aktualności – 3 listopada 2022

Od poniedziałkowych aktualności minęły tylko trzy doby, a na rynkach surowcowych sporo się podziało. Zapraszam i do pełnego zestawu aktualności jak i do mojego autorskiego programu Surowcowe info – premiera odcinka o 14:00!

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Surowcowe info 3 listopada 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony wojskowy personel z Wielkiej Brytanii uczestniczył zarówno w wysadzeniu gazociągów Nord Stream jak i podczas ostatniego ataku dronami w krymskim porcie w Sewastopolu. Wielka Brytania zaprzecza oskarżeniom, Rosja także nie przedstawiła żadnych dowodów. „Aby odwrócić uwagę od katastrofalnego sposobu postępowania z nielegalną inwazją na Ukrainę, rosyjskie Ministerstwo Obrony ucieka się do rozpowszechniania fałszywych twierdzeń na epicką skalę. Ta wymyślona historia mówi więcej o kłótniach toczących się w rosyjskim rządzie niż o Zachodzie” – powiedział brytyjski minister obrony.
 • Prezydent USA Joe Biden wzywa firmy naftowe i gazowe, aby wykorzystały swoje rekordowe zyski do obniżenia kosztów dla Amerykanów i zwiększenia produkcji lub płacenia wyższej stawki podatkowej. Przedstawiciel Białego Domu powiedział, że Biden ponownie wezwie firmy naftowe i gazowe do „zainwestowania swoich rekordowych zysków w obniżenie kosztów dla amerykańskich rodzin i zwiększenie produkcji”. „A jeśli tego nie zrobią, wezwie Kongres do rozważenia wymagania od firm naftowych płacenia kar podatkowych i stawiania czoła innym ograniczeniom” – powiedział urzędnik. Eksperci ds. energii uważają, że niezależnie od tego, czy Demokraci, czy Republikanie przejmą kontrolę nad Kongresem, uchwalenie ustawy nakładającej podatek na firmy energetyczne za nadmierne zyski byłoby prawdopodobnie trudne.
 • Kierowcy ciężarówek, wspierający przegranego w drugiej turze prezydenta Jaira Bolsonaro, rozpoczęli blokady dróg w co najmniej 12 stanach Brazylii. W szczytowym momencie było 190 blokad w całym kraju. Władze portowe w Paranagui poinformowały, że jedna z głównych dróg prowadzących do portu była zablokowana przez protestujących. Port Santos, z którego eksportuje się większość zboża z Brazylii, powiedział agencji Reuters, że protesty nie wpłynęły jeszcze na ruch ładunków. Jednak Normando Corral, prezes grupy rolniczej Famato, powiedział, że blokady dróg w stanie Mato Grosso, w którym uprawia się najwięcej zbóż, mogą zakłócić dostawy produktów rolnych, jeśli się utrzymają. Rumo, wiodąca firma kolejowa, która obsługuje największy w Ameryce Łacińskiej terminal zbożowy w Rondonopolis, Mato Grosso, powiedział, że jak dotąd żadna z jego operacji w Brazylii nie została naruszona. Brazylijskie władze poinformowały w środę, że robią pewne postępy w usuwaniu blokad ustanowionych w całym kraju przez kierowców ciężarówek, aby zaprotestować przeciwko przegranej Bolsonaro.
 • Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro we wtorek nie przyznał się do porażki w swoich pierwszych publicznych wystąpieniach od czasu przegranej w niedzielne wybory, ale nie zakwestionował wyniku wyborów.
 • Administracja prezydenta Joe Bidena skieruje $13,5 mld by pomóc gospodarstwom domowym w USA o niskich dochodach obniżyć koszty ogrzewania tej zimy. W ramach tej inicjatywy Departament Zdrowia i Opieki Społecznej USA zapewnia $4,5 miliarda w ramach programu pomocy na rzecz energii w domu o niskich dochodach (LIHEAP). Oddzielnie Departament Energii USA przeznaczy $9 ​​miliardów na finansowanie z ustawy o redukcji inflacji, aby wesprzeć do 1,6 miliona gospodarstw domowych w modernizacji swoich domów w celu obniżenia rachunków za energię. Około 90% z około 130 milionów amerykańskich gospodarstw domowych korzysta z gazu ziemnego lub energii elektrycznej do ogrzewania. Reszta wykorzystuje do ogrzewania olej opałowy, propan lub drewno. Amerykańscy konsumenci mogą spodziewać się, że tej zimy zapłacą nawet o 28% więcej za ogrzanie swoich domów niż w zeszłym roku. Pomimo dużego wzrostu kosztów, gaz pozostanie najtańszym źródłem ciepła w kraju. Według szacunków National Energy Assistance Directors Association (NEADA) w październiku rodziny już mają trudności z płaceniem rachunków za prąd i gaz, a około jedna szósta amerykańskich gospodarstw domowych zalega z płatnościami.

Raporty USDA

 • Crop progress z 31 października 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kawa

 • Przywódca brazylijskiej lewicy, Luiz Inácio Lula da Silva, pokonał prezydenta Jaira Bolsonaro w drugiej turze wyborów, ale skrajnie prawicowy przywódca nie przyznał się do porażki w niedzielę wieczorem. Inwestorzy bacznie obserwują, czy Bolsonaro będzie kwestionować wyniki, potencjalnie podsycając napięcia polityczne u największego na świecie eksportera cukru i kawy.
 • Szacuje się, że eksport kawy z Wietnamu wzrósł w pierwszych 10 miesiącach tego roku do 1,4 miliona ton (+10,6% r/r).

Cukier

 • Przywódca brazylijskiej lewicy, Luiz Inácio Lula da Silva, pokonał prezydenta Jaira Bolsonaro w drugiej turze wyborów, ale skrajnie prawicowy przywódca nie przyznał się do porażki w niedzielę wieczorem. Inwestorzy bacznie obserwują, czy Bolsonaro będzie kwestionować wyniki, potencjalnie podsycając napięcia polityczne u największego na świecie eksportera cukru i kawy.
 • Brazylijski eksport cukru wzrósł w październiku do 3,75 mln ton (+62,3% r/r).
 • Indie, główny producent cukru, przedłużyły ograniczenia eksportu cukru o jeden rok do października 2023 r.
 • Nadal nie ma pewności co do indyjskich kontyngentów eksportowych, które powinny zostać ogłoszone grubo ponad miesiąc temu” – podał Rabobank.
 • Konsumpcja cukru w ​​Chinach, drugim co do wielkości użytkowniku na świecie po Indiach, w 2022 r. osiągnie niecałe 15 mln ton – to najniższy poziom od dziewięciu lat w wyniku działań mających na celu walkę z COVID-19 i niższym wzrostem gospodarczym. W wyniku słabego popytu import cukru surowego przez chińskie rafinerie spadł do najniższego poziomu od 2019 r., prognozowanego na 4,47 mln ton w 2022 r. analityk Czarnikow widzi jeszcze niższy import w 2023 r. na poziomie 4 mln ton, ponieważ zapasy pozostaną wysokie.

Kakao

 • Gleba jest bardzo wilgotna, a silne upały pozwolą nam uniknąć chorób i pomogą rosnąć wielu małym strąkom” – powiedział Narcisse N’Goan, który prowadzi hodowlę w pobliżu środkowo-zachodniego regionu Daloa na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Rolnicy dokonali podobnych obserwacji w centralnych regionach Bongouanou i Yamoussoukro, gdzie opady również były poniżej średniej. „Jeśli w tym miesiącu nie wyschnie za bardzo, w lutym ziarna kakaowe nadal będą duże i dobrej jakości” – powiedział Paul Assemian, hodowca w pobliżu Soubre. Rolnicy powiedzieli również, że ich magazyny są pełne ziaren kakaowych, ponieważ sprzedaż w bieżącym sezonie był powolna.
 • Climate42 powiedział, że nadmierne opady deszczu mogą wywołać chorobę czarnych strąków w Ghanie, która jest drugim co do wielkości producentem kakao na świecie.

Pszenica

 • Rynki zbóż i nasion oleistych gwałtownie wzrosły w ciągu nocy, na czele z pszenicą, ponieważ obawy o niedobór żywności rosną ponownie po wycofaniu się Rosji z umowy handlowej na Morzu Czarnym” – powiedział główny ekonomista StoneX ds. surowców Arlan Suderman
 • Rosja poinformowała, że ​​wznowi udział w porozumieniu na eksport zboża z rozdartej wojną Ukrainy po zawieszeniu go w weekend. „Jednak nadal nie wiemy, czy umowa zostanie przedłużona jeszcze w tym miesiącu, więc niepewność pozostaje” – powiedział Arthur Portier z firmy konsultingowej Agritel. Rosja zapowiedziała, że ​​odnowi swój udział w korytarzu zbożowym pośredniczonym przez ONZ zaledwie cztery dni po zawieszeniu swojej roli w porozumieniu, mówiąc, że nie może zagwarantować bezpieczeństwa statków cywilnych przepływających przez Morze Czarne z powodu ataku dronów na tamtejszą flotę. W oświadczeniu rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że z pomocą ONZ i Turcji będącej członkiem NATO uzyskało wystarczające pisemne gwarancje od Ukrainy, że nie użyje bezpiecznego korytarza żeglugowego ani wyznaczonych ukraińskich portów do uderzeń na Rosję. „To dość nieoczekiwany zwrot. Nie pogrzebaliśmy tej umowy, ale też nie spodziewaliśmy się powrotu Rosji do niej tak szybko, ponieważ nie było do końca jasne, jakie gwarancje Rosja może uzyskać i jak szybko to nastąpi. Ale cóż, dobra robota Erdogan” – powiedział Andrey Sizov, szef skoncentrowanej na Rosji firmy doradztwa rolniczego Sovecon.

Kukurydza

 • Grzyb, który powoduje „vomitoksynę”, został znaleziony w niektórych amerykańskich kukurydzach zebranych jesienią tego roku. Pasza wyprodukowana z ziarna skażonego skoncentrowanymi poziomami toksyn roślinnych może zarażać zwierzęta gospodarskie i prowadzić do niskiego przybierania na wadze, szczególnie wśród świń. Toksyna jest również problemem dla producentów etanolu, którzy sprzedają produkt uboczny zwany suszonymi zbożami podestylacyjnymi (DDGS) na paszę dla zwierząt. W procesie wytwarzania etanolu womitoksyna staje się bardziej skoncentrowana w DDGS.
 • Ponieważ Chiny dają zielone światło dla importu (kukurydzy) z kilku różnych brazylijskich lokalizacji, handlowcy są trochę zdenerwowani, że ukradną część udziału w rynku ze Stanów Zjednoczonych. Już teraz mamy słaby początek zobowiązań (sprzedaż eksportowa)” – powiedział Terry Reilly , starszy analityk w Futures International w Chicago.

Pozostałe rośliny oleiste

 • Lokalnie opracowana odmiana gorczycy modyfikowanej genetycznie (GM) pomoże Indiom zwiększyć plony jednego z głównych nasion oleistych i ograniczyć import oleju roślinnego, który kosztuje miliardy dolarów rocznie, powiedzieli czołowi naukowcy z Komitetu ds. Oceny Inżynierii Genetycznej (GEAC). Po uzyskaniu zgody GEAC naukowcy przeprowadzą teraz ostatnie rundy prób i demonstracji, zanim pozwolą rolnikom uprawiać transgeniczną odmianę gorczycy opracowaną przez Deepaka Pentala, genetyka i byłego rektora Uniwersytetu w Delhi. Nowe hybrydowe nasiona GM mogą potencjalnie zwiększyć plony gorczycy do 3,0-3,5 ton z hektara, powiedział, z około 1,3 tony obecnie. Indie, największy na świecie importer oleju jadalnego, zaspokajają ponad 70% swojego zapotrzebowania na olej spożywczy poprzez import.

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

 • Meksyk wykrył szczep ptasiej grypy H5N1 na komercyjnej farmie 60 000 ptaków w stanie Nuevo Leon na granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Odkrycie na farmie drobiu nastąpiło nieco ponad tydzień po tym, jak Meksyk zgłosił swój pierwszy w historii przypadek ptasiej grypy H5N1 do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) z siedzibą w Paryżu. Ogłoszono kwarantannę i nieokreślona liczba ptaków zostanie uśpiona w celu opanowania epidemii, podało ministerstwo. Nie podano, ile ptaków zostało zarażonych.
 • Departament Rolnictwa USA (USDA) przeznaczy $73 miliony dotacji dla małych i średnich przetwórców mięsa i drobiu, aby zwiększyć ich zdolności produkcyjne i dostarczyć więcej funduszy poprzez programy pożyczkowe. Pieniądze mają na celu zwiększenie konkurencji i stabilności w przemyśle mięsnym – który jest zdominowany przez kilku graczy – w ramach szerszych wysiłków administracji Bidena mających na celu zwiększenie konkurencji w amerykańskiej gospodarce i powstrzymanie gwałtownej inflacji. Dotacje dla 21 projektów to część $150 milionów, które USDA przeznaczyła na pierwszą fazę próby zwiększenia mocy przerobowych. Druga faza ma objąć kolejne $225 mln. Program ma na celu zwiększenie wydajności zakładów wołowiny i wieprzowiny o ponad 500 000 sztuk rocznie oraz drobiu o ponad 34 miliony ptaków rocznie – zwiększając liczbę miejsc pracy o ponad 11 tysięcy.

Energia elektryczna

 • W poniedziałek, 31 października, Rosja zaatakowała dronami i rakietami 10 regionów Ukrainy i uszkodziły 18 obiektów, głównie energetycznych. Shmyhal powiedział, że setki osiedli straciły moc na całej Ukrainie, mimo że siły powietrzne twierdziły, że ich obrona przeciwlotnicza zniszczyła 44 z 50 rakiet wystrzelonych przez Rosję. Burmistrz Kijowa, Witalij Kliczko, powiedział, że 80% mieszkańców zostało bez wody, a władze lokalne poinformowały, że 350 000 domów w stolicy nie ma elektryczności. Do końca dnia udało się zmniejszyć te liczby, jednak nadal pozostawały one wysokie. Władze krajowe Ukrainy ogłosiły awaryjne przerwy w dostawie prądu w całym kraju, aby pomóc oszczędzać energię i przeprowadzać naprawy.

Ropa naftowa

 • Trwa strajk w rafinerii Feyzin we Francji należącej do TotalEnergies o wydajności 117 tysięcy baryłek dziennie. Strajki we francuskich rafineriach koncernu rozpoczęły się 27 września, przyczyniając się do niedoborów paliwa na stacjach benzynowych. W zeszłym miesiącu zakończył się strajk w rafinerii Donges, a w ostatnich dniach w Gonfreville.
 • Ponowne uruchomienie rafinerii Fos-Sur-Mer należącej do Exxon Mobil po zakończeniu strajku powinno zakończyć się do końca tygodnia.
 • Amerykańska Agencja ds. Informacji o Energii (EIA) poinformowała, że w tygodniu kończącym się 28 października wskaźnik wykorzystania mocy rafineryjnych wzrósł do rekordowych 103%.
 • Zużycie produktów naftowych w Chinach we wrześniu wzrosło do 28,04 mln ton (+9,2% r/r). Konsumpcja benzyny wzrosła o 4,5%, a oleju napędowego o 22%, podczas gdy zużycie paliwa lotniczego spadło o prawie 38% – podała Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform (NDRC). Konsumpcja w okresie styczeń-wrzesień wzrosła do 253,83 mln ton (+1,6% r/r), przy czym benzyna i paliwo lotnicze spadły odpowiednio o 5,4% i 30,4%, a olej napędowy wzrósł o 14,6%.
 • Zapotrzebowanie na paliwo do silników odrzutowych w Azji Środkowej gwałtownie rośnie, ponieważ region ten stał się kluczowym węzłem ruchu lotniczego, przejmując kontrolę nad lotami dotychczas kierowanymi przez Moskwę. Po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę, Rosja i Zachód zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla swoich samolotów. Dostawy paliwa lotniczego z Rosji do Azji Środkowej wzrosły w okresie styczeń-wrzesień do 385 590 ton (+98,3% r/r). Azja Centralna, wraz z Turcją i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, stała się alternatywną trasą dla Rosjan próbujących dostać się do Europy, wobec braku bezpośrednich lotów z Rosji do UE. Porty lotnicze w regionie zwiększyły również rosyjskie przewozy towarowe oraz usprawniły obsługę i tankowanie rosyjskich samolotów. Sankcje pozbawiły również Rosję roli węzła tranzytowego dla lotów między Azją a Europą, a Turcja i Azja Środkowa wypełniają teraz tę lukę.
 • Uganda zamierza rozpocząć komercyjne wykorzystywanie swoich zasobów ropy w kwietniu 2025 roku, a Chiny są uważane za potencjalne źródło funduszy na budowę rurociągu eksportowego. „Mam nadzieję, że do kwietnia 2025 roku zobaczymy pierwszą ropę” – powiedziała Ruth Nankabirwa Ssentamu na konferencji w Abu Zabi. W lutym TotalEnergies i jej partner China National Offshore Oil Corporation podjęli ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą zagospodarowania pól naftowych Ugandy na zachodzie kraju.
 • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o 3,1 mln baryłek, do 436,8 mln baryłek, prognozowano wzrost o 0,4 mln baryłek.
 • Amerykańskie zapasy benzyny spadły w ciągu tygodnia o 1,3 mln baryłek do 206,6 mln baryłek (-0,63% t/t).
 • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, wzrosły w ciągu tygodnia o 0,4 mln baryłek do 106,8 mln baryłek (-0,38% t/t).

Gaz ziemny

 • Odbicie cen wynika z połączenia wyprzedanych warunków technicznych, chłodniejszej prognozy na połowę listopada i spekulacyjnych przepływów pieniężnych z powrotem do… kontraktów terminowych na gaz” – napisali analitycy z firmy konsultingowej ds. energii Gelber & Associates. Na ceny gazu wpływają także potencjalne strajki pracowników kolei, które miałyby się rozpocząć w listopadzie oraz niski stan wody w Mississipi. Ewentualny strajk kolejowy i obniżenie poziomu wody w Missisipi mogą zagrozić dostawom węgla do amerykańskich przedsiębiorstw użyteczności publicznej, zmuszając elektrownie do spalania większej ilości gazu.
 • Federalne organy regulacyjne USA poleciły Freeport LNG dostarczenie informacji potrzebnych do planowanego ponownego uruchomienia zakładu eksportowego skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Teksasie. „Kontynuujemy postępy w naszych pracach nad osiągnięciem listopadowego ponownego uruchomienia naszego zakładu skraplania. Praca ta obejmuje ukończenie ostatecznych prac naprawczych i renowacyjnych, ukończenie wymaganych planów pracy i uzyskanie niezbędnych zgód regulacyjnych wymaganych przed ponownym uruchomieniem obiektu” – powiedziała w e-mailu rzecznik Freeport LNG, Heather Browne. W tym wezwaniu Amerykańska Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC) powiedział, że zarówno FERC, jak i Departament Transportu USA ds. Bezpieczeństwa Rurociągów i Materiałów Niebezpiecznych (PHMSA) powtórzyły potrzebę, aby Freeport jak najszybciej zapewnił „stan i harmonogram wdrażania ustaleń, zaleceń i wniosków wynikających z badania i ocen przyczyn źródłowych”, aby zapewnić wystarczający czas na przegląd . Freeport nie może uruchomić się ponownie bez zgody organu regulacyjnego. Według danych Refinitiv co najmniej cztery statki były już ustawione w kolejce do odbioru LNG w terminalu Freeport. Freeport LNG powiedział, że zamierza przywrócić ponad 85% mocy w listopadzie i 100% w marcu 2023.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 98,1 mld stóp sześciennych (+1,1 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 100,0 bcfd.
 • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w październiku 2022 wynosła 99,4 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego.
 • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w listopadzie 2022 wynosi 97,3 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (-2,11% m/m).
 • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w listopadzie wynosi średnio 11,5 bcfd (+1,77% m/m).

Energia odnawialna

 • Norweski Equinor zapowiedział wykupienie duńskiej spółki BeGreen zajmującej się fotowoltaiką. Do końca października BeGreen sprzedało rozwiązania fotowoltaiczne o mocy ponad 700 megawatów, z kolejnymi 6 000 megawatów w zamówieniach z Danii, Szwecji i Polski. Equinor już teraz posiada projekty fotowoltaiczne w Polsce, Brazylii i Argentynie.

Uran

 • Seul i Warszawa podpisały wstępne porozumienia dotyczące rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Polskie ZE PAK i PGE oraz Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ocenią wykonalność budowy czterech 1400-megawatowych reaktorów jądrowych w Patnowie w centralnej Polsce z wykorzystaniem technologii Korei Południowej. Firmy, przy wsparciu rządu, zamierzają przygotować wstępny plan rozwoju zakładu do końca tego roku. Od tegorocznych wyborów prezydenta Yoon Suk-yeola, który zobowiązał się do ożywienia krajowego przemysłu energetyki jądrowej, Korea Południowa zintensyfikowała starania o pozyskanie zamówień eksportowych na elektrownie jądrowe. ZE PAK, należący do miliardera Zygmunta Solorza, produkuje energię głównie z węgla brunatnego, ale planuje wycofanie węgla do 2030 r., a potem będzie produkować wyłącznie energię ze źródeł odnawialnych.
 • Rada Ministrów przyjęła uchwałę dotyczącą budowy elektrowni atomowej w Polsce, z wykorzystaniem technologii amerykańskiej firmy Westinghouse Nuclear. Elektrownia powstanie w Lubiatowie-Kopalin na Pomorzu.

Węgiel

 • Chiny rozszerzyły długoterminowe kontrakty na dostawy węgla energetycznego do 2023 r. na wszystkie kopalnie węgla i zwróciły się do elektrowni o zaspokajanie zapotrzebowania poprzez te dostawy. 60% energii elektrycznej w Chinach pochodzi z węgla. Wszystkie firmy wydobywcze oraz elektrownie i ciepłownie węglowe będą objęte umowami długoterminowymi, jak wynika z dokumentu wydanego przez Narodową Komisję Rozwoju i Reform (NDRC), szerszy zakres w porównaniu z zamówieniem z 2022 r. obejmującym tylko kopalnie rocznym wydobyciem większym niż 300 000 ton. Planista stanowy utrzymuje również cenę referencyjną węgla o zawartości energetycznej 5500 kilokalorii na poziomie 675 juanów ($92,76) za tonę w umowie terminowej na 2023 r.

Złoto

 • Prognozuje się, że zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych w USA ożywi zainteresowanie złotem, które ma w 2023 roku osiągnąć średnią cenę $1712,5/oz. „Zmienimy kierunek, gdy rynek zostanie przekonany, że FED przestanie podnosić stopy procentowe” – powiedział Frank Schallenberger, szef działu badań towarowych w LBBW. FED w środę, 2 listopada, podniósł stopy procentowe w USA zgodnie z prognozami: o +0,75 pp.
 • Przemysłowa produkcja złota w Mali, jednym z największych producentów tego szlachetnego metalu w Afryce, może nie spełnić rocznych prognoz po tym, jak osiągnęła gorsze wyniki w trzecim kwartale. Produkcja złota z 13 największych kopalń wyniosła do końca września 45,8 ton (-2,76% r/r). Sidibé powiedział, że będzie to coraz trudniejsze kopalniom osiągnąć docelowe 64,1 ton do końca grudnia, co stanowiłoby wzrost w stosunku do całkowitej produkcji w 2021 roku. Przemysłowa produkcja złota w Mali w 2021 r. wyniosła 63,4 tony.
 • Przychody rosyjskiego Polymetalu w Q3 2022 spadły do $714 mln z powodu skumulowanych zapasów i niższych cen metali szlachetnych. „Spółka pomyślnie zakończyła restrukturyzację swoich kanałów sprzedaży i zaczęła likwidować zgromadzone zapasy. Spodziewamy się silnych dodatnich przepływów pieniężnych w czwartym kwartale” – powiedział w komunikacie prezes Witalij Nesis. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2022 r. w rosyjskich kopalniach Polymetal zgromadzono łącznie 198 000 uncji trojańskich zapasów. Produkcja w Q3 2022 wzrosła do 490 tysięcy uncji ekwiwalentu złota (+7% r/r). Polymetal jest na dobrej drodze do wyprodukowania 1,7 miliona uncji ekwiwalentu złota (GE) w 2022 roku i planuje utrzymać stabilną produkcję w 2023 i 2024 roku, „w zależności od ryzyka w łańcuchu dostaw”.

Platyna i pallad

 • Uważamy, że szerokie dyskonto platyny wobec palladu powinno wspierać substytucję w przemyśle samochodowym i podnieść ceny w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Słabszy popyt przemysłowy z powodu wolniejszego wzrostu gospodarczego w Europie i Stanach Zjednoczonych oraz zamiana palladu na platynę będzie ciążyć na cenach. ceny palladu spadną do $1700 za uncję do końca 2023 roku” – powiedzieli analitycy UBS.
 • Prognozy długoterminowe sugerują, że spowolnienie gospodarcze mocno dotknie przemysłu motoryzacyjnego, zmniejszając popyt na platynę i pallad. Mediana cen platyny wg 27 ankietowanych przez Reutersa analityków to $970/oz w 2023 roku (-4,2% względem prognoz z Q3 2022), a palladu $2037,5/oz w 2023 roku (-1,1 względem prognoz z Q3 2022).

Miedź

 • Produkcja miedzi w Chile, największym światowym producencie tego metalu, spadła we wrześniu do 439 277 ton (-2,6% r/r). INE powiedziało, że spadek był spowodowany rudą niższej jakości i mniejszym przetwarzaniem w tym okresie. Na niektóre złoża miedzi wpłynęła również mniejsza dostępność wody i problemy operacyjne.
 • Czołowy światowy producent miedzi, Codelco, odnotował spadek zysku przed opodatkowaniem do $2,606 miliarda za okres od stycznia do września 2022 (-50,4% r/r). Skumulowana produkcja spółki wyniosła 1,06 mln ton (-10,0% r/r). Spadek był związany ze spadkiem jakości rudy w oddziałach Ministro Hales, Chuquicamata i El Teniente „z powodu zmiany kolejności i niższego odzysku miedzi”, do tego doszły „trudności operacyjne” z rafinerią i hutą Chuquicamata. Firma dodała, że ​​w listopadzie huta przejdzie gruntowny remont, co spowoduje dalsze problemy operacyjne. Codelco obniżyło również swoje roczne szacunki dotyczące produkcji miedzi do 1,465-1,435 mln ton, co stanowi spadek w porównaniu z 1,49-1,51 mln ton, które przewidywał w sierpniu. Koszty pozyskania surowca wzrosły do $1,547/funt (+21,2% r/r).
 • Sentyment wobec Chin jest w tej chwili bardzo negatywny. Nie można wykluczyć, że miedź spadnie poniżej $7 000, ale powinna to być okazja do zakupu” – powiedział analityk Julius Baer, ​​Carsten Menke, wskazując na oczekiwania ograniczonej podaży miedzi w nadchodzących latach. Chiński bank centralny ponownie zapowiedział, że zwiększy wsparcie kredytowe dla gospodarki i utrzyma stabilizację juana. Jednak inwestorzy pozostają niespokojni z powodu mianowania na Kongresie Partii Komunistycznej w tym miesiącu lojalistów wobec prezydenta Xi Jinpinga i zaostrzenia polityki zerowej COVID.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Elektryfikacja samochodów nabiera tempa i spodziewamy się, że do 2030 r. około 60% całej sprzedaży samochodów będzie miało charakter elektryczny. Australijskie firmy są dobrze przygotowane, aby być partnerem z wyboru, uznając nasze wysiłki w celu rozwiązania tych problemów etycznych i środowiskowych, a Australia jest preferowaną jurysdykcją, z której pozyskuje się towary. Ponadto… spodziewamy się, że do 2040 r. 90% sprzedaży samochodów będzie miało charakter elektryczny. Oczekuje się, że dominująca chemia akumulatorów napędzająca tę globalną flotę będzie opierać się na niklu” – powiedziała Jessica Farrell, prezes ds. aktywów w BHP Nickel West. Nickel West podpisał umowy na dostawy z producentami samochodów, takimi jak Tesla, Toyota i Ford. Farrell powiedziała, że BHP przewiduje, że popyt na nikiel w ciągu najbliższych 30 lat wyniesie 200-300% w stosunku do poprzednich 30 lat. W 2021 roku sprzedano ponad 80 mln aut (>90% to auta spalinowe). Zwiększenie udziału elektryków o ponad 40 mln nowych aut rocznie będzie stanowić olbrzymie wyzwanie dla sieci energetycznych.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *