aktualności – 21 lipca 2022

W dzisiejszych aktualnościach informacje dotyczące zdecydowanej większości surowców, włącznie ze srebrem, platynowcami, kamieniami szlachetnymi, uranem, sokiem pomarańczowym czy wodą! Oczywiście prócz tego klasyczne towary: pszenica, kukurydza, złoto, ropa, gaz ziemny etc…

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 21 lipca 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Raporty USDA

  • Crop progress z 18 lipca 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

  • Ekstremalne upały, susze i powodzie spowodowane zmianami klimatu kosztowały Niemcy co najmniej $6,69 miliarda szkód średniorocznie w ciągu ostatnich dwóch dekad. Badanie przeprowadzone zostały przez firmę Prognos. Niemieckie ministerstwa gospodarki i środowiska powołały się na badanie, które pokazuje, że powodzie w Nadrenii-Palatynacie i Nadrenii Północnej-Westfalii w 2021 r. kosztowały ponad 40 mld euro, a w połączeniu z gorącymi latami 2018 i 2019 r. kosztowały największą w Europie gospodarkę 80 mld euro. Autorzy badania stwierdzili, że szacunki szkód od 2000 r. mogą być jeszcze wyższe ze względu na indywidualne zdarzenia, które nie zostały jeszcze zbadane, oraz niewymierne skutki, takie jak wpływ na zdrowie i konsekwencje dla różnorodności biologicznej. W latach 2018 i 2019 niemieckie lasy i rolnictwo poniosły szkody w wysokości 25,6 mld euro z powodu fal upałów i suszy, oprócz dziewięciu mld euro szkód spowodowanych niższą wydajnością pracowników w sektorach przemysłu i handlu. Niemiecka minister środowiska Steffi Lemke powiedziała, że ​​liczby, które pokazało badanie, są alarmujące. „Musimy i będziemy teraz więcej inwestować w ochronę klimatu i adaptację do klimatu, aby lepiej chronić naszą populację” – powiedział Lemke.
  • Chińskie pasy rolne zostały dotknięte rekordowymi temperaturami i opadami w tym roku, a także suszą na północy, a Liu Lihua z Ministerstwa Rolnictwa i Spraw Wsi powiedział, że kraj stoi w obliczu gwałtownego wzrostu „ekstremalnych katastrof meteorologicznych”. „Klęski żywiołowe stają się coraz bardziej nienormalne i nieprzewidywalne, niosąc coraz więcej wyzwań dla produkcji rolnej” – powiedziała Liu Lihua. Średnie opady rosną o 5,1 milimetra co dekadę, a pasy deszczowe również przesuwają się na północ, powodując długoterminowe zmiany w obszarach sadzenia. Zalane wodą grunty rolne w zeszłym roku utrudniły zbiory, a niektóre regiony w ciągu jednego miesiąca nawiedziło więcej opadów niż zwykle w ciągu roku. Liu powiedział, że wyzwanie, jakim jest walka z katastrofami i utrzymanie rekordowych zbiorów w podatnym na powodzie środkowym i dolnym biegu rzeki Jangcy, również pozostaje „bardzo uciążliwe”. Powiedział, że rolnicy muszą „zoptymalizować” związek między rolnictwem a zmienną pogodą, przestawiając się na uprawy o wyższej wydajności i odporne na zmienne warunki atmosferyczne.
  • Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał we wtorek z Najwyższym Przywódcą ajatollahem Alim Chameneim w Iranie, pierwszej podróży przywódcy Kremla poza obszar byłego Związku Radzieckiego od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę 24 lutego. W Teheranie Putin odbył również swoje pierwsze spotkanie twarzą w twarz od czasu inwazji z Tayyipem Erdoganem z Turcji, aby omówić umowę, która wznowiłaby ukraiński eksport zboża z Morza Czarnego, a także konflikt w północnej Syrii. Podróż Putina, która odbyła się zaledwie kilka dni po wizycie prezydenta USA Joe Bidena w Izraelu i Arabii Saudyjskiej, wysyła do Zachodu mocny sygnał o planach Moskwy dotyczących zacieśnienia strategicznych więzi z Iranem, Chinami i Indiami w obliczu zachodnich sankcji. Chamenei wezwał do długoterminowej współpracy między Iranem a Rosją, mówiąc Putinowi, że oba kraje muszą zachować czujność wobec „zachodniego oszustwa”. „Dolar amerykański powinien być stopniowo usuwany z globalnego handlu i można to zrobić stopniowo” – powiedział Chamenei podczas spotkania. Przemawiając na zakończenie rozmów, Putin powiedział, że trzej prezydenci zgodzili się na kontynuowanie konsultacji w sprawie Syrii i zobowiązali się do kontynuowania wysiłków na rzecz „normalizacji” tamtejszej sytuacji po dekadzie konfliktu. Oczekuje się, że Rosja, Ukraina, Turcja i ONZ podpiszą w tym tygodniu porozumienie mające na celu wznowienie transportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne. „Dzięki waszej mediacji posunęliśmy się naprzód. Nie wszystkie problemy zostały jeszcze rozwiązane, ale fakt, że istnieje ruch, jest już dobry” – powiedział Putin Erdoganowi po ich dwustronnym spotkaniu.
  • Kanada rozpoczęła konsultacje w sprawie planu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z sektora ropy i gazu, największego i najszybciej rosnącego źródła emisji, przedstawiając dwie opcje, które pomogą spełnić obietnice klimatyczne premiera Justina Trudeau. Liberalny rząd zamierza do 2030 r. obniżyć emisje o 40% do 45% poniżej poziomów z 2005 r., a do 2050 r. dąży do zerowej emisji netto. Sektor naftowo-gazowy odpowiada za 27% kanadyjskiej emisji gazów cieplarnianych. Wśród dyskutowanych opcji jest system limitów emisji oraz modyfikację – i potencjalnie podniesienie – ceny zezwoleń na emisję CO2 dla przemysłu ciężkiego. Cena dwutlenku węgla w Kanadzie jest obecnie ustalona na 50 CAD za tonę i ma wzrosnąć do 170 CAD za tonę do 2030 roku. „Limit emisji będzie krytycznym testem dla rządu federalnego – i decydującym momentem dla spuścizny premiera w zakresie zmian klimatycznych” – powiedziała w oświadczeniu Julia Levin, kierownik krajowego programu klimatycznego w Environmental Defense.
  • Amerykańska Komisja Handlu Międzynarodowego odwołała w poniedziałek wysokie cła antydumpingowe i antysubsydyjne na nawozy na bazie saletry mocznikowo-amonowej z Rosji oraz Trynidadu i Tobago, stwierdzając, że import ten nie zaszkodził amerykańskim producentom. Decyzja anuluje niedawno nałożone amerykańskie cła antydumpingowe i antysubsydyjne w wysokości do 132,6% na rosyjskie roztwory azotanu mocznika i 113,5% na taki import z Trynidadu i Tobago.

Woda

  • Poziom wody w niemieckim Renie spadł do wieloletnich minimów, ograniczając ładowność statków o 50% – 70%, ale przy rosnących stawkach za tonę ładunku. Ren jest ważnym szlakiem żeglugowym towarów, w tym zbóż, minerałów, węgla i produktów ropopochodnych, takich jak olej opałowy. „Sytuacja może ulec eskalacji, mimo że dostawy dla przemysłu drogami wodnymi są nadal bezpieczne. Po raz pierwszy tego lata niektóre poziomy wody na Renie spadły poniżej ekstremalnych warunków pogodowych roku 2018” – powiedziało niemieckie stowarzyszenie branżowe BDI. Stowarzyszenie wezwało niemiecki rząd do udzielenia wsparcia finansowego na modernizację krajowej floty śródlądowych dróg wodnych o nowe statki bardziej zdolne do operowania na płytkich wodach.

Kawa

  • Brazylijska Cooxupe, największa na świecie spółdzielnia kawowa, powiedziała, że ​​zbiory na obszarze, na którym działa, zostały zakończone w 42%, czyli na zbliżonym poziomie do analogicznego okresu w 2021 roku.

Cukier

  • Rabobank powiedział w raporcie, że parytet etanolu spadł do 16,3 centa za funt, prawdopodobnie z powodu nadchodzących zmian podatkowych, które obniżą ceny benzyny.
  • Dealerzy twierdzą, że rynek surowy czerpie wsparcie z niedawnych silnych cen cukru białego, które zwykle reagują w pierwszej kolejności na wzrost popytu fizycznego.
  • Dealerzy twierdzą, że niższe ceny etanolu w Brazylii mogą zwiększyć produkcję cukru w ​​regionie środkowo-południowym, ponieważ młyny uważają, że produkcja słodzika jest bardziej opłacalna.

Kakao

  • Dystrybutorzy twierdzą, że popyt na kakao i czekoladę jest lepszy niż oczekiwano i że chociaż obserwuje się jego malejący wzrost, pojawiają się obawy o kolejne zbiory w Afryce Zachodniej. Uprawy w regionie o największej produkcji na świecie rozwijają się dobrze, ale jest mało prawdopodobne, aby utrzyma się to w przyszłości, ponieważ stosowano mniej nawozów.
  • Barry Callebaut poinformował, że wielkość sprzedaży wzrosła o 7,9% w ciągu dziewięciu miesięcy do końca maja. Zauważył jednak, że światowy rynek słodyczy czekoladowych wzrósł w tym okresie tylko o 1,4%.

Sok pomarańczowy

  • Brazylijski eksport soku pomarańczowego wzrósł w sezonie 2021/22 do 1,07 mln ton (+5,33% s/s). „Była to jedna z najtrudniejszych upraw w ostatnich latach, z niewielką podażą pomarańczy w połączeniu z problemami wynikającymi z suszy i mrozu” – powiedział w oświadczeniu Ibiapaba Netto, szef CitrusBR. Przychody z eksportu soku pomarańczowego w latach 2021/22 osiągnęły $1,62 miliarda (+6,95% s/s). Europa przejęła w zeszłym sezonie 63,6% eksportu Brazylii, utrzymując swoją pozycję największego brazylijskiego klienta, mimo że całkowita wielkość wysyłki spadła o 5,6%. Według CitrusBR dane dotyczyły również Wielkiej Brytanii. Chiny były drugim co do wielkości importerem, kupując o 33,6% więcej niż w sezonie 2020/21, wyprzedzając Stany Zjednoczone, które zwiększyły swoje zakupy o 1,2%.

Pszenica

  • Firma doradcza Agritel spodziewa się, że zbiory pszenicy miękkiej we Francji spadną w tym roku do 33,25 mln ton, głównie z powodu mniejszej powierzchni upraw. Szacunki były wyższe niż prognozy francuskiego ministerstwa rolnictwa dotyczące zbiorów pszenicy miękkiej w 2022 r., które wyniosły 32,90 mln ton, co oznacza spadek o 7,2% w porównaniu do 35,43 mln ton zebranych w 2021 r.
  • Wczesne wyniki zbiorów pszenicy w Niemczech charakteryzują się dobrymi plonami i mieszaną jakością, ale nie mają prawdziwych obaw o jakość” – powiedział jeden z handlowców.

Kukurydza

  • W tym tygodniu w Pasie Kukurydzy oczekuje się gorętszej i bardziej suchej pogody, co zwiększy suchość w zachodnim Pasie Kukurydzy i doprowadzi do pewnego zagrożenia w uprawach” – podała firma Maxar.
  • Lipiec jest kluczowym miesiącem pogodowym dla rozwoju upraw kukurydzy w USA.
  • Wiele części Francji doświadczyło w środę burz i opadów deszczu po dwóch dniach rekordowych upałów, ale meteorolog Meteo France ostrzegł, że nie wystarczy to, aby zrekompensować brak opadów widoczny od początku miesiąca. Opady mogą pomóc kukurydzy, która wciąż rozwija się na francuskich polach.

Soja

  • Całkowity import soi przez Chiny wyniósł 8,25 mln ton w czerwcu (-23% r/r). Chiński import soi z Brazylii spadł w czerwcu do 7,24 mln ton (-30,92% r/r). Według danych celnych, w czerwcu dostawy ze Stanów Zjednoczonych wyniosły 773 114 ton (+1 310% r/r). Przez pierwsze sześć miesięcy roku Chiny sprowadziły 27,71 mln ton brazylijskiej fasoli (+6,05% r/r), a z USA 17,54 mln ton (-18,68% r/r).
  • Soja jest kluczowym miesiącem pogodowym dla rozwoju upraw soi w USA. „Wciąż mamy czas, aby sprawdzić, czy mamy zmiany w prognozie pogody, które sprzyjają rozwojowi strąków (soi) w sierpniu” – powiedział Terry Reilly, starszy analityk ds. surowców w Futures International w Chicago.

Pozostałe zboża

  • Zbiory jęczmienia (w Niemczech) kończą się lepszymi niż oczekiwano wynikami” – powiedział jeden z niemieckich handlowców. Niemieckie zbiory jęczmienia ozimego w 2022 r. wynoszą ~9 mln ton (+2,72% s/s).

Energia elektryczna

  • Zużycie energii w Teksasie ponownie pobije rekordy w tym tygodniu. Electric Reliability Council of Texas (ERCOT), która obsługuje sieć dla ponad 26 milionów klientów, reprezentujących około 90% obciążenia energetycznego stanu, stwierdziła, że ​​ma wystarczające zasoby, aby zaspokoić popyt. W zeszłym tygodniu operator sieci częściowo zaspokoił zapotrzebowanie, prosząc klientów o oszczędzanie energii. Prognozowane zużycie energii przez ERCOT pobije obecny rekord 78 419 megawatów (MW) z 12 lipca, osiągając poziom 81 247 MW w środę.
  • Southwest Power Pool (SPP) obsługuje sieć dla prawie 18 milionów ludzi w 17 stanach od Dakoty Północnej po Teksas, poinformowało, że we wtorek zużycie energii osiągnęło rekordowe 53 121 MW, bijąc rekord 52 028 MW z poniedziałku, 18 lipca 2022.

Ropa naftowa

  • Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Arabii Saudyjskiej zakończyła się bez żadnych zapowiedzi, że królestwo zwiększy produkcję ropy, aby pomóc obniżyć ceny paliw, co jest istotnym bodźcem dla najwyższej inflacji w USA od czterech dekad. W oparciu o czerwcową produkcję Arabii Saudyjskiej w wysokości 10,65 mln baryłek dziennie, szacuje się, że można wyprodukować dodatkowe 1,35 mln baryłek dziennie. Książę Mohammed powiedział w sobotę, że Rijad ogłosił, że do 2027 r. zwiększy swoje moce produkcyjne do 13 mln baryłek dziennie, a „po tym czasie Królestwo nie będzie miało już możliwości zwiększenia produkcji”. Dwa źródła branżowe zakwestionowały ostatnio możliwość osiągnięcia 12 milionów baryłek dziennie. Starsze źródło podało, że Aramco może pompować kolejny milion baryłek dziennie, oprócz około 10,5 miliona baryłek dziennie, które wówczas produkowała, co oznacza, że ​​produkcja nie przekroczy 11,5 miliona baryłek dziennie.
  • Z małymi możliwościami zwiększenia produkcji przez OPEC+, rynek ropy będzie miał trudności z utrzymaniem równowagi w nadchodzących miesiącach, podnosząc w ten sposób ceny” – powiedział Stephen Brennock z PVM.
  • Przed przybyciem Putina do Teheranu National Iranian Oil Company (NIOC) i rosyjski producent gazu Gazprom podpisali memorandum o wartości około $40 miliardów.
  • Rosja domaga się zapłaty w dirhamach Zjednoczonych Emiratów Arabskich za eksport ropy do niektórych indyjskich klientów. Dostawa jest denominowana w dolarach amerykańskich, ale płatność jest wymagana w dirhamach. Co najmniej dwie indyjskie rafinerie już uregulowały niektóre płatności w dirhamach. Faktura wskazywała, że ​​płatności należy dokonać na rzecz Gazprombanku za pośrednictwem Mashreq Bank w Dubaju. Zjednoczone Emiraty Arabskie, dążąc do utrzymania neutralnego stanowiska, nie nałożyły sankcji na Moskwę, a płatności mogą zwiększyć frustrację niektórych na Zachodzie, którzy prywatnie twierdzą, że stanowisko ZEA jest nie do utrzymania i opowiada się po stronie Rosji. Rosyjska firma naftowa Rosneft przepycha ropę przez firmy handlowe, w tym Everest Energy i Coral Energy, do Indii, które są obecnie drugim największym nabywcą ropy po Chinach.
  • Shell rozważa sprzedaż swoich udziałów w dwóch inwestycjach naftowo-gazowych w Zatoce Meksykańskiej, wartych ~$1,5 mld. Potencjalne zbycie niektórych starzejących się aktywów pozwoliłoby firmie skoncentrować się na nowszych i większych polach, w tym na polu Whale w Zatoce Meksykańskiej, które ma rozpocząć produkcję w 2024 r. Shell zaczął zabiegać o zainteresowanie nabywców swoim hubem Auger i 37,5% udziałów w polu Conger, które jest obsługiwane przez Hess Corp. Oba złoża generują około 50 tysięcy baryłek dziennie. Przy wysokich cenach ropy naftowej i gazu ziemnego warunki do badania potencjalnej sprzedaży są korzystne. Jednak zmienność cen utrudnia potencjalnym kupującym i sprzedającym zawieranie transakcji.
  • Chiński eksport benzyny w czerwcu 2022 wyniósł 730 tysięcy ton (-13,1% m/m; -49,66% r/r). W pierwszym półroczu eksport benzyny spadł o -42% r/r. Eksport oleju napędowego w zeszłym miesiącu wyniósł 330 tysięcy ton (+175% m/m; -86,02% r/r). W pierwszym półroczu eksport oleju napędowego spadł o -84% r/r. Całkowity eksport paliw rafinowanych w zeszłym miesiącu, który obejmuje również olej opałowy, był najniższy od stycznia 2017 r. i wyniósł 3,21 mln ton.
  • Brazylijski Petrobras obniży w środę ceny benzyny w swoich rafineriach o około 5%. Prawodawcy federalni i prezydent Jair Bolsonaro wywierają silną presję na kierownictwo firmy, aby obniżyć ceny na stacjach przed październikowymi wyborami. Rząd zapewnił już pewną ulgę konsumentom, skutecznie ograniczając stanowe podatki paliwowe i dotując kierowców ciężarówek, kluczowego okręgu wyborczego Bolsonaro. „Spadek ten jest zgodny z międzynarodowymi cenami referencyjnymi, które ustabilizowały się na niższym poziomie dla benzyny, i jest zgodne z polityką cenową Petrobras” – podała firma.
  • Brazylijski państwowy koncern naftowy Petrobras zaplanował w poniedziałek na 19 sierpnia walne zgromadzenie akcjonariuszy w celu rozpatrzenia nowej listy proponowanych członków zarządu. Akcjonariusze firmy będą głosować za wyborem ośmiu nowych członków rady dyrektorów, w tym nowego proponowanego przewodniczącego, Gileno Gurjao Barreto. Oczekuje się, że Caio Paes de Andrade, który objął stanowisko dyrektora generalnego giganta naftowego od Jose Mauro Coelho, również zostanie potwierdzony na stanowisku.Coelho zrezygnował pod koniec czerwca pod naciskiem prezydenta Jaira Bolsonaro.
  • Ze statku dostarczającego paliwo na wyspę Great Exuma na Bahama wyciekło 30 tysięcy galonów w tym tygodniu. Exuma słynie z plaż z białym piaskiem i krystalicznie błękitnymi wodami. Jeszcze nie oceniono wpływu wycieku na środowisko. Paliwo było dostarczane przez statek o nazwie Arabian, a paliwo zostało zakontraktowane przez firmę z Bahamów o nazwie Sun Oil.
  • Amerykańskie dostawy benzyny w tygodniu kończącym się 15 lipca wyniosły 8,5 mln baryłek dziennie (-7,6% r/r), co jest skutkiem niskiego popytu.
  • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o -0,446 mln baryłek, do 426,6 mln baryłek, prognozowano wzrost o +1,4 mln baryłek.
  • Eksport ropy z USA w ubiegłym tygodniu wzrósł do 3,8 mln baryłek dziennie.

Gaz ziemny

  • Rosyjski Gazprom powiedział klientom w Europie, że nie może zagwarantować dostaw gazu ze względu na „nadzwyczajne” okoliczności. W liście z 14 lipca rosyjski państwowy monopolista gazowy ogłosił, że z mocą wsteczną ogłasza działanie siły wyższej w dostawach datowanych na 14 czerwca. List wzmocnił obawy Europy, że Moskwa może zatrzymać rurociąg w odwecie za sankcje nałożone na Rosję w związku z wojną na Ukrainie, pogłębiając kryzys energetyczny, który grozi pogrążeniem kontynentu w recesji. „Brzmi to jak pierwsza wskazówka, że ​​dostawy gazu przez NS1 prawdopodobnie nie zostaną wznowione po zakończeniu 10-dniowej konserwacji. W zależności od tego, jakie „nadzwyczajne” okoliczności mają na celu ogłoszenie siły wyższej i czy są to kwestie techniczne, czy bardziej polityczne, może to oznaczać kolejny krok w eskalacji między Rosją a Europą/Niemcami” – powiedział Hans van Cleef, starszy ekonomista ds. energii w ABN Amro. Obecnie Gazprom informuje, że tranzyt wróci 21 lipca, choć prawdopodobnie na poziomach sprzed corocznej konserwacji. Władimir Putin ostrzegł, że rosyjskie dostawy przesyłane największym gazociągiem do Europy mogą zostać jeszcze bardziej ograniczone, a nawet mogą się zatrzymać.
  • Unia Europejska rozważa dobrowolne obniżenie zużycia gazu przez kraje członkowskie już od sierpnia, by zredukować wpływ spadku transferu gazu z Rosji. Obniżka zużycia gazu ma wynieść 15% względem średniego zużycia gazu w latach 2016-2021 w okresie od sierpnia do marca. „Rosja nas szantażuje. Rosja używa energii jako broni. Dlatego w każdym razie, niezależnie od tego, czy chodzi o częściowe, poważne odcięcie rosyjskiego gazu, czy całkowite odcięcie rosyjskiego gazu, Europa musi być gotowa” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Ewentualne odgórne narzucenie ograniczenia zużycia musi być zatwierdzone przez kraje członkowskie podczas spotkania ministrów 26 lipca.
  • Zapasy gazu w Europie 17 lipca 2022:

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Gazprom Singapur nie dostarczył niektórych ładunków skroplonego gazu ziemnego (LNG) do indyjskiej firmy państwowej GAIL Ltd oraz powiedział, że może nie być w stanie zaspokoić dostaw w ramach długoterminowej umowy, poinformowały trzy źródła. Źródła nie podały, dlaczego Gazprom Marketing and Trading Singapore (GMTS) nie dostarczył dostaw. Globalna konkurencja o superschłodzone paliwo i niskie zapasy spowodowały gwałtowny wzrost azjatyckich cen LNG.
  • Kanada wysłała 17 lipca samolotem do Niemiec turbinę do gazociągu Nord Stream po zakończeniu prac remontowych. Turbina obsługiwana przez niemiecką firmę Siemens Energy dotrze do Rosji, jeśli nie będzie problemów z logistyką i odprawą celną, około 23-25 lipca. „Chociaż okres konserwacji NS1 kończy się w czwartek, możliwe jest, że przez jakiś czas pojawią się trudności w dostawach. Bez względu na to, jakie rosyjskie plany dostaw na jesień i zimę, możemy nie zobaczyć tego w pełni w ciągu najbliższych kilku dni i tygodni. Częściowo może to być polityka, a część może być sprawna, ponieważ naprawa turbin może trochę potrwać, zanim będzie w pełni zintegrowane, a przynajmniej takie mogłoby być twierdzenie” – powiedzieli analitycy Deutsche Bank.
  • Piąty pływający terminal ciekłego gazu ziemnego (LNG) zostanie zbudowany w Niemczech przez prywatne konsorcjum, oprócz czterech już zaplanowanych przez rząd. Piąty terminal, który ma znajdować się w Lubminie, około 250 km na północ od Berlina, powinien powstać do końca tego roku, według ministerstwa gospodarki. Pływające terminale to zasadniczo tankowce do przewozu skroplonego gazu, które mogą samodzielnie przywrócić paliwo do stanu gazowego, co oznacza, że ​​nie jest wymagany kompletny port. Wilhelmshaven i Brunsbuettel, oba położone na północny zachód od Bremy, mają rozpocząć działalność już tej zimy. Terminale w Stade i Lubminie nie będą gotowe do eksploatacji najwcześniej do końca 2023 r.
  • Australijski Operator Rynku Energii (AEMO) wydał we wtorek zawiadomienie, w którym stwierdził, że w okresie od 19 lipca do 30 września w stanach Wiktoria, Nowa Południowa Walia, Południowa Australia i Tasmania zidentyfikował „zdarzenie wyzwalające” niedobór gazu. To dopiero drugi raz, po podobnym wydarzeniu w czerwcu, operator rynku musiał powołać się na tak zwaną gwarancję dostaw gazu, która pozwala mu naciskać na eksporterów LNG w stanie Queensland, aby skierowali gaz na rynek krajowy. Trzy zakłady LNG na wschodnim wybrzeżu, do których zwraca się operator rynku, są prowadzone przez Shell Plc, ConocoPhillips i Santos. Niedobór powstał ze względu na znacznie wyższe niż zwykle zapotrzebowanie na gaz do produkcji energii w związku z licznymi przestojami w elektrowniach węglowych w tym samym czasie, gdy w południowo-wschodnich stanach, które potrzebują gazu do ogrzewania domów, dotknęło zimno. Wysoki popyt spowodował szybkie wyczerpanie magazynu gazu Iona w Victorii, powiedział AEMO. „AEMO oczekuje, że gwarancja dostaw gazu i zagrożenie dla mechanizmów bezpieczeństwa systemu będą musiały obowiązywać do 30 września 2022 r. lub do czasu, gdy dostawy gazu będą wystarczające, a zagrożenie dostaw gazu spowodowane wyczerpaniem zapasów magazynowych Iona ustąpi” – podało AEMO. „Sytuacja zarówno w sektorze gazu, jak i energii elektrycznej pozostaje niestabilna, a wiele czynników ryzyka wciąż się utrzymuje” – powiedział we wtorek dyrektor generalny AEMO Daniel Westerman.
  • Shell zapowiedział klientom, że nie będzie w stanie dostarczać ładunków LNG z australijskiego Prelude LNG z powodu akcji protestacyjnej, która została przedłużona do 21 lipca.
  • Peru LNG, które zazwyczaj ładuje pięć do sześciu ładunków miesięcznie, na skutek awarii nie ładuje od 26 czerwca. Usunięcie awarii ma potrwać do końca lipca.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 100,9 mld stóp sześciennych (+0,7 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 100,1 bcfd.
  • Produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w lipcu 2022 wyniosła 96,1 mld stóp sześciennych (+0,84% m/m) dziennie gazu ziemnego.
  • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w lipcu wyniósł średnio 11,1 bcfd (-0,89% m/m).

Energia odnawialna

  • Amerykańska firma fotowoltaiczna GAF Energy otworzy nową fabrykę w Teksasie, aby produkować dachówki słoneczne w kraju, a nie w Azji. Ogłoszenie pojawia się w związku z rosnącymi obawami USA dotyczącymi uzależnienia od chińskich produktów solarnych w branży uważanej za kluczową dla osiągnięcia celów związanych ze zmianą klimatu w USA. GAF Energy poinformował, że buduje obiekt o wartości $100 milionów w Georgetown w Teksasie, który zwiększy jego krajową zdolność produkcyjną do 300 megawatów rocznie, w porównaniu z dzisiejszymi 50 MW. Istniejący zakład firmy znajduje się w San Jose w Kalifornii, gdzie znajduje się jej siedziba główna. Nowy zakład zatrudni 260 osób a produkcję rozpocznie w czwartym kwartale przyszłego roku.

Węgiel

  • Australijska spółka Whitehaven Coal Ltd, największy niezależny wydobywca węgla w Australii, odnotowała wzrost produkcji w Q2 2022 do 6,4 mln ton (+16,9% r/r). To spory wzrost po miesiącach zmagań z przestojami w Narrabri z powodu dodatkowych napraw sprzętu ścianowego oraz wyzwań operacyjnych z powodu powodzi i niedoborów siły roboczej w kopalniach spowodowanych przez COVID-19. W roku obrotowym 2022 oczekuje, że zysk przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i amortyzacji (EBITDA) wyniesie około $2,04 mld (+1 400% r/r). „Poprawa wyników operacyjnych w połączeniu z rekordowo wysokimi cenami węgla będą stanowić podstawę naszego najmocniejszego w historii całorocznego wyniku” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Paul Flynn. Jednak Whitehaven zaznaczyła, że ​​ogólne niedobory siły roboczej „pozostają kluczowym wyzwaniem” dla jej działalności.
  • Yancoal Australia Ltd poinformował o obniżeniu prognozy produkcji na 2022 r., obwiniając powodzie w Nowej Południowej Walii i niedobory siły roboczej wywołanymi przez COVID-19. Ulewne deszcze w Nowej Południowej Walii (NSW) pozostawiły działalność wydobywczą w stanie zawieszenia. Yancoal, który może zostać przejęty przez chińską firmę Yankuang Energy oczekuje obecnie 31-33 mln ton (Mt) nadającego się do sprzedaży węgla w całym roku, w porównaniu z wcześniejszą prognozą 35 -38 Mt. Wzrosły również koszty, szacowane obecnie na $84 – $89 za tonę, podczas gdy wcześniejsze prognozy zakładały $71 – $76 za tonę. „Utrata produkcji Yancoal jest częścią ogólnosektorowych zakłóceń po stronie podaży, które wraz z globalną niepewnością energetyczną nadal wpływają na ceny na międzynarodowych rynkach węgla. Chociaż może występować zmienność cen, przewidujemy, że ceny węgla utrzymają się (na wysokich poziomach) do końca roku” – powiedział dyrektor generalny David Moult. Średnia cena sprzedaży tony węgla przez firmę w pierwszej połowie 2022 roku to $314/tonę (+234% r/r).

Uran

  • Ministerstwo Gospodarki poinformowało w poniedziałek, że Niemcy mogą przedłużyć żywotność trzech pozostałych elektrowni jądrowych, ponieważ poparcie społeczne dla atomu rośnie w obliczu możliwego odcięcia dostaw rosyjskiego gazu. Pozostałe niemieckie elektrownie jądrowe mają zostać zamknięte do końca roku po tym, jak była kanclerz Angela Merkel zobowiązała się do wycofania energii jądrowej po katastrofie elektrowni jądrowej Fukushima w Japonii w 2011 roku. Te trzy elektrownie stanowiły 6% produkcji energii w Niemczech w pierwszym kwartale 2022 roku. Pierwsza ocena przeprowadzona przez ministerstwa środowiska i gospodarki w marcu nie zalecała przedłużenia żywotności elektrowni, powołując się na wyzwania prawne, licencyjne i ubezpieczeniowe, potrzebę szeroko zakrojonych i prawdopodobnie kosztownych kontroli bezpieczeństwa oraz brak prętów paliwowych do utrzymania elektrowni. Jednak spadające dostawy rosyjskiego gazu do Niemiec przez gazociąg Nord Stream 1 ośmieliły głosy proatomowe w Niemczech i Europie w obliczu budzącego obawy kryzysu elektryczności tej zimy. Ministerstwo poinformowało, że operatorzy sieci energetycznych zwrócili się o drugą ocenę opłacalności energetyki jądrowej. „Teraz ponownie obliczymy, a następnie podejmiemy decyzję na podstawie jasnych faktów” – powiedział rzecznik ministerstwa. Wyniki mają pojawić się w ciągu kilku tygodni. Nowa ocena weźmie pod uwagę potencjalny wpływ wyższych cen gazu na ceny energii elektrycznej, poważniejsze przerwy w dostawach gazu oraz wstrzymanie produkcji francuskich elektrowni jądrowych. W teście warunków skrajnych uwzględniona zostanie także szczególna sytuacja w południowych Niemczech i Bawarii, gdzie pod koniec roku ma zostać zamknięta elektrownia jądrowa Isar II.
  • Wielka Brytania wyraziła zgodę na budowę planowanej elektrowni jądrowej Sizewell C w południowo-wschodniej Anglii. Elektrownia, która byłaby w stanie wyprodukować 3,2 gigawata energii elektrycznej należy w większości do francuskiego przedsiębiorstwa EDF i ma zostać zbudowana w Sizewell, małej wiosce rybackiej w Suffolk. Wielka Brytania ma nadzieję, że nowa elektrownia atomowa pomoże wzmocnić jej zobowiązanie do większej niezależności energetycznej w dłuższej perspektywie. EDF powiedział, że trwają rozmowy z rządem na temat finansowania projektu i spodziewa się, że podejmie ostateczną decyzję inwestycyjną w 2023 roku, wsparcie rządowe jest w tej chwili szacowane na $120 mln. Rząd powiedział również, że Sizewell może kwalifikować się do finansowania w ramach modelu regulowanej bazy aktywów (RAB), w ramach którego firmy budujące nowe elektrownie byłyby opłacane w fazie budowy, co zmniejszy ich ryzyko rozwoju i pozwoli im zapewnić tańsze finansowanie dla projektu. „Wypróbowany i przetestowany układ finansowania, który proponujemy, oznacza, że ​​płacąc niewielką kwotę podczas budowy, konsumenci odniosą korzyści w dłuższej perspektywie” – powiedziała w oświadczeniu Julia Pyke, dyrektor ds. finansowych Sizewell C.

Kamienie szlachetne

  • Rosyjska kopalnia diamentów Alrosa zamierza dokonać wypłaty za dwie euroobligacje o wartości $500 milionów w rublach, po tym, jak sankcjonowana firma nie była w stanie dokonać płatności w dolarach amerykańskich. Alrosa powiedział, że „okazała się technicznie niemożliwa” obsługa długu „w wyniku sankcji nałożonych” na firmę przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską i Wielką Brytanię. Zachodnie sankcje nałożone na rosyjską infrastrukturę finansową sprawiły, że wiele rosyjskich spółek notowanych na giełdzie nie jest w stanie obsłużyć swojego zadłużenia zagranicznego, popychając je w stan techniczny bankructwa, mimo posiadania środków i chęci wywiązania się ze swoich zobowiązań. Alrosa powiedziała, że ​​jest „w pełni zaangażowana w spłatę swoich zobowiązań płatniczych w ramach euroobligacji” i „podejmowała wszelkie możliwe kroki i środki w celu ochrony” posiadaczy obligacji. Wezwał również zagranicznych dłużników do wywierania nacisku na władze na Zachodzie, aby przyznały specjalne licencje, które umożliwiłyby im otrzymywanie płatności obligacji za pośrednictwem zachodnich systemów płatniczych.
  • Petra Diamonds odnotowała wzrost rocznych przychodów do $585,2 mln (+44% r/r), napędzany wyższymi cenami klejnotów, wzrostem cen wyjątkowych kamieni i rekordowym popytem na biżuterię w Stanach Zjednoczonych. Firma, która prowadzi trzy kopalnie w RPA i jedną w Tanzanii, sprzedała o 11% mniej diamentów w roku obrotowym zakończonym 30 czerwca, , ale została wzmocniona przez wzrost cen diamentów o 41,5% i silny popyt detaliczny na biżuterię w USA. Sprzedaż wyjątkowych kamieni – które firma definiuje jako surowe diamenty o wartości co najmniej $5 milionów wzrosła do 89,1 miliona (+44% r/r). Petra powiedziała, że ​​chociaż rynek diamentów był silny, niepewność makroekonomiczna spowodowana wzrostem inflacji może potencjalnie osłabić popyt i zwiększyć koszty operacyjne. „Bardzo ściśle monitorujemy wzrost kosztów w naszej działalności, ale nasze stosunkowo niskie zużycie paliwa, zdyscyplinowane zarządzanie kosztami, trzyletnie umowy o pracę do czerwca 2024 r. i ekspozycja na słabszy randa południowoafrykański pomogą nam lepiej zaabsorbować tę presję kosztową” – powiedział CEO Petry, Richard Duffy.
  • Producent drogocennych klejnotów Gemfields poinformował w środę o ataku w pobliżu kopalni rubinów w północnej prowincji Cabo Delgado w Mozambiku. Ataki nie zatrzymały pracy kopalni. Gemfields, którego 75% własnością Montepuez Ruby Mining Limitada (MRM) wyprodukowała 83 990 karatów rubinów premium w 2021 r. i wygenerowała $827,1 mln ze sprzedaży od 2014 roku. „Atak podobno miał miejsce na terenie wioski Muaja, oddalonej o około 30 kilometrów (18,64 mil) drogi od MRM. Podobno duża liczba ludzi przenosi się do Nanhupo i Namanhumbir, gdzie znajdują się operacje wydobywcze” – powiedział Gemfields w oświadczeniu. Atak był bliżej kopalni niż poprzednie incydenty, poinformowała firma.

Złoto

  • Inwestorzy w złoto są teraz trochę optymistyczni, ponieważ debata toczy się teraz między podwyżką o 50 a 75 punktów bazowych (pb) przez FED. Wcześniej rynek oczekiwał, że wysoka inflacja popchnie FED do podwyżki o 100 pb.
  • Wydaje się w tej chwili, że atrakcyjną pozycją dla traderów złota jest przygotowanie się do ożywienia, ponieważ $1650 do $1700 wydaje się być dobrym dołem średnioterminowym” – powiedział David Jones, główny strateg rynkowy w Capital.com.
  • China Construction Bank Corp poinformował, że zawiesi niektóre rodzaje handlu złotem i srebrem dla klientów, począwszy od 15 sierpnia.
  • Szwajcaria importowała w czerwcu z Rosji 284 kg złota (-90,53% m/m). Dostawy wzbudziły wątpliwości, czy szwajcarskie firmy mogą pomagać w finansowaniu inwazji Moskwy na Ukrainę – czemu zaprzeczają główne rafinerie w Szwajcarii. Rosja jest drugim co do wielkości producentem złota na świecie, a Szwajcaria to największy ośrodek rafineryjny. Szwajcarski rząd poinformował w zeszłym miesiącu, że rosyjskie złoto importowane w maju pochodziło z Rosji, ale zostało wysłane z Wielkiej Brytanii. Powiedzieli, że urzędnicy celni sprawdzają, czy import naruszył jakiekolwiek sankcje. Wielka Brytania jest skarbcem i centrum handlu złotem i przechowuje setki ton złota wyprodukowanego w Rosji przed inwazją na Ukrainę. Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Japonia i Kanada uzgodniły zakaz importu nowego rosyjskiego złota w zeszłym miesiącu, a Komisja Europejska zaproponowała podobne sankcje w zeszłym tygodniu. Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców zablokowało w międzyczasie handel w Londynie złotem wyprodukowanym w Rosji po 7 marca, ale twierdzi, że złoto wyprodukowane przed tą datą nadal może być przedmiotem handlu. „W Szwajcarii nie ma miejsca na rosyjskie złoto, które służy do finansowania wojny” – powiedział w zeszłym tygodniu Robin Kolvenbach, dyrektor generalny szwajcarskiej rafinerii Argor Heraeus. Valcambi, inna szwajcarska rafineria, poinformowała, że „nigdy nie przyjęła dostaw złota wyprodukowanego w Rosji po 7 marca 2022 r.
  • Polymetal rozważa sprzedaż swoich rosyjskich aktywów w celu skupienia się na działalności w Kazachstanie. Notowany na giełdzie w Londynie, skoncentrowany na Rosji Polymetal nie był bezpośrednio celem zachodnich sankcji nałożonych na Moskwę po tym, jak Rosja wysłała wojska na Ukrainę w lutym. Jednak, podobnie jak w przypadku innych rosyjskich producentów surowców, ucierpiała, ponieważ zachodnie banki i spedytorzy ograniczyli kontakty z rosyjskimi firmami, nawet jeśli nie są one prawnie związane przepisami o sankcjach. Potencjalna transakcja byłaby częścią szerszej strategii firmy, która ma na celu „odbezpieczenie bieżącej działalności”. Jej aktywa w Kazachstanie wytwarzają ponad 500 000 uncji trojańskich złota rocznie, generując $984 mln w 2021 roku, przy sumarycznych przychodach spółki na poziomie $2 900 mln. Górnik ma nadzieję, że odciążenie rosyjskich aktywów może wzmocnić pozycję Polymetal na globalnych rynkach kapitałowych, umożliwiając ponowne wejście na indeksy giełdowe, z których został usunięty po 24 lutego.

Srebro

  • Srebro czerpie korzyści z ciągłego wzrostu chińskiego zainteresowania białym metalem. Jednak doniesienia, że ​​główne chińskie banki zawieszają inwestorów w zajmowaniu nowych pozycji w złocie i srebrze do sierpnia, zaciemniają perspektywę dla tego sygnału” – podało TD Securities. Wpis o fundamentach rynku złota możecie znaleźć tu.

Platyna i pallad

  • Rosyjska firma Atomyze wprowadziła na rynek pierwszy cyfrowy token oparty na palladzie produkowanym przez Nornickel. Atomyze była pierwszą rosyjską firmą, która uzyskała zgodę na wymianę aktywów cyfrowych w lutym, podczas gdy bank centralny od dawna wyraża sceptycyzm wobec kryptowalut. „Pojawienie się pierwszego tokena przemysłowego w Rosji oznacza wejście rosyjskiej gospodarki w nowy okres – erę tokenizacji. W przeciwieństwie do niezabezpieczonej kryptowaluty, w której technologia blockchain jest wykorzystywana do maksymalizacji anonimowości użytkownika, tokeny przemysłowe i inne są zabezpieczone aktywami fizycznymi, a wykorzystanie technologii blockchain zapewnia bezpieczeństwo transakcji” – powiedział biznesmen Władimir Potanin w oświadczeniu swojego Interros Holding, jednego z inwestorów Atomyze i największego udziałowca producenta metali Nornickel. Rosyjski bank Rosbank, w którym Interros również posiada udziały, oraz broker Vector X, stali się pierwszymi inwestorami na platformie, poinformował Atomyze.

Miedź

  • W bardzo krótkim okresie prawie wszystko wygląda na wyprzedane i bardzo podatne na odciążenie” – powiedział o metalach analityk Macquarie, Marcus Garvey.
  • Globalna spółka wydobywcza BHP Group prawdopodobnie ponownie rozważy swoje plany inwestycyjne w Chile, największym na świecie producencie miedzi, jeśli rząd wprowadzi podwyżki podatków od górnictwa. Firma została zacytowana przez gazetę El Mercurio w oświadczeniu, że wyższe podatki sprawią, że Chile będzie droższe niż inne czołowe jurysdykcje górnicze, takie jak Australia, Kanada i sąsiednie Peru. „Mamy poważne obawy w związku z nowymi tantiemami. Jeśli proponowana tantiema (podwyżka) się zmaterializuje, będziemy musieli ponownie ocenić nasze plany inwestycyjne w Chile” – powiedziała firma. BHP jest głównym graczem w Chile, gdzie prowadzi największą na świecie kopalnię miedzi, znaną jako Escondida. W kwietniu BHP powiedział, że jest gotów zainwestować kolejne $10 miliardów w Chile na przestrzeni lat, ale tylko wtedy, gdy warunki regulacyjne i fiskalne będą odpowiednie. Chilijski minister finansów Mario Marcel powiedział, że podnoszenie tantiem za wydobycie jest jego „priorytetem numer jeden” i głównym celem lewicowej administracji, która została zainaugurowana na początku tego roku. Rząd chce wykorzystać dochody z podatków na finansowanie programów socjalnych. Inni globalni górnicy działający w Chile to Glencore, Anglo American, Freeport McMoRan i Antofagasta.
  • Chilijska Antofagasta Plc obniżyła docelową roczną produkcję miedzi do 640-660 000 ton, w wyniku wycieku w podziemnym rurociągu transportującym koncentrat z flagowego projektu, w połączeniu z brakiem wody w kopalni. Kopalnia Los Pelambres w zeszłym roku odpowiadała za 45% produkcji grupy. Wcześniejsze prognozy mówiły o wydobyciu na poziomie 660-690 000 ton. „Znaczący spadek cen miedzi od początku czerwca wzmocnił nasze zaangażowanie w kontrolę kosztów, szczególnie w okresie wyższych cen nakładów i ogólnej inflacji” – powiedział dyrektor generalny Iván Arriagada.
  • PolyMet Mining Corp i Teck Resources Ltd poinformowały, że utworzą spółkę joint venture, aby rozwijać swoje projekty wydobycia miedzi i niklu w Minnesocie. Nowa firma, znana jako NewRange Copper Nickel LLC, będzie dzielić koszty rozwoju dwóch proponowanych kopalń, których celem jest produkcja metali wykorzystywanych do produkcji pojazdów elektrycznych i innych ekologicznych technologii. „To partnerstwo po prostu wydawało się naturalnym dopasowaniem. To świetna okazja dla północnej Minnesoty, aby naprawdę stać się centralnym punktem produkcji metali do akumulatorów pojazdów elektrycznych” – powiedział w wywiadzie dyrektor generalny PolyMet, Jon Cherry. Cherry powiedział, że nowa firma skorzysta z doświadczenia technicznego Teck w budowaniu kopalń i doświadczenia PolyMet w uzyskiwaniu zezwoleń na kopalnie w USA. Projekt NorthMet firmy PolyMet ma kosztować około 1 miliarda dolarów i jest najbardziej zaawansowaną z dwóch proponowanych kopalni, ponieważ otrzymał wszystkie pozwolenia, chociaż trzy są kwestionowane w sądzie. Projekt Mesabi firmy Teck nie został jeszcze w pełni zbadany i obecnie nie posiada zezwolenia na rozwój. Oba projekty znajdują się w regionie Iron Range w Minnesocie, który ma długą historię wydobycia rudy takonitu. NewRange Copper Nickel LLC ma uzyskać w pierwszym etapie kapitał $170 mln. Firma Teck wydobywa cynk, miedź i szereg metali w Kanadzie, Chile i na Alasce. PolyMet nie planuje skupiać się na rozwoju innych kopalń, powiedział Cherry.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Poszczególne metale tak naprawdę nie kierują się własnymi fundamentami. Czynniki makro napędzają obecnie metale. Perspektywy wzrostu pogorszyły się… ceny mogą jeszcze nieco spaść, jest tam dynamika, ale ustabilizują się dość szybko na tych niższych poziomach” – powiedziała Caroline Bain, główny ekonomista ds. surowców w Capital Economics.
  • Popyt na surowce (w Chinach) spadł z powodu zmniejszenia produkcji w hutach” – napisali analitycy Sinosteel Futures w notatce.
  • Rosnąca liczba nabywców domów w Chinach zagroziła, że ​​przestanie spłacać kredyty hipoteczne za wstrzymane projekty nieruchomości, pogłębiając kryzys na rynku nieruchomości, który już uderzył w gospodarkę. „Gwałtowna eskalacja odmów spłaty kredytów hipotecznych podkreśla znaczenie wsparcia politycznego dla ożywienia zaufania nabywców mieszkań i ustabilizowania cen mieszkań” – napisali analitycy J.P.Morgan w notatce. Sektor nieruchomości w Chinach odpowiada za około jedną czwartą krajowego popytu na stal. W Chinach regulatorzy zintensyfikowali wysiłki, aby zachęcić kredytodawców do udzielania kredytów na kwalifikujące się projekty nieruchomościowe, ponieważ nękany sektor nieruchomości stanął w obliczu nowych zagrożeń związanych z rosnącym bojkotem spłat kredytów hipotecznych na niedokończone domy. Chiński bank centralny zintensyfikuje wdrażanie „ostrożnej polityki pieniężnej”, aby wspierać realną gospodarkę.
  • Japońska firma Nippon Steel Corp, drugi co do wielkości na świecie producent stali 5401.T, niedawno zakupiła dostawę skroplonego gazu ziemnego (LNG) po najwyższej cenie, jaką kiedykolwiek zapłacono w tym kraju: po $41/mmBtu z dostawą we wrześniu, co oznacza zakup za $131 – $135 mln. Uboga w zasoby Japonia stoi w obliczu historycznego ryzyka dla bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ napięcia z Moskwą nasilają się, zwiększając zagrożenie przerwaniem dostaw gazu w czasie, gdy globalna podaż jest napięta, a ceny spotowe są wysokie.
  • Kierowane przez Chińczyków Winning Consortium Simandou (WCS) wysłało pracowników na przymusowych urlopach z perspektywą zwolnień, jeśli spór z rządem Gwinei o infrastrukturę dla ogromnego projektu żelaznego nie zostanie rozwiązany. Minister kopalń Gwinei 3 lipca nakazał wstrzymanie wszelkich prac nad projektem Simandou – największym na świecie niezagospodarowanym złożem rudy żelaza – po tym, jak WCS i Rio Tinto nie ustaliły w terminie współpracy z rządem. To wspólne przedsięwzięcie ma objąć infrastrukturę kolejową i portową, z której firmy będą korzystać przy eksporcie rudy żelaza. WCS zmusił pracowników do wzięcia miesięcznego urlopu, a jeśli po tym czasie projekt nie zostanie wznowiony, zostaną zwolnieni, powiedział jeden z pracowników, dodając, że rozkaz przerwania pracy nadszedł w ostatniej chwili. „Byliśmy w drodze do pracy, kiedy kazano nam zawrócić” – powiedział.
  • Produkcja rudy żelaza przez brazylijskie Vale S.A. wyniosła w Q2 2022 74,11 mln ton (-1,2% r/r).
  • Produkcja niklu przez brazylijskie Vale S.A. wyniosła w Q2 2022 34 800 ton (-16,1% r/r).
  • International Nickel Study Group (INSG) podało, że światowy rynek niklu zwiększył swoją nadwyżkę do 20 700 ton w maju (+546,9% m/m). W ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku światowy rynek wykazywał nadwyżkę 16 100 ton w porównaniu z deficytem 97 500 ton w tym samym okresie 2021 r.
  • Australijska firma Lynas Rare Earths Ltd osiągnęła w Q2 2022 przychody na poziomie $199,97 mln (-10,13% q/q; +58% r/r). Produkcja tlenków metali spadła w Q2 2022 o -26,2%, ponieważ firma doświadczyła zakłóceń w dostawach wody w Malezji. Spółka odnotowała również kwartalną produkcję 1579 ton neodymu i prazeodymu (-6,4% q/q).
  • Chiński import aluminium w czerwcu spadł do 187 362 ton (-0,6% m/m; -36,3% r/r). Import aluminium do Chin, największego na świecie producenta i konsumenta tego metalu, wyniósł w pierwszym półroczu 1,08 miliona ton (-25,9% r/r).
  • Chiny wyprodukowały w czerwcu 3,39 miliona ton aluminium pierwotnego (-0,88% m/m; +3,2% r/r). W połączeniu z rosnącą podażą był słaby popyt na metal lekki z jego kluczowymi sektorami użytkowników końcowych: nieruchomościami i branżą motoryzacyjną. Druga co do wielkości gospodarka świata odnotowała gwałtowne spowolnienie wzrostu gospodarczego w drugim kwartale, z przyrostem zaledwie 0,4% rok do roku. Poza Chinami produkcja aluminium została ograniczona przez trwający kryzys energetyczny.
  • International Aluminium Institute (IAI) podało, że czerwcowa produkcja aluminium wyniosła 5,65 mln ton (+1,95% r/r). Szacunkowa chińska produkcja wyniosła w czerwcu 3,33 mln ton.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *