aktualności – 31 października 2022

Dziś, 31 października, w przeddzień 1 listopada, nie mam warunków technicznych do realizacji programu na satysfakcjonującym poziomie. Pozostaje jednak kompletny zestaw aktualności!

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 31 października 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Rosja poinformowała, że postanowienia czarnomorskiego kontraktu zbożowego, który ma ułatwić rosyjski eksport produktów rolnych i nawozów, nie są spełnione i że Moskwa nie podjęła jeszcze decyzji o przedłużeniu umowy wygasającej 19 listopada. Rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa powiedziała dziennikarzom, że Zachód nie podjął wystarczających kroków, by złagodzić sankcje nałożone na rosyjską branżę logistyczną, płatniczą i ubezpieczeniową, aby ułatwić rosyjski eksport.
 • Rosja po atakach na flotę czarnomorską w porcie w Sewastopolu (Krym) zawiesza udział w umowie z Turcją i ONZ ułatwiającej eksport zboża z portów na Ukrainie. Wg władz ukraińskich wstrzymuje to ponad 170 statków.

Kawa

 • Dobry poziom opadów w Brazylii w ostatnich tygodniach wzmocnił oczekiwania na rekordowe plony w przyszłym roku. To, w połączeniu z obawami o popyt, wywołało jak dotąd ciężką wyprzedaż w październiku” – podał Rabobank.
 • Ceny kawy nadal znajdują się pod presją poprawiających się perspektyw zbiorów u największego producenta w Brazylii oraz obaw o popyt w Europie w warunkach znacznego spowolnienia gospodarczego” – czytamy w notatce Fitch Solutions.
 • Indonezja wyeksportowała 53 269 ton kawy Sumatran robusta we wrześniu (+100% r/r).
 • Zapasy kawy w magazynach ICE spadły (-5,8k t/t), w poprzednim sezonie także spadły (-21,8k t/t). Zapasy kawy są niższe o -79,62% s/s.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Według grupy branżowej ABICAB, produkcja słodyczy i czekolady w Brazylii wzrosła o 11,7% w pierwszej połowie 2022 r.

Kakao

 • Barry Callebaut wprowadził w czwartek nowy rodzaj czekolady, który, jak twierdzi, zużywa około 50% mniej cukru i więcej kakao.
 • Zapasy kakao w magazynach ICE spadły (-340,1k t/t), w poprzednim sezonie wzrosły (+180,8k t/t). Zapasy są w tym sezonie o -6,2% s/s niższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

 • Ważne deszcze na sektorach (uprawnych) prowincji Buenos Aires (…) poprawiły scenariusz dla zasianej pszenicy” – podała giełda zbożowa z Buenos Aires, dodając, że obszar pszenicy o umiarkowanej do suchej wilgotności spadł o 9 punktów procentowych w ciągu jednego tygodnia, do obszaru 47% całkowitej zasianej. W ubiegłym tygodniu giełda zbóż ponownie obniżyła swoje szacunki zbiorów pszenicy do 15,2 mln ton z powodu suszy (-32,14% s/s). Zbiory zbóż rozpoczynają się w listopadzie i intensyfikują w grudniu.
 • Główny region rolniczy Argentyny prawdopodobnie wyprodukuje zaledwie 1,34 miliona ton pszenicy podczas przedłużającej się suszy (-83% s/s). Brazylia będzie musiała szukać alternatywnych sprzedawców pszenicy, ponieważ nieurodzaje w Argentynie ograniczyły produkcję i zagroziły jej zdolności do eksportu. Brazylia jest importerem pszenicy netto, a sąsiednia Argentyna, która cierpi obecnie na suszę, jest jej najważniejszym źródłem zboża. „Ogólnie rzecz biorąc, Brazylia otrzymuje około 6 milionów ton z Argentyny” – powiedział Fabio Lima, konsultant ds. zarządzania ryzykiem StoneX. Brazylia jest jednym z największych światowych importerów pszenicy, z konsumpcją krajową powyżej 12 milionów ton rocznie. Carlos Cogo z Cogo Intelligence wymienił Stany Zjednoczone, Kanadę i Rosję jako potencjalnych alternatywnych dostawców dla Brazylii. Ostrzegł jednak, że kupowanie od nich będzie drogie, potencjalnie napędzając krajową inflację.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Tygodniowa sprzedaż eksportowa pszenicy w USA w tygodniu zakończonym 20 października wyniosła 533 200 ton – powyżej prognoz analityków spodziewających się do 500 tysięcy ton.
 • Korzystne deszcze spadły w Teksasie i Oklahomie, gdzie rolnicy uprawiają twardą, czerwoną pszenicę ozimą.

Kukurydza

 • Komisja Europejska obniżyła swoje prognozy dotyczące zbiorów kukurydzy dotkniętej suszą w Unii Europejskiej do nowego 15-letniego minimum, wynoszącego 54,9 mln ton (-0,6 mln ton względem poprzedniej prognozy). Komisja nie odniosła się do warunków pogodowych, ale stwierdziła, że ​​ostatnia redukcja jej szacunków dotyczących upraw kukurydzy w UE odzwierciedlała głównie niższe prognozy dotyczące powierzchni lub plonów dla Hiszpanii, Francji i Polski. W czerwcu Komisja prognozowała produkcję na poziomie 71,7 mln ton. Oczekiwany import kukurydzy do UE w sezonie 2022/23 został zwiększony do 22,0 mln ton (+1,0 mln ton względem poprzednich prognoz).
 • Prognozy dla eksportu kukurydzy z USA są złe, biorąc pod uwagę problemy transportowe, z którymi borykają się spedytorzy z powodu niskiego poziomu wody w rzece Mississippi” – powiedział jeden z analityków. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) podał tygodniową sprzedaż eksportową kukurydzy w USA na poziomie 264 000 ton w tygodniu zakończonym 20 października. Prognozowano eksport powyżej 350 tysięcy ton.
 • W przypadku kukurydzy w Argentynie w sezonie 2022/23 ostatnie opady poprawiły warunki dla zboża, a giełda stwierdziła, że ​​„58% areału upraw ma stan wody między optymalnym a odpowiednim”. Wysiew zbóż ma poważne opóźnienia z powodu suszy, a do połowy ubiegłego tygodnia argentyńscy rolnicy obsadzili 21,8% z 7,3 miliona hektarów, które giełda przewiduje pod uprawę.

Soja

 • USDA podała, że tygodniowa sprzedaż eksportowa soi w USA w tygodniu zakończonym 20 października wyniosła 1,026 mln ton, pozostając w widełkach prognozowanych przez analityków.

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

 • Wielka Brytania stanęła w obliczu największego w historii wybuchu ptasiej grypy z 200 potwierdzonymi przypadkami w ciągu ostatnich 12 miesięcy, co doprowadziło do uboju milionów ptaków. „Środki oznaczają, że hodowcy, którzy hodują indyki, gęsi lub kaczki na mięso, będą mieli możliwość wcześniejszego uboju swoich stad i zamrożenia tych produktów, które następnie mogą zostać rozmrożone i sprzedane konsumentom w okresie od 28 listopada do 31 grudnia 2022 r.” – podało brytyjskie ministerstwo opisując zmiany prawne wprowadzone w ostatnim czasie. Ministerstwo podało, że rolnicy otrzymają teraz rekompensatę od początku planowanego uboju, a nie pod jego koniec. Wielka Brytania produkuje rocznie ponad 11 milionów indyków, z czego prawie dwie trzecie spożywa się w okresie świątecznym.

Energia elektryczna

 • Plany budowy nowego podmorskiego połączenia energetycznego między Szwecją a Niemcami zostały opóźnione o dwa lata do 2028/29, aby uwzględnić zmiany w przetargach na kontrakty budowlane. Jak powiedzieli, dwaj operatorzy systemów przesyłowych zdecydowali o anulowaniu procedury przetargowej na projekt Hansa PowerBridge. „Powodem jest zmiana wymagań technicznych, a wyzwania w istniejącej sieci elektroenergetycznej powodują istotne zmiany w dokumentacji przetargowej” – podali przedstawiciele Svenska Kraftnaet i niemiecki 50Hertz. Wymagania techniczne nie wpłyną na przepustowość Hansa PowerBridge, ustaloną na 700 megawatów. Celem połączenia jest umożliwienie przeniesienia większej ilości energii odnawialnej z regionu skandynawskiego do Niemiec, podczas gdy import z Niemiec przyczyni się do bezpieczniejszego zaopatrzenia w energię elektryczną w południowej Szwecji.

Ropa naftowa

 • Zapasy oleju napędowego i opałowego w USA wynosiły zaledwie 106 milionów baryłek w dniu 21 października, co jest najniższym poziomem w tej porze roku, odkąd w 1982 r. Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA) zaczęła zbierać cotygodniowe dane – to -20% względem 10-letniej średniej. Obecnie zapasy pozwalają pokryć zapotrzebowanie kraju przez mniej niż 27 dni. Stabilizacja, a następnie odbudowa zapasów do bardziej komfortowych poziomów będzie wymagała znacznego spowolnienia ruchu towarowego i działalności produkcyjnej. Istnieją wczesne oznaki, że aktywność produkcyjna i transportowa osiągnęła szczyt w trzecim kwartale 2022 r. Jeśli zostanie to potwierdzone, odciążyłoby to część zapasów destylatów w Q4 2022. Jednak głębsze i bardziej długotrwałe spowolnienie w Stanach Zjednoczonych i/lub w Europie i Azji będzie potrzebne, aby znacząco zwiększyć zapasy.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Norweski Equinor w Q3 2022 osiągnął rekordowe skorygowane dochody na poziomie $24,3 mld (+148,7% r/r) – analitycy prognozowali $23,5 mld. Equinor podniósł swoją nadzwyczajną dywidendę, wypłaconą w wyniku wysokich cen ropy i gazu, do $0,70/akcję. Firma utrzymała regularną kwartalną wypłatę dywidendy na poziomie $0,20 na akcję i utrzymała plany skupu akcji w wysokości $6 mld w 2022 roku. Zysk netto Equinor za trzeci kwartał wyniósł $6,72 miliarda, podczas gdy więksi europejscy rywale Shell i TotalEnergies odnotowali zyski przekraczające 9 miliardów dolarów.
 • Rynek ropy skorzystał na słabszym dolarze i ma nadzieję na silne odbicie gospodarcze w Chinach, ale teraz uwaga skupia się na ryzyku recesji, które obniża prognozy dotyczące popytu na ropę na resztę roku” – powiedział Edward Moya, senior analityk rynku w OANDA. Zmienność na rynku prawdopodobnie będzie na plus, biorąc pod uwagę, że światowe zapasy są niskie, europejskie sankcje na rosyjską ropę mają wejść w życie w grudniu, a chiński popyt rośnie.
 • Kanadyjska firma Imperial Oil Ltd poinformowała o skokowym zysku netto za trzeci kwartał do$ 1,49 mld (+151% r/r) i podniosła dywidendę do C$0,44/akcję (+29% q/q), a także zapowiadając buyback akcji własnych za $1,5 mld. „Na koniec trzeciego kwartału osiągnęliśmy w tym roku rekordowe zwroty dla akcjonariuszy w wysokości 5,1 miliarda dolarów kanadyjskich, a w przyszłości będzie ich więcej” – powiedział dyrektor generalny Brad Corson. Imperial podał, że jego produkcja wydobywcza w trzecim kwartale wyniosła średnio 430 000 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej brutto dziennie (-1,15% r/r). Firma podała również, że jej kwartalna przepustowość rafinacji w segmencie downstream wynosiła średnio 426 000 baryłek dziennie (bpd), przy wykorzystaniu mocy produkcyjnych na poziomie 100%, co jest najwyższą wartością od ponad 40 lat.
 • Zysk netto Sinopec Corp spadł do $7,81 mld (-5,6% r/r). Przerób ropy w rafinerii Sinopec wzrósł w trzecim kwartale w stosunku do poprzednich trzech miesięcy i wyniósł 59,31 mln ton, czyli 4,71 mln baryłek dziennie (-8% r/r). „Wchodząc w czwarty kwartał, obserwujemy ożywienie popytu na paliwa i jesteśmy optymistycznie nastawieni do naszej sprzedaży i marż rafineryjnych” – powiedział Chen Yang, zastępca sekretarza zarządu. W wydobyciu ropy i gazu firma wyprodukowała 210,82 mln baryłek ropy naftowej w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy (+1% r/r). Produkcja gazu ziemnego wyniosła 913,81 miliardów stóp sześciennych (+4% r/r). Sinopec zaplanował 198 miliardów juanów na inwestycje kapitałowe w 2022 roku, a do września wydał 104 miliardy juanów.
 • Władze rosyjskie prognozują spadek wydobycia ropy naftowej w 2023 roku do 9,84 mln baryłek dziennie (minimum -6,6% r/r). Według analityków to są optymistyczne prognozy.
 • Rząd Kolumbii może zmienić stanowisko w sprawie zakazu nowych kontraktów na wydobycie ropy. Przyznanie nowych kontraktów na wydobycie ropy byłoby poważnym zwrotem dla rządu lewicowego prezydenta Gustavo Petro, który wcześniej określał ropę i węgiel – najważniejsze produkty eksportowe kraju – jako trucizny, jednocześnie zobowiązując do odejścia Kolumbii od węglowodorów. „Istnieje przegląd lokalnych i międzynarodowych uwarunkowań gospodarczych i w zależności od nowych liczb i tej bardzo stresującej rzeczywistości w zakresie międzynarodowej płynności, rynku długu, wymiany walut, to te liczby będą decydować o ostatecznej decyzji… dla kraj ponownego otwarcia nowych szybów naftowych” – powiedział dyrektor kredytu publicznego Jose Roberto Acosta. Zrównoważenie gospodarki Kolumbii jest priorytetem, powiedział Acosta. Mimo deklaracji o zablokowaniu kolejnych rund aukcyjnych, rząd wielokrotnie powtarzał, że będzie respektował 330 już podpisanych kontraktów węglowodorowych i chce wznowienia nieaktywnych zawartych w tej liczbie kontraktów. Rząd Petra zgodził się na modyfikację propozycji reformy podatkowej, aby stopniowo wprowadzać nowe cła na ropę i węgiel.
 • Wietnam nie stoi w obliczu niedoborów paliw, powiedział minister handlu i przemysłu, próbując uspokoić obawy po tym, jak niektóre stacje benzynowe w południowych miastach ograniczyły sprzedaż, powołując się na trudności finansowe. Minister Nguyen Hong Dien powiedział parlamentowi, że ruch ten był spowodowany wahaniami kursu walutowego i ponieważ niektórzy importerzy paliw mieli trudności z dostępem do kredytów bankowych. Największa wietnamska rafineria, Nghi Son, zapowiedziała, że ​​w czwartym kwartale będzie działać na pełnych obrotach, aby zapewnić stabilne krajowe dostawy produktów naftowych. Binh Son, druga pod względem wielkości rafineria, działa na 109% wydajności.
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 28 października 2022 wynosiły 4,251 mln (b/z t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA spadła o 2 do poziomu 610 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

 • Unia Europejska powiedziała w czwartek, że ma nadzieję na podpisanie „wkrótce” memorandum energetycznego z Argentyną, ponieważ region chce rozwiązać problemy z dostawami energii wywołane wojną na Ukrainie. Szef polityki zagranicznej UE, Josep Borrell, powiedział, że umowa jest kluczowa, ponieważ Argentyna „jest rodzącą się potęgą energetyczną” w czasie wysokich międzynarodowych cen. Argentyna posiada jedne z największych na świecie złóż gazu niekonwencjonalnego i poszukuje nowych inwestycji w celu zwiększenia eksportu.
 • Brytyjska Centrica ponownie otworzyła magazyn Rough Gas (zamkniętego w 2017 roku) na wschodnim wybrzeżu Anglii, udostępniając 20% pojemności – co wystarczy do ogrzania 1 miliona domów przez 100 dni. Przed zamknięciem, Rough reprezentowało ponad 70% magazynów w Wielkiej Brytanii i dostarczało 10% szczytowego zapotrzebowania zimowego. Przy pojemności prawie 120 miliardów stóp sześciennych (bcf) był to największy podmorski magazyn gazu w Europie Zachodniej, ale stał się nieopłacalny z powodu problemów technicznych i długotrwałej konserwacji. Nawet przy 20% całkowitej pojemności, Rough jest największym magazynem gazu w Wielkiej Brytanii i zwiększa o 50% pojemność magazynu gazu w Wielkiej Brytanii. Firma nie otrzymała żadnych funduszy rządowych na wznowienie działalności magazynowej, powiedział dyrektor generalny Centrica, Chris O’Shea. Centrica mogłaby również uruchomić obiekt z taką samą wydajnością następnej zimy bez konieczności dodatkowych inwestycji materiałowych, powiedział O’Shea. Brytyjski sekretarz ds. biznesu i energii Grant Shapps powiedział: „Ponowne otwarcie magazynu surowca Rough przed zimą jeszcze bardziej wzmocni odporność energetyczną Wielkiej Brytanii i sprawi, że będziemy mniej podatni na manipulacje Putina w zakresie globalnych dostaw gazu”.
 • Libańscy i izraelscy przywódcy sfinalizowali w czwartek umowę o rozgraniczeniu obszarów morskich, w której pośredniczyły Stany Zjednoczone. Przywódcy z Libanu, Izraela i Stanów Zjednoczonych okrzyknęli ten układ jako „historyczny”, ale możliwość szerszego przełomu dyplomatycznego pozostaje niewielka. W rezultacie nie doszło do wspólnej ceremonii podpisania: prezydent Libanu Michel Aoun podpisał list zatwierdzający umowę w swoim pałacu w Baabdzie w obecności amerykańskiego urzędnika, Amosa Hochsteina. Premier Izraela Yair Lapid podpisał osobno w Jerozolimie, mówiąc, że umowa jest „ogromnym osiągnięciem”, które doprowadziło do faktycznego uznania Izraela przez Liban. Podkreślił jednak, że porozumienie nie stanowi porozumienia pokojowego z Izraelem, po tym jak wcześniej powiedział, że umowa jest czysto „techniczna” i nie będzie miała „żadnych wymiarów ani skutków politycznych sprzecznych z polityką zagraniczną Libanu”. Liban nie uznaje prawa Izraela do istnienia i nadal uważa, że ​​jest w stanie wojny ze swoim sąsiadem, z prawem zabraniającym kontaktu z izraelskimi urzędnikami.
 • Szwecja nakazała przeprowadzenie dodatkowych śledztw w sprawie szkód wyrządzonych w zeszłym miesiącu na dwóch gazociągach Nord Stream – poinformował w piątek prokurator prowadzący sprawę.
 • Największy japoński nabywca skroplonego gazu ziemnego (LNG), JERA, zapowiada konieczność zaksięgowania straty $751 milionów związaną z pożarem w amerykańskim Freeport LNG, głównie ze względu na wyższe koszty związane z zakupem paliwa z rynku kasowego. Największy japoński producent energii zakłada, że pomiędzy październikiem a marcem nie otrzyma wystarczającej ilości LNG z amerykańskiego terminalu. Freeport LNG, operator jednego z największych amerykańskich zakładów eksportowych produkujących LNG, powiedział w sierpniu, że zamierza przywrócić 85% przepustowości do końca listopada, a pełna sprawność ma zostać osiągnięta do końca marca 2023.
 • Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na listopadowe dostawy spadły do $30,0/mmBtu (-3,2% t/t). „Biorąc pod uwagę dość odpowiednie magazynowanie w północno-wschodniej Azji i wystarczającą podaż ładunków zarezerwowaną na dostawy w listopadzie i grudniu, nabywcy w regionach nie widzieli obecnie pilnej potrzeby kupowania dodatkowych ładunków. Kupujący prawdopodobnie monitorują również pogodę tej zimy, ale na razie nie było zbytniego pośpiechu, aby wejść na rynek spot” – powiedziała Ryhana Rasidi, analityk gazu i LNG z Kpler.
 • Terminal skraplający LNG Cove Point (o wydajności 0,8 bcfd) w stanie Maryland powrócił do normalnej pracy po zaplanowanych pracach konserwacyjnych.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 97,0 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +2,86% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 101,6 bcfd.
 • Październikowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosiła średnio 99,5 mld stóp sześciennych dziennie (+0,10% m/m).
 • Październikowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 11,2 bcfd (-5,22% m/m).
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych spadła o -1 do poziomu 156 aktywnych punktów.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 21 października wzrosły o +52 mld stóp sześciennych (bcf) do 3 394 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -5,49% poniżej 5-letniej średniej. Analitycy prognozowali wzrost zapasów o +59 bcf.

Uran

 • Amerykańska firma Westinghouse Electric Co zbuduje pierwszą w Polsce elektrownię jądrową. Westinghouse konkurował z południowokoreańską państwową firmą Korea Hydro Nuclear Power, która złożyła ofertę w kwietniu. Warszawa rozmawiała także o projekcie z firmami francuskimi. „Partnerstwo USA w tym projekcie jest korzystne dla nas wszystkich: możemy zaradzić kryzysowi klimatycznemu, wzmocnić europejskie bezpieczeństwo energetyczne i pogłębić strategiczne relacje amerykańsko-polskie” – powiedziała wiceprezydent Kamala Harris. Wybór Westinghouse i Stanów Zjednoczonych przekazuje wiadomość do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina „o sile i połączeniu sojuszu amerykańsko-polskiego. Rozumiemy, że decyzja będzie dotyczyła pierwszych trzech reaktorów i oczekujemy, że Polska zamierza ostatecznie zbudować sześć reaktorów AP1000 z Westinghouse i podejmie formalną decyzję w sprawie drugiego zestawu trzech w późniejszym terminie” – powiedział wysoki rangą urzędnik rządu USA.

źródło: Twitter

Złoto

 • Joe Foster, który zarządza aktywnymi funduszami złota w firmie inwestycyjnej VanEck, która jest największym udziałowcem Yamana Gold sprzeciwia się przejęciu firmy przez Gold Fields za $6,7 mld. Wg Fostera fuzja stworzy bardziej złożoną firmę z niewielką synergią, a zarówno Yamana, jak i Gold Fields poradzą sobie lepiej jako osobne podmioty. VanEck jest także czwartym co do wielkości udziałowcem Gold Fields. „Nie popieram umowy z żadnej ze stron. To umowa, która po prostu nie ma dla mnie fundamentalnego sensu” – powiedział Foster. Gold Fields argumentuje, że przejęcie, które stworzy czwartą co do wielkości firmę wydobywczą złota na świecie, zapewni długoterminowy wzrost i przyniesie oszczędności. Aby transakcja mogła zostać przeprowadzona, musi uzyskać zgodę 66,67% akcjonariuszy Yamana i 75% akcjonariuszy Gold Fields w głosowaniach zaplanowanych odpowiednio na 21 i 22 listopada.
 • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Pozostałe metale przemysłowe

 • Brazylijskie Vale S.A. w Q3 2022 osiągnęło dochód netto w wysokości $4,45 miliarda czyli $0,98/akcję – prognozowano $0,57/akcję. Przychody spółki spadły do $9,93 mld (-19,5% r/r) – prognozowano $10,2 mld. Koszty produkcji wzrosły do $6,3 mld (+15,1% r/r). W ciągu trzech miesięcy zakończonych 30 września firma Vale zrealizowała średnią cenę $92,6 za tonę rudy żelaza, w porównaniu z $127,2 za tonę w tym samym okresie 2021 roku. Ceny niklu wzrosły o 19% w porównaniu z rokiem poprzednim, ale nadal były o 17,3% niższe niż ceny zrealizowane w drugim kwartale.
 • Glencore kupi aluminium od Rusala w przyszłym roku zgodnie ze swoją długoterminową umową. Rusal w kwietniu 2020 r. zawarł długoterminową umowę na dostawę 6,9 mln ton aluminium Glencore, notowanej na giełdzie w Londynie. Z tego 344 760 ton miało zostać dostarczone w 2020 r., a po około 1,6 mln ton rocznie w latach 2021-2024. Glencore ma 10,5% udziałów w EN+, która ma większościowy udział w Rusal. Wezwania do zakazania aluminium z Rosji z systemu Londyńskiej Giełdy Metali (LME) przez amerykańskiego producenta aluminium Alcoa i norweską Norsk Hydro spowodowały, że rynek spodziewał się, że wielu będzie unikać metalu od Rusalu w przyszłym roku po wygaśnięciu kontraktów z 2022 r. Rusal sprzedał już 76% swojego pierwotnego aluminium i produktów z wartością dodaną na przyszły rok, podają źródła. Powiedzieli, że największy światowy producent poza Chinami, który odpowiada za 6% światowej produkcji, wyprodukuje w przyszłym roku 4,2 miliona ton aluminium pierwotnego.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *