aktualności – 9 stycznia 2023

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

dziś z przyczyn czysto technicznych (support już działa)
programu nie będzie!

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 9 stycznia 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Iracki sąd najwyższy wydał nakaz aresztowania byłego prezydenta USA Donalda Trumpa za zabójstwo na irackiej ziemi dowódcy irańskich sił Quds, Kasema Soleimaniego. Soleiman jak i druga ofiara: dowódca Ludowych Sił Mobilizacyjnych (PMF) w Iraku, zginęli w ataku dronów w styczniu 2020 r. w pobliżu lotniska w Bagdadzie. Ta operacja doprowadziła do irańskich ataków na amerykańską bazę Aia Al-Assad w Iraku. Nakaz aresztowania oskarża Trumpa o morderstwo z premedytacją.Chociaż nakaz jest wyraźnie symboliczny, skazanie tego rodzaju wiąże się z karą śmierci. Sąd powiedział, że śledztwo w sprawie zabójstw wciąż trwa, podał AP.
 • Właśnie opublikowano rozmowę ze mną na temat rynków surowcowych w 2023 roku na kanale YT Finansowa Płotka. Serdecznie polecam!
 • Organizacja ds. żywności ONZ (FAO) poinformowało, że indeks benchmarku spadł dziewiąty miesiąc z rzędu do 132,4 punktu, w porównaniu do 135,00 punktu po korekcie w listopadzie.Listopadowy wynik wynosił wcześniej 135,7 pkt. „Spokojniejsze ceny artykułów żywnościowych są mile widziane po dwóch bardzo niestabilnych latach” – powiedział główny ekonomista FAO Maximo Torero. Spadek indeksu w grudniu był spowodowany spadkiem międzynarodowych cen olejów roślinnych, wraz z pewnymi spadkami cen zbóż i mięsa, ale złagodzony przez nieznaczne wzrosty cen cukru i nabiału, podała FAO. W 2022 r. cztery z pięciu podindeksów żywności FAO – zboża, mięso, nabiał i oleje roślinne – osiągnęły rekordowe poziomy, podczas gdy piąty, cukier, był najwyższy od 10 lat.
 • Gwałtowna zmiana polityki „zero COVID” w Chinach prawdopodobnie przyniesie bardzo negatywne skutki dla kraju. Wiele chińskich domów pogrzebowych i szpitali twierdzi, że są przytłoczone liczbą zarażonych, a międzynarodowi eksperci ds. zdrowia przewidują co najmniej milion zgonów związanych z COVID-19 w Chinach w tym roku.
 • Ukraińskie gospodarstwa zebrały 49,5 mln ton zboża z 93% przewidywanego obszaru według stanu na 6 stycznia 2023. Ministerstwo poinformowało w oświadczeniu, że rolnicy zebrali 10,7 miliona hektarów upraw, przy średniej wydajności ziarna 4,64 tony z hektara.
 • Senalia, operator największego we Francji terminalu eksportowego zboża, zamierza załadować 4,6 miliona ton zbóż w sezonie 2022/23 do 30 czerwca (+14% s/s). Francja jest największym producentem zboża w Unii Europejskiej, a jej szybkie dostawy pszenicy przyczyniły się do wyższego ogólnego eksportu pszenicy do UE w tym sezonie. Między lipcem a grudniem Senalia załadowała 2,4 miliona ton zbóż w porcie Rouen (+11% s/s). Po tym, jak w pierwszej połowie sezonu Senalia wysyłała głównie pszenicę, Senalia spodziewała się, że jęczmień będzie napędzał jej działalność przez resztę sezonu 2022/23, przy coraz bardziej konkurencyjnych francuskich cenach jęczmienia, które wygrywają sprzedaż do Chin.
 • Indonezyjska państwowa firma nawozowa PT Pupuk Kalimantan Timur planuje w tym roku pierwszą ofertę publiczną (IPO) w Dżakarcie, która może zebrać około $500 milionów. Pupuk Indonezja, krajowa firma z różnymi branżami, od żywności po logistykę, jest właścicielem 99,99% Pupuk Kalimantan Timur, znanego również jako Pupuk Kaltim. Wpływy z IPO zostaną przeznaczone na rozbudowę mocy produkcyjnych, powiedziało jedno ze źródeł. Firma z Kalimantanu ma 13 fabryk, w tym pięć fabryk amoniaku o zdolności produkcyjnej 2,74 miliona ton rocznie i pięć fabryk mocznika produkujących 3,44 miliona ton rocznie. Planowane wejście na giełdę następuje w czasie, gdy Indonezja, największa gospodarka Azji Południowo-Wschodniej, zamierza pozyskać w tym roku 170 bilionów rupii ($10,89 miliarda) na swoich rynkach kapitałowych, w tym IPO jak i instrumenty dłużne. Według Inarno Djajadi, szefa nadzoru rynku kapitałowego w Financial Services Authority, indonezyjski rynek kapitałowy zebrał w zeszłym roku około 260 bilionów rupii.

Kawa

 • Koniec okresu suszy w Brazylii złagodził obawy dotyczące upraw w Brazylii. Ponadto najnowsze dane dotyczące zapasów kawy arabica ICE pokazały kolejny wzrost światowych zapasów” — podał Fitch Solutions.
 • Produkcja mytej kawy arabica w Kolumbii spadła w 2022 roku do 11,1 mln 60-kg worków (-12% r/r). To skutek przedłużającego się sezonu deszczowego w kraju.
 • Prognozy opadów w Brazylii na ten tydzień podnoszą optymizm dotyczący zbiorów.
 • Zapasy kawy w magazynach ICE wzrosły (+15,6k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-24,7k t/t). Zapasy kawy są niższe o -45,25% s/s. 206 704 worków czekało na certyfikację.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Dealerzy powiedzieli, że niektóre fundusze likwidują długie pozycje, a produkcja w Indiach i Tajlandii przekroczyła niektóre prognozy, podczas gdy zmiany w polityce paliwowej rządu brazylijskiego mają zachęcić fabryki trzciny cukrowej do faworyzowania cukru zamiast etanolu.
 • Ukraińscy rolnicy na dzień 6 stycznia 2023 zebrali 9 milionów ton buraków cukrowych z 99% obszaru upraw.

Kakao

 • Największy producent kakao, Wybrzeże Kości Słoniowej, wyeksportowało 99 950 ton surowych ziaren kakaowych w październiku i listopadzie 2022 r. (-47% s/s). Wybrzeże Kości Słoniowej wyeksportowało 95 376 ton półproduktów kakaowych w październiku i listopadzie 2022 r. (+16% s/s).
 • Amerykańska sieć sklepów spożywczych Trader Joe’s została pozwana w ubiegłym tygodniu przez konsumenta, który oskarżył firmę o wprowadzanie w błąd i narażanie kupujących na niebezpieczeństwo, sprzedając ciemną czekoladę zawierającą szkodliwe poziomy ołowiu i kadmu.
 • Zapasy kakao w magazynach ICE spadły (-205,3k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-28,9k t/t). Zapasy są w tym sezonie o +6,24% s/s wyższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Bawełna

 • Zapasy bawełny w USA w listopadzie 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pszenica

 • Ukraińscy rolnicy zakończyli zbiory pszenicy z 2022 roku, osiągając wynik 20,2 mln ton. W 2021 roku Ukraina zebrała 32,2 mln ton pszenicy. Ukraina zasiała ponad 6 milionów hektarów pszenicy ozimej na zbiory w 2022 roku, ale duży obszar został zajęty po inwazji Rosji i tylko 4,9 miliona hektarów zostało zebranych na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę.
 • Oczekuje się, że produkcja pszenicy w Australii wzrośnie do rekordowych 42 milionów ton, ponieważ wyniki końcowej fazy zbiorów wskazują na wyższe plony u drugiego co do wielkości eksportera zboża na świecie. Szacuje się, że Australia Zachodnia, największy kraj eksportujący pszenicę, produkuje 16 milionów ton pszenicy w porównaniu z wcześniejszymi oczekiwaniami na poziomie 13 milionów ton. W grudniu Australijskie Biuro Ekonomii Rolnictwa i Zasobów (ABARES) oszacowało produkcję pszenicy, głównej uprawy zbóż w kraju, na 36,6 mln ton.Jednak większe opady deszczu, które doprowadziły do ​​większych plonów, prawdopodobnie spowodowały, że duża część australijskich upraw przekształciła się w średnią lub poniżej średniej pszenicę na mielenie zamiast wyższej klasy zbiorów przeznaczonych do spożycia przez ludzi. „Część pszenicy niższej jakości może zastąpić pszenicę paszową w racjach żywnościowych dla zwierząt” – powiedział drugi handlarz w Sydney. Uprawy pszenicy w Australii zostały dotknięte przez ulewne deszcze i powodzie pod koniec 2022 r. na wschodnim wybrzeżu, co wpłynęło na jakość.

Kukurydza

 • Zła pogoda dla upraw w Argentynie powinna wesprzeć ceny kontraktów futures na kukurydzę z $6,40 do $6,50 za buszel, powiedział Tomm Pfitzenmaier, analityk Summit Commodity Brokerage. „Sucha pogoda w Argentynie jest ciągłym problemem i będzie czynnikiem wspierającym, dopóki nie nastąpi zmiana w pogodzie” – powiedział Tomm Pfitzenmaier, analityk Summit Commodity Brokerage.
 • Przerób kukurydzy w USA w listopadzie 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Soja

 • Niedawne deszcze wzmocniły zasiewy soi 2022/23 po opóźnieniach wynikających z poważnej suszy, podała giełda zbożowa w Buenos Aires.Według Commodity Weather Group nadchodzące opady zmniejszą obciążenie upraw na obszarach południowych i zachodnich.
 • Mapy pogody z piątkowego poranka wyeliminowały część deszczu, który był prognozowany wcześniej dla Argentyny w tym tygodniu” – powiedział Terry Linn, analityk Linn and Associates w Chicago.
 • Argentyńscy rolnicy sprzedali 80,1% swoich upraw soi z sezonu 2021/22 (-0,4 pp s/s). Zbiory soi w sezonie 2021/22 w Argentynie osiągnęły 44 mln ton.
 • Przerób soi w USA w listopadzie 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pozostałe rośliny oleiste

 • Ukraińscy rolnicy na dzień 6 stycznia 2023 zebrali 10,5 miliona ton nasion słonecznika z 99% obszaru upraw.
 • Szacuje się, że zapasy oleju palmowego w Malezji na koniec grudnia skurczą się do 2,17 mln ton (-5,3% m/m), co jest najniższym poziomem od czterech miesięcy. Według sondażu produkcja spadła o 3% do 1,63 miliona ton, podczas gdy eksport spadł o 1% do 1,5 miliona ton.
 • Zapasy olejów roślinnych w USA w listopadzie 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pozostałe zboża

 • Ukraińscy rolnicy zakończyli zbiory jęczmienia z 2022 roku, osiągając wynik 5,8 mln ton. W 2021 roku Ukraina zebrała 9,4 mln ton jęczmienia.

Ropa naftowa

 • Dodatkowe zezwolenia dla działań Chevronu w Wenezueli nie zwiększą wydobycia w tym kraju, ze względu na fatalny stan infrastruktury wydobywczej i przesyłowej. Wenezuela pompowała średnio tylko 693 000 baryłek dziennie w listopadzie 2022 r. W 2016 roku Wenezuela była trzecim co do wielkości eksporterem ropy naftowej do USA, za Kanadą i Arabią Saudyjską.Rozdarty kryzysem kraj Ameryki Łacińskiej wysłał łącznie 291 milionów baryłek ropy do Stanów Zjednoczonych, co odpowiada średnio 796 000 baryłek dziennie, co odpowiada ośmiu procentom całej ropy importowanej przez drugiego co do wielkości konsumenta paliw kopalnych na świecie.Do 2019 r. import wenezuelskiej ropy naftowej do USA spadł do 33,7 mln baryłek przez cały rok, a następnie do zera w 2020 i 2021 r., ponieważ surowe sankcje gospodarcze nałożone przez administrację Trumpa odcięły Caracas od światowych rynków.
 • Afgański rząd Talibów, który przejął władzę w kraju w sierpniu 2021 roku, podpisał pierwszą umowę międzynarodową z Chinami. Talibowie zawarli 25-letnią umowę z chińską firmą Xinjiang Central Asia Petroleum and Gas Co (CAPEIC) dotyczącą projektu naftowego Amu-daria. Zgodnie z warunkami umowy CAPEIC zainwestuje w Afganistanie $150 milionów rocznie przez następne trzy lata, a następnie $540 milionów rocznie przez następne 22 lata.Talibowie będą mieli 20% udziałów w projekcie, ale będą mogli zwiększyć swój udział do 75%. Projekt naftowy Amu Darya obejmie obszar o powierzchni 4500 kilometrów kwadratowych, który zostanie zbadany w ciągu najbliższych trzech lat, podczas których zostanie wydobyte od 1000 do 20 000 ton ropy. Ropa z Amu-darii będzie rafinowana w kraju, ale rafinerię mają zbudować Chińczycy. Wcześniej szacowano, że basen Amu-darii może zawierać do 87 milionów baryłek ropy. Rosja podpisała w październiku 2022 wstępną umowę z talibami na dostawy kluczowych paliw do Afganistanu – chociaż oficjalnie Rosja uznaje go za grupę terrorystyczną, Iran również wykazał chęć handlu z talibami.
 • Petrobras przygotowuje się na potencjalne ataki na swoją infrastrukturę, po weekendowych atakach na budynki państwowe zwolenników przegranego prezydenta Jaira Bolsonaro.
 • Petrobras zrobił kolejny ważny krok w kierunku niskoemisyjnej przyszłości: podpisał umowę z Oil & Gas Methane Partnership 2.0 (OGMP), globalną inicjatywą koordynowaną przez ONZ, poświęconą ilościowemu określaniu i zarządzaniu emisjami metanu, koncentrując się na kwestiach klimatycznychłagodzenie zmian.
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 6 stycznia 2023 wynosiły 10,166 mln (+24,13% t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA spadły o 3 do poziomu 618 aktywnych punktów, najniższego poziomu od listopada 2022.

Gaz ziemny

 • Chevron U.S.A., spółka zależna firmy Chevron, sfinalizowała wcześniej ogłoszone przejęcie pełnej własności Beyond6, LLC i jej ogólnokrajowej sieci stacji sprężonego gazu ziemnego od założyciela Mercuria Energy Trading i Beyond6 – Andrew Westa.
 • W pierwszym tygodniu stycznia do Niemiec przypłynęła pierwsza dostawa LNG do nowo otwartego, pływającego terminalu Wilhelmshaven. Gaz pochodzi z USA.
 • Norwegia w 2022 roku stała się największym dostawcą gazu ziemnego dla Niemiec, odpowiadając za 33% rynku importowego. Udział Rosji spadł do 22% (z 52% w 2021 roku). Jednocześnie Niemcy drastycznie zmniejszyły zużycie gazu: o 14% w 2022 roku względem 4-letniej średniej. W przemyśle oszczędności sięgnęły 15% względem 4-letniej średniej przez cały rok. W czwartym kwartale oszczędności gazu gospodarstw domowych wyniosły -21% r/r, a przemysłu -23% r/r.
 • Exxon Mobil zasygnalizował kolejny silny zysk operacyjny w wysokości około $15,4 miliarda w czwartym kwartale, zbliżając się do rekordowego wyniku w całym 2022 roku.Ale wstępne wyniki operacyjne potwierdziły, że rok 2022 był najlepszym rokiem finansowym Exxon z zyskami w wysokości około $58 miliardów.Oficjalne wyniki mają zostać ogłoszone 31 stycznia.
 • Pojawiają się pierwsze głosy, że terminal eksportowy Freeport LNG powróci do pracy dopiero w drugim kwartale 2023 roku, jako że firma musi m. in. przeszkolić personel w zakresie nowych procedur przed ponownym uruchomieniem eksportu.
 • Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na lutowe dostawy spadły do $25,00/mmBtu (-10,7% t/t). „Ogólnie brakuje popytu na spoty, nawet przy niższych cenach, ale wzbudziło to pewne zainteresowanie graczy z Azji Południowej. Jeśli trend spadkowy będzie się utrzymywał, możemy zobaczyć spekulacyjne zakupy, które odbiją część nadwyżki w regionie. W najbliższym czasie spodziewam się dalszych spadków, gdy zbliżamy się do chińskiego Nowego Roku Księżycowego, a następnie wzrostu, gdy Chiny stopniowo otwierają się gospodarczo i przemysłowo” — powiedział Toby Copson, globalny szef handlu w Trident LNG.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 121,8 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +9,93% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 120,5 bcfd.
 • Styczniowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 98,2 mld stóp sześciennych dziennie (+1,55% m/m).
 • Styczniowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 11,8 bcfd (-0,84% m/m).
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych spadła o 4 do poziomu 152 aktywnych punktów, najniższego poziomu od czerwca 2022.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 30 grudnia spadły o -221 mld stóp sześciennych (bcf) do 2 891 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -6,7% poniżej 5-letniej średniej.

Energia odnawialna

 • Equinor i RWE poinformowały, że planują rozwój przemysłowego łańcucha wartości do produkcji i wykorzystania niskoemisyjnego wodoru, co pozwoli Niemcom zmniejszyć zależność od energii węglowej, a tym samym zmniejszyć emisję CO2.

Uran

 • Francuskie reaktory jądrowe wracają do pracy. 6 stycznia prąd wytwarzało 73% z 56 reaktorów w kraju. W sierpniu 2022 roku było to tylko 40%.

Złoto

 • Protokoły z grudniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej USA pokazały, że nadal koncentruje się ona na ograniczaniu inflacji, pomimo zgody, że bank powinien zwolnić tempo agresywnych podwyżek stóp procentowych.
 • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Miedź

 • Istnieje dość powszechny pogląd, że ceny surowców wzrosną do końca roku, ale obecny popyt, który jest dość słaby, utrudnia sprawę. Na krótką metę pozostajemy niedźwiedzi, ponieważ jest dużo wahań na rynku, z którymi musimy się najpierw uporać” – powiedział Dan Smith, szef badań w Amalgamated Metals Trading.
 • Popyt na metale przemysłowe jest uderzany przez rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem w Chinach… Wszelkie zyski prawdopodobnie zostaną ograniczone, gdy zbliża się Nowy Rok Księżycowy” – napisali analitycy ING. Obchody Chińskiego Nowego Roku Księżycowego zaczynają się 23 stycznia i potrwają do 27 stycznia 2023.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki. Dziś wyjątkowo z powodów technicznych programu nie ma.

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *