Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!
Słowniczek
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
W dzisiejszych aktualnościach:
Ogólne informacje
- Obfite opady śniegu w Stanach Zjednoczonych utrudniły komunikację lotniczą (ponad 900 odwołanych lotów) i drogową w weekend po Święcie Dziękczynienia. Co oznacza, że te same opady śniegu odbiją się na pozostałych na polach surowcach rolnych, zapewne jak nie w dzisiejszym to w kolejnym raporcie USDA.
- Chiński PMI pokazał zaskakująco dobry odczyt, przewyższający nie tylko prognozy (51,4) ale także poprzedni odczyt (51,7). Jednak analitycy wciąż ostrzegają przed ryzykiem deflacji w sektorze przemysłowym w Chinach. Całkowita liczba nowych zamówień i produkcja fabryczna utrzymały się na stabilnym poziomie w listopadzie, chociaż oba nieznacznie spadły od rekordowych poziomów w październiku. Odczyt PMI na takim poziomie pozwala prognozować, że Chiny zamkną 2019 rok z PKB na poziomie 6,0%
Kawa
- Arabika była wspierana w ostatnich tygodniach przez suchsze niż zwykle warunki pogodowe oraz przez spadki zasobów posiadających certyfikat ICE, które są prawie najniższe od około półtora roku.
- Prognozuje się, że Brazylia w przyszłym sezonie wyprodukuje rekordowe 66,7 mln worków o wadze 60 kg, ale zostanie to zrównoważone spadkiem produkcji w innych krajach.
- Eksport kawy z Wietnamu, największego na świecie producenta robusty, prawdopodobnie spadł o 14,6% w pierwszych 11 miesiącach tego roku.
Cukier
- Rosnące ceny etanolu wspierają rynek cukru.
- Ukraina wyprodukowała w tym roku około 1,26 miliona ton białego cukru, przekraczając prognozy.
Pszenica
- Obawy o spadek zbiorów pszenicy w Argentynie (nawet o 30% w niektórych regionach) oraz w Europie ze względu na ulewne deszcze we Francji i Wielkiej Brytanii wspierają ceny tego surowca. Z drugiej strony Rosja raportuje lepszą jakość zbóż ozimych niż rok temu.
Wieprzowina i wołowina
- Rosną ceny wieprzowiny w Chinach, w związku z rosnącym popytem związanym z niższymi temperaturami i niskimi stanami magazynowymi. Zwiększony popyt jest spodziewany przez co najmniej dwa miesiące. Na skutek wzrostu cen wieprzowiny CPI za październik w Chinach wyniosło 3,8%.
Ropa i gaz
- 5-6 grudnia będzie miało miejsce spotkanie OPEC+ w Wiedniu. Arabia Saudyjska w związku z IPO Saudi Aramco chciałaby większych cięć w produkcji by pozytywnie wpłynąć na rynki ropy. Dalsze cięcia miałyby wynieść nie mniej niż 400 tysięcy baryłek dziennie, co należy dodać do 1,2 mln baryłek obecnych cięć – i miałyby one obowiązywać do czerwca 2020. 5 grudnia będzie ustalona cena akcji Saudi Aramco podczas IPO.
- PDVSA z Wenezueli będzie eksploatować rafinerię w Isla o przerobie 335 000 baryłek dziennie co najmniej jeszcze przez rok. Rafineria poszukiwała innego operatora na skutek wygaśnięcia umowy z PDVSA. W maju rząd Stanów Zjednoczonych wydał licencję pozwalającą rafinerii Curacao na kontynuowanie współpracy z PDVSA do stycznia 2020 r. pomimo sankcji.
- Rosja w listopadzie wydobywała 11,244 mln baryłek dziennie. Zgodnie z umową OPEC+ powinni wydobywać około 11,18 mln baryłek dziennie w 2019 roku. Jednak widać spadek produkcji względem października 2019 (11,229 mln baryłek). Rosja wezwała do zmiany sposobu pomiaru poziomu wydobycia, aby wykluczyć kondensat gazowy, który stanowi około 7–8% całkowitej produkcji ropy w Rosji lub około 800 000 bpd.
- Prezydent Rosji Władimir Putin oraz chiński przywódca Xi Jinping nadzorowali uruchomienie nowego rurociągu transportującego gaz ziemny z Syberii do Chin. Przez rurociąg ma przechodzić do 38 mld metrów sześciennych gazu rocznie, a pełna przepustowość ma być osiągnięta w 2025 roku. W ten sposób Chiny staną się drugim odbiorcą rosyjskiego gazu, po Niemczech (import 58,5 mld m3 gazu w 2018 r). Rosja przez 30 lat pracy rurociągu ma zarobić $400 mld, choć cena jaką Chiny płacą za gaz jest objęta ścisłą tajemnicą.
Omówienie aktualności
Już o 13:10 zapraszam do Comparic24 TV na program Surowcowe info gdzie powyższe aktualności zostaną omówione, a wykresy surowcowe przeanalizowane!
Nagranie programu można obejrzeć poniżej: