aktualności – 28 sierpnia 2019

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

USDA

W poniedziałek 26 sierpnia opublikowany był raport crop progress oraz crop production tak więc pora na publikację informacji w formie wykresów 🙂 Sezon zasiewów się skończył, ale sezon zbiorów już trwa. Dwa wykresy jakości i zbiorów na dzisiaj:

prognozowana jakość zbiorów wg USDA – 25 sierpnia 2019 źródło: opracowanie własne

stan zbiorów wg USDA – 25 sierpnia 2019 źródło: opracowanie własne

W dzisiejszych aktualnościach:

kawa

cukier

kakao

bawełna

ropa i gaz

metale przemysłowe

Kawa

 • Brazylijskie spółdzielnie kawowe oświadczyły w poniedziałek w oświadczeniu, że złe warunki pogodowe negatywnie wpłyną na zbiory w 2019 i 2020 r., jednak zyski pozostają pod presją słabego reala brazylijskiego.
 • źródło: http://www.caffination.com

  Innowacyjna ukraińska marka okularów OCHIS sprawia, że ​​klienci dosłownie wąchają kawę – robiąc okulary przeciwsłoneczne z odpadów kawowych. Kierując się ambicją stworzenia ekologicznych, ale modnych okularów przeciwsłonecznych, dyrektor generalny OCHIS COFFEE Maksym Havrylenko eksperymentował z różnymi ziołami, takimi jak mięta, pietruszka i kardamon, zanim znalazł właściwy naturalny materiał w odpadach kawy. Przemysł ekologiczny już wykorzystuje odpady kawowe do produkcji mebli, filiżanek, atramentu drukarskiego i biopaliw, ale Havrylenko jest pionierem w wykorzystywaniu go do produkcji okularów przeciwsłonecznych, które pachną świeżo parzonym napojem. „Po pierwsze, kawa jest czarna, która jest klasycznym kolorem okularów przeciwsłonecznych, który pasuje do wszystkiego. Po drugie, na świecie jest mnóstwo fusów kawy. Na świecie są miliony ton fusów kawy”, powiedział Havrylenko Reuterowi. Idealne okulary przeciwsłoneczne OCHIS COFFEE, które są teraz dostępne za $78-$89. Główną zaletą okularów przeciwsłonecznych wykonanych z fusów kawy i lnu przyklejonego olejem roślinnym jest to, że po wyrzuceniu stają się nawozem po 10 latach, powiedział.

Cukier

 • Rynek cukru jest pod presją słabnącego reala brazylijskiego.

Kakao

 • Dostawy ziaren kakao do portów na Wybrzeżu Kości Słoniowej w okresie od 1 października 2018 do 25 sierpnia 2019 wyniosły 2,143 mln ton (+11,85% r/r). Ponadprzeciętny deszcz w ubiegłym tygodniu miał przyspieszyć rozpoczęcie głównych zbiorów kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej, ale wysoka wilgotność przyczyniła się do rozprzestrzeniania się chorób.

Bawełna

Dzisiaj kilka wykresów poświęconych rynkowi bawełny na świecie, plus wykres eksportu z USA.

najwięksi producenci bawełny na świecie na podstawie USDA; źródło: opracowanie własne

produkcja, konsumpcja lokalna, zapasy, eksport i import bawełny na świecie na podstawie USDA; źródło: opracowanie własne

eksport bawełny z USA; źródło: USDA

zapasy bawełny na świecie na podstawie USDA; źródło: opracowanie własne

Ropa i gaz

 • Państwowa peruwiańska spółka naftowa Petroperu chce sprzedać 10% do 15% swoich akcji w ofercie prywatnej w przyszłym roku w celu spłaty swojego zadłużenia, powiedział we wtorek szef spółki. Zgodnie z peruwiańskim prawem z 2013 r. Petroperu może sprywatyzować do 49% swoich akcji. Jednak firma do tej pory odmawiała sprzedaży, a rozbudowa w rafinerii Talara, która rozpoczęła się w 2014 r., i jest warta $4,7 miliarda, napotyka wiele powtarzających się opóźnień i rosnących kosztów. „Nie zamierzam tego robić w tradycyjnej ofercie publicznej, ponieważ wartość Petroperu zostałaby zaniżona, ponieważ nowa rafineria nie działa” – powiedział Paredes, który został mianowany prezesem zarządu Petroperu w maju. Petroperu sprzedał już 2 miliardy dolarów obligacji denominowanych w dolarach i zabezpieczył pożyczkę w wysokości 1,3 miliarda dolarów od hiszpańskiego ubezpieczyciela Cesce, aby opłacić projekt.
 • Iran potrzebowałby trzech dni na podniesienie produkcji ropy do poziomu, w jakim znajdował się przed nałożeniem sankcji przez USA, poinformowała agencja informacyjna Mehr cytując irańskiego ministra ropy Bijan Zanganeh.
 • Brytyjska spółka naftowa BP zgodziła się sprzedać wszystkie swoje nieruchomości na Alasce za $5,6 miliarda prywatnej spółce Hilcorp Energy Co, opuszczając region, w którym działała przez 60 lat.
  Transakcja obejmująca udziały w najbardziej płodnym polu naftowym w historii USA w Prudhoe Bay oraz 800-kilometrowy (1300 km) rurociąg Alaska Trans, jest częścią planu BP na pozyskanie 10 miliardów dolarów w ciągu najbliższych dwóch lat dzięki sprzedaży aktywów powiedział, że w celu dalszego wzmocnienia swojego bilansu. Od lat BP zmniejsza swoją rolę na Alasce, gdy wydobycie ropy spadła w zatoce Prudhoe. BP, który rozpoczął pracę na Alasce w 1959 r., jest operatorem i posiada 26% udziałów w Prudhoe, gdzie wydobycie rozpoczęto w 1977 r. W 2014 r. BP sprzedał Hilcorp połowę swojego udziału w projekcie Alaskan. W tym roku obaj mieli zdecydować, czy kontynuować ambitny projekt morski o wartości $1,5 miliarda, który wymaga budowy sztucznej wyspy. Przejęcie jest zgodne z historyczną strategią Hilcorp dotyczącą pozyskiwania dojrzałych złóż od głównych koncernów naftowych i obniżania kosztów. Dzięki tej umowie Hilcorp jest drugim co do wielkości producentem na Alasce i posiadaczem rezerw, zaraz za ConocoPhillips.
 • Noble Energy dokonał nowego odkrycia ropy w Gwinei Równikowej, studnia Aseng 6P została wywiercona na głębokość ponad 4400 metrów, w polu Aseng, która ma już pięć studni podmorskich podłączonych do pływającego magazynu produkcyjnego i rozładunku (FPSO), z których wydobycie ma rozpocząć się w październiku. Gwinea Równikowa podejmuje starania by stać się najważniejszym hubem gazowym w Afryce.
 • Holenderski rząd zakończy produkcję na rozległym złożu gazu ziemnego w Groningen wcześniej niż wcześniej ogłoszono – powiedział we wtorek minister gospodarki Holandii Eric Wiebes. Wydobycie na największym w Europie złożu gazu ziemnego na lądzie, obsługiwanym przez Royal Dutch Shell Plc i Exxon Mobil Corp zostało w ostatnich latach obniżone, ponieważ lokalna ludność oskarżała wiercenia o spowodowanie uszkodzenia budynków. Po trzęsieniu ziemi o sile 3,4 stopnia rząd przyrzekł w zeszłym roku, że do 2030 r. Zatrzyma produkcję w Groningen i jak najszybciej obniży produkcję. Wiebes wskazał, że koniec wydobycia nastąpi dużo wcześniej niż do końca następnej dekady i powiedział, że wkrótce poinformuje parlament o dokładnej dacie. Produkcja w Groningen prawdopodobnie spadnie o 20% więcej niż wcześniej zapowiadano, do 12,8 miliarda metrów sześciennych (mld m3) już od października 2019.

Metale przemysłowe

 • Chiński gigant w produkcji aluminium – Chalco (formalnie znany jako Aluminium Corp of China Ltd) – pokazał wyniki za pierwszą połowę 2019 z produkcją 1,89 mln ton (-8,25% r/r), mimo to ten poziom produkcji wyprzedził rosyjskiego rywala Rusala, który wyprodukował 1,87 mln ton, ale wypadł gorzej niż chiński konkurent z sektora prywatnego – China Hongqiao Group – którego produkcja wyniosła 2,78 mln ton (-2,80% r/r). W styczniu Chalco zamknął fabrykę w Shandong produkującą 200 000 ton rocznie, a w lutym podał, że przeniesie kolejne 190 000 ton zdolności z jednostki w Shanxi w północnych Chinach do filii w południowo-zachodniej prowincji Yunnan. „Z powodu tarcia handlowego między Chinami i Stanami Zjednoczonymi globalny wzrost gospodarczy spowolnił, przemysł wytwórczy był w depresji, a rynek konsumpcyjny był powolny” – powiedział Chalco w liście do giełdy w Szanghaju. Chiny są największym na świecie producentem aluminium.
 • Globalna produkcja surowej stali wzrosła w lipcu do 157 mln ton (+1,7% r/r), z czego Chiny – największy światowy producent stali) zanotował wzrost do 85,2 mln ton (+5,0% r/r).
 • Amerykański Departament Obrony prowadzi rozmowy z Australią, aby zorganizować obiekt przetwarzający minerały ziem rzadkich, w ramach wysiłków mających na celu zmniejszenie uzależnienia od Chin w zakresie specjalistycznych materiałów używanych w sprzęcie wojskowym. Chiny są największym na świecie przetwórcą i producentem minerałów, który odpowiada za ponad 80 procent dostaw metali ziem rzadkich. Przedstawiciele australijskiego Departamentu Obrony poinformowali, że współpraca w sprawie minerałów o znaczeniu krytycznym, która rozpoczęła się w 2018 r. i trwa nadal. Lynas Corp w Australii, jest największym na świecie wydobywcą i przetwórcą metali ziem rzadkich poza Chinami i planuje uruchomienie pierwszego zakładu przetwórczego w ciągu najbliższych czterech lat, a także rozwój zakładu w Teksasie. Northern Minerals, który zbudował zakład demonstracyjny w ramach projektu Browns Range w zachodniej Australii, będzie gotowy podjąć decyzję w sprawie ostatecznej formy i finansowania zakładu na pełną skalę za około rok.

Omówienie aktualności

A jeśli chcecie poznać mój komentarz na temat tych aktualności to zapraszam serdeczne do obejrzenia programu Surowcowe info z Comparic24 dostępnego na YouTube’ie – w odcinku z 28 sierpnia gościem w programie był Filip Kondej z Domu Maklerskiego XTB:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *