aktualności – 2 stycznia 2023

Witam w Nowym, 2023 Roku! Oby był lepszy niż 2022, zwłaszcza w Polsce gdzie Orlen dał koncertowy popis dojenia własnego narodu, obniżając ceny hurtowe paliw o 12% w ciągu jednego dnia, w sobotę, 31 grudnia! Ale i w notatkach i w programie (premiera o 14:00!) znacznie więcej informacji.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 2 stycznia 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Pomimo niedawnych spadków cen, surowce nadal prawdopodobnie zakończą rok jako klasa aktywów o najlepszych wynikach. Z perspektywy fundamentalnej, konfiguracja dla większości towarów w przyszłym roku jest bardziej bycza niż kiedykolwiek, odkąd po raz pierwszy zwróciliśmy uwagę na supercykl w październiku 2020 r.” – powiedział Goldman Sachs w swojej prognozie dla surowców na 2023 rok.
 • China Enterprise United Grain Reserve Co Ltd została założona we wrześniu przez COFCO oraz Sinograin, by zarządzać państwowymi rezerwami zboża. Oficjalnie spółka zacznie działalność w styczniu 2023 roku. Spółka ma zwiększyć bezpieczeństwo żywnościowe Chin.
 • Chiny dokonują kolejnego luzowania swojej polityki „zero COVID” – od 8 stycznia 2023 zostaną zniesione kontrole importowanej mrożonej i schłodzonej żywności. Zostaną też wprowadzone zwolnienia z kwarantanny dla podróżnych przyjeżdżających do Chin. kilka Krajów, w tym Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Japonia, wprowadziło obowiązkowe testy na COVID dla podróżnych z Chin.
 • Union Pacific Corp poinformowało, że wprowadziło embargo na ruch kolejowy na swoich liniach w Iowa, Minnesocie i Wisconsin od 29 grudnia ze względu na niedawne trudne warunki pogodowe oraz prognozy opadów śniegu i lodu w tym tygodniu.Wraz z Union Pacific, CSX Corp ostrzegł przed opóźnieniami na początku tego tygodnia.
 • Nowy minister rolnictwa Brazylii planuje przekształcić krajową agencję dostaw i statystyk Conab w organ podobny do Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. Carlos Favaro powiedział, że przegląd Conaba jest priorytetem.Oznacza to przekształcenie go w „agencję informacyjną”, która będzie publikować kluczowe dane, aby kierować agentami rynkowymi i działaniami rządu w przyszłości. W krótkim czasie Conab zacznie publikować raporty dotyczące zapasów upraw, sprzedaży terminowej, prognoz pogody i danych dotyczących przepływu eksportu, których obecnie nie udostępnia. Favaro, który obejmuje urząd w poniedziałek, 2 stycznia, powiedział również, że rząd wznowi gromadzenie podstawowych artykułów żywnościowych, takich jak kukurydza, ryż i fasola, aby walczyć z głodem w Brazylii.

Kawa

 • Na klasyfikację w magazynach ICE na dzień 29 grudnia oczekiwało 235 963 worków kawy.
 • Zapasy kawy w magazynach ICE wzrosły (+27,7k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-6,3k t/t). Zapasy kawy są niższe o -47,14% s/s.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Moim zdaniem głównym powodem rajdu (cukru) w ciągu ostatnich czterech lat, poza tegorocznym konfliktem na Ukrainie, jest pogoda. A dokładniej ekstremalne warunki pogodowe” — powiedział handlowiec z USA.
 • Bank inwestycyjny BTG Pactual poinformował, że zakończenie zwolnienia z podatku federalnego od paliw w Brazylii 1 stycznia będzie korzystne dla firm produkujących cukier i etanol, ponieważ zwiększy konkurencyjność etanolu na rynku.

Kakao

 • Zapasy kakao w magazynach ICE spadły (-15,3k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-20,8k t/t). Zapasy są w tym sezonie o +9,98% s/s wyższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Bawełna

 • Indie zezwoliły na import 51 000 ton bawełny po zerowej stawce celnej w 2023 r. W 2022 roku kontyngent na bezcłowy import wynosił 419 ton.

Pszenica

 • Sovecon podniósł prognozę dotyczącą szacunkowych zbiorów pszenicy w Rosji w sezonie 2022/23 do 101,2 mln ton, w porównaniu z poprzednimi szacunkami 100,9 mln ton. Agencja zwiększyła prognozę eksportu rosyjskiej pszenicy na sezon 2022/23 o 0,2 mln ton do 44,1 mln ton.
 • Giełda zbóż w Buenos Aires w czwartek oszacowała zbiory pszenicy w Argentynie w sezonie 2022/23 na 12,4 miliona ton i powiedziała, że w nadchodzących tygodniach szacunki mogą zostać ponownie obniżone, ponieważ plony będą niższe niż oczekiwano. Późne przymrozki i historyczna susza spowodowały obniżenie prognoz. Do 28 grudnia argentyńscy rolnicy zebrali 91,4% z 6,1 miliona hektarów obsianych zbożem.
 • Rolnicy z Argentyny sprzedali 6,4 mln ton pszenicy z sezonu 2022/23, co stanowi 48% całkowitej produkcji szacowanej przez rząd na 13,4 mln ton.
 • Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) podał, że sprzedaż eksportowa amerykańskiej pszenicy w tygodniu zakończonym 22 grudnia wyniosła 511,1 tys, powyżej przedziału oczekiwań handlowych na poziomie od 200 000 do 475 000 ton.
 • Pszenica ozima w USA stoi w obliczu trudnych warunków pogodowych i nawet jeśli plony się poprawią, będziemy mieć te dostawy w drugiej połowie 2023 r.” – powiedział handlowiec z Singapuru.

Kukurydza

 • Giełda zbożowa w Buenos Aires podała, że argentyńscy rolnicy obsiali 62,9% z 7,3 miliona hektarów prognozowanych w sezonie kukurydzy 2022/2023.

Soja

 • Rolnicy w Argentynie sprzedali do tej pory 78,9% zbiorów soi z sezonu 2021/2022 – o 1,1 punktu procentowego mniej niż w poprzednim sezonie. Sprzedaż soi wzrosła w listopadzie po tym, jak rząd ożywił politykę, która pozwalała rolnikom na korzystanie z preferencyjnego kursu wymiany przy transakcjach zbożem. Argentyna jest wiodącym światowym eksporterem śruty sojowej, a także głównym dostawcą kukurydzy i pszenicy.
 • Giełda zbożowa w Buenos Aires poinformowała w czwartek, że 500 000 hektarów soi może nie zostać obsadzonych, jeśli dalsze opady uniemożliwią postęp prac polowych.
 • W przyszłym roku pogoda nadal będzie najważniejsza. Pytanie brzmi, czy obecny cykl La Nina zmieni się w cykl El Nino, abyśmy mogli uzyskać więcej normalnych deszczy w Ameryce Południowej i Stanach Zjednoczonych, co pozwoli nam odbudować amerykańskie i światowe zapasy.” – powiedział Don Roose, prezes brokera U.S. Commodities z siedzibą w Iowa w kontekście upraw rolnych w Ameryce Południowej.

Pozostałe rośliny oleiste

 • W grudniu 2021 r. Indie obniżyły podstawowy podatek importowy na rafinowany olej palmowy i obniżyły całkowity podatek importowy do 13,75% z 19,25% wcześniej. Struktura preferencyjnych ceł na rafinowany olej palmowy miała wygasnąć 31 grudnia. Została przedłużona „do czasu kolejnych decyzji”. Obniżka ceł sprawiła, że import rafinowanego oleju palmowego stał się lukratywny dla indyjskich rafinerii, które tradycyjnie preferują import surowego oleju palmowego. „Import rafinowanego oleju palmowego wzrósł w tym roku z powodu niższych ceł. Nawet w nadchodzących miesiącach nadal będziemy obserwować import około 200 000 ton rafinowanego oleju palmowego miesięcznie” – powiedział Sandeep Bajoria, dyrektor generalny Sunvin Group, producenta oleju roślinnego. Kraj importuje olej palmowy głównie od czołowych producentów Indonezji i Malezji, podczas gdy inne oleje, takie jak sojowy i słonecznikowy, pochodzą z Argentyny, Brazylii, Ukrainy i Rosji.
 • Malezyjska Rada ds. Oleju Palmowego (MPOB) poinformowała, że ceny oleju palmowego w 2022 r. wyniosą średnio 5100 ringgitów ($1 155,94) za tonę. Oczekuje się, że w 2023 r. ceny surowego oleju palmowego ustabilizują się i wyniosą średnio 3800 ringgitów ($861,68) w miarę poprawy podaży, podał MPOB.

Ropa naftowa

 • PKN Orlen w dniu 31 grudnia gwałtownie obniżył ceny hurtowe paliw w Polsce – o 12% w ciągu jednego dnia. Działanie pozbawione jakiegokolwiek uzasadnienia rynkowego – oparte tylko na obniżeniu wcześniej zawyżonej marży by wyrównać kwestie związane ze zmianą stawki VAT na paliwo od 1 stycznia 2023. Na stacjach należących do koncernu ceny paliw w żaden sposób się nie zmieniły pomimo teoretycznie 15% wzrostu stawki podatku VAT. Stacje pozostałych koncernów odnotowały symboliczne zmiany. Tym samym mamy wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przestępstw związanych z manipulacjami na rynku paliw detalicznych oraz zmowy cenowej. Temat zapewne będzie mocno rozwojowy w perspektywie najbliższych dni.
 • Amerykański koncern naftowy Chevron Corp wysyła do Wenezueli dwa tankowce, z których jeden załaduje pierwszy od prawie czterech lat ładunek ropy naftowej przeznaczony do Stanów Zjednoczonych. W zeszłym miesiącu Stany Zjednoczone wydały firmie Chevron sześciomiesięczną licencję upoważniającą ją do objęcia rozszerzonej roli w czterech wenezuelskich wspólnych przedsięwzięciach naftowych, które produkują, przetwarzają i eksportują ropę oraz dostarczenia ich ropę do Stanów Zjednoczonych. Chevron na początku tego roku poprosił o szerszą licencję, która pozwoliłaby mu przejąć kontrolę operacyjną nad swoimi spółkami joint venture w Wenezueli, ale Waszyngton zdecydował się na ograniczone zezwolenie, które będzie skalowalne w miarę postępu rozmów politycznych. „To, co otrzymał Chevron, jest trochę dalekie od tego, o co prosił, ale można to zmodyfikować” – powiedział Jose Ignacio Hernandez, były prokurator generalny Wenezueli.
 • Produkcja ropy w USA w tym roku wzrośnie średnio o 620 000 baryłek dziennie, zgodnie z najnowszymi szacunkami rządu, o jedną trzecią mniej niż około 1 miliona baryłek dziennie, o których mówiły niektóre prognozy na początku roku. Scott Sheffield, dyrektor generalny czołowego permskiego producenta Pioneer Natural Resources, prognozuje, że w przyszłym roku produkcja ropy łupkowej w USA wzrośnie o 300–400 tysięcy baryłek dziennie.
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 30 grudnia 2022 wynosiły 10,166 mln (+24,13% t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA spadła o 1 do poziomu 621 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

 • Boliwia wyśle ​​mniej gazu do Argentyny podczas nadchodzącej zimy na półkuli południowej na skutek „bardzo wyraźnego” spadku produkcji i zwiększonego popytu wewnętrznego. Argentyna od lat jest uzależniona od boliwijskiego gazu do użytku w domach i elektrowniach, choć ma nadzieję, że nowy gazociąg z formacji łupkowej Vaca Muerta pozwoli jej powoli zacząć dostarczać go na rynek krajowy od 2023 roku. W kwietniu oba kraje zawarły umowę, zgodnie z którą Boliwia będzie wysyłać około 14 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego dziennie do Argentyny lub więcej zimą 2022 roku.
 • W Europie istnieje większa presja na obniżenie cen ze względu na bardziej wietrzną pogodę i lepszą produkcję jądrową na kontynencie, poza wyższymi temperaturami i stosunkowo wysokimi poziomami magazynowania” – powiedziała Ryhana Rasidi, analityk gazu i LNG w firmie Kpler. Według danych Gas Infrastructure Europe, magazyny gazu w Europie były zapełnione w 83,2%, przy czym największy konsument w regionie, Niemcy, odnotował poziom zapełnienia na poziomie 88,2%.
 • Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na lutowe dostawy spadły do $28,00/mmBtu (-9,7% t/t). „Azjatyccy nabywcy nadal są dobrze zaopatrzeni w zdrowe poziomy zapasów” – powiedział Edmund Siau, analityk LNG w firmie konsultingowej FGE, zauważając także wzrost produkcji energii z elektrowni atomowych i węglowych w Japonii i Korei Południowej.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 126,9 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +13,9% t/t.
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych wzrosła o 1 do poziomu 155 aktywnych punktów.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 23 grudnia spadły o -213 mld stóp sześciennych (bcf) do 3 112 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -2,66% poniżej 5-letniej średniej.

Uran

 • Wielka Brytania poinformowała, że fundusz wart ponad $90 mln mający na celu pomoc w zwiększeniu krajowej produkcji paliwa jądrowego dla elektrowni i zmniejszeniu zależności od rosyjskich dostaw uranu rozpoczął działalność. Fundusz, tworzony od lipca, będzie przyznawał dotacje firmom zajmującym się konwersją uranu, kluczowym etapem w procesie tworzenia paliwa jądrowego z metalu. „Rekordowo wysokie światowe ceny gazu, spowodowane nielegalną inwazją Putina na Ukrainę, uwydatniły potrzebę większej ilości rodzimej energii odnawialnej, ale także energii jądrowej wytwarzanej w Wielkiej Brytanii – budowanie większej liczby elektrowni i rozwijanie krajowego potencjału paliwowego” – powiedział minister energii i klimatu Graham Stuart. Rząd powiedział, że do 13 milionów funtów z funduszu zostało już przyznanych zakładowi produkcji paliwa jądrowego w Springfields w północno-zachodniej Anglii.

Złoto

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Miedź

 • Trwa spór podatkowy między rządem Panamy a First Quantum Minerals dotyczący kopalni Cobre Panama, która wyprodukowała w zeszłym roku 331 000 ton miedzi.
 • W Stanach Zjednoczonych istnieje obawa, że FED popchnie gospodarkę w recesję; w Europie kryzys energetyczny stanowi ogromne obciążenie dla korporacji i konsumentów” – powiedział analityk Bank of America, Michael Widmer. Rosnące zapasy miedzi prawdopodobnie będą trendem w 2023 r., ponieważ popyt dalej spada, a nadwyżki rosną.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Zmniejszające się zamówienia w kraju i za granicą zmuszają wiele fabryk wyrobów metalowych w południowej prowincji Guangdong w Chinach do zamknięcia na kilka tygodni wcześniej niż zwykle na okres świąteczno-sylwestrowego Chińskiego Nowego Roku. „Nasze zamówienia są zmniejszone o 30%, ponieważ nasi klienci, a mianowicie przetwórcy metali, zamykają swoją produkcję z powodu ograniczonej konsumpcji z nieruchomości” – powiedział kierownik producenta stopów cynku z siedzibą w Guangdong, którego miesięczna produkcja wynosi 2000 ton. Firma zamknęła już swoją fabrykę z powodu święta Nowego Roku Księżycowego, które rozpoczyna się 21 stycznia, i poprosiła pracowników, aby nie wracali wcześniej niż po 5 lutego. Chińskie fabryki zwykle wstrzymują produkcję na dwa tygodnie podczas Nowego Roku Księżycowego, aby pracownicy mogli wrócić do domów, aby świętować z rodziną. „W tym roku co najmniej połowa naszych dostawców i klientów wstrzymała produkcję na około miesiąc” – powiedział producent rur miedzianych z Foshan, przemysłowego miasta w południowej prowincji Guangdong. W grudniu producenci klimatyzatorów, kluczowy użytkownik rur miedzianych, zmniejszyli planowaną produkcję o 39% w stosunku rocznym do 11,7 miliona sztuk, powiedział Suo Xiaofang, zastępca dyrektora generalnego ds. metali nieżelaznych w CITIC Futures. Inny producent wyrobów z miedzi i aluminium z siedzibą w Foshan planuje zmniejszyć produkcję nawet o 20% w pierwszej połowie 2023 roku w porównaniu z tym samym okresem rok temu. Podobnie producent rur miedzianych z Guangdong powiedział, że jego firma planuje również zmniejszyć produkcję w przyszłym roku o 20 000 do 30 000 ton. Powiedział, że tegoroczna produkcja została już obniżona o 80 tys. ton do 520 tys. ton.
 • Analitycy Citi optymistycznie patrzą na nikiel i cynk w ciągu najbliższych 6 do 12 miesięcy, widząc silny wzrost podaży, a także równie optymistycznie na rudę żelaza i aluminium.
 • Rosyjski gigant aluminiowy Rusal chce dostarczać więcej niskoemisyjnego aluminium do Chin w związku z rosnącym popytem na metal ze strony krajowych firm zajmujących się pojazdami elektrycznymi. Aluminium pierwotne emituje średnio 16,6 ton dwutlenku węgla na tonę metalu, według Międzynarodowego Instytutu Aluminium na podstawie danych z 2021 r., co czyni go jednym z najbardziej wysokoemisyjnych segmentów przemysłu metalowego. Coraz więcej niskoemisyjnego aluminium jest produkowane przy użyciu energii wodnej lub materiałów pochodzących z recyklingu w celu obniżenia emisji dwutlenku węgla. „Jesteśmy bardzo optymistycznie nastawieni do niskoemisyjnego popytu Chin” – powiedział Huang Wenqian, wiceprezes Rusal Shanghai Economic and Trade Company Limited. Rusal twierdzi, że prawie wszystkie z 4 milionów ton elektrolitycznego aluminium produkowanego każdego roku jest niskoemisyjne, z nie więcej niż 4 tonami emisji dwutlenku węgla. Firma sprzedaje do Chin od 400 000 do 500 000 ton aluminium każdego roku, co stanowi dużą część importu Chin wynoszącego 1,58 miliona ton.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube zazwyczaj w poniedziałki i czwartki o 14:00:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *