aktualności – 29 czerwca 2023

Ostatnie w czerwcu 2023 roku aktualności wraz z premierą programu surowcowego! Czego możemy się spodziewać po rynkach surowcowych parę dni przed Świętem Niepodległości w USA 4 lipca?

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
aktualności - 29 czerwca 2023

aktualności – 29 czerwca 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Rosyjska państwowa służba statystyczna Rosstat podała, że 249 000 hektarów (4,3%) powierzchni zasiewów zbóż i roślin strączkowych ozimych zostało zniszczonych od 1 czerwca w wyniku suszy, która nawiedziła wiele rosyjskich regionów. Rok wcześniej susza zniszczyła zaledwie 1,0% upraw ozimych. Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa nie koryguje prognoz zbiorów zbóż na ten rok ze względu na fakt, że wiele regionów doświadcza suszy, a wiele regionów ucierpiało z powodu ulewnych deszczy i gradu, powiedział wiceminister rolnictwa Andriej Razin. Zdaniem ministerstwa nowoczesne technologie rolnicze pozwalają rolnikom zmniejszyć zależność od warunków pogodowych. Ministerstwo prognozowało zbiory zbóż na poziomie 123 mln ton w 2023 r., w tym 78 mln ton pszenicy. Łącznie z uprawami ozimymi, obszar zasianych zbóż i roślin strączkowych oszacowano na 28,1 mln hektarów na dzień 1 czerwca (+2,5% r/r).
 • Japonia skłania się ku przedłużeniu środków wsparcia dla rachunków za gaz i energię elektryczną, które wygasają z końcem września. Najbardziej zadłużony rząd na świecie walczy o zakończenie subsydiów dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej w obawie, że może odwrócić wyborców od poparcia premiera Fumio Kishidy. Przedłużenie dotacji utrudniłoby jednak osiągnięcie celu Kishidy, jakim jest doprowadzenie pierwotnej równowagi budżetu państwa, która nie obejmuje kosztów sprzedaży nowych obligacji i obsługi długu, do roku podatkowego kończącego się w marcu 2026 r.
 • Europejski Bank Centralny sygnalizuje, że nie skończył z podwyżkami stóp procentowych. Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde powiedziała we wtorek, że uporczywie wysoka inflacja będzie wymagała od banku unikania ogłaszania zakończenia podwyżek stóp procentowych.Wyższe stopy procentowe mogą mieć wpływ na aktywność gospodarczą i popyt na ropę. „Pomimo obaw o spowolnienie gospodarki w Europie, zamierzają podłożyć płatek metalu ze stopami procentowymi, a to wywiera presję na spadek” – powiedział Phil Flynn, analityk Price Futures Group.
 • Analitycy Citi napisali notatce, że obniżyli swoją prognozę rocznego PKB dla Chin na 2023 r. do 5,5% z 6,1% z powodu „słabego zaufania panującego wśród gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i inwestorów w Chinach”.

Raporty USDA

 • 30 czerwca o 18:00 czasu polskiego poznamy raport USDA o areale zasiewów w tym roku w Stanach Zjednoczonych.
 • Dane z raportu USDA Crop Progress z 26 czerwca 2023:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kawa

 • Zbiory kawy robusta na obszarze, na którym działa spółdzielnia rolników Cooabriel w stanie Espirito Santo w Brazylii, zakończyły się na około 70% areału. „Spodziewamy się, że żniwa zakończą się wcześniej niż zwykle” – powiedział Luiz Carlos Bastianello, prezes Cooabriel. Cooabriel na początku tego roku oszacował, że w tym roku otrzyma około 2 milionów worków od stowarzyszonych rolników.Kwota ta odpowiada około 10% całkowitej produkcji robusty w Brazylii. Około połowa wolumenu, który spółdzielnia spodziewała się otrzymać, dotarła już do jej magazynów.
 • Silne burze podczas rozwoju upraw są najbardziej prawdopodobną przyczyną mniejszej produkcji.
 • Spółdzielnia kawowa w Brazylii, Cooxupe, która specjalizuje się w ziarnach arabiki, podała, że zbiory na obszarach, na których działa (w stanach Minas Gerais i Sao Paulo) osiągnęły 27,8% pól, wyprzedzając ubiegły rok (19,1%) i osiągając najszybsze tempo od 2020 r. (29,1%).

Cukier

 • Nie można zaprzeczyć, że na rynku cukru występują główne problemy po stronie podaży, ale w perspektywie krótkoterminowej odnotowałbym spadające spready i stąpałbym ostrożnie. Jest całkiem możliwe, że wszyscy koncentrują się na podaży i ignorują bardziej niewidoczne problemy po stronie popytu” — powiedział w notatce Stephen Geldart, szef analizy w Czarnikow.
 • Według szacunków analityków produkcja cukru w Brazylii w środkowej części południa w pierwszej połowie czerwca została prawdopodobnie ograniczona przez deszcze, ale plony prawdopodobnie gwałtownie wzrosły w porównaniu z poprzednim sezonem.

Kakao

 • Ceny kakao osiągnęły najwyższy poziom od 46 lat, ponieważ zła pogoda w Afryce Zachodniej zagroziła perspektywom produkcji głównych dostawców podstawowego surowca używanego do produkcji czekolady. Międzynarodowa Organizacja ds. Kakao (ICCO) rozszerzyła w tym miesiącu swoją prognozę globalnego deficytu dostaw kakao z 60 000 ton metrycznych poprzednio do 142 000 ton metrycznych. „To drugi sezon z rzędu z deficytem podaży” – powiedział Leonardo Rosseti, analityk ds. kakao w brokerze StoneX. Powiedział, że wskaźnik zapasów do wykorzystania, wskaźnik dostępności kakao na rynku, ma spaść do 32,2%, najniższego poziomu od sezonu 1984/85.
 • Ponadprzeciętne deszcze w większości regionów kakaowych Wybrzeża Kości Słoniowej w zeszłym tygodniu zalały plantacje i mogą wpłynąć na rozpoczęcie następnej głównej uprawy od października do marca, poinformowali lokalni rolnicy. Firma Refinitiv Commodities Research poinformowała, że w ciągu najbliższych 10 dni w pasie kakaowca w Afryce Zachodniej spodziewa się umiarkowanych do dużych opadów deszczu, które mogą uszkodzić uprawy w przypadku powodzi. Deszcze utrudniają również proces suszenia ziaren kakaowych, które zostały już zebrane.
 • Rynek kakao ma odnotować drugi z rzędu deficyt w tym sezonie i może odnotować trzeci w przyszłym sezonie, jeśli zjawisko pogodowe El Niño się wzmocni.
 • Contango na kolejnych trzech kontraktach na kakao sięga nawet +$55/t (kontrakt grudniowy). Dopiero cena majowego kontraktu (2024) jest niższa – $3277/t. Poniższy wykres prezentuje wycenę kontraktów na kakao w ujęciu dziennym (D1) za ostatnie 6 miesięcy: bieżącego (żółty), wrześniowego (zielony), grudniowego (pomarańczowy), marcowego 2024 (fioletowy) majowego 2024 (czerwony).

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Bawełna

 • Według danych ankietowych opublikowanych przez China Cotton Storage Information Centre, wspieraną przez rząd stronę branżową, całkowity obszar uprawy bawełny w Chinach spadł do 41,40 mln mu, co odpowiada 2,77 mln hektarów (-10,3% r/r). Powierzchnia w północno-zachodnim regionie Xinjiang, wiodącym chińskim regionie produkującym bawełnę spadła do 2,42 mln ha (-8,0% r/r). Według danych z ankiety Xinjiang stanowił około 87% całkowitego areału bawełny w kraju. Powierzchnia w regionach centralnych odnotowała wyraźniejsze spadki, a całkowita powierzchnia nasadzeń w dorzeczu Żółtej Rzeki spadła o 24,5% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Pszenica

 • Unijny serwis monitorowania upraw MARS w poniedziałek prognozował, że produkcja pszenicy w Rosji w tym roku wyniesie 86,7 miliona ton metrycznych, co podkreśla oczekiwania dotyczące ponadprzeciętnych zbiorów.
 • Kanadyjscy rolnicy zasiali najwięcej pszenicy od 22 lat. Statistics Canada oszacowało zasiewy całej pszenicy – w tym pszenicy ozimej zasianej w zeszłym roku do zbioru tego lata – na 26,9 miliona akrów (+7% r/r), powyżej średniej oczekiwanej w branży na 26,5 miliona.Jest to czwarty co do wielkości obszar pszenicy w historii, jeśli uwzględniono pszenicę ozimą, który StatsCan śledzi od 1997 roku. Kanadyjscy rolnicy siali więcej pszenicy ze względu na wysokie ceny i stosunkowo dobrze znoszącą suszę, ale plony zarówno pszenicy, jak i rzepaku mogą okazać się nieco poniżej normy wg Bruce Burnett, dyrektor rynków i pogody w MarketsFarm. „Jestem bardzo zaniepokojony suchością prerii. Potrzebujemy deszczu praktycznie natychmiast i nie wygląda na to, że dostaniemy go w ciągu pierwszych 10 dni lipca” – powiedział Burnett. Burnett powiedział, że uprawy w południowej Albercie, zachodnim Saskatchewan i południowo-zachodniej Manitobie wyglądają na szczególnie dotknięte suszą.
 • Postęp zbiorów pszenicy ozimej w USA (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kukurydza

 • Jest pewna ulga dla upraw kukurydzy i soi z deszczami (prognozowanymi) w weekend na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych. W przyszłym tygodniu spodziewane są dalsze opady, które powinny pomóc uprawom w odbudowie” – powiedział jeden z handlowców zbożowych z Singapuru. Rozszerzająca się susza na Środkowym Zachodzie wzbudziła wątpliwości co do prognoz rządu USA dotyczących rekordowych zbiorów kukurydzy i soi w tym roku, chociaż uczestnicy wciąż widzą czas na odbudowę zbiorów, jeśli lipiec będzie stosunkowo wilgotny.
 • Handel kukurydzą w dalszym ciągu usuwał premię pogodową z cen na podstawie wniosku, że rosnąca lista rozproszonych, powtarzających się i ograniczonych opadów deszczu poprawiła perspektywy upraw” – stwierdziła w raporcie firma Hightower zajmująca się badaniem surowców.
 • Analitycy spodziewają się, że areał obsiany kukurydzą w tym roku w USA wyniesie 91,85 mln akrów (-0,15 mln akrów względem marcowych prognoz). USDA opublikuje swój roczny raport dotyczący areału zasiewów 30 czerwca (piątek) o godzinie 18:00.

Ryż

 • Szacuje się, że eksport wietnamskiego ryżu w okresie styczeń-czerwiec wzrósł do 4,27 mln ton (+22,2% r/r). Czerwcowy eksport jest szacowany na 650 tysięcy ton.

Soja

 • Analitycy spodziewają się, że areał obsiany soją w tym roku w USA wyniesie 87,67 mln akrów (+0,17 mln akrów względem marcowych prognoz). USDA opublikuje swój roczny raport dotyczący areału zasiewów 30 czerwca (piątek) o godzinie 18:00.

Pozostałe rośliny oleiste

 • Kanadyjscy rolnicy zasadzili zasadzili 22,1 miliona akrów rzepaku (+3% r/r), więcej niż kwietniowe szacunki StatsCan na 21,6 miliona akrów. Zaskakująco wysokie szacunki StatsCan dotyczące rzepaku mogą mieć wpływ na ceny, powiedział Lawrence Klusa, prezes firmy doradczej Seges Markets. „Rynek znajduje się w trendzie spadkowym, a wyższe szacunki dotyczące rzepaku nie pomogą” – powiedział Klusa. Wykres cen rzepaku (RSX3) w dolarach kanadyjskich (CAD) za tonę (t) od lipca 2021 do 28 czerwca 2023 (interwał W1):

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

 • Japonia zawiesiła zakupy drobiu z południowo-wschodniego stanu Espirito Santo w Brazylii, po tym jak zgłosiła ona przypadki ptasiej grypy (HPAI) w niekomercyjnym gospodarstwie rolnym. Grupa lobbystów ABPA zakwestionowała wstrzymanie przez Japonię, która, jak twierdzi, obecnie nie importuje drobiu z tego stanu, dodając, że decyzja „nie jest zgodna z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WHOA)”. Brazylia, największy na świecie eksporter kurczaków, po raz pierwszy potwierdziła ogniska wśród dzikiego ptactwa 15 maja i od tego czasu odnotowała 50 ognisk choroby u dzikiego ptactwa w siedmiu stanach. „Warto pamiętać, że przemysłowa hodowla drobiu w Brazylii trwa bez żadnych zapisów choroby” – powiedział ABPA. Według ABPA Japonia była trzecim co do wielkości importerem drobiu w Brazylii w 2022 roku.

Energia elektryczna

 • Bank Światowy poinformował, że zatwierdził projekt o wartości 500 milionów dolarów mający na celu zwiększenie dostępu do czystszej energii elektrycznej w Indonezji. Projekt elektroenergetyczny podłączy około 2 milionów ludzi do sieci elektrycznej we wschodniej Indonezji, zwiększy inwestycje w energię słoneczną i pomoże indonezyjskiemu przedsiębiorstwu państwowemu Perusahaan Listrik Negara (PLN) poprawić jego zdolność do zarządzania transformacją energetyczną. Indonezja, która wykorzystuje węgiel do wytwarzania większości energii elektrycznej, zamierza obniżyć emisje o 32% do 2030 r. i osiągnąć zerową emisję netto do 2060 r.
 • Jak informuje Electric Reliability Council of Texas (ERCOT) zużycie energii w Teksasie osiągnęło we wtorek (27 czerwca) najwyższy w historii poziom 80 828 megawatów (MW) o godzinie 18:00. Wstępne prognozy mówią o pobiciu rekordu także w środę, na poziomie 83 040 MW. Chociaż przewiduje się, że zapotrzebowanie na energię w USA spadnie w 2023 r. po osiągnięciu rekordowego poziomu w 2022 r., oczekuje się, że rosnący wzrost gospodarczy i wzrost liczby ludności będzie nadal zwiększał zużycie energii elektrycznej w stanach Sun Belt, takich jak Teksas.

Ropa naftowa

 • Ostatni geopolityczny wybuch (bunt Grupy Wagnera w Rosji) szybko blednie w porównaniu z utrzymującymi się względami makroekonomicznymi” – powiedział Tamas Varga z PVM.
 • Rynek odwrócił się w związku z ponownymi obawami o dalsze podwyżki stóp procentowych w USA i Europie, które zmniejszą światowy popyt na ropę” – powiedział Hiroyuki Kikukawa, prezes NS Trading, jednostki należącej do Nissan Securities. Zwiększając presję, roczne zyski firm przemysłowych w Chinach, drugim co do wielkości konsumentu ropy na świecie, odnotowały dwucyfrowy spadek w ciągu pierwszych pięciu miesięcy, ponieważ słabnący popyt obniżył marże. „Brak perspektyw wzrostu popytu na paliwa ograniczył wzrost cen ropy, nawet przy ograniczeniach podaży przez producentów ropy” – powiedział Tetsu Emori, dyrektor generalny Emori Fund Management Inc.
 • OPEC wstrzymał dostęp mediów do dziennikarzy z agencji Reuters, Bloomberg i Wall Street Journal, aby relacjonować spotkanie dyrektorów generalnych przemysłu naftowego z ministrami z krajów OPEC. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojusznicy, znana jako OPEC+, obejmuje czołowych producentów ropy naftowej, Arabię ​​Saudyjską i Rosję.OPEC+ pompuje ponad 40% światowych zasobów ropy. OPEC odmówił komentarza, dlaczego reporterzy z trzech organizacji medialnych nie zostali zaproszeni do relacjonowania zorganizowanego przez OPEC seminarium zaplanowanego w dniach 5-6 lipca w Wiedniu. Byłoby to drugie z rzędu wydarzenie OPEC+, podczas którego OPEC ograniczył relacje w mediach. OPEC wysłał e-mail z zaproszeniem dziennikarzy z innych organizacji medialnych do udziału, podają źródła.Wśród nich znalazł się Financial Times i publikacja branżowa Argus, a także S&P Global Commodity Insights, znana jako Platts.
 • Greenpeace i Nature and Youth poinformowały, że zwróciły się do Sądu Okręgowego w Oslo o wstrzymanie rozwoju przybrzeżnych pól naftowych: Breidablikk (Equinor) oraz Yggdrasil i Tyrving (Aker BP), twierdząc, że rząd nie ocenił ich wpływu na klimat. „Ich niedawne zatwierdzenia naruszają norweską konstytucję i międzynarodowe zobowiązania Norwegii w zakresie praw człowieka, a także Konwencję Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka” – stwierdziły dwie organizacje ekologiczne w oświadczeniu. Norwegia jest największym krajem produkującym ropę naftową w Europie Zachodniej i największym dostawcą gazu ziemnego do Europy, a rząd twierdzi, że jej zasoby ropy naftowej są niezbędne dla bezpieczeństwa energetycznego kontynentu. Breidablikk został zatwierdzony do rozwoju w 2021 roku i ma wejść na rynek w przyszłym roku, podczas gdy Tyrving i Yggdrasil otrzymali pozwolenia na początku tego miesiąca z planami na start-upy odpowiednio w 2025 i 2027 roku. W środę Norwegia zatwierdziła zagospodarowanie kolejnych 19 pól naftowych i gazowych, a inwestycje w nadchodzących latach mają przekroczyć 200 miliardów koron norweskich (18,52 miliarda dolarów).
 • Berkshire Hathaway Inc nabył więcej akcji Occidental Petroleum Corp, zwiększając swój udział w koncernie naftowym do ponad 25%. Fundusz zapłacił około 122,1 miliona dolarów za 2,14 miliona akcji Occidental między 26 a 28 czerwca. Berkshire kupił również około 4,66 miliona akcji Occidental 30 maja. Na dorocznym zgromadzeniu akcjonariuszy, które odbyło się 6 maja w Omaha w Nebrasce, Buffett pochwalił zarządzanie i biznes Occidental, ale powiedział, że Berkshire nie planuje przejęcia firmy. Berkshire zgromadził 22,6% udziałów w spółce kolejowej BNSF, zanim zapłacił 26,5 miliarda dolarów za pozostałą część w 2010 roku. BNSF generuje obecnie około jednej piątej zysku operacyjnego Berkshire.
 • Indyjska firma Bharat Petroleum Corp planuje zamknąć na miesiąc od 21 września połowę swoich mocy przerobowych w swojej rafinerii w Bombaju o zdolności przetwórczej wynoszącej 240 000 baryłek dziennie. Powiedział, że rafineria planuje zamknąć jednostkę ropy naftowej o wydajności 120 000 baryłek dziennie, fluidalny kraker katalityczny (FCCU), ciągły reformer katalityczny i kraker katalityczny wśród innych jednostek w rafinerii. Powiedział, że rafineria planuje również zamknąć tam instalację bitumu na 15 dni od połowy sierpnia. Powiedział, że kontrolowana przez państwo firma BPCL planuje również zamknąć FCCU, hydroodsiarczanie oleju napędowego i hydrorafinację próżniowego oleju napędowego w swojej rafinerii Kochi o wydajności 310 000 baryłek dziennie w południowych Indiach na 12 dni od 22 sierpnia.
 • Uganda National Oil Co (UNOC) spodziewa się rozpocząć wydobycie ropy z projektu Tilenga w pierwszej połowie 2025 roku. „Zestawy wiertnicze zostały ustawione i wiercenia się rozpoczęły. Jesteśmy na dobrej drodze do pierwszego oleju w pierwszej połowie 2025 r.” – powiedział Reuterowi dyrektor generalny Uganda National Oil Co, Proscovia Nabbanja. Projekt Tilenga, w dystryktach Buliisa i Nwoya na polach naftowych jeziora Albert w Ugandzie, jest obsługiwany przez francuskiego giganta energetycznego TotalEnergies we współpracy z chińską firmą CNOOC Ltd i UNOC. Ropa z projektu Tilenga będzie transportowana przez East African Crude Oil Pipeline (EACOP) do portu Tanga w Tanzanii w celu eksportu. EACOP ma mieć zdolność wysyłania do 246 000 baryłek ropy dziennie na rynki światowe już w 2025 roku. EACOP to projekt należący do TotalEnergies (62%), UNOC (15%), Tanzania Petroleum Development Corporation (15%) oraz CNOOC Ltd (8%).
 • Pięć grup aktywistów po raz drugi pozwało francuskiego koncernu naftowego TotalEnergies w związku z jego projektami w Ugandzie i Tanzanii w sądzie cywilnym w Paryżu. Grupy francuskie i ugandyjskie, kierowane przez Friends of the Earth France, oskarżają firmę energetyczną o brak ochrony ludzi i środowiska podczas rozwoju wydobycia ropy Tilenga i rurociągiem naftowym w Afryce Wschodniej (EACOP) o wartości 3,5 miliarda dolarów. Ich pozew wykorzystuje francuskie prawo „obowiązku czujności” z 2017 r., Wymagające od dużych firm identyfikacji zagrożeń w ich globalnych operacjach i łańcuchach dostaw oraz szczegółowych strategii zapobiegania im. „TotalEnergies uważa, że jej plan czujności jest skutecznie wdrażany i zapewnił, że jej spółki zależne w Ugandzie i Tanzanii zastosowały odpowiednie plany działania w celu poszanowania praw lokalnych społeczności i różnorodności biologicznej” – napisała firma w komentarzu. Firma posiada 62% udziałów w EACOP, który będzie przebiegał przez 1443 km z pól naftowych jeziora Albert w Ugandzie do portu Tanga w Tanzanii, z możliwością wysyłania do 246 000 baryłek ropy dziennie na rynki światowe już w 2025 r. Pierwszy pozew miał na celu – i nie powiódł się – wstrzymanie projektów na mocy nakazu sądowego w ramach specjalnego przyspieszonego procesu, a sędzia stwierdził, że tak zwany plan czujności TotalEnergies był prawnie odpowiedni.
 • Rosyjska produkcja benzyny w maju wyniosła 3,5 mln ton (-2,1% m/m; -1,1% r/r).Produkcja oleju napędowego w Federacji Rosyjskiej wyniosła w zeszłym miesiącu 6,9 mln ton (-5,5% m/m; +2,7% r/r). Produkcja skroplonego propanu i butanu (LPG) wyniosła w maju 1,4 mln ton (-3,8% m/m; +9,4% r/r). W pierwszym kwartale 2023 roku Polska odbierała 34% rosyjskiego eksportu LPG (https://www.youtube.com/shorts/ldAECc-7sag)
 • Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 23 czerwca spadły o -9,6 mln baryłek, do 453,7 mln baryłek, prognozowano spadek o -1,8 mln baryłek. „Szersza przecena WTI w stosunku do Brent i niższy eksport z krajów OPEC prawdopodobnie będą nadal wspierać popyt na amerykańską ropę” – powiedział analityk UBS, Giovanni Staunovo.
 • Amerykańskie zapasy benzyny wzrosły w ciągu tygodnia o +0,6 mln baryłek do 222,0 mln baryłek. Prognozowano spadek -0,1 miliona baryłek.​ Jednak, według danych EIA, czterotygodniowa średnia dostarczanych produktów benzynowych, będąca wskaźnikiem zastępczym dla popytu, wzrosła do najwyższego poziomu od grudnia 2021 r.​
 • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, wzrosły w ciągu tygodnia o +0,1 mln baryłek do 114,4 mln baryłek. Prognozowano wzrost o +0,8 mln baryłek.

Gaz ziemny

 • Azjatyccy nabywcy rzucili się do zawierania długoterminowych umów na skroplony gaz ziemny (LNG) w ostatnich miesiącach po tym, jak ceny spadły, z obawy przed nagłymi skokami cen, ponieważ światowy rynek pozostaje napięty po zeszłorocznym kryzysie. „Rynek LNG wciąż jest w napięciu. Żeby było jasne, podaż jest niewielka. Więc mam nadzieję, że pogoda w Europie będzie cieplejsza tej zimy, w przeciwnym razie nie ma innego sposobu na pobranie większej ilości energii” – powiedział Patrick Pouyanné, prezes i dyrektor generalny TotalEnergies. „Przez cały rok 2023 Azja zużyje 260 milionów ton LNG” (+3,17% r/r) – powiedział dyrektor naczelny Vitol, Russell Hardy.
 • Chiny były dziką kartą dla popytu na LNG. Mimo że światowa gospodarka jest słaba, Chiny odegrały kiedyś ważną rolę i były jedną z największych sił napędowych w zakresie wykorzystania LNG. Ale teraz sytuacja jest prawie do góry nogami. Na rynku spotowym LNG chiński popyt jest słaby” — powiedział dyrektor wykonawczy w Tokyo Gas, Atsunori Takeuchi. Zamiast spot LNG, Chiny przyjmują więcej gazu rurociągami, dodał Shamsairi Mohd Ibrahim, wiceprezes ds. marketingu i handlu LNG w Petronas.
 • Według danych opublikowanych przez urząd statystyczny Rosstat, Rosja wyprodukowała w maju 39,6 mld metrów sześciennych gazu ziemnego (-11,0% m/m; -19,3% r/r). W okresie styczeń-maj wydobycie gazu ziemnego wyniosło 233 mld m3 (-15,3% r/r). Rosstat powiedział również, że produkcja skroplonego gazu ziemnego (LNG) wzrosła w zeszłym miesiącu do 2,9 mln ton (+4,2% m/m; +4,1% r/r). Według Rosstatu produkcja LNG w okresie styczeń-maj spadła do 13,7 mln ton (-3,8% r/r).
 • Gazociąg Mountain Valley, należący do amerykańskiej firmy energetycznej Equitrans Midstream Corp. otrzymał w środę zezwolenie od krajowego regulatora energii na wznowienie budowy projektu. „Mountain Valley posiada wszystkie niezbędne zezwolenia dla projektu rurociągu Mountain Valley,… w związku z czym jest upoważniony do kontynuowania całej pozostałej budowy związanej z projektem” – powiedziała amerykańska Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC). FERC zawiesił prace nad Mountain Valley, rurociągiem z Wirginii Zachodniej do Wirginii, z powodu sporu sądowego dotyczącego opinii środowiskowej projektu wydanej przez US Fish and Wildlife Service, która zezwala na budowę na obszarach zamieszkałych przez gatunki zagrożone wyginięciem. Mountain Valley jest jednym z kilku amerykańskich rurociągów naftowych i gazowych opóźnionych z powodu walk regulacyjnych i prawnych z grupami środowiskowymi i lokalnymi, które napotkały problemy z pozwoleniami federalnymi wydanymi przez administrację Trumpa.
 • Malezyjska państwowa firma energetyczna Petronas przewiduje, że do 2024 roku krajowa produkcja ropy i gazu osiągnie szczyt na poziomie około 2 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boepd) do 2024 r. Około 60-70% jego produkcji to gaz ziemny i tak pozostanie w przyszłości, powiedział Adif Zulkifli, wiceprezes wykonawczy i dyrektor generalny Petronas. Petronas zamierza również rozszerzyć swoje zagraniczne portfolio do 700 000 boepd do 2024 r., zwiększając wydobycie z kanadyjskiej spółki joint venture LNG. Mohamed powiedział, że łączna produkcja krajowa i zagraniczna na poziomie 2,7 miliona boepd ma zostać utrzymana do 2030 roku. Petronas odnotował średnią produkcję na poziomie 2,4 mln boepd w 2022 r., w tym produkcję krajową i zagraniczną. Firma jest właścicielem 25% z 14 milionów ton metrycznych rocznie projektu LNG Canada w Kitimat w Kolumbii Brytyjskiej, kierowanego przez Shell.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 97,2 mld stóp sześciennych (-0,6 bcfd mniej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 102,7 bcfd.
 • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w czerwcu 2023 wynosi średnio 101,5 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (-0,98% m/m).
 • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w czerwcu 2023 wynoszą średnio 11,4 bcfd (-12,3% m/m). Eksport USA do Meksyku wzrósł jak dotąd do średnio 6,4 bcfd w czerwcu (+6,67% m/m).

Energia odnawialna

 • Energia odnawialna odpowiadała za 52,3% zużycia energii w Niemczech w pierwszych sześciu miesiącach 2023 roku, o 3,1 punktu procentowego więcej niż w 2022 roku. Niemcy chcą, aby zielona energia ze słońca, wiatru, biomasy i hydroelektrowni stanowiła 80% ich koszyka energetycznego do 2030 r. Wstępne dane wykazały wyższą produkcję fotowoltaiczną w maju i czerwcu, ze względu na sprzyjającą pogodę. Odzwierciedlały one również znacznie niższe zużycie energii w pierwszej połowie 2023 r., kiedy zużycie energii elektrycznej spadło o 6,5% rok do roku do 262,8 terawatogodzin (TWh). Dane pokazały, że krajowa produkcja energii elektrycznej spadła o 10,8% do 265,9 TWh w okresie sześciu miesięcy, w tym produkcja na eksport. Odnawialne źródła energii, na poziomie 137,5 TWh, stanowiły 51,7% całkowitej produkcji, co stanowi wzrost z 46,4% w pierwszej połowie 2022 r., mimo że wolumen produkcji zielonej energii spadł o 0,6%. Konwencjonalne źródła energii – atom, węgiel, gaz ziemny i ropa naftowa – dostarczyły 128,4 TWh produkcji, co oznacza spadek ze 160,0 TWh rok wcześniej.
 • Chiny, które już są światowym liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych, prześcigają się w budowaniu nowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Do końca ubiegłego roku Chiny zainstalowały 365 gigawatów (GW) energii wiatrowej i 392 GW energii słonecznej, czyli około jednej trzeciej całkowitej nowej mocy odnawialnej na świecie. Wygląda na to, że do 2025 r. kraj osiągnie łącznie 1200 GW energii wiatrowej i słonecznej, pięć lat przed celem rządowym, według amerykańskiego raportu Global Energy Monitor (GEM). Chiński planista państwowy, Narodowa Komisja ds. Reform i Rozwoju (NDRC), ogłosił plany budowy 97 GW dużych projektów fotowoltaicznych i wiatrowych w słabo zaludnionych północno-zachodnich regionach, takich jak Mongolia Wewnętrzna i Xinjiang, które mają zostać ukończone w latach 2022-2023. W 2022 roku NDRC ogłosiło drugi cel, jakim jest zbudowanie kolejnych 200 GW mocy w jeszcze większych bazach do 2025 roku. Podczas gdy pierwsza runda mniejszych projektów prawdopodobnie zostanie zakończona na czas, druga partia będzie trudniejsza do ukończenia zgodnie z harmonogramem. Spośród czterech głównych pustynnych baz energetycznych o łącznej planowanej mocy 119 GW do 2025 r. tylko 1 GW komponentów słonecznych wydaje się być w budowie, a pozostałe projekty wciąż znajdują się w fazie studium wykonalności lub uzyskiwania pozwoleń.
 • W RPA kopalnie i ich zakłady przetwórcze, które odpowiadają za do 30% zużycia energii w kraju, są rutynowo proszone o ograniczenie ich zużycia, co ma poważne konsekwencje dla ich wydobycia minerałów. Spółki więc intensyfikują wysiłki, aby wprowadzić nową generację energii słonecznej i wiatrowej, powiedziała firma JUWI zajmująca się energią odnawialną, starając się obniżyć koszty i emisje oraz rozwiązać kryzys energetyczny, który uderzył w ich produkcję i szerzej pojętą gospodarkę. JUWI South Africa, jednostka dewelopera projektów energii odnawialnej z siedzibą w Niemczech, otrzymała „falę próśb” od lokalnych kopalń. „Jest to częściowo spowodowane kryzysem energetycznym, częściowo wzrostem cen energii elektrycznej i silnym dążeniem do globalnej dekarbonizacji” – powiedział dyrektor zarządzający Richard Doyle. Dodał, że JUWI rozwija 400 megawatów projektów energii odnawialnej dla południowoafrykańskich kopalń i powiedział, że reformy sektora energetycznego ogłoszone przez prezydenta Cyrila Ramaphosę w zeszłym roku, które obejmowały usunięcie ograniczeń licencyjnych, nadały rozpęd prywatnym projektom energetycznym. Południowoafrykańskie firmy wydobywcze rozwijają łącznie 6500 megawatów energii odnawialnej, podała krajowa Rada ds. Minerałów. Oczekuje się, że do 2025 r. wygenerują 2294 megawaty własnej mocy, a do 2030 r. więcej. Sibanye Stillwater pod koniec maja podpisało umowę na zakup energii z projektem wiatrowym o mocy 89 MW, ponieważ do 2040 roku ma osiągnąć cel 550 MW energii odnawialnej.
 • Hiszpania musi postawić sobie znacznie ambitniejsze cele w zakresie produkcji biogazu, który może odegrać kluczową rolę w dekarbonizacji gospodarki, powiedział prezes stowarzyszenia branżowego Sedigas. Energia jest gorącym tematem w Hiszpanii przed wyborami krajowymi w przyszłym miesiącu, gdzie przodująca opozycyjna Partia Ludowa (PP) naciska na rozbudowę elektrowni jądrowych i oczekuje wsparcia dla biogazu, podczas gdy rządząca Partia Socjalistyczna opowiada się za energią wiatrową i słoneczną. Prezes Sedigas, Joan Batalla, wezwał do wyznaczenia celu do 2030 r., aby pokryć od 10% do 13% zapotrzebowania na gaz biometanem, co stanowi wzrost z około 1% w obecnych planach rządu. „Biometan przyczynia się do oferowania odpowiedniej odpowiedzi na cele dekarbonizacji, gwarantując przez cały czas konkurencyjne i przystępne cenowo dostawy energii” – powiedział Batalla. Hiszpania ma potencjał, aby stać się europejskim liderem w tym sektorze.

Uran

 • Wspierana przez państwo południowokoreańska firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) zdobyła zamówienie o wartości prawie $200 mln na budowę zakładu usuwania trytu do produkcji energii jądrowej w Rumunii. To drugie zamówienie związane z elektrownią jądrową, które Korea Południowa wygrała od czasu objęcia urzędu prezydenta Yoon Suk Yeola w zeszłym roku, który zobowiązał się do ożywienia krajowego przemysłu energii jądrowej. Obiekt będzie wychwytywał i magazynował tryt, materiał radioaktywny, z reaktora w elektrowni jądrowej Cernavoda w Rumunii w celu zapewnienia bezpieczeństwa i dalszego użytkowania elektrowni. Korea Południowa postawiła sobie za cel zdobycie około 5 bilionów wonów (3,83 miliarda dolarów) w zagranicznych zamówieniach na obiekty elektrowni jądrowych do 2027 roku.

Złoto

 • Kanadyjska firma K92 Mining Inc poinformowała w środę, że dwie osoby zginęły w wyniku wypadku z udziałem pojazdu w kopalni złota Kainantu w Papui-Nowej Gwinei. Firma poinformowała w środę, że operacje wydobywcze zostały zawieszone na czas zakończenia dochodzenia.Jednak inne działania, w tym przetwarzanie zapasów, nie zostały naruszone. Także w maju 2023 dwie osoby zginęły po innym wypadku samochodowym.Do wypadku wtedy doszło poza terenem dzierżawy górniczej, na wiejskiej drodze.
 • Producent złota i srebra Polymetal International powiedział, że nie zakończy procesu relokacji z Jersey do Kazachstanu zgodnie z harmonogramem i nie nastąpi to wcześniej niż 31 lipca. Polymetal powiedział, że powiadomi akcjonariuszy, gdy będzie miał większą pewność co do terminu.
 • Jeśli dane gospodarcze w USA (29 czerwca o 14:30) są znacznie gorsze niż oczekiwano, to widzę, że złoto zyskuje i rośnie z oporem na poziomie 1930 USD. Jeśli jednak dane nadejdą zgodnie z oczekiwaniami lub wystarczająco zbliżone, narracja o wyższych przez dłuższy czas (kursach) pozostaje bezpieczna” – powiedział Nicholas Frappell, globalny szef rynków instytucjonalnych, ABC Refinery.

Miedź

 • Metale nieszlachetne i szersze rynki finansowe zostały ożywione przez komentarze chińskiego premiera Li Qianga, który powiedział, że Chiny podejmą kroki w celu zwiększenia popytu i ożywienia rynków.„Mam wrażenie, że wszystkie te środki polityczne w Chinach będą nadal dość ukierunkowane i umiarkowane. Nawet jeśli otrzymasz jakieś środki z Chin, nie sądzę, że zachęci to do trwałego rajdu. Myślę, że rynek prawdopodobnie będzie dość ograniczony zakresem” – powiedziała Amelia Xiao Fu, szefowa strategii rynku towarowego w Bank of China International. Dodała, że stopy procentowe w USA mogą ponownie wzrosnąć w lipcu, a dolar prawdopodobnie pozostanie silny, powodując „trwałą presję makro na towary”.
 • Oczekuje się, że w Chinach aktywność fabryk spadnie w czerwcu trzeci miesiąc z rzędu, co podkreśla potrzebę dalszych bodźców politycznych w celu przeciwdziałania słabemu popytowi.
 • Oczekuje się, że krajowa podaż (miedzi) wzrośnie z miesiąca na miesiąc po lipcu… Oczekuje się, że w przyszłości nadal będzie presja spadkowa” – powiedział Jinrui Futures, dodając, że średnia i długa długoterminowe perspektywy makroekonomiczne pozostały ponure.
 • Branża wydobywcza musi uruchomić odpowiednik 17 kolejnych Escondidas, największej na świecie kopalni miedzi, do 2050 r., aby sprostać prognozom popytu. Gwałtownie zboczyliśmy z kursu i musimy natychmiast go skorygować. Następne pięć do dziesięciu lat będzie miało decydujące znaczenie” – powiedział Sherry Duhe, tymczasowy dyrektor generalny Newcrest Mining. Escondida ma wydobywać średnio 1,2 mln ton miedzi rocznie przez najbliższe pięć lat, podczas gdy globalna podaż miedzi w 2022 roku wyniosła 22 mln ton. Inne metale, takie jak nikiel, kobalt i lit, stosowane w bateriach i turbinach wiatrowych, są również pilnie potrzebne do transformacji energetycznej. Niezbędne są także przyśpieszone prace nad zapewnieniem odnawialnych źródeł energii dla przemysłu wydobywczego. Newcrest polega na farmie wiatrowej, która zaspokoi 40% zapotrzebowania na energię elektryczną dla kopalni złota Cadia w stanie Nowa Południowa Walia, ale rozwój tego projektu energetycznego zmaga się z ramami czasowymi regulacyjnymi.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Exxon Mobil zgodził się zagospodarować ponad 6100 akrów bogatych w lit w Arkansas z Tetra Technologies Inc, co jest drugim w tym roku krokiem giganta naftowego w zakresie kontroli aktywów potrzebnych do produkcji metalowych akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Szybka ekspansja Exxon w sektorze litu wynika z rosnącego zainteresowania tradycyjnych firm energetycznych i innych nowymi technologiami, których celem jest zwiększenie globalnej podaży ultralekkiego metalu. Tetra, która produkuje chemikalia do uzdatniania wody i recyklingu, na początku tego tygodnia poinformowała, że podpisała umowę z firmą znaną jako Saltwerx na zagospodarowanie 6138 akrów słonych złóż solanki w Arkansas, które są wypełnione litem i bromem. Według dwóch osób zaznajomionych ze sprawą Saltwerx jest spółką zależną Exxon.Exxon nabył go na początku tego roku, kiedy kupił sąsiednią działkę w Arkansas o powierzchni 100 000 akrów od Galvanic Energy.Galvanic pozostaje niezależną, prywatną firmą i nie jest powiązana z Tetra ani Exxon. Żadna z firm nie przedstawiła harmonogramu produkcji ani rozwoju, chociaż Exxon wniesie do partnerstwa około 2000 akrów, a Tetra około 4100 akrów. Współpracując z Exxonem, Tetra zyskuje dużego partnera z kapitałem, który pomaga jej produkować brom, który jest używany w środkach zmniejszających palność, z areału.Tetra kupuje obecnie brom od Lanxess do produkcji materiału wykorzystywanego przez Eos Energy Enterprises do produkcji baterii. Obie firmy planują złożyć poprawiony wniosek o zagospodarowanie złóż solanki jeszcze w tym roku do władz Arkansas. Exxon musiałby wybrać co najmniej jedną technologię bezpośredniej ekstrakcji litu (DLE) do filtrowania metalu z solanki Arkansas, chociaż takie technologie są w dużej mierze niesprawdzone na skalę komercyjną. Exxon prowadził rozmowy z International Battery Metals IBAT.CD i EnergySource Minerals na temat licencjonowania technologii DLE. Tetra powiedziała w listopadzie, że bada różne technologie DLE, ale nie podpisała żadnych umów.
 • Francuska grupa mineralna Imerys ujawniła plany wydobycia litu w Wielkiej Brytanii, drugiego projektu litowego dla firmy, która ma stać się czołowym europejskim producentem metalu. Imerys zamierza wyprodukować około 20 000 ton ekwiwalentu węglanu litu w swojej domenie wydobywczej w Kornwalii w południowo-zachodniej Anglii we współpracy z British Lithium do końca dekady. To wystarczyłoby do dostarczenia około 500 000 pojazdów elektrycznych, czyli dwóch trzecich szacunkowego zapotrzebowania na akumulatory EV w Wielkiej Brytanii do 2030 r. Oczekuje się, że projekt będzie kosztował „setki milionów” euro inwestycji, powiedział dyrektor generalny Alessandro Dazza. Projekt był mniejszy niż istniejący plan Imerys dotyczący wydobycia litu w środkowej Francji, gdzie ma osiągnąć wydobycie na poziomie około 34 000 ton dzięki inwestycji o wartości 1 miliarda euro. Imerys powiedział, że produkcja w Wielkiej Brytanii mogłaby potencjalnie rozpocząć się mniej więcej w tym samym czasie, co produkcja we Francji pod koniec 2028 r., korzystając z synergii między tymi dwoma projektami. Francuska grupa poinformowała, że w ramach partnerstwa w Wielkiej Brytanii Imerys przejął 80% udziałów w British Lithium i będzie korzystał z technologii przetwarzania lokalnej firmy oraz istniejącego programu pilotażowego litu przeznaczonego do akumulatorów.
 • Chiny mają wyeksportować w tym roku najwięcej stali od 2016 roku, twierdzą analitycy, ponieważ słabnący juan i konkurencyjne ceny pomagają największemu światowemu producentowi pozbyć się nadwyżek metalu. Ogromny chiński przemysł stalowy został mocno dotknięty trwającym od miesięcy kryzysem w ogromnym sektorze nieruchomości w tym kraju, co spowodowało, że ceny stali osiągnęły w maju trzyletnie minimum. Eksport stali w ciągu pierwszych pięciu miesięcy wzrósł o +41% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Eksport na rok 2023 może z łatwością przekroczyć 67,32 miliona ton metrycznych wysłanych w zeszłym roku, powiedziało trzech analityków, którzy spodziewają się wolumenu do 77 milionów ton metrycznych. Eksport stali osiągnął w maju 8,36 mln ton, najwięcej od września 2016 r. Eksport stali może spaść w czerwcu, ale prawdopodobnie ponownie wzrośnie w lipcu i sierpniu, powiedział dwóch handlarzy stalą, zauważając ostatnio rosnące zapytania z Azji Południowo-Wschodniej i Korei Południowej.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *