aktualności – 14 marca 2024

Spory zestaw (~70!) rynkowych aktualności i oczywiście premiera nowego odcinka programu omawiającego sytuację rynkową…

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 14 marca 2024

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

Raporty USDA

 • Raporty USDA Crop Progress mają „zimową przerwę”, kolejna publikacja 1 kwietnia 2024.

Kawa

 • Lutowy eksport kawy z Wietnamu wyniósł 160 584 ton (-32,6% m/m).
 • Dane wykazały, że spekulanci kawą Robusta podnieśli swoją długą pozycję netto o 2730 lotów do 41 241 lotów na dzień 5 marca.
 • Eksport zielonej kawy z Brazylii wzrósł w lutym do 3,38 miliona 60-kilogramowych worków zielonej kawy (+57,5% r/r).
 • W magazynach ICE ponad 170 tysięcy worków kawy oczekuje na ocenę jakości.

Cukier

 • Wiodący indyjski organ branżowy podniósł szacunkową produkcję cukru na rok 2023/24 z 33,05 mln ton do 34 mln ton.Indie są drugim co do wielkości producentem cukru na świecie.
 • Tajlandia zgromadziła już 8,5 miliona ton wyprodukowanego cukru, co jest zaskakujące dla części rynku, która wyobrażała sobie zbiory mniejsze niż 8 milionów ton” – powiedział broker StoneX.

Kakao

 • Na drzewach nie ma wystarczającej liczby dużych, prawie dojrzałych strąków. Średnie zbiory rozpoczną się powoli w kwietniu” – powiedział Albert N’Zue, który prowadzi gospodarstwo rolne w pobliżu środkowo-zachodniego regionu Daloa na Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie opady były poniżej średniej. Rolnicy twierdzą, że regularne deszcze w marcu i kwietniu mogą pozwolić na dojrzenie na krzakach znacznej ilości fasoli od połowy maja do końca czerwca.
 • Międzynarodowa Organizacja Kakao (ICCO) spodziewa się, że światowa produkcja kakao spadnie w tym sezonie do 4,45 mln ton (-10,9% s/s). Przerób (miara popytu) ma spaść do 4,78 mln ton (-4,8% s/s) ze względu na trudności z zakupem fasoli i spadające dostawy masła producentom czekolady po wyższej cenie, co z kolei podnosi ceny produktów końcowych. Deficyt na rynku ma w tym sezonie wynieść 374 tysiące ton – w poprzednim sezonie mieliśmy deficyt 74 tysięcy ton. Oznacza to, że przetwórcy i producenci czekolady będą musieli czerpać z zapasów kakao, aby w pełni pokryć swoje potrzeby.ICCO spodziewa się, że pod koniec sezonu światowe zapasy kakao spadną do najniższego poziomu od 45 lat. Wateridge z Tropical Research twierdzi, że w przyszłym sezonie rynek kakao może odnotować kolejny deficyt, biorąc pod uwagę stopień nasilenia chorób fasoli w Afryce Zachodniej. Jak pokazują dane ICCO, od końca lat 60. XX w. rynek nie odnotował deficytu przez cztery kolejne lata.
 • Potrzebujemy ogromnego zniszczenia popytu, aby dogonić zniszczenie podaży” – powiedział Steve Wateridge z Tropical Research Services, światowy ekspert w dziedzinie kakao. Producenci czekolady nie mogą produkować czekolady z surowego kakao i polegają na przetwórcach, którzy przetwarzają fasolę w masło i alkohol, z którego można uzyskać czekoladę. Przetwórcy twierdzą jednak, że nie stać ich na zakup fasoli. Kontrolowany przez państwo przetwórca fasoli z Wybrzeża Kości Słoniowej, Transcao, jeden z dziewięciu głównych zakładów w kraju, oświadczył, że zaprzestał zakupu fasoli ze względu na jej cenę. Napisano, że nadal przetwarza zapasy z magazynu, ale nie podano, z jaką wydajnością pracuje. Dwa źródła branżowe podały, że zakład był prawie bezczynny. Te same dwa źródła podają, że nawet globalny handlowiec Cargill miał trudności z pozyskiwaniem fasoli dla swojego głównego zakładu przetwórstwa na Wybrzeżu Kości Słoniowej, wstrzymując działalność na około tydzień w zeszłym miesiącu. Dwa niezależne źródła branżowe podają, że w przypadku producenta kakao nr 2, Ghany, większość z ośmiu zakładów, w tym państwowa firma Cocoa Processing Company (CPC), wielokrotnie zawieszała pracę na tygodnie od rozpoczęcia sezonu w październiku. CPC stwierdziło, że działa na poziomie około 20% mocy produkcyjnych z powodu niedoboru fasoli.
 • Przywóz kakao do portów Wybrzeża Kości Słoniowej od 1 października do 10 marca wyniosły 1,114 mln ton (-28,1% s/s).
 • Producenci czekolady już podnieśli ceny.Z danych firmy badawczej Circana wynika, że w zeszłym roku sklepy detaliczne w USA pobierały o 11,6% więcej za produkty czekoladowe w porównaniu z 2022 rokiem.
 • Londyńscy spekulanci kakao obcięli swoje długie pozycje netto o 3320 lotów do 43 912 lotów na dzień 5 marca, podczas gdy nowojorscy spekulanci kakao obcięli swoje długie pozycje netto o 1457 kontraktów do 21 303 w tygodniu poprzedzającym 5 marca.

Pszenica

 • Rosyjski Związek Zbożowy wskazuje, że zaledwie 4% upraw ozimych jest w stanie złym lub słabym – zazwyczaj o tej porze roku jest to około 6%. Stowarzyszenie stwierdziło, że ogólny stan upraw nie jest powodem do niepokoju.Jej szef Arkady Złoczewski powiedział, że eksport zbóż w obecnym sezonie 2023/24 może osiągnąć 70 mln ton, jeśli rosyjski rząd zwiększy kwotę o 4 mln ton. Jak dodał, dotychczasowy eksport wyniósł już rekordowe 47 mln ton, a wyeksportowanie pozostałych 23 mln nie byłoby trudne, gdyby otoczenie cenowe pozwoliło na sprzedaż. Eksport rosyjskiego zboża w ubiegłym sezonie wyniósł około 60 mln ton.
 • Rosyjska firma konsultingowa IKAR spodziewa się, że zbiory zbóż w Rosji w sezonie 2024/25 wyniosą 147 mln ton (+2,08% s/s), z czego 93 mln ton będzie stanowić pszenica (+1,53% s/s).
 • Prywatni eksporterzy anulowali sprzedaż 264 000 ton amerykańskiej miękkiej czerwonej pszenicy ozimej zarezerwowanej z dostawą do Chin. Było to trzecie anulowanie w ostatnim czasie, po 240 tysiącach ton anulowanych w poprzednim tygodniu. Ceny pszenicy spadły od czasu, gdy Chiny dokonały w grudniu serii zakupów pszenicy w USA.Spadek cen odzwierciedla silną konkurencję ze strony światowych dostawców, w szczególności Rosji, największego na świecie eksportera pszenicy, oraz lepsze warunki upraw w amerykańskim pasie pszenicy ozimej. Na początku marca Chiny zwiększyły swój budżet, aby w tym roku gromadzić zapasy zbóż i olejów jadalnych, chcąc zmniejszyć swoją zależność od importu i poprawić bezpieczeństwo żywnościowe.
 • Chińscy importerzy pszenicy odwołali lub przełożyli w czasie transport około miliona ton australijskiej pszenicy. Przewóz miliona ton pszenicy wymagałby użycia około 15 statków typu Panamax o nośności 68 000 ton każdy, co stanowi ponad 4% oczekiwanego całkowitego eksportu pszenicy z Australii wynoszącego 23 miliony ton w sezonie 2023/2024. Chiny zwiększyły w zeszłym roku import pszenicy po tym, jak niekorzystne warunki pogodowe uszkodziły jej plony, kupując głównie towary z Australii, USA, Francji i Kanady. „Chińscy nabywcy anulowali niektóre transakcje na australijską pszenicę, a także przesuwają czas wysyłki z pierwszego kwartału na drugi kwartał, trzeci kwartał” – powiedział jeden z handlowców z Singapuru w międzynarodowej firmie handlowej, która sprzedaje australijską pszenicę do Azji. Chiny, największy nabywca australijskiej pszenicy, mogły zarezerwować ładunki cztery do pięciu miesięcy temu, kiedy ceny były wyższe. „Anulowanie ładunków jest wskaźnikiem niedźwiedzia. Bez względu na to, czy robią to, aby kupić ponownie taniej, czy z powodu mniejszego popytu, nadal jest to niedźwiedzi pogląd na rynek” – stwierdził Andrew Whitelaw, konsultant z Episode 3 w Canberze. Dane Refinitiv pokazują, że referencyjne ceny eksportowe rosyjskiej pszenicy spadły w tym tygodniu po raz pierwszy od sierpnia 2020 r. poniżej 200 dolarów za tonę (5,44 dolara za buszel), co oznacza najniższą cenę na początku marca od 2017 roku. Przewiduje się, że Rosja wyeksportuje rekordową liczbę 51 milionów ton pszenicy w sezonie kończącym się 31 maja (+7,36% s/s).
 • Łączne szacunki USDA dotyczące eksportu ukraińskiej kukurydzy i pszenicy na sezon 2023/24 wzrosły od sierpnia o +35% (10,5 mln ton), choć produkcja wzrosła zaledwie o +9% (4,4 mln ton).
 • Kanadyjscy rolnicy będą uprawiać taką samą powierzchnię pszenicy jak w zeszłym roku. Kanada jest czwartym co do wielkości eksporterem pszenicy na świecie.
 • FranceAgriMer podniosło prognozę zapasów francuskiej pszenicy miękkiej w tym sezonie do najwyższego poziomu od 19 lat ze względu na słabnące perspektywy eksportu.
 • Sucha pogoda w Kanadzie, obawa, że system pogodowy La Niña może zaszkodzić uprawom w Argentynie, a ryzyko zakłóceń w handlu powinny ograniczyć spadki cen pszenicy.

Kukurydza

 • Łączne szacunki USDA dotyczące eksportu ukraińskiej kukurydzy i pszenicy na sezon 2023/24 wzrosły od sierpnia o +35% (10,5 mln ton), choć produkcja wzrosła zaledwie o +9% (4,4 mln ton).
 • W Stanach Zjednoczonych rolnicy planują w tym roku zmniejszyć zasiewy kukurydzy o około 1,2%, jednocześnie zwiększając zasiewy soi o około 2,7%, jak wykazało badanie przeprowadzone przez firmę maklerską Allendale.

Soja

 • Brazylijski organ statystyczny Conab obniżył prognozy zbiorów soi w Brazylii do 146,9 mln ton z 149,4 mln ton w lutym.
 • USDA szacuje, że chiński import soi w sezonie 2023/24 wyniesie 105 mln ton (+0,48% s/s).
 • Argentyńska giełda zbóż Rosario podniosła prognozę zbiorów soi w tym kraju na sezon 2023/24 o 500 000 ton do 50 milionów ton po obfitych opadach deszczu w lutym. Argentyna, obok sąsiadującej Brazylii, należy do dwóch największych eksporterów oleju i śruty sojowej na świecie.
 • W Stanach Zjednoczonych rolnicy planują w tym roku zmniejszyć zasiewy kukurydzy o około 1,2%, jednocześnie zwiększając zasiewy soi o około 2,7%, jak wykazało badanie przeprowadzone przez firmę maklerską Allendale.

Pozostałe rośliny oleiste

 • Australia spodziewa wzrostu produkcji rzepaku do 6,1 mln ton w sezonie 2024/25 z 5,7 mln ton w sezonie 2023/24. Zasiewy nastąpią w kwietniu.
 • Zapasy oleju palmowego w Malezji na koniec lutego spadły do najniższego poziomu od siedmiu miesięcy do 1,92 mln ton (-5% m/m). Produkcja surowego oleju palmowego spadła 1,26 mln ton (-10,18% m/m), a eksport oleju palmowego spadł do 1,02 mln ton (-24,75% m/m).
 • Kanadyjscy rolnicy zasadzą rzepak na 21,4 milionach akrów (-3% r/r). Kanada jest największym eksporterem rzepaku.Suche warunki wzbudziły obawy dotyczące plonów na zachodnich preriach.

Pozostałe zboża

 • Australia spodziewa wzrostu produkcji jęczmienia w sezonie 2024/25 do 11,6 mln ton z 10,8 mln w sezonie 2023/24. Zasiewy nastąpią w kwietniu.

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

 • Tyson Foods na stałe zamknie fabrykę wieprzowiny w Perry w stanie Iowa, poinformował w poniedziałek pakowacz mięsa, eliminując miejsca pracy dla około 1200 pracowników. Tyson ogłosił zamknięcie sześciu amerykańskich fabryk drobiu w zeszłym roku, a także zwolnił pracowników korporacji. „To duży cios dla społeczności. To nasz największy pracodawca w okolicy. Trudno będzie nam wymyślić, co bez nich zrobić” – powiedział burmistrz Dirk Cavanaugh. Zamknięcie fabryki nastąpi 28 czerwca. Dział wieprzowiny Tysona odnotował skorygowaną stratę operacyjną w wysokości 128 milionów dolarów w roku finansowym kończącym się 30 września, w porównaniu z dochodem w wysokości 198 milionów dolarów w roku poprzednim. Wolumeny sprzedaży spadły o 2,2%, podczas gdy średnie ceny spadły o 7,9%. W zakładzie w Perry ubija się około 9 000 świń dziennie. Stanowi to nieco mniej niż 2% całkowitej produkcji wieprzowiny w USA. W grudniu firma Smithfield Foods oświadczyła, że rozwiąże umowy z 26 fermami trzody chlewnej w Utah, powołując się na nadpodaż wieprzowiny w branży i słabszy popyt konsumencki. Smithfield w październiku powiedział, że zamknie fabrykę wieprzowiny w Karolinie Północnej, po wcześniejszym potwierdzeniu, że zamknie 35 hodowli trzody chlewnej w stanie Missouri.

Ropa naftowa

 • The International Energy Agency (Międzynarodowa Agencja Energetyczna – IEA) przewiduje wzrost popytu na ropę naftową w tym roku na poziomie 1,3 miliona baryłek dziennie (bpd), co oznacza spadek o cały milion baryłek dziennie w porównaniu z 2023 r., ale wzrost o 110 000 baryłek dziennie w porównaniu z prognozą z lutego 2024. Gołębie sygnały z banków centralnych wskazują na drogę wyjścia z zastoju gospodarczego, ale słabe dane gospodarcze z Chin pozostają niepokojące. „Światowe spowolnienie gospodarcze stanowi dodatkowy czynnik utrudniający wykorzystanie ropy naftowej, podobnie jak poprawa wydajności pojazdów i rozwój flot pojazdów elektrycznych. Wzrost będzie nadal silnie ukierunkowany na kraje spoza OECD, nawet gdy dominacja Chin będzie stopniowo słabnąć. Oczekuje się, że wzrost popytu na ropę w tym ostatnim kraju spowolni z 1,7 mln baryłek dziennie w 2023 r. do 620 000 baryłek dziennie w 2024 r.” – stwierdziła IEA. Jeśli OPEC+ utrzyma dobrowolne obniżki do końca 2024 r., IEA stwierdziła, że widzi na rynku raczej niewielki deficyt niż nadwyżkę. Wzrost podaży ropy z krajów spoza OPEC+ będzie w dalszym ciągu znacząco przyćmiewał wzrost popytu na ropę.
 • Shell osłabił swój cel redukcji emisji gazów cieplarnianych na rok 2030 i odrzucił cel na rok 2035, powołując się na oczekiwania dotyczące niższej sprzedaży energii i dużego zapotrzebowania na gaz w procesie transformacji energetycznej, jednocześnie potwierdzając plan ograniczenia emisji do zera netto do 2050 roku. Aktualny cel redukcji intensywności emisji gazów cieplarnianych netto w swoich produktach energetycznych w porównaniu z poziomami intensywności z 2016 r. to 15 – 20%, z wcześniejszej sztywnej wartości 20%. Pomiar emisji według intensywności oznacza, że z technicznego punktu widzenia firma może zwiększyć produkcję paliw kopalnych i całkowite emisje, stosując offsety lub dodając energię odnawialną lub biopaliwa do swojego asortymentu produktów. Shell stwierdził, że wierzy, że gaz, a w szczególności skroplony gaz ziemny, odegra kluczową rolę w transformacji energetycznej, zastępując bardziej zanieczyszczający węgiel w elektrowniach.Jednocześnie oczekuje, że sprzedaż energii, w tym energii odnawialnej, będzie niższa niż wcześniej prognozowano. Firma wycofała się z poprzedniego celu, jakim było zmniejszenie intensywności emisji dwutlenku węgla o 45% do 2035 r. Shell podał, że w 2023 r. zainwestował 5,6 miliarda dolarów w działalność niskoemisyjną i odnawialną, co stanowi około 23% jego całkowitych rocznych wydatków. W 2022 roku spółka wydała 17% swoich całkowitych wydatków (4,3 mld dolarów) na działalność niskoemisyjną i odnawialną.
 • Całkowite zapasy paliwa i ropy naftowej w europejskich rafineriach wyniosły w lutym 981 mln baryłek (-1,1% m/m; -4,9% r/r). Zapasy benzyny wyniosły 102 mln baryłek (-3,8% m/m; -9,7% r/r). Przerób ropy przez europejskie rafinerie wyniosło 9,45 mln baryłek dziennie (+0,4% m/m; -0,5% r/r). Dane Euroilstock obejmują 14 członków Unii Europejskiej, Norwegię i Wielką Brytanię
 • Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 8 marca spadły o -1,5 mln baryłek, do 447,0 mln baryłek, prognozowano wzrost o +1,3 mln baryłek.
 • Amerykańskie zapasy benzyny spadły w ciągu tygodnia o -5,7 mln baryłek do 234,1 mln baryłek. Prognozowano spadek o -1,9 mln baryłek.​ „Dane sugerują, że rynek ropy naftowej pozostaje niedostateczny… Dane dotyczące dostaw benzyny budzą niepokój, ponieważ zbliża się letni sezon samochodowy” – powiedział Giovanni Staunovo, analityk UBS.
 • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, wzrosły w ciągu tygodnia o +0,888 mln baryłek do 117,9 mln baryłek. Prognozowano spadek o -0,15 mln baryłek.
 • Wskaźnik wykorzystania rafinerii w USA w tygodniu do 8 marca wyniósł 86,8% (+1,9 pp t/t).
 • Amerykański import ropy naftowej w tygodniu do 8 marca spadł do 5,5 mln baryłek dziennie.

Gaz ziemny

 • Spółka NextDecade podała, że dąży do podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID) i planuje rozpocząć budowę czwartego pociągu do skraplania w zakładzie przeładunku skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Rio Grande w Teksasie do drugiej połowy 2024 roku. Instalacja eksportowa LNG w Rio Grande jest rozwijana od kilku lat i napotyka na powtarzające się opóźnienia.W zeszłym roku firma wykonała FID w celu zbudowania pierwszych trzech pociągów do skraplania w zakładzie. Spółka stwierdziła, że jeśli TotalEnergies skorzysta z opcji zakupu LNG, NextDecade szacuje, że dodatkowe trzy miliony ton LNG rocznie (MTPA) będą musiały zostać zakontraktowane w perspektywie długoterminowej dla pociągów nr 4 i 5, zanim uzyskany zostanie dodatni FID.
 • Amerykański producent gazu ziemnego, EQT Corp, godził się kupić Equitrans Midstream. Transakcja obejmuje wszystkie akcje, w ramach której wyceniona jest jego dawna jednostka gazociągu na około 14 miliardów dolarów, łącznie z długiem. Aktywność w zakresie fuzji ropy i gazu łupkowego w USA gwałtownie wzrosła w dążeniu do większej skali i efektywności kosztowej w obliczu niestabilnych cen, przy transakcjach w przemyśle naftowo-gazowym o wartości 250 miliardów dolarów w 2023 roku. Połączenie umożliwi EQT obniżenie kosztów produkcji i transportu gazu ziemnego na rynek poprzez dodanie ponad 3000 km rurociągów. Ze względu na niskie ceny, EQT obniży swoją produkcję w marcu o prawie 1 miliard stóp sześciennych dziennie (bcfd). Oczekuje się, że transakcja pomoże podnieść marże poprzez uzyskanie lepszej kontroli nad kosztami rurociągu i przetwarzaniem, w miarę jak EQT będzie dążyć do uzyskania cen światowych poprzez większą ekspozycję na rynki eksportu skroplonego gazu ziemnego. „Ta pionowa integracja pozycjonuje EQT jako najtańszego producenta gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych. Wierzymy, że ten model biznesowy będzie coraz bardziej pożądany przez inwestorów” – powiedział dyrektor generalny Toby Rice. EQT ma wstępne umowy z deweloperami LNG Commonwealth LNG, Glenfarne Energy Transition i Energy Transfer, które pozwolą jej sprzedawać LNG na rynki międzynarodowe po ukończeniu ich zakładów eksportowych. Transakcja, która ma zostać sfinalizowana w czwartym kwartale, przywróci działalność wydzieloną przez EQT w 2018 roku. Akcjonariusze EQT będą właścicielami około 74% połączonej spółki, a akcjonariusze Equitrans będą posiadali resztę. Equitrans jest wiodącym partnerem i operatorem gazociągu Mountain Valley, jedynego dużego gazociągu w budowie w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych. Obiekt napotkał liczne spory regulacyjne i sądowe, które kilkakrotnie wstrzymywały prace od rozpoczęcia budowy w 2018 r.
 • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w marcu 2024 wynosi średnio 100,4 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (-3,55% m/m).
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 109,6 mld stóp sześciennych (-2,7 bcfd względem piątkowej prognozy). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 112,5 bcfd.
 • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w marcu 2024 wynosi średnio 13,4 bcfd (-2,19% m/m). Analitycy nie spodziewają się, że amerykański gaz zasilający LNG powróci do rekordowych poziomów, dopóki Freeport LNG nie wróci do pełnej mocy. Handlowcy powiedzieli, że Freeport Train 1 kursuje, pociąg 2 może pozostać zamknięty przez kolejny tydzień lub dłużej, a pociąg 3 może zakończyć awarię jeszcze w tym tygodniu.

Energia odnawialna

 • Zakaz nałożony przez kanadyjską prowincję Alberta na niektóre projekty związane z odnawialnymi źródłami energii może zaszkodzić inwestycjom o wartości 11,1 miliarda dolarów kanadyjskich (8,24 miliarda dolarów) i zatrzymać aż do 6,3 gigawatów (GW) mocy w elektrowniach słonecznych i wiatrowych. Władze prowincji stwierdziły jednak, że wprowadzone zostaną wyjątki, jeśli deweloperzy wykażą, że obok projektu mogą istnieć uprawy lub zwierzęta gospodarskie. Obecnie projektowane jest 111 instalacji fotowoltaicznych i 34 projektów wiatrowych w Albercie. Nowe zasady mogą potencjalnie wpłynąć na 42 projekty.
 • Brazylia zmniejsza swoją zależność od hydroelektrowni. Udział energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł wodnych spadł z 74% w 2018 r. do 67% w 2023 r., podczas gdy elektrownie słoneczne i wiatrowe zwiększyły w tym samym okresie swój łączny udział w brazylijskim rynku wytwarzania energii elektrycznej z 9% do 22%. Od 2018 r. firmy energetyczne znacznie ograniczyły również wykorzystanie elektrowni opalanych węglem i gazem ziemnym do wytwarzania energii elektrycznej, redukując w zeszłym roku udział paliw kopalnych w koszyku wytwarzania energii elektrycznej w Brazylii do rekordowo niskiego poziomu 7,6%. W pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. elektrownie wodne odpowiadały za około 71% całkowitej produkcji energii elektrycznej. Brazylijskie przedsiębiorstwa energetyczne mają plany dalszej rozbudowy źródeł czystej generacji, w tym 10,8 gigawatów (GW) mocy słonecznej, 4,9 GW energii wiatrowej, 1,15 GW mocy biomasy i 1,5 GW energii wodnej, które mają zostać dodane w 2024 r. Brazylia jest światowym liderem czystej energii.
 • Duńska spółka Orsted zgodziła się sprzedać udziały w czterech amerykańskich lądowych farmach wiatrowych o łącznej mocy 957 megawatów grupie inwestycyjnej Stonepeak za około 300 milionów dolarów. Transakcja umożliwia Orsted „recykling kapitału w celu wsparcia jego biznesplanu i przyszłych projektów w zakresie energii odnawialnej tworzących wartość” – stwierdziła spółka. Stwierdzono, że Stonepeak otrzyma 80% środków pieniężnych związanych z projektami, podczas gdy Orsted będzie nadal obsługiwał portfel aktywów. Orsted zastrzega sobie jednostronną opcję kupna udziałów Stonepeak, z której w określonych okolicznościach będzie można skorzystać po zamknięciu transakcji.

Uran

 • Kontrolowane przez Rosję kierownictwo największej w Europie elektrowni jądrowej w Zaporożu poinformowało, że armia ukraińska ostrzelała obiekt infrastruktury krytycznej na terenie elektrowni. Jak poinformował zakład, w pobliżu ogrodzenia, przy którym znajdują się zbiorniki na olej napędowy, zrzucono ładunek wybuchowy. Nie było od razu jasne, kiedy doszło do ataku. Reuters nie był w stanie natychmiast zweryfikować raportów z pola bitwy żadnej ze stron.

Węgiel

 • Tegoroczny import węgla do Chin szacowany jest na 450 do 500 mln ton. W 2023 roku zaimportowano rekordowe 474,42 mln ton, przebijając szacunki analityków będące w przedziale 460 do 470 mln ton. Wu z Guangdong spodziewa się, że dostawy z Indonezji do Chin spadną w tym roku do 200 milionów ton, podczas gdy import australijskiego węgla powróci do „normalnego poziomu” wynoszącego 80 milionów ton. Największy na świecie użytkownik węgla zaimportował w 2023 roku rekordową ilość 222 mln ton węgla z Indonezji i 62 mln ton z Australii, wynika z danych firmy analitycznej Kpler. Wu prognozuje, że średnia cena węgla o zawartości 5500 kcal/kg w portach północnych Chin spadnie w 2024 r. do 850–950 juanów za tonę metryczną, ze średniej wynoszącej 970 juanów w ubiegłym roku. Chiny budują 600-milionowe rezerwy węgla, aby zrównoważyć podaż i popyt oraz kontrolować wahania cen.
 • W 2024 roku indonezyjski eksport węgla wzrośnie do 528,72 mln ton (+2,1% r/r). Wydobycie jest szacowane na 710 mln ton (-8,4% r/r).

Złoto

 • W najbliższej perspektywie ceny złota prawdopodobnie pozostaną zmienne, ale utrzymujemy umiarkowanie pozytywne perspektywy, zmierzając do osiągnięcia poziomu 2250 USD za uncję do końca roku, czemu sprzyjają obniżki stóp procentowych rozpoczynające się w połowie roku i wyższy popyt inwestycyjny” – powiedział analityk UBS Giovanni Staunovo.

Miedź

 • China Copper, jeden z wiodących producentów tego metalu w kraju, chce pozyskać zagraniczne zasoby mineralne w obliczu ograniczonej podaży miedzi w Państwie Środka i rosnącego popytu. „Mamy nadzieję na współpracę z krajami i firmami na całym świecie w celu nabycia szeregu zasobów mineralnych w fazie początkowej i w fazie produkcyjnej, charakteryzujących się dobrą jakością, dużymi rezerwami i potencjałem. Spółka zacieśni współpracę przy ryzykownych projektach o niskim tempie poszukiwań i dużym potencjale” – napisał Xu Bo, prezes firmy. China Copper posiada kopalnię Toromocho Copper w środkowym Peru za pośrednictwem swojej spółki-matki Aluminium Corporation of China (Chalco), państwowego giganta metalowego. Huty w Chinach, największym na świecie producencie miedzi rafinowanej, ucierpiały z powodu zaostrzenia dostaw surowców po zamknięciu dużej kopalni Cobre Panama pod koniec ubiegłego roku. Xu przyznał się do niedoborów, twierdząc, że są one odzwierciedleniem wciąż dużego popytu na miedź w Chinach. Szybki rozwój chińskich hut spowodował, że produkcja miedzi rafinowanej w kraju wzrosła w zeszłym roku do rekordowego poziomu 13 milionów ton metrycznych (+13,5% r/r). Import rudy i koncentratów miedzi wyniósł rekordowe 27,5 mln ton (+9% r/r).
 • Południowoafrykańska spółka górnicza Exxaro Resources rozważa potencjalne transakcje nabycia aktywów zawierających miedź i mangan w ramach swojej strategii dywersyfikacji. Główne aktywa spółki to kopalnie węgla. Firma z siedzibą w Johannesburgu, która ma także udziały w rudach żelaza i energii odnawialnej, chce nabyć aktywa związane z miedzią i manganem, aby skorzystać z globalnego przejścia od paliw kopalnych w kierunku czystszej energii. Exxaro znalazło się wśród inwestorów, którzy chcieli kupić kopalnię miedzi Khoemacau w Botswanie, ale ostatecznie zostali przebici przez chińską spółkę MMG, która zapłaciła za aktywa około 1,9 miliarda dolarów.
 • Dane Światowego Biura Statystyk Metali (World Bureau of Metal Statistics) wykazały, że w zeszłym roku Chiny wyprodukowały 13 milionów ton rafinowanej miedzi, co stanowi 47% światowej produkcji.Jest także największym na świecie konsumentem miedzi.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Fiński producent stali nierdzewnej Outokumpu poinformował, że obniżył swoje prognozy na pierwszy kwartał tego roku z powodu strajku związków zawodowych przeciwko fińskiemu rządowi. Spółka spodziewa się, że skorygowany zysk za pierwszy kwartał przed odsetkami, podatkami, amortyzacją i amortyzacją (EBITDA) będzie na podobnym lub niższym poziomie w porównaniu do poprzedniego kwartału. W czwartym kwartale ubiegłego roku firma zarobiła 72 miliony euro. „Zakładając, że strajk będzie trwał 14 dni, negatywny wpływ na skorygowaną EBITDA Outokumpu szacuje się na około 40 milionów euro” – podała spółka. Oczekuje się, że około połowa negatywnego wpływu finansowego zostanie zrealizowana w pierwszym kwartale, a pozostała część w drugim kwartale.
 • Wg szacunków Kpler Chiny są na dobrej drodze do importu 99,62 mln ton rudy żelaza w marcu. Import w pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. wyniósł 209,45 mln ton (+8,1% r/r). Jednym z czynników wartych odnotowania jest to, że import prawdopodobnie spadnie w marcu ze względu na wysokie ceny, które utrzymywały się przez większą część pierwszych dwóch miesięcy roku, kiedy ładunki przybywające w tym miesiącu byłyby zorganizowane. Inną przyczyną spadku importu jest fakt, że w ostatnich tygodniach zapasy portów w Chinach znacznie wzrosły i według standardów historycznych powróciły do komfortowego dla tej pory roku poziomu. Zapasy monitorowane przez konsultantów SteelHome wzrosły do 138,2 mln ton w tygodniu kończącym się 8 marca, w porównaniu z 134,9 mln ton w poprzednim tygodniu. Są one obecnie o 31,7% wyższe od najniższego poziomu wynoszącego 104,9 mln ton, osiągniętego pod koniec października 2023. Obecny poziom zapasów jest niemal identyczny z 138,6 mln ton odnotowanymi w tym samym tygodniu marca ubiegłego roku. Oprócz gorszych fundamentów, rynkowi rudy żelaza szkodzi pogarszające się nastroje wokół kluczowych elementów chińskiej gospodarki, w tym kluczowego sektora nieruchomości mieszkaniowych. Istnieją obawy, że Pekin nie robi wystarczająco dużo, aby pobudzić sektor, który boryka się z takimi problemami, jak problemy z płynnością u głównych deweloperów i malejące zainteresowanie kupujących. Poza budownictwem problemy występują także w sektorze przetwórstwa przemysłowego – oficjalny PMI spadł w lutym piąty miesiąc, osiągając 49,1 pkt, w porównaniu z 49,2 w styczniu, i utrzymując się poniżej granicznego poziomu 50.
 • Spadek cen litu, kluczowego surowca do produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych, utrudnia wydobycie tego ultralekkiego metalu w Chinach, co w połączeniu z kosztownym procesem wydobycia skłania do ponownej oceny wzrostu produkcji i nowych planów projektowych. W Chinach, które w 2023 r. odpowiadały za około jedną czwartą światowego wydobycia litu, analitycy spodziewają się, że wydobycie lepidolitu – rudy skał twardych, z której produkcja litu jest stosunkowo droga, poniosą straty i zostaną ograniczone. „Wydobycie lepidolitu i nowe projekty w Chinach i na całym świecie mocno odbijają się na cenach, podczas gdy inne rodzaje kopalni litu, które zapewniają względną przewagę kosztową, zwłaszcza solanki w Ameryce Południowej, będą nadal szybko rosnąć” – stwierdziła Susan Zou , wiceprezes Rystad Energy. Firma konsultingowa obniżyła swoją prognozę wzrostu wydobycia litu w Chinach w 2024 r. do około 12% z 54% wcześniej. W skali globalnej oczekuje obecnie 27% wzrostu wydobycia litu z wydobycia, w porównaniu z 42% wcześniej. Fastmarkets podała, że prawie połowa chińskiej produkcji litu w 2023 r. pochodziła z lepidolitu, dodając, że w ciągu ostatnich dwóch lat wolumen rudy wzrósł ponad dwukrotnie do 114 500 ton metrycznych ekwiwalentu węglanu litu (LCE). Według analityków przetworzenie tony LCE z lepidolitu w Chinach kosztuje od 80 000 juanów (11 120 dolarów) do 120 000 juanów, podczas gdy wydobycie tej samej ilości ze złóż solanki i spodumenu kosztuje około 40 000 i 60 000 juanów. Chińskie ceny spotowe węglanu litu spadły do około 100 000 juanów ze szczytu w pobliżu 600 000 juanów w listopadzie 2022 r. Pięciu analityków z Chin prognozuje, że ceny spot utrzymają się w przedziale od 100 000 do 120 000 juanów w 2024 r. lub nieco wzrosną, pomimo wzrostu cen kontraktów terminowych wzmocnionego ponownym popytem po święcie Księżycowego Nowego Roku. Chiny zajmują czwarte miejsce pod względem zasobów litu. Pekin nalega na zwiększenie inwestycji, aby zwiększyć wydobycie, aby zaspokoić popyt w sektorze akumulatorów i zmniejszyć zależność od importu. Duża część inwestycji została zrealizowana w południowej prowincji Jiangxi, gdzie znajdują się jedne z najnowszych projektów lepidolitów bogatych w kaolinit – minerał ilasty o niższej zawartości litu, którego produkcja według firmy badawczej CRU kosztuje około 120 000 juanów za tonę LCE.
 • Albemarle największy na świecie producent litu do akumulatorów pojazdów elektrycznych, poinformował, że w ramach dążenia do zwiększenia przejrzystości rynku zorganizuje kilka aukcji w celu sprzedaży dostaw tego metalu. W przeszłości Albemarle i inni producenci sprzedawali lit w ramach kontraktów długoterminowych, co utrudniało producentom samochodów i innym klientom określenie ceny referencyjnej. Spowolnienie tempa wdrażania pojazdów elektrycznych na całym świecie w połączeniu z nadprodukcją litu w Chinach spowodowało spadek cen litu i redukcję miejsc pracy przez producentów. Chociaż CME Group rozpoczęła w ostatnich latach handel litem, wolumeny na tych kontraktach są mniejsze w porównaniu z kontraktami na miedź i inne krytyczne minerały. Współpracując z firmą Metalshub, partnerem London Metal Exchange, Albemarle oświadczyło, że planuje zorganizować kilka aukcji na dostawy litu, aby umożliwić potencjalnym klientom „określenie, jaką cenę uważają za odpowiednią”. Pierwsza aukcja planowana jest na 26 marca. „Nacisk kładziemy na promowanie przejrzystości cen. Postrzegamy to jako odpowiedzialne podejście do ustalania cen, które może prowadzić do uczciwej wyceny produktów – zarówno dla kupujących, jak i sprzedających – oraz zmierzać w kierunku solidniejszego i zrównoważonego rynku” – powiedział rzecznik Albemarle. W ramach pierwszej aukcji Albemarle planuje zaoferować 10 000 ton metrycznych koncentratu spodumenu o czystości chemicznej, produkowanego w należących do firmy kopalniach skał twardych w Australii. Walutą aukcji będzie juan.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *