aktualności – 8 kwietnia 2020

Środowy pakiet aktualności zawiera 20 newsów i dotyka wiele różnych instrumentów, między innymi rynki miedzi, złota, ropy naftowej (w tym ceny fizycznej dostawy w USA!), gazu ziemnego, pszenicy, soi, bawełny, cukru, kukurydzy czy kakao. A 8 kwietnia o 13:30 w Comparic24 program Surowcowe info, gdzie omówię część aktualności i sprawdzimy sytuację na wykresach.

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

USDA

Otrzymaliśmy 6 kwietnia nowy raport crop progress i wraca on na stałe do kalendarza publikacji amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA). Poznajmy więc dane dotyczące jakości pszenicy ozimej, stan zasiewów i liczbę dni jakie umożliwiały prace polowe w ostatnim tygodniu:

jakość zasiewów w USA - 5 kwietnia 2020

jakość zasiewów w USA – 5 kwietnia 2020; źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

stan zasiewów w USA - 5 kwietnia 2020

stan zasiewów w USA – 5 kwietnia 2020; źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

dni odpowiednie do prac polowych w poprzednim tygodniu - 5 kwietnia 2020

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

W dzisiejszych aktualnościach:

kawa

cukier

kakao

bawełna

pszenica

kukurydza

soja

ropa, gaz i węgiel

złoto

metale przemysłowe

Kawa

  • Prognozy produkcji kawy w Brazylii na sezon 2020/21 mówi o 67,5 mln 60-kilogramowych worków, co oznaczać będzie nadpodaż na poziomie 5,6 mln worków. Jednocześnie na sezon 2021/22 prognozowany jest deficyt, a strefę wsparcia dla cen kawy prognozuje się w przedziale $c103-$c115/funt.

Cukier

  • Brazylijskie cukrownie zahedge’owały w nowojorskich kontraktach sprzedaż 17 mln ton cukru w sezonie 2020/21, który rozpoczął się 1 kwietnia br. W poprzednim sezonie hedge obejmował 11 mln ton cukru.

Kakao

  • W okresie 1 października 2019 a 5 kwietnia 2020 do portów eksportowych Wybrzeża Kości Słoniowej dostarczono 1,67 mln ton ziaren kakaowca (-2,8% r/r). Ilość i jakość majowych i czerwcowych zbiorów kakao w tym kraju jest mocno uzależniona od opadów deszczu w najbliższych tygodniach.

Bawełna

  • Zapasy bawełny w USA:
zapasy bawełny w USA - luty 2020

zapasy bawełny w USA; źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pszenica

  • Zasiewy pszenicy we Francji w bieżącym roku mają spaść o 7,5% r/r do najniższych poziomów od 17 lat. Wynika to przede wszystkim z kiepskiej pogody jesienią.
  • Arabia Saudyjska prosi swoich obywateli, którzy zainwestowali w zagraniczne grunty rolne o import ~350 tysięcy ton pszenicy z tych inwestycji celem zwiększenia krajowych zapasów.
  • Jordania poszukuje możliwości importu 120 tysięcy ton pszenicy, Turcja chce zakupić 250 tysięcy ton, a Japonia 128,76 tysiąca ton (z USA i/lub Australii).

Kukurydza

  • Zużycie kukurydzy na produkcję alkoholu w USA w lutym 2020:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Soja

  • Glencore Agriculture złożył ofertę o wartości $325 mln na mniejszościowe udziały w argentyńskiej firmie zajmującej się obróbką soi Renova. Dzienna wydajność kruszenia soi Renovy wynosi 20 tysięcy ton i jest jedną z najlepszych instalacji tego typu na świecie. Glencore pod koniec ubiegłego roku posiadał 66,7% udziałów w firmie, teraz stara się odkupić pozostałe od bankrutującej spółki Vicentin (istniejącej od 1929 roku), która posiada ponad $1,3 mld zadłużenia.
  • Brazylijskie zbiory soi są zakończone w 86%, a prognoza ostatecznej ilości plonów spadła o 500 tysięcy ton do 123,8 mln ton, wciąż pozostając na rekordowych wartościach.

Ropa, gaz i węgiel

  • Qatar Petroleum (QP) kontynuuje ekspansję zagraniczną i krajową pomimo zawirowań na globalnym rynku spowodowanych pandemią koronawirusa. Mimo to zapadła decyzja o opóźnieniu produkcji z nowych instalacji gazowych na największym na świecie projekcie LNG: North Field. Produkcja ma ruszyć w 2025 roku. Qatar Petroleum jest większościowym właścicielem terminala Golden Pass LNG w Teksasie, w którym pakiet mniejszościowy posiada Exxon Mobile – instalacja ma rozpocząć działalność w 2024 roku, zgodnie z wcześniejszymi założeniami i ma produkować około 2,1 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) gazu ziemnego. Firma szuka okazji do ograniczenia kosztów operacyjnych i nakładów inwestycyjnych, ale nie wpłynie to na duże projekty, nad którymi pracuje.
  • Royal Dutch Shell, Osaka Gas i Seven Group Holdings zapowiedzieli opóźnienie w ostatecznej decyzji inwestycyjnej dotyczącej projektu gazowego Crux w Australii, której start był zaplanowany na 2020 rok. Spadek popytu na LNG w Azji oraz kryzys wywołany koronawirusem stoją za opóźnieniem.
  • Amerykański Departament Energii prognozuje spadek produkcji i popytu na gaz ziemny w USA w 2020 i 2021 roku. Produkcja gazu ziemnego w 2020 roku ma spaść do poziomu 91,70 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) z rekordowych 92,13 bcfd w 2019 roku. W 2021 roku prognozowana jest produkcja na poziomie 87,48 bcfd. W przypadku realizacji tej prognozy, spadek o 4,22 bcfd r/r w 2021 będzie największy od 1983 roku, kiedy to produkcja gazu ziemnego w USA spadła o 4,7 bcfd r/r.
  • OPEC+ podkreśla, że bez współpracy w zakresie ograniczenia produkcji ropy ze strony USA, Kanady i Norwegii nie będzie cięć produkcji w ich krajach. Departament Energii USA podkreśla, że wg najnowszych prognoz w 2021 roku produkcja ropy w USA ma być na poziomie 11 mln baryłek dziennie czyli 2 mln mniej niż w produkcyjnie rekordowym 2019 roku – i jest to spadek naturalny, bez jakichkolwiek nacisków rzadowych. Jednak dla krajów OPEC+ może to być zbyt mało. Amerykańskie przepisy antymonopolowe zabraniają producentom ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych podejmowania kroków w celu podwyższenia cen ropy. Eksperci twierdzą, że ograniczenia produkcji byłyby legalne, gdyby organy stanowe lub rząd federalny ustalili niższe poziomy produkcji.
  • Exxon Mobil Corp poinformował o ograniczeniu inwestycji w bieżącym roku, co ma zaoszczędzić 30% zaplanowanych wydatków kapitałowych. Spółka zainwestuje w tym roku $23 mld (wcześniejszy plan zakładał $30 mld). Zdaniem władz firmy wydatki mogą być jeszcze zredukowane, a ograniczenia mogą także dotyczyć inwestycji w 2021 roku. Średnia dla branży redukcja wydatków inwestycyjnych na ten rok to 22%, a kwota redukcji dla dziewięciu największych producentów ropy przekracza $25 mld.
ograniczenia wydatków inwestycyjnych największych spółek naftowych na świecie

ograniczenia wydatków inwestycyjnych największych spółek naftowych na świecie; źródło: Reuters Eikon

  • ceny ropy WTI w fizycznej dostawie (stan na 6 kwietnia 2020):
ceny ropy WTI w fizycznej dostawie w USA (6/04/2020); źródło: mercuria.com

ceny ropy WTI w fizycznej dostawie w USA (6/04/2020); źródło: mercuria.com

Złoto

  • Ilość złota w magazynach giełdy CME COMEX podskoczyły o ponad 44% t/t (z 11 mln uncji) do rekordowego poziomu 15,9 mln uncji, z czego 4,8 mln uncji jest w formie 400-uncjowych sztabek używanych przez LME. Aktualnie na rynku jest aktywnych ponad 357 tysięcy kontraktów na złoto z dostawą w czerwcu, co odpowiada 35,7 mln uncji złota. 23 marca było 200 tysięcy aktywnych kontraktów na dostawę (20 mln uncji), z czego do faktycznej realizacji skierowano 25 tysięcy kontraktów czyli 2,5 mln uncji.

Metale przemysłowe

  • Zambijska spółka Mopani Copper Mines (MCM), należąca do Glencore (73,1%), First Quantum Minerals (16,9%) i rządowe ZCCM-IH (10%) zamknie swoje kopalnie na skutek zakłóceń łańcucha dostaw wywołanych pandemią koronawirusa. Zdaniem rządu sytuacja nie jest „siłą wyższą”, co stanowi uzasadnienie decyzji w dokumentacji MCM. Kopalnie MCM zatrudniają 11 tysięcy ludzi, a rząd planuje wstrzymanie zamknięcia by chronić miejsca pracy. Produkcja miedzi przez MCM w 2018 roku wynosiła 119 tysięcy ton.
  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME) na koniec marca 2020:
zapasy metali przemysłowych LME

źródło: opracowanie własne

Omówienie aktualności

Niektóre powyższe aktualności zobaczyć omówione w programie Surowcowe info w Comparic24 o godzinie 13:30 w środę 8 kwietnia 2020:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *