aktualności – 22 czerwca 2023

Dzisiejsze aktualności zawierają bardzo interesujący obraz polskich cen energii na tle europejskich potęg gospodarczych, naszych sąsiadów i Hiszpanii. Polecam także sporo informacji o surowcach rolnych, ropie, gazie i węglu czy metalach. A spora część tego omówiona w programie (premiera o 14:00!)

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 22 czerwca 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Webinar Jak stworzyć skuteczną strategię inwestycyjną?

  Dziś, 22 czerwca, o godzinie 19:00 razem z brokerem Purple Trading zapraszam na mój webinar w temacie: Jak stworzyć skuteczną strategię inwestycyjną? ZAPRASZAM SERDECZNIE!

Raporty USDA

 • Dane z raportu USDA Crop Progress z 20 czerwca 2023, wracam do klasycznego poziomu dobrych dni do prac polowych, czyli 4+:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Woda

Kawa

 • Raport USDA Coffee: World Markets and Trade zostanie opublikowany 22 lipca o godzinie 21:00.
 • Cooxupe powiedział w raporcie o żniwach, że zostały one ukończone na 21,74% pól zarządzanych przez stowarzyszonych rolników w stanach Minas Gerais i Sao Paulo.W porównaniu z 13,52% o tej porze w ubiegłym roku i 16,8% w 2021 r. Spółdzielnia twierdziła, że prace polowe były szybsze, głównie dlatego, że pola miały bardziej skoncentrowany okres kwitnienia, co doprowadziło do bardziej jednolitego etapu dojrzewania jagód kawy. Cooxupe zrzesza około 18 000 hodowców kawy w regionach Sul de Minas, Cerrado Mineiro, Mogiana w Sao Paulo i Matas de Minas.
 • Perspektywy zbiorów 2023/24 w Wietnamie, największym na świecie eksporterze robusty, pozostają pozytywne, chociaż istnieją obawy związane z wydarzeniem pogodowym El Niño.
 • W Indonezji, drugim co do wielkości eksporterze robusty na świecie, prognozy dla kluczowego regionu produkcyjnego Sumatry, drugiego zbioru od października do grudnia, są pozytywne, lecz także pozostaje nieznany wpływ El Niño.
 • Polarna masa powietrza w tym tygodniu nie spowodowała żadnych przymrozków na brazylijskich polach kawowych.

Cukier

 • Monsun w Indiach prawdopodobnie nabierze rozpędu w ciągu najbliższych trzech do czterech dni i może objąć kluczowe regiony uprawy ryżu, soi, bawełny i trzciny cukrowej w południowych, środkowych i zachodnich stanach, podali meteorolodzy.
 • Strategiczne rezerwy cukru w Egipcie wystarczą na sześć miesięcy, poinformował rząd Egiptu w oświadczeniu.
 • Brazylijski gigant cukru i etanolu Copersucar osiągnął w sezonie 2022/23 drugi co do wielkości zysk netto w historii na poziomie 679 milionów reali (142,13 miliona dolarów), poniżej 781 milionów odnotowanych w poprzednim sezonie. Jednostka handlowa spółki – Alvean – osiągnęła udział w rynku na poziomie 29% światowej sprzedaży cukru w sezonie 2022/23.
 • Copersucar, największy na świecie sprzedawca cukru i etanolu, spodziewa się, że jego sprzedaż cukru w sezonie 2023/24 wzrośnie o 27%. Nie przewiduje się opadów deszczu w górnym pasie cukru w Brazylii co najmniej do 5 lipca.

Kakao

 • Mniejsze niż przeciętne opady w większości regionów uprawy kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej w zeszłym tygodniu mogą zapobiec chorobom po tygodniach ulewnych deszczy, twierdzą rolnicy.

Bawełna

 • Monsun w Indiach prawdopodobnie nabierze rozpędu w ciągu najbliższych trzech do czterech dni i może objąć kluczowe regiony uprawy ryżu, soi, bawełny i trzciny cukrowej w południowych, środkowych i zachodnich stanach, podali meteorolodzy.

Pszenica

 • Zbiory pszenicy w Indiach w 2023 roku są co najmniej o 10% niższe niż szacunki rządu, poinformowała w środę Reuters wiodąca organizacja handlowa. Niższa produkcja pszenicy drugi rok z rzędu może skomplikować wysiłki New Delhi, aby utrzymać kontrolę nad cenami podstawowych produktów i ogólną inflacją żywności, co jest głównym problemem w obliczu prognoz zbliżającego się El Niño. „Dostępność pszenicy na rynku jest bardzo słaba. Sugeruje to, że produkcja wyniosła około 101 do 103 milionów ton” – powiedział Pramod Kumar S, prezes Federacji Młynów Mącznych. Szacunki branżowe dotyczące tegorocznej produkcji pszenicy nie były wcześniej publikowane. Według rządu produkcja pszenicy wzrosła do rekordowych 112,74 mln ton w 2023 r. (+4,68% r/r). Indie zużywają rocznie około 108 milionów ton pszenicy. Rolnicy zbierają pszenicę od marca do czerwca. Dostawy od rolników już spadły, co sugeruje, że szacunki ministerstwa rolnictwa dotyczące produkcji są bardziej optymistyczne niż rzeczywistość, powiedział Kumar. „Rząd został zmuszony do zmiany eksportu w zeszłym roku z powodu błędnych szacunków. W tym roku może zostać zmuszony do zezwolenia na bezcłowy import w kwartale grudniowym” – powiedział handlowiec z Bombaju. Indie, drugi co do wielkości konsument pszenicy na świecie, zakazały eksportu w maju 2022 r. po nagłym wzroście temperatury, który ograniczył produkcję.

Kukurydza

 • Prezydent Meksyku ogłosił, że w tym tygodniu podpisze porozumienie z producentami podstawowych tortilli spożywczych w kraju, które zapewni, że będą używać wyłącznie białej kukurydzy niemodyfikowanej genetycznie (GM), a także ustali nowe cła na import zboża. Argumentował, że cła na import białej kukurydzy z krajów, które nie mają umów handlowych z Meksykiem, będą promować więcej zakupów krajowych, ale nie mówi, czy ograniczenia mogą podnieść ceny. Meksyk, miejsce narodzin współczesnej kukurydzy, jest w większości samowystarczalny w zakresie białej kukurydzy, ale importuje ogromne ilości żółtej kukurydzy, która jest głównie wykorzystywana na paszę dla zwierząt gospodarskich. Kraj jest również uwikłany w spór handlowy ze Stanami Zjednoczonymi w związku z dekretem prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora o ograniczeniu wykorzystania genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, zwłaszcza do spożycia przez ludzi, ponieważ prawie cały import pochodzi od dostawców z USA. Stany Zjednoczone i Kanada zażądały konsultacji w sprawie rozstrzygania sporów handlowych, argumentując, że polityka Meksyku nie ma podstaw naukowych i zaszkodzi rynkowi północnoamerykańskiemu. Meksyk importuje amerykańską kukurydzę o wartości około 5 miliardów dolarów, z czego zdecydowana większość to żółta kukurydza modyfikowana genetycznie.
 • Rozszerzająca się susza na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych wzbudziła wątpliwości co do prognoz USDA dotyczących rekordowej produkcji kukurydzy i soi w USA w tym roku.
 • Aż w pięciu z 11 lokalizacji Crop Watch nie padało w ciągu ostatniego tygodnia, a tylko w jednym odnotowano 1 cal lub więcej opadów.Prognozy sugerują, że rdzeń Pasa Kukurydzianego może pozostać bardziej suchy niż średnia do początku lipca, kiedy brak wilgoci, jeśli zostanie zrealizowany, może zacząć zmniejszać plony. Co tydzień producenci Crop Watch przypisują swoim polom oceny stanu w skali od 1 do 5.Oceny są podobne do ocen Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych z 1 bardzo słabą, 3 średnią i 5 doskonałą.Warunki Crop Watch nie uwzględniają założeń dotyczących plonów, które pojawią się w dalszej części sezonu. 11-polowy, nieważony średni stan kukurydzy pozostaje niezmieniony w tym tygodniu na poziomie 3,93 po tym, jak ćwierć punktu obniżki w Południowej Dakocie, Nebrasce i zachodnim Illinois zostało zrekompensowane łącznym wzrostem o trzy czwarte punktu w Iowa. Osiem z 11 pól kukurydzy Crop Watch ma wynik 4 lub lepszy, chociaż żadne nie ma oceny 5.
 • Import kukurydzy do Chin z USA w maju wyniósł 568 434 ton (-70,1% r/r). Całkowity chiński import kukurydzy w maju spadł do 1,66 mln ton (-20% r/r), z czego z Ukrainy wyniósł 865 880 ton (+583,26% r/r).

Ryż

 • Monsun w Indiach prawdopodobnie nabierze rozpędu w ciągu najbliższych trzech do czterech dni i może objąć kluczowe regiony uprawy ryżu, soi, bawełny i trzciny cukrowej w południowych, środkowych i zachodnich stanach, podali meteorolodzy.

Soja

 • Rozszerzająca się susza na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych wzbudziła wątpliwości co do prognoz USDA dotyczących rekordowej produkcji kukurydzy i soi w USA w tym roku.
 • Co tydzień producenci Crop Watch przypisują swoim polom oceny stanu w skali od 1 do 5.Oceny są podobne do ocen Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych z 1 bardzo słabą, 3 średnią i 5 doskonałą.Warunki Crop Watch nie uwzględniają założeń dotyczących plonów, które pojawią się w dalszej części sezonu. 11-polowy, nieważony średni stan kukurydzy pozostaje niezmieniony w tym tygodniu na poziomie 3,93 po tym, jak ćwierć punktu obniżki w Południowej Dakocie, Nebrasce i zachodnim Illinois zostało zrekompensowane łącznym wzrostem o trzy czwarte punktu w Iowa. Średni stan soi na 11 polach spadł do 3,75 z 3,93 z poprzedniego tygodnia, który nie obejmował jeszcze Północnej Dakoty.Jedynymi zmianami dla soi w tym tygodniu były cięcia o ćwierć punktu zarówno w Nebrasce, jak i zachodnim Illinois, a pole w Północnej Dakocie zadebiutowało na poziomie 2,5. Siedem z 11 pól soi ma ocenę 4 lub lepszą, chociaż żadne nie ma oceny 5.
 • Import soi do Chin z Brazylii wyniósł 10,94 mln ton (+40% r/r). Duże majowe dostawy pomogły Brazylii dogonić dostawy z zeszłego roku, z przywozami w pierwszych pięciu miesiącach tego roku na poziomie 20,15 mln ton (-1,56% r/r). Import ze Stanów Zjednoczonych w maju wyniósł 923 529 ton (-47% r/r); w pierwszych pięciu miesiącach 2023 import z USA wyniósł 19,16 mln (+14,25% r/r).
 • Import soi do Unii Europejskiej w sezonie 2022/23, który rozpoczął się w lipcu, osiągnął 11 czerwca 12,52 mln ton (-11,64% s/s). Import śruty sojowej wyniósł 15,38 mln ton (-4,23% s/s).
 • Argentyna stała się drugim głównym celem brazylijskiej soi w pierwszych pięciu miesiącach 2023 r., osiągając 1,92 mln ton. To skutek spadku zbiorów soi w sezonie 2022/23 do poziomu 25 mln ton (-43% s/s). Z dużym przemysłem eksportowym oleju sojowego i śruty, Argentyna musiała zwiększyć import surowej fasoli, który ma się podwoić do około 9 milionów ton metrycznych w bieżącym sezonie. Chociaż spodziewano się, że Brazylia zaspokoi znaczną część tego popytu, wolumen eksportu w maju był wystarczający, aby Argentyna wyprzedziła Hiszpanię jako drugi co do wielkości nabywca brazylijskiej soi, po Chinach.
 • Monsun w Indiach prawdopodobnie nabierze rozpędu w ciągu najbliższych trzech do czterech dni i może objąć kluczowe regiony uprawy ryżu, soi, bawełny i trzciny cukrowej w południowych, środkowych i zachodnich stanach, podali meteorolodzy.

Pozostałe rośliny oleiste

 • Import rzepaku do Unii Europejskiej w sezonie 2022/23, który rozpoczął się w lipcu, osiągnął 7,24 mln ton (+37,64% s/s).
 • Import oleju palmowego do Unii Europejskiej w sezonie 2022/23, który rozpoczął się w lipcu, osiągnął 3,86 mln ton (-20,08% s/s).

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

 • Dwie firmy, Upside Foods i Good Meat, poinformowały, że otrzymały ostateczną zgodę Departamentu Rolnictwa USA na sprzedaż mięsa hodowanego w laboratorium. Dzięki tym aprobatom Stany Zjednoczone staną się drugim po Singapurze krajem, który zezwoli na sprzedaż tzw. mięsa hodowlanego, które pochodzi z próbki komórek zwierzęcych, które są karmione i hodowane w stalowych kadziach. Firmy jako pierwsze zakończyły wieloetapowy proces zatwierdzania mięsa hodowlanego w USA.Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków już ustaliła, że mięso jest bezpieczne do spożycia. „To spełnienie marzeń. To oznacza nową erę” – powiedziała w wywiadzie Uma Valeti, dyrektor generalny Upside. Firmy, które produkują kurczaki hodowlane, planują najpierw serwować swoje produkty w ekskluzywnych restauracjach, zanim zwiększą produkcję, aby obniżyć koszty dla sklepów spożywczych. Mięso Upside Foods będzie najpierw serwowane w Bar Crenn, restauracji w San Francisco, której właścicielem jest szef kuchni Dominique Crenn. Good Meat sprzeda swoją pierwszą partię kurczaków Grupie José Andrés. Upside powiedział agencji Reuters, że wkrótce ogłosi lokalizację nowego zakładu produkcyjnego w USA, który będzie od 10 do 20 razy większy niż istniejąca fabryka w Emeryville w Kalifornii. Firmy zajmujące się hodowlą mięsa mają nadzieję, że ich produkty będą stanowić atrakcyjną alternatywę dla osób jedzących mięso, które szukają bardziej przyjaznej dla środowiska i humanitarnej opcji dla swoich kawałków mięsa i które mogą być niezadowolone z produktów wegetariańskich już dostępnych na rynku. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) produkcja zwierzęca generuje 14,5% światowej emisji gazów cieplarnianych.
 • Prawie 3000 sztuk bydła zmarło z powodu hipotermii w brazylijskim stanie Mato Grosso do Sul w ostatnich dniach z powodu mas polarnego powietrza. Martwe zwierzęta stanowią niewielki ułamek brazylijskiego stada bydła liczącego około 224 milionów sztuk i ich śmierć i jest mało prawdopodobne, aby zagroziły produkcji wołowiny w zakładach mięsnych, takich jak JBS SA, które działają w tym stanie. Według lokalnych doniesień prasowych temperatury w najbardziej dotkniętych niskimi temperaturami obszarach wahały się od 6 do 9 stopni Celsjusza. Służby weterynaryjne Mato Grosso do Sul nie odpowiedziały na prośby o komentarz poza oświadczeniem, w którym zaktualizowały liczbę 2725 zgonów krów związanych z niskimi temperaturami. W Brazylii, największym na świecie eksporterze wołowiny, bydło wypasane jest głównie na wolności.

Energia elektryczna

 • Trafiłem na bardzo interesujący wykres na stronie Ember Climate, gdzie można wybrać sobie i porównać ceny energii „dnia następnego” w całej UE oraz poszczególnych krajach. Na wykres wrzuciłem oczywiście Polskę plus Niemcy i Francję jako „benchmark” rozwiniętych gospodarek europejskich, a także naszych sąsiadów (Czechy i Słowacja) oraz porównywalną w wielu opracowaniach do Polski Hiszpanię. I jestem przerażony jak drogą energię elektryczną mamy w Polsce!

źródło: Ember Climate

 • Ceny energii elektrycznej w Teksasie we wtorek przekroczyły 2500 USD za megawatogodzinę (MWh) na rynku dnia następnego przy oczekiwaniach, że popyt osiągnie rekordowy poziom w tym tygodniu. Electric Reliability Council of Texas (ERCOT), która prognozuje rekordowe zapotrzebowanie, obsługuje sieć dla ponad 26 milionów klientów, reprezentujących około 90% obciążenia energetycznego stanu.ERCOT powiedział, że ma wystarczające zasoby, aby zaspokoić popyt. Prognozowana przez AccuWeather temperatura w Houston, największym mieście w Teksasie, we wtorek osiągnie 101 stopni Fahrenheita (38,3 stopnia Celsjusza).Można to porównać z normalną temperaturą 93 F o tej porze roku. Prognozowane przez ERCOT zużycie energii wyniesie we wtorek 81 786 megawatów (MW), a w środę spadnie do 80 991 MW. Wtorkowe maksimum pobiłoby obecny rekord sieci wynoszący 80 148 MW z 20 lipca 2022 r.
 • Dzienne zapotrzebowanie na energię elektryczną w Meksyku osiągnęło w zeszłym tygodniu historyczny poziom prawie 51 000 megawatów na godzinę. Według danych Cenace, w środę dzienne zapotrzebowanie miało wzrosnąć jeszcze bardziej do 51 782 megawatów na godzinę. To skutek rekordowych upałów w kraju, sięgających 45°C. Wymusiło to wprowadzenie stanu wyjątkowego dla sieci energetycznych Meksyku. Lokalne media donosiły o przypadkach przerw w dostawie prądu w 12 stanach w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador odrzucił jednak obawy dotyczące energii podczas regularnej konferencji prasowej w środę, podkreślając, że ostrzeżenie z Cenace było „rutynowe”. „Jest większa konsumpcja, ale nie mamy żadnych trudności. Nie ma problemu. Naszym obowiązkiem jest, aby nie było przerw w dostawie prądu” – powiedział. W stanie Michoacan jedno miasto było pozbawione prądu przez kilka dni po eksplozji przekaźnika energii. Prezydent powiedział, że to miasto jest wyjątkiem i podkreślił, że w całym kraju w tym roku z powodu upałów zmarło tylko osiem osób. Prognozuje się, że fala upałów w Meksyku utrzyma się jeszcze przez kilka dni.

Ropa naftowa

 • We wtorek Chiny obniżyły dwie referencyjne stopy procentowe o 10 punktów bazowych każda.Cięcia, pierwsze od 10 miesięcy, były mniej agresywne niż niektóre prognozy. Wynikająca z tego poprawa popytu na ropę wydaje się jednak daleka od pewności. Oczekuje się, że popyt na ropę naftową w Chinach w 2023 roku wzrośnie o 3,5% w porównaniu z ubiegłym rokiem, powiedział we wtorek badacz z ramienia badawczego China National Petroleum Corporation (CNPC), co oznacza spadek o około 1% w stosunku do poprzednich szacunków z marca.
 • Chiński Państwowy Instytut Badań Ekonomiczno-Technologicznych (ETRI) w marcu prognozował popyt na ropę na poziomie 743 milionów ton metrycznych w tym roku dla największego na świecie importera ropy.Odpowiada to około 14,86 miliona baryłek dziennie (bpd). Jednak przemawiając na konferencji w Pekinie, Wang Lining, szef rynków w ETRI, powiedział, że wzrost w tym roku będzie niższy od pierwotnych prognoz, a popyt na ropę sięgnie 740 mln ton, czyli około 14,80 mln baryłek dziennie. „Myślę, że głównym powodem jest to, że wymiana samochodów w tym roku jest stosunkowo duża” – powiedział Wang. Chiny to największy na świecie rynek pojazdów elektrycznych. Według China Passenger Car Association (CPCA) sprzedaż wzrosła w maju o 10,5% w porównaniu z miesiącem poprzednim. Według prognoz ETRI popyt na benzynę w Chinach wzrośnie w tym roku o 0,8% w stosunku do poziomu z 2019 r., po czym osiągnie szczyt w 2025 r. Wang powiedział również, że popyt zarówno na olej napędowy, jak i naftę nie osiągnie w tym roku poziomu z 2019 roku.
 • Odbicie gospodarcze Chin jest nadal w centrum zainteresowania handlarzy ropą. Więcej środków stymulacyjnych ze strony chińskiego rządu może poprawić perspektywy popytu na ropę” – powiedziała Tina Teng, analityk rynku w CMC.
 • Przytłumiony wzrost produkcji ropy w USA i cięcia przez grupę krajów produkujących OPEC+ ograniczą podaż ropy w nadchodzących miesiącach, podnosząc ceny, powiedział dyrektor amerykańskiego producenta łupków EOG Resources. Amerykańskie firmy energetyczne ograniczyły krajowe odwierty ropy i gazu do najniższego poziomu od kwietnia 2022 r., notując spadki od Teksasu po Pensylwanię.Analitycy spodziewają się dalszych obniżek w tym roku, ponieważ ceny ropy i gazu spadły z mocnych poziomów w ubiegłym roku. Wzrost produkcji ropy w USA wzrośnie tylko o 1,3% do 12,77 mln baryłek dziennie w przyszłym roku, po wzroście o 6,1% w tym roku, wynika z szacunków amerykańskiej Energy Information Administration.
 • Caspian Pipeline Consortium (CPC) planuje inwestycje w wysokości około 300 mln USD w 2023 r. CPC, która obsługuje około 1% światowej ropy, wyda około 200 milionów dolarów na ukończenie programu usuwania wąskich gardeł w przesyle, powiedział dyrektor CPC Nikolai Gorban. Dodał, że na wymianę pomp i zaworów oraz prace remontowe zostanie przeznaczone około 100 mln dolarów. Głównymi udziałowcami CPC są rosyjski monopolista rurociągowy Transneft z 24% udziałem, KazMunayGas z Kazachstanu (19%), Chevron Caspian Pipeline Consortium Company (15%), Lukarco (12,5%), Mobil Caspian Pipeline Company (7,5%), CPC Company (7%) oraz RosneftShell Caspian Ventures Limited (7,5%).
 • Woodside Energy Group zatwierdziła rozwój wartego 7,2 miliarda dolarów projektu ultragłębokiej ropy naftowej Trion w Zatoce Meksykańskiej, pierwszej dużej inwestycji od czasu fuzji z ramieniem naftowym BHP Group w 2022 roku. Woodside, 60% właściciel i operator Trion, prognozuje swój udział w wydatkach kapitałowych na 4,8 miliarda dolarów.Pozostała część ma zostać sfinansowana przez meksykańską państwową firmę naftową Pemex, która posiada 40% udziałów w Trion. Zasoby będą eksploatowane przez pływającą jednostkę produkcyjną (FPU) o zdolności produkcyjnej ropy wynoszącej 100 000 baryłek dziennie, powiedział Woodside.Pierwsza produkcja planowana jest na 2028 rok. Oczekuje się, że inwestycja przyniesie wewnętrzną stopę zwrotu większą niż 16%, z okresem zwrotu krótszym niż cztery lata, powiedział Woodside. „Woodside podjął FID (ostateczną decyzję inwestycyjną) na Trion kilka miesięcy wcześniej, niż się spodziewaliśmy. Inwestorzy kapitałowi muszą bardziej skupić się na zwrocie i konkurencyjnej pozycji na krzywej kosztów dla projektów typu greenfield, zwłaszcza naftowych… uważamy, że czteroletni zwrot z inwestycji jest pod tym względem atrakcyjny” – napisali analitycy z Citi Research w notatce. Dyrektor generalny Woodside, Meg O’Neill, powiedziała w oświadczeniu, że inwestycja przekroczyła cele ramowe alokacji kapitału firmy i będzie miała duży wpływ na jej przepływy pieniężne i zwroty dla akcjonariuszy. Trion został odkryty przez firmę Pemex w 2012 roku. Znajduje się w meksykańskim basenie Perdido, około 180 km od meksykańskiego wybrzeża, na głębokości 2500 metrów. Projekt będzie ukierunkowany na zagospodarowanie około 479 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (MMboe) ropy i gazu.
 • Indie zamierzają zwiększyć swoje roczne zakupy ropy z Iraku z obecnego 1 miliarda baryłek, napisał minister ropy Hardeep Puri na Twitterze po spotkaniu ze swoim irackim odpowiednikiem Hayanem Abdel-Ghanim we wtorek.
 • Civitas Resources przejmie operacje naftowe i gazowe w basenie permskim zarządzane przez firmę private equity NGP Energy Capital Management za 4,7 miliarda dolarów, rozszerzając swoją działalność na lukratywny obszar łupków. Zgodnie z warunkami transakcji, Civitas zgodził się na zakup części aktywów Tap Rock Resources Delaware Basin oraz wszystkich aktywów Hibernia Energy III Midland Basin. Zarówno Tap Rock, jak i Hibernia to spółki portfelowe funduszy zarządzanych przez NGP. Civitas z siedzibą w Denver działa obecnie na ponad 500 000 akrach netto i produkuje dziennie około 160 000 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boed). Transakcje zwiększą obecną produkcję Civitas o 60%. Transakcje mają zostać sfinalizowane w trzecim kwartale 2023 roku.
 • Chiński import oleju opałowego w maju wyniósł 2,58 mln ton (-3% m/m). „Zainteresowanie zwykłymi zakupami oleju opałowego spadło w maju, ponieważ marże przerobowe spadły wraz ze spadkiem cen krajowego oleju napędowego i do pewnego stopnia benzyny. Obserwujemy utrzymujący się wysoki import w okresie czerwiec-lipiec, ale oczekujemy, że później wolumeny spadną wraz z dalszym spadkiem marż. Wyczerpujące się kontyngenty importowe oleju opałowego to kolejne ograniczenie, które ma wygasnąć do czwartego kwartału” – powiedziała Mia Geng, szefowa chińskiego serwisu naftowego FGE. Niezależne chińskie rafinerie zwiększyły import oleju opałowego, ponieważ trwające kontrole ładunków w centrum rafineryjnym Shandong odcięły dostawy tańszej mieszanki bitumicznej, podczas gdy apetyt na przecenione i mieszane baryłki rosyjskiego paliwa wyładowywanego z Malezji pozostaje niezmienny.
 • Pożar reformera w rafinerii Exxon Mobil Corp o wydajności 564 440 baryłek dziennie (bpd) w Baytown w Teksasie został szybko ugaszony w środę, poinformowały osoby zaznajomione z działalnością zakładu. Pożar został ugaszony kilka minut po tym, jak zaczął się w środę po południu na Hydroformer 4 o wydajności 65 000 baryłek na dobę, nikt nie został ranny. Rzeczniczka Exxon, Lauren Kight, powiedziała, że firma nie komentuje statusu poszczególnych jednostek rafineryjnych. „Kontynuujemy wypełnianie naszych zobowiązań umownych” – powiedział Kight.
 • Zdolność przerobowa ropy naftowej w USA odwróciła dwa lata spadków i wzrosła o ponad 100 000 baryłek, do 18,1 miliona baryłek dziennie (bpd). W ciągu pierwszych dwóch lat pandemii COVID-19 zdolności przetwórcze do produkcji benzyny, oleju napędowego i paliwa do silników odrzutowych spadły o 5,4%, ponieważ blokady i polityka pracy z domu zmiażdżyły popyt na paliwa silnikowe. Wzrosty odzwierciedlają wzrost mocy produkcyjnych w Marathon Petroleum i Citgo Petroleum.Tegoroczna przepustowość 18,1 mln baryłek dziennie pozostaje poniżej szczytowego poziomu 18,98 mln baryłek dziennie w 2019 r. Według raportu EIA, Marathon Petroleum Corp pozostaje największą rafinerią w kraju, a jej rafineria w Garyville w stanie Luizjana jest obecnie trzecią co do wielkości w kraju z wydajnością 596 000 baryłek dziennie.
 • W dniu 9 czerwca zapasy komercyjnej ropy naftowej w USA były o 16 mln baryłek (+4% lub +0,28 odchylenia standardowego) wyższe od średniej sezonowej z poprzednich dziesięciu lat. Z kolei zapasy destylatów w USA były o 20 mln baryłek (-15% lub -1,06 odchylenia standardowego) poniżej dziesięcioletniej średniej sezonowej.
 • Ze względu na święto 19 czerwca w USA, zapasy ropy zostaną opublikowane 22 czerwca w godzinach popołudniowych.

Gaz ziemny

 • Operatorzy i regulatorzy twierdzą, że pomimo wysokich europejskich zapasów gazu i niskich cen, dalsze cięcia rosyjskich dostaw, mroźna zima i zwiększone zakupy skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji mogą ponownie sprawić, że Europie zabraknie gazu.
 • Hakerzy związani z Rosją mogą dążyć do zakłócenia potężnego kanadyjskiego sektora ropy i gazu ziemnego, zwłaszcza że Ottawa jest silnym zwolennikiem Ukrainy, poinformowała w środę kanadyjska agencja wywiadu Communications Security Establishment (CSE). Rosja wielokrotnie przeprowadzała niszczycielskie ataki cybernetyczne na swoich przeciwników w miarę eskalacji kryzysów geopolitycznych. „Oceniamy, że ze względu na ich wyższą tolerancję na ryzyko, wzrost ich liczby i aktywności, a także liczbę narażonych celów w całym sektorze” – napisano w ocenie zagrożenia. Kanada jest czwartym co do wielkości producentem ropy naftowej na świecie. CSE podała, że sektor naftowy i gazowy zatrudnia około 600 000 osób i odpowiada za 5% produktu krajowego brutto.
 • Rosja może zamknąć jedną z ostatnich arterii transportujących rosyjski gaz do Europy do końca przyszłego roku, kiedy wygaśnie umowa na dostawy gazu z Gazpromem dla Ukrainy. Szanse Kijowa i Moskwy na odnowienie pięcioletniej umowy tranzytowej podpisanej po raz pierwszy w 2019 roku były niewielkie, mimo że trasa przez Ukrainę stanowi prawie 5% całkowitego importu gazu do Europy. Rosyjski gigant gazowy Gazprom ostrzegł w kwietniu, że zdolność Europy do utrzymania wystarczających zapasów gazu w zimie 2023/2024 zależy od popytu w Azji przy „krytycznie niskich” dostawach z Rosji. Minister energetyki Ukrainy German Galuszczenko zapytany, czy Ukraina byłaby gotowa do renegocjacji umowy z Moskwą po zeszłorocznej inwazji, Gałuszczenko powiedział Financial Times: „Naprawdę nie wyobrażam sobie, jak to mogłoby być dwustronne”, dodając, że Ukraina przygotowuje się do ograniczenia dostaw.
 • China National Petroleum Corporation (CNPC) i QatarEnergy podpisały 27-letnią umowę, na mocy której Chiny będą kupować 4 miliony ton skroplonego gazu ziemnego (LNG) rocznie od państwa z Zatoki Perskiej. CNPC obejmie również udziały kapitałowe we wschodniej ekspansji projektu North Field LNG w Katarze. „Dzisiaj podpisujemy dwie umowy, które jeszcze bardziej wzmocnią nasze silne relacje z jednym z najważniejszych rynków gazu na świecie i kluczowym rynkiem dla katarskich produktów energetycznych” – powiedział szef Qatar Energy Saad al-Kaabi. Azja, z apetytem na długoterminowe umowy kupna-sprzedaży, wyprzedziła Europę w blokowaniu dostaw z dwufazowego planu ekspansji Kataru, który zwiększy jego zdolność skraplania do 126 milionów ton rocznie do 2027 roku z 77 milionów.
 • Japoński dom handlowy Mitsui & Co nie planuje wycofania się z projektu skroplonego gazu ziemnego (LNG) Sachalin-2 w Rosji. „W zeszłym roku zdecydowaliśmy się utrzymać nasze udziały w Sachalin-2 po konsultacjach z rządem Japonii, ponieważ projekt dostarcza około 9% importu LNG do Japonii. W tej chwili nie planujemy wycofania się z projektu” – powiedział Toru Matsui, starszy dyrektor zarządzający Mitsui. Sachalin-2 to jeden z największych projektów LNG na świecie, zaopatrujący około 4% światowego rynku. Rosyjski Gazprom posiada 50% plus jeden udział w operacji.
 • Cheniere Energy zawarła długoterminową umowę z norweską firmą Equinor na dostawę 1,75 miliona ton (MTPA) skroplonego gazu ziemnego (LNG) rocznie. Połowa dostaw kontraktowych Equinor rozpocznie się w 2027 roku, a druga połowa do końca tej dekady, po podjęciu ostatecznej decyzji inwestycyjnej dla projektu Sabine Pass. Umowa na dostawę została zawarta na 15 lat, począwszy od pierwszej dostawy całego wolumenu objętego umową. Firmy podpisały umowę na dostawę LNG w zeszłym roku, a nowa umowa podwaja ilość LNG, którą Equinor będzie eksportować z terminali LNG Cheniere na amerykańskim wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej. „Equinor ma ambicje wzmocnienia swojej roli wiodącego dostawcy gazu ziemnego, a dzięki umowom na dostawy z Cheniere wzmacniamy naszą globalną pozycję” — powiedział Helge Haugane, starszy wiceprezes Equinor ds. gazu i energii. Stany Zjednoczone stały się największym na świecie eksporterem LNG po tym, jak zachodnie sankcje nałożone na głównego dostawcę, Rosję, sprawiły, że Europa zaczęła szukać alternatywnych źródeł surowca.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 94,2 mld stóp sześciennych (-1,8 bcfd mniej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 98,8 bcfd.
 • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w czerwcu 2023 wynosi średnio 101,6 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (-0,88% m/m).
 • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w czerwcu 2023 wynoszą średnio 11,4 bcfd (-12,3% m/m). Eksport USA do Meksyku wzrósł jak dotąd do średnio 6,6 bcfd w czerwcu, w porównaniu z 5,9 bcfd w maju i z miesięcznym rekordowym poziomem 6,7 bcfd w czerwcu 2021 r.

Energia odnawialna

 • Południowoafrykańska firma petrochemiczna Sasol poinformowała, że zgodziła się utworzyć spółkę joint venture zajmującą się zrównoważonym paliwem lotniczym (SAF) z duńską firmą zajmującą się dekarbonizacją Topsoe w ramach globalnego dążenia do walki ze zmianami klimatycznymi. Sasol, największy na świecie producent paliw i chemikaliów z węgla i gazu, pracuje nad ograniczeniem emisji o 30% do 2030 r. Topsoe jest wiodącym światowym producentem i dostawcą technologii dekarbonizacji, katalizatorów i usług związanych z przejściem na czystą energię. SAF, wykonany z materiałów innych niż ropopochodne, takich jak odpady rolnicze, ma podobne właściwości do konwencjonalnego paliwa do silników odrzutowych, ale ma znacznie niższy ślad węglowy. „Celem Sasol Topsoe JV jest rozwijanie, budowanie, posiadanie i eksploatacja zrównoważonych elektrowni paliw lotniczych oraz wprowadzanie na rynek zrównoważonych paliw lotniczych pochodzących głównie z surowców niekopalnych, wykorzystujących zielony wodór, zrównoważone źródła dwutlenku węgla i biomasy” — podały firmy. Dyrektor generalny Sasol, Fleetwood Grobler, powiedział Reuterowi, że do końca tego roku powinny zostać wydane zezwolenia regulacyjne. Unia Europejska ustaliła zasady, które zobowiązują dostawców paliw do zapewnienia dostępności 2% paliwa na lotniskach UE SAF do 2025 r., wzrastając do 6% w 2030 r., 20% w 2035 r. i stopniowo do 70% w 2050 r.
 • BP i Orsted rozwiązały spór dotyczący nakładającej się strefy na brytyjskim Morzu Północnym między kierowanym przez BP projektem wychwytywania dwutlenku węgla Endurance a planowaną przez duńską firmę farmą wiatrową Hornsea 4. Wielka Brytania udzieliła wstępnych licencji na oba proponowane projekty ponad dziesięć lat temu, kiedy nakładanie się na dno morskie około 110 km2 nie było postrzegane jako przeszkoda nie do pokonania dla żadnej z technologii. Istotą problemu jest ryzyko kolizji łodzi używanych do monitorowania wycieków dwutlenkuwęgla z turbinami wiatrowymi przymocowanymi do dna morskiego. W poprzednich dokumentach BP powiedział, że nie chce przejść na droższy system monitorowania bez łodzi, a Orsted powiedział, że nie chce scedować terytorium, przy czym obaj twierdzili, że takie ustępstwa uderzą w ich perspektywy handlowe. „Orsted i BP potwierdzają, że osiągnięto porozumienie handlowe. BP nie ma dalszych zastrzeżeń do wniosku Hornsea 4… i zgadza się wycofać wszelkie wcześniejsze oświadczenia złożone w odniesieniu do Hornsea 4” – napisali Orsted i BP w liście opublikowanym w poniedziałek na stronie internetowej brytyjskiego rządu poświęconej pozwoleniom na planowanie infrastruktury dla Hornsea 4. Szczegóły nie zostały ujawnione, ale rzecznik BP powiedział, że spółka jest zadowolona z osiągnięcia pozytywnego wyniku. Rzecznik Orsted powiedział: „Konstruktywnie współpracowaliśmy z BP, Crown Estate i innymi zainteresowanymi stronami przez ponad dwa lata, aby znaleźć pragmatyczne rozwiązanie, które zabezpieczy przyszłość obu projektów. Teraz, gdy osiągnięto porozumienie, czekamy na decyzję sekretarza stanu w sprawie zgody na budowę, która spodziewana jest 12 lipca”. Sama pojemność Endurance może odpowiadać za co najmniej połowę z 20 do 30 milionów ton metrycznych CO2, które Wielka Brytania zamierza wychwycić rocznie do 2030 roku. Planowana moc farmy wiatrowej wynosząca 2,6 gigawatów (GW) pomogłaby Wielkiej Brytanii w osiągnięciu celu, jakim jest zwiększenie mocy morskiej energii wiatrowej z 11 GW w 2021 r. do 50 GW do 2030 r. „Pozostaje jasne, że należy znaleźć długoterminowe rozwiązanie dla kolokacji, aby zabezpieczyć przyszłe projekty morskie… Jeśli mamy spełnić ambicje Wielkiej Brytanii na rok 2030 i później, ważne jest, aby morskie projekty wiatrowe były wdrażane z wyczuciem , trwale i bez zwłoki” – powiedział rzecznik Orsted.
 • Omański Hydrom podpisał umowy o wartości 10 miliardów dolarów na opracowanie dwóch nowych projektów zielonej produkcji wodoru z konsorcjum POSCO-ENGIE i konsorcjum Hyport Duqm. Nowe projekty będą zlokalizowane w prowincji Al Wusta.
 • Francuska firma energetyczna Engie otrzymała w środę działkę w Omanie, co stanowi pierwszy krok w kierunku jej planu budowy zintegrowanej fabryki amoniaku odnawialnego i eksportu 1,2 miliona ton ekologicznego paliwa do Korei Południowej do połowy lat 30. XXI wieku. Projekt o wartości około 7 miliardów dolarów jest zarządzany przez konsorcjum, w skład którego wchodzi producent stali Posco, kilka południowokoreańskich firm energetycznych, Samsung Engineering i spółka zależna tajlandzkiego krajowego koncernu naftowego PTTEP. Projekt będzie składał z nowych baterii wiatrowych i słonecznych o mocy pięciu gigawatów (GW), elektrolizera produkującego 200 000 ton wodoru rocznie oraz dedykowanych rurociągów wodorowych do dostarczania gazu do zakładu produkcji amoniaku w pobliżu portu Duqm. Zielony amoniak jest wytwarzany z odnawialnego wodoru. „Engie ma około 100 projektów wodorowych na całym świecie, ale byłby to największy, w jakim uczestniczymy do tej pory, a godne uwagi jest to, że mamy już chętnych, a mianowicie naszych koreańskich partnerów konsorcjum” – powiedział Frédéric Claux, który zarządza elastycznym wytwarzaniem energii w Engie w Azji, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Dyrektor wymienił Oman jako idealny ze względu na przyjazne dla eksportu położenie na Oceanie Indyjskim, polityczną wolę ułatwiania projektów zielonej energii oraz obfitość zasobów wiatrowych i energii słonecznej. Główne koncerny naftowe Shell i BP również ogłosiły projekty wodorowe w Omanie.

Węgiel

 • Kraje Unii Europejskiej nie doszły w poniedziałek do porozumienia w sprawie planowanych nowych zasad funkcjonowania rynku energii bloku, kłócąc się o propozycję przedłużenia dopłat dla elektrowni węglowych w ramach reformy i dążenie do rozszerzenia pomocy publicznej dla innych elektrowni. Rozmowy skomplikowała późna propozycja Szwecji, która sprawuje rotacyjną prezydencję w UE, aby umożliwić państwom przedłużenie subsydiów w ramach mechanizmu mocy dla elektrowni węglowych, które płacą wytwórcom za utrzymywanie mocy w stanie gotowości, aby uniknąć przerw w dostawie prądu. Polska, która otrzymuje około 70% swojej energii z węgla, mogłaby przedłużyć program wsparcia dla elektrowni węglowych, potencjalnie do 2028 r., zgodnie z propozycją. Kraje, w tym Austria, Belgia, Niemcy i Luksemburg, wyraziły sprzeciw, twierdząc, że posunięcie to podważy europejskie cele w zakresie walki ze zmianami klimatycznymi.
 • Niemieccy importerzy węgla dla energetyki i hutnictwa są gotowi zapewnić dostawy do czasu ukończenia nowych elektrowni gazowych, wypełniając lukę pozostawioną przez wycofanie się kraju z energetyki jądrowej. Import węgla kamiennego do Niemiec w ubiegłym roku wyniósł 44,4 mln ton (+8% r/r).
 • Ceny węgla energetycznego dostarczane drogą morską w Azji spadły do najniższego poziomu od dwóch lat, ponieważ słabnący popyt w Europie i spadające ceny skroplonego gazu ziemnego (LNG) przeważają nad silnym popytem w regionie o największym imporcie. Wysokiej jakości australijski węgiel energetyczny, który jest kupowany głównie przez Japonię, Koreę Południową i Tajwan, spadł w poniedziałek do 118 USD za tonę, według analityków cenowych globalCOAL, i obecnie notowany jest na poziomie około jednej czwartej swojego rekordowego poziomu. Europa ma również wpływ na ceny węgla energetycznego dostarczanego drogą morską w Azji, ponieważ popyt w Europie spada, co z kolei powoduje, że regionalni dostawcy, tacy jak RPA, wracają do Azji. Oczekuje się, że morski import węgla energetycznego do Europy spadnie w czerwcu do najniższego poziomu od dwóch lat, a analitycy towarowi Kpler prognozują przybycie w czerwcu 4,38 mln ton metrycznych. Majowy import do Europy wyniósł 5,29 mln ton. Kpler oczekuje, że całkowity import morskiego węgla energetycznego do Azji wyniesie w czerwcu 76,49 mln ton, w porównaniu z 80,01 mln ton w maju.
źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Złoto

 • Przewodniczący FED Jerome Powell w środowym zeznaniu przed Kongresem potwierdził, że celem banku centralnego jest powstrzymanie inflacji i powiedział, że kolejne podwyżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych do końca roku to „całkiem niezłe przypuszczenie”.
 • Jednak Edward Meir, analityk rynku metali w firmie Marex, powiedział: „Rynek wciąż uważa, że bank centralny jest bardzo blisko zakończenia podwyżek stóp procentowych i dlatego złoto nie zrobiło tak wiele”.
 • Analitycy oczekują w ponad 70% podwyżki o 0,25 pp stóp procentowych w USA podczas lipcowego posiedzenia i w ponad 65% oczekują braku podwyżki na spotkaniach FED we wrześniu i listopadzie. Z kolei grudzień 2023 to prognozy są w 50% na utrzymanie stóp procentowych w USA, ale w 30% na pierwszą obniżkę, o 0,25 pp.
 • Newmont zapowiedział, że odłoży decyzję inwestycyjną dotyczącą rozbudowy Yanacocha Sulfides w Peru o co najmniej dwa lata. Warta $2 mld inwestycja miałaby przedłużyć żywotność kopalni złota Yanacocha poza rok 2040, ale decyzja została do drugiej połowy 2024 roku. Największy na świecie wydobywca złota, który nie określił, kiedy podejmie decyzję, powiedział, że odroczenie pomoże mu obniżyć wydatki o co najmniej 300 milionów dolarów w 2024 roku. Newmont jest w trakcie przejmowania australijskiej firmy Newcrest Mining za 17,8 miliarda dolarów, co podniosłoby produkcję złota firmy prawie dwukrotnie w stosunku do jej najbliższego rywala, Barrick Gold.
 • „Ceny złota wydają się ostatnio wyczerpane, ponieważ sporadyczne wzrosty w ciągu ostatniego miesiąca nie znalazły zbyt wielu następstw” – powiedział analityk rynku IG, Yeap Jun Rong.
 • Szwajcarski eksport złota wzrósł w maju do 152,193 kg (+34,24% m/m; +42,96% r/r). Główną przyczyną wzrostu w ujęciu miesięcznym było zapotrzebowanie Indii (+344,2% m/m; -14,93% r/r), zaś w ujęciu rocznym wysyłki do Chin (+360,1% r/r) i Hong Kongu (+171,9% r/r).
 • W Chinach, które są największym konsumentem złota, wzrost sprzedaży detalicznej złotej i srebrnej biżuterii spadł do +24% rok do roku w maju z odpowiednio +44% i +37% w marcu i kwietniu, podał ANZ.

Srebro

 • Srebro radzi sobie ostatnio gorzej niż złoto… Osłabienie wzrostu gospodarczego w Chinach osłabia perspektywy popytu przemysłowego. (I) znajduje to odzwierciedlenie w odwrocie premii spot w Szanghaju, która od kwietnia wykazuje tendencję spadkową wraz z cofającym się importem srebra” – podało ANZ.

Miedź

 • Nastroje są cięższe po złagodzeniu w Chinach, głównym rynku miedzi i innych metali przemysłowych” – powiedział jeden z handlowców metali nieszlachetnych, dodając, że pomagał słabszy dolar. W przyszłym tygodniu nastąpi przedłużenie spadku cen metali, dopóki Chiny nie dodadzą więcej bodźców, ale giełda kontraktów terminowych w Szanghaju powróci, więc będzie większy wolumen obrotu” – powiedział handlarz metalami. W środę Chiny zaprezentowały pakiet ulg podatkowych o wartości 72 miliardów dolarów w ciągu czterech lat dla pojazdów elektrycznych i samochodów ekologicznych, udzielając wsparcia metalom. „To (ulga podatkowa) nie wystarczy, aby ożywić gospodarkę, ponieważ nie jest to wąż strażacki. Niemniej jednak jest to dobre ukierunkowane podejście” – powiedział trader.
 • Chińska Zhejiang Hailiang rozpoczęła budowę fabryki folii miedzianej o wartości $860 mln w Indonezji. Indonezja jest jednym z dziesięciu największych krajów produkujących miedź na świecie, a utworzenie zakładów przetwórstwa miedzi jest jedną z rządowych strategii budowania kompletnego łańcucha dostaw, aby stać się globalnym centrum produkcji pojazdów elektrycznych. Zakaz eksportu surowej miedzi został przesunięty na maj 2024 r., aby dać firmom więcej czasu na ukończenie budowy ich hut. Oczekuje się, że fabryka Hailiang, zlokalizowana w tym samym kompleksie przemysłowym East Java, w którym górnik miedzi Freeport Indonesia buduje swoją hutę miedzi, będzie absorbować część produkcji Freeport, aby produkować 100 000 ton folii miedzianej rocznie. „Mam nadzieję, że budowa tej fabryki zostanie zakończona w ciągu 12 miesięcy i rozpocznie się produkcja” – powiedział prezydent Indonezji Joko Widodo. Cao Jianguo, przewodniczący rady dyrektorów Hailiang Group, powiedział, że nowa fabryka będzie pierwszą fabryką folii miedzianej firmy poza Chinami.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Gerald Group, jeden z największych na świecie handlarzy metalami, kupił w Brazylii ładunki, które miały zawierać co najmniej 1250 ton metrycznych koncentratu cyny, który okazał się być piaskiem. Źródła podają, że Gerald wysłał co najmniej 50 kontenerów piasku do hut w Azji w ciągu ostatnich kilku tygodni.Gerald bada, co stało się w Brazylii z przedmiotowymi przesyłkami. Handlarz dostarcza koncentrat cyny do tajlandzkiej huty Thaisarco, która nie ustala ceny ani nie płaci za materiał, dopóki nie dotrze i nie zostanie uwierzytelniony. Dokumenty towarzyszące przesyłkom metalowym powinny zawierać konosamenty określające rodzaj, jakość i miejsce przeznaczenia przewożonych towarów, a także świadectwa pochodzenia i analizy zawartości. Według danych US Geological Survey Brazylia odpowiadała za 18 000 ton, czyli 6%, zeszłorocznej globalnej produkcji cyny, która wyniosła 310 000 ton. Koncentrat cyny z Brazylii zazwyczaj zawiera około 70% metalu.Z regionalnymi różnicami koncentrat cyny zawiera również produkty uboczne lub zanieczyszczenia, takie jak żelazo, antymon, bizmut, ołów i srebro.
 • Fundusz Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej (PIF) wyłania się jako wiodący oferent do nabycia 2,5 miliarda dolarów udziałów w operacjach niklu i miedzi brazylijskiej spółki górniczej Vale. PIF może zawrzeć umowę na około 10% udziałów poprzez spółkę joint venture, którą utworzyła w styczniu z saudyjskim górnikiem państwowym Maadenem. Fundusz mający na celu pokonanie rywali, w tym japońskiego Mitsui & Co i Qatar Investment Authority, podał raport, dodając, że osiągnięcie formalnego porozumienia może zająć co najmniej kilka tygodni. Vale otrzymało w maju wiążące oferty na udziały w swojej jednostce zajmującej się metalami nieszlachetnymi.
 • Globalna produkcja aluminium pierwotnego w maju wzrosła do 5,851 mln ton (+0,6% r/r) jak wynika z danych Międzynarodowego Instytutu Aluminium (International Aluminium Institute – IAI).
 • Operator giełdy kontraktów terminowych CME Group Inc ogłosił, że 17 lipca uruchomi kontrakt futures na węglan litu. Węglan litu CIF CJK (Fastmarkets) zostanie rozliczony finansowo w oparciu o ocenę węglanu litu dla akumulatorów opublikowaną przez Fastmarkets. „Ponieważ sprzedaż pojazdów elektrycznych stale rośnie, z przyjemnością przedstawiamy drugi kontrakt futures na lit. Kontrakt zapewni uczestnikom rynku więcej narzędzi do zarządzania ryzykiem cenowym w odniesieniu do różnych surowców do akumulatorów” — powiedział Jin Chang, dyrektor zarządzający i globalny szef działu metali w CME Group. Londyńska Giełda Metali (LME) uruchomiła kontrakt na wodorotlenek litu CIF (Fast Markets MB) w lipcu 2021 r., ale od tamtej pory nie zawierała transakcji.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *