Wracamy do normalnego funkcjonowania! Zestaw aktualności, grafik z raportów, wykresów (będę starał się dawać wykresy także do aktualności, żeby rozszerzyć materiał z programów) dla Was! Plus o 14:00 nowy odcinek programu!
PS. Mam nadzieję, że wszyscy są świadomi, że nie byłem w stanie przejrzeć i opracować wszystkich aktualności od poniedziałku, 21 czerwca? Ile się dało – tyle mamy 🙂 najświeższy zestaw, z tego tygodnia, jest w komplecie!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- bawełna
- pszenica
- kukurydza
- soja
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- węgiel
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
Raporty USDA
- W ubiegłym tygodniu dostaliśmy od USDA raporcik Coffee: World Markets and Trade. Jego graficzne opracowanie jest w dziale kawa.
- Ceny jakie farmerzy amerykańscy otrzymywali za swoje produkty w maju 2021:
- Areał zasiewów w USA:
- Opracowanie kwartalnych raportów USDA o zapasach zbóż w USA:
- Bieżący zestaw grafik z raportu Crop Progress od USDA:
Ogólne informacje
- Najnowszy raport naukowców dotyczących realizacji porozumienia paryskiego mającego na celu ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5°C informuje, że do 2025 roku należy usunąć z atmosfery 1 miliard ton CO2 by spełnić założenia porozumienia. Aktualnie rozwijane projekty pozwolą na usunięcie ~150 mln ton CO2 do 2025 roku. Projekty związane z emisją ujemną obejmują bioenergię z technologią wychwytywania i składowania emisji dwutlenku węgla, technologię bezpośredniego wychwytywania i przechowywania emisji z powietrza oraz rozwiązania w zakresie naturalnego klimatu, takie jak zalesianie.
- Reuters przeprowadził analizę, pokazującą, że dopiero po przejechaniu 21 725 kilometrów Tesla Model 3 staje się ekologiczniejsza od benzynowego samochodu tej samej klasy. Metodologia badania została opracowana przez Argonne National Laboratory w Chicago i obejmuje tysiące parametrów, od typu metali w akumulatorze pojazdu elektrycznego (EV) po ilość aluminium lub plastiku w samochodzie. Pod uwagę wzięto także źródło prądu używanego do ładowania samochodu. Raport (i poniższy wykres) dotyczy USA gdzie tylko 23% prądu pochodzi z elektrowni węglowych, a Tesla jest z akumulatorem o pojemności 54 kilowatogodzin (kWh) i katodą wykonaną między innymi z niklu, kobaltu i aluminium. W Norwegii „zieloność” Tesli osiąga się już po nieco ponad 13,5 tysiąca km, z kolei w Chinach czy np. w Polsce próg „ekologiczności” małego elektryka to ponad 126,6 tysiąca km. Badacz z Uniwersytetu Liege, Damien Ernst z kolei szacuje, że „ekologiczność” elektryka osiągana jest przy przebiegu między 67 a 151 tysięcy kilometrów.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl
- Dostawca danych Quandl, należący do amerykańskiego operatora giełdowego Nasdaq Inc, godził się na dystrybucję szerokiej gamy danych dotyczących towarów zebranych przez brokera Marex, w tym szacunków dotyczących pozycji spekulacyjnych. Quandl będzie oferować codzienne raporty Marex przedstawiające szacowane długie i krótkie pozycje spekulacyjne na rynkach metali, rolnictwa i innych surowców.
- Brazylijskie władze wzywają do „sumiennego zużycia energii i wody”, jednak nie zapowiadają racjonowania energii elektrycznej. Brazylia ma problem z najgorszą suszą od ponad 90 lat, a ponad 62% energii elektrycznej pochodzi z elektrowni wodnych. Rząd pracuje nad dobrowolnym programem zachęcającym firmy do korzystania z energii poza godzinami szczytu. Jair Bolsonaro podpisał rozporządzenie przekazujące decyzyjność w sprawie funkcjonowania elektrowni wodnych utworzonemu Chamber of Exceptional Rules for Hydro-energy Management.
Kawa
- W środę odnotowano przymrozki w rejonie upraw kawy w stanach Paraná oraz São Paulo w Brazylii. Prognozy pogody na najbliższe dni mówią o utrzymywaniu się niskich temperatur. Nie można na chwilę obecną oszacować wielkości strat.
- Coca-Cola HBC przejmie 30% udziałów w Casa Del Caffè Vergnano i zostania wyłącznym dystrybutorem włoskiej palarni kawy poza Włochami. Caffè Vergnano jest uzupełnieniem oferty produktów Costa Coffee. „Dzięki Caffè Vergnano jesteśmy dobrze przygotowani do zbudowania pełnego portfolio kawowego, które zaspokoi różnorodne preferencje konsumentów” – powiedział dyrektor generalny Coca-Cola HBC Zoran Bogdanovic. Caffè Vergnano to rodzinna firma, jedna z najstarszych palarni kawy we Włoszech, której korzenie sięgają 1882 roku i która produkuje tradycyjne espresso w różnych mieszankach, opakowaniach i formatach. W 2019 roku osiągnęła sprzedaż na poziomie $112 mln.
- Brazylijski real wygląda jakby się miał umocnić poniżej 5,0, jednak to wciąż prawie 20% od górnego ograniczenia konsolidacji w jakiej przebywał od końcówki Q2 2018 do Q1 2020 – słabnięcie reala zaczęło się przed pandemią!

wykres brazylijskiego reala (BRL), interwał W1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl
- USDA: Sumaryczna produkcja kawy na 2020/21 oraz 2021/22 wg krajów:
- USDA: Produkcja kawy arabika na 2020/21 oraz 2021/22 wg krajów:
- USDA: Produkcja kawy robusta na 2020/21 oraz 2021/22 wg krajów:
- USDA: Eksport kawy na 2020/21 oraz 2021/22 wg krajów (obecność UE potwierdza że mowa o eksporcie kawy w każdym stanie przetworzenia):
- USDA: Eksport surowych ziaren kawy na 2020/21 oraz 2021/22 wg krajów:
- USDA: Zapasy końcowe kawy na 2020/21 oraz 2021/22 wg krajów:
Cukier
- W środę odnotowano przymrozki w rejonie upraw trzciny cukrowej w stanach São Paulo, Mato Grosso do Sul oraz Paraná w Brazylii. Mrozy ograniczają wzrost trzciny cukrowej, co przekłada się na mniejszą zawartość cukru. Można próbować ograniczyć straty przyśpieszając zbiory i przetwórstwo trzciny cukrowej.
- Brazylijskie młyny w głównym regionie środkowo-południowym wyprodukowały w pierwszej połowie czerwca 2,19 mln ton cukru (-14% r/r).
- Lipcowe dostawy cukru z kontraktów wygasłych w środę wyniosą 131 427 ton, najmniej dla lipca od 7 lat.
Kakao
- Wybrzeże Kości Słoniowej sprzedało kontrakty na kakao o masie 1,18 miliona ton na sezon 2021/2022, co stawia największego na świecie producenta na dobrej drodze do realizacji wrześniowych celów sprzedażowych.
- Ghana ma problemy z osiągnięciem swoich celów sprzedaży eksportowej kakao na sezon 2021/2022. Dotychczasowa sprzedaż zakontraktowała 350 tysięcy ton ze zbiorów w kolejnym sezonie.
Bawełna
- Analitycy prognozowali areał sadzenia bawełny w USA na 11,856 mln akrów.
Pszenica
- Kwartalny raport USDA o zapasach pszenicy pokazał najniższy poziom od 6 lat.
Kukurydza
- W środę na terenie brazylijskich upraw kukurydzy odnotowano przymrozki. Drugi pod względem wielkości upraw kukurydzy stan Paraná ma doświadczać niskich temperatur przez kilka najbliższych dni.
- Areał zasiewów kukurydzy w USA wynosi 92,692 mln akrów – podczas gdy analitycy prognozowali 93,787 mln akrów.
- Kwartalny raport USDA o zapasach kukurydzy pokazał najniższy poziom od 7 lat.
Soja
- Areał zasiewów soi w USA wynosi 87,555 mln akrów – podczas gdy analitycy prognozowali 88,955 mln akrów.
- Kwartalny raport USDA o zapasach soi pokazał najniższy poziom od 6 lat.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Chiny zapowiadają zwiększenie zakupów wieprzowiny na poziomie centralnym i lokalnym, by zwiększyć nadszarpnięte regularnym sprzedażami strategiczne rezerwy mięsa. Ostatnie zakupy do rezerw (o nieznanym poziomie zapasów) miały miejsce w Q1 2019, kiedy rząd zakupił 200 tysięcy ton. W pierwszych 5 miesiącach 2021 Chiny zaimportowały prawie 2 mln ton wieprzowiny (+13,7% r/r), której część prawdopodobnie trafiła do rezerw państwowych – pomimo regularnych sprzedaży części zapasów mających obniżyć lokalne ceny mięsa po epidemii afrykańskiego pomoru świń. Wielkość chińskich rezerw mięsa wieprzowego nie jest znana.
- Brazylijskie BRF zapowiada, że osiągnie zerową emisję netto CO2 do 2040 roku.
Ropa naftowa
- Dziś spotkanie OPEC+. Prognozuje się, że trwają dyskusje o przedłużeniu ograniczeń podażowych poza kwiecień 2022 roku. To skutek prognoz mówiących o znaczącym wzroście zapasów ropy na świecie: z obecnych (Q3 2021) 96 mln baryłek poniżej 5-letniej średniej (2015 – 2019 czyli sprzed pandemii) i prognozowanych 125 mln baryłek poniżej 5-letniej średniej w Q4 2021 do 181 mln baryłek powyżej średniej z tego samego okresu. Analitycy oczekują jednego z trzech scenariuszy po dzisiejszym spotkaniu: utrzymaniu produkcji na aktualnym poziomie, zwiększenia jej o 0,5 mln baryłek dziennie lub zwiększenia o 1,0 mln baryłek dziennie.
- Brytyjski Rolls-Royce nawiąże współpracę z Royal Dutch Shell w celu opracowania zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF), co jest elementem strategii obu firm do osiągnięcia zerowej emisji netto CO2 do 2050 roku. Rolls-Royce planuje do 2023 r., aby wszystkie swoje komercyjne silniki były kompatybilne z paliwem 100% SAF, które wytwarza do 70% mniej dwutlenku węgla niż konwencjonalne paliwo. Wyzwaniem dla SAF jest niedobór dostaw, co uzasadnia partnerstwo z Shell.
- Argentyńska firma energetyczna Compañía General de Combustibles (CGC) poinformowała w środę, że przejęła lokalną działalność chińskiej grupy Sinopec. Dzięki temu CGC będzie produkować ponad 50 tysięcy baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie. Szacuje się, że aktywa Sinopec Argentina – ponad 20 pól naftowych oraz udziały w Termap, operatorze terminali portowych Caleta Olivia (prowincja Santa Cruz) i Caleta Córdova (Chubut) warte były ~$250 mln.
- Pracownicy na polu naftowym Doba firmy Exxon Mobil w Czadzie zdecydowali o kontynuacji strajku rozpoczętego w ubiegłym tygodniu, po tym jak amerykańska spółka poinformowała o rozmowach z Savannah Energy w sprawie sprzedaży swoich udziałów w projekcie. Brytyjska firma Savannah proponuje zakup 40% udziałów operacyjnych Exxon w Doba i 40% udziałów w rurociągu przesyłowym Czad-Kamerun. Produkcja w Doba w 2020 roku wynosiła średnio 33,7 tysiąca baryłek ropy dziennie. Hamit Samba, przedstawiciel strajkujących pracowników, powiedział że „Produkcja znajduje się w całkowitym zatrzymaniu na wszystkich polach (Exxon) i planujemy trzymać się mocno, aż do całkowitego zaspokojenia naszych wymagań”, wśród których jest gwarancja ze strony Exxon Mobil świadczeń po przejęciu przez Savannah i ograniczenie zwolnień. Savannah Energy prowadzi projekty w Nigerii i Nigrze.
- ConocoPhillips poinformował, że zwiększa swoje plany wykupu akcji o $1 miliard, do $2,5 mld. ConocoPhillips ma nadzieję sprzedać aktywa od $2 do $3 miliardów do końca 2022 roku. Spółka zwiększyła też prognozę swoich oszczędności po przejęciu spółki Concho Resources do $1 mld rocznie (z $0,75 mld oszczędności rocznie z poprzedniej prognozy).
- Royal Dutch Shell poinformował, że zgodził się nabyć 27,5% udziałów BP plc w złożu Shearwater na Morzu Północnym od BP, zwiększając swój udział w tym złożu do 55,5%. Shell skorzystał z prawa pierwokupu po tym jak BP chciało sprzedać swoje udziały firmie Tailwind, prywatnemu producentowi ropy wspieranemu przez handlarza towarami Mercuria. „Jest to część wieloletniej strategii, po wielu wcześniejszych projektach rozwojowych, mającej na celu wzmocnienie roli Shearwater jako ważnego węzła gazowego dla dostaw energii do Wielkiej Brytanii. Posunięcie to odzwierciedla strategię Shell polegającą na skoncentrowaniu naszych działań wydobywczych na mniejszej liczbie istniejących pozycji, aby generować istotne zwroty dla akcjonariuszy i finansować rozwój naszego nowego portfela niskoemisyjnego.” – powiedział rzecznik Shella.
- Zapasy ropy naftowej w USA spadły o 6,7 mln baryłek, do 452,3 mln baryłek (-1,46% t/t), prognozowano spadek o 4,7 mln baryłek.
- Wskaźniki wykorzystania rafinerii w USA wzrosły do poziomu 92,9% całkowitej zdolności produkcyjnej.
Gaz ziemny
- Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier powiedział, że odbył owocne spotkanie z amerykańską sekretarz ds. energii Jennifer Granholm, a oba kraje zobowiązały się do rozwiązania sporu o gazociąg Nord Stream 2 do końca sierpnia.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 94,5 mld stóp sześciennych (+0,8 mld stóp3 więcej niż piątkowe prognozy), w przyszłym tygodniu ma wynieść 92,0 bcfd.
- Aktualna produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w czerwcu 2021 to 91,6 mld stóp sześciennych (+0,66% m/m) dziennie gazu ziemnego.
- Przepływ gazu do terminali eksportowych w czerwcu wynosi średnio 10,1 bcfd (-6,48% m/m).
- Eksport gazu rurociągami z USA do Meksyku w czerwcu wyniósł średnio 6,7 bcfd (+8,06% m/m).
Energia odnawialna
- Organy regulacyjne z New Jersey ogłosiły w środę, że Orsted oraz konsorcjum Royal Dutch Shell i EDF wygrały dwa przetargi na morskie farmy wiatrowe w stanie. Shell z EDF wybudują Atlantic Shores o mocy 1 510 megawatów (MW), a Orsted ma zrealizować projekt Ocean Wind 2 o mocy 1 148 MW. Oba projekty mają stworzyć około 7 tysięcy miejsc pracy.
- PKN Orlen podpisał umowę ramową o współpracy z firmą chemiczną Synthos przy małych projektach jądrowych. Szczegóły dotyczące wdrożenia technologii bezemisyjnej, technologii jądrowej, małych i mikroreaktorów jądrowych mają zostać dopracowane w ciągu trzech miesięcy. Polska planuje uruchomienie pierwszego dużego reaktora jądrowego w 2033 roku.
- Demokratyczna Republika Konga podpisała umowy na budowę dwóch 100-megawatowych (MW) elektrowni słonecznych na południowym wschodzie kraju. W tym regionie znajdują się obfite złoża miedzi i kobaltu. Elektrownie mają powstać w 2022 roku i zacząć dostarczać prąd w 2023 roku. Inwestycja pochłonie $305 mln.
- Gigantyczna elektrownia wodna Baihetan (wysokość tamy 289 metrów) na górnym odcinku rzeki Jangcy w Chinach po raz pierwszy zaczęła wytwarzać energię elektryczną w poniedziałek. Dwie 1-gigawatowe (GW) turbiny rozpoczęły pracę po trzech dniach próby, a docelowo w projekcie ma znaleźć się 16 takich turbin. Baihetan został zbudowany przez China Three Gorges Corporation i znajduje się na granicy południowo-zachodnich prowincji Yunnan i Syczuan. Jest częścią kaskady zapór na rzece Jinsha, która jest górną częścią Jangcy. W swoim najnowszym pięcioletnim planie obejmującym lata 2021-2025 prowincja Syczuan zamierza dokończyć budowę 10 elektrowni wodnych i rozpocząć budowę kolejnych siedmiu.
- Sudan po raz drugi odrzucił propozycję Etiopii, by zarządzać wypełnieniem gigantycznej tamy, którą buduje na Nilu Błękitnym. Sudan i Egipt wysłały w zeszłym tygodniu listy z prośbą do Rady Bezpieczeństwa ONZ o zajęcie się sprawą zapory Wielkiego Etiopii Odrodzenia (GERD), która zagraża zaopatrzeniu w wodę obu krajom. Od miesięcy trwają negocjacje między Etiopią a Sudanem i Egiptem, prowadzone przez Unię Afrykańską, ostatnio w Demokratycznej Republice Konga.
- Chiński producent akumulatorów do pojazdów elektrycznych CATL przedłużyła umowę na dostawę akumulatorów z amerykańskim producentem pojazdów elektrycznych Tesla Inc do grudnia 2025.
Węgiel
- Powering Past Coal Alliance, międzynarodowa inicjatywa wygaszania elektrowni węglowych do 2030 roku liczy już 23 rządy oraz 110 firm. W tym tygodniu dołączyła do inicjatywy Hiszpania, która ma w planie wygaszenie 85% swoich elektrowni węglowych już w 2022 roku.
- Chiny, Indie, Indonezja, Japonia i Wietnam planują budowę ponad 600 nowych projektów elektrowni węglowych o łącznej mocy ponad 300 gigawatów. Zdaniem think tanku Carbon Tracker aż 92% z tych azjatyckich elektrowni węglowych nie będzie opłacalne. Te pięć krajów odpowiada za 80% nowych elektrowni węglowych na świecie. Z kolei prawie 75% z obecnie działających elektrowni węglowych na świecie znajduje się w w/w krajach, z czego ponad 50% w Chinach.
Miedź
- Produkcja miedzi w Chile w maju spadła do 493 420 ton (-0,4% m/m). W pierwszych pięciu miesiącach 2021 roku produkcja miedzi w Chile wyniosła 2,35 mln ton (-1,7% r/r).
- Zdaniem Joaquin Villarino, szefa chilijskiej Rady Górniczej, senat „zmienia taktykę” w sprawie 75% podatku od miedzi, co jest dobrym sygnałem dla górnictwa i przemysłu. Jednak nie podano szczegółów technicznych mogących potwierdzać tą wypowiedź.
Pozostałe metale przemysłowe
- Nanjing Hanrui Cobalt Co, jeden z największych chińskich producentów metalu stosowanego w pojazdach elektrycznych, złożył wniosek o notowanie udziałów w Hongkongu. Firma poszukuje funduszy na rozszerzenie produkcji i dywersyfikację w kierunku innych metali stosowanych w akumulatorach, takich jak lit i nikiel. Nanjing Hanrui Cobalt Co jest notowane na giełdzie w Shenzhen (od Q1 2017) i ma kapitalizację rynkową w wysokości $3,7 mld. Hanrui może obecnie wytwarzać 10 500 ton produktów kobaltowych i 35 000 ton miedzi rocznie dzięki działalności w Chinach i Demokratycznej Republice Konga.

Nanjing Hanrui Cobalt Co, wycena denominowana w dolarze amerykańskim, interwał W1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl
- Australian Strategic Materials pozyskał pożyczkę $151,68 mln na rozwój swojego flagowego projektu Dubbo, złoża metali ziem rzadkich, w Nowej Południowej Walii.
- Szacuje się, że globalny popyt na nikiel stosowany w akumulatorach wzrośnie w tym roku do 228 tysięcy ton (+18% r/r). Popyt na nikiel ma wynieść 2,58 mln ton (+9,2% r/r), podczas gdy podaż wyniesie 2,638 mln ton (+5,8% r/r). Globalna nadwyżka w 2021 roku spadnie do 58 tysięcy ton (-56,1% r/r), pomimo że w pierwszych czterech miesiącach 2021 był deficyt 34,9 tysiąca ton surowca.
- Rosja przygotowuje nowe podatki eksportowe na produkty stalowe, nikiel, aluminium i miedź. Rusal jest największym na świecie producentem aluminium poza Chinami. Nowe podatki mają obowiązywać w okresie od 1 sierpnia do 31 grudnia i kosztować rosyjskie firmy $2,3 mld.
- Wielka Brytania przedłuża cła na produkty stalowe. Import przekraczający ustalony kontyngent wyrobów stalowych będzie obciążony 25% cłem.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki: