Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, ckurku, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.
W dzisiejszych aktualnościach:
Kawa
- Brazylia informuje o bardzo sprzyjającej pogodzie dla kawy, mamy także minimalny spadek w certyfikowanych zapasach kawy.
Kakao
- Rosną ceny kakao w ciągłej obawie o zbyt suchą pogodę u dwóch głównych producentów i gromadzeniu zapasów przez dostawców, liczących na jeszcze wyższe ceny. Ilość ziaren które trafić do portów na Wybrzeży Kości Słoniowej w połowie zbiorów z okresu kwiecień-wrzesień szacuje się na 350-400 tysięcy ton, co jest wynikiem znacznie poniżej prognoz (450-500 tysięcy ton) i ubiegłorocznego wyniku (527 tysięcy ton) w analogicznym okresie. Obecnie, pod koniec zbiorów trwających od października do marca do portów dotrze około 1,58 mln ton z prognozowanych 1,69 mln ton. Mimo to certyfikowane zapasy kakao rosną na koniec poprzedniego tygodnia.
Bawełna
- Prognoza na luty 2020 pokazuje wyższą produkcję (Pakistan, Brazylia, Tanzania) i duże zapasy bawełny. Sytuacja w Chinach wpływa negatywnie na popyt na bawełnę.
Kukurydza
- Chiny zamówiły pół miliona ton kukurydzy na Ukrainie, z dostawami w lutym i marcu. Ukraina jest największym dostawcą kukurydzy dla Chin, a analitycy nie spodziewają się zakupu kukurydzy od USA pomimo podpisania fazy pierwszej umowy handlowej 15 stycznia.
Ropa, gaz i węgiel
- Koronawirus może ograniczyć zapotrzebowanie na energię chińskiego przemysłu o 73 mld kilowatogodzin czyli około 1,5%. Jest to wartość równa zużyciu energii przez Chile. Redukcja stanowi ekwiwalent energetyczny około 30 milionów ton węgla energetycznego lub około 9 milionów ton skroplonego gazu ziemnego (LNG) czyli nieco więcej niż miesięczny importu obu surowców. W przypadku przedłużającej się epidemii koronawirusa wzrost PKB Chin w 2020 roku szacowany jest na 4,2% r/r.
- W zakładzie produkcyjnym Bukom (przetwarzającym do 500 tysięcy baryłek ropy dziennie) w Singapurze mieści się największa rafineria Shell, w której potwierdzono przypadek koronawirusa. Jeden z banków singapurskich, DBS Group Holdings, w środę już odesłał 300 pracowników do domu po wykryciu wirusa u jednego ze swoich pracowników, krewnego pracownika z rafinerii Shella. W Singapurze jest największa liczba chorych na Covid-19 poza prowincją Hubei i w piątek wynosiła 67 osób.
- Francuski koncern Total rozważa zatrzymanie sprzedaży oleju opałowego na rynki energii, ponieważ gigant energetyczny dąży do zmniejszenia śladu węglowego i rozwoju działalności w zakresie energii odnawialnej. Total odpowiada za ponad 4% produktów naftowych (4,1 mln baryłek dziennie) sprzedanych na świecie w 2019. Celem firmy jest zmniejszenie intensywności emisji dwutlenku węgla przez jego produkty o 15% do 2030.
- Delta Air Lines Inc w ciągu najbliższych 10 lat zainwestuje $1 mld w inicjatywy ograniczające wpływ transportu lotniczego na środowisko.Przemysł lotniczy odpowiada za około 2% światowej emisji dwutlenku węgla.
- W ubiegłym tygodniu pojawiły się dwie nowe platformy wiertnicze w USA, zwiększając całkowitą liczbę do 678 aktywnych odwiertów. W 2019 roku w tym samym okresie było 857 aktywnych odwiertów. Analitycy z Simmons Energy (należącym do banku inwestycyjnego Piper Sandler) szacują, że średnia liczba aktywnych odwiertów ropy i gazu w USA powinna w 2020 roku wynosić 816, a w 2021 wzrosnąć do 848.
- Styczeń 2020 roku był najcieplejszym styczniem w historii północnej półkuli ziemskiej. Temperatury przy powierzchni ziemi na półkuli były o 2,44 stopnia Celsjusza powyżej średniej dla tego samego miesiąca między 1901 a 2000 rokiem. Według amerykańskiego Narodowego Centrum Informacji o Środowisku temperatury były znacznie powyżej długoterminowej średniej jednocześnie w całej Europie (+3,16 stopnia), Ameryce Północnej (+2,12 stopnia) i Azji (+3,46 stopnia). Niezwykle ciepły styczeń nastąpił po ciepłym grudniu (drugi najcieplejszy w historii) i łagodnym listopadzie (11 najcieplejszy w historii), skutecznie eliminując pierwszą połowę zimowego sezonu grzewczego. Nie pozostało to bez wpływu na surowce energetyczne, zwłaszcza gaz ziemny i węgiel, choć i popyt na ropę także odrobinę spadł. Widać to zwłaszcza na 10-letnim wykresie cen gazu w Azji. Jednocześnie na wykresie tygodniowej zmiany zapasów gazu ziemnego widać zmniejszenie popytu w USA.
Metale przemysłowe
- Komisja Europejska rozpoczęła dochodzenie przeciwko Chinom po zawiadomieniu przez grupę European Aluminium (ponad 80 producentów w tym Norsk Hydro, Rio Tinto, Alcoa) że chiński import profili aluminiowych jest dokonywany po dumpingowych cenach. Oczekiwania europejskich producentów to nowe cła antydumpingowe. Chińskie profile aluminiowe już teraz podlegają cłom antydumpingowym w USA, Kanadzie, Australii oraz w Wietnamie.
- Pangang Group Vanadium Titanium and Resources poinformował o wstrzymaniu pracy w swoim zakładzie w Chongqing (w prowincji sąsiadującej z objętą kwarantanną prowincją Hubei) po wykryciu dwóch przypadków koronawirusa wśród załogi. Firma produkuje rocznie 220 000 ton dwutlenku tytanu (używanego jako biały pigment w farbach, papierze, tworzywach sztucznych i tkaninach). Venator Materials, brytyjski producent dwutlenku tytanu podniósł 10 lutego ceny swoich wyrobów nie podając przyczyny.
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach kontrolowanych przez szanghajską giełdę (ShFE) wzrosły do rekordowych poziomów. Zapasy miedzi wzrosły o 27,4% t/t do poziomu 262 738 ton, cynku wzrosły o 24,4% t/t do 121 804 ton, ołowiu o 34,5% t/t do 37 092 ton. Wynika to ze spadku popytu w Chinach związku z koronawirusem.
Omówienie aktualności
Poniedziałek, 17 luty 2020 o 13:10 w programie pod (znanym już chyba) tytułem Surowcowe info w Comparic24 omówię powyższe aktualności i sytuację na poszczególnych rynkach surowcowych. Zapraszam serdecznie do oglądania i zadawania pytań: