aktualności – 7 styczeń 2020

Czwartkowe aktualności i program, z małym poślizgiem bo o 14:30. Ale jest 🙂 Zapraszam!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

surowcowe info 7 styczeń 2021

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

W dzisiejszych aktualnościach:

Ogólne informacje

 • Bank Światowy prognozuje globalne PKB w 2021 roku na +4%. Rok 2020 zakończył się spadkiem globalnego PKB o -4,3%. Jednocześnie jeśli nie dojdzie do zatrzymania pandemii, to ten wzrost światowej gospodarki może wynieść zaledwie +1,6% r/r.
  Gospodarki wschodzące i rozwijające się, które (z wyłączeniem Chin) mają wypracować średnio +3,4% PKB r/r w 2021 roku (w 2020 był to spadek o -2,6% r/r). Motorem napędowym wzrostów będzie chińska gospodarka z prognozowanym wzrostem +7,9% r/r w 2021 (+2,0% r/r w 2020 r).
  Amerykańskie PKB w 2021 roku ma zyskać +3,5% r/r (w 2020 spadło o -3,6% r/r).
  Strefa euro powinna zakończyć rok z +3,6% r/r (w 2020 był to spadek o -7,4% r/r).
  Japonia ma wzrosnąć o +2,5% w 2021 r (-5,3% r/r w 2020r).
 • Iran zatrzymał południowokoreański tankowiec oraz jego 20-osobową załogę, żądając uwolnienia $7 miliardów funduszy zamrożonych w Korei Południowej na mocy sankcji USA. Iran twierdzi, że statek został zatrzymany z powodu naruszeń środowiskowych.
 • Stany Zjednoczone we wtorek umieściły na czarnej liście chińską firmę, która produkuje elementy do produkcji stali (Kaifeng Pingmei New Carbon Materials Technology Co Ltd. [KFCC]), 12 irańskich producentów stali i metali:
  Pasargad Steel Complex,
  Gilan Steel Complex Co,
  Mines and Mineral Industries Development Holding Co (MIDHCO),
  Khazar Steel Co,
  Vian Steel Complex,
  South Rouhina Steel Complex,
  Yazd Industrial Constructional Steel Rolling Mill,
  West Alborz Steel Complex,
  Esfarayen Industrial Complex,
  Bonab Steel Industry Complex,
  Sirjan Iranian Steel
  Zarand Iranian Steel Co.
  oraz trzech zagranicznych agentów sprzedaży irańskiego holdingu metalowo-wydobywczego:
  GMI Projects Hamburg GmbH,
  World Mining Industry Co Ltd
  GMI Projects Ltd.
  To prawdopodobnie ostatni cios USA w stronę Iranu, jako że Joe Biden zapowiedział powrót do porozumienia nuklearnego, z którego Donald Trump się wycofał.

Kawa

 • Grudniowe opady w rejonach upraw kawowców typu arabika w Brazylii były powyżej 5-letniej średniej, co łagodzi obawy o niedobór i jakość brazylijskich ziaren w sezonie 2020/21.

Cukier

 • Indyjskie cukrownie wyprodukowały 11 mln ton cukru w pierwszych trzech miesiącach sezonu 2020/21 (+42% s/s).

Kakao

 • 14 stycznia będą opublikowane dane dotyczące mielenia kakao w Ameryce Północnej w Q4 2020, z kolei europejskie dane poznamy 20 stycznia 2021 roku. Te dane będą miały kluczowy wpływ na perspektywy rynkowe, ponieważ w Q4 2020 nałożyły się dwa sprzeczne czynniki fundamentalne: druga fala pandemii (czynnik anty-popytowy) oraz okres jesienno–zimowy ze szczytem konsumpcji czekolady w okresie świąt Bożego Narodzenia. (czynnik popytowy).

Kukurydza

 • Argentyńscy rolnicy powinni dzisiaj zakończyć 72-godzinny strajk przeciwko zakazowi eksportu kukurydzy ogłoszonemu przez rząd Argentyny. Strajk ma zmienić decyzję władz, by utrzymać wiarygodność Argentyny jako dostawcy surowca.

Ryż

 • Brak kontenerów transportowych (zalegających w portach Europy i Ameryki Północnej) doprowadzają do opóźnień eksportowych ryżu w Indiach i Tajlandii. Okres oczekiwania na załadunek w Indiach wynosi obecnie do czterech tygodni, zamiast zwyczajowych 5-7 dni. Podniosło to też trzykrotnie koszty transportu – obecnie koszt importu tony ryżu przez kraje afrykańskie wzrósł z $50/t do $150/t. Ceny surowca rosną także w związku z pojawiającym importem od dotychczasowych eksporterów, którzy zwiększają własne zapasy na rynku. Do takich krajów należy np. Wietnam (nr 3 pod względem eksportu ryżu) zakupił surowiec od Indii.
 • Import ryżu przez Bangladesz może sięgnąć 2 mln ton w sezonie 2020/21. W poprzednim sezonie Bangladesz zaimportował zaledwie 4 tysiące ton ryżu. Kraj planuje obniżenie cła importowego na ryż z 62,5% do 25%. Dotychczas wiadomo, że 1,25 mln ton ryżu zostanie dostarczone przez Indie, które wygrały pięć przetargów ogłoszonych przez władze Bangladeszu. Aktualne zapasy ryżu w kraju to 530 tysięcy ton, o około 50% mniej niż zazwyczaj o tej porze. Szacuje się, że produkcja ryżu w Bangladeszu w sezonie 2020/21 spadnie o -15% s/s.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • Chiny wstrzymały import mięsa drobiowego z Francji ze względu na epidemię ptasiej grypy w odmianie H5N8 w tym kraju. W grudniu z tego samego powodu Chiny zakazały importu drobiu z Irlandii. Nie podano potencjalnej daty wznowienia importu z tych krajów.
 • Francja dokona uboju około 600 tysięcy sztuk drobiu by powstrzymać rozprzestrzenianie się ptasiej grypy. Potwierdzono 61 ognisk ptasiej grypy we Francji w 2021 roku.
 • Niemcy dokonają uboju kolejnych 62 tysięcy sztuk drobiu po wykryciu nowych ognisk ptasiej grypy.
 • Indie zgłosiły przypadki ptasiej grypy w czterech stanach – z 28 stanów na jakie są podzielone Indie.

Ropa naftowa

 • Arabia Saudyjska zdecydowała się na dobrowolne ograniczenie produkcji ropy naftowej w lutym i marcu 2021 o kolejny milion baryłek dziennie, czym całkowicie przeważa zwiększenie wydobycia o 0,5 mln baryłek ustalone przez OPEC+ w grudniu 2020.
 • UBS prognozuje, że ceny ropy typu Brent w drugiej połowie 2021 przekroczą $62 za baryłkę.
 • Rosyjskie wydobycie kondensatu ropy i gazu wzrosło w grudniu do 10,04 mln baryłek dziennie (+0,4% m/m).
 • Grudniowe wydobycie ropy w krajach OPEC wzrosło do 25,59 mln baryłek dziennie (+1,11% m/m). Ponad 50% miesięcznego wzrostu to zasługa (zwolnionej z cięć) Libii, która zwiększyła w grudniu wydobycie do 1,25 mln baryłek (+150 tysięcy baryłek m/m). Na drugim miejscu uplasowały się Zjednoczone Emiraty Arabskie zwiększające w grudniu wydobycie o 70 tysięcy baryłek dziennie.
 • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o -8,0 mln baryłek baryłek do 485,5 mln baryłek (-1,62% t/t), prognozowano spadek o -2,1 mln baryłek.
 • Wykorzystanie mocy rafineryjnych w USA w ubiegłym tygodniu było na poziomie 80,7%.
 • Azerbejdżan planuje zwiększenie wydobycia ropy naftowej w najbliższych latach:
  +4 tysiące baryłek dziennie w 2021 roku (+0,58% r/r)
  +25,3 tysiąca baryłek dziennie w 2022 roku (+3,63% r/r)
  +21,1 tysiąca baryłek dziennie w 2023 roku (+2,92% r/r)
  +10,2 tysiąca baryłek dziennie w 2024 roku (+1,38% r/r).

Gaz ziemny

 • Niemiecki kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie planuje powołanie fundacji, która pomogłaby w ukończeniu rurociągu Nord Stream 2 (NS2). Fundacja klimatyczna ma promować gaz jako paliwo przejściowe w drodze do zielonej energii, a dzisiaj niemiecki parlament ma przekazać €200 tysięcy na rzecz fundacji, która będzie formalną instytucją kończącą budowę NS2. Sankcje nałożone na państwową fundację będą znacznie trudniej egzekwowalne, o ile w ogóle możliwe, bowiem po zakończeniu budowy fundacja zostanie zlikwidowana, nie posiada też żadnych aktywów w zależnych od USA instytucjach czy lokalizacjach.
 • Związek GMB poinformował, że dzisiaj rozpoczynają strajk pracownicy British Gas Centrica. Strajk został przegłosowany przez 89% członków. To odpowiedź na cięcia wynagrodzeń i niekorzystne zmiany warunków zatrudnienia. To skutek realizacji zapowiedzianego w czerwcu 2020 planu redukcji 5 tysięcy miejsc pracy (~20% siły roboczej).
 • Średnia produkcja gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) w tym tygodniu to 91,9 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd). Popyt na ten tydzień szacuje się na 121,1 bcfd, a w przyszłym tygodniu ma wzrosnąć do 126,3 bcfd.
 • Średni eksport LNG z USA w styczniu to 10,7 bcfd.
 • Prywatny chiński dystrybutor gazu ENN Group ma rozpocząć drugą fazę projektu terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) we wschodnim mieście portowym Zhoushan w pierwszej połowie tego roku. Zakończenie drugiej fazy zwiększy możliwości importowe terminalu do 5 mln ton rocznie (+66,6%).
 • China Petroleum & Chemical Corp poinformowało o uruchomieniu 238-kilometrowego gazociągu w północnej części południowej prowincji Chin Guangdong. Jest to rozszerzenie już istniejącego gazociągu o długości 8 400 kilometrów, który przesyła gaz węglowy z zachodniego regionu Xinjiang do Guangdong.

Węgiel

 • Chińska administracja energetyczna zatwierdziła sześć projektów wydobycia węgla w północno-zachodnim regionie Sinciang o łącznej zdolności produkcyjnej 15,3 mln ton rocznie. Inwestycje mają pochłonąć $1,24 mld.

Kamienie szlachetne

 • Botswana przedłużyła licencję wydobywczą kopalni Karowe Diamond o 25 lat do 2046 r. W tej kopalni wydobyto m.in. Sewelô (2019), diament o wadze 1 758 karatów czyli drugi co do wielkości kiedykolwiek wydobyty diament. Kopalnia jest także źródłem diamentu Lesedi La Rona o wadze 1 109 karatów wydobytego w 2015 roku. Kopalnią zarządza Lucara Diamond. Kopalnia jest w trakcie przekształcania z kopalni odkrywkowej w podziemną, szacuje się, że w ciągu 20 lat dostarczy diamentów o masie 7,8 mln karatów. Dotychczasowa wydajność kopalni to średnio 300 tysięcy karatów rocznie.

Złoto

 • Agnico Eagle Mines zdecydował się kupić TMAC Resources za $225 mln. Transakcja oznacza zwiększenie rezerw Agnico o ponad 10 mln uncji złota. Kopalnie TMAC znajdują się na już eksplorowanych przez Agnico obszarach, co zwiększa nadzieje, że szacowanie ryzyka i zysków przez spółkę jest właściwe. Agnico Eagle Mines wypłaca kwartalne dywidendy od 1983 roku, ostatnia była w wysokości $0,35/akcję. Obecnie akcje spółki kosztują poniżej $76/akcję.
 • Grudniowa sprzedaż złota przez Perth Mint wyniosła 76 806 uncji (-8,7% m/m; -2,7% r/r).
 • Roczny wynik sprzedaży złota przez Perth Mint w 2020 roku zamknął się wzrostem +100% r/r.

Srebro

 • Grudniowa sprzedaż srebra przez Perth Mint wyniosła 941 767 uncji (-15,8% m/m; -30,8% r/r).
 • Roczny wynik sprzedaży srebra przez Perth Mint w 2020 roku zamknął się wzrostem +42% r/r.

Metale przemysłowe

 • Trzytygodniowy protest lokalnych mieszkańców uniemożliwił kopalni Las Bambas w Peru, prowadzonej przez MMG Ltd (spółki zależnej China Minmetals Corp), eksport 189 000 ton koncentratu miedzi. Lokalna społeczność uważa, że obecność kopalni nie daje żadnych korzyści ich regionowi, przeciwko czemu protestują. Skutkiem tego możliwe jest, że dojdzie do całkowitego wstrzymania produkcji w najbliższych dniach. Kopalnia dostarcza 2% światowej podaży miedzi i odpowiada za 1% PKB Peru.
 • Zarząd Codelco zatwierdził $1,383 mld wydatków na remont i przekształcenie kopalni Salvador. Kopalnia ma obecnie wydajność 50,6 tysiąca ton miedzi, a po przekształceniu w kopalnię odkrywkową ma produkować 90 tysięcy to miedzi rocznie już od pierwszej połowy 2023 roku.
 • China Baowu Steel Group uruchomiła zakład przetwarzania złomu stalowego o rocznej zdolności produkcyjnej 2,8 mln ton w chińskiej wschodniej prowincji Anhui. Inwestycja pochłonęła $68,35 mln. Jest to obiekt bezzałogowy – zaopatrzenie, produkcja, sprzedaż, rozliczenia, dostawcy i operacje będą zarządzane online. Operator obiektu podpisał umowę z japońskim domem handlowym Mitsui & Co na dostawy 3 tysięcy ton złomu stalowego wysokiej jakości dla zakładu.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *