aktualności – 4 stycznia 2024

Pierwszy w 2024 pełny zestaw aktualności z rynków towarowych wraz z odcinkiem programu już są dostępne dla Was! Wizualna strona programu także uległa pewnym zmianom, dajcie znać czy jest lepiej 🙂

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 4 stycznia 2024

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Konflikt pomiędzy Izraelem a Hamasem przeszedł do kolejnej fazy, wraz z zabójstwem zastępcy przywódcy Hamasu w Bejrucie, stolicy sąsiadującego z Izraelem Libanu. Niemniej wciąż jest to konflikt rozpatrywany lokalnie.
 • Podczas irańskich wydarzeń upamiętniających dowódcę Ghasema Soleimaniego zabitego przez amerykańskiego drona w 202 roku doszło do dwóch eksplozji, w których zginęło 95 osób, a ponad 210 zostało rannych. To najbardziej śmiercionośnym atakiem w historii Republiki Islamskiej. Iran w przeszłości obwiniał Izrael o ataki na poszczególne osoby lub miejsca w jego granicach – twierdzeń, których Izrael ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył – ale nic nie wskazywało na jakikolwiek udział obcego państwa w eksplozjach na cmentarzu. Choć władze nie ogłosiły publicznie kogo obwiniają, najwyższy dowódca irańskich sił Quds, Esmail Qaani, powiedział, że ataków przeprowadzili „agenci reżimu syjonistycznego (Izrael) i Stany Zjednoczone”. Telewizja państwowa pokazała tłumy zgromadzone nocą na cmentarzu, skandujące: „Śmierć Izraelowi” i „Śmierć Ameryce”. USA twierdzi, że nie ma oznak wskazujących, że za wybuchami stał Izrael, zaprzecza także swojemu udziałowi w wydarzeniach. W 2022 r. sunnicka muzułmańska grupa bojowników Państwa Islamskiego przyznała się do śmiertelnego ataku na szyicką świątynię w Iranie, w którym zginęło 15 osób. Jako główny dowódca elitarnych sił Ghods, zagranicznego ramienia irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji (IRGC), Soleimani prowadził tajne operacje za granicą i był kluczową postacią w długotrwałej kampanii Iranu mającej na celu wyparcie sił amerykańskich z Bliskiego Wschodu.
 • Ostatni kwartał 2023 roku przyniósł w Brazylii serię opóźnień logistycznych w eksporcie związanych zarówno z obniżonym poziomem wód w rzekach będących podstawą transportu krajowego jak i urodzaju wszelkich płodów rolnych. Prognozy dotyczące zbiorów obfitych kukurydzy, soi, cukru czy kawy w 2024 roku także każą zastanowić się, czy oczekiwanie na załadunek na poziomie 40+ dni w tym południowoamerykańskim kraju nie stanie się „normą” także i w tym roku. Jeśli w dodatku doszłoby do długotrwałych wyższych temperatur przekładających się na poziom wód śródlądowych, opóźnienia eksportu będą praktycznie pewne. Niewiadomą pozostają także kwestie związane ze strajkami różnych grup zawodowych lub społecznych, bardzo popularnych w ostatnich latach w krajach ościennych jak Peru, Argentyna czy Chile. Jedynie pod kątem politycznym nie ma żadnych zaplanowanych wydarzeń mogących wpływać na rynek – wybory prezydenckie i parlamentarne w Brazylii zaplanowane są na październik 2026 roku.
 • Obecnie istnieje możliwość wspierania moich działań poprzez opcję „wsparcia kanału” na głównej stronie mojego YouTube lub możesz „postawić mi kawę” poprzez tą stronę.

Raporty USDA

 • Raporty USDA Crop Progress mają „zimową przerwę”, kolejna publikacja 1 kwietnia 2024.
 • Ceny jakie amerykańscy farmerzy otrzymywali za swoje produkty w listopadzie 2023 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kawa

 • Kostarykańscy producenci kawy wyeksportowali w grudniu 38 430 worków 60-kilogramowych (-6,9% r/r). Krajowy instytut kawy ICAFE nie podał przyczyny spadku eksportu. Sezon kawowy w Ameryce Środkowej i Meksyku, gdzie uprawia się głównie arabikę, rozpoczyna się w październiku i kończy we wrześniu następnego roku. Według oficjalnych danych eksport w sezonie 2023/24 wyniósł do końca grudnia 76 681 60-kilogramowych worków (+21,8% s/s). W raporcie ICAFE dodano, że cena kawy z Kostaryki pozostaje korzystna w porównaniu ze średnią międzynarodową. Kostaryka, będąca jednym z mniejszych plantatorów kawy w Ameryce Środkowej, jest dobrze znana z wysokiej jakości ziaren arabiki i zazwyczaj eksportuje blisko 90% swoich zbiorów.
 • Zapasy kawy w magazynach ICE zaczynają się odbudowywać, do 2 stycznia wzrosły o ponad 12% względem najniższego poziomu wynoszącego nieco ponad 224 tysiące worków na koniec listopada.
 • Międzynarodowa Organizacja Kawy (ICO) poinformowała, że w wyniku ataków na statki transportowe na Morzu Czerwonym firmy spedycyjne przewożące kawę w kontenerach podniosły ceny frachtu na niektórych trasach.

Cukier

 • Produkcja cukru w indyjskich młynach w okresie od 1 października do 31 grudnia spadła o 7,6% r/r.

Kakao

 • Hodowcy kakao z Wybrzeża Kości Słoniowej podali dobre perspektywy na średnie zbiory przypadające na okres od kwietnia do września, pomimo bardzo małych opadów we wszystkich regionach kakaowych.

Bawełna

 • Zapasy bawełny w USA w listopadzie 2023 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pszenica

 • Zapasy pszenicy w Indiach prawdopodobnie utrzymają się powyżej normy na dzień 1 kwietnia, pomimo ciągłej sprzedaży zboża z rezerw państwowych. Zapasy pszenicy w magazynach państwowych spadły do 16,47 mln ton na dzień 1 stycznia. To najniższe zapasy na dzień 1 stycznia od 2017 roku. „Program sprzedaży na otwartym rynku (OMSS) pomógł w ustabilizowaniu cen” – stwierdził Ashok Kumar Meena, prezes indyjskiej korporacji spożywczej. Od 1 czerwca rząd sprzedał 5,8 miliona ton pszenicy odbiorcom hurtowym, takim jak młynarze i producenci ciastek. Handlowcy spekulowali, że OMSS zmniejszy zapasy pszenicy poniżej 6 milionów ton, gdy nowy rok gospodarczy rozpocznie się 1 kwietnia, wbrew normie wynoszącej 7,46 miliona ton. Indie, drugi co do wielkości producent pszenicy na świecie, zakazały eksportu w 2022 r. po ograniczeniu produkcji z powodu fali upałów i wzroście sprzedaży zagranicznej po inwazji Rosji na Ukrainę.

Kukurydza

 • Polscy rolnicy wznowili od czwartku (4 stycznia) blokadę przejścia granicznego Medyka z Ukrainą. Polscy rolnicy zawiesili 24 grudnia protest, którego celem jest zabezpieczenie dopłat rządowych do kukurydzy i zapobieżenie podwyżkom podatków. Choć minister rolnictwa Czesław Siekierski przekazał rolnikom notę informującą, że ich żądania zostaną spełnione, premier nie wydał podpisanego oświadczenia. „Nie otrzymaliśmy pisemnego potwierdzenia, że nasze żądania zostaną spełnione, dlatego kontynuujemy protest” – powiedział lider protestu rolników w Medyce Roman Kondrow. Polscy kierowcy ciężarówek od 6 listopada nadal blokują kilka przejść, naciskając na Unię Europejską przywrócenie systemu wzajemności, który wymaga od ukraińskich firm uzyskiwania zezwoleń na działalność na ternie UE. „Będę starał się przekonać przewoźników, aby nie stosowali blokad jako metody obrony swoich interesów. Zrobimy wszystko, aby skutecznie chronić ich interesy. Blokada w obliczu bombardowań i coraz intensywniejszych działań ze strony Rosji nie ułatwia nam tego zadania. Będę skuteczniej działać na rzecz polskich przewoźników, gdy nie będzie blokady” – powiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk.
 • Przetwórstwo kukurydzy w USA w listopadzie 2023 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ryż

 • Produkcja ryżu w Indonezji w styczniu i lutym tego roku szacowana jest na 2,25 miliona ton (-46,3% r/r). Oczekuje się, że przedłużająca się susza spowodowana zjawiskiem pogodowym El Niño zmniejszyła produkcję ryżu w Indonezji o 2% w 2023 r., podczas gdy zasiewy na główny sezon zbiorów w tym roku zostały opóźnione. Indonezyjska agencja meteorologiczna BMKG prognozuje, że El Niño utrzyma się na początku 2024 r. i stopniowo zneutralizuje się do kwietnia. „Jeśli w styczniu będziemy opierać się wyłącznie na produkcji krajowej, będzie to deficyt, jednakże mamy zapasy z grudnia” – powiedział dyrektor ministerstwa rolnictwa Inti Pertiwi. Miesięczne zapotrzebowanie na ryż w Indonezji wynosi 2,54 mln ton. Dane Indonezyjskiej Narodowej Agencji Żywności (NFA) pokazują, że zapasy ryżu w kraju na koniec 2023 r. wyniosły 7,46 mln ton, włączając zapasy znajdujące się w gospodarstwach domowych i u hurtowników. „Zapasy wystarczą do marca, natomiast główne zbiory mogą zostać przesunięte na kwiecień lub maj” – powiedział na spotkaniu starszy urzędnik NFA Sarwo Edhy. Indonezja wyznaczyła sobie za cel produkcję 32 mln ton ryżu w 2024 r. (+3,56% r/r). Wraz z rozpoczęciem pory deszczowej Indonezja planuje zasadzić 1,7 miliona hektarów ryżu w styczniu i 1,4 miliona hektarów w lutym.

Soja

 • Rynek amerykańskiej soi reaguje przeceną, schodząc poniżej grudniowego wsparcia na poziomie $c1300/buszel, w reakcji na korzystne dla upraw opady deszczu w Brazylii. „W Brazylii występują deszcze, które poprawiły perspektywy zbiorów. Ogólnie rzecz biorąc, nie widzimy w tym roku żadnych poważnych problemów z dostawami z Ameryki Południowej” – powiedział jeden z handlowców z Singapuru. Synoptycy twierdzą, że w tym tygodniu deszcze prawdopodobnie przyniosą korzyści uprawom w północnej Brazylii, po tym jak gorąca i sucha pogoda skłoniła analityków do obniżenia szacunków produkcji. Brazylia jest największym na świecie eksporterem soi.
 • Zakład przetwórstwa soi w Decatur w stanie Indiana prowadzony przez Bunge wstrzymał działalność w zeszłym tygodniu po uszkodzeniu rurociągu gazu ziemnego zasilającego zakład. Bunge stwierdziło, że spodziewa się, że fabryka Decatur zacznie działać „wkrótce”. Bunge z siedzibą w St. Louis oświadczyło, że podejmuje „odpowiednie środki ostrożności”, aby zapewnić bezpieczeństwo pracowników i społeczności, a także pracuje nad naprawą rurociągu.Rzecznik Bunge powiedział, że nikt nie odniósł obrażeń. Zakład Decatur to jeden z dziewięciu zakładów przetwórstwa soi prowadzonych przez Bunge w Stanach Zjednoczonych i jeden z dwóch, które największy na świecie przetwórca nasion oleistych posiada w stanie Indiana.
 • Przetwórstwo soi w USA w listopadzie 2023 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pozostałe rośliny oleiste

 • Zapasy olejów roślinnych w USA w listopadzie 2023 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

 • Brazylia i Meksyk współpracują nad opracowaniem regionalnego planu mającego na celu utrzymanie przepływu handlu drobiem i jajami między obydwoma krajami pomimo potencjalnych ognisk ptasiej grypy. Plan ma na celu wytyczenie obszarów w każdym kraju nie dotkniętych potencjalną epidemią, aby utrzymać handel z tych regionów w ruchu. Brazylia, największy na świecie eksporter drobiu, odnotowała ostatnio przypadki wysoce zjadliwej ptasiej grypy (H5N1) u drobiu dzikiego i przydomowego.Meksyk, który eksportuje zaledwie ułamek produkowanego przez siebie drobiu, zgłosił swój pierwszy przypadek ptasiej grypy w tym sezonie w listopadzie. Utworzenie „strefy zamkniętej” zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) mogłoby pozwolić na uniknięcie ogólnokrajowego zakazu eksportu, gdyby ptasia grypa uderzyła w stada komercyjne. Według brazylijskiego urzędnika ds. rolnictwa Roberto Perosa Brazylia planuje także „wkrótce” rozpocząć import meksykańskiego awokado. Meksyk jest największym na świecie dostawcą awokado, choć prawie cała sprzedaż trafia do Stanów Zjednoczonych.

Ropa naftowa

 • OPEC+ ma zaplanowane kolejne spotkanie na 1 lutego 2024. Grupa poinformowała, że współpraca pozostałych krajów, po wystąpieniu Angoli z grupy OPEC, będzie kontynuowana. „Kraje członkowskie OPEC potwierdzają swoje niezachwiane zaangażowanie na rzecz wspólnych celów, jakimi są jedność i spójność, zarówno w ramach organizacji, jak i z krajami będącymi producentami spoza OPEC uczestniczącymi w DoC” – stwierdzono w oświadczeniu grupy, używając formalnej nazwy OPEC+ – Deklaracji Współpracy (DoC).
 • Lokalne protesty wymusiły całkowite wstrzymanie produkcji na libijskim polu naftowym Sharara, które może produkować do 300 000 baryłek dziennie. Na nagraniu wideo krążącym w Internecie widać wielu lokalnych protestujących z regionu Fezzan w południowej Libii, którzy ogłaszają zamknięcie pola Sharara do czasu spełnienia ich żądań. Libijska Narodowa Spółka Naftowa (NOC) nie wystosowała żadnego oświadczenia. Jeden z protestujących powiedział telefonicznie agencji Reuters, że region „potrzebuje rozwoju projektów i usług, takich jak rafineria dostarczająca paliwo, drogi utwardzone, klinika i zapewnienie pracy młodym ludziom”. Pole Sharara, jedno z największych w Libii, było częstym celem lokalnych i szerszych protestów politycznych. Złoże zlokalizowane jest w dorzeczu Murzuq w południowo-wschodniej części Libii. Jest prowadzony przez państwowy koncern naftowy NOC za pośrednictwem spółki Acacus wraz z hiszpańskim Repsol, francuskim TotalEnergies, austriackim OMV i norweskim Equinor. W lipcu produkcja na polach Sharara, Elfeel i 108 została wstrzymana przez protestujących w związku z porwaniem byłego ministra finansów. W chaotycznej dekadzie, która upłynęła od wspieranego przez NATO powstania przeciwko Muammarowi Kaddafiemu w 2011 r., w Libii wielokrotnie zakłócano wydobycie ropy. Z tego względu Libia, członek OPEC, jest wyłączone z limitów wydobycia ustalanych w ramach współpracy OPEC+.
 • Napływ chińskiej ropy naftowej do zapasów osłabł w drugiej połowie ubiegłego roku, ponieważ największy importer na świecie ograniczył zakupy w odpowiedzi na wyższe ceny. Dostępna ropa w Chinach była prawie zrównoważona z przerobem rafinerii w listopadzie, przy statystycznie nieistotnym dodaniu do zapasów 20 000 baryłek dziennie (bpd). Chiny nie ujawniają wolumenu ropy wpływającej do lub z zapasów strategicznych i handlowych, ale można dokonać szacunków, odejmując ilość przetworzonej ropy od całkowitej ilości ropy dostępnej z importu i produkcji krajowej. Łączny wolumen ropy dostępny dla rafinerii w listopadzie wyniósł 14,51 mln baryłek dziennie, na co składał się import w wysokości 10,33 mln baryłek i wydobycie krajowe w wysokości 4,18 mln baryłek dziennie. Przerób rafinerii wyniósł 14,48 mln baryłek dziennie, co oznacza spadek z 15,05 mln baryłek dziennie w październiku i najniższego dziennego poziomu od okresu styczeń-luty w 2023 roku. Średni wzrost zapasów ropy w Chinach w okresie od lipca do listopada szacowany jest na ~+240 tysięcy baryłek dziennie. Kontrastuje to z szacowanymi wzrostami zapasów ropy w pierwszej połowie 2023 roku, kiedy do zapasów dodano 950 000 baryłek dziennie. Gwałtowne spowolnienie jest odzwierciedleniem mniejszego importu, a nie spadku przerobu rafinerii. Import ropy do Chin zmniejszył się w drugiej połowie, najprawdopodobniej w wyniku wyższych światowych cen ropy, w dużej mierze wywołanych decyzją podjętą pod koniec czerwca przez przywódców OPEC+, Arabię Saudyjską i Rosję, o wspólnym obniżeniu wydobycia o kolejne 1,3 mln baryłek dziennie.
 • Pierwszą partię kontyngentów eksportowych na produkty petrochemiczne z Chin na 2024 r. ogłoszono 29 grudnia, a Pekin przydzielił 19 mln ton metrycznych, co stanowi wielkość niezmienioną w stosunku do pierwszej transzy z 2023 r. Jest prawdopodobne, że kwoty te zostaną szybko wykorzystane, gdyż brak alokacji pod koniec 2023 r. uniemożliwił rafineriom eksport w takiej ilości, w jakiej prawdopodobnie by chciały.
 • Departament Energii podał oświadczeniu, że Stany Zjednoczone zamierzają kupić do 3 milionów baryłek produkowanej w USA kwaśnej ropy naftowej z dostawą w kwietniu, aby pomóc w uzupełnieniu strategicznych rezerw ropy naftowej (SPR). Departament odkupił już około 13,8 mln baryłek po średniej cenie 75,63 dolara za baryłkę, czyli o prawie 20 dolarów za baryłkę mniej niż sprzedał ropę w 2022 roku, i przyspieszył zwrot prawie 4 milionów baryłek z pożyczek dla koncernów naftowych. Celem stabilizacji globalnych cen paliw, USA w 2022 roku wypuściły w ramach sprzedaży jak i pożyczki rekordową ilość 180 mln baryłek z strategicznych rezerw ropy naftowej (SPR). SPR, największy na świecie magazyn awaryjnego zaopatrzenia w ropę, przechowuje obecnie około 354,4 miliona baryłek w podziemnych jaskiniach solnych w czterech lokalizacjach na wybrzeżach Teksasu i Luizjany.
 • Indie zwiększyły w grudniu import saudyjskiej ropy kosztem rosyjskiej ropy. Według oficjalnych informacji powodem były „nieatrakcyjne ceny” rosyjskiej ropy. Co najmniej pięć ładunków słodkiej odmiany Sokola skierowało się do innych lokalizacji niż Indie.Indian Oil Corp o jedyna państwowa firma posiadająca roczną umowę na zakup różnych rosyjskich gatunków, w tym Sokol, od rosyjskiego potentata naftowego Rosneft. Import rosyjskiej ropy przez Indie w grudniu spadł wg szacunków do przedziału od 1,21 mln baryłek dziennie (-22% m/m) do 1,39 mln baryłek dziennie (-16% m/m). Import ropy z Zatoki Perskiej wzrósł o około +4% m/m.
 • Eksport ropy z Wenezueli wzrósł w 2023 roku do prawie 700 000 baryłek dziennie (+12% r/r) w związku ze złagodzeniem przez Stany Zjednoczone sankcji nałożonych od 2019 r. na sektor energetyczny. Wzrost pokazuje wpływ złagodzenia sankcji na eksport ropy z kraju oraz stopień, w jakim dalsze zyski mogą pozostać ograniczone potrzebą stabilnej polityki i kapitału, aby odbudować produkcję ropy w Wenezueli, która rosła w wolniejszym tempie niż eksport w 2023 roku. Złagodzenie sankcji pozwoliło państwowemu koncernowi naftowemu PDVSA w ubiegłym roku zwiększyć eksport ropy i paliw.Globalne domy handlowe, którym zabroniono handlu, okazały się pierwszymi nabywcami ładunków i zapewniły import produktów, aby zaspokoić krajowe zapotrzebowanie na paliwo. Posunięcia te ponownie otworzyły amerykański rynek dla wenezuelskiej ropy po czteroletniej przerwie i umożliwiły wznowienie eksportu ropy do Indii, które przed amerykańskimi sankcjami znajdowały się wśród trzech głównych kierunków dostaw wenezuelskiej ropy. Jednak nadal Chiny były największym odbiorcą wenezuelskiej ropy, z 65% udziałem w eksporcie. USA z kolei przyjęły 19% eksportu, Kuba otrzymała 8%, a kraje europejskie 4%. Część eksportu trafiła także do Brazylii, Kolumbii i Panamy. Według danych przekazanych OPEC wydobycie ropy naftowej w Wenezueli wyniosło w listopadzie średnio 794 000 baryłek dziennie (+10,9% r/r). Kraj zamierza w nadchodzących miesiącach przekroczyć 1 milion baryłek dziennie, co zdaniem analityków będzie możliwe do zrealizowania jedynie w przypadku odnowienia amerykańskiej licencji, która wygasa w kwietniu.PDVSA wcześniej ustaliła cel produkcyjny na poziomie 1,17 mln baryłek dziennie w 2023 r.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Trans Mountain Corp planuje rozpocząć wypełnianie rurociągów w marcu lub maju w związku z długo opóźnioną rozbudową kanadyjskiego rurociągu naftowego, w zależności od średnicy stosowanej rury i zakładając, że nie pojawią się nowe problemy. Spółka oczekuje na decyzję organów regulacyjnych w sprawie wniosku o zmianę konstrukcji. Napełnianie rurociągów to ostatni etap przed rozpoczęciem obsługi rozbudowanego rurociągu z Alberty do Kolumbii Brytyjskiej, zapewniający dodatkowy, kluczowy dostęp kanadyjskiej ropy do rafinerii na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych i w Azji. Projekt niemal potroi transport rurociągiem do 890 000 baryłek dziennie.
 • Ze względu na wolny poniedziałek, 1 stycznia, dane o zapasach ropy naftowej zostaną podane 4 stycznia o godzinie 17:00.

Gaz ziemny

 • Shell PLC dołączył do BP PLC w konflikcie z Venture Global LNG, oskarżając producenta skroplonego gazu ziemnego (LNG) o odmawianie jemu i innym klientom dostępu do dostaw podczas eksportu skroplonego gazu o wartości ponad 18 miliardów dolarów. Obiekt eksportowy Venture Global w Calcasieu Pass zajmuje się produkcją i sprzedażą LNG od ponad 20 miesięcy, informując jednocześnie Shell, BP i inne firmy, że nie może dostarczać im ładunków objętych umową terminową, dopóki zakład znajduje się w fazie rozruchu.Klienci skarżyli się, że brak dostępu kosztował ich miliardy dolarów w postaci utraty sprzedaży. Shell złożył we wtorek pismo do Federalnej Komisji Regulacji Energetyki (FERC), w którym popiera BP.W piśmie wezwano amerykański organ regulacyjny do zmuszenia Venture Global LNG do udostępnienia danych dotyczących uruchomienia zakładu w celu ustalenia przyczyn wstrzymania działalności komercyjnej. „Bezprecedensowy i niewytłumaczalny proces Venture Global dotyczący rzekomego przekazania do eksploatacji, który jak dotąd był ukrywany przed opinią publiczną, jest niezgodny z przepisami Komisji dotyczącymi wniosków o uprzywilejowane traktowanie dokumentów” – stwierdził Shell. W konflikt o dostawy LNG z Venture Global LNG zaangażowany jest także hiszpański Repsol, polski PKN Orlen a także Edison SpA. Od czasu uruchomienia terminalu Calcasieu Pass w Luizjanie na początku 2022 r. Venture Global LNG sprzedało ponad 200 ładunków gazu na własny rachunek, bez zaopatrywania BP i innych długoterminowych klientów z podpisanymi umowami.
 • Nigeryjska spółka Seplat poinformowała, że zakończyła prace instalacyjne w zakładzie przetwarzania gazu w południowym stanie Imo w kraju, co przybliża grupę energetyczną do rozpoczęcia działalności, która zwiększy dostawy gazu dla elektrowni. Projekt Seplat jest kluczowym elementem planu Nigerii mającego na celu rozwój zasobów gazu, czystą energię i zwiększenie wytwarzania energii elektrycznej.Projekt Assa North-Ohaji (ANOH) to zakład o wydajności 300 milionów standardowych stóp sześciennych dziennie. Projekt ANOH rozpoczął się w 2021 r. i doświadczył opóźnień ze względu na przekroczenia terminu budowy wynikające ze złych warunków pogodowych i problemów związanych z bezpieczeństwem.Pierwszy gaz zostanie wpompowany na rynek po ukończeniu przez nigeryjską NNPC niezbędnego rurociągu.
 • Całkowity eksport LNG z USA w 2023 roku wyniósł 88,9 mln ton (+14,7% r/r), co pozwoliło USA stać się największym eksporterem LNG na świecie, wyprzedzając dotychczasowego lidera: Katar. Trzecim eksporterem LNG pozostaje Australia.
 • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w styczniu 2024 wynosi średnio 107,5 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (-0,92% m/m).
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 132,7 mld stóp sześciennych (-4,74% t/t). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 133,7 bcfd.
 • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w styczniu 2024 wynosi średnio 14,6 bcfd (-0,7% m/m).
 • Eksport rurociągami z USA do Meksyku w styczniu 2024 spadł do średnio 4,2 bcfd (-8,7% m/m). Analitycy spodziewają się, że eksport do Meksyku wzrośnie w nadchodzących miesiącach, gdy amerykański zakład firmy New Fortress Energy w Altamira w Meksyku zacznie pobierać amerykański gaz, aby przekształcić go w LNG na eksport.

Energia odnawialna

 • Udział energii odnawialnej w niemieckich sieciach elektroenergetycznych wzrósł do 55% całkowitego udziału w 2023 roku (+6,6 pp r/r).Niemcy chcą, aby do 2030 r. zielona energia stanowiła 80% ich miksu energetycznego. Zrezygnowały z energii jądrowej i zamierzają porzucić większość swojej produkcji węglowej i wykorzystać pozostałe elektrownie gazowe głównie do zasilania sieciowego. Jeśli chodzi o odnawialne źródła energii, morska energia wiatrowa miała udział 31,1%, energia słoneczna 12,1%, a biomasa 8,4%, podczas gdy pozostałe 3,4% pochodziło z energii wodnej i innych odnawialnych źródeł energii. Wzrostowi w 2023 r. sprzyjała rozbudowa mocy produkcyjnych, a także pogoda – stwierdził organ regulacyjny Bundesnetzagentur. „Po raz pierwszy przekroczyliśmy granicę 50% dla odnawialnych źródeł energii. Nasze działania mające na celu uproszczenie planowania i zatwierdzania zaczynają przynosić skutek.” – oznajmił w oświadczeniu minister gospodarki Robert Habeck. Całkowite obciążenie publicznych sieci elektroenergetycznych w 2023 r. spadło do 456,8 terawatogodzin (TWh) w 2023 roku (-5,3% r/r), co odzwierciedla słabszy popyt i priorytet zielonej energii w stosunku do wytwarzania z paliw kopalnych.
 • Indyjski stan Gujarat poinformował, że podpisał wstępne umowy inwestycyjne o wartości 86 miliardów dolarów z 58 firmami, w tym spółką joint venture producenta stali ArcelorMittal i innymi działającymi w sektorach takich jak energetyka, ropa i gaz oraz chemikalia. NTPC Renewable Energy Limited zaproponowało inwestycję o wartości w utworzenie parków i projektów energii odnawialnej o mocy 15 gigawatów (GW), które zaspokoją potrzeby energetyczne sektora rolnego. NTPC zaproponowało także dalszą inwestycję o wartości 8,40 miliarda dolarów w rozbudowę pojazdów elektrycznych z ogniwami paliwowymi, mieszanie wodoru z gazem ziemnym oraz produkcję ekologicznych chemikaliów, takich jak amoniak i metanol. Podobnie Torrent Power podpisał umowę na zainwestowanie 5,69 miliarda dolarów w utworzenie projektów energii słonecznej o mocy 3450 MW i 7000 MW, zakładów produkujących ekologiczny wodór i amoniak oraz sieci dystrybucyjnych w miastach, w tym Ahmedabad i Surat.

Złoto

 • „Minutki” FED z 3 stycznia pokazały, że włodarze Fed wydawali się coraz bardziej przekonani, że inflacja jest pod kontrolą, przy malejącym „ryzyku wzrostu” i rosnących obawach, że „zbyt restrykcyjna” polityka pieniężna może zaszkodzić gospodarce. „Choć widzieliśmy już maksima w tym cyklu, obniżki stóp procentowych zajmą więcej czasu, szczególnie w obliczu poluzowania warunków finansowych i dużej niepewności” – powiedział Tai Wong, nowojorski analityk niezależny handlowiec metalami. W protokole stwierdzono, że uczestnicy odnotowali „niezwykle podwyższony stopień niepewności” co do perspektyw obniżek stóp procentowych, przy czym dalsze podwyżki stóp procentowych są nadal możliwe. Inwestorzy szacują obecnie 70% szans, że FED obniży stopy procentowe od marcowego posiedzenia, podczas gdy ekonomiści ogólnie rzecz biorąc uważają, że wstrzymanie się z tym do połowy roku.

Miedź

 • W tym roku zaobserwowaliśmy osłabienie metali nieszlachetnych. Ożywienie w Chinach nadal wygląda niejednolicie, a najnowsze dane PMI rozczarowują” – powiedział Dan Smith, szef działu badań w Amalgamated Metal Trading. Działalność produkcyjna w Chinach spadła w grudniu trzeci miesiąc z rzędu i osłabła bardziej niż oczekiwano, co ogranicza perspektywy ożywienia gospodarczego w kraju. Oczekuje się, że apetyt Chin na zakup metalu spadnie po sezonowo silnym okresie produkcji pozwalającym osiągnąć cele na koniec roku.
 • Całkowita produkcja miedzi w Chile spadła w listopadzie 2023 do 442 800 ton miedzi (-2,34% r/r). Produkcja Codelco spadła o -16% r/r, W kopalni Escondida (BHP Group) wzrosła o +6,3% r/r, a w Collahuasi (Anglo American) o +2,8% r/r.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Indyjski stan Gujarat poinformował, że podpisał wstępne umowy inwestycyjne o wartości 86 miliardów dolarów z 58 firmami, w tym spółką joint venture producenta stali ArcelorMittal i innymi działającymi w sektorach takich jak energetyka, ropa i gaz oraz chemikalia. Według rządu stanowego wśród firm, które podpisały pakty, znalazła się ArcelorMittal Nippon Steel India, która podpisała zobowiązanie o wartości 13,68 miliarda dolarów na projekt dotyczący zielonego wodoru, zintegrowaną hutę stali i rozbudowę istniejących mocy produkcyjnych stali w stanie.
 • Wstępne szacunki mówią, że chiński eksport stali w 2023 r. osiągnął najwyższy poziom od siedmiu lat: ponad 90 mln ton (+33,7% r/r). Rosnącemu eksportowi towarzyszy słaby popyt krajowy, odzwierciedlający problemy sektora nieruchomości i konkurencyjne ceny, do których przyczyniał się słaby juan przez większą część roku. Rosnący eksport może doprowadzić do zwiększenia frakcji handlowej, ponieważ w 2023 r. pięć krajów wszczęło dochodzenia handlowe i gospodarcze przeciwko chińskim produktom stalowym. Pod koniec grudnia Meksyk ogłosił niemal 80% cło na import stali po krytyce ze strony lokalnych producentów, że chińscy producenci stali zdusili ich produkcję. Ostateczne dane dotyczące eksportu w 2023 roku zostaną opublikowane 12 stycznia.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *