aktualności – 2 grudnia 2021

O ile w poniedziałek, po długim weekendzie w USA, nie mieliśmy zbyt wielu newsów, tak dziś już jest normalnie – czyli całkiem sporo różnych informacji! A o 14:00 premiera nowego odcinka programu!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 2 grudnia 2021

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

 • Bieżący zestaw grafik z raportu Crop Progress od USDA – to ostatni raport Crop progress do kwietnia 2022:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

 • Według Państwowej Służby Celnej Ukrainy od początku sezonu 2021/22 do 29 listopada Ukraina wyeksportowała 25,261 mln ton zbóż i roślin oleistych (+18,47% s/s). W tym 14,523 mln ton pszenicy (+22,25% s/s), 4,942 mln ton jęczmienia (+33,39% s/s) i 5,503 mln ton kukurydzy (+2,32% s/s).
 • Yara, koncern chemiczny i nawozowy z Norwegii, pokazał pierwszy autonomiczny i elektryczny statek handlowy. „Yara Birkeland” to jednostka o długości 80 metrów, mająca pływać na dystansie 14 km między portami Porsgrunn a Brevik w południowej części Norwegii. „Oczywiście nie obyło się bez komplikacji, jednak teraz jeszcze przyjemniej jest stać tutaj dzisiaj, widząc ten statek i to, że udało nam się go zbudować” – powiedział Svein Tore Holsether, CEO koncernu Yara. Statek ma przyczynić się do zredukowania 1 000 ton CO2 rocznie, pływając co najmniej dwa razy tygodniowo. Może zabrać na pokład 120 sześciometrowych kontenerów z nawozem.

elektryczny statek Yara Birkeland; źródło: Yara

Kawa

 • Przecena kawy pojawiła się po tym jak producent leków Moderna Inc podał w wątpliwość skuteczność szczepionek COVID-19 przeciwko nowemu wariantowi koronawirusa Omicron.
 • Nowe blokady gospodarcze w odpowiedzi na wariant koronawirusa Omicron byłyby kolejnym szokiem dla światowego przemysłu kawowego, powiedział we wtorek Roberto Velez, szef kolumbijskiej narodowej federacji kawy (FNC). „Po raz kolejny obawiamy się, że kraje zostaną zamknięte i wrócimy do świata, w którym kawa jest spożywana tylko w domu” – powiedział Velez w wywiadzie dla agencji Reuters. Produkcja kawy w Kolumbii spadła w 2021 r. z powodu silnych deszczy. Jednak kraj dogonił dostawy kawy po opóźnieniu nawet miliona 60-kilogramowych toreb z powodu niepokojów społecznych i powszechnych protestów od końca kwietnia do połowy czerwca. Produkcja kawy w Kolumbii osiągnęła w 2020 r. 13,9 mln worków (-6% r/r). Produkcja w 2021 roku w Kolumbii ma się zamknąć między 13 a 13,5 mln 60-kg worków. Eksport prawdopodobnie wyniesie od 12 do 12,5 miliona worków.
 • Indonezja wyeksportowała w listopadzie 8 811,44 ton ziaren kawy Sumatran robusta z prowincji Lampung (-70,8% r/r).
 • Rabobank spodziewa się, że kawa arabika będzie wyceniona średnio na $c166/funt w Q4 2022.To skutek tego, że rynek osiągnie nadwyżkę w latach 2022/23, przy słabej produkcji w Brazylii, która spotkała się ze zwiększoną produkcją w innych krajach, ponieważ producenci na całym świecie kapitalizują wysokie ceny.

Cukier

 • Oczekuje się, że światowy bilans dostaw cukru pogorszy się w sezonie 2021/22, który rozpoczął się w październiku, ze względu na większe wykorzystanie trzciny cukrowej do produkcji etanolu w Indiach i niższą produkcję w Brazylii, poinformował broker StoneX. W tym sezonie popyt przewyższy produkcję już trzeci rok z rzędu, powiedział StoneX, przewidując deficyt podaży na poziomie 1,8 miliona ton, czyli o 1 milion ton więcej niż szacowano w październiku. Globalna produkcja wyniosła 186,6 mln ton, a popyt przewidywano na 188,4 mln. Według StoneX, Indie produkują rekordową ilość trzciny cukrowej po sprzyjającej pogodzie, ale krajowy program mieszania etanolu usunie z rynku równowartość 3 milionów ton cukru,w wyniku czego produkcja cukru będzie zasadniczo taka sama jak w poprzednia uprawa, czyli około 31 milionów ton. Produkcja w regionie środkowo-południowym Brazylii wynosi 31,3 miliona ton (-12% s/s).
 • Mówiąc fundamentalnie, na cukrze wszystko wygląda na bardziej bycze niż niedźwiedzie. Ale niewielu wciąż zwraca uwagę na podstawy w dzisiejszych czasach, pozostając zahipnotyzowanymi krwawą łaźnią, która ma miejsce zwłaszcza w ropie naftowej i w kompleksie energetycznym” – powiedział CovrigAnalytics.
 • Dealerzy twierdzą, że cukier jest obecnie uzależniony od nastrojów makroekonomicznych i musi dalej spadać po przełamaniu 18-miesięcznej linii trendu wzrostowego.
 • Rabobank spodziewa się, że cukier surowy wyniesie średnio $c20,80/funt w Q3 2022, ponieważ rynek cukru odnotuje deficyt 2,3 mln ton do końca sezonu 2021/22 (rozpoczętego w październiku), po deficycie 1,2 mln ton w 2020/21.

Kakao

 • International Cocoa Organization szacuje, że w sezonie 2020/21 nadwyżka na rynku kakao wyniosła 212 tysięcy ton (-18 tysięcy ton względem wcześniejszych prognoz). Kwartalna aktualizacja międzyrządowego organu podała, że sezonowa produkcja wyniosła 5,175 mln ton, co oznacza wzrost o 9,3%, podczas gdy szacowano, że przemiały wzrosły o 4,3% do 4,91 mln ton.
 • Produkcja kakao u czołowego producenta Wybrzeża Kości Słoniowej spadła o 10% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego sezonu. To, co początkowo zostało opisane jako powolny początek sezonu, może trwać do marca, a strąki i kwiaty rozwijają się znacznie wolniej niż w poprzednich latach. „Na początku myśleliśmy, że zbiory w październiku są po prostu spóźnione, ale na razie nic się nie zmienia” – powiedział Saliou Diakité, który prowadzi pięciohektarową farmę w Soubré, sercu kakaowego pasa kraju. Diakité zebrał siedem worków kakao w październiku, w porównaniu z 15 w tym samym okresie w 2020 roku. Napełnił pięć worków w listopadzie, po zebraniu 13 w zeszłym roku.
 • Rabobank prognozuje średnią cenę kakao na poziomie $2 680/t w Q3 2022, ponieważ rynek skończy sezon 2021/22 z deficytem 128 000 ton przy zwiększonym popycie i spadającej produkcji z powodu złej pogody na początku tego sezonu.
 • Commerzbank zauważył, że na razie rynek nie przejmuje się spadkiem produkcji, ponieważ został on w dużej mierze wyceniony, a zmiany pogodowe u czołowego producenta Wybrzeża Kości Słoniowej poprawiły się ostatnio.

Pszenica

 • Globalny rynek pszenicy zmienił się dramatycznie w ciągu ostatnich kilku tygodni. Jeśli zarezerwowałeś pszenicę wysokiej jakości, nie jesteś pewien, co dostaniesz.” – powiedział handlowiec, który wysyła zboże na Bliski Wschód i do Afryki Północnej, które są w dużej mierze uzależnione od zakupów od czołowych eksporterów z Rosji, Stanów Zjednoczonych i Australii. Różnica między cenami pszenicy wysokiej jakości Australian Premium White (APW) a niższej jakości pszenicą Australian Standard White (ASW) wzrosła do A$47/t – ze średnio A$9 w Q3 2021. Wynika to z faktu, że główni eksporterzy – Rosja, Stany Zjednoczone i Kanada – mają mniej niż zwykle wysokiej jakości pszenicy po niesprzyjającej pogodzie w okresie zbiorów.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Pozostałe rośliny oleiste

 • Produkcja rzepaku w Indiach prawdopodobnie wzrośnie w sezonie 2021/22 do ponad 10 mln ton (+16,3% s/s), ponieważ rolnicy w północnych stanach przestawiają się na rzepak z innych upraw. Lokalne kontrakty terminowe na rzepak osiągnęły rekordowo wysoki poziom 8850 rupii ($117,87 za 100 kg) w październiku i jak dotąd wzrosły o 38% w 2021 r., co skłoniło rolników z północno-zachodniego stanu Radżastan, największego producenta, do powiększenia obszaru. Rzepak jest uprawiany głównie na terenach deszczowych w Indiach, a wilgotność gleby determinuje plony z hektara. Według departamentu pogody Radżastan otrzymał w listopadzie o 137% więcej opadów niż normalnie. Wzrost produkcji rzepaku może ograniczyć import oleju jadalnego do Indii w roku gospodarczym 2021/22, który rozpoczął się 1 listopada. Indie, największy na świecie importer olejów jadalnych, kupują olej palmowy z Indonezji i Malezji, przy czym olej sojowy importuje się głównie z Argentyny i Brazylii. Skupuje olej słonecznikowy z Rosji i Ukrainy.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • Niemcy poinformowały o kolejnym ognisku ptasiej grypy (H5N1) na farmie z ~333 tysiącami sztuk drobiu w Dolnej Saksonii. To dziewiąty przypadek w tym regionie wśród zwierząt hodowlanych i domowych – prócz tego stwierdzono 25 przypadków u dzikiego ptactwa. Epidemie ptasiej grypy zostały zgłoszone w ostatnim tygodniu w takich krajach jak Francja, Chorwacja, Szwajcaria i Austria.

Ropa naftowa

 • Środowe spotkanie ministrów Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową zakończyło się bez rekomendacji w sprawie polityki wydobycia. Rosja i Arabia Saudyjska, najwięksi producenci OPEC+, powiedziały przed spotkaniami w tym tygodniu, że nie ma potrzeby odruchowej reakcji na zmianę polityki. Irak powiedział, że OPEC+ miał przedłużyć istniejącą politykę produkcji w krótkim okresie. Goldman Sachs powiedział, że spadek cen ropy był nadmierny, a rynek wycenia teraz 7 milionów baryłek spadku popytu. Z kolei Rystad Energy prognozuje, że kolejna fala lockdownów może zmniejszyć popyt o 3 miliony baryłek dziennie w Q1 2022.
 • OPEC+ prognozuje nadwyżkę 3 mln baryłek dziennie w Q1 2022 roku po uwolnieniu rezerw, w porównaniu z 2,3 mln baryłek wcześniej.
 • Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) pompowała w listopadzie 27,74 mln baryłek dziennie (bpd) czyli +0,22 mln baryłek dziennie więcej niż w październiku – jednak mniej niż zakładany przez OPEC+ wzrost wydobycia o +0,254 mln baryłek dziennie. Ponieważ produkcja nie przekraczała planowanego wzrostu, zgodność OPEC z obiecanymi cięciami wzrosła do 120% w listopadzie.
 • Rosyjskie wydobycie kondensatu ropy i gazu wzrosło do 10,89 mln baryłek dziennie w listopadzie 2021 (+0,46% m/m).
 • Wydobycie ropy naftowej w USA we wrześniu wyniosło 10,809 mln baryłek dziennie (-0,38 mln baryłek m/m).
 • Wg International Energy Agency (raport z 16 listopada) mówił o prawie +10% q/q wzroście popytu na paliwo lotnicze – do 5,9 mln baryłek dziennie. Jednak nowa odmiana koronawirusa, Omnicron, może zniweczyć te prognozy. Japonia i Izrael już zamknęły granice dla zagranicznych podróżnych, Hongkong, Wielka Brytania i Australia ograniczają lub zaostrzają ruch transgraniczny.
 • Sprzedaż pakietu kontrolnego Royal Dutch Shell w rafinerii joint-venture Deer Park w Teksasie partnerowi Petroleos Mexicanos (Pemex) została opóźniona w oczekiwaniu na zatwierdzenie przez Komisję ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (CFIUS). Shell chciałby zakończyć sprzedaż swoich 50,005% udziałów w rafinerii o wydajności 302,8 tysiąca baryłek dziennie za $596 mln do końca 2021 roku. Po tej transakcji Shell będzie miał tylko jedną rafinerię w USA: zakład w Norco w stanie Luizjan o wydajności 230 611 baryłek dziennie.
 • Shell rozważa powrót do Libii, by eksplorować pona naftowe i gazowe, tworzyć infrastrukturę wydobywczą i przesyłową a także tworzyć instalacje fotowoltaiczne.
 • Eksport z norweskiego pola naftowego Johan Sverdrup na styczeń 2022 jest zaplanowany na 471 tysięcy baryłek dziennie. Na grudzień zaplanowano eksport na poziomie 536 tysięcy baryłek dziennie. Rzecznik Equinor powiedział, że firma nie komentuje tych planów.
 • Niemiecki przemysł naftowy będzie dążyć do zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2045 roku, odchodząc od paliw kopalnych na rzecz produktów niskoemisyjnych, takich jak biopaliwa i wodór pozyskiwany z energii odnawialnej. „Pod koniec tego procesu przemysł naftowy nie będzie już przemysłem naftowym”, powiedział na wirtualnej konferencji prasowej Fabian Ziegler, prezes en2x i dyrektor generalny Shell Deutschland GmbH. Ropa z paliw kopalnych zaspokoiła 32% niemieckiego zapotrzebowania na energię pierwotną, a resztę zaspokoił gaz ziemny, węgiel, energia jądrowa i odnawialna, wynika z danych grupy przemysłowej AGEB. Z produktów naftowych około 60% trafia do transportu, 20% do ogrzewania, a reszta to głównie do celów przemysłu chemicznego.
 • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o -0,9 mln baryłek, do 433,1 mln baryłek, prognozowano spadek o -1,24 mln baryłek.

Gaz ziemny

 • Dostawca danych Refinitiv przewidział 310 stopniodni ogrzewania (HDD) w ciągu następnych dwóch tygodni w porównaniu z 30-letnią normalną liczbą 370 HDD w tym okresie. HDD używane do szacowania zapotrzebowania na ogrzewanie domów i firm, mierzą liczbę stopni, w których średnia dzienna temperatura wynosi poniżej 65 stopni Fahrenheita (18 stopni Celsjusza).
 • Rosja ma nadzieję, że Białoruś nie zawiesi tranzytu gazu do Europy, poinformował Kreml w środę po tym, jak prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko zagroził zablokowaniem dostaw w ramach kryzysu związanego z migrantami na granicy. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Białoruś jest pod „bezprecedensową, nieuzasadnioną i agresywną” presją ze strony niektórych krajów zachodnich, a prezydent Władimir Putin „wyraził zrozumienie” twardych reakcji Łukaszenki. „Ale z drugiej strony prezydent liczy, że nie spowoduje to naruszenia naszych zobowiązań wobec europejskich odbiorców gazu, zwłaszcza w tak trudnym dla Europejczyków czasie.”
 • Produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w listopadzie 2021 wyniosła rekordowe 96,5 mld stóp sześciennych (+2,44% m/m) dziennie gazu ziemnego.

Energia odnawialna

 • Amerykański gigant technologiczny Google podpisał umowę na pobór 50 megawatów (MW) z planowanej przez Orsted farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3 o mocy 900 MW na niemieckim Morzu Północnym. Celem Google jest zasilanie wszystkich jego centrów danych i biur wyłącznie bezemisyjną energią elektryczną do 2030 roku. Projekt Borkum Riffgrund 3 był pierwszą wielkoskalową farmą wiatrową, która została przyznana bez dotacji w 2018 r., co w tamtym czasie uważano za obarczone dużym ryzykiem. Duńska firma poinformowała, że ​​zamierza podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą farmy wiatrowej pod koniec 2021 r., a jej eksploatację zaplanowano na 2025 r.
 • Intercontinental Exchange (ICE) uruchomi globalny kontrakt futures na emisję dwutlenku węgla na początku 2022 r. Wiele krajów i regionów, takich jak Wielka Brytania i Europa, wdrożyło systemy handlu uprawnieniami do emisji (ETS), ustalając cenę emisji dwutlenku węgla, aby pomóc im osiągnąć cele klimatyczne, ale rynki te są obecnie rozdrobnione, z różnymi poziomami cen. Nowy kontrakt będzie oparty na Global Carbon Futures Index ICE, który wykorzystuje koszyk globalnych cen emisji z europejskiego ETS, Regionalnej Inicjatywy na rzecz Gazów Cieplarnianych, która obejmuje kilka stanów USA, w tym Connecticut, Delaware, Maryland, Massachusetts i Nowy Jork, oraz cena uprawnień sprzedawanych w ramach programu kalifornijskiego. „Nasz kontrakt Global Carbon Futures Index pozwala uczestnikom rynku uzyskać ekspozycję na koszty emisji na czterech największych rynkach kontraktów terminowych na kapitalizację i transakcje na świecie, za pomocą jednego instrumentu zbywalnego” – powiedział Gordon Bennett, dyrektor zarządzający rynków mediów w ICE.

Kamienie szlachetne

 • Według statystyk opublikowanych we wtorek przez Bank of Botswana, sprzedaż surowca diamentowego przez Debswana Diamond Company wzrosła o 73% r/r, napędzana ponownym otwarciem rynków konsumenckich w USA i Chinach. Debswana, spółka joint venture pomiędzy Anglo American, firmą De Beers, a rządem Botswany, sprzedaje 75% produkcji firmie De Beers, a resztę przejmuje państwowa firma Okavango Diamond Company. Wartość eksportu diamentów z Debswana wyniósł w 9 pierwszych miesiącach $2,589 mld (+72,83% r/r).

Złoto

 • W zeznaniach przed komisją bankową Senatu USA, przewodniczący Fed, Jerome Powell, powiedział, że Fed prawdopodobnie omówi przyspieszenie ograniczenia zakupów obligacji na dużą skalę na następnym posiedzeniu. Kolejne spotkanie jest zaplanowane na 15 grudnia 2021. Powiedział też, że przy silnym wzroście amerykańskiej gospodarki i utrzymującym się w najbliższej przyszłości nierównowadze między podażą a popytem, ​​decydenci polityczni muszą być gotowi do zareagowania na możliwość, że inflacja może nie spaść w drugiej połowie przyszłego roku do oczekiwanych poziomów – sugerując tym samym konieczność podwyższenia stóp procentowych.
 • UBS uruchomił fizyczny handel złotem dla szwajcarskich klientów za pośrednictwem swojej aplikacji bankowości mobilnej, jako pierwszy bank w kraju, rozszerzając dostępność tradycyjnych bezpiecznych aktywów dla klientów detalicznych. Inwestycje w złoto są możliwe już od 0,1 g złota (czyli <$6) aż do nawet 2 kg. Opłaty wahają się od 1,4% za transakcje poniżej 25 000 franków do 0,9% za największe dostępne transakcje. Szwajcaria jest jedynym rynkiem, na którym UBS ma klientów detalicznych.
 • Gold Fields z RPA przedstawił w środę nowe cele środowiskowe, społeczne i rządowe (ESG), mówiąc, że zmniejszy emisje dwutlenku węgla netto o 30% do 2030 r. i będzie chciał zwiększyć odsetek kobiet w swojej sile roboczej do ~30% (z 21% w 2020 roku). Spółka do 2030 roku w dekarbonizację zainwestuje ~$1,2 mld.

Srebro

 • Zwiększone inwestycje w panele słoneczne w 2022 roku powinny zwiększyć zapotrzebowanie na srebro, powiedział BofA Global Research.

Miedź

 • Chilijska komisja ds. miedzi Cochilco poinformowała we wtorek, że nieznacznie podniosła cenę miedzi na ten rok do $4,23/funt. We wrześniu prognoza mówiła o średniej cenie $4,20/funt. Na 2022 prognozuje się $3,95/funt. Wg Cochilco chilijska produkcja miedzi ma wynieść 5,676 mln ton w 2021 roku (-1% r/r), a w 2022 roku ma wynieść 5,818 mln ton (+2,5%).
 • Z kolei największa państwowa spółka miedziowa w Chile, Codelco, prognozuje spadek cen miedzi w 2022 do przedziału $3,8 – $3,9/funt. Ceny miedzi znacznie wzrosły w tym roku, co niektórzy analitycy postrzegają jako nowy supercykl dla czerwonego metalu, ponieważ wzrasta popyt na jego zastosowanie w pojazdach elektrycznych. Dyrektor generalny Codelco Octavio Araneda powiedział, że podaż miedzi będzie przewyższać popyt do 2024 roku, co będzie tłamsić wzrost cen na rynkach. Araneda dodał, że produkcja miedzi przez Codelco w 2021 i 2022 roku powinna być podobna do tej z 2020 roku, kiedy wyprodukowała 1,6 miliarda ton.
 • Politycy w Chile i Peru, najwięksi światowi producenci miedzi, pracują nad podniesieniem podatków dla górników, aby uzyskać więcej zysków z prognozowanych wysokich cen. We wtorek Senat Chile przeforsował dyskusję na temat kontrowersyjnej ustawy o zwiększeniu opłat licencyjnych od firm wydobywczych, wynikiem 18:16 głosów. To oznacza dalsze wprowadzanie poprawek do ustawy, uchwalonej wcześniej przez niższą Izbę Poselską w maju.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Jeden z globalnych producentów aluminium zaoferował japońskim nabywcom premię w wysokości $195 za tonę za dostawy metali pierwotnych w okresie od stycznia do marca, co stanowi spadek o 11% w porównaniu z bieżącym kwartałem. Japonia jest największym importerem metalu w Azji, a premie za dostawy metali pierwotnych, które zgadza się płacić co kwartał w stosunku do ceny gotówkowej CMAL0 Londyńskiej Giełdy Metali (LME), wyznaczają punkt odniesienia dla regionu. Na Q4 2021 premia wynosi $220/t (+19% q/q).
 • Brazylijskie Vale S.A. uważa, że ​​ceny rudy żelaza wzrosną po zimowych igrzyskach olimpijskich w Chinach zaplanowanych na luty, ponieważ Pekin prawdopodobnie pozwoli większej liczbie producentów stali na wykorzystanie wszystkich mocy produkcyjnych. Rząd Chin zwrócił się do zakładów z kilku sektorów, w tym ze stali, o ograniczenie produkcji w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza przed imprezą sportową. Wiceprezes Vale ds. strategii i transformacji biznesowej Luciano Siani nie widzi jednak dużego wzrostu cen, twierdząc, że tona surowca stalowego prawdopodobnie utrzyma się między $90 a $120 lub $130.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „aktualności – 2 grudnia 2021

 1. Szymon komentarz:

  1.Ceny frachtu zaczynają spadać :
  https://fbx.freightos.com/
  wygląda na to że efekt przerwania łańcucha dostaw powoli słabnie.
  2. Pogłębiają się problemy chińskich deweloperów
  https://wallmine.com/hkse/3333
  – artykuł z 26 listopada Ka Yan Hui założyciel spółki Evergrande sprzedał akcje warte 344 mln usd pomimo tego że jej kurs spadł o około 90%
  – spadająca sprzedaż i ceny nieruchomości w największych chińskich miastach pogarsza perspektywy wypłacalności deweloperów
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-12-01/developers-face-12-billion-trust-payments-evergrande-update
  – Chiński deweloper Kaisa zgłasza propozycje wykupu tegorocznych obligacji na następny rok
  https://www.reuters.com/markets/rates-bonds/chinas-kaisa-struggles-relief-bond-holders-default-risk-looms-2021-12-02/
  W przypadku bankructwa tych dużych podmiotów deweloperskich można oczekiwać gwałtownych spadków cen miedzi i stali ale również giełdach akcji.
  Rarosław Pyffel już 24 września w mówił że wszystko wskazuje na to że istnieje duże prawdopodobieństwo iż rząd Chin nie pomoże im przed bankructwem (oglądać od 7:19)
  https://www.youtube.com/watch?v=3tHqFlOc6Kk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *