aktualności – 29 grudnia 2022

Z powodów osobistych, nie są to kompletne notatki z okresu między ostatnim zestawem (z 22 grudnia) a dzisiejszym dniem. Nie dałem także rady zrealizować programu. Nie mniej – sądzę, że warto opublikować to co mam przygotowane. A trochę informacji jest.

programu brak – a więc do zobaczenia w 2023 roku!

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 29 grudnia 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • W komentarzach pod aktualnościami z 22 grudnia Szymon opublikował link do broszury opisującej spółki wydobywcze w Australii wydanej przez tamtejsze ministerstwo. Dziękujemy bardzo!!
 • Rosja ustaliła kontyngent eksportowy nawozów na 11,8 miliona ton w okresie styczeń-maj 20223, aby zapewnić swoim rolnikom wystarczające dostawy składników odżywczych do upraw i gleby. Moskwa nałożyła kwoty na eksport nawozów w zeszłym roku po tym, jak podrożała cena gazu, który jest używany do produkcji nawozów azotowych. Rosja jest największym na świecie eksporterem pszenicy i głównym producentem nawozów potasowych, fosforowych i azotowych.Produkuje ich ponad 50 milionów ton rocznie, czyli 13% globalnej podaży. W pierwszych 11 miesiącach 2022 roku Rosja wyeksportowała ponad 25 mln ton nawozów.
 • Indyjska Rada Papierów Wartościowych i Giełd (SEBI) przedłużyła o rok zawieszenie handlu kontraktami pochodnymi kluczowych towarów rolnych celem ograniczenia krajowej inflacji. Zawieszenie handlu kontraktami futures będzie kontynuowane do 20 grudnia 2023 r. na soję i jej pochodne, surowy olej palmowy, pszenicę, ryż niełuskany, ciecierzycę, zielony gram i gorczycę rzepakową. Przedłużenie zaskoczyło uczestników rynku, którzy spodziewali się wznowienia handlu po tym, jak roczna inflacja detaliczna spadła w listopadzie poniżej górnego poziomu tolerancji banku centralnego po raz pierwszy w 2022 roku. Branża z niecierpliwością oczekiwała, że rząd zniesie zawieszenie, szczególnie w przypadku towarów takich jak olej palmowy i olej sojowy, których ceny podążają za ruchami na rynkach światowych, powiedział B.V. Mehta, dyrektor wykonawczy The Solvent Extractors’ Association of India. „Przedłużenie zawieszenia jest porażką. Handel i przemysł zostaną pozbawione mechanizmów zabezpieczających i odkrywania cen dla sprawnego funkcjonowania biznesu i będą narażone na zmienność cen” – powiedział Mehta. Indie zaspokajają prawie dwie trzecie swojego zapotrzebowania na olej jadalny poprzez import. Rekordowy wzrost cen oleju roślinnego na początku tego roku po zawieszeniu kontraktów futures na olej sojowy i olej palmowy dowiódł, że instrumenty pochodne nie były odpowiedzialne za wzrost cen, powiedział dealer z siedzibą w Mumbaju. W 2022 roku Indie zakazały także eksportu pszenicy i ograniczyły eksport cukru i ryżu.

Kawa

 • W magazynach ICE na certyfikację oczekuje 268 631 worków kawy. W czwartek, 22 grudnia tylko 3 325 worków z 14 198 sprawdzonych worków otrzymało certyfikację.
 • Prognozuje się, że światowa produkcja kawy odbije się w latach 2022/23, głównie z powodu większych zbiorów w Brazylii, poinformował Departament Rolnictwa USA.

Cukier

 • Ankieta przeprowadzona przez S&P Global Commodity Insights oszacowała, że w pierwszej połowie grudnia brazylijskie młyny wyprodukowały około 360 000 ton cukru. Grupa branżowa Unica powinna opublikować dane dotyczące produkcji na początku tego tygodnia.
 • W niedźwiedzich wiadomościach dziesiątki statków handlowych przewożących zboże i cukier utknęły poza irańskimi portami, ponieważ przeszkody w płatnościach zakłócają przepływ towarów do kraju.
 • Dealerzy stwierdzili, że trend jest wzrostowy, ponieważ inwestorzy fizyczni zaczynają się niepokoić globalną produkcją, podczas gdy fundusze spekulacyjne mają silny apetyt na zakupy.

Kakao

 • Forecasters Climate42 powiedział, że dzięki łagodnej pogodzie w ciągu ostatnich kilku miesięcy, potencjał przyszłorocznych średnich zbiorów wrócił do normy.

Pszenica

 • Prognozuje się, że zbiory argentyńskiej pszenicy w tym sezonie, mocno dotknięte suszą, wyniosą nieco ponad połowę z 22,4 miliona ton wyprodukowanych w sezonie 2021/22. Argentyna jest kluczowym światowym dostawcą pszenicy, którą wysyła głównie do Brazylii i Indonezji. Do 22 grudnia zebrano 78,3% pszenicy.
 • Ekstremalnie zimna pogoda w okresie świątecznym w amerykańskim pasie zbożowym grozi ograniczeniem produkcji zbóż ozimych. Brak pokrywy śnieżnej zwiększa ryzyko dla pszenicy.
 • Amerykańscy eksporterzy sprzedali w tygodniu zakończonym 15 grudnia 334,2 tys. ton pszenicy, pośrodku prognozowanego przedziału od 200 tys. do 550 tys. ton.
 • Obszar zasiewów pszenicy ozimej w Niemczech na zbiory w 2023 roku został zmniejszony do około 2,8 miliona hektarów (-1,9% r/r).

Kukurydza

 • Amerykańscy eksporterzy sprzedali w tygodniu zakończonym 15 grudnia 636,8 tysiąca ton kukurydzy, blisko dolnej granicy prognoz handlowych, wynoszącej od 625 000 do 950 000 ton.
 • Argentyńskie zasiewy kukurydzy na sezon 2022/23 do 22 grudnia wyniosły 51,8% z prognozowanych 7,3 mln hektarów. Oznacza to spadek o -8,4 punktu procentowego s/s.

Soja

 • Buenos Aires Grain Exchange prognozuje obfite deszcze w najbliższym czasie w Argentynie, co powinno zwiększyć zasiewy. „Przejście frontu burzowego spowoduje deszcz na większości obszarów rolniczych, przynosząc skuteczną ulgę po raz pierwszy w tym sezonie” – podała giełda w swoim cotygodniowym raporcie pogodowym, przewidując opady od 50 do 75 milimetrów. Deszcze pozwolą rolnikom dokończyć zasiewy 200 000 hektarów soi na żyznych równinach Pampasu. Rolnicy obsiali do 22 grudnia 60,6% z planowanych 16,7 mln hektarów, co oznacza, że ze względu na suchą glebę są o 12,6 punktu procentowego poniżej tempa zasiewów w 2021 roku. Pierwsze deszcze pojawiły się już przed świętami.
 • Oczekuje się, że Chiny zakończą rok z historycznie niskimi zapasami śruty sojowej, co powinno zwiększyć zależność od importowanej soi w 2023 r., powiedział Victor Martins, starszy menedżer ds. ryzyka w HedgePoint Global Markets. Wiadomość jest pozytywna dla brazylijskich rolników, z których niektórzy mogą zacząć zbierać ziarna w 2023 roku już za tydzień. Według rządowych danych handlowych, słabszy popyt na soję w 2022 r. ze strony największych nabywców w Chinach może spowodować, że wielkość sprzedaży Brazylii do tego kraju spadnie do najniższego poziomu od 2017 r. Ale chociaż wolumeny mogą zakończyć rok 2022 na najniższym poziomie od sześciu lat, wysokie ceny oznaczały, że brazylijscy sprzedawcy otrzymali sowite wynagrodzenie za produkt wysyłany do Chin, nawet jeśli sprzedano mniej. Brazylia wyeksportowała do Chin 52,4 miliona ton soi do listopada, gromadząc 31 miliardów dolarów, według danych brazylijskiego rządu.Można to porównać z 27,2 miliardami dolarów za cały 2018 rok, kiedy to do samych Chin wyeksportowano rekordowe 68,5 miliona ton brazylijskiej soi.
 • Brazylia prawdopodobnie zwiększy swój udział w światowym eksporcie soi do 51,5% w sezonie 2021/2022.
 • Rolnicy z Mato Grosso, regionie o największej produkcji zbóż w Brazylii, rozpoczęli tuż przed świętami zbiory soi w sezonie 2022/2023.
 • Amerykańscy eksporterzy sprzedali w tygodniu zakończonym 15 grudnia 876 tysięcy ton soi, blisko dolnej granicy prognoz handlowych, wynoszących od 800 tysięcy do 1,4 mln ton.

Pozostałe rośliny oleiste

 • Szacuje się, że eksport oleju palmowego Indonezji w 2022 r. wyniesie 34,67 mln ton (-8,2% r/r), Jedną z przyczyn spadku jest czasowe wstrzymanie eksportu w kwietniu. Konsumpcja biodiesla z palmy w Indonezji w 2022 roku wyniosła 10,6 miliona kilolitrów (+14,1% r/r). Powiedział, że stopniowe łagodzenie ograniczeń eksportowych Indonezji, w tym tak zwanego zobowiązania rynku krajowego, spowoduje powrót dostaw do normy na poziomie około 36 mln ton do 38 mln ton w 2023 r. Największy na świecie producent oleju palmowego pod koniec kwietnia nałożył zakaz eksportu surowego oleju palmowego i jego rafinowanych produktów, aby spróbować ujarzmić krajowe ceny oleju spożywczego, które wymknęły się spod kontroli, wywierając presję na rząd, aby podjął działania. Indonezja zniosła zakaz po trzech tygodniach na rzecz polityki, zgodnie z którą producentom przyznawano kwoty eksportowe na podstawie wielkości ich sprzedaży krajowej, aby zapewnić lokalne dostawy.
 • Obszar zasiewów rzepaku ozimego w Niemczech na zbiory w 2023 wzrósł do 1,2 mln hektarów (+7,6% r/r).

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

 • Amerykańskie zapasy mrożonej wołowiny na dzień 30 listopada wyniosły 521,869 mln funtów (+2% m/m; +6% r/r).
 • Amerykańskie zapasy mrożonej wieprzowiny na dzień 30 listopada wyniosły 54,359 mln funtów (-11% m/m; +13% r/r).
 • Tyson Foods Inc zawiesił i ograniczył operacje w niektórych zakładach mięsnych w USA w czwartek, ponieważ ostra zima nawiedziła rozległy obszar kraju.

Ropa naftowa

 • Rosja może zmniejszyć wydobycie ropy naftowej o 5-7% na początku 2023 roku, ponieważ odpowiada na ograniczenia cenowe na ropę i produkty ropopochodne, wstrzymując sprzedaż do krajów, które je wspierają, podała agencja informacyjna RIA, cytując wicepremiera Aleksandra Nowaka. Wicepremier powiedział, że cięcia mogą wynieść 500–700 000 baryłek dziennie. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że na początku tego tygodnia wyda dekret szczegółowo opisujący działania Moskwy w odpowiedzi na pułap cenowy. Nowak powiedział, że dekret zakaże sprzedaży ropy i produktów ropopochodnych do krajów, które przystąpią do limitu cenowego i do firm, które domagają się jego przestrzegania.
 • Ceny ropy naftowej są wyższe, ponieważ handlowcy energii skupiają się na reakcji Moskwy na pułap cenowy nałożony na rosyjską ropę, a nie na tysiącach odwołanych lotów (w USA), które zakłócą podróże wakacyjne” – powiedział analityk OANDA Edward Moya. Ponad 4400 lotów w USA zostało odwołanych w ciągu dwóch dni z powodu zimowej burzy, co zbiegło się z sezonem świątecznym, który według niektórych może być najbardziej ruchliwy w historii.
 • Ponieważ zapasy ropy naftowej w USA spadają, a zimowe burze nawiedzają Stany Zjednoczone, oczekuje się, że niskie temperatury rozciągną się na południe do Teksasu, Florydy i wschodnich stanów. Popyt na olej opałowy gwałtownie wzrośnie” – powiedział Leon Li, analityk w CMC Markets.
 • Pracownicy Petrofac pracujący na instalacjach hiszpańskiego Repsol na Morzu Północnym wzięli udział w 48-godzinnym strajku. Dotknięte platformy Repsol obejmują Arbroath, Auk, Bleo Holm, Claymore, Clyde, Fulmar Alpha, Piper Bravo, Saltire, Tartan Alpha i terminal naftowy Flotta. Strajk dotyczy zmian w wynagrodzeniu. Akcja w instalacjach Repsol jest następstwem odrzucenia przez pracowników ostatniej oferty płacowej Petrofac.
 • W oddzielnym sporze pracownicy Petrofac w BP podejmą akcję strajkową w dniach 29-31 grudnia w instalacjach, w tym Andrew, Clair, Clair Ridge, ETAP i pływających obiektach produkcyjnych, magazynowych i rozładunkowych Glen Lyon (FPSO). Clair Ridge może produkować około 120 000 baryłek dziennie, a statek Glen Lyon FPSO może przetwarzać do 130 000 baryłek dziennie. Spór Petrofac BP obejmuje 76 członków związku i koncentruje się na ich czasie pracy.
 • Petrobras poinformował o rozpoczęciu niewiążącej fazy sprzedaży 100% udziałów w Petrobras Operaciones SA (POSA), spółce zależnej w całości należącej do Petrobras w Argentynie i posiadającej 33,6% udziałów w złożu Rio Neuquén.
 • Petrobras poinformował, że sfinalizował sprzedaż wszystkich swoich udziałów w zestawie 11 koncesji na lądowe pola wydobycia ropy i gazu, wraz z urządzeniami zintegrowanymi, zlokalizowanych w stanie Sergipe, pod wspólną nazwą Carmópolis Custer, spółce Carmo Energy S.A.wartość sprzedaży wynosi $1,1 miliarda.
 • Norweski Seadrill Ltd zawarł umowę zakupu Aquadrill LLC w ramach umowy obejmującej wszystkie akcje, która wycenia brytyjską firmę na 958 milionów dolarów. W ramach umowy posiadacze akcji Aquadrill z siedzibą w Wielkiej Brytanii otrzymają około 30,65 mln akcji Seadrill, co stanowi 38% udziałów w firmie. Oczekuje się, że transakcja pomoże firmie Seadrill osiągnąć około 70 milionów dolarów synergii rocznie. Po sfinalizowaniu transakcji Aquadrill stanie się spółką całkowicie zależną od Seadrill.

Gaz ziemny

 • Włoski sąd administracyjny odrzucił wniosek o zapobiegawcze wstrzymanie prac nad nowym terminalem skroplonego gazu ziemnego (LNG) w toskańskim mieście portowym Piombino, twierdząc, że nie stanowi to bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego. Administracja miasta, na czele której stoi burmistrz Francesco Ferrari, złożyła w zeszłym miesiącu sprzeciw prawny przeciwko wspieranemu przez rząd projektowi, który Rzym uważa za klucz do uniezależnienia Włoch od rosyjskiego gazu. Wyzwanie obejmowało „prewencyjną prośbę” o zawieszenie prac nad ustawieniem pływającej jednostki magazynowania i regazyfikacji (FSRU) w porcie Piombino, powołując się na zagrożenia dla bezpieczeństwa miejscowej ludności i ruchu morskiego. Terminal w Piombino będzie miał przepustowość 5 miliardów metrów sześciennych (bcm) i pozwoli włoskim koncernom energetycznym zwiększyć import LNG do kraju. We Włoszech działają obecnie trzy terminale LNG o łącznej przepustowości blisko 17 mld m3.

Energia odnawialna

 • Firma energetyczna Engie Brasil Energia S.A. poinformowała, że zapewniła 1,5 miliarda reali (290 milionów dolarów) finansowania z krajowego banku rozwoju BNDES na inwestycję w elektrownię wiatrową w północno-wschodniej Brazylii. Kompleks wiatrowy Serra do Assurua, składający się z 24 farm wiatrowych w północno-wschodnim stanie Bahia w Brazylii, ma rozpocząć działalność w 2024 roku z zainstalowaną mocą 846 megawatów.
 • Niektórzy naukowcy twierdzą, że brak danych na temat wycieków wodoru i potencjalnych szkód, jakie mogą one spowodować, jest martwym punktem dla rodzącej się branży. Co najmniej cztery badania opublikowane w tym roku mówią, że wodór traci swoją przewagę środowiskową, gdy przedostaje się do atmosfery.Dwóch naukowców powiedziało Reuterowi, że jeśli 10% wycieknie podczas produkcji, transportu, przechowywania lub użytkowania, korzyści płynące z używania zielonego wodoru w porównaniu z paliwami kopalnymi zostaną całkowicie zniwelowane. Naukowcy twierdzą, że problem z wodorem polega na tym, że kiedy wycieka do atmosfery, zmniejsza stężenie cząsteczek, które niszczą gazy cieplarniane, potencjalnie przyczyniając się do globalnego ocieplenia. Mówią, że brak technologii monitorowania wycieków wodoru oznacza lukę w danych i potrzebne są dalsze badania, aby obliczyć jego wpływ netto na globalne ocieplenie przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych. Columbia University, Fundusz Ochrony Środowiska, wspólny projekt uniwersytetów w Cambridge i Reading oraz Frazer-Nash Consultancy opublikowały badania dotyczące ryzyka wycieków podważających korzyści dla klimatu płynące z zielonego wodoru. „Potrzebujemy znacznie lepszych danych. Potrzebujemy znacznie lepszych urządzeń do pomiaru wycieku i potrzebujemy regulacji, która faktycznie wymusza pomiar wycieku” – powiedziała Anne-Sophie Corbeau, naukowiec z Center on Global Energy Policy Uniwersytetu Columbia. Szacuje się, że wskaźniki wycieków mogą osiągnąć nawet 5,6% do 2050 r., gdy wodór będzie stosowany na szerszą skalę. Norweski instytut badań klimatu CICERO pracuje również nad trzyipółletnim badaniem, które ma zakończyć się w czerwcu 2024 r., na temat wpływu emisji wodoru. Maria Sand, która kieruje badaniami, powiedziała, że istnieje duża luka w nauce. Główną atrakcją stosowania wodoru jako paliwa jest to, że głównym produktem ubocznym jest para wodna wraz z niewielkimi ilościami tlenków azotu, co czyni go znacznie mniej zanieczyszczającym niż paliwa kopalne – zakładając, że nie wycieka. Prawie 300 projektów związanych z ekologicznym wodorem jest w budowie lub zostało uruchomionych na całym świecie, ale zdecydowana większość to małe elektrownie demonstracyjne, wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). Największy znajduje się w Chinach, gdzie Ningxia Baofeng Energy Group wykorzystuje zielony wodór wytwarzany z energii słonecznej do produkcji produktów petrochemicznych, takich jak polietylen i polipropylen. Firma konsultingowa DNV przewiduje, że zielony wodór musiałby zaspokoić około 12% światowego zapotrzebowania na energię do 2050 r., aby osiągnąć cele klimatyczne określone w Paryżu. W oparciu o obecne tempo rozwoju i modelowanie przyszłego wykorzystania przez DNV, świat jest na dobrej drodze do osiągnięcia około 4%. David Cebon, profesor inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie Cambridge, powiedział, że 4% może być tylko tym, co jest „możliwe do zarządzania”, biorąc pod uwagę ogromną ilość energii odnawialnej potrzebnej do wytworzenia wystarczającej ilości zielonego wodoru.
 • Niemieckie przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Uniper poinformowało, że jest zaangażowane w projekt z firmą Masdar zajmującą się czystą energią ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), mający na celu produkcję zielonego wodoru. Rzecznik firmy z Düsseldorfu powiedział, że Uniper aktywnie uczestniczy w dużych projektach wodorowych na Bliskim Wschodzie, mając na celu eksport wodoru na rynki europejskie i azjatyckie. „Projekt w Zjednoczonych Emiratach Arabskich z MASDAR spotkał się już z imponującym poparciem społecznym” – powiedział rzecznik Unipera. Masdar i Uniper zbudują elektrownię słoneczną o mocy 1,3 gigawata (GW), z której spodziewają się produkować czysty wodór poprzez elektrolizę od 2026 r.

Węgiel

 • Kanada zablokowała proponowaną przez Glencore odkrywkową kopalnię węgla Sukunka Coal Mine w pobliżu Tumbler Ridge w Kolumbii Brytyjskiej. W uzasadnieniu powołano się na kwestie środowiskowe.

Złoto

 • Złoto zyska na wartości, jeśli dane wykażą, że inflacja nieco spadła, co może zwiększyć oczekiwania co do spowolnienia podwyżek stóp przez FED” – powiedział Brian Lan, dyrektor zarządzający w singapurskim dilerze GoldSilver Central. Chociaż złoto jest uważane za zabezpieczenie przed inflacją i niepewnością gospodarczą, stopy procentowe zwiększają koszt alternatywny posiadania złota.

Platyna i pallad

Miedź

 • Największa organizacja non-profit zajmująca się ochroną środowiska w Stanach Zjednoczonych Conservation Fund i regionalny fundusz powierniczy Bristol Bay Heritage Land Trust zebrały $20 milionów, aby trwale chronić 44 000 akrów okolic wybrzeża Alaski, który może być kolejną poważną przeszkodą dla proponowanej kopalni Pebble. Kanadyjska spółka Northern Dynasty Minerals Ltd od 15 lat stara się zbudować kopalnię miedzi, złota i molibdenu w regionie Zatoki Bristolskiej. „Warto zauważyć, że wysiłek ten ograniczy rozwój drogi dojazdowej o kluczowym znaczeniu dla proponowanej kopalni Pebble” – powiedziała rzeczniczka Funduszu, Valerie Keefer o zakupie ziemi i służebności w regionie. „Szanujemy prawa akcjonariuszy korporacji Alaska Native do podejmowania decyzji o tym, co robić na ich ziemiach i mamy nadzieję, że administracja Bidena zrobi to samo dla innych akcjonariuszy korporacji Alaska Native, którzy mogą mieć różne poglądy na temat tego, co chcieliby zrobić na swoich ziemiach, zwłaszcza w odniesieniu do projektu Pebble” – powiedział Mike Heatwole, rzecznik jednostki Northern Dynasty Minerals, po tym jak Pedro Bay Corp, korporacja rdzennych mieszkańców Alaski, głosowała za zezwoleniem Conservation Fund na zakup trzech służebności konserwatorskich.
 • Pomimo optymizmu wynikającego ze wsparcia polityki, handel spot pozostaje niewielki przy słabym popycie” – powiedział chiński trader miedzi.
 • W chilijskim porcie Ventanas w pobliżu rafinerii i huty należącej do państwowej spółki górniczej Coldeco wybuchł poważny pożar, ale firma poinformowała w czwartek, że pożar nie wpłynął na działalność. Incydent miał miejsce na taśmie przenośnika do ładunków stałych i rozprzestrzenił się na inne pobliskie obiekty. Lokalne media opublikowały zdjęcia przedstawiające duże ilości ciemnego dymu kłębiącego się z portu, położonego około 145 kilometrów na północny zachód od stolicy kraju, Santiago. AES Chile, która obsługuje elektrownię węglową w pobliżu portu, powiedziała w oświadczeniu, że podejmuje wszelkie środki, aby zapobiec przedostaniu się pożaru do jej instalacji. Rząd Chile ogłosił również stan wyjątkowy w rejonie Viña del Mar w czwartek wieczorem po wybuchu innego pożaru w lesie na południe od Ventanas – w pożarze zginęły co najmniej 2 osoby, a ogień zniszczył ~200 domów i co najmniej 110 hektarów lasów.
 • Najnowsze dane pokazują, że zapasy miedzi w magazynie LME spadły do najniższego poziomu od 11 listopada i wyniosły 81 350 ton. Zapasy miedzi w składach celnych w Chinach spadły o połowę od połowy września do 45 000 ton.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Global Commodities Holdings (GCH) z siedzibą w Wielkiej Brytanii poinformował, ze uruchomi platformę do handlu spotowego fizycznym niklem w pierwszym kwartale 2023 roku.
 • World Steel Association poinformowało, że listopadowa podaż surowej stali wyniosła 139,1 mln ton (-2,6% r/r). Chińska produkcja wyniosła 74,5 mln ton (+7,3% r/r).

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube zazwyczaj w poniedziałki i czwartki. Zachęcam do subskrypcji kanału!

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *