aktualności – 14 września 2023

Prawie setka (!) aktualności rynkowych, ale także dwie ważne ankiety – by lepiej dopasować zawartość serwisu do Waszych potrzeb, więc zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie odpowiedzi! A także do lektury oraz oczywiście do obejrzenia nowego odcinka programu (premiera o 14:00!).

kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 14 września 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

Ogólne informacje

  • Chińskie banki udzieliły w sierpniu nowych kredytów w juanach o wartości 1,36 biliona juanów, w porównaniu z 345,9 miliarda juanów w lipcu, jak pokazały w poniedziałek dane Ludowego Banku Chin, czyli więcej niż szacowane w sondażu Reuters 1,20 biliona juanów. „Lepsze od oczekiwań dane kredytowe z Chin, sygnalizujące stabilizację popytu gospodarstw domowych na kredyty hipoteczne, również poprawiły nastroje” – napisali w notatce analitycy ING.
  • Sondaż Reutersa, w którym wzięło udział 76 analityków z Chin kontynentalnych i spoza nich, przewiduje, że gospodarka Państwa Środka wzrośnie w tym roku o 5,0%, czyli mniej niż prognozowano w lipcu na poziomie 5,5%.
  • Według rosyjskich mediów, rosyjska Delo Group wykupiła od firmy Cargill 25% plus jedna akcja w terminalu zbożowym KSK w rosyjskim porcie Noworosyjsk nad Morzem Czarnym. „Mogę potwierdzić, że to nieprawda” – oznajmił w e-mailu rzecznik firmy Cargill. Rzecznik nie odpowiedział natychmiast na dalsze pytania, czy Cargill prowadzi rozmowy z Delo lub kimkolwiek innym w sprawie sprzedaży udziałów.
  • Ukraina poinformowała, że ponad 100 obiektów portowych zostało uszkodzonych w wyniku rosyjskich bombardowań, a eksport zboża gwałtownie spadł od czasu wycofania się Moskwy z wojennej umowy na eksport zboża. „Jeśli możesz spowolnić eksport z Rosji, masz do czynienia z bardziej przyjaznym czynnikiem” – powiedział Mark Schultz, główny analityk NorthStar w Minneapolis. Wszystko, co mogłoby jeszcze bardziej zakłócić eksport zbóż w regionie, będzie wspierać ceny.

Raporty USDA

  • Ze względu na zmiany jakie przechodzi serwis proszę o udział w poniższej ankiecie:

czy korzystasz z opracowanych graficznie danych z raportów USDA "Crop Progress"?

  • tak (60%, 6 Votes)
  • nie (40%, 4 Votes)

Total Voters: 10

Loading ... Loading ...
  • Dane z raportów USDA World Markets & Trade są przy poszczególnych surowcach.
  • Dane z raportu USDA Crop Progress z 11 września 2023:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kawa

  • Sprzedawcy stwierdzili, że przyszłoroczne brazylijskie zbiory kawy kwitną jak dotąd dobrze, ale w ciągu najbliższych dwóch lub trzech tygodni potrzebne są deszcze, aby kwiaty ostatecznie przekształciły się w wiśnie.
  • Z raportu sektora kawowego wynika, że większość światowych producentów kawy nie będzie gotowa zastosować się do nowego prawa Unii Europejskiej zabraniającego importu towarów związanych z wylesianiem, w czym mogą ucierpieć drobni producenci kawy. Przełomowe prawo UE, które wejdzie w życie pod koniec 2024 r., nakłada na importerów towarów takich jak kawa, kakao, wołowina, soja, kauczuk i olej palmowy obowiązek przedstawienia oświadczenia o dołożeniu należytej staranności potwierdzającego, że ich towary nie przyczyniają się do niszczenia lasów – głównym źródłem zmian klimatycznych. Według raportu Coffee Barometer, przygotowywanego co dwa lata, opracowanego przez grupę organizacji pozarządowych, brak przygotowania producentów kawy do wprowadzenia nowego prawa może skłonić je do przeniesienia źródeł zaopatrzenia do bardziej rozwiniętych regionów, takich jak Brazylia, które charakteryzują się lepszą identyfikowalnością, pozostawiając miliony, przeważnie małych, plantacji bez źródła dochodu. Wezwał zarówno UE, jak i producentów kawy, aby dopilnowali, aby tak się nie stało, zwłaszcza że w takim scenariuszu zdesperowani rolnicy mogliby zostać zmuszeni do ekspansji na obszary zalesione w celu zwiększenia produkcji, aby związać koniec z końcem. Rolnicy ci sprzedawaliby następnie produkty do regionów, w których obowiązują mniej rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony środowiska, negując zamierzony wpływ prawa. Wylesianie jest odpowiedzialne za około 10% światowych emisji gazów cieplarnianych, które powodują zmianę klimatu, a prawo ma na celu ograniczenie wkładu UE w ten proces. Kawa jest produkowana przez około 12,5 miliona rolników w około 70 krajach, ale zaledwie pięć z nich – Brazylia, Wietnam, Kolumbia, Indonezja i Honduras – produkuje 85 procent światowej kawy. Pozostałe 15 procent produkuje 9,6 miliona rolników, czyli dwie trzecie ogółu rolników, w takich krajach jak Etiopia, Uganda, Tanzania, Kenia, Peru, Gwatemala, Nikaragua, Salwador, Kostaryka i Meksyk. Z raportu wynika, że kraje te mają „nieodpowiednią infrastrukturę i niski poziom identyfikowalności”. Barometr Kawy wykazał, że w ciągu ostatnich 20 lat co roku w ciągu ostatnich 20 lat tracono około 130 000 hektarów lasów w wyniku karczowania gruntów pod uprawę kawy, podczas gdy rolnicy – z których większość żyje na granicy ubóstwa lub poniżej – próbują związać koniec z końcem.
  • W sierpniu Brazylia wysłała za granicę 3,35 miliona 60-kilogramowych worków zielonej kawy (+33,3% r/r).

Cukier

  • Czarnikow stwierdził, że nowy tajski sezon cukrowy, który rozpoczyna się w październiku, wygląda słabo ze względu na niewystarczającą ilość opadów w tym roku, ponieważ zjawisko El Niño sprowadziło do azjatyckiego kraju bardziej suchą niż zwykle pogodę. Po odwiedzeniu głównych obszarów produkcji cukru w kraju prognozował, że zbiory trzciny cukrowej w Tajlandii w sezonie 2023/24 (październik–wrzesień) wyniosą zaledwie 66,5 mln ton w porównaniu z około 90 mln ton w poprzednim sezonie. „Trzcina potrzebuje około 1500 milimetrów (59,06 cala) deszczu rocznie, aby zmaksymalizować swój rozwój. Do sierpnia w Tajlandii spadło jedynie 810 mm deszczu” – stwierdził Czarnikow. Rozdrabnianie trzciny cukrowej ma się rozpocząć w kraju za około trzy miesiące. Stwierdzono, że jedynie intensywne opady deszczu występujące od teraz do października mogą poprawić perspektywy. Jeśli obecna sytuacja się nie zmieni, Czarnikow spodziewa się, że w sezonie 2023/24 Tajlandia będzie miała do wyeksportowania jedynie ok. 1,7 mln ton cukru, co będzie jedną z najmniejszych ilości od 15 lat.
  • Produkcja cukru w środkowo-południowej Brazylii wzrosła do 3,46 mln ton (+9,95% r/r). Dotychczas w tym sezonie całkowita produkcja cukru w regionie wzrosła do 26,15 mln ton (+20% r/r), a przerób trzciny cukrowej wyniósł 406,64 mln ton (+10,9% r/r).
  • Produkcja cukru w ​​Maharasztrze, regionie o największej produkcji w Indiach, w roku upraw 2023/24 prawdopodobnie spadnie o 14% do najniższego poziomu od czterech lat z powodu niższych plonów trzciny cukrowej po najsuchszym sierpniu od ponad stulecia. Zachodni stan Maharasztra, który odpowiada za ponad jedną trzecią indyjskiej produkcji cukru, mógłby wyprodukować 9 mln ton metrycznych w sezonie 2023/24 (rozpoczynającym się 1 października), w porównaniu z 10,5 mln ton w sezonie 2022/23, stwierdził B.B. Thombare, prezes Stowarzyszenia Cukrowni Zachodnich Indii. „Uprawy trzciny cukrowej nie otrzymały w tym roku wystarczających opadów w kluczowej fazie wzrostu. W prawie wszystkich okręgach wzrost upraw jest zahamowany” – powiedział B.B. Thombare. W stanie Maharasztra, który często zaskakuje światowy rynek cukru dużymi wahaniami w produkcji, w sierpniu opady były o 59% niższe niż zwykle. Komisarz ds. cukru stanu Maharasztra, Chandrakant Pulkundwar, powiedział, że uprawy bardzo potrzebują dobrych opadów we wrześniu, aby ograniczyć szkody spowodowane okresem suszy. W sezonie 2021/22 Maharasztra wyprodukował rekordowe 13,7 mln ton, umożliwiając New Delhi wyeksportowanie rekordowych 11,2 mln ton. Ponieważ produkcja Maharasztry spadła do 10,5 mln ton w sezonie 2022/23, Indie ograniczyły eksport do 6,1 mln ton. Oczekuje się, że New Delhi wprowadzi zakaz eksportu cukru dla młynów w sezonie rozpoczynającym się w październiku, wstrzymując dostawy po raz pierwszy od siedmiu lat.

Kakao

  • Perspektywa spadku produkcji kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej w sezonie 2023/24, który rozpoczyna się 1 października, pomogła w utrzymaniu cen. Ghana podniosła cenę, jaką płaci rolnikom w nadchodzącym sezonie o ponad 63%, a obecnie uwaga skupia się na poziomie płaconym przez Wybrzeże Kości Słoniowej. Jakakolwiek znacząca różnica w tych dwóch cenach może prowadzić do przemytu kakao pomiędzy tymi krajami, a także do innych krajów sąsiadujących, takich jak Togo.
  • Kraje produkujące w Afryce podwyższają ceny u producentów w odpowiedzi na wyższe ceny rynkowe oraz w celu uniknięcia przemytu, co jest kolejnym pozytywnym sygnałem dla tego towaru.

Bawełna

  • Jednak ogólna siła dolara, który miał najdłuższą tygodniową passę od 2014 r., wraz z obawami dotyczącymi popytu ze strony największych nabywców Chin, wywołały spadki na rynku bawełny.
  • W tym tygodniu w Teksasie spadnie deszcz, co niektórych ludzi ekscytuje. Nie jestem tym aż tak podekscytowany, ponieważ uważam, że duża część tamtejszych upraw została już zniszczona (susza podczas tego lata)” – powiedział Peter Egli, dyrektor zarządzania ryzykiem w brytyjskiej firmie handlowej Plexus Cotton.
  • Dane chińskich organów celnych pokazują, że w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku do składów celnych w Chinach trafiło 43 364 ton australijskiej bawełny, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w całym roku 2022. Na Chiny przypada zazwyczaj prawie jedna trzecia australijskiego handlu, a zakupy bawełny są następstwem stopniowego łagodzenia przez Chiny ograniczeń na australijskie produkty, takie jak węgiel i wino, nałożonych w 2020 r. po tym, jak Canberra wezwała do wszczęcia międzynarodowego dochodzenia w sprawie pochodzenia Covid-19. Chińskim fabrykom nakazano zaprzestanie zakupów australijskiej bawełny w październiku 2020 roku. Bawełna, miedź, wino i siano nadal podlegają pewnym ograniczeniom, ale w lipcu Australia wysłała do Chin 19 767 ton bawełny o wartości około 41 mln dolarów, najwięcej od grudnia 2019 r.
  • Dane z raportu USDACotton: World Markets and Trade” pokazują, że w ciągu miesiąca prognozy globalnego eksportu bawełny w sezonie 2023/24 spadły z 9,548 mln ton do 9,421mln ton (+17,0% s/s). Produkcja obsunęła się z prognozowanych w sierpniu 24,846 mln ton do 24,471 mln ton (-5,31% s/s), konsumpcja ma wynieść o -0,23 mln ton mniej niż prognozowano czyli 25,229 mln ton (+4,48% s/s), a zapasy zostały obniżone o -0,36 mln ton względem poprzedniej prognozy do 19,587 mln ton (-3,45% s/s).

Sok pomarańczowy

  • Zgodnie z danymi USDA, produkcja pomarańczy w sezonie 2022/23 na Florydzie to 15,8 mln skrzynek (-62% s/s). produkcja w Kalifornie 43,2 mln skrzynek (+10% s/s). Produkcja pomarańczy w sezonie 2022/23 w całych Stanach Zjednoczonych to 60,13 mln skrzynek (-25,3% s/s). W sezonie 2020/21 produkcja wyniosła 103,0 mln skrzynek.

źródło: USDA

Pszenica

  • Poziom globalnych zapasów pszenicy do wykorzystania wynoszący 13,5% jest drugim najniższym w historii, po 13,1% w latach 2007/2008. Średnia pięcioletnia wielkość zapasów pszenicy przeznaczonych na eksport wynosi 15,7%, a najwyższa w ciągu ostatniej dekady wyniosła 18,9% w latach 2017/2018.
  • Duży rosyjski eksport, a także ciągłe dostawy z Ukrainy, pomimo powtarzających się ataków Rosji na ukraińskie porty zbożowe, odwróciły uwagę od niekorzystnej pogody w innych krajach eksportujących pszenicę, takich jak Kanada, Australia i Argentyna. „Solidny rosyjski eksport w dalszym ciągu zapewnia wystarczającą podaż na rynkach pszenicy” – stwierdzili analitycy Commerzbanku.
  • W przypadku pszenicy miękkiej, najczęściej produkowanego zboża we Francji, szacowana produkcja w 2023 r. została obniżona do 35,14 mln ton z 35,59 mln ton prognozowanych w zeszłym miesiącu. Obniżony szacunek był o 4,3% wyższy od wolumenu z ubiegłego roku i 2,2% wyższy od średniej z pięciu lat. Handlowcy i analitycy sugerują, że ulewne deszcze, które opóźniły zakończenie żniw pszenicy w północnej Francji, mogły obniżyć plony, a także obniżyć jakość przemiału.
  • FranceAgriMer obniżyło swoją prognozę francuskiego eksportu pszenicy miękkiej poza Unię Europejską w sezonie 2023/24 do 9,50 mln ton (-6,4% s/s) z początkowej prognozy wynoszącej 9,60 mln ton w lipcu. Urząd obniżył także prognozę dostaw francuskiej pszenicy miękkiej do UE w tym sezonie do 7,54 mln ton (+18,1% s/s) z 7,79 mln ton oczekiwanych w lipcu.
  • Ukraina jest tradycyjnym producentem pszenicy ozimej, na którą przypada co najmniej 95% całkowitej produkcji pszenicy.Ministerstwo podało, że powierzchnia zasiewów pszenicy ozimej może w tym sezonie wynosić łącznie 4,3 miliona hektarów.
  • Zapasy końcowe pszenicy głównych eksporterów w latach 2012/13 – 2023/24 (USDA):

źródło: USDA

  • Australijski areał, wydajność i produkcja pszenicy w latach 1993/94 – 2023/24 (USDA):

źródło: USDA

  • Dane z raportu USDA „Grain: World Markets and Trade” pokazują, że w ciągu miesiąca prognozy globalnego eksportu pszenicy w sezonie 2023/24 spadły z 211,849 mln ton do 209,799 mln ton (-2,59% s/s). Produkcja obsunęła się z prognozowanych w sierpniu 793,373 mln ton do 787,337 mln ton (-0,41% s/s), konsumpcja ma wynieść o -0,2 mln ton mniej niż prognozowano czyli 795,858 mln ton (-0,03% s/s), a zapasy zostały obniżone o -6,999 mln ton względem poprzedniej prognozy do 258,611 mln ton (-3,19% s/s). Bilans produkcja/konsumpcja wychodzi ponad 8,5 mln ton deficytu pszenicy, o prawie 6 mln ton więcej niż prognoza w sierpniu.
  • Ze względu na zmiany jakie przechodzi serwis proszę o udział w poniższej ankiecie:

Jaką formę opracowania raportów USDA "World Markets and Trade" preferujesz?

  • podsumowanie w kilku słowach (50%, 4 Votes)
  • całe tabelki dla produkcji, konsumpcji i zapasów (38%, 3 Votes)
  • własne opracowania graficzne (13%, 1 Votes)

Total Voters: 8

Loading ... Loading ...
  • Trwają zasiewy pszenicy ozimej w USA (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kukurydza

  • Ministerstwo rolnictwa Francji podniosło we wtorek swoje prognozy dotyczące tegorocznych zbiorów kukurydzy, spodziewając się, że letnie deszcze pomogą plonom odzyskać siły. Prognoza mówi o zbiorach na poziomie 11,22 mln ton, w porównaniu z 10,89 mln prognozowanymi w sierpniu i obecnie o 5,3% wyższymi niż w 2022 r. „Deszcze na przełomie lipca i sierpnia sprzyjały potencjalnym plonom, szczególnie w przypadku nienawadnianej kukurydzy” – podało ministerstwo w raporcie dotyczącym upraw. Dodał jednak, że produkcja kukurydzy na ziarno będzie prawie 14% niższa od średniej z ostatnich pięciu lat, a jej ograniczeniem będzie najmniejszy obszar upraw od lat 80. XX wieku.
  • FranceAgriMer prognozuje, że zapasy końcowe kukurydzy we Francji wyniosą 1,65 mln ton.
  • Mapa upraw drugiego (głównego) siewu kukurydzy w Brazylii (USDA):

źródło: USDA

  • Brazylijski areał, wydajność i produkcja kukurydzy w latach 2000/01 – 2023/24 (USDA):

źródło: USDA

  • Dane z raportu USDA „Grain: World Markets and Trade” pokazują, że w ciągu miesiąca prognozy globalnego eksportu kukurydzy w sezonie 2023/24 pozostały na niezmienionym poziomie 194,067 mln ton (+7,44% s/s). Produkcja wzrosła się z prognozowanych w sierpniu 1 213,501 mln ton do 1 214,288 mln ton (+5,08% s/s), konsumpcja ma wynieść o -0,6 mln ton mniej niż prognozowano czyli 1 199,772 mln ton (+2,83% s/s), a zapasy zostały zwiększone o +2,93 mln ton względem poprzedniej prognozy do 313,985 mln ton (+4,85% s/s). Bilans produkcja/konsumpcja wychodzi ponad 14,5 mln ton nadwyżki kukurydzy, o prawie 1,4 mln ton więcej niż prognoza w sierpniu.

Ryż

  • Dane z raportu USDA „Grain: World Markets and Trade” pokazują, że w ciągu miesiąca prognozy globalnego eksportu ryżu w sezonie 2023/24 spadły z 52,898 mln ton do 52,098 mln ton (-1,9% s/s). Produkcja (milled)  się z prognozowanych w sierpniu 520,941 mln ton do 518,084 mln ton (+0,88% s/s), konsumpcja ma wynieść o -0,2 mln ton mniej niż prognozowano czyli 522,727 mln ton (-0,19% s/s), a zapasy zostały obniżone o -4,181 mln ton względem poprzedniej prognozy do 167,595 mln ton (-2,69% s/s).

Soja

  • Ośmiu pracowników zostało rannych w zakładzie przetwórczym ADM East, w Decatur w stanie Illinois, co poważnie uszkodziło zakłady zajmujące się przetwarzaniem plonów. Firma oświadczyła, że ocenia zakres szkód i bada przyczyny zdarzenia. ADM podała, że w poniedziałek nie działała fabryka, która rozdrabnia ziarna soi na olej sojowy i białe płatki w celu produkcji białka sojowego.Pobliski zakład przetwórstwa kukurydzy również był „tymczasowo wyłączony do czasu, gdy będziemy mogli bezpiecznie wznowić działalność” – podała firma. W zakładzie w Decatur, będącym siedzibą ADM w Ameryce Północnej i największym obiektem na świecie, znajdują się zakłady do kruszenia soi i jeden z największych mokrych młynów kukurydzy na świecie. Według Stowarzyszenia Paliw Odnawialnych jest w stanie wyprodukować 375 milionów galonów (1,42 miliarda litrów) biopaliwa etanolowego rocznie, co czyni go największym w kraju.
  • Eksport soi z Brazylii powinien osiągnąć 99 mln ton metrycznych w 2023 r. Szacunki Abiove dotyczące produkcji soi od największego na świecie producenta i eksportera nasion oleistych wzrosły o 300 000 ton do rekordowego poziomu 157,3 miliona ton. Według stowarzyszenia zrzeszającego głównych handlowców i przetwórców z Brazylii prognozy wskazują na gwałtowny wzrost w porównaniu z 2022 r., kiedy Brazylia wyeksportowała 78,7 mln ton i wyprodukowała 129,9 mln ton. „Brazylia w dalszym ciągu zyskuje popularność na rynku międzynarodowym ze względu na jakość nasion soi i zwiększone zapotrzebowanie na żywność w Chinach” – powiedział Daniel Amaral, dyrektor ds. ekonomicznych firmy Abiove. Abiove podtrzymała także prognozę przetwórstwa soi w Brazylii na poziomie 53,5 mln ton z 50,9 mln ton w 2022 r.
  • Dane z raportu USDA „Oilseeds: World Markets and Trade” pokazują, że w ciągu miesiąca prognozy globalnego eksportu soi w sezonie 2023/24 spadły z 168,774 mln ton do 168,419 mln ton (-0,98% s/s). Produkcja obsunęła się z prognozowanych w sierpniu 402,787 mln ton do 401,325 mln ton (+8,43% s/s), kruszenie ma wynieść o -1,79 mln ton mniej niż prognozowano czyli 327,739 mln ton (+5,14% s/s), a zapasy zostały obniżone o -0,155 mln ton względem poprzedniej prognozy do 119,246 mln ton (+15,79% s/s).

Pozostałe rośliny oleiste

  • Import oleju palmowego do Unii Europejskiej w sezonie 2023/24 wyniósł na dzień 8 września 634 515 ton (-13,87% s/s).
  • Zapasy oleju palmowego w Malezji na koniec sierpnia wyniosły 2,12 mln ton (+22,5% m/m), to najwyższy poziom od siedmiu miesięcy w związku ze wzrostem produkcji i spowolnieniem eksportu. Inspektor ds. ładunków, Intertek Testing Services, podał, że eksport malezyjskich produktów z oleju palmowego w dniach 1–10 września spadł o 11,2% m/m, podczas gdy niezależna firma kontrolna AmSpec Agri Malaysia oszacowała spadek na 20,4% m/m.
  • Ukraina ma obsiać w tym roku 1,19 mln hektarów rzepaku ozimego. Producenci zasiali dotychczas 654,9 tys. ha rzepaku ozimego.
  • Dla rzepaku, głównej rośliny oleistej we Francji, prognozowana produkcja została zmniejszona do 4,30 mln ton z 4,34 mln ton w zeszłym miesiącu.To spowodowało spadek produkcji o 5,2% w porównaniu z 2022 r., ale o 9,4% powyżej średniej z pięciu lat.
  • We Francji prognozy zbiorów nasion słonecznika zostały podniesione do rekordowych 2,08 mln ton, co oznacza wzrost o 16,6% w porównaniu z 2022 r., przy wysokich plonach wspieranych również przez letnie opady deszczu.
  • Mapa upraw rzepaku w Australii (USDA):

źródło: USDA

  • Prognozy globalnej produkcji olejów roślinnych w sezonie 2023/24 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

  • Prognozy globalnej konsumpcji olejów roślinnych w sezonie 2023/24 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

  • Prognozy globalnych zapasów końcowych olejów roślinnych w sezonie 2023/24 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pozostałe zboża

  • Ukraina ma obsiać w tym roku 683,9 tys. hektarów jęczmienia ozimego. Producenci zasiali dotychczas 1200 hektarów jęczmienia ozimego.

Ropa naftowa

  • OPEC podtrzymał swoje prognozy dotyczące silnego wzrostu światowego popytu na ropę w latach 2023 i 2024, powołując się na sygnały wskazujące, że główne gospodarki radzą sobie lepiej niż oczekiwano pomimo niekorzystnych czynników, takich jak wysokie stopy procentowe i podwyższona inflacja. Światowy popyt na ropę naftową wzrośnie o 2,25 mln baryłek dziennie (bpd) w 2024 r. w porównaniu ze wzrostem o 2,44 mln bpd w 2023 r. „W 2023 r. poziom całkowitego światowego popytu na ropę naftową sprzed pandemii zostanie przekroczony. Wschodzące kraje Azji, zwłaszcza Indie, Brazylia i Rosja, mogą jeszcze bardziej zaskoczyć na plus. Co więcej, jeśli Stany Zjednoczone będą nadal utrzymywać obecną dynamikę, wzrost może okazać się wyższy niż oczekiwano” – stwierdził OPEC. Raport OPEC wykazał również, że produkcja ropy OPEC wzrosła w sierpniu, napędzana ożywieniem wydobycia w Iranie pomimo utrzymujących się amerykańskich sankcji. Z raportu wynika, że w sierpniu produkcja OPEC wzrosła o 113 000 baryłek dziennie, do 27,45 mln baryłek dziennie.
  • Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) informuje, że przedłużenie cięć produkcji i eksportu przez Arabię Saudyjską i Rosję do końca 2023 roku będzie oznaczać znaczny deficyt rynkowy w czwartym kwartale. Agencja podała, że ograniczenia wydobycia przez członków OPEC+ o ponad 2,5 mln baryłek dziennie od początku 2023 r. zostały jak dotąd zrównoważone wyższymi dostawami od producentów spoza sojuszu, w tym Stanów Zjednoczonych, Brazylii i wciąż niedostatecznie nałożonych sankcji na Iran. „Ale począwszy od września utrata produkcji OPEC+… spowoduje znaczny niedobór dostaw w czwartym kwartale” – stwierdzono w miesięcznym raporcie naftowym. IEA spodziewa się, że wzrost gwałtownie spowolni do 1 miliona baryłek dziennie, podczas gdy OPEC ma znacznie bardziej optymistyczne szacunki na poziomie 2,25 miliona baryłek dziennie. Amerykańskie Energy Information Administration (EIA) prognozuje wzrost popytu na poziomie 1,81 mln baryłek dziennie w 2023 r. i 1,36 mln baryłek dziennie w przyszłym roku.
  • USA ujawniły, że w kwietniu przejęły 980 tysięcy baryłek ropy przemycanej przez Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej z Iranu. To szczegóły przejęcia ładunku z tankowca typu Suez „Rajan”. Statek rozładowano u wybrzeży Teksasu. W kwietniu firma Suez Rajan Ltd przyznała się do przemytu i została skazana na trzyletni okres nadzoru sądowego oraz grzywnę $2,5 mln. Empire Navigation, spółka obsługująca statek przewożący ładunek przemytu, zgodziła się współpracować i przetransportować irańską ropę do Stanów Zjednoczonych. Departament Sprawiedliwości stwierdził, że uczestnicy próbowali ukryć pochodzenie ropy za pomocą transferów między statkami, fałszywych raportów w systemie automatycznej identyfikacji, sfałszowanych dokumentów i w inny sposób, dodając, że podmiot czarterujący statek korzystał z systemu finansowego USA w celu ułatwienia transportu. Według Departamentu Sprawiedliwości kontrabanda jest obecnie przedmiotem powództwa cywilnego o przepadek przed amerykańskim Sądem Okręgowym dla Dystryktu Kolumbii.
  • W Libii burza doprowadziła w sobotę do zamknięcia czterech wschodnich terminali eksportu ropy przez członka OPEC.
  • We wrześniu Rosja załadowała drugi ładunek ropy z dostawą do Brazylii. Z danych LSEG wynika, że tankowiec Apus załadował 10 września do arktycznego portu w Murmańsku 100 000 ton ropy Varandey pochodzącej od Lukoilu.Według danych LSEG, statek ma przybyć do brazylijskiego obszaru Pernambuco pod koniec miesiąca. W sierpniu Lukoil załadował 80 000 ton mieszanki Varandey z dostawą do Brazylii, co oznacza pierwszą w historii dostawę rosyjskiej ropy do tego kraju Ameryki Łacińskiej.
  • Zrzeszeni w związkach pracownicy należącej do Phillips 66 rafinerii Wood River w Roxana w stanie Illinois o wydajności 356 000 baryłek dziennie, przygotowują się do głosowania nad ostateczną propozycją kontraktu z rafinerią. Jeśli w środę pracownicy nie zagłosują za ratyfikacją umowy, w następnym tygodniu związek zagłosuje nad podjęciem strajku. „Phillips 66 ceni nasze dobre stosunki ze związkiem zawodowym i jesteśmy zaangażowani w negocjacje w dobrej wierze” – powiedział rzecznik firmy, dodając, że wierzy, że oferta firmy spełnia ten cel.
  • Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 8 września wzrosły o +4,0 mln baryłek, do 420,6 mln baryłek, prognozowano spadek o -1,9 mln baryłek. „Zapasy ropy w USA solidnie wzrosły pomimo wzrostu działalności rafineryjnej i spadku zapasów Cushing do najniższego poziomu w tym roku ze względu na znacznie wyższy import netto” – powiedział analityk Kpler Matt Smith.
  • Amerykańskie zapasy benzyny wzrosły w ciągu tygodnia o +5,6 mln baryłek do 220,3 mln baryłek. Prognozowano wzrost o +0,2 mln baryłek.​
  • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, wzrosły w ciągu tygodnia o +3,9 mln baryłek do 122,5 mln baryłek. Prognozowano wzrost o +1,3 mln baryłek.
  • Wskaźniki wykorzystania rafinerii w USA w tygodniu do 8 września wyniósł 93,7% (+0,6 pp t/t).
  • Wydobycie ropy naftowej w USA wzrosło w tygodniu do 8 września do poziomu 12,9 mln baryłek dziennie (+0,1 mln bpd t/t), co stanowi szczyt nienotowany od marca 2020 r., zanim pandemia Covid-19 obniżyła popyt i produkcję.
  • Amerykański eksport ropy naftowej w tygodniu do 8 września wyniósł 3,1 mln baryłek dziennie.
  • Amerykański import ropy naftowej w tygodniu do 8 września wzrósł do 7,6 mln baryłek dziennie.

Gaz ziemny

  • Pracownicy zakładów Chevron LNG w Australii rozpoczęli strajk w piątek, trwający po 11 godzin przerwy od pracy po tym, jak rozmowy mediacyjne w sprawie wynagrodzeń i warunków pracy zakończyły się bez porozumienia, co potencjalnie zakłóca produkcję z zakładów odpowiadających za ponad 5% światowych dostaw. Od 14 września związki zawodowe rozpoczną dwutygodniowe 24-godzinne strajki. Grupa badawcza EnergyQuest oszacowała, że dochody Chevron i partnerów w wyniku strajków są zagrożone na około 49 milionów dolarów amerykańskich dziennie, choć stwierdziła, że nie wszystkie przychody zostaną utracone, ponieważ niektóre ładunki mogą zostać odroczone na później. Chcąc położyć kres akcjom protestacyjnym, Chevron stosuje niesprawdzoną strategię prawną i zwrócił się do Komisji ds. Uczciwej Pracy, australijskiego arbitra przemysłowego, z prośbą o oświadczenie o „nierozwiązywalnych negocjacjach”.Jeśli zostanie przyznana, zakończy to strajki i umożliwi sędziemu dyktowanie porozumienia. Australijskie władze wyznaczyły termin spotkania między Chevronem a związkami zawodowymi na 22 września.
  • Według danych LSEG, pobór gazu ziemnego przez Freeport LNG w zakładzie w Teksasie piąty dzień z rzędu był znacznie poniżej wydajności, co sugeruje utrzymujące się przestoje w zakładzie. Według danych LSEG, pobór przez Freeport LNG spadł do średnio 0,4 bcfd w ciągu ostatnich pięciu dni z około 1,8 bcfd w zeszłym tygodniu. Analityk rynku Rapidan Energy Group obniżył prognozę wykorzystania gazu przez Freeport LNG na trzeci kwartał do 80% z 95% w wyniku pięciodniowego przestoju. Przerwa prawdopodobnie odzwierciedla presję na sieć w Teksasie, która była ograniczona przez szczytowe zapotrzebowanie spowodowane nadmiernymi upałami przez większą część lata, powiedział Alex Munton, dyrektor ds. globalnych badań nad gazem i LNG w Rapidan Energy. Zakład może rozpocząć działalność w ciągu najbliższych kilku dni, ale dłuższe przestoje wskazywałyby na problemy mechaniczne, które mogłyby mieć większy wpływ na rynek. Rzecznik firmy odmówił komentarza. Analitycy twierdzą, że co najmniej dwa z trzech pociągów do przetwarzania gazu w zakładzie mogą pozostać bezczynne. Cztery tankowce – BW Pavilion Aranda, LNG Schneeweisschen, Marvel Crane i Hellas Diana – czekały w środę na załadunek w pobliżu Freeport LNG.
  • Planowana przerwa konserwacyjna na norweskim polu Troll (należącym do Equinor), największym w Europie Zachodniej, została przedłużona, ponieważ zaplanowane prace trwają dłużej niż oczekiwano. Rzecznik firmy nie podał bliższych szczegółów, kiedy prace zostaną zakończone. Od 26 sierpnia coroczna konserwacja platformy zmniejszyła całkowitą dzienną produkcję Trolla wynoszącą 125 milionów metrów sześciennych. Początkowo prace konserwacyjne miały zakończyć się 7 września, ale były kilkakrotnie przedłużane.Obecnie oczekuje się, że produkcja zostanie przywrócona 14 września. Rozległy norweski system rurociągów eksportuje zazwyczaj w ilości około 300 mln m3 dziennie lub więcej, a obecnie przepływy wynoszą zaledwie ~137 mln m3
  • Rosyjska spółka Sachalin Energy, produkująca skroplony gaz ziemny i ropę naftową, w pełni wznowiła produkcję po pracach konserwacyjnych. Spółka operacyjna Sachalin-2 należąca do Sachalin Energy została przekształcona w podmiot rosyjski na mocy dekretu prezydenta w związku z zachodnimi sankcjami nałożonymi na Moskwę w związku z jej działaniami na Ukrainie. W 2022 roku Sachalin-2 wyprodukował 11,5 mln ton LNG i 3,7 mln ton (74 000 baryłek dziennie) ropy. Oprócz Gazpromu udziały w projekcie mają także japońskie firmy Mitsui i Mitsubishi, posiadające łącznie 22,5%.
  • Według szacunków Eurostatu zużycie w siedmiu największych konsumentach gazu w Unii Europejskiej w pierwszych siedmiu miesiącach roku wyniosło 6,1 mln teradżuli (TJ) czyli -10,29% r/r. W latach 2012 – 2021 w analogicznym okresie zużycie wynosiło średnio 7,0 TJ.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Chińskie przedsiębiorstwo Sinopec ogłosiło przetarg, w ramach którego poszukuje łącznie 25 ładunków skroplonego gazu ziemnego (LNG) dostarczanych od października do końca 2024 r. Jak podają źródła, państwowy chiński gigant gazowy zamówił jeden ładunek na październik, pięć dostaw na listopad i siedem na grudzień, a także jeden ładunek miesięcznie przez cały 2024 rok. Źródła dodały również, że Sinopec poszukuje ładunków indeksowanych według benchmarku Japan-Korea-Marker (JKM) dla LNG, z wyjątkiem pierwszego ładunku, który ma zostać dostarczony w październiku. Przetarg kończy się 15 września. Import LNG do Chin osiągnął w 2021 r. prawie 79 mln ton, wyprzedzając Japonię w roli największego importera na świecie w tym roku.Jednak według danych celnych rygorystyczne środki związane z pandemią ograniczyły w zeszłym roku popyt spot, a dostawy spadły do 63 mln ton. Chiny zaimportowały 39 mln ton LNG w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2023 r.
  • Prognozy pogody w USA zakładają, że do 21 września temperatury pozostaną na zbliżonym poziomie do średniej, ale w ostatnich 8 dniach września będą wyższe.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 99,9 mld stóp sześciennych (-1,2 bcfd mniej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 94,9 bcfd.
  • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) we wrześniu 2023 wynosi średnio rekordowe 102,3 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (b/z m/m).
  • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych we wrześniu 2023 wynoszą średnio 12,6 bcfd (+2,44% m/m).

Energia odnawialna

  • Chevron poinformował, że nabył większościowy pakiet udziałów w projekcie wodorowym w Delta w stanie Utah. Projekt produkcji i magazynowania AECS Delta, będący wspólnym przedsięwzięciem Mitsubishi Power Americas i Magnum Development, otrzymał w zeszłym roku gwarancję pożyczki od Departamentu Energii USA na kwotę około 500 milionów dolarów. Obiekt będzie wykorzystywał elektrolizę do przekształcania energii odnawialnej w wodór, który będzie magazynowany i sezonowo wysyłany z kawern solnych wydobywanych roztworem. Chevron poinformował, że nabył całość Magnum od Haddington Ventures, która zapewniała finansowanie obiektu od 2008 roku. Oczekuje się, że wstępne operacje na skalę komercyjną, obejmujące zdolność magazynowania i konwersji do 100 ton wodoru dziennie, rozpoczną się w połowie 2025 r.
  • Rząd Kolumbii rozważa zmianę przepisów, aby uczynić większościową państwową spółkę energetyczną Ecopetrol obowiązkowym partnerem w każdym projekcie morskiej energetyki wiatrowej. Ministerstwo Górnictwa i Energii skonsultuje się z przedsiębiorstwami zainteresowanymi wzięciem udziału w pierwszej w historii Kolumbii aukcji morskiej energii wiatrowej w sprawie tej propozycji. Jeśli zostanie zatwierdzona, zmiana sprawi, że „udział Ecopetrolu w każdym projekcie offshore będzie obowiązkowy” – podało źródło Reutersa. Rząd prezydenta Gustavo Petro, pierwszego lewicowego przywódcy Kolumbii, postawił sobie za cel odzwyczajenie kraju andyjskiego od jego zależności od paliw kopalnych, przy jednoczesnym zapewnieniu samowystarczalności energetycznej.
  • Brazylijska państwowa firma naftowa Petrobras ujawniła projekty rozwoju morskich farm wiatrowych, chcąc stać się wiodącym deweloperem energetyki wiatrowej w kraju. Firma złożyła wniosek o licencję do brazylijskiej agencji ochrony środowiska Ibama na projekty morskiej energetyki wiatrowej w 10 obszarach o łącznej mocy do 23 gigawatów (GW). Petrobras zainwestuje 130 milionów reali (26,8 miliona dolarów) w ciągu najbliższych 25 miesięcy w lądową turbinę wiatrową o mocy 7 megawatów (MW), nad którą pracuje już WEG. Partnerstwo z WEG obejmuje opracowanie komponentów do turbiny, która ma wejść do produkcji seryjnej w 2025 r. Petrobras będzie otrzymywać tantiemy za sprzedane turbiny. Morskie farmy wiatrowe zazwyczaj wymagają większych turbin generujących 10 MW lub więcej. To z kolei wymaga zmiany w brazylijskim łańcuchu dostaw, który obecnie koncentruje się na produkcji komponentów lądowych.
  • Rystad Energy prognozuje, że zainstalowana moc fotowoltaiczna w Chinach podwoi się do 1000 gigawatów (GW) do końca 2026 r., w związku z dalszym zwiększaniem inwestycji w odnawialne źródła energii. Pekin postawił sobie za cel zwiększenie mocy zainstalowanej energii wiatrowej i słonecznej w kraju do ponad 1200 GW do 2030 r. Do końca ubiegłego roku Chiny zainstalowały 365 GW mocy w elektrowniach wiatrowych i 392 GW w energii słonecznej, co stanowi około jedną trzecią całkowitej mocy na świecie.Oczekuje się, że moc zainstalowana w kraju przekroczy 500 GW do końca 2023 r. „Chiński krajowy program budowy mocy fotowoltaicznych rozpoczęty w czerwcu 2021 r. doprowadził do znacznego wzrostu liczby projektów na dużą skalę” – powiedział Yicong Zhu, starszy analityk ds. odnawialnych źródeł energii i energii w Rystad.

Złoto

  • Ludzie wychodzą z rynku i czekają, aż pojawią się dane, i być może kupują złoto po niższej cenie, ponieważ nadal istnieje (pewne) bezpieczeństwo kupowania złota” – powiedział Bob Haberkorn, starszy specjalista ds. strategii rynkowej w RJO Futures.

Miedź

  • Cenom miedzi nie udało się we wtorek rano utrzymać poziomu 8400 dolarów, ponieważ zapasy LME w dalszym ciągu rosną, osiągając najwyższy poziom od października 2022 r.” – stwierdziła analityk Standard Chartered Sudakshina Unnikrishnan.
  • Wsparcie dla miedzi, powszechnie stosowanej w energetyce i budownictwie, nadeszło ze strony chińskiego rynku nieruchomości jako deweloper Country Garden uzyskała zgodę swoich wierzycieli na przedłużenie spłat sześciu obligacji o trzy lata. „Lepszy sentyment do miedzi w dalszym ciągu jest w dużym stopniu uzależniony od ożywienia gospodarczego w Chinach, ale jeśli środki stymulacyjne przyniosą efekty i ożywienie w kluczowych sektorach nieruchomości i sektora produkcyjnego, ceny miedzi wzrosną” – stwierdził Unnikrishnan ze Standard Chartered.
  • Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Shanghai Metals Market, wielu producentów prętów miedzianych spodziewało się, że wzrost popytu nastąpi dopiero pod koniec października.
  • Peru utrzymuje się na pozycji drugiego na świecie producenta i dostawcy miedzi, a ożywienie w działalności wydobywczej pomogło temu krajowi andyjskiemu wyprzedzić w tym roku konkurencyjnego producenta Demokratyczną Republikę Konga (DRK), która depcze mu po piętach. Peru wyprodukowało 2,45 mln ton miedzi w 2022 r. Tymczasem produkcja miedzi w DRK wyniosła 2,40 mln ton. W pierwszym kwartale produkcja Peru wyniosła 619 000 ton w porównaniu do 564 772 ton w DRK. Peru wyprzedza Kongo również pod względem dostaw wynoszących 1,4 mln ton w porównaniu z 1,3 mln ton w pierwszej połowie roku. Dane sugerują, że DRK może wkrótce obalić Peru z drugiego miejsca, zwłaszcza że inwestycje wydobywcze w Peru, według szacunków władz, spadną o 16% w tym roku i 7% w przyszłym roku. „Dokucza nam brak projektów światowej klasy” – powiedział Gonzalo Tamayo, były peruwiański minister górnictwa w latach 2016–2017, a obecnie partner w firmie doradczej Macroconsult, dodając, że większość inwestycji to projekty średniej wielkości lub ekspansje. Ivan Merino, były minister górnictwa w rządzie obalonego prezydenta Pedro Castillo w 2021 r., powiedział, że brak „przewidywalności” w Peru i regularne protesty odstraszają lub opóźniają inwestycje. Pod koniec lipca rząd Peru rzeczywiście zatwierdził rozbudowę wartej 1,3 miliarda dolarów kopalni Toromocho należącej do chińskiego Chinalco i spodziewa się zatwierdzić pod koniec roku plan rozbudowy kopalni Antamina o wartości 2 miliardów dolarów. Tamayo dodał jednak, że Peru musi podjąć działania, aby pobudzić nowe inwestycje – w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że zostanie przejęte przez konkurencyjnych producentów.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Pozostałe metale przemysłowe

  • Rosyjskie aluminium dzieli przemysł metalowy, ponieważ producenci i konsumenci zbierają się w tym tygodniu, aby omówić przyszłoroczne umowy na dostawy. Niektórzy konsumenci przemysłowi odmówili zakupu dostaw z Rosji w związku z inwazją Moskwy na Ukrainę, ale inni twierdzą, że jest to błędne, gdy sankcje nie dotyczą firmy lub produkowanego przez nią metalu. Debaty na temat zakazu handlu rosyjskim metalem prawdopodobnie powrócą w tym tygodniu w Barcelonie po tym, jak norweski producent Norsk Hydro w lipcu nalegał, aby Londyńska Giełda Metali (LME) ponownie rozważyła decyzję o niewprowadzaniu zakazu importu aluminium z Rosji. Rozpoczynająca się w środę międzynarodowa konferencja aluminiowa Fastmarkets odbywa się w „sezonie godowym” rynku, kiedy firmy starają się zawrzeć umowy na dostawy. „Myślę, że samosankcjonowanie wzrosło w porównaniu z zeszłym rokiem. Niektórzy konsumenci aluminium publikują zapytania ofertowe na dostawy zakontraktowane na rok 2024, w szczególności z wyłączeniem metali rosyjskich.” – powiedział Duncan Hobbs, dyrektor ds. badań w Concord Resources. Jednakże czołowy rosyjski producent Rusal, odpowiadający za 6% światowej podaży, twierdzi, że wielu konsumentów w Azji i Europie nadal kupuje jego materiał. W zeszłym miesiącu Rusal stwierdził, że zwiększył sprzedaż w Azji, a Europa pozostała kluczowym rynkiem, generującym ponad 30% przychodów w pierwszej połowie 2023 r. Pięć europejskich stowarzyszeń branżowych zwróciło się do LME o zignorowanie wezwań do wprowadzenia zakazu, a Rusal skrytykował rywala Hydro, twierdząc, że jego celem jest destabilizacja rynku dla własnej korzyści. Zapasy aluminium pochodzenia rosyjskiego w magazynach zatwierdzonych przez LME i dostępnych na rynku wzrosły w tym roku do 81% całości w sierpniu, z 41% w styczniu. Gracze branżowi w Barcelonie również będą szukać sygnałów dotyczących perspektyw popytu, ponieważ słaby globalny wzrost i stała produkcja w Chinach negatywnie wpływają na ceny.
  • Almina-Minas do Alentejo wstrzyma produkcję koncentratów cynku i ołowiu w zakładzie Aljustrel od 24 września do drugiego kwartału 2025 r. ze względu na zbyt niskie ceny cynku – poinformowała portugalska firma. Rentowność stała się problemem dla producentów cynku w Europie w obliczu spadających cen i rosnących kosztów produkcji. Prywatna Almina wyprodukowała 215 000 ton koncentratu cynku i 50 000 ton koncentratu ołowiu, co stanowiło odpowiednio około 99 000 ton cynku metalicznego i 20 000 ton ołowiu metalicznego.
  • Szwedzka kopalnia Boliden zawiesiła produkcję w swojej kopalni Tara w Irlandii, największej kopalni cynku w Europie, z powodu „niezrównoważonych strat finansowych”. W zeszłym roku Tara wyprodukowała 103 000 ton koncentratu cynku, co stanowi 40% produkcji koncentratu cynku Boliden.
  • Albemarle, największy na świecie producent litu, poinformował we wtorek, że otrzymał od Departamentu Obrony USA dotację w wysokości 90 mln dolarów na zwiększenie produkcji kluczowego surowca do akumulatorów pojazdów elektrycznych. Dotacja zostanie przeznaczona na zakup sprzętu górniczego w ramach planowanego przez spółkę ponownego otwarcia kopalni litu Kings Mountain w Karolinie Północnej. W zeszłym roku administracja Bidena przyznała Albemarle dotację w wysokości 149,7 mln dolarów na zakład przetwórczy w Północnej Karolinie. Waszyngton stara się pomóc w zmniejszeniu zależności kraju od Chin i innych krajów w zakresie litu. Albemarle oczekuje, że kopalnia Kings Mountain zostanie uruchomiona pod koniec 2026 roku.
  • China Hongqiao Group uruchomiła moce produkcyjne 1,5 miliona ton metrycznych aluminium w prowincji Yunnan, z planem na przeniesienie mocy produkcyjnych do 4 mln ton do końca 2025 roku, aby wykorzystać energię niskoemisyjną. Przełoży się to na zmniejszenie emisji CO2 do końca 2023 roku o 30%. W 2022 roku firma wyprodukowała 6 milionów ton aluminium. „To pierwszy krok na drodze do wyjścia z węgla. Chcemy osiągnąć maksymalny poziom emisji dwutlenku węgla do 2025 r.” – powiedział Ron Knapp, specjalny doradca firmy. Dodał, że w ramach zmiany szósta linia technologiczna nowej działalności firmy w Yunnan, regionie obfitującym w energię wodną, jest prawie ukończona. Energia jest największym składnikiem emisji dwutlenku węgla, ale zakłady produkujące aluminium emitują również CO2 z anod węglowych, transportu i surowców, tlenku glinu i boksytu.
  • Zaprezentowana wersja nowego iPhone’a 15 Pro firmy Apple z obudową z tytanu zwiększy w tym roku popyt na tytan o od 3% do 4%, czyli aż o 10 000 ton, powiedział Zhao Wei, dyrektor ds. informacji w Titanium Zirconium Hafnium. Chiny wytwarzają ponad 60% z 240 000 ton metrycznych tytanu i stopów tytanu produkowanych każdego roku na całym świecie. Zastosowanie przez Apple tytanu zamiast obudowy ze stali nierdzewnej może również wywołać dodatkowy popyt, a inne firmy prawdopodobnie pójdą w jego ślady, twierdzi Zhao. „Podążając za przykładem Apple, inne marki zaczną wykorzystywać stopy tytanu w swoich produktach, tworząc dobry punkt dla wzrostu popytu na ten metal” – powiedział Zhao. Chiny są także największym producentem iPhone’ów, a dostawy globalne realizowane są przez Foxconn z ogromnej fabryki w środkowych Chinach. Około 40% tytanu wykorzystuje się obecnie w sektorze chemicznym, a ponad 30% w przemyśle lotniczym. Sektor elektroniczny odpowiada za mniej niż 10% popytu. „Potwór” konsumencki, taki jak iPhone, pomógłby w szerszym zastosowaniu tytanu w nowych gałęziach przemysłu, zastępując materiały takie jak stal nierdzewna. Według trzech chińskich producentów tytanu tytanowa obudowa nowego iPhone’a jest wykonana ze stopu znanego jako tytan klasy 5, który zawiera również niewielkie ilości aluminium i wanadu. Stop ten jest znany z doskonałej odporności na korozję, lekkości i wytrzymałości. „Istnieje bariera techniczna w produkcji stopów tytanu, a międzynarodowe przedsiębiorstwa, takie jak Apple, wymagają wysokich standardów. Dzięki temu rynek nie będzie zatłoczony nowicjuszami” – powiedział Zhao.
  • Posiadając 60 000 ton znanych zasobów, Portugalia jest największym w Europie producentem litu, tradycyjnie wydobywanego do celów ceramicznych. Barroso, którego bujne pastwiska górskie są obiektem dziedzictwa Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa, zawiera jedno z najbogatszych złóż. Londyńska firma Savannah Resources chce tam zbudować cztery kopalnie odkrywkowe, które będą produkować rocznie ilość litu wystarczającą do wyprodukowania około pół miliona akumulatorów pojazdów elektrycznych. Jednak spotyka się to z oporem lokalnych społeczności. Michael Schmidt, starszy analityk w niemieckiej agencji ds. zasobów mineralnych DERA, powiedział, że obecne i planowane projekty wydobywcze mogą pokryć 25–35% zapotrzebowania na lit w UE do 2030 r., chociaż osiągnięcie celu 10% w przypadku materiałów takich jak nikiel i kobalt byłoby trudniejsze. Odnosząc się do projektu Barroso i innego projektu realizowanego we Francji, powiedział, że „katastrofą będzie, jeśli któryś z nich… się nie powiedzie”. „Chociaż Europa mogłaby pozyskiwać minerały gdzie indziej, jakie byłyby koszty? Dostawcy mogliby dyktować ceny i warunki” – powiedział Schmidt. Ministerstwo środowiska stwierdziło, że portugalskie rezerwy litu „mają do odegrania ważną rolę” w realizacji celów UE, dodając, że nowe kopalnie przyniosą pieniądze i miejsca pracy lokalnym społecznościom. W oświadczeniu zobowiązała się także do „najwyższych standardów społecznych i środowiskowych”.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *