszech.
 • Prognozy wydają się sugerować, że chociaż zobaczymy ten wir polarny… (handlowcy) wycofują się z niektórych swoich pozycji w oczekiwaniu, zimny podmuch może nie być tak daleko sięgający, jak pierwotnie się obawiano” – powiedział Phil Flynn, starszy analityk w Price Futures Group w Chicago.
 • Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na styczniowe dostawy wzrosły do $31,00/mmBtu (+25,5% t/t). „W tym tygodniu kursy azjatyckie wzrosły ze znacznym skokiem w środku tygodnia w związku z wiadomościami o pułapie cenowym i presją na wzrost cen w Europie. Spodziewam się, że na początku miesiąca pojawi się pewien spadek, jeśli więcej chińskich miast zostanie zamkniętych, a temperatury pozostaną łagodne. Jeśli zobaczymy ochłodzenie, możemy zobaczyć odrodzenie, aby pokryć krótkoterminowe spadki” – powiedział Toby Copson, szef handlu i doradztwa w Trident LNG.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 137,7 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +18,5% t/t. W listopadzie 2022 gaz ziemny odpowiadał za 39,25% udziału w miksie energetycznym USA.
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych spadła o 2 do poziomu 155 aktywnych punktów.

Uran

 • Kazachstańska firma Kazatomprom, największa na świecie firma zajmująca się wydobyciem uranu, poinformowała o kwartalnym zysku na poziomie $299 mln (+567,7% r/r). Sprzedaż uranu przez firmę się podwoiła w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Firma podała we wcześniejszym raporcie operacyjnym, że wzrost sprzedaży był w dużej mierze spowodowany harmonogramem dostaw do klientów.
 • Kansai Electric Power Co zwróci się do organów regulacyjnych o zgodę na przedłużenie żywotności swoich reaktorów jądrowych Takahama nr 3 i 4 do 60 lat. Japonia, starając się poradzić sobie z rosnącymi cenami energii, zapowiedziała, że przedłuży żywotność istniejących reaktorów, a także ponownie uruchomi więcej nieczynnych elektrowni jądrowych i rozważy budowę reaktorów nowej generacji, co stanowi poważną zmianę polityki w zakresie energii jądrowej dekadę po katastrofie w Fukushimie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami reaktor jądrowy może w zasadzie działać przez 40 lat, ale okres ten można jednorazowo przedłużyć o kolejne 20 lat. Firma podała w oświadczeniu, że kontrole nie wykazały niczego istotnego, co mogłoby spowodować problemy w przypadku przedłużenia okresu eksploatacji.

Węgiel

 • Namibijska państwowa spółka kolejowa TransNamib planuje przenieść eksport węgla z Botswany z dróg na kolej na początku przyszłego roku, potencjalnie podwajając eksport przez port Walvis Bay. Botswana nie mająca dostępu do morza szukała alternatywnych tras eksportu swojego węgla, ponieważ zakłócenia na liniach kolejowych w RPA wpływają na trasę towaru do portu Richards Bay, największego terminalu węglowego w Afryce. Popyt na węgiel z Botswany, Republiki Południowej Afryki i innych krajów gwałtownie wzrósł, odkąd Unia Europejska nałożyła sankcje na rosyjski węgiel. „Jako koleje szukamy krótko- lub średnioterminowego rozwiązania transportu węgla w Namibii koleją” – powiedział Johny Smith, dyrektor generalny TransNamib. Przejście na kolej obniżyłoby koszty transportu i umożliwiłoby górnikom większy eksport. TransNamib planuje przewozić około 50 000 ton węgla miesięcznie z ciężarówek do pociągów w Gobabis, mieście we wschodniej Namibii, 110 km od granicy z Botswaną i około 600 km od Walvis Bay. Jednak ciężarówki nadal musiałyby przewozić węgiel z kopalń w Botswanie do Gobabis. „Widzimy pierwsze dostawy koleją z Gobabis do Walvis Bay w lutym lub marcu przyszłego roku” – powiedział Smith. Stowarzyszenie Kolei Południowoafrykańskich poinformowało, że prowadzi rozmowy z UE i innymi podmiotami na temat inwestycji kolejowych w regionie, w tym planowanego „Pakietu inwestycji UE-Afryka Global Gateway”.

Złoto

 • Ghana nakazała wszystkim dużym firmom wydobywczym sprzedać 20% całego zapasu rafinowanego złota w swoich rafineriach Bankowi Ghany od 1 stycznia 2023 r. „Bank Ghany i Precious Minerals Marketing Company (PMMC) będą koordynować działania z dużymi firmami wydobywczymi, aby zapewnić zgodność z tą dyrektywą. Złoto, które będzie kupowane przez Bank of Ghana i PMMC, będzie rozliczane w cedi po cenie spot bez rabatów” – powiedział wiceprezydent Mahamudu Bawumia. Społecznościowe systemy wydobywcze i licencjonowani drobni górnicy również będą musieli sprzedawać złoto rządowi. Rzecznik AngloGold Ashanti Ltd poinformował, że nie otrzymał jeszcze formalnej dyrektywy w sprawie swoich rezerw złota, ale nie może się doczekać analizy i współpracy z rządem. Gold Fields powiedział, że ani Ghana Chamber of Mines, ani jego jednostka Gold Fields Ghana nie zostały formalnie poinformowane o planie Bawumii i nie mogą komentować, chociaż dodały, że on i inni górnicy zgodzili się już na program zakupu złota z Bank of Ghana. „Rozpoczęliśmy ten program i w tym roku sprzedamy Bankowi łącznie 15 000 uncji. Kwota na przyszły rok jest wciąż ustalana z władzami” – powiedział rzecznik Gold Fields. Wśród pozostałych spółek wydobywczych w Ghanie jest Newmont Corp, Galiano Gold Inc i Asante Gold Corp.
 • Sytuacja COVID w Chinach nie wydaje się poprawiać, więc będzie to główny problem dla rynku, nie tylko złota, ale dla wszystkich rynków tutaj przez następne kilka tygodni” – podkreślił Jim Wyckoff, starszy analityk w Kitco Metals.
 • Technicznie rzecz biorąc, nie udało nam się przebić poziomów oporu… więc teraz potencjalnie szukamy wsparcia, które jest nieco niższe, bliżej $1730” – powiedział Bart Melek, szef strategii rynków towarowych w TD Securities.
 • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Miedź

 • Pracownicy chilijskiej kopalni Escondida, największego złoża miedzi na świecie, odrzucili ofertę BHP Group. Oznacza to, że mogą wstrzymać prace 28 i 30 listopada, jeśli firma nie spełni ich żądań. BHP ogłosiło na początku ubiegłego tygodnia, że ​​osiągnęło porozumienie ze związkiem w celu zapobieżenia przestojowi w pracy, ale porozumienie musi zostać ratyfikowane przez jego członków. „Zgromadzenia wraz z zarządem postanowiły odrzucić propozycję spółki. Ponadto nalegane będzie natychmiastowe zastosowanie się do innych środków z powodu naruszeń prawa” – napisano w oświadczeniu związku, dodając, że jego członkowie uznali proponowane środki bezpieczeństwa za „niewystarczające” i chcieli „konkretnych i weryfikowalnych” środków, takich jak wspólne inspekcje pracy obszary. Związek powiedział, że firma zaoferowała premię w wysokości około $3100 na pracownika oraz uregulowanie praktyki operacyjnej, która nie została uwzględniona w obecnym układzie zbiorowym. BHP i potężny związek wielokrotnie ścierały się. W 2017 r. pracownicy zorganizowali strajk trwający ponad 40 dni w trakcie negocjacji kontraktu.
 • Rynek buduje dno” – powiedział Gianclaudio Torlizzi z konsultantów T-Commodity, przewidując, że miedź będzie zmierzać w kierunku $9 000/t. Powiedział, że inwestorzy są zbyt negatywnie nastawieni do perspektyw zużycia miedzi, a zapasy są tak niskie, że „nie trzeba dużego wzrostu popytu, aby podnieść ceny”.
 • Analitycy Citi powiedzieli, że „w obliczu powrotu blokad w Chinach i szerszego osłabienia globalnego popytu… zamiast tego spodziewamy się bardziej trwałego ożywienia cen w dalszej części 2023 r.”.
 • Światowy rynek miedzi był w deficycie w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku, a producent miedzi Codelco powiedział, że w nadchodzącej dekadzie handel będzie deficytowy o miliony ton rocznie.

Pozostałe metale przemysłowe

 • International Lead and Zinc Study Group (ILZSG) poinformowało, że deficyt światowego rynku cynku wzrósł do 103 000 ton we wrześniu ze skorygowanego deficytu 90 200 ton w sierpniu. Wcześniej ILZSG odnotowywał w sierpniu deficyt w wysokości 101 100 ton. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2022 r. dane ILZSG wykazały deficyt w wysokości 43 000 ton w porównaniu z deficytem 101 000 ton w tym samym okresie 2021 r.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *