aktualności – 29 kwietnia 2020

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

dzisiaj też jeszcze nie ma odcinka Surowcowych info….

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

USDA

W poniedziałek 27 kwietnia opublikowany był raport crop progress. Trzy wykresy dzisiaj:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

W dzisiejszych aktualnościach:

Cukier

  • Produkcja trzciny cukrowej w sezonie 2019/20 w Tajlandii jest najniższa od 10 lat i wyniosła 68,4 mln ton. Krajowi udało się przetworzyć 74,89 mln ton trzciny cukrowej (czyli wykorzystali część zapasów) na 8,27 mln ton cukru (-41% s/s). Tajlandia jest drugim co do wielkości eksporterem cukru po Brazylii, a spadek produkcji wywołany jest przedłużającą się suszą w kraju. Prognozowany jest dalszy spadek produkcji o około 20%.

Pszenica

  • Silne opady deszczu (>88mm od soboty do wtorku) wstrzymały zbiory w Argentynie. Wstrzymanie prac może potrwać nawet przez tydzień. Deszcz jest jednak pożądany ze względu na zbliżający się czas siania pszenicy, rozpoczynający się w maju. Obsiane ma być 6,7 mln hektarów (+1,51% r/r).
  • Rząd Egiptu zakupił w tym sezonie 578 tysięcy ton pszenicy od lokalnych producentów. Ogłoszono, że w tym roku chce odkupić 3,6 mln ton pszenicy od lokalnych rolników.

Kukurydza

  • Silne opady deszczu (>88mm od soboty do wtorku) wstrzymały zbiory w Argentynie. Dotychczas zebrano ~33% kukurydzy (z prognozowanych 50 mln ton). Wstrzymanie prac może potrwać nawet przez tydzień.

Ryż

  • Ceny ryżu powinny zacząć się stabilizować po ostatnich drastycznych wzrostach po zapowiedzi wietnamskiego premiera Nguyen Xuan Phuc wznowienia pełnego eksportu ryżu od 1 maja. Wietnam ma od 6,5 do 6,7 mln ton ryżu na eksport (już po odłożeniu niezbędnej ilości na krajową konsumpcję i zapasy). Eksport był wstrzymany na skutek światowej pandemii koronawirusa. W 2019 roku Wietnam wyprodukował 27,369 mln ton ryżu (5,48% światowej produkcji).

Soja

  • Silne opady deszczu (>88mm od soboty do wtorku) wstrzymały zbiory w Argentynie. Dotychczas zebrano nieco ponad 50% soi (z prognozowanych 49,5 mln ton) Wstrzymanie prac może potrwać nawet przez tydzień.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Ograniczenia w zapotrzebowaniu na mięso w restauracji doprowadziło do wstrzymania działalności 20 rzeźni i zakładów przetwórczych w USA należących do gigantów branżowych: Smithfield Foods Inc, Cargill Inc, JBS USA czy Tyson Foods Inc. W efekcie dzienna produkcja wieprzowiny zmniejszyła się o około 30% a farmerzy są zmuszeni do eutanazji świń ze względu na brak miejsca na rozrastające się hodowle i/lub brak funduszy na wyżywienie całego stada przy obecnym spadku popytu. Donald Trump planuje nakazanie pracy zakładom przetwórstwa mięsnego. Część urzędników prognozuje, że bez takiego rozporządzenia może zmniejszyć podaż przetworzonego mięsa nawet o 80%.
  • W północnej części Namibii pojawiło się ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF), które już uśmierciło 61 świń i kolejne 200 zaraziło. ASF w Namibii pojawia się od 2005 roku, ostatnie przypadki odnotowano w marcu 2018 roku.

Ropa naftowa

  • Meksykańska państwowa spółka Petroleos Mexicanos (Pemex) poinformowała, że będzie skupiać się na tańszej produkcji ropy naftowej pozwalającej rządowi Meksyku wywiązać się z „międzynarodowych zobowiązań”. Jednym z rozwiązań ma być zmniejszenie budżetu inwestycyjnego na 2020 rok o $1,64 mld. Agencja ratingowa Moody’s obniżyła w piątek rating zadłużenia spółki z Baa3 (Lower medium grade) do Ba2 (Non-investment grade speculative). Oznacza to spadek zadłużenia Pemexu do grupy „śmieciowej”, gdzie będzie największym „upadłym aniołem” (spółką która spadła z poziomu zadłużenia inwestycyjnego do zadłużenia śmieciowego) z zadłużeniem ponad $105 mld. W 2015 roku podobne działanie wobec brazylijskiego Petrobrasu ($41 mld długu) zwiększyło koszty finansowania zadłużenia wzrosły z $1,6 mld do $8,8 mld w ciągu 12 miesięcy. Agencja Fitch obniżyła także rating spółki z BBB na BBB-, ale nie zmienia to „grupy” w jakiej plasuje obligacje korporacyjne Pemexu. Szacuje się, że PKB Meksyku może stracić 10% w 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa.
  • Francuski gigant energetyczny Total poinformował, że wśród zmniejszonego budżetu inwestycyjnego na 2020 rok nie ma wartego $5mld projektu realizowanego wspólnie z Saudi Aramco w mieście Jubail (Arabia Saudyjska). Zakład ma mieć zdolność produkcyjną 1,5 mln ton etylenu i ma rozpocząć działalność w 2024 roku – obie spółki deklarują chęć dotrzymania ustalonych terminów pomimo ograniczeń budżetowych związanych z pandemią koronawirusa.
  • Casillas Petroleum Resource Partners pozwał Continental Resources Inc, twierdząc, że producent łupków w Oklahomie wycofał się w zeszłym miesiącu z umowy na ropę i gaz o wartości $200 milionów. Umowa zostałą zawarta 6 marca, natomiast Continental Resources wpierw zaproponował odroczenie realizacji, a 24 marca rozwiązał umowę, z kolei na początku kwietnia ogłosił redukcję produkcji o 30% w kwietniu i maju ze względu na niskie ceny ropy na rynkach. 15 kwietnia złożono pozew wzywający Continental Resources do realizacji umowy i pokrycia kosztów obsługi prawnej i innych Casillasa. Sprawa toczy się w sądzie okręgowym hrabstwa Tulsa w Oklahomie, nr CJ-2020-1346.
  • Chiny prawdopodobnie po raz pierwszy w historii wydadzą zgodę na eksport oleju opałowego o bardzo niskiej zawartości siarki (VLSFO). Mówi się o 10 mln ton na eksport do końca 2020 roku. Wymienia się tylko pięć firm z zezwoleniem na eksport VLSFO: Sinopec Group, CNPC, China National Offshore Oil Company (CNOOC), Sinochem Group, a także prywatny Zhejiang Petrochemical Corp. Źródła mówią, że można będzie zwiększyć limit nawet do 15 mln ton jeśli będzie taka potrzeba.
  • Amerykański Fundusz Naftowy (USO) ogłosił inwestorom, że zroluje swoje bieżące pozycje w ciągu trzech dni (do środy 29 kwietnia) na skutek interwencji Chicago Mercantile Exchange (CME). Dotychczas fundusz miał cztery kontrakty na dostawę w czerwcu (20%), lipcu (40%), sierpniu (20%) i wrześniu (20%). Po zmianach pierwsze kontrakty na dostawę będą od lipca (30%), sierpnia (15%), września (15%), października (15%), grudnia (15%) aż po czerwiec 2021 r. (10%). Pozycje są rolowane ze względu na warunki rynkowe, wymogi regulacyjne i środki ograniczające ryzyko narzucane przez akceptanta komisji futures, który obsługuje jego transakcje. USO nie uczestniczyło w spadku cen na ujemne wartości 20 kwietnia – kontrakty zrolowali tydzień wcześniej. Otwarte pozycje na czerwcowym kontrakcie na WTI spadły o 44% t/t (-254 mln baryłek).
  • Magazyny w Cushing są już w 76% zapełnione, a pozostałe wolne przestrzenie są już zarezerwowane. Prognozuje się, że będą pełne już w połowie maja.

Gaz ziemny i węgiel

  • Ceny węgla w Azji spadają na skutek zmniejszenia importu do Indii i Chin. Indonezyjski węgiel o wartości energetycznej 4 200 kcal/kg (popularny w dwóch najludniejszych krajach świata) spadł do $26,03/tonę (-29% od tegorocznych szczytów). Węgiel wyższej rangi eksportowany z australijskiego Newcastle do Chin, Japonii i Korei Południowej spadł o 24% od tegorocznych szczytów do $52,79/tonę. Import węgla przez Indie w kwietniu 2020 ma wynieść około 16,5 mln ton (-18,72% r/r) – co może oznaczać że eksport węgla z Indonezji do Indii może w kwietniu spaść nawet o 50% r/r.

Metale przemysłowe

  • W związku z pandemią koronawirusa obniżono prognozę produkcji kopalni miedzi do 19,6 mln (-2,4%) z ubiegłorocznego wydobycia 20,36 mln ton.
  • W Q1 2020 światowy popyt na aluminium spadł o 6,4% do 14,43 mln ton. Popyt w Chinach spadł o 6,3% do 7,83 mln ton.
  • Zapasy aluminium w magazynach pod nadzorem LME wynoszą 1,347 mln ton (+40% przez ostatnie 5 tygodni).
  • Aluminium Corp of China (Chalco) poinformował o spadku zysku netto w Q1 2020 do poziomu $4,34 mln (-93,1% r/r) w związku z koronawirusem. Przychody w tym samym czasie spadły o 8% r/r. Spółka rozważa zatrzymanie niektórych linii produkcyjnych by poddać je konserwacji w obliczu niskich cen aluminium na rynkach.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *