aktualności – 09/09/2019

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

W dzisiejszych aktualnościach:

kawa

cukier

kakao

wieprzowina i wołowina

ropa i gaz

złoto

metale przemysłowe

Kawa

 • Spadła ilość robusty u największego producenta tego gatunku, w Wietnamie, jednak ceny pozostają blisko 9-letnich minimów. Kolejny sezon zbiorów w Wietnamie zaczyna się w październiku.

Cukier

 • Oczekuje się, że na rynku cukru nastąpi deficyt w przyszłym sezonie, ale w Indiach i Tajlandii ma do czynienia z ogromnym wzrostem zapasów. Chińskie cukrownie planują zwrócić się do Ministerstwa Handlu o przedłużenie wysokich ceł na import cukru, które Pekin nałożył w 2017 r.

Kakao

 • Duże opady deszczu na Wybrzeżu Kości Słoniowej pogłębiają obawy o jakość ziaren kakaowca w najbliższych miesiącach.

Wieprzowina i wołowina

 • Chiny planują wesprzeć finansowo kwotą do $700 tysięcy (5 mln juanów) odbudowę przemysłu wieprzowego po stratach związanych z afrykańskim pomorem świń. Dotacje mają stanowić maksymalnie 30% inwestycji w projekt i muszą być przyznane w ciągu najbliższych 15 miesięcy. Oficjalne dane mówią o stratach z powodu ASF na poziomie 30%, nieoficjalne nawet ponad 50%. Budowa nowoczesnego gospodarstwa kosztuje od 10 000 juanów do 12 000 juanów na lochę, bez uwzględnienia kosztów samych świń i ziemi.
 • Na Filipinach odnotowano pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń. Kraj ten jest 7. Co do wielkości importerem wieprzowiny na świeci.

Ropa i gaz

 • Książę Abdulaziz bin Salman, syn króla Salmana został nowym ministrem energii Arabii Saudyjskiej. Gorący zwolennik ograniczania podaży ropy naftowej na światowych rynkach by podnieść ich cenę jest znany od lat 80-tych na rynku naftowym. Celem nowego ministra są jak najwyższe ceny ropy i udany debiut giełdowy Saudi Aramco.
 • Chiński import ropy naftowej w sierpniu 2019 wzrósł o około 3% m/m do 9,93 mln baryłek dziennie. Pierwsze 8 miesięcy 2019 to import średnio 9,85 mln baryłek dziennie czyli wzrost o 9,6% r/r. Import gazu ziemnego osiągnął w sierpniu 8,34 mln ton (+7,3% r/r; +5,7% m/m).
 • Stany Zjednoczone będą nadal nakładać sankcje na każdego, kto kupuje irańską ropę naftową lub prowadzi interesy z irańską Gwardią Rewolucyjną i nie będą przyznane żadne zwolnienia z sankcji. Francja zaproponowała zaoferowanie Iranowi około 15 miliardów dolarów linii kredytowych do końca roku, jeśli Teheran w pełni dostosuje się do umowy nuklearnej z 2015 roku. Iran chce eksportować 700-1500 tysięcy baryłek ropy dziennie nim dojdzie do negocjacji w sprawie utrzymania umowy z 2015 roku.
 • W USA jest obecnie 738 aktywnych odwiertów ropy naftowej (-14,2% r/r).
 • The East Mediterranean Gas (EMG) -operator gazociągu, podpisał umowę pozwalającą na korzystanie z izraelskiego terminalu przy eksporcie gazu z Izraela do Egiptu. Była to ostatnia przeszkoda przed rozpoczęciem transakcji eksportowej o wartości $15 mld.
 • Przedstawiciele Rosji, Ukrainy i Unii Europejskiej spotkają się 19 września, aby omówić dostawy rosyjskiego gazu na Ukrainę.

Złoto

 • Kolumbia poinformowała że wydobycie złota spadło o 7,2% r/r.

Metale przemysłowe

 • Import surowej miedzi do Chin spadł w sierpniu o 3,8% r/r, import rudy żelaza przez pierwsze 8 miesięcy 2019 roku spadł o 3,53% r/r, a eksport aluminium spadł o 9,9% r/r.
 • Kolumbia poinformowała, że wydobycie niklu spadło o 6,2% r/r.

Omówienie aktualności

A jeśli chcecie poznać mój komentarz na temat tych aktualności to zapraszam serdeczne do obejrzenia programu Surowcowe info z Comparic24 dostępnego wyjątkowo tylko poprzez Facebooka:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *