aktualności – 4 marca 2020

Spory zestaw aktualności dotyczących rynków rolnych, ropy naftowej, kawy, bawełny, złota, platyny jak i metali przemysłowych. Plus oczywiście program Surowcowe info w Comparic24 o 13:10!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, ckurku, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

USDA

Mamy kilka raportów świeżych, wśród których poznaliśmy między innymi ceny jakie otrzymują farmerzy za swoje produkty (wykres poniżej), a prócz tego dane dotyczące bawełny, soi i kukurydzy (wykresy w odpowiednich działach).

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

W dzisiejszych aktualnościach:

kawa

bawełna

kukurydza

soja

ropa, gaz i węgiel

złoto

platyna i pallad

metale przemysłowe

Kawa

 • Rynek kawy obawia się o spadek dostaw arabiki najwyższej jakości, co wywołało skok cen na $c120+/lbs. Jednocześnie światowy eksport kawy spadł w styczniu o prawie 8% r/r, a na sezon 2021/22 pojawiają się prognozy deficytu kawy w Brazylii.

Bawełna

 • Jeśli chodzi o rynek bawełny w Indiach, to mamy drobny skok eksportu i zapasów względem poprzednich prognoz na bieżący sezon:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 • Poznaliśmy także dane o konsumpcji i zapasach bawełny w USA w styczniu:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kukurydza

 • W raporcie dotyczącym kukurydzy widzimy zmiany w przetwórstwie kukurydzy na alkohol, z kolei zapasy surowego oleju kukurydzianego w styczniu 2020 zmniejszyły się o ponad 46% r/r (do 19,5 mln funtów).

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Soja

 • Argentyna planuje podnieść podatki eksportowe na soję o 3 punkty procentowe do 33%. Ma to wspomóc kraj w rozwiązaniu problemu niewypłacalności za obligacje skarbowe. Argentyna jest jednym z głównych światowych dostawców kukurydzy, soi i pasz dla zwierząt gospodarczych.
 • Raporty USDA dotyczące soi pokazują ilości przetworzonej soi na poszczególne produkty sojowe, a także wzrost zapasów surowego oleju sojowego, która wynosi prawie 2 mld funtów (+19,87% r/r).

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ropa, gaz i węgiel

 • OPEC+ już teraz redukuje produkcję ropy naftowej o 2,1 mln baryłek (ustalone 1,7 mln plus dobrowolne dodatkowe cięcie ze strony Arabii Saudyjskiej 400 tysięcy baryłek), ale panel doradczy sugeruje ustalenie podczas spotkania grupy 5-6 marca w Wiedniu dalsze cięcia o milion baryłek na okres Q2 2020 w związku z koronawirusem. Ze względu na epidemię liczba delegatów OPEC+ zostanie zredukowana, a dziennikarze nie będą mieli wstępu do siedziby głównej OPEC.

Złoto

 • Australijski Perth Mint poinformował o spadku sprzedaży złota i srebra w lutym 2020. Sprzedaż srebrnych monet spadła o 58% m/m, choć w ujęciu rocznym wzrosła o 4% r/r i wynosiła 606 634 uncji. Z kolei s przedaż złotych monet i sztabek w lutym spadła o 52,5% m/m do 22 921 uncji (+17,4% r/r). Perth Mint przerabia ponad 90% świeżo wydobytego złota w Australii.

Platyna i pallad

 • W 2020 roku o 4% ma wzrosnąć przemysłu motoryzacyjnego popyt na platynę (do około 3,01 mln uncji), choć wciąż na rynku będzie nadpodaż tego surowca. The World Platinum Investment Council (WPIC) poinformowało, że nadwyżka platyny w 2020 roku wyniesie 119 tysięcy uncji (+83% r/r) z produkcji prognozowanej na 8 mln uncji., choć są to prognozy bez uwzględnienia spadku popytu wywołanego koronawirusem. Są też informacje, że producenci aut powoli zamieniają pallad w katalizatorach aut benzynowych na platynę. Zmiana w zaledwie 5% dotychczas palladowych katalizatorów na platynowe oznacza wzrost popytu na platynę o około 450 tysięcy uncji.

Metale przemysłowe

 • Stan zapasów metali przemysłowych w certyfikowanych magazynach LME:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Zapraszam do omówienia powyższych aktualności w programie Surowcowe info w Comparic24 o godzinie 13:10 w środę, 4 marca 2020:

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *