aktualności – 17 marzec 2022

Przygotowując aktualności często jest przerażony i zszokowany bezmyślnością decydentów i włodarzy poszczególnych państw. A także olbrzymią dozą hipokryzji – czyli języka urzędowego polityków. Niemniej – te wszystkie dane i informacje wpływają na świat w którym żyjemy. A także na naszą pracę związaną z inwestowaniem na rynkach surowcowych. Więc pominąć ich nie da się w żaden racjonalny sposób… Niech lektura tych ponad 80 newsów (a także omówienie sporej ich części w nowym odcinku programu o 14:00!) pomogą Wam nie tylko trafnie inwestować, ale także pokaże jak kształtuje się współczesny świat…

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 17 marzec 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Komisja Europejska pracuje nad planami stopniowego zniesienia zależności UE od rosyjskiego gazu, ropy i węgla w ciągu pięciu lat po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
 • Nowa runda sankcji Unii Europejskiej przeciwko Rosji obejmuje zakaz eksportu dóbr luksusowych o wartości powyżej 300 euro, w tym kamieni szlachetnych, kryształów, kawioru, wina, torebek, wyrobów skórzanych, butów i płaszczy.
 • Z biegiem czasu globalne przepływy handlu towarami będą musiały dostosować się do niedostępności części lub całości rosyjskich/ukraińskich dostaw, czy to z powodu uszkodzenia infrastruktury, sankcji czy obaw etycznych”, powiedział Glencore.
 • Prezes Banku Światowego David Malpass ostrzegł ludzi i firmy przed gromadzeniem żywności i benzyny pomimo wzrostu cen wywołanego inwazją Rosji na Ukrainę i masowymi sankcjami nałożonymi na Moskwę. Powiedział, że spodziewa się zdecydowanej reakcji producentów na całym świecie w celu zwiększenia dostaw w razie potrzeby i nie widzi potrzeby, aby ludzie mieli dodatkowe zapasy w swoich kuchniach lub restauracjach. Powiedział, że dostawy energii można zwiększyć szybciej niż dostawy żywności, biorąc pod uwagę, że dostosowania w rolnictwie zwykle trwają około roku.
 • Obszar obsiewany wiosennymi zbożami na Ukrainie w 2022 r. może spaść do 4,7 mln ha (-39% r/r) z powodu wojny. „Po inwazji wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy oraz w wyniku trwających i dalszych aktywnych działań wojennych w wielu kluczowych regionach nie ma fizycznej możliwości rozpoczęcia siewu” – napisano w raporcie APK-Inform. Firma nie podała prognozy zbiorów dla Ukrainy w tym sezonie. Ukraina tradycyjnie rozpoczyna wiosenne prace polowe pod koniec lutego lub w marcu, ale tegoroczna zimna wiosna znacznie to opóźniła. Ukraina w obliczu inwazji zawiesiła już eksport żyta, owsa, prosa, gryki, soli, cukru, mięsa i zwierząt gospodarskich oraz wprowadziła licencje na eksport pszenicy, kukurydzy i oleju słonecznikowego.
 • Globalny kryzys żywnościowy nadciąga, chyba że wojna na Ukrainie zostanie zatrzymana, ponieważ ceny nawozów rosną tak szybko, że wielu rolników nie może już sobie pozwolić na składniki odżywcze dla gleby, powiedział rosyjski miliarder nawozowy i węglowy Andrei Melnichenko. „Wydarzenia na Ukrainie są naprawdę tragiczne. Pilnie potrzebujemy pokoju” – powiedział Reuterowi 50-letni Melnichenko, Rosjanin, który urodził się na Białorusi i ma matkę Ukrainkę. Melnichenko jest założycielem EuroChem, jednego z największych rosyjskich producentów nawozów, który w 2015 roku przeniósł się do Zug w Szwajcarii oraz SUEK, największego rosyjskiego producenta węgla. Putin powiedział w ubiegły czwartek, że ceny żywności na całym świecie wzrosną z powodu rosnących cen nawozów, jeśli Zachód stworzy problemy dla rosyjskiego eksportu nawozów, które stanowią 13% światowej produkcji..
 • Chiny rozpoczęły w marcu wypuszczanie ponad 3 milionów ton nawozów ze swoich rezerw handlowych do upraw wiosennych. Więcej nawozów zostanie uwolnionych z rezerw, aby zaspokoić zapotrzebowanie rynku podczas kluczowego wiosennego okresu orki, a rząd będzie uważnie śledził sytuację rynkową, aby zapewnić stabilną podaż i ceny nawozów – poinformował w komunikacie Narodowy Komitet Rozwoju i Reform. Rząd od września ubiegłego roku planował uwolnienie zapasów nawozów partiami, aby pomóc w opanowaniu niekontrolowanych cen. Produkcja nawozów w Chinach wzrosła o 0,8% do 54,46 mln ton w 2021 r., podczas gdy eksport spadł o 42% w porównaniu z 2020 rokiem.
 • Indie zwiększają import nawozów z innych krajów, w tym z Kanady i Izraela, aby zapewnić wystarczające dostawy na nadchodzący letni sezon zasiewów po przerwaniu dostaw spowodowanym inwazją Rosji na Ukrainę. Indie są wiodącym importerem nawozów dla swojego ogromnego sektora rolniczego, który zatrudnia około 60% siły roboczej kraju i stanowi 15% gospodarki o wartości $2,7 biliona. Minister ds. nawozów Mansukh Mandaviya powiedział: „Potrzebujemy około 30 milionów ton nawozów.”
 • Tysiące pracowników drugiej co do wielkości kolei w Kanadzie, Canadian Pacific Railway Ltd, zagroziło strajkiem w tym tygodniu, potencjalnie zakłócając przepływ zboża, potażu i węgla. Kanada, drugi co do wielkości kraj po Rosji, jest w dużej mierze uzależniony od kolei, jeśli chodzi o transport towarów i wyrobów przemysłowych do portów. Sieć CP obejmuje znaczną część południowej Kanady, rozciągając się na południe aż do Kansas City w Stanach Zjednoczonych. CP dostarcza zboże z USA do terminali eksportowych Pacific Northwest i przenosi nawóz potasowy do Stanów Zjednoczonych, co ma kluczowe znaczenie przed wiosennym sezonem sadzenia. Około 3000 członków Teamsters Canada Rail Conference, w tym inżynierowie, dyrygenci i pracownicy stoczni, głosowało w tym miesiącu za potencjalnym strajkiem tuż po północy w środę. Związek nie podał jeszcze wymaganego 72-godzinnego zapowiedzenia, co oznacza, że ​​​​nie przed piątkiem nie zacznie się strajk – jeśli pracownicy zachowają się zgodnie z przepisami.Główne nierozstrzygnięte kwestie z firmą to płace, świadczenia i emerytury. Mediatorzy federalni pomagają obu stronom w rozmowach, a kanadyjski rząd woli porozumienie wynegocjowane, powiedział rzecznik ministerstwa pracy.
 • Niemiecki Bayer wstrzymał wszystkie wydatki w Rosji i na Białorusi niezwiązane z podstawowymi produktami dla zdrowia i rolnictwa, powołując się na „brutalną agresję” Rosji na Ukrainę. Bayer powiedział w oświadczeniu, że zawiesza reklamę, działania promocyjne, projekty inwestycyjne i rozwój nowych firm, ale dodał, że będzie nadal dostarczać niezbędne produkty. „Wstrzymanie podstawowych produktów zdrowotnych i rolniczych przed ludnością cywilną – takich jak leczenie raka lub chorób układu krążenia, produkty zdrowotne dla kobiet w ciąży i dzieci, a także nasiona do uprawy żywności – tylko zwielokrotniłoby trwające wojenne żniwo w ludzkim życiu” – powiedziała firma. Produkty firmy Bayer obejmują środki antykoncepcyjne, leki na hemofilię, leki przeciwnowotworowe i tabletki zapobiegające udarom, a także pestycydy stosowane w rolnictwie.
 • Tesla Inc podniosła ceny w Chinach i Stanach Zjednoczonych we wtorek po raz drugi w ciągu niespełna tygodnia, powołując się na rosnące koszty surowców z powodu inwazji Rosji na Ukrainę.
 • Kraje Unii Europejskiej poparły plan dotyczący nałożenia pierwszych na świecie ceł na emisję dwutlenku węgla na import towarów zanieczyszczających środowisko, chociaż szczegóły będą musiały zostać dopracowane w nadchodzących negocjacjach. UE chce wprowadzić od 2026 r. cła związane z emisją CO2 podczas produkcji importowanej stali, cementu, nawozów, aluminium i energii elektrycznej. Ma to na celu ochronę europejskich producentów przed tańszym towarem wytwarzanym przez bardziej emisyjne gospodarki. Trzyletnia faza przejściowa dla opłaty rozpocznie się w 2023 r., więc kraje UE i Parlament Europejski ścigają się, by negocjować i zatwierdzać przepisy w tym roku. „To duży krok naprzód w walce ze zmianami klimatycznymi. Dokładamy wszelkich starań, aby zmniejszyć emisje dwutlenku węgla w przemyśle… Nie chcemy, aby te wysiłki okazały się bezowocne poprzez import towarów o wyższym śladzie emisyjnym” – powiedział francuski minister finansów Bruno Le Maire po spotkaniu ministrów w Brukseli, dodając, że „znaczna większość” poparła to stanowisko. Opłata graniczna ma na celu stworzenie „równych warunków” poprzez nałożenie takich samych kosztów CO2 na przedsiębiorstwa z UE i te za granicą. Parlament Europejski planuje zatwierdzić swoje stanowisko do lipca, co oznacza, że ​​po lecie mogą rozpocząć się negocjacje między parlamentem a krajami UE w sprawie ostatecznych zasad. Pozostaje też otwarta kwestia bezpłatnych pozwoleń na emisję CO2, które są co roku przyznawane przemysłowi w Unii Europejskiej. Część polityków europejskich chce ich zniesienia do 2028 roku, Komisja proponuje 2035, a przemysł lobbuje za ich utrzymaniem.

Kawa

 • Dealerzy stwierdzili, że fundusze nadal likwidują długie pozycje, a sprzyjająca pogoda dla plonów u czołowego producenta w Brazylii przyczyniła się do pogorszenia nastroju.
 • Analityk Judy Ganes, który podróżuje po brazylijskich farmach kawy, powiedziała, że zbiory wyglądają zdrowo po obfitych deszczach na początku tego roku, ale ilość jagód kawy jest niewielka. Dopiero w przyszłym roku widzi ożywienie produkcji.
 • Obszary kawy Arabica w Brazylii nawiedziły w weekend rozległe deszcze, co zapewni dobre warunki dla końcowego etapu rozwoju uprawy przed rozpoczęciem zbiorów na przełomie maja i czerwca.
 • Indonezyjska prowincja Lampung wyeksportowała 9 027,5 ton ziaren kawy robusta w lutym (-54,18% r/r).
 • Rosja jest czwartym co do wielkości importerem kawy na świecie po Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych i Japonii. „(Przepływy handlowe) stoją w miejscu. Realistycznie te kontrakty będą musiały zostać unieważnione. To takie proste”, powiedział jeden z genewskich handlarzy kawą w dużej międzynarodowej firmie o zamówieniach płynących na Ukrainę i do Rosji. W niektórych przypadkach w ogóle nie może połączyć się z kupującymi na Ukrainie, co zmusza go do jednostronnego anulowania zamówienia. Trzech eksporterów kawy z głównych firm eksportowych w Wietnamie, największego na świecie producenta robusty, powiedziało, że w zeszłym tygodniu praktycznie nie było żadnych dostaw do Rosji, a jeden eksporter powiedział, że współpracuje z rosyjskimi klientami w celu anulowania kontraktów. „W oparciu o obecną sytuację i zalecenia rządu eksport produktów rolnych do Rosji, w tym kawy, gwałtownie spadnie”, powiedział eksporter, który ma siedzibę w Ho Chi Minh City. Rosja i Ukraina łącznie odpowiadają za blisko 4% światowego spożycia kawy.
 • Spodziewamy się znacznego spadku konsumpcji w Rosji i na Ukrainie. Połączony efekt wojny i bardzo wysokich cen kawy prawdopodobnie doprowadzą do spadku popytu” – podał Rabobank.
 • Ilość zielonej kawy przechowywanej w portach w Stanach Zjednoczonych spadła pod koniec lutego do 5,76 mln 60-kilogramowych worków (-0,5% m/m), podało Green Coffee Association (GCA).
 • Propozycja poziomów Fibonacciego do rozgrywania intraday na kawie:

kawa, interwał D1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Cukier

 • Weekendowe deszcze nad brazylijskim pasem cukrowym pomogą w rozwoju upraw.
 • Silne opady deszczu w południowym regionie Brazylii łagodzą obawy o suszę, a dobre opady utrzymują się”, powiedział Rabobank w notatce, dodając, że perspektywy produkcji w Indiach „rosły w siłę”

Kakao

 • Dostawy kakao do portów na Wybrzeżu Kości Słoniowej czołowych producentów osiągnęły 1,618 mln ton między 1 października a 13 marca (+1,4% s/s).
 • Ponadprzeciętne deszcze utrzymywały się w niektórych regionach uprawy kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej drugi tydzień z rzędu po miesiącach suchej pogody, poprawiając warunki uprawy w połowie sezonu. Wielu rolników twierdzi, że plony ze średnich zbiorów będą nadal ograniczone w kwietniu, ale będą stopniowo rosły od maja. Rolnicy w zachodnim regionie Soubre, południowym regionie Divo i środkowo-zachodnim regionie Daloa powiedzieli, że ponadprzeciętne opady wzmacniają kwiaty i strąki. „Są nowe kwiaty. Zbiory rozpoczną się nieśmiało w kwietniu, ale wzrosną w kolejnych miesiącach, jeśli nadal będzie padać” – powiedział Albert N’Zue, który prowadzi gospodarstwa rolne w pobliżu Daloa, gdzie w zeszłym tygodniu spadło 40,8 milimetrów (mm) deszczu, 24 mm powyżej 5-letniej średniej. Deszcz nadal był poniżej średniej w południowych regionach Agboville i Abengourou. Rolnicy w centralnych regionach Bongouanou i Yamoussoukro powiedzieli, że pogoda jest nadal zbyt sucha i gorąca, i ostrzegli o opóźnieniu w połowie zbiorów, jeśli brak deszczu będzie się utrzymywał. „Jest bardzo gorąco i za mało pada. Istnieje ryzyko, że średnie zbiory rozpoczną się późno” – powiedział Paul Kamenan, który gospodaruje w pobliżu Bongouanou, gdzie w zeszłym tygodniu spadło 1,5 mm deszczu, 13,4 mm poniżej 5-letniej średniej. Rolnicy twierdzą, że kupujący odrzucali kilka dostaw, ponieważ ziarna były za małe.

Pszenica

 • Rosja zamierza zawiesić eksport pszenicy, jęczmienia, kukurydzy i żyta do 30 czerwca, podała agencja informacyjna Interfax, powołując się na ministerstwo rolnictwa.
 • APK-Inform podała, że około 2 miliony hektarów pszenicy ozimej, jęczmienia i żyta zasianych do zbiorów w 2022 r. może zostać uszkodzonych lub niedostępnych do zbiorów z powodu działań wojennych, co pozostawia do zbiorów ~5,5 mln zbóż ozimych, czyli ~28% strat. Ukraina tradycyjnie rozpoczyna wiosenne prace polowe pod koniec lutego lub w marcu, ale tegoroczna zimna wiosna znacznie to opóźniła.
 • Pogarszająca się susza na południowych równinach Stanów Zjednoczonych zagraża uprawom pszenicy ozimej w regionie. Ponad połowa stanu Kansas została sklasyfikowana jako dotknięta ciężką suszą od 8 marca. Gwałtowna susza obejmuje również trzy czwarte stanu Oklahoma i ponad dwie trzecie stanu Teksas, które również są dużymi producentami pszenicy. Amerykańska twarda pszenica ozima twarda stanowi prawie połowę całkowitej produkcji pszenicy w kraju i jest mielona głównie na mąkę chlebową. Zmniejszone zbiory mogą jeszcze bardziej podsycić inflację żywnościową. Pszenica ozima twarda w USA jest zbierana w czerwcu i lipcu. Normalnie rolnicy sprzedaliby około połowy swoich zbiorów przed zbiorami, ale niektórzy rolnicy z Kansas postępują ostrożnie, nie mogąc w pełni wykorzystać rosnących cen kontraktów terminowych z powodu obaw, że mogą nie być w stanie wywiązać się z takich kontraktów. „Nie ma mowy, żebym mógł sprzedawać plony, dopóki nie będę wiedział, że będę miał plony do sprzedania” – powiedział Gary Millershaski, rolnik w pobliżu Garden City w południowo-zachodnim Kansas. Według danych USA na dzień 13 marca tylko 23% upraw pszenicy w Kansas było w dobrej lub lepszej kondycji (-15 pp r/r), podczas gdy 38% zostało ocenione jako słabe lub bardzo słabe (+16 pp r/r). Nadchodzące tygodnie będą krytyczne dla upraw pszenicy na południowych równinach, powiedział Lucas Haag, agronom zajmujący się doradztwem na Uniwersytecie Stanowym Kansas. Wielu rolników stosuje nawozy, aby zmaksymalizować potencjał upraw, ale wilgoć jest potrzebna do przenoszenia składników odżywczych do korzeni roślin
 • Uprawa pszenicy ozimej w Chinach, największego światowego producenta zboża, ma być jedną z najgorszych w historii po opóźnionych przez obfite opady deszczu zasiewach.
 • Najbardziej wysunięty na południe stan Brazylii, Rio Grande do Sul, w sezonie letnim ma ponad 6 mln ha obsiane soją, ale zimą tylko 1,16 mln ha jest obsiane pszenicą ozimą – ta wartość może się zwiększyć w sezonie 2022/23 o ~+30%, zwłaszcza że prawie 600 tysięcy ton pszenicy ozimej z tego stanu już jest zakontraktowane. Pszenica z Rio Grande do Sul mogłaby również wejść na rynki eksportowe przed uprawami argentyńskimi ze względu na niewykorzystane moce produkcyjne w porcie Rio Grande.

Ryż

 • Gwałtowny wzrost cen pszenicy i kukurydzy zwiększa popyt na ryż niskiej jakości jako dodatek paszowy. Ryż zazwyczaj jest sprzedawany drożej niż pszenica, ale rosyjska inwazja na Ukrainę drastycznie zmniejszyła różnicę między tymi dwoma ziarnami, a nawet sprawiła, że pszenica jest droższa niż niektóre niższe gatunki ryżu. „Może być większe zainteresowanie łamanym ryżem na paszę dla zwierząt, jeśli siła dominująca obecnie na rynkach pszenicy i kukurydzy utrzyma się. To nie tylko pasza dla zwierząt, może być również substytucja w innych sektorach zastosowań, na przykład więcej osób zwraca się w stronę ryżu w posiłkach” – powiedział Shirley Mustafa, ekonomistka FAO.
 • By zastąpić zagrożone dostawy 2 mln ton kukurydzy z Ukrainy, Chiny prawdopodobnie zwiększą o +50% r/r import ryży łamanego, do 3 mln ton rocznie. „Popyt na indyjski ryż łamany wzrósł z powodu wyższych cen kukurydzy. Producenci pasz próbują zastąpić kukurydzę ryżem”, powiedział Reuterowi B.V. Krishna Rao, prezes Stowarzyszenia Eksporterów Ryżu w Indiach.
 • Kupujący zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zastąpić drogą pszenicę ryżem lub innymi alternatywami. Jak na razie łamany ryż jest przeznaczony głównie dla sektora paszowego, ale ponieważ wojna się przedłuża, a kupujący nie są w stanie zdobyć odpowiedniej ilości pszenicy, to w grę wchodzi bezpieczeństwo żywnościowe” – powiedział jeden z handlarzy zbożem z Singapuru.

Soja

 • Argentyna, która według danych NABSA odpowiada za około 40-50% światowego eksportu oleju sojowego i śruty w 2021 roku, wstrzymała nowe rejestracje eksportowe w niedzielę, uderzając w ceny światowe i zmuszając handlowców do przesunięcia dostaw. Grupy branżowe twierdzą, że dzieje się tak, ponieważ rząd zamierza podnieść cła na eksport oleju sojowego i śruty. Rząd, który jeszcze nie skomentował publicznie żadnych planów podwyżki podatków, nie odpowiedział na prośby Reutera o komentarz. Argentyński eksport oleju sojowego i śruty jest opodatkowany stawką 31%.

Pozostałe rośliny oleiste

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • Brazylijska minister rolnictwa Tereza Cristina Dias powiedziała, że Kanada zezwoliła na import wołowiny i wieprzowiny z Brazylii. Brazylijskie lobby wieprzowe i drobiowe ABPA z zadowoleniem przyjęło ogłoszenie, ale zauważyło, że odprawa dla wieprzowiny dotyczy obecnie tylko zakładów w Santa Catarina, ponieważ stan południowy był jedynym uznanym za wolny od pryszczycy (FMD) bez szczepień. Według ABPA w oświadczeniu, Santa Catarina odpowiada za ponad 50% eksportu wieprzowiny z Brazylii. Trwają negocjacje z władzami kanadyjskimi w celu włączenia nowych obszarów już uznanych za wolne od choroby przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE).
 • Rząd Argentyny ostrzegł przemysł mięsny, że jeśli nie pomogą w opanowaniu inflacji, mogą spodziewać się zakazu eksportu wołowiny także w 2022 roku. Rząd, który ograniczał okresowo eksport wołowiny w zeszłym roku, ma szerokie umowy z sektorem, aby zapewnić dostawę niektórych kawałków mięsa po niskich cenach na lokalny rynek, gdzie wołowina jest podstawą wielu argentyńskich cotygodniowych grilli „asado”. Przy inflacji sięgającej ponad 52% minister rolnictwa Julián Domínguez powiedział na Twitterze, że spotkał się z główną izbą mięsną ABC i ostrzegł ją, że niewywiązanie się z zobowiązań w zakresie dostaw może spowodować zablokowanie eksporterów. „Poinformowałem ich, że ci, którzy nie wywiążą się ze zobowiązań podjętych wobec Argentyńczyków, nie będą mogli dalej eksportować mięsa. Podjąłem tę decyzję w kontekście wojny, która wywołała globalny wzrost cen żywności, pogłębiając kryzys, przez który przechodzi nasz inwentarz z powodu suszy, pożarów w Corrientes i niedoboru 1,5 miliona sztuk bydła.„. Argentyna jest jednym z czołowych światowych eksporterów wołowiny. Według oficjalnych danych w ubiegłym roku przetransportował 803 385 ton, z czego 73% trafiło do Chin.

Ropa naftowa

 • Ceny ropy odzwierciedlają niedźwiedzie nastroje wynikające z oczekiwań na pozytywny rozwój ostatniej rundy negocjacji rosyjsko-ukraińskich” – powiedział Kaushal Ramesh, analityk w firmie badawczej Rystad Energy. Delegacje rosyjska i ukraińska przeprowadziły w poniedziałek czwartą rundę rozmów – za pośrednictwem łącza wideo, a nie osobiście w sąsiedniej Białorusi, jak to miało miejsce wcześniej.
 • Analitycy z grupy doradztwa energetycznego EBW Analytics zauważyli, że „ponowna epidemia COVID w Chinach prowadzi do narastających przestojów w miarę szybkiego rozprzestrzeniania się Omicron”, co może zmniejszyć globalne zapotrzebowanie na energię, ponieważ Chiny są największym na świecie importerem ropy naftowej, skroplonego gazu ziemnego i węgla.
 • Chevron Corp. przygotowuje się do przejęcia operacyjnej kontroli nad swoimi spółkami joint venture w Wenezueli, jeśli Waszyngton złagodzi sankcje nałożone na Caracas w celu zwiększenia dostaw ropy po zakazie importu rosyjskiej ropy. Amerykański koncern naftowy rozpoczął tworzenie zespołu handlowego, który ma sprzedawać ropę z Wenezueli. Chevron poprosił rząd USA o licencję wystarczająco szeroką, aby mieć większy wpływ na wspólne przedsięwzięcia w Wenezueli, co jest pierwszym krokiem do odzyskania wydobycia i eksportu ropy oraz kontroli, gdzie jest wysyłana ropa. Urzędnicy amerykańscy wyjaśnili jednak, że każde nowe zezwolenie będzie zależeć od tego, czy prezydent Wenezueli Nicolas Maduro podejmie dalsze kroki polityczne takie jak uwolnienie większej liczby uwięzionych Amerykanów i ustalenie ostatecznej daty wznowienia negocjacji z wenezuelską opozycją.
 • Indyjscy urzędnicy powiedzieli również, że New Delhi rozważa rosyjską ofertę zakupu ropy naftowej i innych towarów po obniżonych cenach w ramach transakcji rozliczanych bezpośrednio w rupiach i rublach.
 • Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck powiedział „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”, że planuje uniezależnienie Niemiec od rosyjskiego węgla i ropy w niecały rok. „Każdego dnia, właściwie co godzinę, w pewnym stopniu żegnamy się z rosyjskim importem. Jeśli to zadziała, jesienią będziemy niezależni od rosyjskiego węgla, a do końca roku prawie niezależni od ropy z Rosji” ” – powiedział Habeck.
 • Rosja w marcu prawdopodobnie wyeksportuje ~33,89 mln baryłek ropy do Azji, w lutym eksport wyniósł 30,02 mln baryłek, a w styczniu 36,24 mln baryłek. Eksport do Europy spadnie prawdopodobnie do ~28,72 mln baryłek, z 69,23 mln w lutym i 72,66 mln w styczniu.
 • Rynki ropy mogą stracić trzy miliony baryłek dziennie (bpd) rosyjskiej ropy i produktów rafineryjnych od kwietnia, poinformowała w środę Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA). „Oczekuje się, że rosnące ceny energii i innych surowców, wraz z sankcjami finansowymi i ropą wobec Rosji, obniżą światowy PKB i popyt na ropę. Widzimy zmniejszenie całkowitego (rosyjskiego) eksportu o 2,5 mln baryłek dziennie, z czego ropa stanowi 1,5 mln baryłek dziennie, a produkty 1 mln baryłek dziennie” – czytamy w raporcie.
 • Włoska grupa energetyczna Eni ogłosiła wystąpienie siły wyższej w eksporcie nigeryjskiej ropy Brass River po wybuchu rurociągu w stanie Bayelsa. Grupa poinformowała, że ​​ograniczyła eksport ropy z terminalu Brass Export o około 25 000 baryłek dziennie. Eni powiedziała, że ​​incydent w rurociągu był drugim atakiem po tym, jak kolejny wybuch 28 lutego w jego stacji przepływowej Obama doprowadził do niedoboru produkcji o 5 000 baryłek dziennie. Z powodu zdarzenia spółka odroczyła wydobycie gazu w wysokości 13 mln standardowych metrów sześciennych dziennie. Dyrektor generalny Narodowej Agencji Wykrywania i Reagowania na Wycieki Ropy Naftowej, Idris Musa, powiedział, że te dwa incydenty zostały przypisane wandalizmowi.
 • Nigeryjski sąd zatrzymał Shell Plc przed sprzedażą jakichkolwiek aktywów w Nigerii do czasu podjęcia decyzji w sprawie odwołania firmy o prawie 2 miliardach dolarów kary za rzekomy wyciek ropy. Odpis orzeczenia sądu, który Reuters zobaczył w poniedziałek, został wydany 11 marca i nakazał również Shell zdeponować pieniądze na rachunku kontrolowanym przez sąd w ciągu dwóch dni roboczych. Rozprawa apelacyjna Shella ma się rozpocząć 5 maja. Federalny Sąd Najwyższy w listopadzie 2020 roku nakazał Shell zapłacić $1,95 miliarda dolarów 88 społecznościom Egbalor Ebubu w stanie Rivers, które oskarżyły firmę o wyciek ropy, który uszkodził ich farmy i drogi wodne. Shell, który zaprzeczył spowodowaniu wycieku, odwołał się od wyroku. Shell rozpoczął w zeszłym roku rozmowy z rządem Nigerii na temat sprzedaży swoich udziałów w polach lądowych tego zachodnioafrykańskiego kraju, na których działa od lat 30. XX wieku, w ramach globalnego dążenia do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Firma, najważniejsza międzynarodowa firma naftowa działająca w Nigerii, miała w przeszłości do czynienia z szeregiem spraw sądowych dotyczących wycieków ropy. W 2021 roku Shell zgodził się zapłacić społeczności nigeryjskiej $111,68 miliona za rozstrzygnięcie sprawy dotyczącej wycieku ropy, który miał miejsce ponad 50 lat temu.
 • Dyrektor generalny brazylijskiego Raizena, największego na świecie producenta cukru, powiedział, że podwyżka cen paliw przez państwową firmę naftową Petrobras była konieczna, aby uniknąć niedoborów, i powiedział, że mogą one dalej rosnąć.
 • Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro powiedział we wtorek, że spodziewa się, że państwowa firma naftowa Petrobras obniży ceny paliw w związku z gwałtownym spadkiem międzynarodowych kontraktów terminowych na ropę.
 • Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o +4,3 mln baryłek, do 415,9 mln baryłek, prognozowano spadek o -1,4 mln baryłek.
 • Wskaźnik wykorzystania rafinerii w USA wzrósł do 90,4% (+1,1 pp t/t). „Rafinerie były w stanie utrzymać sezonowo wysokie wykorzystanie, aby skorzystać z dobrych marż rafineryjnych, ponieważ nadal eksportujemy znaczne ilości oleju napędowego, aby zaspokoić niedobory w Rosji”, powiedział Andrew Lipow, prezes Lipow Oil Associates w Houston.
 • Wydobycie ropy naftowej w USA wynosi do 11,6 mln baryłek dziennie (b/z t/t).

Gaz ziemny

 • Departament Energii USA poinformował, że zezwolił na dodatkowy eksport skroplonego gazu ziemnego (LNG) z terminali LNG firmy Cheniere Energy. Sabine Pass w Luizjanie i Corpus Christi w Teksasie. Zezwolenia pozwalają terminalom elastycznie eksportować równowartość 0,72 miliarda stóp sześciennych LNG dziennie do dowolnego kraju, z którym Stany Zjednoczone nie mają umowy o wolnym handlu, w tym do całej Europy. Ponadto każdy działający projekt eksportu LNG w USA ma zgodę na eksport pełnej zdolności do dowolnego kraju, w którym nie jest to zabronione przez prawo lub politykę USA. Stany Zjednoczone są obecnie największym światowym eksporterem LNG i oczekuje się, że do końca tego roku wyeksportuje się o dodatkowe 20% powyżej obecnego poziomu, ponieważ zwiększy się wydajność sieci. Stany Zjednoczone mają zdolność przekształcenia obecnie około 12,7 bcfd gazu w LNG.
 • Norweski Equinor planuje zwiększenie wydobycia gazu w 2022 roku o ~1,4 mld m3, by walczyć z kryzysem energetycznym w Europie. Oznacza to, że zwiększą swój udział w europejskim rynku o ~1%…
 • Niemiecki rząd, działając na rzecz zmniejszenia swojej zależności od rosyjskiej ropy i gazu, rozmawiał w tym tygodniu o dostawach energii z Katarem. „Rozmawialiśmy o współpracy dwustronnej, szczególnie w dziedzinie energii i inwestycji korporacyjnych” – powiedział Joerg Kukies na Twitterze, dodając, że rozmawiał z wicepremierem szejkiem Mohammedem bin Abdulrahmanem al-Thani, który również kieruje państwowym funduszem majątkowym Qatar Investment Authority. Katar do 2027 roku planuje zwiększyć moce produkcyjne LNG do 126 mln ton rocznie z obecnych 77 mln ton.
 • Niemiecka E.ON dołączyła do innych firm energetycznych w walce z rosyjską ekspozycją, dodając, że posiadany przez nią udział w gazociągu Nord Stream 1 o wartości $1,2 mld może stracić na wartości w wyniku inwazji Moskwy na Ukrainę .ON, największy europejski operator sieci energetycznych, ma za pośrednictwem swojego funduszu emerytalnego 15,5% udziałów w Nord Stream 1, gazociąg w większości należy do Gazpromu i jest główną trasą, którą obecnie płynie rosyjski gaz do Niemiec.
 • Ukraiński państwowy koncern gazowy Naftogaz poinformował w poniedziałek, że teren podziemnego magazynu gazu w obwodzie czernihowskim na Ukrainie został uszkodzony w wyniku ostrzału. Pocisk uderzył w budynek na terenie magazynu Olyshiv i uszkodził pompownię metanolu. Personel magazynu gazu został ewakuowany i nikt nie został ranny, poinformował Naftogaz.
 • Rosyjski eksport LNG do Azji w pierwszej połowie marca wyniósł 447 tysięcy ton, podczas gdy w lutym było to 933 tysiące ton, a w styczniu 1,15 mln ton. Na chwilę obecną nie ma żadnych ładunków oczekujących na załadunek. Eksport LNG do Europy wyniósł w pierwszej połowie marca 623 tysiące ton, bez kolejnych ładunków oczekujących na załadunek – podczas gdy w lutym było to 1,32 mln ton a w styczniu 1,53 mln ton.
 • ConocoPhillips powiedział, że źródłem ciągłego wycieku gazu na polu wydobywczym ropy naftowej na północnym zboczu Alaski jest „płytka strefa gazu”, a nie sama formacja wydobywcza. Gaz ziemny wycieka już od co najmniej 12 dni w jednostce firmy Alpine, która produkuje ponad 50 000 baryłek ropy dziennie. Ani firma, ani urzędnicy państwowi nie skomentowali wielkości wycieku. Rzecznik ConocoPhillips powiedział, że firma przygotowuje się do rozpoczęcia diagnostyki i „naprawy źródła gazu”.
 • Państwowy brazylijski koncern naftowy Petrobras jest bliski osiągnięcia porozumienia w sprawie sprzedaży amerykańskiej firmie private equity EIG Energy Partners kontroli nad rurociągiem gazu ziemnego, który łączy Boliwię z południową Brazylią. Petrobras ma otrzymać ponad $500 mln za 51% udziałów w Transportadora Brasileira Gasoduto Bolivia-Brasil (TBG). Rurociąg ma długość 2 600km. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy ubiegłego roku wygenerował dla swoich właścicieli ponad $180 milionów zysku operacyjnego. TBG może transportować do 30 milionów metrów sześciennych dziennie (1,1 miliarda stóp sześciennych dziennie) gazu ziemnego z Boliwii na rynki konsumenckie w Brazylii. TBG będzie trzecią spółką gazociągową sprywatyzowaną w ostatnich latach w Brazylii.
 • Według Refinitiv zapasy gazu w Europie Zachodniej (Belgia, Francja, Niemcy i Holandia) EUGAS/STORAGE były o około 38% niższe od średniej pięcioletniej (2017-2021) dla tej pory roku. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych zapasy są o 16% niższe od normalnych.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 109,2 mld stóp sześciennych (-2,6 bcfd mniej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 94,7 bcfd.
 • Produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w marcu 2022 wynosi 93,0 mld stóp sześciennych (+0,54% m/m) dziennie gazu ziemnego.
 • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w marcu wynosiła średnio 12,71 bcfd (+2,25% m/m). Stany Zjednoczone mają zdolność przekształcenia około 12,7 bcfd gazu w LNG.
 • Propozycja poziomów Fibonacciego do rozgrywania intraday na amerykańskim gazie ziemnym:

NatGas, interwał D1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Energia odnawialna

 • Francuski producent energii odnawialnej Neoen powinien skorzystać na zwiększonym popycie na zieloną energię w Finlandii, Włoszech i Francji, ponieważ Europa chce uniezależnić się od rosyjskiego gazu, powiedział w poniedziałek dyrektor generalny firmy. „Będzie potrzeba dość szybko i w dużych ilościach zwiększyć ilość energii odnawialnej” – powiedział dyrektor naczelny Xavier Barbaro w rozmowie z dziennikarzami. Neoen, specjalizuje się w farmach fotowoltaicznych, lądowej energetyce wiatrowej i magazynowaniu energii. Spółka oczekuje w 2022 wzrostu EBITDA o 20-25% z €300 mln w 2021 roku, z dwucyfrowym wzrostem do 2025 roku.

Węgiel

 • Wielka Brytania nie rezygnuje z planów odejścia od węgla do 2024 roku.
 • Eksport rosyjskiego węgla do Europy w pierwszych dwóch tygodniach marca wyniósł 1,16 mln ton. W lutym było to 3,37 mln ton, a w styczniu 3,88 mln ton. Eksport węgla do Azji w pierwszych dwóch tygodniach marca wyniósł 1,84 mln ton, w lutym eksport do Azji wyniósł 6,16 mln ton, a w styczniu 4,88 mln ton. Wstępne szacunki mówią, że do końca marca Rosja wyeksportuje do Azji i Europy w sumie ~2,4 mln ton węgla.

węgiel Newcastle, interwał D1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Złoto

 • Złoto trzyma się dobrze, ponieważ ostatnie gwałtowne spadki mogły mieć swój bieg. Spodziewam się, że ceny złota w najbliższym czasie będą wahać się w przedziale $1880–$1960. Jednak Fed był nieco bardziej jastrzębi na wykresie kropkowym niż oczekiwano. Przewidują podwyżkę na każdym posiedzeniu w przyszłości w 2022 roku. To nie wróży dobrze rynkowi złota.” – powiedział Tai Wong, niezależny handlarz metalami w Nowym Jorku.
 • Harmony Gold poinformowało o śmiertelnym wypadku w jednej z jego kopalni w Johannesburgu. „Harmony Gold Mining Company Limited z przykrością informuje, że jeden z jej pracowników tragicznie stracił życie po incydencie samochodowym związanym z kopalnią w piątek 11 marca 2022 r. w kopalni Doornkop, niedaleko Soweto, w prowincji Gauteng”. Harmony, największy producent złota w RPA, powiedział, że część kopalni została zamknięta na czas dochodzenia.
 • United Association of South Africa (UASA) zaakceptowało ofertę płacową Sibanye-Stillwater, co oznacza że członkowie UASA wrócą do pracy w kopalni złota.
 • Rosyjski bank centralny poinformował, że od wtorku zawiesza skup złota od banków, aby zaspokoić zwiększony popyt na metal szlachetny ze strony gospodarstw domowych, co jest ostatnią próbą przetrwania burzy na rosyjskich rynkach w obliczu zachodnich sankcji. „Obecnie popyt gospodarstw domowych na kupowanie fizycznego złota w sztabkach wzrósł, w szczególności z powodu zniesienia podatku od wartości dodanej od tych operacji” – podał bank centralny w komunikacie. Bank centralny podniósł główną stopę procentową do 20% z 9,5% 28 lutego, gdy rubel spadł do rekordowo niskiego poziomu. Kolejne spotkanie rosyjskiego banku centralnego będzie w piątek, 18 marca.

Platyna i pallad

 • Największy udziałowiec rosyjskiego giganta wydobywczego Nornickel powiedział rosyjskiej telewizji RBC, że grupie udało się zabezpieczyć alternatywne trasy dostaw palladu pomimo problemów logistycznych. „Nastąpiła nagła zmiana oczekiwań, że może nie być większych zakłóceń w eksporcie i że możemy zacząć dostrzegać pewne niszczenie popytu w sektorze chipów i producentów samochodów”, powiedział Edward Moya, starszy analityk rynku w OANDA.

Miedź

 • Kopalnia Cuajone firmy Southern Copper Corp w Peru zawiesiła działalność od 28 lutego z powodu protestu lokalnych społeczności, które odcięły firmie dostęp do wody i zablokowały kluczową linię kolejową. „Odmowa mieszkańców przywrócenia dostaw wody do Cuajone i uwolnienia drogi kolejowej uniemożliwia nam wznowienie działalności w kopalni” – powiedział Southern Copper w oświadczeniu. Southern Copper jest jednym z największych producentów miedzi w kraju, a Cuajone jest drugą co do wielkości kopalnią firmy w kraju. Protestujący domagali się odszkodowania w wysokości $5 miliardów oraz udziału w zyskach firmy w wysokości 5%. Odkąd lewicowy prezydent Pedro Castillo objął urząd w lipcu, po wygraniu wyborów przy ogromnym poparciu w zubożałych regionach górniczych kraju, protesty uderzyły w kilka dużych firm wydobywczych w Peru.
 • Onemi wydał żółty alarm dla regionu Antofagasta w Chile z powodu ulewnych deszczy i burz, które nękały ten obszar powszechnie nawiedzany powodziami w Calama i Sierra Gorda przez ostatnie 24 lata. „Do nocy w środę 16 marca przewidywany jest prawdopodobny rozwój burz w gminach Tocopilla, María Elena, Mejillones, Antofagasta, Sierra Gorda, Taltal, Calama, San Pedro de Atacama i Ollagüe” – ogłosił Onemi. W Sierra Gorda znajduje się kopalnia miedzi obsługiwana przez KGHM (55%) oraz South32 (45%) – a w tym regionie pojawiły się osuwiska ziemi. Do prac przy usuwaniu szkód może zostać skierowany sprzęt z kopalni miedzi Spence (BHP Group) i Sierra Gorda.
 • Rio Tinto zaproponował w poniedziałek zakup 49% kanadyjskiego Turquoise Hill za ~$2,7 mld, torując drogę spółki do bezpośredniej własności ogromnego projektu wydobywczego miedzi i złota Oyu Tolgoi w Mongolii. Oferta oznacza premię ponad 32% względem piątkowego zamknięcia Turquoise Hill. Obecnie Rio kontroluje i obsługuje kopalnię Oyu Tolgoi – która znajduje się 550 km na południe od stolicy Mongolii, Ułan Bator i jest jednym z największych na świecie znanych złóż miedzi i złota – poprzez 66% udziałów w Turquoise Hill. Rząd Mongolii posiada 34%. „(Transakcja) uprości strukturę własności Oyu Tolgoi, wzmocni portfel miedzi Rio Tinto i wzmocni jej długoterminowe zaangażowanie w Mongolię. Ponadto proponowana transakcja zapewnia udziałowcom mniejszościowym Turquoise Hill możliwość realizacji atrakcyjnej, natychmiastowej i pewnej wartości ich akcji” – podała spółka w oświadczeniu.

Pozostałe metale przemysłowe

 • The London Metal Exchange (LME) przywróciło w środę, 16 marca, handel niklem. Jednak po minucie, ze względu na usterkę techniczną, handel został wstrzymany i uruchomiony ponownie po kilku godzinach. W efekcie zawarto najmniej transakcji na tym surowcu od 2006 roku.
 • Jeśli ceny niklu oraz litu utrzymają się na obecnych poziomach to koszty akumulatorów do modelu 3 Tesli wzrosną o prawie $7 500 na auto. Tesla model 3 w marcu 2022 w USA to koszt od $46 500 do $52 000 za standardowe wersje. W przypadku korzystania z akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP), które unikają drogich metali, takich jak nikiel i kobalt to koszt modelu 3 Tesli wzrośnie o niecałe $1 160 na auto. Ale akumulatory LFP mają mniejszą gęstość energii i krótszy zasięg.

źródło: autor poszukiwany

 • Produkcja rudy niklu indonezyjskiego górnika PT Aneki Tambang (Antam) w 2021 roku wyniosła 11,01 mln ton (+131,3% r/r). Z kolei sprzedaż rudy wyniosła 7,64 mln ton (+131,5% r/r). Produkcja żelazoniklu spadła do 25 818 ton (-0,58% r/r), podczas gdy sprzedaż wyniosła 25 992 ton (-0,65% r/r).
 • Chińska grupa Tsingshan Holding osiągnęła porozumienie z bankami, na mocy którego nie będą wezwać do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego ani zamykać pozycji niklu producenta na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME). Tsingshan powiedział, że podczas umowy o wstrzymaniu firma i banki omówią zabezpieczenie płynności finansowej w trybie gotowości. Nie podał żadnych innych szczegółów, takich jak długość okresu zawieszenia. „Zakładamy, że nasz handel będzie kontynuowany, nasza sprzedaż będzie kontynuowana. Nasze metale są poszukiwane na rynkach. A żaden z naszych klientów nie planuje teraz łamać kontraktów. Nie trzeba dodawać, że są pewne problemy logistyczne. Naszym zadaniem w tej chwili jest utrzymanie naszych kluczowych rynków, naszej kluczowej bazy klientów. Naszym zadaniem w bardzo niespokojnych warunkach jest utrzymanie naszych łańcuchów dostaw”, powiedział Senior Vice President Sergei Dubovitsky. W listopadzie Nornickel podniósł swoje szacunki dotyczące inwestycji na lata 2021-2030 o $6 miliardów do $35 miliardów.
 • Rosyjski gigant górniczy Nornickel zapowiedział, że nie zmienia swojego długoterminowego spojrzenia na sektor metalowy i że będzie nadal realizować swoje plany, pomimo przyznania się do problemów logistycznych. Opisał obecną sytuację z cenami metali i ropy jako „anomalię”.
 • Największa ukraińska firma stalowa Metinvest poinformowała, że w niedzielę pociski uderzyły w teren jej koksowni Avdiivka. Wcześniej prokuratura generalna poinformowała, że pięć rakiet uderzyło w fabrykę, która już zawiesiła działalność po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wg firmy nikt nie został ranny podczas ostrzału. Podano, że zakładowa elektrociepłownia, która dostarcza ciepło do sąsiedniej Awdijiwki, przestała działać. Avdiivka jest jedną z największych koksowni w Europie i głównym producentem koksu do produkcji stali na Ukrainie.
 • Unia Europejska nałożyła nowe sankcje na Rosję, obejmujące zakaz importu rosyjskiej stali – sektor wart w 2021 roku $3,6 mld. Zabroniony zostanie także m. in. eksport samochodów kosztujących ponad €50 tysięcy. Pakiet zakazuje również agencjom ratingowym z siedzibą w UE wystawiania ratingów Rosji i rosyjskim firmom.
 • Unia Europejska podniesie cła na produkty ze stali nierdzewnej z Indii i Indonezji po ustaleniu, że korzystały one z nieuczciwych subsydiów, w tym z Chin. Cła wyniosą od 4,3% do 21,4% i zostaną dodane do już obowiązujących ceł antydumpingowych. Komisja stwierdziła, że ​​subsydia przybrały formę preferencyjnych pożyczek, zwolnień z ceł i tanich dostaw surowców. To drugie śledztwo Unii Europejskiej w sprawie międzynarodowych subsydiów chińskich. W 2020 r. blok nałożył cła na tkaniny i produkty z włókna szklanego od chińskich firm lub operacji joint venture w Egipcie. „Dzisiaj podejmujemy działania, aby przeciwdziałać nieuczciwym subsydiom sponsorowanym przez państwo w Indiach i Indonezji, które bezpośrednio szkodzą naszym pracownikom i firmom w tym ważnym sektorze przemysłowym” – powiedział szef handlu UE Valdis Dombrovskis.
 • Rosyjski gigant aluminiowy Rusal kieruje ładunki boksytu z Gwinei do swojej rafinerii w Irlandii po tym, jak pierwotne miejsce przeznaczenia na Ukrainie zostało zamknięte z powodu rosyjskiej inwazji. Rio Tinto, które ogłosiło zerwanie wszelkich relacji biznesowych z Rosją, było ważnym dostawcą boksytu – rudy wykorzystywanej do produkcji aluminium – do rafinerii Aughinish niedaleko Limerick w Irlandii, największego zakładu należacego do Rusal produkującej tlenki glinu i największej tego typu fabryki w Europie. Irlandzki rząd chce, aby rafineria kontynuowała działalność, powiedział rzecznik departamentu przedsiębiorczości, dodając, że Rusal jest znaczącym pracodawcą w Limerick. Rusal powiedział, że „wypełnia wszystkie swoje zobowiązania wobec pracowników we wszystkich swoich aktywach na całym świecie, w tym wypłaca pensje, i jest mocno zaangażowany w kontynuowanie tego”. Nie planuje wstrzymać żadnej ze swoich trzech operacji górniczych w Gwinei.
 • Ostatnie wydarzenia podkreśliły, że Australia stoi w obliczu najtrudniejszego i najniebezpieczniejszego środowiska bezpieczeństwa, jakie widzieliśmy od 80 lat. Wydarzenia rozgrywające się w Europie przypominają o ścisłym związku między bezpieczeństwem energetycznym, bezpieczeństwem gospodarczym a bezpieczeństwem narodowym” – powiedział dziennikarzom premier Australii Scott Morrison. „Chiny dominują obecnie około 70 do 80 procent światowej produkcji minerałów o znaczeniu krytycznym i nadal umacniają swoją pozycję w tych łańcuchach dostaw. Ta inicjatywa ma na celu rozwiązanie tej dominacji” – powiedział Angus Taylor, minister przemysłu, energii i redukcji emisji. Obie wypowiedzi mają związek z państwowymi dotacjami w kwocie $360 mln na rozwój wydobycia i przetwórstwa m. in. metali ziem rzadkich. Projekty, które mają zostać sfinansowane, obejmują drugi zakład separacji metali ziem rzadkich, który ma powstać poza Chinami, rafinerię materiałów akumulatorowych oraz zakład przetwarzania wanadu. Dofinansowanie zostanie również przyznane na komercjalizację badań rządowych i wprowadzenie nowych firm na rynek. Australia produkuje połowę litu na świecie, jest drugim co do wielkości producentem kobaltu i czwartym co do wielkości producentem pierwiastków ziem rzadkich.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *