aktualności – 12 stycznia 2023

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 12 stycznia 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Firmy, w tym GM, Ford, Google i producenci energii słonecznej, powiedzieli, że będą współpracować w celu ustanowienia standardów zwiększania wykorzystania wirtualnych elektrowni (VPP), systemów zmniejszania obciążeń w sieciach elektrycznych. Wirtualne elektrownie łączą tysiące zdecentralizowanych zasobów energii, takich jak pojazdy elektryczne lub grzejniki elektryczne sterowane przez inteligentne termostaty. Za zgodą klientów używają zaawansowanego oprogramowania do reagowania na niedobory energii elektrycznej za pomocą takich technik, jak przełączanie tysięcy domowych akumulatorów, takich jak te w pojazdach elektrycznych, z trybu ładowania na rozładowanie lub nakłanianie urządzeń korzystających z energii elektrycznej, takich jak podgrzewacze wody, do zmniejszenia zapotrzebowania. VPP są przygotowane do gwałtownego wzrostu w Stanach Zjednoczonych, gdzie ustawa o redukcji inflacji z 2021 r. stworzyła lub rozszerzyła zachęty podatkowe dla samochodów elektrycznych, elektrycznych podgrzewaczy wody, paneli słonecznych i innych urządzeń, których produkcję i zużycie można skoordynować w celu płynnego odciążenia sieci. RMI szacuje, że do 2030 r. VPP mogą zmniejszyć szczytowe zapotrzebowanie w USA o 60 gigawatów, średnie zużycie 50 milionów gospodarstw domowych i o ponad 200 GW do 2050 r. „Wirtualne elektrownie umożliwią planistom sieci i operatorom sieci (lepsze zarządzanie) rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną ze strony pojazdów, budynków i przemysłu oraz zapewnią niezawodność sieci nawet w obliczu ciągłych ekstremalnych wyzwań pogodowych i starzejącej się infrastruktury fizycznej”- powiedział Mark Dyson, dyrektor zarządzający programu energii elektrycznej bez emisji dwutlenku węgla w RMI. VPP poprawiły już niezawodność sieci w takich krajach jak Niemcy i Australia oraz w niektórych stanach USA. Podczas ekstremalnej fali upałów w sierpniu zeszłego roku operator rynku hurtowego California Independent System Operator uniknął przerw w dostawie prądu, wzywając wszystkie dostępne zasoby, w tym VPP, do wysyłania energii elektrycznej. Inteligentne termostaty Google Nest przyczyniły się do zmniejszenia obciążenia.
 • Buenos Aires Grain Exchange (BdeC) szacuje, że susza w Argentynie prawdopodobnie zakończy się w nadchodzących miesiącach, chociaż możliwe, że dopiero w marcu opady i wilgotność gleby w pełni powrócą do normy. „Opady wzrosną, poprawiając rezerwy wilgoci w glebie i zmniejszając intensywność fal upałów, ale proces będzie powolny. Dopiero pod koniec marca gleby uzupełnią swoje rezerwy wilgoci na większości obszarów rolniczych” – podała giełda w swoim miesięcznym raporcie klimatycznym. Rolnictwo argentyńskie od trzech lat z rzędu jest nadwyrężone przez zjawisko pogodowe La Nina, które w sezonie 2022/23 spowodowało szczególnie dotkliwy spadek opadów.
 • Mintec ogłosił przejęcie Agribriefing w ramach umowy, która ma stworzyć wiodącego światowego dostawcę danych na temat rynków rolno-spożywczych. Działalność Agribriefing obejmuje agencję raportowania cen białek Urner Barry oraz firmę konsultingową Strategie Grains, która została przejęta przez Agribriefing w 2021 r. Przejęcie Agribriefing następuje po przejęciu przez Mintec w grudniu firmy CommoPrices zajmującej się raportowaniem cen towarów. Mintec publikuje ceny i analizy składników żywności. Five Arrows Principal Investments, oddział inwestycyjny grupy doradztwa finansowego Rothschild & Co, nabył w zeszłym roku większościowy pakiet akcji Mintec.
 • 2022 roku był drugim pod względem temperatur rokiem w historii Europy. W ujęciu globalnym był to piąty pod względem temperatury rok w historii sięgającej 1850 roku.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Raporty USDA

 • Dziś, w czwartek, 12 stycznia 2023, o 18:00 i o 18:15 opublikowane zostaną comiesięczne raporty USDA.

Kawa

 • Firma konsultingowa Pharos stwierdziła w raporcie, że niedawne deszcze w Brazylii, a zapowiada się ich więcej, poprawią perspektywy upraw.
 • Rynek oczekuje, że w tym tygodniu na indeks towarowy Bloomberg (BCOM) zostanie kupionych około 17 000 lotów kontraktów terminowych. „Spodziewamy się, że ten zakup sprowadzi kontrakty terminowe na kawę z powrotem do $1,75” — powiedział dealer. Prawdopodobnie także S&P GSCI będzie wymagało dodania kontraktów do swojego indeksu.
 • Eksport wietnamskiej kawy w grudniu wzrósł do 197 077 ton (+53,5% r/r). Eksport kawy z Wietnamu w 2022 roku wzrósł do 1,78 mln ton (+13,8% r/r).

Cukier

 • Największy europejski producent cukru, Suedzucker poinformował, że zysk operacyjny w trzecim kwartale do końca listopada roku podatkowego 2022/23 wzrósł do 220 milionów euro (+73,5% r/r). Suedzucker potwierdził w grudniu swoją prognozę zysku operacyjnego w całym roku 2022/23, który wzrósł do 530-630 mln euro z 332 mln euro rok wcześniej. Według najnowszych danych Komisji Europejskiej ceny cukru w Unii Europejskiej wzrosły z 443 euro za tonę w marcu 2022 r. do 586 euro za tonę w październiku 2022 r. W Europie 4% redukcja nasadzeń buraków cukrowych doprowadziła do prognoz, że zbiory buraków tej zimy będą niższe niż w zeszłym roku.Mniejsze dostawy oznaczają, że UE pozostanie importerem cukru w nowym roku.

Kakao

 • W zeszłym tygodniu w większości regionów kakaowych Wybrzeża Kości Słoniowej nie padał deszcz drugi tydzień z rzędu, co wzbudziło obawy przed przedłużającą się suszą. Wybrzeże Kości Słoniowej, największy na świecie producent kakao, znajduje się w porze suchej, która oficjalnie trwa od połowy listopada do marca. Rolnicy w całym kraju stwierdzili, że intensywność sezonowego suchego wiatru Harmattan, który wieje znad Sahary przez zmienny okres między grudniem a marcem i mogąca niszczyć uprawy, spadła w regionach centralnych i była łagodna w regionach południowych. „Jeśli do końca tego miesiąca nie będzie deszczu, drzewa zaczną tracić dużo liści, a potem zbiory będą niewielkie” – powiedział Arsene Goli, który prowadzi gospodarstwo rolne w pobliżu środkowo-zachodniego regionu Daloa. Podobne nastroje odnotowano w centralnych regionach Bongouanou i Yamoussoukro, gdzie w zeszłym tygodniu nie padało.
 • Cocoa Climate42 powiedział, że w ciągu ostatniego miesiąca na Wybrzeżu Kości Słoniowej wystąpiły ekstremalne wahania temperatury.W rezultacie drzewa kakaowe w szybszym tempie wyczerpują swoje rezerwy wody i prawdopodobnie hamowane jest świeże kwitnienie.

Pszenica

 • W tym roku produkcja może wzrosnąć do 112 milionów ton ze względu na większy obszar i sprzyjającą pogodę” – powiedział Reuterowi Gyanendra Singh, dyrektor w Indyjskim Instytucie Badań Pszenicy i Jęczmienia (Institute of Wheat and Barley Research). „Dokonaliśmy przeglądu sytuacji w uprawach i obecna fala zimna jest całkiem korzystna dla upraw pszenicy” – powiedziało źródło, które nie chce być identyfikowane zgodnie z oficjalnymi zasadami. Indie, również drugi co do wielkości konsument pszenicy na świecie, zakazały eksportu w maju 2022 r. po gwałtownym, nagłym wzroście temperatur, który ograniczył produkcję. Produkcja pszenicy w Indiach spadła do 106,84 mln ton w 2022 roku (-2,51% r/r) wg danych rządowych, podczas gdy USDA szacuje ją na 100 mln ton, a handlowcy na 95 mln ton. Rolnicy obsiali pszenicę na 33,22 milionach hektarów od 1 października, kiedy rozpoczął się obecny sezon siewu, co oznacza wzrost o prawie 1% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Kukurydza

 • W raporcie oczekuje się, że USDA obniży prognozy produkcji kukurydzy w dotkniętej suszą Argentynie, ale podniesie szacunki dostaw w USA.
 • Argentyńska giełda Rosario Grains gwałtownie obniżyła swoje prognozy dotyczące zbiorów kukurydzy w sezonie 2022/23 do około 45 milionów ton, w porównaniu z 55 milionami wcześniej.Obszar obsiany kukurydzą także spadł do 7,3 mln hektarów, z prognozowanych 7,9 mln hektarów.
 • Produkcja pierwszej kukurydzy w Brazylii wyniesie szacunkowo 29,6 miliona ton w 2023 roku, podał Agroconsult. Jeśli zgodnie z oczekiwaniami rolnicy zasadzą drugą kukurydzę na 17,5 milionach hektarów, produkcja drugiej kukurydzy w Brazylii może wynieść 101,3 miliona ton (+9,75% s/s).
 • Anec, brazylijska grupa handlowa reprezentująca eksporterów zboża, poinformowała że zarezerwowano w styczniu dostawy ponad 1 miliona ton kukurydzy do Chin, co stawia Brazylię na drodze do eksportu rekordowego całkowitego wolumenu w bieżącym miesiącu. Wcześniej Anec zrewidował swoje szacunki eksportu kukurydzy z Brazylii na styczeń do 5,024 mln ton, w porównaniu z 4,326 mln ton prognozowanych w poprzednim tygodniu, odzwierciedlając gwałtowny wzrost sprzedaży do Chin. Chińskie władze celne zaktualizowały listę zatwierdzonych brazylijskich eksporterów kukurydzy pod koniec ubiegłego roku, co przyspieszyło sprzedaż towaru do drugiej co do wielkości gospodarki świata.

Soja

 • Rozpoczęły się zbiory soi w Brazylii. Wzmożona wilgotność w niektórych regionach spowalnia prace polowe, także w czołowym regionie uprawnym Mato Grosso. W połowie grudnia AgRural oszacował produkcję soi w Brazylii na rekordowe 153,6 mln ton w sezonie 2022/2023. Średnie plony mają wzrosnąć do 59,2 worków 60-kg z hektara (+14,29% s/s).
 • Argentyńska giełda Rosario Grains gwałtownie obniżyła swoje prognozy dotyczące zbiorów soi w tym kraju w sezonie 2022/23 do 37 milionów ton z poprzedniej prognozy 49 milionów. To skutek najgorszej suszy od 60 lat. Szacowane 37 milionów ton soi byłoby trzecimi najgorszymi zbiorami soi w Argentynie w ciągu ostatnich 15 lat, a sytuacja prawdopodobnie się pogorszy. Argentyńscy rolnicy zakończyli okres sadzenia soi, zasiewając zaledwie 16 milionów hektarów, o 1,1 miliona mniej niż prognozowano.
 • W dzisiejszym raporcie oczekuje się, że USDA obniży prognozy produkcji soi w dotkniętej suszą Argentynie, ale także podniesie szacunki dostaw soi w USA.
 • Indie wstrzymają bezcłowy import surowego oleju sojowego od 1 kwietnia, ponieważ największy na świecie importer olejów roślinnych stara się wspierać lokalnych hodowców nasion oleistych. New Delhi w maju 2022 r. zezwoliło na bezcłowy import 2 mln ton oleju sojowego w sezonie 2022/23 i początkowo planowało kolejne 2 mln ton bezcłowego importu w sezonie 2023/24. Indie importują olej sojowy głównie z Argentyny, Brazylii i Stanów Zjednoczonych. Zniesienie zwolnień celnych pomoże konkurować olejowi palmowemu. Indie importują olej palmowy głównie z Indonezji, Malezji i Tajlandii.

Pozostałe rośliny oleiste

 • Indyjski rząd będzie kontynuował bezcłowy import 2 mln ton surowego oleju słonecznikowego w bieżącym i następnym roku podatkowym do marca 2024 r. Indie importują olej słonecznikowy z Rosji i Ukrainy.

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

 • Japonia planuje ubić ponad 10 milionów kurczaków z powodu rozprzestrzeniania się ptasiej grypy. Po ostatnim przypadku ptasiej grypy wykrytym w tym tygodniu na fermie drobiu w Miyazaki w południowo-zachodniej Japonii, całkowita liczba kurczaków przeznaczonych do uboju w sezonie 2022 osiągnęła 10,08 miliona, przekraczając 9,87 miliona w sezonie od listopada 2020 do marca 2021. Liczba ognisk osiągnęła 57, wyprzedzając rekord sezonu 2020 52, a liczba dotkniętych prefektur wzrosła do 23 z 18 w 2020 roku. „Ptasia grypa rozprzestrzenia się na całym świecie, w tym w Europie i Stanach Zjednoczonych, a ilość wirusa, który przybywa do Japonii wraz z ptakami wędrownymi, była w tym sezonie wysoka” – powiedział urzędnik ministerstwa rolnictwa.

Energia elektryczna

 • Zambia zaczęła racjonować dostawy energii elektrycznej dla firm wydobywczych po zmniejszeniu produkcji energii po dużym spadku poziomu wody w jeziorze Kariba. Poziom wody w jeziorze spadł w poniedziałek do 1,66% użytecznej pojemności dla elektrowni Kariba North Bank w Zambii i elektrowni Kariba South Bank po stronie Zimbabwe, poinformował Urząd Rzeki Zambezi, który zarządza zaporą. Elektrownia na północnym brzegu ma moc zainstalowaną 1080 megawatów (MW), podczas gdy elektrownia na południowym brzegu w Zimbabwe ma moc 1050 MW. Energia wodna wytwarza ponad 75% energii elektrycznej w Zambii. Poziom wody w jeziorze spadł z powodu zmniejszonych dopływów z rzeki Zambezi i jej dopływów oraz intensywnego użytkowania przez przedsiębiorstwa energetyczne w Zimbabwe i Zambii.
 • Gwałtowne burze nawiedzające Kalifornię od Świąt Bożego Narodzenia nadal utrudniają funkcjonowanie sieci energetycznej. W weekend prądu pozbawionych było prawie pół miliona gospodarstw domowych i firm. Skrajne warunki pogodowe zabiły co najmniej 17 osób w 2023 roku w Kalifornii.

Ropa naftowa

 • EIA prognozuje, że globalne zużycie osiągnie 102,2 mln baryłek dziennie w 2024 r., głównie dzięki wzrostowi w krajach takich jak Indie i Chiny.
 • EIA szacuje wzrost wydobycia ropy w USA w 2023 roku o 0,55 mln baryłek do średnio 12,41 mln baryłek dziennie (wzrost o 0,08 mln baryłek względem poprzedniej prognozy). W 2024 roku produkcja ma wzrosnąć o kolejne 0,4 mln baryłek do 12,81 mln baryłek dziennie. Zapotrzebowanie ma wynieść 20,44 mln baryłek w 2023 roku (+0,17 mln r/r) i 20,63 mln baryłek dziennie w 2024 roku (+0,19 mln baryłek).
 • Oczekuje się, że wydobycie ropy w Norwegii wzrośnie w tym roku o 6,9%. Produkcja ropy naftowej i innych płynów naftowych, takich jak kondensat, prawdopodobnie wzrośnie do 2,02 miliona baryłek dziennie (bpd) w 2023 roku z 1,89 miliona w zeszłym roku, wynika z prognoz Norwegian Petroleum Directorate (NPD). Oczekuje się, że inwestycje producentów ropy i gazu, w tym na poszukiwania, wzrosną w tym roku do $19,1 mld. W ubiegłym roku firmy przedstawiły kilkanaście planów zagospodarowania nowych złóż lub modernizacji istniejących, mając na celu wyprodukowanie łącznie 1,6 miliarda baryłek ekwiwalentu ropy naftowej w całym okresie eksploatacji inwestycji, z czego połowa to gaz ziemny, podała NPD. Oczekuje się, że łączne wydobycie ropy i gazu w Norwegii wzrośnie do 4,12 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie (boed) w 2023 r., w porównaniu ze wstępnymi 3,99 mln boed w 2022 roku.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Chiński CNOOC Ltd podniósł swój cel produkcyjny na 2023 rok do rekordowego poziomu 650-660 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (+8% r/r). CNOOC dąży do 6% średniego rocznego wzrostu wydobycia do 2025 r., kiedy przewiduje się, że wydobycie osiągnie 2 mln baryłek dziennie. Firma planuje w tym roku wydać 100-110 miliardów juanów (14,8-16,3 miliarda dolarów) na inwestycje. CNOOC w jeden z najtańszych producentów w branży. W ubiegłym roku krajowa produkcja ropy naftowej wzrosła o około 7% do 52,04 mln ton.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Shell prowadził w zeszłym roku rozmowy z Harbour Energy w sprawie sprzedaży swoich norweskich pól naftowych i gazowych, ale nie mógł dojść do porozumienia ze względu na zmienność cen gazu i niepewność co do perspektyw długoterminowych. Sprzedaż portfela naftowo-gazowego Shella w Norwegii, gdzie jest on obecny od ponad 110 lat, oznaczałaby dalszy odwrót od Morza Północnego przez największe światowe koncerny energetyczne, które koncentrują inwestycje na nowszych, bardziej rentownych basenach. Jak podają źródła, rozmowy z Harbour Energy, największym brytyjskim producentem gazu ziemnego na Morzu Północnym, osiągnęły zaawansowany etap pod koniec 2022 r. Shell i ConocoPhillips to dwie ostatnie duże firmy naftowe, które eksploatują złoża morskie w Norwegii, podczas gdy TotalEnergies zachowuje udziały tylko w nieeksploatowanych polach. Negocjacje z Harbor Energy obejmowały aktywa Shell w Norwegii i jego działalność na małą skalę we Włoszech oraz kilka starzejących się aktywów na brytyjskim Morzu Północnym.
 • Jeżeli europejskie ceny gazu pozostaną niskie przez resztę tego roku, przedłużająca się utrata substytucji gazu na ropę obniży naszą prognozę cen ropy o 4 dolary za baryłkę (/bbl) na 2023 rok” – powiedział bank Goldman Sachs, ale zauważył, że szybsze ponowne otwarcie Chin jest „samo w sobie warte +5 dolarów za baryłkę w stosunku do prognozy cen ropy na 2023 rok”.
 • Stopniowe ponowne otwieranie chińskiej gospodarki zapewni dodatkową i niezmierzoną warstwę wsparcia cenowego” – powiedział Tamas Varga z maklera naftowego PVM. Jeśli chodzi o rozwój sytuacji związanej z ropą naftową, Chiny wydały drugą partię kontyngentów importowych ropy naftowej na rok 2023, zgodnie ze źródłami i dokumentami przejrzanymi przez Reuters, podnosząc sumę na ten rok o 20% w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku.
 • TC Energy poinformowało, że jest za wcześnie, aby spekulować na temat kosztów usunięcia wycieku 14 000 baryłek z rurociągu Keystone, ponieważ kanadyjska firma zawarła umowę na oczyszczanie z amerykańską Agencją Ochrony Środowiska (EPA). Keystone to główny rurociąg eksportowy przesyłający 622 000 baryłek ropy dziennie z Alberty do rafinerii w USA i został tymczasowo zamknięty w grudniu po pęknięciu 7 grudnia i wycieku ropy do strumienia w Kansas. Ponowne uruchomienie rurociągu nastąpiło pod koniec grudnia 2022. TC Energy nie określiło jeszcze publicznie przyczyny wycieku.
 • Rosja przywróciła wydobycie ropy w swoim projekcie Sachalin-1 po problemach z wydobyciem po odejściu poprzedniego operatora Exxon Mobil Corp. Wydobycie ropy z rosyjskiego projektu Sachalin-1 powróciło do 140 000-150 000 baryłek dziennie, stanowiących około 65% całkowitej wydajności i wkrótce osiągnie pełny poziom około 220 000 baryłek dziennie. Wydobycie Sachalin-1 załamało się po tym, jak Exxon ogłosił działanie siły wyższej i porzucił projekt offshore z powodu zachodnich sankcji.
 • Rosyjski Lukoil sprzedał swoją włoską rafinerię grupie firm wspieranych przez duży dom handlowy w ramach swojej pierwszej znaczącej sprzedaży aktywów od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. Proces sprzedaży kontrastuje z konfiskatą przez Niemcy należącej do Rosniefti rafinerii Schwedt i Gazpromu Germania czy przejęciem przez Rosję Sachalinu 1 od Exxon Mobil. W oświadczeniu firmy podały, że transakcja ma zostać sfinalizowana w marcu.Nie podali wartości transakcji.Wcześniejsze rozmowy cenowe z innymi oferentami opiewały na prawie 1,5 miliarda euro.
 • ExxonMobil zgodził się sprzedać swoje dwie trzecie udziałów w Esso Thailand tajlandzkiej firmie energetycznej Bangchak Corporation za około $603 mln. „Ostateczna cena będzie oparta na ostatnich kwartalnych zyskach Esso Thailand po sfinalizowaniu warunków” – powiedział na konferencji prasowej dyrektor generalny Bangchak, Chaiwat Kovavisarach. Sprzedaż obejmuje rafinerię ropy Sriracha, wybrane terminale dystrybucyjne oraz sieć detalicznych stacji paliw marki Esso, które później zostaną przemianowane na Bangchak. ExxonMobil powiedział, że będzie „nadal dostarczać na rynek Tajlandii markowe gotowe smary i produkty chemiczne poprzez nową spółkę, która ma zostać utworzona”. Bangchak powiedział, że początkowo kupi 65,99% udziałów ExxonMobil, a następnie ogłosi wezwanie na pozostałe akcje, będące w posiadaniu głównie funduszy instytucjonalnych, po tej samej cenie. Oczekuje się, że transakcja zostanie zamknięta w drugiej połowie 2023 roku, pod warunkiem uzyskania zgód urzędów regulacyjnych.
 • Chevron wysłał w tym tygodniu pierwszy ładunek wenezuelskiej ropy do rafinerii w Mississippi.
 • Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 19,0 mln baryłek, do 439,6 mln baryłek, prognozowano spadek o 2,2 mln baryłek. Był to największy tygodniowy wzrost od lutego 2021 r. i trzeci co do wielkości wzrost w historii. „To wciąż efekt zamrożenia… liczba ropy naftowej sugeruje, że rafinerie nie działają” – powiedział Bob Yawger, dyrektor kontraktów terminowych na energię w Mizuho w Nowym Jorku.
 • Wskaźniki wykorzystania rafinerii w USA wzrosły do 84,1% (+4,5 pp t/t).
 • Amerykańskie zapasy benzyny wzrosły w ciągu tygodnia o +4,1 mln baryłek do 226,8 mln baryłek (+1,84% t/t). Prognozowano wzrost o +1,2 mln baryłek. „Pomimo niższej działalności rafineryjnej, zapasy benzyny nadal silnie rosły przy bardzo słabym popycie implikowanym, podczas gdy destylaty również wykazywały niewielki spadek przy stłumionym implikowanym popycie” – powiedział Matt Smith, analityk ds. ropy w firmie Kpler.
 • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, spadły w ciągu tygodnia o -1,1 mln baryłek do 117,7 mln baryłek (-0,93% t/t). Prognozowano spadek o -0,5 mln baryłek.
 • Amerykański import ropy naftowej w ubiegłym tygodniu wzrósł do 4,2 mln baryłek.

Gaz ziemny

 • Według danych Refinitiv całkowity światowy import LNG wzrósł w 2022 roku do 409 mln ton (+5,82% r/r). Według danych Kpler Chiny zaimportowały 64,44 mln ton LNG w 2022 r. (-19,4% r/r). Import Japonii spadł do 73,61 mln ton (-2,31% r/r). Import Indii spadł do 20,03 mln ton (-16,58% r/r). Inne kraje azjatyckie, takie jak Pakistan i Bangladesz, również odnotowały niższy import LNG w 2022 r., a ogólnie import na kontynent azjatycki spadł do 263,76 mln ton (-6,49% r/r).
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 120,8 mld stóp sześciennych. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 120,7 bcfd.
 • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w styczniu 2023 wynosi 98,3 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (+1,65% m/m). Grudniowe wydobycie wyniosło 96,7 bcfd.
 • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w styczniu 2023 wynosi średnio 12,1 bcfd (+1,68% m/m).

Energia odnawialna

 • Portugalski dostawca energii odnawialnej EDP Renovaveis zapowiedział, że podejmie kroki prawne przeciwko nowo utworzonym opodatkowaniu energii w Polsce i Rumunii. EDP Renovaveis powiedział w oświadczeniu, że uważa, że środki w obu krajach nie są zgodne z unijną zasadą odzyskiwania tylko zrealizowanych dochodów rynkowych. Powiedział, że środki nie uwzględniają zabezpieczenia cen, a zatem opodatkowałyby zyski, których firmy takie jak EDP Renovaveis w rzeczywistości nie osiągnęły. „EDP podejmie wszelkie kroki prawne, aby przyczynić się do przywrócenia sprawiedliwego państwa prawa, które może wesprzeć tak bardzo potrzebne inwestycje w OZE w tych krajach i na terenie Unii Europejskiej” – poinformowała firma. Stwierdzono, że nowe podatki mogą skutkować „nieuzasadnionymi płatnościami” i potencjalnymi kosztami w wysokości około 300 milionów euro. EDP Renovaveis eksploatuje elektrownie odnawialne o mocy 697 megawatów (MW) w Polsce i 521 megawatów (MW) w Rumunii.
 • Indie potrzebują dodatkowych inwestycji w wysokości do $100 miliardów rocznie, aby osiągnąć cel zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2070 r. Parlamentarny panel ds. finansów, któremu przewodniczy Jayant Sinha, bada wymagania inwestycyjne Indii w zakresie zrównoważonego wzrostu, w szczególności w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu i łagodzenia jej skutków. „Przyrostowe inwestycje wymagane w Indiach, wykraczające poza to, co już robimy, aby osiągnąć zerową emisję netto w 2070 roku, wynoszą 50-100 miliardów dolarów rocznie. Musimy prawie podwoić nakłady inwestycyjne sektora prywatnego w Indiach, aby wejść na trajektorię zerowej emisji netto” – powiedział Sinha w wywiadzie. Firmy w Indiach inwestują już od 65 do 100 miliardów dolarów, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla z istniejących i nowych mocy produkcyjnych. Indie są trzecim co do wielkości emitentem gazów cieplarnianych na świecie po Chinach i Stanach Zjednoczonych – choć według Our World in Data mają niższą pozycję pod względem emisji na mieszkańca. Indie wezwały bogate kraje do spełnienia obietnicy zapewnienia 100 miliardów dolarów rocznego finansowania działań klimatycznych dla krajów rozwijających się.
 • QatarEnergy ogłosiło w niedzielę ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie 6-miliardowego kompleksu Ras Laffan Petrochemicals wraz z partnerem Chevron Phillips Chemical, który ma być największym tego typu obiektem na Bliskim Wschodzie. W skład kompleksu, którego produkcja ma rozpocząć się w 2026 r., wchodzi kraker etanu o wydajności 2,1 mln ton etylenu rocznie oraz będzie również obejmował dwie jednostki pochodne polietylenu o dużej gęstości o łącznej zdolności produkcyjnej 1,7 miliona ton rocznie. Państwowy QatarEnergy będzie posiadał 70% udziałów w przedsięwzięciu, a Chevron Phillips Chemicals będzie posiadał 30% na mocy umowy podpisanej 8 stycznia. „To oznacza największą inwestycję QatarEnergy w historii sektora petrochemicznego Kataru” – powiedział szef Qatar Energy, Saad al-Kaabi. Powiedział, że kompleks, zlokalizowany w przemysłowym mieście Ras Laffan, jest „ważnym kamieniem milowym” w strategii ekspansji Kataru. Dzięki nowemu kompleksowi Katar, jeden z największych na świecie producentów skroplonego gazu ziemnego (LNG), podwoi swoje zdolności produkcyjne etylenu.Wzrośnie również lokalna produkcja polimerów z 2,6 mln do 4 mln ton rocznie.

Uran

 • Ukraina oczekuje, że Unia Europejska włączy rosyjską państwową firmę energetyczną Rosatom do kolejnej rundy sankcji za wojnę na Ukrainie. Premier Denys Szmyhal powiedział po rozmowach w Kijowie z Fransem Timmermansem, wiceprzewodniczącym wykonawczej Komisji Europejskiej Unii Europejskiej, że rosyjski przemysł energii jądrowej powinien zostać ukarany za inwazję na Ukrainę ponad 10 miesięcy temu. Rosja okupuje elektrownię jądrową w Zaporożu w południowo-wschodniej Ukrainie od marca ubiegłego roku, a prezydent Władimir Putin wydał w październiku ubiegłego roku dekret przekazujący kontrolę nad elektrownią z ukraińskiego koncernu energetycznego Energoatom do spółki zależnej Rosatomu.Kijów twierdzi, że ruch ten jest równoznaczny z kradzieżą. „Oczekujemy, że 10. pakiet (sankcje UE) będzie zawierał restrykcje wobec rosyjskiego przemysłu nuklearnego, w szczególności Rosatomu. Agresor musi zostać ukarany za ataki na przemysł energetyczny Ukrainy i zbrodnie przeciwko ekologii” – napisał Szmyhal.
 • Belgia osiągnęła porozumienie z francuskim przedsiębiorstwem Engie w sprawie przedłużenia żywotności dwóch reaktorów jądrowych o 10 lat. Reaktory Doel 4 i Tihange 3 – najnowsze z siedmiu belgijskich reaktorów – miały zostać zamknięte na dobre w 2025 r., ale teraz zostaną ponownie uruchomione w listopadzie 2026 r. po niezbędnych pracach i będą działać przez 10 lat. „Rozbudowa tych dwóch reaktorów jądrowych ma kluczowe znaczenie dla zagwarantowania naszego bezpieczeństwa energetycznego” – powiedział belgijski premier Alexander De Croo. Belgia planowała całkowite odejście od energetyki jądrowej w 2025 r., ale inwazja Rosji na Ukrainę zmusiła rząd do ponownego przemyślenia planów większego polegania na gazie ziemnym. Belgijski operator sieci elektroenergetycznej ostrzegł, że w zimie 2026-2027 bez rozbudowy elektrowni jądrowych w Belgii wystąpią znaczne niedobory. Sześć działających belgijskich reaktorów jądrowych ma łączną moc około 5 gigawatów i wytwarza około połowy energii elektrycznej kraju, wynika z danych Światowego Stowarzyszenia Jądrowego (World Nuclear Association). Jeden reaktor, Doel 3, został zamknięty w zeszłym roku, a wszystkie pozostałe miały zostać zamknięte w 2025 roku. De Croo powiedział, że chociaż zasadniczo osiągnięto porozumienie w sprawie przedłużenia, nie wszystkie szczegóły zostały sfinalizowane.

Węgiel

 • Chiny przywróciły możliwość importu węgla z Australii.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Złoto

 • Wygląda na to, że stopy procentowe będą nadal rosły. Ale mają limit tego, co mogą zrobić, a rynek to wycenia. Widzimy również pewną ucieczkę w bezpieczne miejsce. Z technicznego punktu widzenia wydaje się, że złoto ma więcej miejsca do przebycia, ponieważ było mocne przez wszystkie te punkty oporu, które wciąż obserwujemy” – powiedział Bob Haberkorn, starszy strateg rynkowy w RJO Futures. Obecnie analitycy szacują 75% szansę na podwyżkę stóp procentowych w USA w lutym o 0,25 punktu procentowego.
 • Złoto ma niezłą passę, a dolar słabnie… FED w końcu wycofa się z tego jastrzębiego stanowiska. Ale nie zobaczymy dużego rajdu przed raportem o inflacji. Jedną z rzeczy, które musimy zobaczyć, jest to, czy rentowności w USA mogą nadal spadać. To będzie bardzo pozytywne dla metalu szlachetnego i ogólnie myślę, że istnieje pewność, że szczyt rentowności jest na miejscu” — powiedział Edward Moya, starszy analityk z OANDA. Jerome Powell nie skomentował polityki pieniężnej FED na konferencji banku centralnego w Szwecji, ale podkreślił, że niezależność FED od wpływów politycznych ma kluczowe znaczenie dla jego zdolności do walki z inflacją.
 • Indyjski import złota w grudniu 2022 spadł do 20 ton (-79% r/r). W całym 2022 roku Indie zaimportowały 706 ton złota (-33,89% r/r).

Miedź

 • Po trzech latach Chiny otworzyły morskie i lądowe przejścia graniczne z Hongkongiem i zniosły wymóg kwarantanny dla przybywających podróżnych, demontując ostatni filar polityki „zero COVID”, która odcięła kraj od reszty świata. Ponowne otwarcie Chin dolewa oliwy do ognia, co oznacza wzrost popytu w czasie niskich zapasów, powiedział jeden z handlarzy metalami, dodając, że słabsza waluta amerykańska również pobudzi popyt na towary wyceniane w dolarach.
 • Musimy wziąć pod uwagę, jak duża część tego ruchu w górę była oparta na założeniach, a nie na rzeczywistym popycie. Większość działań, które rynek wycenia tak naprawdę, nie nastąpi, dopóki nie wrócimy po przerwie w Nowy Rok Księżycowy. Ponadto, technicznie rzecz biorąc, uderzamy głową w jakiś kluczowy opór, który może przyciągnąć chęć realizacji części zysków w krótkim okresie. To może okazać się bardzo dobry rok dla metali – ponowne otwarcie Chin może nastąpić nawet szybciej, niż można by sobie wyobrazić” – powiedział Ole Hansen , szef strategii surowcowej w Saxo Bank.
 • Kanadyjskie First Quantum zawiesiłby „znaczną liczbę” miejsc pracy w swojej działalności w Panamie, gdyby rząd Ameryki Środkowej zmusił ją do wstrzymania operacji podczas sporu kontraktowego. „Jeśli będziemy musieli zredukować operacje do trybu opieki i konserwacji, firma będzie musiała podjąć kroki w celu zmniejszenia wydatków w całej firmie. Możemy być zmuszeni do zawieszenia znacznej liczby naszych cennych pracowników” – poinformowała spółka w liście do pracowników. Według konsultanta należąca do firmy kopalnia miedzi Cobre Panama generuje około 40 000 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy i współpracuje z około 1800 dostawcami. Od ponad roku strony spierają się o płatności dla rządu, stabilność kontraktów i obszar działania firmy. Rząd naciskał na podniesienie rocznych opłat licencyjnych do 375 milionów dolarów.
 • We wtorek, 10 stycznia, w chilijskim porcie San Antonio doszło do ataku dziesięciu uzbrojonych mężczyzn, którzy ukradli 13 kontenerów, z których w 12 znajdowała się miedź. Wartość skradzionej miedzi szacuje się na $4,4 mln. Śledztwo w sprawie kradzieży trwa.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Indie badają sposoby zabezpieczenia dostaw metali, takich jak miedź i lit, od niektórych czołowych światowych producentów, nabywając zagraniczne kopalnie w ramach wysiłków mających na celu zaspokojenie rosnącego popytu krajowego. Kraj chce nabyć lub wydzierżawić długoterminowo jedną kopalnię miedzi i dwie kopalnie litu w bogatej w zasoby Argentynie. Zgodnie z prognozą S&P Global Mobility, Indie staną się trzecim co do wielkości rynkiem dla samochodów osobowych i innych lekkich pojazdów, wypierając Japonię.
 • Producent samochodów Stellantis podpisał umowę z australijskim Element 25 a dostawę siarczynu manganu do akumulatorów do pojazdów elektrycznych (EV). Umowa stanowi kolejny krok w staraniach Stellantis o zapewnienie długoterminowych dostaw surowców niezbędnych do produkcji pojazdów elektrycznych. Stellantis, trzeci co do wielkości producent samochodów na świecie pod względem sprzedaży, podpisał wcześniej umowy z GME Resources na dostawę siarczanu niklu i kobaltu oraz z Vulcan Energy Resources i amerykańskim Controlled Thermal Resources (CTR) na wodorotlenek litu. W oparciu o pięcioletnią wiążącą umowę ogłoszoną w poniedziałek, Element 25 dostarczy firmie Stellantis wysokiej czystości jednowodny siarczan manganu do stosowania w zestawach akumulatorów. Oczekuje się, że dostawy o łącznej wadze 45 kiloton rozpoczną się w 2026 r., z opcją przedłużenia terminu i zwiększenia wolumenu. Nie podano szczegółów finansowych transakcji. Element 25 będzie pozyskiwał materiał z projektu Butcherbird w Australii Zachodniej i planuje budowę zakładu przetwórczego w Stanach Zjednoczonych.W międzyczasie Stellantis dokona inwestycji kapitałowej w Element 25. „Nasze zobowiązanie do zerowej emisji dwutlenku węgla w przyszłości obejmuje stworzenie inteligentnego łańcucha dostaw, aby zapewnić spełnienie oczekiwań naszych klientów w zakresie pojazdów elektrycznych” – powiedział dyrektor generalny Stellantis, Carlos Tavares. Stellantis, powstały w wyniku fuzji Fiata Chryslera i Peugeot PSA, chce, aby do 2030 roku 100% sprzedaży samochodów osobowych w Europie i 50% sprzedaży samochodów osobowych i lekkich ciężarówek w USA stanowiły pojazdy elektryczne.
 • Przedsięwzięcie kierowane przez chińską spółkę Tianqi Lithium złożyło ofertę zakupu australijskiego dewelopera litu Essential Metals za 136 mln dolarów australijskich ($94,07 mln) w ramach dużego testu apetytu australijskich organów regulacyjnych na inwestycje zagraniczne kierowane przez Chiny. Tianqi Lithium Energy Australia (TLEA), która jest w 51% własnością Tianqi Lithium Corporation notowanej na giełdzie w Shenzhen i Hongkongu oraz w 49% przez australijskiego górnika IGO Ltd ustaliła ofertę na 50 australijskich centów za akcję. Oferta została poparta przez zarząd Essential, który zalecił akcjonariuszom głosowanie za transakcją.Opinia niezależnego eksperta na temat oferty zostanie przekazana w marcu. Transakcja wymaga zatwierdzenia przez australijską Radę ds. Przeglądu Inwestycji Zagranicznych (FIRB), przy czym ostateczny głos ma skarbnik Jim Chalmers.W listopadzie Chalmers powiedział, że Australia stanie się bardziej asertywna w kwestii tego, komu pozwoli inwestować w rosnący w kraju przemysł minerałów krytycznych. „Rząd Australii indywidualnie analizuje propozycje inwestycji zagranicznych, aby upewnić się, że nie są one sprzeczne z interesem narodowym” – powiedział Reuterowi rzecznik skarbnika, dodając, że nie będą komentować konkretnych transakcji. Portfolio Essential obejmuje przedwdrożeniowy projekt Pioneer Dome, zlokalizowany około 130 km na południe od Kalgoorlie w Zachodniej Australii. Powiedział, że ma nadzieję rozpocząć tam produkcję do 2025 roku. TLEA jest właścicielem 51% udziałów w operacji litowej Greenbushes i rafinerii wodorotlenku litu Kwinana w Australii Zachodniej. Oczekuje, że transakcja Essential Metals zostanie sfinalizowana do maja 2023 r.
 • Producent aluminium Alcoa Corp powiedział w poniedziałek, że spodziewa się, że produkcja w częściowo posiadanej rafinerii tlenku glinu Kwinana w Zachodniej Australii zostanie zmniejszona o około 30% z powodu braku dostaw gazu. Jednostka rafinerii, w większości należąca do Alcoa we wspólnym przedsięwzięciu z Alumina Ltd została wyłączona. Rafineria Kwinana należąca do firmy Alcoa – o znamionowej zdolności produkcyjnej 2,2 miliona ton rocznie – w niektórych swoich operacjach zdecydowała się na stosowanie oleju napędowego zamiast gazu z powodu ciągłego niedoboru gazu. Dostawy gazu do Australii Zachodniej zostały odcięte z powodu awarii sprzętu, która 5 stycznia wyłączyła krajową gazownię Wheatstone firmy Chevron Corp. o mocy 215 teradżuli dziennie. Rzecznik Chevron Corp powiedział w poniedziałek, że fabryka Wheatstone ma wznowić produkcję „w najbliższych dniach”, a firma współpracuje z klientami, regulatorem i szerszym rynkiem, aby zaspokoić popyt. Awaria Wheatstone nastąpiła po przerwie w dostawach z Varanus Island firmy Santos Ltd, która została zamknięta od końca listopada z powodu wycieku z gazociągu z platformy morskiej. Alcoa nie określiła harmonogramu, kiedy wznowi pełną produkcję.
 • Tsingshan Holding Group (THG) chińskiego potentata Xiang Guangdy prowadzi rozmowy z kilkoma borykającymi się z trudnościami hutami miedzi w celu przetwarzania niklu. Plan wykorzystania instalacji miedzianych do przetwarzania niklu jest nowatorski, ale proces ten został już pomyślnie zastosowany podczas próby w mniejszej fabryce w środkowych Chinach. Jeśli plan się powiedzie, Tsingshan, wraz z podobnymi posunięciami jego konkurentów, może podwoić chińską produkcję rafinowanego niklu w tym roku, z około 180 000 ton w 2022 r. dodając mniej więcej jedną piątą globalnej produkcji rafinowanej.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *