aktualności – 27 lipca 2020

Ostatni poniedziałek lipca, a w aktualnościach 34 newsy! Dzieje się na rynku surowców, oj dzieje… Do tego w środę na stronie pojawią się miesięczne statystyki na sierpień i w czwartek planuję kolejny zestaw aktualności – wraz z kolejnym odcinkiem programu.

A czy TY już polubiłeś Prywatnego INV€$TORa na Fejsie? 😉

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

Ogólne informacje

 • Zbiory zbóż we Francji:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych FranceAgriMer

Kawa

 • Zapasy kawy w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Młyny w środkowo-południowej części Brazylii wyprodukowały 3,02 miliona ton cukru (+55% r/r) w ​​pierwszej połowie lipca 2020. Wg informacji z grupy Unica produkcja etanolu spadła w tym okresie do 2,12 miliarda litrów (-2,3% r/r), a sprzedaż etanolu spadła o 14% r/r. Jednocześnie w pierwszej połowie lipca przerobiono 46,54 mln ton trzciny cukrowej (+13% r/r). Warto pamiętać, że susza (o 40% niższe od średnich opady w okresie kwiecień–czerwiec) zwiększa zawartość cukru w trzcinie podczas obecnych zbiorów, ale może zmniejszyć plony w drugiej części roku jak i w 2021 roku.

Kakao

 • Spadek popytu na czekoladę w Q2 2020 przełożył się na spadek sprzedaży firmy Hershey o -3,4% r/r.
 • Zapasy kakao w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

 • Ukraina zebrała plony z 38% swoich zasiewów, w tym 12,8 mln ton pszenicy i 6,4 mln ton jęczmienia. Szacuje się, że tegoroczne zbiory wyniosą w sumie 68 mln ton zbóż (-9,45% r/r).
 • USA sprzedało w lipcu 311 tysięcy ton pszenicy.
 • W pierwszej połowie 2020 roku Chiny zaimportowały 3,35 mln ton pszenicy. Rządowy limit importowy został ustalony na 9,64 mln ton w tym roku. Oznacza to, że tegoroczny import pszenicy to prawie 75% całorocznego importu (wynoszącego 4,5 mln ton) w 2019 roku. W przypadku przekroczenia ustalonego limitu, pozostały import będzie możliwy, ale będzie na niego nałożone cło w wysokości 65% – na pszenicę mieszczącą się w ustalonym limicie systemu kontyngentów taryfowych (TRQ) stawka cła wynosi 1%.

Kukurydza

 • USA sprzedało w lipcu 4,05 mln ton kukurydzy.
 • Meksyk zarezerwował w USA 2,04 mln ton kukurydzy na sezon 2020/21.
 • Chiny zarezerwowały w USA 3,8 mln ton kukurydzy na sezon 2020/21.
 • W pierwszej połowie 2020 roku Chiny zaimportowały 3,66 mln ton kukurydzy. Rządowy limit importowy został ustalony na 7,2 mln ton w tym roku. Analitycy szacują, że po raz pierwszy w historii Chiny wykorzystają pełny kontyngent na import kukurydzy. W przypadku przekroczenia ustalonego limitu, pozostały import będzie możliwy, ale będzie na niego nałożone cło w wysokości 65% – na kukurydzę mieszczącą się w ustalonym limicie systemu kontyngentów taryfowych (TRQ) stawka cła wynosi 1%.

Soja

 • Po 16 lipca Chiny zarezerwowały w USA 6,1 mln ton soi z dostawami po 1 września 2020. To największa ilość soi z niezebranych jeszcze plonów od 2014 roku.
 • USA na sezon 2020/21 ma już zarezerwowaną sprzedaż 10,4 mln ton.

Ropa naftowa

 • Ubiegły tydzień przyniósł pierwszą zwyżkę aktywnych odwiertów w USA po raz pierwszy od marca 2020. Jeden punkt wydobycia ropy naftowej oznacza 181 aktywnych odwiertów ropy naftowej, a aktywnych odwiertów ropy i gazu było w sumie 251 (-73% r/r).
 • Złagodzenie cięć przez OPEC+ od 1 sierpnia (z 9,7 mln baryłek dziennie do 7,7 mln baryłek dziennie) oznacza, że Rosja jest w stanie zwiększyć wydobycie ropy naftowej o około 400 tysięcy baryłek dziennie. Jednocześnie pamiętajmy, że kraje które nie wypełniły w 100% zobowiązań w maju i czerwcu będą je „nadganiać” w sierpniu i wrześniu, więc rzeczywisty rozmiar cięć grupy OPEC+ będzie się wahać między 8,1 a 8,3 mln baryłek dziennie.
 • W czerwcu 2020 Indie zaimportowały średnio 3,2 mln baryłek dziennie (bpd) co oznacza spadek o -0,4% m/m i -28,5% r/r. Indie także całkowicie wstrzymały import z Wenezueli (po raz pierwszy od czerwca 2009 roku. W imporcie ropy przez Indie największy udział ma Bliski Wschód – 67,12% całego importu. Czołowi dostawcy ropy to Irak, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Nigeria i USA.
 • Kolejne inwestycje Petrobrasu w pływające platformy FPSO na polu naftowym Buzios. Tym razem spółka rozszerzyła informację z początku lipca (9 lipca), informując o zatwierdzeniu przetargu na budowę trzech FPSO a nie jednego. Plany spółki zakładają sumarycznie 12 FPSO na polu naftowym Buzios w ciągu dekady – ogłoszony przetarg zwiększy liczbę jednostek do dziewięciu, z czego cztery FPSO już pracują (odpowiadając za 20% całkowitej produkcji firmy), piąty i szósty są w budowie, a zdolność operacyjną uzyskają w drugiej połowie 2022 roku. Po wypełnieniu planów złoża w Buzios mają dostarczać ponad 2 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie.
 • Chevron poinformował że spodziewa się zmniejszenia dominacji białych mężczyzn w zarządzaniu firmą podczas cięcia kosztów w tym roku, zwiększając udział kobiet i mniejszości etnicznych na wyższych stanowiskach do 44% (z 38% na koniec 2019 roku). Dane z końca 2019 roku pokazują, że mniej niż jedna czwarta kadry kierowniczej i wyższej kadry kierowniczej firmy Chevron w USA to kobiety, a tylko 22% należało do mniejszości etnicznych. To oczywiście pokłosie krytyki całego przemysłu naftowego, że nie promuje różnorodności w swoich kadrach. Kobiety i osoby z innych niż białe pochodzenie etniczne stanowiły 46% siły roboczej w przemyśle naftowym w 2019 roku i oczekuje się, że do 2040 roku zajmą 54% wszystkich ofert pracy, jak pokazuje analiza IHS Markit dla American Petroleum Institute.

Ja osobiście uważam, że o zatrudnieniu/awansie danej osoby powinno
decydować wykształcenie, doświadczenie i umiejętności a nie płeć czy pochodzenie.

Gaz ziemny i węgiel

 • Ceny spotowe w Azji utrzymały się w ubiegłym tygodniu w okolicy $2,35/mmBtu z dostawą w sierpniu i $2,45/mmBtu z dostawą we wrześniu. Według firmy wywiadowczej Kpler około 20 tankowców załadowanych LNG pływa po Dalekim Wschodzie i w pobliżu Europy oczekując na ofertę kupna ładunku.
 • Kolejne odwołania załadunków LNG w USA. Tym razem z wrześniowych zamówień odwołano co najmniej 15 ładunków, choć według niektórych źródeł mogło być nawet 26 anulacji. Wcześniej odwoływano miesięcznie po 40-45 załadunków zaplanowanych na lipiec i sierpień, a w czerwcu odwołano co najmniej 20.
 • Największy importer gazu w Indiach, Petronet LNG, ma zamiar anulować swoją ofertę zakupu 1 miliona ton skroplonego gazu ziemnego (LNG) rocznie przez 10 lat, ponieważ podpisywanie długoterminowych kontraktów nie jest atrakcyjne w obecnych realiach. Przetarg na 10-letni kontrakt został ogłoszony na początku 2020 roku, zgłosiło się 13 firm, ale w ubiegłym tygodniu został unieważniony. Petronet ma umowy na coroczny zakup 7,5 mln ton LNG z Kataru. Gaz ziemny stanowi 6,2% źródeł energii w Indiach obecnie, a wg planów premiera Narendra Modi do 2030 roku ma stanowić 15%.
 • China Petroleum & Chemical Corp (Sinopec) poszukuje milion ton LNG rocznie dostarczanych w latach 2023-2033. Ogłoszenie o przetargu prawdopodobnie stara się wykorzystać nadwyżki na rynku LNG oraz niskie ceny spotowe do uzyskania atrakcyjnej oferty. Nieoficjalnie mówi się, że przerwane w styczniu rozmowy z amerykańskim Cheniere Energy o 20-letnim kontrakcie na dostawy LNG mogą zostać wznowione. Analitycy szacują, że mimo chwilowych problemów, długoterminowe zapotrzebowanie na gaz ziemny w Chinach będzie rosło.
 • W USA doszło do zamknięcia kolejnych trzech odwiertów gazowych, pozostawiając 68 aktywnych punktów – to najniższa liczba od 1987 roku.
 • Rosyjski Novatek ogłosił wysłanie pierwszego ładunku LNG z instalacji Yamal LNG do Japonii szlakiem północnym. Jest to pierwsze udane doświadczenie firmy związane z wejściem i rozładunkiem tankowca LNG klasy lodowej Arc 7 w japońskim porcie, co pozwoli zwiększyć wolumen dostaw LNG do kraju kwitnącej wiśni. Trasa przez Morze Północne zajmuje około 20-22 dni, dotychczas konieczny był przeładunek przez terminal LNG Zeebrugge, co wydłużało czas tranzytu dwukrotnie. Terminal Yamal LNG funkcjonuje od 2017 roku.

Energia odnawialna

 • Szwajcarska spółka Axpo Holding AG poinformowała, że spółka zależna Urbasolar zbuduje 37 nowych elektrowni słonecznych, głównie w południowej Francji. Łączna moc ma osiągnąć 143 megawaty (MW), co powinno pokryć roczne zapotrzebowanie na energię 65 tysięcy gospodarstw domowych. Koszt inwestycji szacuje się na $144 mln i ma on zostać sfinansowany z kredytów, głównie przez francuski bank Credit Agricole i jego spółkę zależną Unifergie, która specjalizuje się w projektach energii odnawialnej. Pierwsze instalacje w ramach tego projektu zostały już oddane do użytku w tym roku.
 • Hiszpańska Iberdrola poinformowała o planach budowy fabryki produkującej „zielony wodór” do zastosowań przemysłowych. Projekt realizowany we współpracy z producentem chemicznym Fertiberia będzie zlokalizowany w Puerollano w środkowej Hiszpanii i będzie składał się ze 100-megawatowej słonecznej instalacji fotowoltaicznej oraz systemu produkcji wodoru, który będzie wykorzystywał elektrolizę do przekształcania energii odnawialnej w paliwo wodorowe. Wyprodukowany wodór zostanie wykorzystany w fabryce amoniaku Fertiberia w Puertollano do produkcji nawozów. Koszt inwestycji wyniesie $174 mln, a uruchomienie zakładu ma nastąpić w 2021 roku. Instalacja ma ograniczyć emisję CO2 o 39 tysięcy ton rocznie. Wodór jest reklamowany jako czysta alternatywa dla paliw kopalnych. Gdy jest pozyskiwany z wody w procesie elektrolizy zasilanej energią odnawialną, nazywa się go „zielonym wodorem”, a koszt jego uzyskania kształtuje się na poziomie $6/kg.

Złoto

 • Wzrosty na rynku złota są wywołane nowymi napięciami między dwiema największymi gospodarkami świata: USA i Chinami. Wzajemny nakaz zamknięcia po jednej placówce dyplomatycznej plus ciągły wzrost liczby zachorowań na koronawirusa wybiły złoto powyżej $1 900/oz.

Srebro

 • Inwestorzy postrzegają srebro jako niedowartościowane w porównaniu ze złotem i dlatego tak naprawdę wzrosło” – powiedział starszy analityk Kitco Metals Jim Wyckoff, dodając, że następna cena docelowa to 25 dolarów. Choć warto podkreślać że odczyty PMI czy produkcji przemysłowej z ubiegłego tygodnia pozwalają wierzyć w odbicie przemysłu, co też podbija ceny srebra. PMI w Niemczech wyniósł 50,0 (45,2 miesiąc wcześniej), w całej strefie euro 51,1 (47,4 miesiąc wcześniej), w Wielkiej Brytanii 53,6 (50,1 miesiąc wcześniej), a w USA 51,3 (49,8 miesiąc wcześniej).

Metale przemysłowe

 • Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje spadek światowego PKB o 4,9% w 2020 roku ze względu na pandemię koronawirusa. Jednocześnie analitycy, dzięki środkom stymulacyjnym, widzą szansę na wzrost PKB drugiej gospodarki świata, Chin, o nawet 2,2% w 2020 roku. PKB Chin w Q2 2020 wzrosło o 3,2% r/r. Wzrost PKB napędzać będzie produkcja i sektor budowlany czyli dwaj najwięksi konsumenci miedzi na świecie, z kolei problematyczny jest sektor usługowy, zwłaszcza hotelarsko-gastronomiczny.
 • Zapasy miedzi w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) spadły do 157 684 ton (-0,61% t/t).
 • Freeport McMoRan Inc, największy obecny na giełdzie producent miedzi dzięki obniżeniu kosztów w Q2 2020 osiągnął zyski w koronawirusowych realiach. Dochód netto przypadający akcjonariuszom wyniósł $53 miliony (Q2 2019 zakończony był stratą $72 mln). Cięcia kosztów w tym roku zaplanowane były na $1,3 mld, a całkowite koszty i wydatki spółki w Q2 2020 spadły do $2,7 mld (-22% r/r). Jeśli ceny miedzi na światowych rynkach będą się poprawiać, spółka rozważy przywrócenie dywidendy w 2021 roku. Kwartalna produkcja miedzi spadła o 1,2% do 348 tysięcy ton, podczas gdy wydobycie złota wzrosło o 19% do 191 000 uncji.
 • Administracja Trumpa zaproponowała w piątek zatwierdzenie pozwolenia dla kanadyjskiej firmy Northern Dynasty Minerals na budowę kopalni Pebble Mine i związanych z nią inwestycji, w tym 132-kilometrowego systemu drogowego. Decyzja ma zapaść w ciągu 30 dni, a kopalnia ma wydobywać złoto i miedź.
 • Amerykańska Izba Reprezentantów uruchomiła w piątek Critical Materials Caucus, aby skupić się na sposobach zwiększenia krajowej produkcji specjalistycznych minerałów wykorzystywanych do produkcji pocisków rakietowych, telefonów komórkowych i innego zaawansowanego technologicznie sprzętu. Urzędnicy mają na celu osłabienie chińskiej dominacji jako największego na świecie producenta lub przetwórcy pierwiastków ziem rzadkich, litu, tytanu i innych niszowych, ale ważnych dla amerykańskiego przemysłu minerałów. Niestety, brak szczegółów w jaki sposób ten cel ma zostać osiągnięty.

Publikacje wyników finansowych notowanych w USA spółek surowcowych w okresie 27-31 lipca:

27 lipca 2020:

 • Alliance Resource Partners
 • National Oilwell Varco Inc.
 • Vermilion Energy

28 lipca 2020:

 • Helmerich & Payne
 • Liberty Oilfield Services
 • Matador Resources
 • Nabors Industries
 • Ovintiv

29 lipca 2020:

 • Antero Midstream
 • Baytex Energy
 • Enterprise Products Partners
 • Hess
 • Hess Midstream Partners
 • QEP Resources
 • TechnipFMC
 • Transocean

30 lipca 2020:

 • Cabot Oil & Gas
 • CNX Midstream Partners
 • CNX Resources
 • ConocoPhillips
 • Crescent Point Energy
 • Dril-Quip
 • Linde
 • Magellan Midstream Partners
 • Royal Dutch Shell
 • Solaris Oilfield Infrastructure
 • Southwestern Energy
 • Tc Pipelines
 • Valero Energy
 • World Fuel Services

31 lipca 2020:

 • Archrock
 • Chevron
 • Exxon Mobil
 • PBF Energy
 • Phillips 66 Partners
 • Shell Midstream Partners

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

https://youtu.be/z4IRb9O8iF0

Dodaj do zakładek Link.

6 odpowiedzi na „aktualności – 27 lipca 2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *