aktualności – 23 marzec 2023

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Ze względu na projekt Trampki na giełdzie w którym uczestniczę – dziś znów niestety bez programu. Przypominam także, że już jutro – w piątek 24 marca – w Krakowie zaczyna się Invest Cuffs 2023!! Na blogu Prywatny INV€$TOR pojawiła się rozpiska publikacji blogowo-youtube’owych na najbliższe sześć tygodni…

dziś bez programu!!

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 23 marzec 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • W dniach 24 i 25 marca 2023 zachęcam serdecznie do udziału w największej w naszej części Europy konferencji Invest Cuffs 2023! Podczas dostępnego bezpłatnie wydarzenia będą także wykłady i debaty poświęcone rynkom surowcowym. Będzie się można także zapoznać z ofertą zarówno najróżniejszych brokerów jak i start-upów poszukujących inwestorów! Najbardziej oczywiście zachęcam do uczestnictwa w debacie surowcowej, w której także będę miał zaszczyt wystąpić: w piątek (24 marca) o 19:45 w Sali Audytoryjnej w ICE Kraków przy ul. Konopnickiej.
 • Władimir Putin powiedział, że kolejne przedłużenie umowy eksportowej z Ukrainy po 18 maja będzie zależeć od zniesienia niektórych zachodnich sankcji nałożonych na Rosję. Wśród warunków wymieniane jest przywrócenia dostępu do systemu komunikatów finansowych SWIFT rosyjskiemu państwowemu bankowi rolnemu Rosselkhozbank, wznowienia dostaw maszyn rolniczych oraz odblokowania zagranicznych aktywów i kont w posiadaniu rosyjskich firm rolniczych.
 • Ukraiński eksport zbóż w sezonie 2022/23 do 22 marca 20223 wyniósł 36,3 mln ton (-18,9% s/s). Wśród eksportu było 12,4 mln ton pszenicy, 21,3 mln ton kukurydzy oraz 2,25 mln ton jęczmienia.
 • Łączne zbiory zbóż i nasion oleistych na Ukrainie w 2023 r. spadną do 63 mln ton (-10% r/r). Solsky odmówił podania dokładnej prognozy wielkości zbiorów zbóż i nasion oleistych na ten rok, ale powiedział, że obszar uprawy zbóż ozimych wydaje się być nieco większy niż oczekiwało ministerstwo. Same zbiory zbóż mogą spaść do 34 mln ton (-37% r/r), z powodu mniejszej powierzchni zasiewów zbóż i niższych plonów. Naukowcy stwierdzili również, że prawdopodobnie większy obszar uprawy nasion oleistych może spowodować 13-procentowy wzrost zbiorów nasion oleistych na Ukrainie, które według nich mogą osiągnąć 19,3 mln ton.
 • Oczekuje się, że rosnący ruch lotniczy spowoduje, że niektórzy przewoźnicy będą musieli wprowadzić globalne wymagania dotyczące emisji już w przyszłym roku. Program kierowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ma na celu ograniczenie emisji z lotów międzynarodowych do 85% poziomu z 2019 r. w ramach pierwszej fazy programu kompensacji i redukcji emisji dwutlenku węgla dla lotnictwa międzynarodowego (CORSIA). Przewoźnicy w pierwszej fazie mogli kupować offsety już w tym roku, a oczekuje się, że podróże międzynarodowe odbiją się do poziomów zbliżonych do 2019 r. Walka z zanieczyszczeniem lotniczym ma kluczowe znaczenie dla walki ze zmianami klimatycznymi, ponieważ przemysł ten generuje około 3% światowych emisji. Ponieważ technologie, takie jak samoloty elektryczne i napędzane wodorem, wciąż nie zostały sprawdzone, a zrównoważone paliwo lotnicze (SAF) jest niewystarczające i niezwykle kosztowne, linie lotnicze kupują kredyty na projekty zmniejszające zanieczyszczenie, takie jak sadzenie drzew, aby zrównoważyć emisje. Jednak chociaż offsety kosztują mniej niż SAF, krytycy twierdzą, że nie obniżają rzeczywistych emisji linii lotniczych. Chociaż pierwsza faza CORSIA jest dobrowolna, przestrzegają jej linie lotnicze z uczestniczących krajów.CORSIA staje się obowiązkowa w 2027 r. Szacuje się, że globalna produkcja SAF zaspokoi zaledwie 2% światowego zapotrzebowania na paliwo do 2025 r.

Kawa

 • Eksport kawy z Ugandy wzrósł w lutym do łącznie 478 646 60-kilogramowych worków ziaren (+6% r/r).

Kakao

 • Przypływy kakao do portów na Wybrzeżu Kości Słoniowej od początku sezonu 1 października do 19 marca wyniosły 1,727 mln ton (-5,4% s/s).

Pszenica

 • Narodowa Służba Statystyki Rolnictwa Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) w cotygodniowym raporcie o uprawach oceniła 19% pszenicy ozimej u największego producenta w Kansas w stanie dobrym lub doskonałym, w porównaniu z 17% w poprzednim tygodniu. Około 53% pszenicy ozimej w USA jest produkowane na obszarze, w którym obecnie panuje susza, to spadek o 2 punkty procentowe względem oceny tydzień wcześniej.
 • Rynek odetchnął z ulgą po przedłużeniu umowy eksportowej z Morza Czarnego. Pogoda dla pszenicy jest bardziej sprzyjająca w Stanach Zjednoczonych” – powiedział Phin Ziebell, ekonomista agrobiznesu w National Australia Bank.
 • W Indiach niesezonowe deszcze i burze gradowe zniszczyły dojrzewające, ozime uprawy, w tym pszenicę, na żyznych północnych, środkowych i zachodnich równinach kraju, narażając tysiące rolników na straty i zwiększając ryzyko dalszej inflacji cen żywności. Ulewne deszcze w niedzielę i poniedziałek nawiedziły stany Pendżab, Haryana, części Uttar Pradesh i Madhya Pradesh, które odpowiadają za większość produkcji pszenicy w Indiach, największym na świecie producentem pszenicy po Chinach.

Kukurydza

 • Brazylijskie Agroconsult obniżyło prognozę drugich zbiorów kukurydzy w kraju do 97,2 mln ton (-4,1 mln ton względem styczniowej prognozy).

Ryż

 • Tajlandia zwiększyła swój cel eksportowy ryżu na ten rok do 8 milionów ton, z poprzedniego celu 7,5 mln ton. W styczniu eksport ryżu wzrósł do 805 000 ton z powodu wyższego popytu z Bliskiego Wschodu i słabszego bahta (+75% r/r). Eksport ryżu między 1 stycznia a 24 lutego tego roku wyniósł 1,39 miliona ton. Tajlandia, trzeci co do wielkości eksporter ryżu na świecie po Indiach i Wietnamie, sprzedała 7,69 mln ton ryżu w 2022 roku.

Soja

 • Brazylijscy rolnicy zbiorą rekordowe plony soi w wysokości 155 milionów ton w obecnym sezonie. Agroconsult podnosi w ten sposób swoje lutowe prognozy o 2 mln ton. Agroconsult powiedział, że Brazylia zebrałaby 160 milionów ton soi, gdyby nie sucha pogoda w południowej Brazylii, wymieniając Rio Grande do Sul jako jedno z najbardziej dotkniętych zjawiskiem pogodowym La Nina.
 • Abiove szacuje obecnie produkcję soi w Brazylii na rekordowe 153,6 mln ton, o 1 mln więcej niż w ostatniej prognozie ze stycznia.

Pozostałe rośliny oleiste

 • Produkcja rzepaku w Indiach, największym na świecie importerze olejów roślinnych, prawdopodobnie wzrośnie w tym roku do 11,5 mln ton (+7,5% s/s). „Produkcja rzepaku byłaby jeszcze wyższa, ale niesprzyjająca pogoda w styczniu wpłynęła na plony” – powiedział B.V. Mehta, dyrektor wykonawczy organizacji branżowej Solvent Extractors of India (SEA). Zasiewy rzepaku osiągnęły w tym roku rekordowy poziom 9,8 miliona hektarów (+7,4% s/s). W oparciu o wyższą powierzchnię rząd prognozuje rekordową produkcję rzepaku na poziomie 12,8 mln ton. Wyższa produkcja rzepaku pomoże Indiom ograniczyć kosztowny import oleju roślinnego. Indie zaspokajają ponad 70% swojego zapotrzebowania na olej spożywczy poprzez import. Kraj importuje również olej słonecznikowy z Ukrainy i Rosji oraz olej rzepakowy z Kanady.

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

 • JBS S.A. w Q4 2022 osiągnął zysk netto wyniósł 2,35 mld reali, a skorygowany zysk przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i amortyzacji (EBITDA) wyniósł 4,6 mld reali (-64% r/r). „Zauważamy, że trudne warunki rynkowe, które wywarły presję na nasze wyniki w czwartym kwartale 2022 r., pozostają w pierwszym kwartale 2023 r., tradycyjnie słabszym okresie dla przemysłu białkowego na całym świecie” – powiedział dyrektor generalny Gilberto Tomazoni. Chiny, które zawsze były ważnym motorem wzrostu, pozostały głównym celem eksportu mięsa JBS w 2022 r., odpowiadając za 26,2% całkowitej międzynarodowej sprzedaży firmy.

Ropa naftowa

 • Jest wiele ruchów opartych na strachu (w cenach ropy). W ogóle nie poruszamy się w kwestii podstaw podaży i popytu, po prostu poruszamy się w kwestiach bankowych” – powiedział analityk Price Futures Group, Phil Flynn. „Zmienność prawdopodobnie utrzyma się w tym tygodniu, a szersze obawy rynku finansowego prawdopodobnie pozostaną na pierwszym planie” – napisali analitycy ING Banku.
 • OPEC+ prawdopodobnie będzie trzymał się umowy dotyczącej cięć wydobycia o 2 miliony baryłek dziennie (bpd) do końca roku, nawet po kryzysie bankowym, który doprowadził do gwałtownego spadku cen ropy naftowej, powiedział Reuterowi trzech delegatów z grupy producentów. Według członków grupy niedawny spadek cen ropy był związany ze spekulacjami na rynku finansowym, a nie z fundamentalnymi czynnikami rynkowymi.
 • Pierre Andurand, założyciel funduszu hedgingowego Andurand Capital, jest najbardziej optymistyczny i prognozuje potencjalną cenę ropy Brent na poziomie 140 dolarów za baryłkę do końca roku.
 • Chiny nadal zwiększały zapasy ropy naftowej w pierwszych dwóch miesiącach roku, pomimo niższego importu i wyższych wskaźników przerobu rafinerii. Według obliczeń opartych na oficjalnych danych, w styczniu i lutym do zapasów handlowych lub strategicznych dodawano około 270 000 baryłek dziennie (bpd). To mniej niż 1,19 miliona baryłek dziennie w grudniu i średnio 740 000 baryłek dziennie w całym 2022 roku. Wolniejszy dopływ do zbiorników magazynowych potwierdza optymistyczne prognozy rynku dotyczące odbicia popytu na ropę w Chinach w 2023 r. Ale fakt, że Chiny nadal tworzą zapasy, również brzmi jak nuta ostrożności, ponieważ sugeruje, że nawet przy zwiększaniu tempa przerobu, rafinerie wciąż mają ogromne zapasy, z których mogą korzystać, gdyby cena importowanej ropy wzrosła do poziomów, które uznają za zbyt wysokie. Chiny nie ujawniają ilości ropy wpływającej do lub wypływającej ze strategicznych i komercyjnych zapasów, ale można oszacować, odejmując ilość przetworzonej ropy od całkowitej ilości ropy dostępnej z importu i produkcji krajowej.
 • Eksport amerykańskiej ropy naftowej do Europy osiągnął w tym miesiącu rekordową średnią 2,1 miliona baryłek dziennie. Eksport powinien pozostać silny w nadchodzących miesiącach, o ile spread Brent-WTI pozostanie szeroki, powiedział Kpler’s Smith. Różnica między West Texas Intermediate a Brent wzrosła do ponad 7 USD pod koniec stycznia, co stanowi najwyższą zniżkę w tym roku, co wywołało falę transakcji, ponieważ szerszy spread sprawia, że amerykańska ropa jest tańsza dla zagranicznych nabywców.
 • Brytyjski związek Unite the Union potwierdził, że jego członkowie w zakładach BP Petrofac głosowali za poparciem akcji strajkowej. „Głosowanie spowoduje, że pracownicy BP Petrofac dołączą do 1400 innych osób będących w sporze ze swoimi pracodawcami, co oznacza, że 1500 pracowników offshore na brytyjskim szelfie kontynentalnym (UKCS) może rozpocząć strajk w ciągu kilku tygodni”. Instalacje BP Petrofac, które mają zostać dotknięte strajkiem, obejmują Andrew, Clair, Clair Ridge, ETAP oraz pływający zakład produkcji, przechowywania i rozładunku w Glen Lyon (FPSO).
 • Niemcy rozpoczęły poszukiwania inwestorów do przekształcenia terenu rafinerii PCK Schwedt. We wrześniu 2022 ministerstwo przekazało niemiecką jednostkę państwowego rosyjskiego giganta naftowego Rosneft pod zarząd powierniczy w ramach fali europejskich sankcji nałożonych na Rosję po inwazji Moskwy na Ukrainę.
 • Shell zalecił swoim akcjonariuszom głosowanie przeciwko rezolucji aktywistów klimatycznych wzywającej do bardziej rygorystycznych redukcji emisji do 2030 roku na walnym zgromadzeniu 23 maja. Grupa aktywistów Follow This powiedziała w grudniu, że wspólnie złożyła uchwały z sześcioma głównymi inwestorami instytucjonalnymi zarządzającymi aktywami o wartości 1,3 biliona dolarów przed dorocznymi walnymi zgromadzeniami BP, Chevron, Exxon Mobil i Shell. Shell wykluczył ustalenie takich bezwzględnych celów redukcji emisji. W prezentacji dla inwestorów Shell nazwał rezolucję Follow This „nie w najlepszym interesie akcjonariuszy”, „nie wspiera klimatu” i powiedział, że jest to sprzeczne z dobrym zarządzaniem.
 • Tankowiec pływający pod banderą Liberii, wyczarterowany przez Chevron Corp, miał niewielką kolizję z innym statkiem, Bueno, na wodach Wenezueli w niedzielę. Bueno nie pływał po wodach międzynarodowych od czasu, gdy Departament Skarbu USA w zeszłym roku nałożył na niego i cztery inne statki sankcje za rzekomy udział w przemieszczaniu przesyłek pochodzenia irańskiego. Żaden tankowiec nie został poważnie uszkodzony w wyniku incydentu i nie zgłoszono żadnych obrażeń ani wycieków.Zgodnie z raportem żeglugowym PDVSA, obaj zostali poinstruowani przez kapitana portu, aby zakotwiczyli w określonych pozycjach i czekali na inspekcje. Tankowiec Bueno pracuje dla PDVSA od zeszłego roku, przewożąc ropę i paliwo między portami krajowymi na podstawie umowy czarteru na czas.
 • Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 17 marca wzrosły o +1,1 mln baryłek, do 481,2 mln baryłek, prognozowano spadek o -1,6 mln baryłek. To najwyższy poziom od maja 2021 roku.
 • Amerykańskie zapasy benzyny spadły w ciągu tygodnia o -6,4 mln baryłek do 229,6 mln baryłek. Prognozowano spadek -1,7 miliona baryłek.​
 • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, spadły w ciągu tygodnia o -3,3 mln baryłek do 116,4 mln baryłek. Prognozowano spadek o -1,5 mln baryłek.

Gaz ziemny

 • Pablo Galante Escobar, szef działu LNG, Gas and Power w Vitol stwierdził, że niesamowicie łagodna zima” w Europie i Azji stworzyła fałszywe poczucie bezpieczeństwa na rynku gazu.
 • Freeport LNG pobiera w tym tygodniu między 1,2 a 1,5 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (bcfd). To poniżej maksymalnej przepustowości wynoszącej 2,1 bcfd.
 • Amerykańskie przedsiębiorstwo energetyczne i gazowe Sempra Energy poinformowało, że pierwsza faza proponowanego przez niego terminala eksportowego skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Port Arthur otrzymała finansowe zielone światło, aby ruszyć do przodu z firmą inwestycyjną KKR & Co, która zgodziła się na pakiet mniejszościowy w projekcie. Choć inwestycja KKR nie została ujawniona, zarządzany przez nią fundusz infrastrukturalny kupi od 25% do 49% pośrednich, niekontrolujących udziałów w projekcie. Sempra szacuje całkowite nakłady inwestycyjne na fazę 1 zakładu o wydajności 13,5 miliona ton rocznie (MTPA) na 13 miliardów dolarów. ConocoPhillips, Polski Koncern Naftowy Orlen SA, INEOS, ENGIE i niemiecka RWE AG miałyby wspólnie kupić około 10,5 MTPA LNG z zakładu Port Arthur w ramach długoterminowych umów.
 • Amerykańska firma LNG Venture Global LNG poinformowała, że rozpocznie drugą fazę swojej fabryki eksportowej Plaquemines LNG w Luizjanie.
 • Komisja Europejska stwierdziła, że kraje wspólnoty powinny przedłużyć, od kwietnia do marca 2024 r., dobrowolny cel ograniczenia zapotrzebowania na gaz o 15% w stosunku do średniego zużycia w latach 2017-2022. Ma to być całkowicie dobrowolna deklaracja. Kraje UE zmniejszyły łączne zużycie gazu o 19% od sierpnia do stycznia 2023 r. dzięki wyjątkowo ciepłej zimie. Komisja stwierdziła, że konieczne jest dalsze ograniczanie popytu na gaz, jeśli kraje mają wypełnić swoje magazyny gazu do 90% pojemności do listopada – wiążący cel, który kraje UE uzgodniły w zeszłym roku, aby pomóc uniknąć zimowych niedoborów.
 • Oczekuje się, że pierwszy statek z ładunkiem skroplonego gazu ziemnego przybędzie w przyszłym miesiącu do włoskiego portu Piombino, gdzie zacumowano nowy terminal LNG, powiedział dyrektor krajowego operatora sieci gazowej Snam. Pływający terminal ma rozpocząć działalność w połowie maja, pomimo sprzeciwu lokalnej społeczności. Przejęcie pływającej jednostki magazynowania i regazyfikacji (FSRU), nazwanej Golar Tundra, jest częścią strategii włoskiego rządu mającej na celu zastąpienie rosyjskiego gazu dostawami alternatywnymi. Włochy będące silnie uzależnione od rosyjskiego gazu przed inwazją Moskwy na Ukrainę w lutym ubiegłego roku, zamierzają do końca tego roku całkowicie zrezygnować z importu rosyjskiego gazu. Golar Tundra zwiększy zdolność importową LNG do Włoch o 5 miliardów metrów sześciennych (bcm) i pozostanie w Piombino przez trzy lata, po czym w ciągu 100 dni zostanie przeniesiony do innej lokalizacji, którą wybierze Snam.
 • Analitycy stwierdzili, że produkcja gazu spadła na początku tego roku, częściowo z powodu spadku cen o 40% w styczniu i 35% w grudniu, który przekonał kilka firm energetycznych do zmniejszenia liczby platform wiertniczych używanych do odwiertów gazu. Ponadto ekstremalne mrozy na początku lutego i pod koniec grudnia ograniczyły wydobycie gazu poprzez zamrożenie niektórych szybów naftowych i gazowych w kilku basenach wydobywczych. „Nadal obserwujemy znaczące wsparcie cenowe w dalszej części krzywej, a Europa prawdopodobnie będzie silnym nabywcą późnym latem, w związku z uzupełnianiem zbiorników przed zimą, ponieważ dostępność rosyjskich dostaw będzie znikoma w porównaniu z poprzednimi latami” – prognozują analitycy z firmy konsultingowej ds. energii Ritterbusch and Associates
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 115,0 mld stóp sześciennych (+7,0 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 109,1 bcfd.
 • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w marcu 2023 wyniosła 98,6 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (+0,41% m/m).
 • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w marcu 2023 wynosi średnio 13,1 bcfd (+2,34% m/m). Dotychczasowy rekordowy przepływ miał miejsce w marcu 2022 roku i wynosił 12,9 bcfd.

Energia odnawialna

 • Rządy na całym świecie zebrały rekordowe $63 miliardy (+6,78% r/r) ze sprzedaży uprawnień do emisji dwutlenku węgla w systemach handlu emisjami w 2022 r. Wiele krajów i regionów uruchomiło systemy handlu emisjami (ETS), aby ustalić cenę emisji dwutlenku węgla (CO2) i zachęcić firmy do inwestowania w technologie niskoemisyjne i pomóc w osiągnięciu celów klimatycznych. „Zamiast osłabić ambicje klimatyczne, kryzys energetyczny skłonił rządy do szybszego zakończenia uzależnienia od paliw kopalnych, wspieranego przez politykę taką jak handel emisjami” – powiedział Stefano De Clara, szef międzyrządowego forum International Carbon Action Partnership (ICAP). Według raportu od 2023 r. na całym świecie działa około 28 systemów ETS, które pokrywają około 17% globalnych emisji. W ramach systemu handlu uprawnieniami do emisji rządy ustalają stopniowo zmniejszający się pułap emisji, które sektor lub grupa sektorów może wytworzyć. Tworzą przydziały emisji dwutlenku węgla dla tych emisji, które są sprzedawane na aukcjach, a firmy muszą kupować jeden za każdą wyemitowaną tonę CO2. Średnia cena w UE wzrosła do $83/t w 2022 roku (+27,7% r/r). Kraje UE i prawodawcy uzgodnili w zeszłym roku reformy unijnego rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla, które spowodują szybsze ograniczenie emisji i rozpoczęcie wycofywania bezpłatnych uprawnień przyznawanych przemysłowi. Cena uprawnień w Kalifornii i Quebecu, które mają powiązane systemy, wzrosła do $28/t w 2022 roku (+27,3% r/r). W chińskim systemie ETS średnia cena uprawnień wyniosła $8/t w 2022 roku (+14,3% r/r).

Węgiel

 • Australijska firma górnicza New Hope Corporation poinformowała, że zyski z półrocza rozliczeniowego kończącego się 31 stycznia 2023 wyniosły 668,6 mln dolarów australijskich (+102% r/r). Ceny węgla były wspierane w ostatnich miesiącach przez nagły spadek podaży od czasu inwazji Rosji na Ukrainę i ograniczenia eksportu gazu i węgla, co skłoniło kraje do walki o inne źródła energii. New Hope sprzedawała każdą tonę węgla za średnio 467,4 AUD w ciągu pół roku, w porównaniu z 192,4 AUD rok wcześniej. Rekordowy zysk pomógł również zadeklarować zaliczkę na poczet dywidendy w wysokości 30 centów australijskich na akcję oraz specjalną dywidendę w wysokości 10 centów na akcję.W ubiegłym roku spółka miała zaliczkę na poczet dywidendy w wysokości 17 centów i specjalną dywidendę w wysokości 13 centów.
 • Polska spółka JSW S.A., największy producent węgla koksowego w Unii Europejskiej, zapewniła sobie wystarczające środki na pokrycie spodziewanego podatku od dochodów nadzwyczajnych. Wiceprezes JSW ds. finansowych Robert Ostrowski powiedział, że grupa miała łącznie 4,84 miliarda złotych (1,11 miliarda dolarów) dostępnego finansowania na koniec 2022 roku i że górnik nie planuje wykorzystywać certyfikatów funduszy inwestycyjnych zamkniętych ani długu zewnętrznego do pokrycia podatków od nadzwyczajnych dochodów. Jednocześnie spółka poinformowała, że zysk netto osiągnięty w 2022 roku w wysokości 7 115,8 mln będzie przez zarząd rekomendowany na kapitał zapasowy. Żadna część zysku nie jest przez zarząd spółki rekomendowana do wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy.
 • Czeskie przedsiębiorstwo energetyczne CEZ otrzymało zgodę na przedłużenie działalności wydobywczej w swojej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Bilina o pięć lat do 2035 r. Podczas gdy państwowy CEZ planuje zmniejszyć udział elektrowni węglowych w produkcji energii elektrycznej do 12,5% do 2030 r., rząd zamierza całkowicie zrezygnować z węgla do 2033 r. Rząd jest właścicielem 70% CEZ. Spółka wydobywcza CEZ Severoceske Doly, która eksploatuje kopalnię Bilina, twierdziła wcześniej, że przedłużenie zezwolenia niekoniecznie oznacza, że kopalnia będzie działać po 2030 roku. Grupa ekologiczna Greenpeace zapowiedziała, że odwoła się od decyzji.

Złoto

 • Podczas gdy podejmowane są działania nadzwyczajne… teraz widzicie, że to jeszcze nie koniec. Przepływy bezpiecznych przystani będą dość kluczową transakcją” – powiedział Edward Moya, starszy analityk rynku w OANDA.
 • Poniedziałkowe cofnięcie poniżej 2000 USD może spowodować realizację pewnych zysków, ale naszym zdaniem nie zmianę kierunku” – powiedział Ole Hansen, szef strategii surowcowej w Saxo Bank.
 • Decydenci FED uważają, że powstrzymanie inflacji może wymagać jeszcze tylko jednej podwyżki stóp procentowych w tym roku.
 • Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała w środę prawodawcom, że nie rozważała ani nie omawiała „ogólnego ubezpieczenia” depozytów bankowych w USA bez zgody Kongresu jako sposobu na powstrzymanie zamieszania spowodowanego dwoma poważnymi bankructwami banków w tym miesiącu.

Miedź

 • Rynki metali są bardzo wrażliwe na trendy makroekonomiczne, a wszystko, co wydarzyło się w sektorze bankowym, może spowodować spowolnienie aktywności gospodarczej. Rynek próbuje zinterpretować co to wszystko oznacza dla sektora metali” – powiedział Nitesh Shah, strateg towarowy WisdomTree.
 • International Copper Study Group (ICSG) poinformowała, że światowy rynek miedzi rafinowanej miał w styczniu nadwyżkę 103 000 ton (+930% m/m). Światowa produkcja miedzi rafinowanej wyniosła 2,27 miliona ton, a konsumpcja 2,16 miliona ton.
 • Trafigura prognozuje, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy cena miedzi osiągnie rekordowe $12 000/tonę. „Podkreśliłbym miedź jako najbardziej krytyczny metal na świecie, biorąc pod uwagę niedobór na rynku. Na koniec ubiegłego roku mieliśmy tylko 3,5 dnia ekwiwalentu zapasów miedzi” – powiedział Kostas Bintas z Trafigura na FT Commodities Global Summit. Dotychczasowy rekord cen miedzi to $10 845/tonę z marca 2022 roku.
 • Polski producent miedzi KGHM odnotował w Q4 2022 tratę netto w wysokości 494 mln zł, częściowo zrzucając winę na burzliwe otoczenie makroekonomiczne i wyższe koszty. Spółka, jeden z największych na świecie producentów miedzi i srebra, rok wcześniej zanotowała zysk netto w wysokości 1,39 mld zł. W sprawozdaniu finansowym KGHM jako przyczynę wyższych kosztów podał podwyżki cen w obszarach takich jak materiały technologiczne, energia, paliwa i usługi. „Dobry wynik produkcyjny i finansowy z zeszłego roku, wypracowany w trudnych czasach, pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość na ten rok i kolejne lata. Mamy ambitne projekty i plany inwestycyjne – planujemy rekordowy poziom wydatków w 2023 roku.” – powiedział w komunikacie prasowym prezes zarządu Tomasz Zdzikot. Przychody w czwartym kwartale wzrosły nieznacznie do 8,15 mld zł z 8,07 mld zł rok wcześniej.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Nikiel dostarczany przez firmę magazynową Access World zatwierdzoną przez London Metal Exchange (LME) do handlowców towarowych Trafigura i Stratton Metals okazał się kamieniem. Nie wiadomo, czy nikiel zakupiony przez Trafigura i Stratton Metals był objęty nakazem LME, ale źródła podają, że incydenty jeszcze bardziej podważą zaufanie do handlu niklem, zarówno na świecie, jak i w systemie LME. Źródła podały, że dostawa kamieni do Trafigura przez Access World została odkryta w USA, podczas gdy Stratton Metals odkrył problem w Europie, dodając, że problematyczne ilości były niewielkie. Access World powiedział: „nie możemy tego komentować z powodu toczących się dochodzeń”. LME, Trafigura i Stratton Metals odmówiły komentarza. Trafigura niedawno twierdziła, że wykryła „systematyczne oszustwa” w ładunkach, które powinny zawierać nikiel podlegający dostawie w ramach kontraktów LME.
 • Wyloo Metals, wspierany przez australijskiego miliardera Andrew Forresta zaoferowała zakup wszystkich akcji Mincor Resources, których jeszcze nie posiada, wyceniając górnika niklu na 750,3 mln dolarów australijskich (504,05 mln dolarów). Wyloo posiada już 19,9% udziałów w Mincor.
 • International Aluminium Institute (IAI) poinformowało, że globalna produkcja aluminium pierwotnego wzrosła w lutym do 5,273 mln ton (+2,7% r/r). Szacunkowa chińska produkcja wyniosła w lutym 3,107 mln ton.
 • International Lead and Zinc Study Group (ILZSG) poinformowało, że deficit na rynku cynku w styczniu 2023 spadł do 18,3 tysiąca ton, z 80,3 tysiąća ton deficytu w grudniu 2022. W styczniu 2022 rynek cynku odnotował nadwyżkę 15,0 tysięcy ton.
 • Albemarle Corp wybrało Chester County w Południowej Karolinie na zakłąd przetwórstwa litu o wartości $1,3 mld. Będąc już największym na świecie producentem litu z głównymi zakładami w Chile, Chinach i Australii, firma Albemarle rozpoczęła agresywną ekspansję w Stanach Zjednoczonych, które postrzega jako kolejny ważny obszar wzrostu dzięki ulgom podatkowym i innym zachętom oferowanym przez ustawę U.S. Inflation Reduction. Zakład w Karolinie Południowej będzie w stanie przetwarzać rocznie 50 000 ton litu ze skał, które Albemarle planuje wydobyć w Karolinie Północnej, a także z akumulatorów pochodzących z recyklingu. „Ten obiekt pomoże zwiększyć produkcję litu w USA, aby napędzać rewolucję czystej energii, jednocześnie przybliżając nas do naszych klientów, ponieważ łańcuch dostaw jest budowany w Ameryce Północnej” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Albemarle, Kent Masters. Oczekuje się, że budowa projektu o powierzchni 800 akrów rozpocznie się pod koniec przyszłego roku.
 • W 2022 roku argentyński eksport litu wzrósł o 234% w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając prawie jedną piątą wszystkich argentyńskich przesyłek wydobywczych. Bogactwa litu w Argentynie, podobnie jak w sąsiednim Chile, są wydobywane z solanki w rozległych solniskach, które wykorzystują moc słońca do koncentracji ultralekkiego metalu w basenach do parowania. Obejmujący Chile, Argentynę i Boliwię tak zwany „trójkąt litowy” Ameryki Południowej odpowiada za ponad połowę światowych dostaw litu.
 • Chiński producent minerałów akumulatorowych Zhejiang Huayou Cobalt poinformował, że rozpoczął próbną produkcję koncentratów litu w swojej kopalni Arcadia w Zimbabwe. Huayou, jeden z największych na świecie producentów kobaltu, przejął firmę Arcadia od notowanej w Australii firmy Prospect Resources i jej partnerów z Zimbabwe w ramach transakcji o wartości 422 mln USD sfinalizowanej w 2022 r. „Wszystkie linie produkcyjne projektu kopalni litu Arcadia… zakończyły instalację i uruchomienie sprzętu, wprowadziły materiały do produkcji próbnej i pomyślnie wyprodukowały pierwszą partię produktów” – powiedział spółka. Zakład przetwórczy został ukończony w dziewięć miesięcy zamiast w planowanym roku, ale firma nie powiedziała, kiedy wejdzie do pełnej produkcji. Oczekuje się, że kopalnia Arcadia wyprodukuje 50 000 ton koncentratu litu odpowiadającego węglanowi litu. Huayou ma również dwa projekty miedzi i kobaltu w Demokratycznej Republice Konga, z roczną produkcją 100 000 ton miedzi katodowej i 10 000 ton kobaltu. W Indonezji firma prowadzi trzy projekty związane z niklem i kobaltem, z przewidywaną roczną produkcją 225 000 ton niklu i 23 000 ton produktów kobaltowych do 2024 roku.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki. Zachęcam do subskrypcji kanału!

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *