aktualności – 2 października 2023

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 2 października 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Kongres USA przyjął w sobotę ustawę tymczasową, która ma zapobiec zawieszeniu działalności rządu, co pozytywnie wpływa na ryzyko podejmowane przez inwestorów.
 • We wrześniu działalność fabryk w Chinach wzrosła po raz pierwszy od sześciu miesięcy, jak wykazały oficjalne dane, sugerujące stabilizację gospodarki.
 • 5 nowych statków czeka na załadunek w ukraińskich portach. Masowce OLGA, IDA, DANNY BOY, FORZA DORIA, NEW LEGACY wyeksportują prawie 120 tys. ton ukraińskiego zboża do Afryki i Europy” – powiedział wicepremier Ukrainy Oleksandr Kubrakow. Kubrakow powiedział także, że trzy masowce – Azara, Ying Hao 01 i Eneida – opuściły ukraińskie porty wcześniej w niedzielę „tymczasowym korytarzem utworzonym przez Ukraińską Marynarkę Wojenną” i przewoziły 127 000 ton produktów rolnych i rudy żelaza.
 • Webinarowa odprawa surowcowa we współpracy z InstaForex, „Surowcowy insight”, we wtorek, 3 października o godzinie 18: Zapraszam serdecznie!

Raporty USDA

 • Zapasy zbóż w USA na dzień 1 września 2023 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 • Ceny jakie amerykańscy farmerzy otrzymywali za swoje produkty w sierpniu 2023 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Woda

 • Władze zarządzające kanałem poinformowały, że dzienna liczba przepraw statków przez Kanał Panamski, jeden z głównych morskich szlaków handlowych na świecie, zostanie zmniejszona do 31 z 32, aby złagodzić skutki poważnej suszy, która ma trwać do przyszłego roku. Władze Kanału Panamskiego (ACP) nałożyły w ostatnich miesiącach różne ograniczenia przepływu w celu oszczędzania wody, w tym zanurzenie statków i zezwolenia na dzienny przepływ, które zwykle wynoszą 36 dziennie. W piątek wieczorem spółka ACP oświadczyła, że w związku z trwającym kryzysem wodnym „uważa za konieczne wprowadzenie dodatkowych zmian” i nowe zasady mają obowiązywać od 1 listopada. Eksperci ostrzegają przed możliwymi zakłóceniami w handlu morskim w obliczu przyszłorocznego okresu, który może być jeszcze bardziej suchy. Twierdzą, że możliwy wczesny początek pory suchej w Panamie i ponadprzeciętne temperatury mogą zwiększyć parowanie i doprowadzić do niemal rekordowo niskiego poziomu wody w kwietniu.
 • Tegoroczne opady monsunowe w Indiach były najniższe od 2018 r., ponieważ w wyniku zjawiska pogodowego El Niño sierpień był najbardziej suchy od ponad stulecia – podał państwowy departament pogody. Monsun, który ma kluczowe znaczenie dla wartej 3 biliony dolarów gospodarki Indii, przynosi prawie 70% opadów potrzebnych krajowi do podlewania upraw oraz uzupełniania zbiorników i warstw wodonośnych. Prawie połowa pól uprawnych w tym najludniejszym kraju świata nie jest nawadniana, co sprawia, że deszcze monsunowe są jeszcze bardziej istotne dla produkcji rolnej. Deficyt opadów w lecie może spowodować, że podstawowe produkty, takie jak cukier, rośliny strączkowe, ryż i warzywa, staną się droższe. Niższa produkcja może również skłonić Indie, drugiego co do wielkości producenta ryżu, pszenicy i cukru na świecie, do nałożenia większych ograniczeń na eksport tych towarów. Opady deszczu w całym kraju w okresie od czerwca do września wyniosły 94% średniej z długiego okresu i były najniższe od 2018 r., jak podał w oświadczeniu Indyjski Departament Meteorologii (IMD). IMD przewidywała deficyt opadów na poziomie 4% w sezonie, zakładając ograniczony wpływ El Niño. Monsun był nierówny, opady w czerwcu były o 9% poniżej średniej ze względu na opóźnienie w pojawianiu się opadów, ale w lipcu opady wzrosły do 13% powyżej średniej. Sierpień był najsuchszym w historii z deficytem wynoszącym 36%, ale we wrześniu opady ponownie powróciły i do kraju napłynęło o 13% więcej opadów niż zwykle – podaje IMD.
 • Według National Weather Service, kluczowy odcinek dolnej rzeki Missisipi spadł w zeszłym tygodniu do kilku cali od najniższego w historii poziomu i oczekuje się, że pozostanie w pobliżu historycznych minimów w chwili rozpoczęcia najbardziej pracowitego sezonu eksportu zboża w USA. Niski poziom wody spowolnił w ostatnich tygodniach transport barek przewożących kukurydzę i soję na eksport, ponieważ spedytorzy zmniejszyli ładunki, aby zapobiec osiadaniu statków na mieliźnie, i zmniejszyli liczbę barek, które holują jednocześnie w celu poruszania się węższym kanałem żeglugowym.

Kawa

 • Wybrzeże Kości Słoniowej podniosło stałą cenę rolną płaconą producentom kawy do 900 franków CFA/kg (+20% s/s) w sezonie 2023/24.
 • Szacuje się, że eksport kawy z Wietnamu spadł w pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 r. do 21,6 mln worków 60–kg (-7,3% r/r).
 • Zapasy kawy w magazynach ICE wzrosły (+1,01k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-49,9k t/t). Zapasy kawy są wyższe o +1,5% s/s.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Dealerzy stwierdzili, że niedawny wzrost cen ropy nie spowodował jeszcze zmiany w wykorzystaniu trzciny cukrowej w środkowo-południowej Brazylii.Trzcinę można wykorzystać do produkcji cukru lub etanolu do biopaliwa. „Wzrost cen ropy naftowej nie zapewnił ostatnio wsparcia, mimo że zwiększył atrakcyjność produkcji etanolu” – stwierdził Commerzbank.

Kakao

 • Wybrzeże Kości Słoniowej podniosło stałą cenę rolną płaconą producentom kakao do 1000 franków CFA (1,62 dolara) za kg głównego zbioru w sezonie 2023/24, w porównaniu z 900 franków CFA/kg w zeszłym sezonie. Wybrzeże Kości Słoniowej, największy na świecie producent kakao, spodziewa się w tym sezonie około 20% spadku produkcji kakao z powodu złych warunków pogodowych. Sąsiednia Ghana również podniosła cenę kakao o ponad 60%.
 • Cocoa and Forests Initiative (CFI) opublikowało raport, z którego wynika, że wylesianie u głównego producenta kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej wzrosło w ubiegłym roku po kilkuletnim spadku, co rodzi pytania o to, w jaki sposób kraj zastosuje się do nowego prawa UE zapobiegającego importowi towarów powiązanemu z utratą lasów. Od 2019 r. w rocznym sprawozdaniu z postępu prac publikowanym przez CFI stwierdzono stały spadek wskaźników utraty lasów na Wybrzeżu Kości Słoniowej.Jednak w ubiegłym roku tendencja uległa odwróceniu i w 2022 r. ubyło 62 000 hektarów lasów w porównaniu z 26 000 hektarami w 2021 roku. W raporcie podkreślono wyzwania związane z położeniem kresu wylesianiu – drugiej po spalaniu paliw kopalnych najczęstszej przyczyny zmian klimatycznych. Ministerstwo Wody i Lasów Wybrzeża Kości Słoniowej odmówiło komentarza w sprawie wzrostu wskaźnika wylesiania.Zwiększa wysiłki, aby spełnić wymogi UE, które zaczną obowiązywać z końcem 2024 r. Firmy importujące do UE takie towary, jak kawa, kakao, wołowina, soja, kauczuk i olej palmowy oraz produkty pokrewne, będą musiały udowodnić, że ich towary nie przyczyniają się do wylesiania w żadnym miejscu na świecie, w przeciwnym razie grożą im wysokie kary. Z około 2 milionów ton kakao produkowanego każdego roku w tym kraju Afryki Zachodniej 20–30% jest uprawiane nielegalnie w lasach chronionych na farmach, gdzie pracuje około 1,3 miliona ludzi, w tym wiele dzieci. Wybrzeże Kości Słoniowej, rozwijający się kraj pozbawiony środków pieniężnych, który od 1960 r. utracił ponad 85% swoich lasów, głównie z powodu kakao, stara się zapewnić tym ludziom alternatywne źródła utrzymania poza terenami zalesionymi.
 • Zapasy kakao w magazynach ICE spadły osiemnasty tydzień z rzędu (-45,6k t/t), w poprzednim sezonie wzrosły (+34,9k t/t). Zapasy są w tym sezonie o -12,45% s/s niższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Sok pomarańczowy

 • Zapasy soku pomarańczowego w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

 • Zbiory pszenicy w USA są obecnie większe, niż oczekiwano. To prawdopodobnie niedźwiedzie skutki dla rynku pszenicy, biorąc pod uwagę fakt, że Ukraina jest w stanie eksportować pszenicę drogą morską pomimo rosyjskich ataków” – powiedział handlowiec z Singapuru. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) oszacował, że zbiory pszenicy w kraju zakończyły się obecnie na 1,812 miliarda buszli (+9,84% r/r), czyli o 78 milionów buszli więcej niż poprzednie szacunki i znacznie powyżej średniej prognozy analityków w ankiecie Reuters wynoszącej 1,729 miliarda buszli. W oddzielnym raporcie USDA podała, że zapasy pszenicy w USA na dzień 1 września wyniosły 1,780 miliarda buszli, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z 1,778 miliarda buszli zgłoszonych rok wcześniej i odzwierciedlających słaby popyt eksportowy na dostawy z USA. „To po prostu kolejna zła wiadomość” – powiedział Rich Nelson, główny strateg Allendale, odnosząc się do danych o zapasach pszenicy.
 • Ceny pszenicy w Europie Północnej są nadal wyższe niż na Morzu Czarnym, zwłaszcza w Rosji, Rumunii i Bułgarii. Ukraińskie zboże tranzytowe w dalszym ciągu napływa do polskich portów. Ze względu na program intensywnej żeglugi trudno jest znaleźć wolne miejsce w portach” – stwierdził jeden z polskich handlowców.
 • Ukraina zebrała do końcówki września 22,2 mln ton pszenicy.

Kukurydza

 • Kwartalny raport USDA wykazał zapasy na poziomie 1,361 miliarda buszli kukurydzy, czyli mniej niż średnie szacunki analityków na poziomie 1,429 miliarda buszli.
 • Ukraina zebrała do końcówki września 793,2 tysiąca ton kukurydzy.

Soja

 • Strategie Grains podnosi prognozę produkcję soi do rekordowego 2,9 mln ton z 2,8 mln ton poprzednio, czemu sprzyjają lepsze perspektywy dla Włoch.

Pozostałe rośliny oleiste

 • Strategie Grains podniosło szacunki tegorocznych zbiorów rzepaku w Unii Europejskiej do 19,5 mln ton z 18,9 mln ton miesiąc temu. Zwiększone szacunki odzwierciedlają lepsze niż oczekiwano zbiory w Rumunii, Polsce, krajach bałtyckich oraz, w mniejszym stopniu, w Niemczech, Hiszpanii i Włoszech.
 • Strategie Grains obniżyła prognozę produkcji nasion słonecznika do 10,1 mln ton z poprzednich 10,3 mln ton.
 • Ukraina zebrała do końcówki września 4 mln ton rzepaku i 5,03 mln ton nasion słonecznika.

Pozostałe zboża

 • Ukraina zebrała do końcówki września 5,9 mln ton jęczmienia.
 • Produkcja jęczmienia w USA w 2023 roku to 185,03 mln buszli (+5,72% r/r).

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

 • Francja rozpoczęła w poniedziałek szczepienie kaczek przeciwko ptasiej grypie. Francja znalazła się wśród krajów najbardziej dotkniętych bezprecedensowym globalnym rozprzestrzenianiem się wysoce zjadliwej grypy ptaków. Zniszczenia wyrządzone stadom i obawa, że wirus może zmutować w wirus przenoszony na ludzi, skłoniły rząd do rozpoczęcia ogólnokrajowej kampanii szczepień, czyniąc go pierwszym krajem eksportującym drób, który to zrobił. W sumie w ciągu roku trzeba będzie zaszczepić około 64 miliony kaczek, a całkowity koszt wyniesie 96 milionów euro, z czego 85% zostanie sfinansowane przez państwo. „Ten plan szczepień… jest pierwszy na świecie: jego celem jest ochrona wszystkich ptaków hodowlanych i powinien położyć kres zapobiegawczemu ubojowi zwierząt, z którym nikt już nie chce żyć” – stwierdziła grupa producentów kaczek i fois gras CIFOG w oświadczeniu. Stany Zjednoczone wprowadziły ograniczenia na import francuskiego drobiu od 1 października, powołując się na ryzyko sprowadzenia wirusa do kraju. Departament Rolnictwa USA (USDA) podał w piątek, że zaszczepione ptaki mogą nie wykazywać oznak infekcji, co oznacza, że niemożliwe jest ustalenie, czy w stadzie znajduje się wirus.

Energia elektryczna

 • Szybka elektryfikacja stwarza ryzyko dla sieci elektroenergetycznych w całych Stanach Zjednoczonych, które realizują podwójne cele, jakim jest dekarbonizacja sektora i utrzymanie niezawodnych dostaw, powiedzieli operatorzy sieci amerykańskim prawodawcom. Występując przed Podkomisją ds. Energii, Klimatu i Bezpieczeństwa Sieci Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych urzędnicy wszystkich siedmiu operatorów sieci w kraju stwierdzili, że rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną spowoduje obciążenie dostaw energii w miarę odchodzenia sektora od spalania paliw kopalnych w kierunku źródeł odnawialnych. „Widzimy potencjał znacznego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną w przyszłości w związku z elektryfikacją sektorów transportu i ciepłownictwa” – powiedział Frederick Bresler, wiceprezes ds. usług rynkowych w PJM Interconnection, największego operatora sieci. Gordon van Welie, prezes i dyrektor generalny ISO New England, prognozuje podwojenie średniego zapotrzebowania na energię i potrojenie szczytowego zapotrzebowania zimowego w Nowej Anglii do 2050 r.

Ropa naftowa

 • 4 października planowane jest spotkanie ministrów z OPEC+. Ich decyzje mogą wstrząsnąć rynkiem ropy naftowej. Cztery źródła OPEC+, stwierdziły, że komisja prawdopodobnie nie wprowadzi żadnych zmian w istniejącej polityce podczas środowego spotkania online. W centrum uwagi będzie oczekiwana aktualizacja planów Arabii Saudyjskiej i Rosji dotyczących dobrowolnych cięć. W związku ze wzrostem cen ropy niektórzy analitycy wskazują na rosnące prawdopodobieństwo ograniczenia dobrowolnych cięć w Arabii Saudyjskiej.Inni spodziewają się przedłużenia ograniczeń do 2024 roku.
 • Sekretarz generalny OPEC Haitham Al Ghais powiedział, że grupa nadal uważa, że „popyt na ropę w tym roku jest równie odporny, jak w zeszłym roku”.
 • Ministerstwo Środowiska Republiki Południowej Afryki udzieliło spółce TotalEnergies zgody na wiercenia na morzu w poszukiwaniu gazu ziemnego i ropy naftowej, po odrzuceniu apelacji kilkunastu osób i grup lobbystów. Apel o zaprzestanie wierceń przez TotalEnergies w Bloku 5/6/7 u wybrzeży Przylądka był najnowszym z serii wyzwań mających na celu powstrzymanie przedsiębiorstw energetycznych poszukujących nowych odkryć na morzu u podnóża Afryki. Interesujący obszar obejmuje około 10 000 km2 i jest położony na morzu, mniej więcej pomiędzy Cape Town a Cape Agulhas, około 60 km od wybrzeża w jego najbliższym punkcie i 170 km w najdalszym miejscu, na głębokości od 700 do 3200 metrów. TotalEnergies proponuje wykonanie do pięciu odwiertów poszukiwawczych.
 • Chińska spółka Dushanzi Petrochemical Corp, jednostka państwowego koncernu naftowo-gazowego PetroChina rozpoczęła budowę wartego 21,88 miliarda juanów (3,00 miliarda dolarów) kompleksu petrochemicznego w daleko zachodnim, bogatym w zasoby regionie Xinjiangu. Kompleks obejmuje 11 kluczowych obiektów, w tym fabrykę etylenu o wydajności 1,2 miliona ton metrycznych rocznie (t rocznie), dwie jednostki polietylenu pełnej gęstości o wydajności 450 000 ton na rok i instalację polipropylenu o wydajności 400 000 ton na rok. Po ukończeniu fabryka w Dushanzi będzie miała łączną zdolność produkcyjną etylenu na poziomie 3 milionów ton rocznie, co będzie jedną z największych w kraju. PetroChina zamierza rozpocząć eksploatację nowego kompleksu w 2026 r. i pozyskiwać energię elektryczną w całości z energii odnawialnej, ponieważ Xinjiang jest bogaty w zasoby energii wiatrowej i słonecznej.
 • Turcja wznowi w tym tygodniu eksploatację rurociągu ropy naftowej z Iraku, który został zawieszony na około sześć miesięcy. „W tym tygodniu, po wznowieniu eksploatacji, rozpoczniemy eksploatację rurociągu Irak–Turcja. Będzie on w stanie dostarczyć prawie pół miliona baryłek na światowe rynki ropy” – powiedział turecki minister energetyki Alparslan Bayraktar podczas konferencji ADIPEC w Abu Zabi. Turcja wstrzymała przepływ ropy na północnym szlaku eksportu ropy z Iraku około sześć miesięcy temu po tym, jak orzeczenie arbitrażowe Międzynarodowej Izby Handlowej (ICC) nakazało Ankarze zapłatę Bagdadowi odszkodowania za nieuprawniony eksport w latach 2014–2018.
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 28 września 2023 wynosiły 5,118 mln (+40,14% t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA spadła o -5 do poziomu 502 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

 • Mołdawia nie będzie już kupować gazu od Gazpromu, chcąc kupować gaz z rynku europejskiego.
 • Niemiecki importer gazu Uniper w tym tygodniu spłaci 2 miliardy euro pomocy państwa, którą otrzymał na zapobiegnięcie upadkowi w 2022 roku. Uniper zwrócił się o pomoc ze względu na gwałtownie rosnące ceny w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. i zakłóceń w dostawach rosyjskiego gazu. Jednak w lipcu spółka podała, że spodziewa się miliardów euro zysków w 2023 r. w wyniku lepszego niż oczekiwano rozwoju cen gazu. „Uniper otrzymał linie kredytowe o wartości do 18 miliardów euro od (państwowego) banku KfW. W tym tygodniu spłacimy ostatnią transzę tego, co wykorzystaliśmy, o wartości 2 miliardów euro” – powiedział dziennikowi Rheinische Post dyrektor generalny Michael Lewis.
 • Zapasy gazu Unii Europejskiej na dzień 1 października 2023 wynoszą 95,6% w magazynach podziemnych oraz 57,6% w terminalach LNG.
 • Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na listopadowe dostawy wyniosła $15,00/mmBtu (+7,14% t/t). „W miarę jak zanika ryzyko dalszych zakłóceń w Australii, obawy ponownie skierowały się w stronę rosyjskiego ryzyka politycznego. Ponieważ eksport benzyny i oleju napędowego został ograniczony, istnieją pewne obawy, że podobne środki mogą rozprzestrzenić się na inne klasy towarów” – powiedział Dominic Gallagher, szef LNG w Tullett Prebon.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 94,8 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -0,94% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 95,8 bcfd.
 • Eksport gazu ziemnego z USA do Meksyku gazociągami wyniósł średnio we wrześniu rekordowe 7,2 bcfd (+1,4% m/m). Analitycy spodziewają się, że eksport do Meksyku wzrośnie jeszcze bardziej w nadchodzących miesiącach, gdy spółka New Fortress Energy zacznie eksploatować zakład eksportujący skroplony gaz ziemny (LNG) Altamira.
 • Wrześniowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wyniosła średnio 102,1 mld stóp sześciennych dziennie (-0,19% m/m).
 • Wrześniowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 12,6 bcfd (+2,44% m/m).
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych w ciągu tygodnia spadła o -2 do poziomu 116 aktywnych punktów.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 22 września wzrosły o +90 mld stóp sześciennych (bcf) do 3 359 bilionów stóp sześciennych (tcf). Prognozowano wzrost o +90 bcf. Zapasy gazu w USA są obecnie o +6% powyżej 5-letniej średniej oraz +13% r/r.

Energia odnawialna

 • Francja może ogłosić aukcję morskiej energetyki wiatrowej o mocy do 10 GW do końca 2024 lub na początku 2025 roku, w ramach planów przyspieszenia rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, powiedziała minister energii Agnes Pannier Runacher. Przetarg pomógłby Francji potencjalnie zwiększyć moc elektrowni wiatrowych na morzu do 18 GW do 2035 r.
 • W następstwie skargi krajowych producentów wietnamskie ministerstwo przemysłu wszczęło dochodzenie, które może doprowadzić do nałożenia ceł antydumpingowych na wieże wiatrowe pochodzące z Chin. Według ministerstwa handlu lokalni producenci proponowali antydumpingową stawkę podatku na poziomie 97%. Wieże wiatrowe importowane do Wietnamu objęte są obecnie stawką celną obowiązującą w ramach klauzuli największego uprzywilejowania (KNU) w wysokości 3%. Wietnam chce do 2030 roku aby energia z wiatru stanowiła 18,5% całkowitego koszyka energetycznego.

Uran

 • Firma Rolls-Royce SMR przeszła pierwszy etap konkursu rządowego Wielkiej Brytanii mającego na celu wyłonienie twórców małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). Rolls-Royce, którego główna działalność polega na produkcji silników do dużych samolotów pasażerskich, jest jedyną firmą, której technologia SMR jest poddawana przeglądowi przez europejskie organy regulacyjne. Reaktory SMR można zbudować szybciej w przypadku reaktorów mniejszych niż wielkoskalowe, a części są na tyle małe, że można je transportować ciężarówkami i barkami. „Zapewnienie kontraktu krajowego jest niezwykle ważne, aby uwolnić ogromny globalny potencjał eksportowy naszej technologii czystej energii” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Rolls-Royce SMR, Chris Cholerton.

Węgiel

 • Największa pakistańska spółka wydobywcza, Sindh Engro Coal Mining Co (SECMC) spodziewa się zwiększyć swoje wydobycie o 51,3% w 2024 r. W obliczu paraliżującego kryzysu walutowego rząd Pakistanu stara się zachować uszczuplone rezerwy walutowe i zabezpieczyć się przed wstrząsami geopolitycznymi. SECMC zamierza pomóc poprzez zwiększenie produkcji węgla do 11,5 mln ton w 2024 r. z oczekiwanych 7,6 mln ton w tym roku. Dyrektor generalny Amir Iqbal powiedział, że spółka będzie dążyć do nakłonienia elektrowni, które obecnie opierają się wyłącznie na importowanym węglu, aby wykorzystywały w 20–25% węgiel wydobywany w kraju. Kraj liczący ponad 230 milionów ludzi do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje głównie gaz ziemny, ale stara się zwiększyć wydobycie z elektrowni węglowych, aby obniżyć koszty. „Innym bardzo dużym obszarem jest przemysł cementowy, który w 100% opiera się na węglu importowanym. Jeśli zaczniemy penetrować ten obszar, będziemy mogli zacząć zastępować importowany węgiel” – powiedział Iqbal. Pakistan zużywa około 20 mln ton węgla rocznie.

Złoto

 • Dane z USA stają się coraz słabsze, a ucisk amerykańskiej Rezerwy Federalnej zaczyna być widoczny w coraz większej liczbie miejsc” – powiedziała Ilya Spivak, szef globalnego makroekonomii w Tastylive. Piątkowe dane pokazały, że podstawowa inflacja w USA uległa spowolnieniu w sierpniu, a podstawowy wskaźnik cen osobistych wydatków konsumpcyjnych (PCE) jest miarą inflacji uważnie obserwowanej przez Fed, która obecnie kształtuje się w pobliżu docelowej wartości 2% z ostatnich trzech miesięcy. Prezes Fed w Nowym Jorku, John Williams, powiedział, że bank centralny może zakończyć podwyżki stóp procentowych, ponieważ presja inflacyjna, choć nadal podwyższona, wraca do oficjalnego celu.
 • Dzisiaj, 2 października przemawiać będzie prezes FED, Jerome Powell, co może wpłynąć znacząco na ceny złota.
 • Złoto spot utrzymuje się na poziomie powyżej 1900 dolarów za uncję przez rekordową liczbę sesji handlowych w 2023 roku” – napisali analitycy Citi. Według ich prognoz ceny złota przekroczą $2000/oz w 2024 roku.
 • FedWatch Tool na dzień 30 września 2023:

źródło: CME FEDWatch Tool

 • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Srebro

 • Analitycy twierdzą, że duży popyt ze strony branży fotowoltaicznej i ograniczony wzrost podaży ze strony kopalń spowodują wzrost cen srebra po zakończeniu okresu wyższych światowych stóp procentowych. „Kiedy szczyt zacieśnienia polityki pieniężnej przez Fed będzie pewny, srebro powinno znów stać się atrakcyjne. Srebro może odnotować największy deficyt od ponad dekady, ponieważ produkcja wydobywcza nie nadąża za popytem. W branży fotowoltaicznej obserwuje się gwałtowny wzrost popytu” – powiedział Ed Moya, starszy analityk rynku w domu maklerskim OANDA. Oczekuje, że cena srebra zakończy się w tym roku powyżej 24 dolarów za uncję. Według Silver Institute w 2022 r. rynek srebra był niedostatecznie zaopatrzony o 237,7 mln uncji, a deficyty będą się utrzymywać w nadchodzących latach. Lukę tę wypełniają jednak ogromne zapasy naziemne oraz ilości metalu znajdujące się w posiadaniu osób prywatnych i inwestorów. Popyt w sektorze fotowoltaicznym może osiągnąć 170–180 milionów uncji, jeśli do 2025 r. moc nowych instalacji fotowoltaicznych przekroczy 400 gigawatów (GW), powiedział Philip Newman z konsultantów Metals Focus. „Szacujemy, że rynek srebra wkracza w okres trudności niewidzianych od dziesięcioleci” – stwierdził ANZ, szacując popyt ze strony branży fotowoltaicznej na 225 milionów uncji w 2025 roku.
 • Udział fotowoltaiki w zapotrzebowaniu na srebro w latach 2014 – 2023:

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Bilans popytu i podaży na rynku srebra w latach 2014 – 2023:

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Miedź

 • Produkcja miedzi w Chile w sierpniu wyniosła 434 206 ton (+2,7% r/r). „Niedawny wzrost zapasów na LME i odbicie dostaw kopalń w Chile i Peru ograniczyły wzrost (cen miedzi)” – napisano w notatce ANZ.
 • Japoński koncern Mitsubishi Materials Corp planuje wyprodukować 217 002 ton rafinowanej miedzi w drugiej połowie roku finansowego 2023/24 (+34% r/r). Druga połowa roku finansowego przypada na okres od października do marca. Oczekuje się, że w drugiej połowie roku huta i rafineria Naoshima w zachodniej Japonii odnotuje wzrost produkcji miedzi o około 17% z powodu braku planowych prac konserwacyjnych przeprowadzonych w poprzednim roku. Ponadto produkcja miedzi w Onahama Smelting & Refining we wschodniej Japonii wzrośnie o około 61%, ponieważ od kwietnia spółka przejęła pełną własność spółki joint venture zajmującej się miedzią, kupując udziały w DOWA Holdings i Furukawa Co.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Glencore Plc może rozważyć alternatywne możliwości utworzenia w Europie centrum recyklingu akumulatorów do samochodów elektrycznych po tym, jak włoski region Sardynia odrzucił przyspieszony proces zatwierdzania swojego projektu pilotażowego. Glencore i firma zajmująca się recyklingiem akumulatorów Li-Cycle Holdings Corp poinformowały w maju, że planują utworzenie we Włoszech centrum recyklingu, w którym będą produkowane materiały, w tym węglan litu, w odpowiedzi na światowy niedobór kluczowych surowców do szybko rosnącej produkcji samochodów elektrycznych. Firmy oświadczyły, że utworzą centrum w Portovesme na Sardynii, zmieniając przeznaczenie istniejących zakładów produkcyjnych Glencore na wyspie.Oczekiwano, że uruchomienie hubu rozpocznie się pod koniec 2026 r. i na początku 2027 r. „Decyzja władz regionalnych o poddaniu projektu demonstracyjnego pełnej ocenie oddziaływania na środowisko jest bardzo rozczarowująca. Glencore może rozważyć alternatywne opcje dla europejskiego centrum przetwarzania materiałów do akumulatorów, jeśli niepotrzebne przedłużenie procesu zatwierdzania spowoduje opóźnienie w harmonogramie, co sprawi, że projekt będzie nieopłacalny ekonomicznie” – stwierdziła Glencore w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną. Glencore stwierdziła, że działała i nadal działa zgodnie ze wszystkimi wymogami regulacyjnymi dotyczącymi projektu demonstracyjnego i nadal zobowiązuje się do przedstawienia dalszych szczegółów na temat wpływu zakładu.

Stany magazynowe metali przemysłowych

 • Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX), szanghajskiej (ShFE) i londyńskiej (LME) giełdy:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *