aktualności – 3 sierpnia 2023

Dziś jedynie zestaw „pisany” aktualności – tak jak zostało zapowiedziane w planie na sierpień 2023, bez programu. Niemniej warto przejrzeć te materiały, bo są interesujące!

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 3 sierpnia 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Agencja ratingowa Fitch obniżyła rating kredytowy Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej do AA+ (z AAA „negative watch”). Poprzednia obniżka ratingu USA miała miejsce przez Standard & Poor (S&P) w czerwcu 2013 roku – także do poziomu AA+. Obie agencje (a także Moody’s z ratingkiem Aaa) uznają USA za “stabilne” z tym ratingiem.
 • USDA opublikowała raport dotyczący kolonii pszczół miodnych w USA. Na dzień 1 stycznia 2023 kolonie pszczół miodnych dla operacji obejmujących pięć lub więcej kolonii w Stanach Zjednoczonych wynosiło 2,68 mln kolonii (-6,94% r/r). Na dzień 1 kwietnia 2023 liczba kolonii wynosiła 2,71 mln kolonii (-6,87% r/r).

Raporty USDA

 • Dane z różnych raportów USDA są przy poszczególnych surowcach.
 • Dane z raportu USDA Crop Progress z 31 lipca 2023:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kawa

 • Brazylijskie Cooxupe poinformowało o zbiorach z 66,5% areału kawowców, co wyprzedza ubiegłoroczne tempo zbiorów.
 • Odmiana kawy genetycznie wyhodowana w Wenezueli wywołuje burzę wśród koneserów ze względu na jej smak i imponujące rozmiary plonów, sprawiając, że lokalni hodowcy mają nadzieję na zwiększenie eksportu w obliczu długiego kryzysu gospodarczego kraju. Monte Claro, odmiana kawy arabica, została opracowana przez wenezuelski Narodowy Instytut Badań Rolniczych (INIA) w stanie Tachira podczas 40 lat badań. Wenezuelska produkcja kawy w 2022 roku wyniosła 383 000 60-kilogramowych worków. Podczas lipcowego konkursu w stolicy Caracas, odmiana Monte Claro zdobyło pierwsze miejsce spośród 186 próbek kawy z Wenezueli i spoza niej, uzyskując wynik 90,11 na 100, co oznacza, że filiżanka jest uważana za wybitną i kwalifikującą się do uznania za kawę speciality. W konkursie wzięło udział 26 międzynarodowych degustatorów z krajów, w tym między innymi z Kolumbii, Nikaragui, USA i Peru. Victor Montilla zaczął uprawiać Monte Claro na swojej farmie w górzystym stanie Trujillo cztery lata temu, aw 2020 roku zaczął eksportować małe ilości po pięć lub sześć kilogramów do Kolumbii, Panamy i Hiszpanii. Cena jest znacznie wyższa, osiągając ~$600/kg w porównaniu do $180/kg zwykłej odmiany. Według Wenezuelsko-Amerykańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz danych z 2022 r. firmy Import Genius, która rejestruje informacje celne, największymi międzynarodowymi nabywcami kawy z Wenezueli są Stany Zjednoczone i Turcja.

Cukier

 • Produkcja cukru w Indiach może spaść do 31,7 mln ton metrycznych w roku gospodarczym 2023/24, który rozpoczyna się 1 października (-3,3% s/s).
 • Brazylia, największy na świecie eksporter cukru, wysłała w lipcu 2,98 miliona ton słodzika (+3,5% r/r).

Kakao

 • Kakao nadal jest ogólnie wspierane przez obawy, że obecny długotrwały deficyt rynkowy może się jeszcze pogłębić.

Bawełna

 • 3 sierpnia Chiny uwolniły z zapasów strategicznych 10 002 tony bawełny.
 • Zapasy bawełny w USA w czerwcu 2023 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pszenica

 • Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział tureckiemu prezydentowi Tayyipowi Erdoganowi, że Moskwa jest gotowa powrócić do umowy zbożowej z Morza Czarnego, gdy tylko Zachód wypełni swoje zobowiązania dotyczące eksportu zboża i nawozów Rosji.
 • Rozpoczęły się zbiory pszenicy jarej w USA, obecnie tempo zbiorów jest niższe o -3 pp niż 5-letnia średnia i -1 pp niż w 2022 roku.

Kukurydza

 • Przerób kukurydzy w USA w czerwcu 2023 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Soja

 • Przerób soi w USA w czerwcu 2023 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pozostałe zboża

 • Rozpoczęły się zbiory jęczmienia jarego w USA, obecnie tempo zbiorów jest równe tempu z 2022 roku jak i z 5-letniej średniej.

Energia elektryczna

 • Zużycie energii w Niemczech spadło w pierwszej połowie 2023 r. do 189,7 mln ton ekwiwalentu węgla (-7,1% r/r). Rekordowe ceny po zeszłorocznym kryzysie dostaw energii spowodowały, że gospodarstwa domowe i przemysł ograniczyły konsumpcję, podczas gdy rządy szukały alternatyw dla rosyjskich dostaw surowców. AGEB powiedział, że spadek zużycia i dążenie do większej efektywności energetycznej będą się utrzymywać. Dzieje się tak pomimo tego, że populacja Niemiec wzrosła do rekordowego poziomu w 2022 r., dzięki uchodźcom ukraińskim uciekającym przed wojną. Spowolnienie wzrostu gospodarczego i eksportu, które spowodowały spadek produkcji w Niemczech, wpłynęło również na popyt na energię elektryczną, co spowodowało spadek zużycia węgla kamiennego i brunatnego. Niemcy stały się importerem energii w ciągu sześciu miesięcy, korzystając z niższych kosztów produkcji w innych krajach oraz z wyższej podaży energii wodnej w sąsiednich krajach.
 • Zapotrzebowanie na energię w Teksasie osiągnęło rekordowy poziom we wtorek drugi dzień z rzędu i prawdopodobnie przekroczy ten poziom w przyszłym tygodniu.

Ropa naftowa

 • Jest mało prawdopodobne, aby OPEC+ zmienił swoją politykę wydobycia ropy podczas spotkania 4 sierpnia. Ograniczone dostawy i silny popyt napędzają rajd cen ropy. Ministrowie z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i sojusznicy pod przewodnictwem Rosji, znani jako OPEC+, spotykają się 4 sierpnia. Sześć źródeł OPEC+ powiedziało, że podczas piątkowego spotkania online komitet prawdopodobnie nie wprowadzi żadnych zmian w istniejącej polityce.Jeden z nich podał rosnące ceny ropy jako powód do niepodejmowania żadnych działań. Nie można jednak wykluczyć niespodzianki.Saudyjski minister w lipcu powiedział, że OPEC+ będzie „kontynuował wysiłki na rzecz zaskakiwania rynków”. Na swoim ostatnim spotkaniu politycznym w czerwcu, OPEC+ zgodził się na szerokie porozumienie w sprawie ograniczenia podaży do 2024 r., a Arabia Saudyjska zobowiązała się do dobrowolnego ograniczenia produkcji w lipcu, które od tego czasu rozszerzyła na sierpień. Analitycy powiedzieli Reuterowi w zeszłym tygodniu, że spodziewają się, że Arabia Saudyjska przedłuży dobrowolną obniżkę o kolejny miesiąc, obejmując wrzesień.
 • Administracja Bidena wycofała ofertę zakupu 6 milionów baryłek ropy dla Strategicznych Rezerw Ropy Naftowej (SPR), po ogłoszeniu jej 7 lipca. Posunięcie to nie było odrzuceniem ofert firm naftowych dotyczących sprzedaży ropy do SPR, ale decyzją podjętą na „warunkach rynkowych”. Administracja Bidena powiedziała, że chce odkupić ropę do rezerw, gdy będzie ona kosztować od 67 do 72 dolarów za baryłkę. Ceny WTI w pierwszej połowie tygodnia na przełomie lipca i sierpnia były powyżej $80/baryłkę. USA uwolniła rekordowe 180 milionów baryłek z rezerwy w zeszłym roku w celu kontrolowania cen po inwazji Rosji na Ukrainę – dotychczas Departament Energii odkupił 6,3 miliona baryłek w 2023 roku. Rezerwy strategiczne USA są na najniższym poziomie od lat 80-tych XX wieku.
 • Eksport ropy z rosyjskich portów bałtyckich, Primorska i Ust-Ługi szacowany jest na 1,6 mln ton w dniach od 1 do 10 sierpnia (-11,1% m/m). Dotyczyć to będzie zarówno ładunków rosyjskiej ropy bałtyckiej, w tym flagowej ropy Urals i kazachskiej ropy KEBCO. Rosja zobowiązała się na ograniczenie eksportu o 500 000 baryłek dziennie w sierpniu.
 • Indyjskie rafinerie przetworzyły w czerwcu 5,26 miliona baryłek dziennie (-0,2%r/r). Deszcze monsunowe spowolniły zarówno produkcję, jak i popyt na paliwo w trzecim co do wielkości na świecie konsumencie ropy. Popyt na paliwo w Indiach zwykle spada podczas czteromiesięcznego sezonu monsunowego rozpoczynającego się w czerwcu, ponieważ niektóre części kraju są dotknięte silnymi powodziami. Wydobycie ropy w kraju wyniosło w czerwcu 2,4 mln ton (-0,6% r/r).
 • Phillips 66 podał wyniki za Q2 2023. Zrealizowane marże spadły do 15,32 USD za baryłkę w drugim kwartale (- 46,5% r/r). Wskaźnik wykorzystania rafinerii spółki wyniósł 93% (+3 pp r/r).Po skorygowaniu zysk rafinerii z Houston w wysokości 3,87 USD na akcję, przebijając średnie szacunki analityków na poziomie 3,56 USD. Dochód netto w drugim kwartale spadł do 1,7 mld USD (-46,9% r/r).
 • Occidental Petroleum poinformował, że jego produkcja w Q2 2023 wzrosła do 1,2 miliona baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie (boepd) czyli +6% r/r, przy średniej zrealizowanej cenie ropy naftowej na poziomie $73,59/baryłkę (-32% r/r). Firma spodziewa się całorocznej produkcji między między 1,19 mln baryłek dziennie a 1,24 miliona baryłek dziennie. Skorygowany zysk firmy wyniósł $0,68/akcję, prognozowano $0,72/akcję.
 • Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 28 lipca spadły o -17,05 mln baryłek, do 439,8 mln baryłek, prognozowano spadek o -1,4 mln baryłek.
 • Amerykańskie zapasy benzyny wzrosły w ciągu tygodnia o +1,5 mln baryłek do 219,1 mln baryłek. Prognozowano spadek o -1,3 miliona baryłek.​
 • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, spadły w ciągu tygodnia o -0,8 mln baryłek do 117,2 mln baryłek. Prognozowano wzrost o +0,1 mln baryłek.
 • Amerykański eksport ropy naftowej w tygodniu do 28 lipca wyniósł 5,28 mln baryłek dziennie. To trzeci najwyższy eksport tygodniowy w historii USA.

Gaz ziemny

 • Indyjska produkcja gazu ziemnego wzrosła w czerwcu do 2,91 miliarda metrów sześciennych (+3,4% r/r).
 • Niemieckie zużycie gazu ziemnego w pierwszej połowie 2023 roku spadło o -10,1% r/r.
 • Amerykańska firma naftowo-gazowa Chesapeake Energy poinformowała, że spodziewa się deflacji kosztów obsługi pól naftowych o 5-7% w przyszłym roku, ponieważ słabsza działalność w zakresie odwiertów i prac wykończeniowych szkodzi popytowi, mimo że usługodawcy zobowiązali się do utrzymania cen. Amerykańscy producenci łupków ograniczyli wydatki na wiercenie i kończenie nowych odwiertów w odpowiedzi na niskie ceny ropy i gazu, zmniejszając popyt na sprzęt i usługi świadczone przez firmy obsługujące pola naftowe. Chesapeake Energy to jeden z czołowych amerykańskich producentów gazu ziemnego. Diamondback Energy również powiedział, że spodziewa się spadku cen sprzętu i usług dla pól naftowych w odpowiedzi na mniejszą aktywność wiertniczą.
 • Nawet przy rekordowo wysokich temperaturach i rekordowym zapotrzebowaniu na energię, rynek nie rośnie, ponieważ widzieliśmy bardzo dobre wyniki produkcji tutaj w USA” – powiedział Phil Flynn, analityk Price Futures Group.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 104,9 mld stóp sześciennych (-1,6 bcfd mniej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 105,0 bcfd.
 • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w lipcu 2023 wyniosła średnio 101,7 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (+0,69% m/m). Rekordowa podaż (101,8 bcfd) miała miejsce w maju 2023.
 • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w lipcu 2023 wyniosły średnio 12,7 bcfd (+9,48% m/m).

Energia odnawialna

 • Niemiecka emisja dwutlenku węgla (CO2) spadła w pierwszej połowie 2023 roku do 28 mln ton (-8% r/r). To skutek spowolnienia gospodarczego, spadku zużycia energii oraz dużego importu energii elektrycznej z krajów ościennych.
 • Amerykańskie dotacje dla producentów energii odnawialnej wzrosły ponad dwukrotnie w latach 2016-2022, stanowiąc prawie połowę całego federalnego wsparcia związanego z energią w tym okresie. Dotacje na odnawialne źródła energii wzrosły do 15,6 miliarda dolarów w roku podatkowym 2022 (+110,8% względem 2016 roku). Raport pokazał, że większość tych dotacji miała formę zachęt podatkowych w ostatnich latach, przy czym aplikacje fotowoltaiczne stanowiły największą część dotacji. Wzrost ten pomógł również energii słonecznej wyprzedzić udział biopaliw, które były największym beneficjentem zachęt podatkowych w 2016 r.

Złoto

 • Wyższe stopy procentowe ostatecznie wywarłyby presję na złoto. Widzimy też większą siłę dolara. Na razie ceny są uwięzione poniżej 2000 USD i powyżej 1900 USD” – powiedział Daniel Pavilonis z RJO Futures.
 • Handlowcy i inwestorzy nie są mocno wstrząśnięci niespodziewanymi wiadomościami Fitch, ale nieco osłabiły one dotychczas optymistyczne nastawienie rynków, które ostatnio pchnęło indeksy giełdowe w USA do nowych maksimów w tym roku” – napisał Jim Wyckoff, starszy analityk rynku w Kitco.
 • W piątek, 4 sierpnia, o 14:30 poznamy dane o zatrudnieniu w sektorach pozarolniczych (NFP) w USA, co może wpłynąć na wycenę złota – prognozy mówią o wzroście o +200k. Odczyt ADP, który jest traktowany jako wskazanie „kierunku” pełnego NFP pokazał wzrost o +324k (prognozowano +189k).
 • Południowoafrykańska spółka Gold Fields szacuje, że w wynikach mających być opublikowanych 17 sierpnia poda koszt produkcji uncji złota na poziomie $1215/oz w pierwszym półroczu 2023, a produkcja wyniesie 1,154 mln uncji (-4% r/r).

Platyna i pallad

 • Rosyjski Nornickiel prognozuje globalny deficyt palladu na poziomie 0,2 miliona uncji w 2023 roku i 0,3 miliona uncji nadwyżki spodziewanej w 2024 roku. Nornickiel jest największym producentem palladu na świecie.

Miedź

 • Ożywienie w Chinach po ponownym otwarciu nie spełniło oczekiwań rynku, a nowe dane z tego tygodnia dostarczyły nowych dowodów na to, że środki stymulacyjne wprowadzone już w ciągu ostatnich kilku miesięcy nie mają znaczącego wpływu. Wygląda na to, że Chiny prawdopodobnie w końcu wprowadzą nowe środki stymulacyjne, ale będziemy musieli zobaczyć, jak ten bodziec będzie wyglądał i czy będzie wystarczający w dłuższej perspektywie, aby zwiększyć popyt na metale” – powiedziała analityk ING Ewa Manthey.
 • Chilijskie wydobycie miedzi w czerwcu 2023 wzrosło do 454 800 ton (+0,02% r/r). Produkcja państwowego giganta Codelco spadła do 120 300 ton (-7,39% r/r). Produkcja Collahuasi spadła do 45 400 ton (-9,5% r/r). Produkcja miedzi z Escondidy, kontrolowanej przez australijskiego giganta wydobywczego BHP Group wzrosła w czerwcu do 111 400 ton (+8,7% r/r).

Pozostałe metale przemysłowe

 • Wspierane przez państwo Chińskie Stowarzyszenie Żelaza i Stali (CISA) zaproponowało anulowanie nocnego handlu produktami futures. Chociaż nie podano wyraźnego powodu, wniosek jest następstwem badania wpływu kontraktów terminowych typu futures na przemysł stalowy oraz sposobów udoskonalenia mechanizmu kształtowania cen rynkowych. Stowarzyszenie zaproponowało również rozważną promocję wprowadzania na rynek nowych produktów oraz wzmocnienie wspólnego nadzoru nad rynkami kasowymi i terminowymi. CISA poinformowało, że zwróciło się do trzech organów państwowych i dziewięciu hut o przeprowadzenie analizy dziewięciu wprowadzonych na rynek produktów terminowych, w tym rudy żelaza i prętów zbrojeniowych.
 • Rosyjski Nornickiel poinformował, że kraje azjatyckie odpowiadały za 50% przychodów spółki w pierwszym półroczu 2023 roku. Europa, wcześniej dominujący rynek Nornickel, odpowiadała za zaledwie jedną czwartą sprzedaży w I półroczu. Przychody spółki spadły do $7,2 mld (-20% r/r), podczas gdy zysk netto wyniósł $1,1 mld (-78,43% r/r). Zysk przed odliczeniem odsetek, podatków i amortyzacji (EBITDA) spadł do $3,4 mld (-30% r/r). „Niesprzyjające tło geopolityczne stworzyło nowe zagrożenia dla operacji Nornickel” – powiedział dyrektor finansowy i starszy wiceprezes Siergiej Malyshev. Nornickel spodziewa się nadwyżki na światowym rynku niklu w wysokości 200 000 ton w tym roku i 180 000 ton w 2024 roku.
 • Australijska firma Pilbara Minerals poinformowała, że wraz z Calix Ltd otrzymały zgodę zarządu na budowę zakładu demonstracyjnego do przetwarzania litu we flagowym projekcie górniczym Pilgangoora w Zachodniej Australii. Największy niezależny producent litu w krajuwypróbuje technologię kalcynatora elektrycznego, aby wytworzyć środkowy produkt fosforanu litu zawierający 18% litu, z 5% do 6% zawartego w spodumenie. Fosforan litu może być stosowany w akumulatorach litowo-żelazowo-fosforanowych, jak również w akumulatorach katodowych niklu. Technologia, jeśli jest zasilana energią odnawialną, może zmniejszyć intensywność emisji dwutlenku węgla o ponad 80% na jednym z najbardziej energetycznych etapów procesu produkcji materiałów na baterie litowe. Firma z Perth podała, że budżetowy koszt budowy w wysokości do 104,9 mln dolarów australijskich (69,32 mln dolarów) zostanie częściowo sfinansowany z wkładu rządu australijskiego w wysokości 20 mln dolarów australijskich i zostanie podzielony w proporcji 79-21%, przy czym Pilbara zapłaci 67,4 mln dolarów australijskich.
 • Międzynarodowe Stowarzyszenie Cyny (International Tin Association – ITA) poinformowało, że huty cyny w Chinach zapewniły wystarczające natychmiastowe dostawy, gromadząc metal przed wprowadzeniem w tym miesiącu zakazu wydobycia na obszarach kontrolowanych przez milicję Wa należącą do mniejszości etnicznej Mjanmy. „Mamy potwierdzenie, że kopalnie w stanie Wa zostały zamknięte 1 sierpnia zgodnie z nakazem. Niektóre chińskie huty mają zapasy, więc powinno to zapewnić natychmiastowy bufor. Zawieszenie zostało oszacowane przez chińskie źródła na okres od jednego do trzech miesięcy, ale nowsze informacje sugerują, że może to być zbyt optymistyczne” – podało ITA. Większość cyny wydobywanej w samozwańczym stanie Wa, graniczącym z chińską prowincją Yunnan, jest zwykle dostarczana do chińskich hut. Chiny pozyskują większość potrzebnej im rudy cyny z Myanmaru, gdzie region Wa odpowiada za dwie trzecie produkcji. „Chociaż zależność od regionu (Wa) nadal spada, nadal wynosi około 75%, więc Chinom będzie bardzo trudno odejść od tego kluczowego górnika. Jeśli zobaczymy, że zakaz zostanie wdrożony w dość ostry sposób w czwartym kwartale, wtedy możemy zobaczyć pewne napięcie na rynku, ponieważ nie będzie wystarczająco dużo czasu, aby Chiny przestawiły się na innych górników” – powiedziała Daria Efanova z Sucden Financial. Popyt na cynę na fizycznym rynku spot jest obecnie słaby, powiedział handlowiec.
 • Parlament Indii przyjął ustawę zezwalającą rządowi na wystawianie na aukcjach in. nowo odkrytych zasobów litu. Zgodnie z prawem lit wraz z innymi minerałami został usunięty z poprzedniej listy minerałów, co uniemożliwiło jego sprzedaż na aukcjach i wydobywanie przez prywatne firmy. Rezerwy litu odkryto na początku tego roku w administrowanym przez władze federalne regionie Dżammu i Kaszmir, a rząd ma nadzieję znaleźć więcej rezerw jeszcze w tym roku. Inne minerały, które będą teraz otwarte do wydobycia i aukcji, to tytan, beryl, niob i cyrkon. Minerały te mogły wcześniej być wydobywane tylko przez przedsiębiorstwa państwowe, co oznaczało, że wydobywano je w ograniczonych ilościach, a zaangażowanie prywatnych firm mogło być „mnożnikiem siły” państwowych operacji.
 • Australian Strategic Materials poinformował w czwartek, że podpisał pięcioletnią umowę na dostawę stopu neodymu żelazowo-borowego (NdFeB) z koreańskiej fabryki metali do amerykańskiego producenta magnesów USA Rare Earth LLC. Umowa, podpisana przez jednostkę ASM Korea Co Ltd, pokryje większość zapotrzebowania USA na metale i stopy metali ziem rzadkich do produkcji magnesów, dopóki nie zacznie wykorzystywać materiałów z rezerwy Round Top w Teksasie. ASM spodziewa się rozpocząć dostawy stopu NdFeB, który jest używany do produkcji magnesów trwałych do pojazdów elektrycznych i turbin wiatrowych, do USA Rare Earth w 2024 roku. W maju firma podpisała podobną umowę z amerykańskim producentem magnesów ziem rzadkich Noveon Magnetics Inc na sprzedaż 100 ton stopu. ASM podpisała wcześniej umowę na zakup tlenków metali ziem rzadkich z Wietnamu, które mają być wykorzystywane jako surowiec dla Korean Metals Plant. Rozwija również własną kopalnię pierwiastków ziem rzadkich Dubbo w Nowej Południowej Walii w Australii.

Omówienie aktualności

Dziś wyjątkowo bez programu, jednak zazwyczaj program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki. Zachęcam do subskrybowania kanału!

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *