aktualności – 4 grudnia 2019

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

Słowniczek

  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

USDA

W poniedziałek 2 grudnia opublikowany był raport crop progress. Mamy tutaj zestaw danych dotyczących zbiorów, które jeszcze się nie zakończyły.

stan zbiorów wg USDA – 1grudnia 2019 źródło: opracowanie własne

W dzisiejszych aktualnościach:

kawa

bawełna

kukurydza

ropa i gaz

metale przemysłowe

Kawa

  • Kawa Arabika została wzmocniona perspektywą deficytu w sezonie 2019/20 oraz obawami, że suche warunki pogodowe mogą ograniczyć brazylijskie zbiory w sezonie 2020/21.
  • Eksport kawy z Hondurasu wzrósł w listopadzie o 43,6% r/r, powiedział instytut kawowy IHCAFE, ale dodał, że spodziewa się, że kraj wyeksportuje 3% mniej kawy w tym sezonie czyli około 6,58 mln worków.
  • Eksport kawy z Kostaryki spadł w listopadzie o 30% r/r, co oznacza kolejny, 13 już miesiąc spadku eksportu. Jednak szacuje się, że eksport z Kostaryki osiągnie w sezonie 2019/20 1,42 mln worków, co oznaczałoby przyrost o 10% s/s. Ameryka Środkowa wraz z Meksykiem odpowiada za około 20% światowej podaży Arabiki.

Bawełna

  • raport USDA z rynku bawełny o konsumpcji i zapasach tego surowca w USA:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kukurydza

  • W sezonie 2019/20 Brazylia obsieje kukurydzą ponad 18 mln hektarów (+3,5% s/s), co powinno dać Brazylii rekordowe 101 mln ton kukurydzy. Jednak drugi zasiew kukurydzy opóźni jej zbiory (do marca) ze względu na opóźnienia w zbiorach soi w październiku i listopadzie.

Ropa i gaz

  • Repsol stał się pierwszą dużą firmą energetyczną, która zobowiązała się do osiągnięcia zerowego poziomu emisji netto CO2, wyprzedzając Royal Dutch Shell, który wyznaczył sobie ambicję zmniejszenia emisji o połowę do 2050 r. Inwestorzy mają nadzieję, że wywrze presję na rywalizujących ze sobą koncernach naftowych i gazowych, aby podążyli za nimi w walce ze zmianami klimatu. Zasadniczo oczekuje się, że cel zero emisji netto zostanie osiągnięty dzięki zrównoważeniu emisji poprzez inwestycje w technologię składowania dwutlenku węgla lub tworzenie naturalnych pochłaniaczy, takich jak lasy. Repsol powiedział, że do 2030 r. Gwałtownie zwiększy swoje możliwości wytwarzania energii niskoemisyjnej, częściowo poprzez rozszerzenie działalności w zakresie odnawialnych źródeł energii. Spalanie paliw kopalnych odpowiada za około dwie trzecie światowej emisji gazów cieplarnianych.
  • Saudi Aramco na IPO przeznaczyło 1,5% spółki, decydując o wypuszczeniu 0,5% dla inwestorów detalicznych, a 1% czyli 2 miliardy akcji dla inwestorów instytucjonalnych. W tej chwili inwestorzy instytucjonalni złożyli zamówienie na 5,9 miliarda akcji Saudi Aramco, z czego inwestorzy zagraniczni odpowiadają za zaledwie 10,5% tych zamówień (stan na 28 listopad 2019).
  • Swoje IPO planuje także Oman Oil Co, które ma mieć miejsce w 2020 roku i objąć od 20% do 25% akcji spółki. Będzie to druga państwowa spółka z Zatoki Perskiej notowana na giełdzie. Oman potrzebuje środków finansowych na załatanie deficytu budżetowego ($4 mld w okresie styczeń-wrzesień 2019) wywołanego niskimi cenami ropy na światowych rynkach.
  • Jutrzejsze spotkanie OPEC to zapewne zapowiedź dalszych cięć produkcji ropy przez te kraje, co musi zostać uzgodnione podczas piątkowego spotkania z Rosją w ramach OPEC+. Prócz wzrostu produkcji ropy w USA, OPEC dostrzega zagrożenie w większym wydobyciu w Norwegii oraz w Brazylii. Gdyby Arabii Saudyjskiej udało się zwiększyć cięcia do 1,6 mln baryłek oraz wymusić na Iraku i Nigerii trzymanie się ustaleń, faktyczna redukcja mogłaby sięgnąć nawet 2 mln baryłek. Dla Rosji kwestią sporną jest sposób pomiaru produkcji w Rosji – uwzględnia ona w swoich danych kondensat gazu, podczas gdy inni producenci tego nie robią. Warto podkreślić, że na przestrzeni ostatniej dekady udział OPEC w globalnym rynku ropy spadł o ponad 4%.

źródło: Reuters Eikon

Metale przemysłowe

  • źródło: twitter.com/realDonaldTrump

    Donald Trump wprowadził cła na stal i aluminium z Brazylii i Argentyny, oskarżając przy okazji te kraje o manipulowanie własną walutą, by zarabiać na Stanach Zjednoczonych. Wciąż obowiązuje dwuletni zakaz eksportu brazylijskiej wołowiny do USA.

  • Rio Tinto Plc zapowiedziało inwestycję w kwocie $1,5 miliarda na rozbudowę kopalni miedzi Kennecott w Utah, co jest częścią rosnącego trendu firm wydobywczych do inwestowania w strategiczne projekty mineralne w Stanach Zjednoczonych. Inwestycja przedłuży żywotność ponad 100-letniej kopalni odkrywkowej w pobliżu Salt Lake City zaplanowanej do 2026 na kolejne 6 lat, z możliwością dalszego działania. Kopalnia ta odpowiada za 20% amerykańskiej miedzi i jest źródłem także złota i srebra. Na jej terenie znajduje się także huta miedzi. Spółka poinformowała także że współpracuje z rządowymi naukowcami USA w celu wydobycia renu i telluru – stosowanych w silnikach odrzutowych i wojskowych materiałach wybuchowych.
  • Chile zamierza potwierdzić swoje rezerwy litowe w rejonie pustyni Atacama szacowane na 6,3 mln ton. Głównymi operatorami wydobycia miałyby być państwowe spółki Codelco i Empresa Nacional de Minería (ENAMI), choć udziały w tym regionie ma także kanadyjska spółka Wealth Minerals Ltd. Wydobycie ma ruszyć w 2025 roku.
  • Spada ilość importowanej przez Chiny z Brazylii rudy żelaza. W ubiegłym tygodniu przypłynęło 6 mln ton, co oznacza spadek o ponad 0,5 mln ton t/t. Jednocześnie brazylijska spółka Vale obniżyła prognozy swojej produkcji rudy żelaza na Q1 2020.

źródło: Reuters Eikon

Omówienie aktualności

O 13:10 zapraszam do Comparic24 gdzie w programie Surowcowe info omówię powyższe aktualności.

Program można obejrzeć tutaj:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *