aktualności – 18 marca 2024

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 18 marca 2024

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Komisja Europejska zaproponowała łagodzenie szeregu przepisów dotyczących pozostawiania gruntów odłogowanych lub płodozmianu, odpowiadając na protesty, które przetoczyły się przez Europę. Lista możliwych działań zostanie omówiona przez krajowych ministrów rolnictwa, którzy następnie zbiorą się w Brukseli 26 marca. Propozycje Komisji koncentrują się na zapewnieniu rolnikom większej elastyczności w przestrzeganiu głównie zasad ochrony środowiska, takich jak ochrona torfowisk, ograniczanie zanieczyszczenia wody i erozji gleby, przy jednoczesnym dalszym korzystaniu z płatności z unijnego funduszu rolnego. Rolnicy mogliby też prowadzić dywersyfikację upraw zamiast płodozmianu.Niektóre rodzaje upraw mogłyby również zostać wyłączone z przepisów dotyczących uprawy roli, pokrywy gleby lub płodozmianu. Ponadto można by przyznawać zwolnienia w przypadku niesprzyjającej pogody, a małe gospodarstwa o powierzchni poniżej 10 hektarów (25 akrów) nie musiałyby podlegać kontrolom ani karom. Komisji Europejskiej szczególnie zależy na stłumieniu sprzeciwu rolników przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, w których oczekuje się, że skrajna prawica, dla której rolnicy stanowią rosnący elektorat, zwiększy poparcie. Unia Europejska już ustanowiła ograniczenia importu ukraińskich produktów rolnych, zezwoliła na pewne zwolnienia dla gruntów, które należy pozostawić odłogiem, a także odrzuciła plan zmniejszenia o połowę zużycia pestycydów.
 • We wtorek, 19 marca, poznamy decyzję Banku Japonii (BoJ) o stopach procentowych. Prognozuje się, że BoJ zdecyduje o zakończeniu trwającego od stycznia 2016 roku okresu ujemnych stóp procentowych w Kraju Kwitnącej Wiśni i podniesie stopy procentowe do 0,00%.
 • Raport statystyczny dla nawet 33 instrumentów (w tym 9 surowcowych) dostępny jest w sklepie na stronie.
 • Obecnie istnieje możliwość wspierania moich działań poprzez opcję „wsparcia kanału” na YouTube lub możesz „postawić mi kawę” poprzez tą stronę.

Kawa

 • Dealerzy stwierdzili, że rynek Robusty w Wietnamie jest jednym z najwęższych od niedawna, i dodali, że spodziewają się rewizji w dół zbiorów na sezon 2023/2024 o 2-3%. Zauważyli również, że palarnie badają możliwość importu brazylijskiej Robusta, co jest nietypowym posunięciem, ale może mieć sens ekonomiczny, biorąc pod uwagę rosnące ceny lokalne.
 • Zapasy kawy w magazynach ICE wzrosły siódmy tydzień z rzędu (+63,9k t/t), w poprzednim sezonie wzrosły (+18,0k t/t). Zapasy są w tym sezonie niższe o -37,79% s/s. Na ocenę jakości oczekuje wciąż ponad 154,5 tysiąca worków.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Doniesienia o zmniejszonych nasadzeniach trzciny cukrowej w kluczowych stanach Indii, wraz z przewidywanym ograniczeniem produkcji w środkowo-południowym regionie Brazylii w sezonie 2024/25, wspierają ceny cukru” – stwierdził Fitch Solutions.

Kakao

 • Zapasy kakao w magazynach ICE spadły trzeci tydzień z rzędu (-60,8k t/t), w poprzednim sezonie wzrosły (+54,3k t/t). Zapasy są w tym sezonie o -20,5% s/s niższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Sok pomarańczowy

 • Zapasy soku pomarańczowego w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

 • Do 11 marca stan około 66% francuskiej pszenicy miękkiej FranceAgriMer ocenił jako dobry lub doskonały (-2 pp t/t). Była to najniższa ilość od 2020 r., kiedy to 63% pszenicy miękkiej uzyskało ocenę dobrą/doskonałą.
 • Dane FranceAgriMer wykazały, że w zeszłym tygodniu zasiewy pszenicy durum nie posunęły się naprzód, gdyż 92% przewidywanego obszaru zostało obsiane, odbiegając od średniej z pięciu lat wynoszącej 98%.
 • Ataki Rosji na infrastrukturę rolniczą Ukrainy budzą pewne obawy co do dostaw. To zwiększa obawy, ponieważ mamy już prognozy dotyczące suszy amerykańskich upraw ozimych” – powiedział jeden z handlarzy zbożem z Sydney. Rosyjskie ataki powietrzne uszkodziły przedsiębiorstwa rolnicze i zniszczyły kilka budynków przemysłowych w czarnomorskim porcie Odessa.

Kukurydza

 • Ukraińska powierzchnia zasiewów kukurydzy w 2024 r. prawdopodobnie zmniejszy się do 3,863 mln hektarów (-4,45% r/r). Spadek areału kukurydzy nastąpi na korzyść jęczmienia jarego i soi.

Ryż

 • Indie przedłużyły ograniczenia w eksporcie odolejonych otrębów ryżowych do 31 lipca. Indie są wiodącym eksporterem odolejonych otrębów ryżowych wykorzystywanych w przemyśle paszowym dla bydła. Wcześniejsze przedłużenie obowiązuje do 31 marca. W okresie od 19 kwietnia do 1 czerwca odbędą się wybory powszechne w Indiach.

Pozostałe rośliny oleiste

 • Wstępne dane ukraińskiego ministerstwa rolnictwa wskazuje, że kraj może zmniejszyć powierzchnię upraw słonecznika na korzyść jęczmienia jarego i soi.

Pozostałe zboża

 • FranceAgriMer oszacowało również, że warunki dla jęczmienia ozimego były najgorsze od 2020 r., przy czym 68% upraw oceniono na dobre/doskonałe, co stanowi niewielki spadek w porównaniu z 69% w poprzednim tygodniu.
 • FranceAgriMer informuje, że zasiewy jęczmienia jarego nabrały tempa i osiągnęły 39% prognozowanego areału (+11 pp t/t; -60 pp r/r).

Energia elektryczna

 • Polski operator sieci elektroenergetycznej PSE planuje wydać 64 miliardy złotych do 2034 roku na budowę nowych linii elektroenergetycznych wysokiego napięcia oraz połączenie planowanych mocy odnawialnych i jądrowych. Państwowe PSE poinformowało w piątek, że projekt planu inwestycyjnego zakłada budowę 4850 km linii przesyłowych o napięciu 400 kV, aby pomóc krajowi przejść na czystszą energię i osiągnąć cel, jakim jest neutralność klimatyczna do 2050 r. Modernizacja sieci jest konieczna, aby pomóc w realizacji planów dotyczących morskich farm wiatrowych o mocy 18 gigawatów (GW), elektrowni słonecznych o mocy 45 GW i lądowych farm wiatrowych o mocy 19 GW, a także elektrowni jądrowej na wybrzeżu Bałtyku i małych reaktorów jądrowych.

Ropa naftowa

 • Kolejne ataki na rosyjskie rafinerie ropy naftowej dodają „premię za ryzyko” do cen czarnego złota – około $2 – $3/baryłkę. Analiza Reutersa wykazała, że do połowy marca ataki spowodowały wyłączenie około 7% rosyjskich mocy produkcyjnych.Kompleksy rafineryjne przetwarzają i eksportują odmiany ropy na kilka rynków, w tym do Chin i Indii.
 • Chiński potentat naftowy CNOOC wysyła grupę kadry kierowniczej wyższego szczebla do Angoli na rozmowy na temat możliwości poszukiwania ropy naftowej. Angola opuściła w grudniu grupę producentów ropy naftowej OPEC i chce wzmocnić stosunki energetyczne z Chinami, głównym wierzycielem i kluczowym rynkiem eksportu ropy. „W nadchodzących dniach delegacja CNOOC pod przewodnictwem Liu Yongjie, prezesa CNOOC International Limited, uda się do Angoli, aby rozpocząć dyskusje na temat bloku 24 i innych możliwości poszukiwania ropy naftowej” – podało ministerstwo ropy i gazu Angoli.
 • Exxon Mobil poinformował o nowym odkryciu ropy i gazu w bogatym bloku Stabroek na morzu w Gujanie. To pierwsze odkrycie w tym roku. Exxon twierdzi, że w odwiercie Bluefin, zlokalizowanym w południowo-wschodniej części bloku Stabroek i wywierconym na głębokości 4244 stóp przez statek wiertniczy Stena Drillmax, natrafiono na około 57 metrów piaskowca zawierającego węglowodory. Spółka nie oszacowała zasobów możliwych do wydobycia z odkrycia. „Nasz program poszukiwawczy w dalszym ciągu pogłębia naszą wiedzę na temat potencjału bloku w zakresie opłacalnego rozwoju złóż ropy i gazu” – powiedział Alistair Routledge, dyrektor operacyjny Exxon w Gujanie. Konsorcjum pod przewodnictwem Exxona rozpoczęło wydobycie ropy w Gujanie w 2019 r. i w tym roku zwiększyło produkcję do około 650 000 baryłek dziennie. Pozostali członkowie konsorcjum to Hess Corp oraz CNOC Ltd. Grupa rozważa pierwsze wydobycie gazu ziemnego na morzu w Gujanie, w pobliżu granicy morskiej kraju z Surinamem, który mógłby pochodzić z siódmego projektu w tym kraju Ameryki Południowej.
 • Przerób rafinerii ropy naftowej w Chinach w styczniu i lutym wzrósł do 14,45 mln baryłek dziennie (+3% r/r). Import ropy do Chin w pierwszych dwóch miesiącach roku wzrósł o 5,1% w porównaniu z rokiem poprzednim. Podróże podczas wakacji znacznie wzrosły w porównaniu z 2023 r., kiedy to wakacje zbiegły się z końcem wyjścia Chin z ograniczeń związanych z Covid-19 pod koniec 2022 r. Wzrosła także liczba podróży międzynarodowych.Według Krajowej Administracji Imigracyjnej liczba wyjazdów i przyjazdów wzrosła 2,8 razy w porównaniu z tym samym okresem wakacyjnym w zeszłym roku, do 13,52 mln. Tymczasem urząd statystyczny wykazał, że krajowa produkcja ropy naftowej w Chinach w okresie od stycznia do lutego wzrosła do 35,11 mln ton (+2,9% r/r).
 • TotalEnergies przygotowywała się do ponownego uruchomienia w weekend fluidalnego krakera katalitycznego (FCC) produkującego benzynę w rafinerii Port Arthur w Teksasie o wydajności 238 000 baryłek dziennie (bpd). Po ponownym uruchomieniu FCC firma planuje ponownie uruchomić rafineryjną koksownię i małą jednostkę destylacji ropy naftowej (CDU). Źródła podają, że FCC o przepustowości 76 000 baryłek dziennie została zamknięta w wyniku wycieku i konieczne było wykonanie zacisku.W czwartek (14 marca) zamontowano zacisk. Rafineria TotalEnergys boryka się z problemami od końca listopada po zakończeniu trzymiesięcznego remontu w FCC.
 • Indyjski import ropy naftowej w sezonie 2021/22 oraz 2023/24 wg kraju pochodzenia (wg wartości):

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 15 marca 2024 wynosiły 3,609 mln (-23,51% t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA w ciągu tygodnia wzrosła o +6 do poziomu 510 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

 • Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (U.S. Energy Information Administration – EIA) prognozuje, że krajowe zużycie gazu wzrośnie w 2024 roku do 89,68 bcfd (+0,66% r/r), po czym spadnie do 89,21 bcfd w 2025 roku.
 • Podtrzymujemy byczy wzrost cen w drugiej połowie 2024 r. w oparciu o korektę po stronie podaży i rozpoczęcie nowego zapotrzebowania na gaz zasilający LNG w zakładzie Plaquemines należącym do Venture Global” – stwierdzili analitycy JP Morgan o cenach NatGas.
 • Venture Global LNG poinformowała, że zakupi flotę dziewięciu statków do transportu skroplonego gazu ziemnego (LNG), zwiększając tym samym swoje możliwości sprzedaży i transportu własnych ładunków. Dziewięć statków przyszłej floty Venture Global zostanie zbudowanych w Korei Południowej, a pierwszy zostanie dostarczony jeszcze w tym roku. Od rozpoczęcia skraplania gazu na eksport w 2022 r. firma Venture Global wyeksportowała setki ładunków w pierwszym z trzech planowanych obiektów w Luizjanie.Używane przez nią statki należały do innych przedsiębiorstw i były dzierżawione. Firma wysłała na własny rachunek ponad 250 ładunków z pierwszego zakładu o nazwie Calcasieu Pass. Flota żeglugowa, wraz z umową zawartą przez Venture Global na długoterminowe wykorzystanie terminalu importowego do regazyfikacji swoich ładunków w Europie, zapewniłyby firmie większą rolę w globalnym łańcuchu dostaw LNG. Venture Global nie spodziewa się zakontraktowania sprzedaży 100% przyszłych mocy produkcyjnych w zakresie skraplania i planuje sprzedaż nadwyżki na własną rękę.
 • Venture Global LNG ogłosiło, że jeśli ogłoszona przez Joe Bidena deklaracja ograniczenia rozwoju infrastruktury eksportowej LNG zostanie podtrzymana, to firma będzie szukać możliwości rozwoju terminali skraplających poza USA, także prawdopodobnie poza rejonem Ameryki Północnej.
 • Produkcja gazu ziemnego w Chinach wzrosła w okresie styczeń-luty do 41,7 miliardów metrów sześciennych (+5,9% r/r).
 • Rynek uważnie obserwuje również, jak cyklon tropikalny uderzający w Australię wpłynie na terminale LNG w północno-zachodniej Australii. Źródła handlowe podały, że zła pogoda wpływa na ruch w zakładzie Gorgon LNG i spodziewają się pewnych opóźnień w transporcie, ale nie będą miały one większego wpływu na ceny LNG w Azji.
 • Uważamy, że ogólne zapotrzebowanie na gaz w pozostałej części marca będzie stosunkowo umiarkowane. Mamy właśnie wyjątkowo łagodną zimę i teraz mamy w magazynach więcej gazu niż normalnie o tej porze roku” – powiedział Gary Cunningham, dyrektor ds. badań rynku w Tradition Energy.
 • Zapasy gazu Unii Europejskiej na dzień 16 marca 2024 wynoszą 59,7% w magazynach podziemnych oraz 51,8% w terminalach LNG.
 • Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na kwietniowe dostawy wyniosła $8,60/mmBtu (b/z t/t). Cena spotowa na majowe dostawy wynosi $9,00/mmBtu. „Podmioty rynkowe w dalszym ciągu obserwują duży popyt w Azji na dostawy przez Atlantyk, w związku z arbitrażem między basenami (przekierowywaniem ładunków z jednego rynku na drugi) w przypadku załadunku w USA. Ponieważ wpływy w Europie już w tym miesiącu spadły, zachęta do przepływów między basenami może w nadchodzących tygodniach jeszcze bardziej zaważyć na europejskich dostawach LNG” – powiedział Samuel Good, szef ds. cen LNG w Argus.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 110,4 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -0,27% t/t. 
 • Marcowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi 100,1 mld stóp sześciennych dziennie (-3,84% m/m).
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych w ciągu tygodnia wzrosła o +1 do 116 aktywnych punktów.

Energia odnawialna

 • TotalEnergies przekroczyła 1,5 gigawata (GW) długoterminowych kontraktów na energię słoneczną w obiektach dla ponad 600 klientów przemysłowych i komercyjnych na całym świecie. Francuski koncern naftowo-gazowy „rozwija, finansuje, buduje i obsługuje panele słoneczne instalowane na dachach, wiatach samochodowych i pustych terenach przemysłowych” – stwierdzono. Grupa twierdzi, że system zapewnia klientom przewidywalne ceny energii elektrycznej, od 20% do 45% niższe od obecnych cen, w zależności od kraju. Umowy PPA, zawierane średnio na 20 lat, również ograniczają ślad węglowy klienta.

Węgiel

 • Produkcja węgla w Chinach w styczniu i lutym spadła do 705,27 mln ton węgla (-4% r/r). Chiny publikują łączne dane za styczeń i luty, aby uwzględnić zniekształcenia spowodowane nieregularnym harmonogramem tygodniowego święta Księżycowego Nowego Roku. Ze względu na wysokie zapasy część chińskich kopalni przedłużyła przerwę z okazji Księżycowego Nowego Roku, a także ograniczają wydobycie z powodu prognoz niższych cen węgla. Całkowite krajowe wydobycie węgla w Chinach osiągnęło w zeszłym roku rekordowy poziom 4,66 miliarda ton w związku z dążeniem do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Złoto

 • Inwestujący w złoto pozostaną bardzo wrażliwi na to, co prezes Fed Jerome Powell może powiedzieć na temat poglądów Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) na temat potencjalnej obniżki stóp procentowych w czerwcu. Jeśli najnowszy wykres FOMC wskaże mniej niż trzy obniżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych w 2024 r., powinno to skłonić metal szlachetny do oddania sporej części ruchu z ostatniego miesiąca” – powiedział Han Tan, główny analityk rynku w Exinity Group.
 • W środę, 20 marca, o godzinie 19:00 poznamy decyzję FOMC o stopach procentowych w USA.
 • FedWatch Tool (CME) na dzień 18 marca 2024 dla marcowego posiedzenia FOMC:

źródło: CME FEDWatch Tool

 • FedWatch Tool (CME) na dzień 18 marca 2024 dla majowego posiedzenia FOMC:

źródło: CME FEDWatch Tool

 • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Miedź

 • Szwedzki producent metali Boliden zainwestuje 4,8 miliarda koron szwedzkich (463,5 miliona dolarów) w nową zbiornikownię, aby zwiększyć moce rafinacji w hucie miedzi Ronnskar, którą w zeszłym roku dotknął pożar. Nowa zbiornikownia stopniowo zwiększy produkcję katod miedzianych i metali szlachetnych przez Boliden do pełnej wydajności w drugiej połowie 2026 roku w zakładzie Ronnskar. Boliden spodziewa się, że jego inwestycje w tym roku wyniosą 15,5 miliarda koron szwedzkich, o 1,5 miliarda więcej niż wcześniej informowano, z czego 1 miliard będzie związany z Ronnskarem. Pozostałe 500 milionów zostanie wydane na rozbudowę huty cynku Odda w Norwegii.
 • Udział dostępnych zapasów miedzi pochodzenia rosyjskiego w magazynach zatwierdzonych przez Londyńską Giełdę Metali (LME) wzrósł w lutym do 51,6% z 46,5% w poprzednim miesiącu.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Australijska spółka Mineral Resources poinformowała, że po wykupieniu należącej do Poseidon Nickel fabryki koncentracji niklu Lake Johnston i praw do wydobycia zamierza zbudować centrum przetwarzania litu w regionie Goldfields w Australii Zachodniej. Australia wysyła około połowy światowych dostaw surowca do akumulatorów, a to posunięcie jest kolejnym krokiem w planie miliardera Chrisa Ellisona (właściciela Mineral Resources) mającym na celu zdominowanie sektora litu, w którym posiada już trzy kopalnie skał twardych. „Zamierzamy przenieść naszą wiedzę specjalistyczną w zakresie produkcji spodumenu do Lake Johnston, które ma potencjał do obsługi projektów w całym najbardziej perspektywicznym regionie pod względem litu na świecie.” MinRes przekształci istniejącą fabrykę niklu, aby móc przetwarzać lit na koncentrat spodumenu. Nie podano kosztu inwestycji.
 • Indonezyjska spółka PT Timah wznowiła eksport cyny w marcu. Spółka uzyskała zatwierdzenie rocznego planu pracy spółki (RKAB). „PT Timah uzyskało RKAB i (pozwolenie) na eksport. Rozpoczęliśmy eksport na początku marca” – powiedział Abdullah Umar, sekretarz korporacyjny PT Timah. Abdullah powiedział, że na początku marca firma wyeksportowała około 1600 ton metrycznych, co stanowiło pierwszą dostawę w tym roku. Dane ministerstwa handlu wykazały, że eksport rafinowanej cyny z Indonezji spadł w lutym o 98% w ujęciu rocznym, do 55 ton, podczas gdy eksport w styczniu był bliski zera. Eksport w grudniu utrzymywał się na normalnym poziomie i wyniósł 5975 ton. Indonezja wyprodukowała w ubiegłym roku 74 400 ton rafinowanej cyny, co stanowi około jedną piątą światowej produkcji, a wyeksportowała 57 317 ton, jak wynika z danych Światowego Biura Statystyk Metali.
 • Produkcja aluminium pierwotnego w Chinach w pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. wzrosła do 7,1 mln ton (+5,5% r/r).
 • Udział dostępnych zapasów aluminium pochodzenia rosyjskiego w magazynach zatwierdzonych przez Londyńską Giełdę Metali (LME) wzrósł w lutym do 91% z 90% w styczniu.
 • Produkcja stali surowej w Chinach wzrosła w pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku do 167,96 mln ton (+1,6% r/r).

Stany magazynowe metali przemysłowych

 • Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX), szanghajskiej (ShFE) i londyńskiej (LME) giełdy:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *