aktualności – 28 styczeń 2021

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Surowcowe.info 28/01/2021 – czy dojdzie do przełamania oligopolu na rynku kakao?

W dzisiejszych aktualnościach:

Ogólne informacje

 • Prezydent Joe Biden podpisał w środę nową listę działań wykonawczych w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Biden wyznaczył cel, jakim jest zachowanie 30% federalnych gruntów i wód w celu ochrony dzikiej przyrody do 2030 r. i dążenie do podwojenia produkcji energii odnawialnej z morskiej energii wiatrowej, również do 2030 r. Biden polecił również agencjom federalnym „wyeliminowanie dotacji na paliwa kopalne zgodnie z obowiązującym prawem” – co może być trudne, ponieważ wiele ulg podatkowych w branży jest zatwierdzonych przez Kongres. Joe Biden zapowiedział już, że wystąpi do Kongresu o uchylenie tych dotacji. Prezydent powiedział, że jego celem jest osiągnięcie sektora energii elektrycznej w pełni bez emisji dwutlenku węgla do 2035 roku.

Kawa

 • Starbucks Corp poinformował o 5% spadku sprzedaży w Q4 2020 – analitycy prognozowali spadek sprzedaży o -3,4%. Druga fala infekcji COVID-19 i towarzyszące im ograniczenia ograniczyły ruch w sklepach sieci kawiarni, utrudniając jej wysiłki na rzecz zwiększenia popytu poprzez wprowadzanie nowych produktów na rynek i szersze opcje online. W obu Amerykach sprzedaż spadła o -6%, z kolei w Chinach wzrosła o +5%. Przychody netto spółki wyniosły $6,7 mld (-5% r/r), a spółka zarobiła $0,61/akcję.

Cukier

 • Syryjska agencja państwowa ogłosiła międzynarodowy przetarg na zakup i import około 85 tysięcy ton rafinowanego cukru białego.
 • Indonezyjska spółka państwowa Bulog ogłosiła międzynarodowy przetarg na zakup i import 53 000 ton cukru surowego.
 • Opady deszczu w Brazylii pobudziły wzrosty trzciny cukrowej, co może zwiększyć produkcję surowca w tym sezonie powyżej ostatnich prognoz.

Kakao

 • Opady deszczu były poniżej średniej w zeszłym tygodniu w większości regionów uprawy kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej, ale dobra wilgotność gleby sprzyjała rozwojowi drzew w okresie międzyplonów od kwietnia do września.
 • Krajowe stowarzyszenie handlarzy kakao (GNI) na Wybrzeżu Kości Słoniowej wezwało ustawodawcę największego na świecie producenta fasoli do wprowadzenia reform, które położyłyby kres dominacji sześciu międzynarodowych korporacji (Cargill, Barry Callebaut, Olam, Sucden, Touton oraz szwajcarski Ecom) w obsłudze eksportu kakao z tego kraju Afryki Zachodniej. GNI ma zdolność skupu i eksportu ~300 tysięcy ton kakao rocznie. Wśród propozycji GNI jest nakaz pozyskiwania od 20% do 30% kakao w formie zmielonej od lokalnych zakładów mielących. Także główni docelowi odbiorcy ziaren kakao, m.in. Mars, Mondelez, Nestle, Ferrero, Hershey i Lindt mieliby zostać zobowiązani do bezpośredniego zakupu kakao od lokalnych firm.
 • Producent czekolady, Barry Callebaut powiedział, że widzi stopniowe ożywienie i potwierdził swoje średniookresowe prognozy dotyczące średniego wzrostu wielkości sprzedaży o 5-7% rocznie w tym i kolejnych dwóch latach fiskalnych. Spółka odnotowała spadek sprzedaży w Q4 2020 o -4,3% r/r w związku z pandemią.

Bawełna

 • Certyfikowane zapasy bawełny CERT-COT-STX dostępne od dnia 26 stycznia wyniosły 77 059 bel 480-funtowych.

Pszenica

 • Rosyjski rząd formalnie zatwierdził €50/tonę podatku na eksport pszenicy w okresie od 1 marca do 30 czerwca 2021 roku.
 • Attaché USDA szacuje argentyński eksport pszenicy w sezonie 2020/21 na 11,3 mln ton – o 0,7 mln ton mniej niż oficjalna prognoza USDA z ostatniego raportu.

Kukurydza

 • Rosyjski podatek eksportowy od kukurydzy w okresie od 1 marca do 30 czerwca 2021 roku został ustalony na €25/t.
 • Chiny kupiły „około 200 milionów galonów” etanolu w USA na pierwszą połowę 2021 r., powiedział dyrektor finansowy Archer Daniels Midland Co. Większość amerykańskiego etanolu powstaje z kukurydzy, a całoroczne zakupy etanolu
 • Tygodniowy eksport kukurydzy do Chin wg USDA osiągnął 1,36 mln ton.

Ryż

 • Bangladesz kupi 100 tysięcy  ton ryżu z Myanmaru, odkładając na bok rozłam polityczny związany z kryzysem uchodźców Rohingya. Bangladesz kupuje również 150 000 ton ryżu od państwowej firmy NAFED w Indiach w ramach umowy międzyrządowej. Mówi się, że rząd Bangladeszu zakupi nawet 10 mln ton ryżu, a prywatni importerzy sprowadzą do końca Q2 2021 kolejne 10 mln ton surowca. Rezerwy ryżu w Bangladeszu spadły w ubiegłym roku, gdy powodzie zniszczyły plony. Średnioroczna produkcja ryżu w Bangladeszu, ~35 mln ton, była pochłaniana przez lokalną konsumpcję.

Soja

 • Pierwsze szacunki po zasiewach w Brazylii mówią o rekordowych zbiorach soi w 2021 roku na poziomie 132,2 mln ton soi pomimo wcześniejszej suszy. Jednak póki co zbiory aktualnych plonów są opóźnione – zebrano do czwartku 21 stycznia 0,7% soi, podczas gdy w 2019 zbiory 21 stycznia były na poziomie 4,2% areału.

Pozostałe zboża

 • Rosyjski podatek eksportowy od jęczmienia w okresie od 1 marca do 30 czerwca 2021 roku został ustalony na €10/t.

Ropa naftowa

 • W związku z anulowaniem rurociągu Keystone XL (o planowej przepustowości 830 tysięcy baryłek dziennie), kanadyjska spółka Trans Mountain Corp i jej rurociąg Trans Mountain ma zamiar jeszcze bardziej zwiększyć przepustowość instalacji. Obecnie trwa warta $9,9 mld rozbudowa mająca potroić przepustowość – do 890 tysięcy baryłek dziennie. Rozbudowa potrwa do grudnia 2022 roku.
 • China National Offshore Oil Corp (CNOOC) poinformował, że na swoim złożu Huizhou 26-6 we wschodniej części Morza Południowochińskiego odnotował potwierdzone geologiczne rezerwy ropy i gazu w wysokości 50 mln ton ekwiwalentu ropy naftowej. Według geologa z CNOOC, pole zostało przetestowane pod kątem produkcji ponad 500 metrów sześciennych ropy i 600 000 metrów sześciennych gazu dziennie.
 • Indonezja poinformowała o zatrzymaniu statków MT Horse pod banderą irańską i MT Freya pod banderą Panamy w związku z podejrzeniami o nielegalny transfer paliw. Zdaniem straży przybrzeżnej „Wokół MT Freya doszło do wycieku ropy”. Zatrzymano 61 członków załogi obu statków. Oba tankowce są klasy VLCC o ładowności prawie 2 mln baryłek ropy.
 • Szwedzka firma naftowa Lundin Energy poinformowała, że jej odwiert poszukiwawczy na Morzu Barentsa zakończył się fiaskiem. Wcześniejsze szacunki mówiły o 250 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.
 • Libijska straż naftowa wstrzymała cały eksport ropy z portów Ras Lanuf, Es Sider i Hariga. To skutek konfliktu w sprawie wynagrodzeń.
 • Zgodność OPEC + z zadeklarowanym ograniczeniem wydobycia ropy w styczniu wynosi do tej pory średnio 85%. Jednak ostatnie dni mogą znacznie podbić te dane dzięki ograniczeniom produkcji w Libii, Iraku czy Nigerii.
 • Rosyjskie przedsiębiorstwo Litasco sfinansuje iracki projekt naftowy Nassiriya, aby podwoić zdolności produkcyjne do 200 000 baryłek dziennie. Umowa, która została zatwierdzona przez rząd we wtorek, obejmuje budowę fabryki ropy naftowej o pojemności 100 000 baryłek dziennie i 42-kilometrowego rurociągu naftowego przez spółkę joint venture pomiędzy State Company for Oil Projects (SCOP), organem ministerstwa ropy nadzorującym projekt, i włoską Progetti Europa& Global. Realizacja projektu ma potrwać 28 miesięcy.
 • Kolumbia zamierza podpisać 15 kontraktów na poszukiwanie ropy naftowej w 2021 roku, ustalając jednocześnie docelowy roczny poziom wydobycia ropy naftowej na 865 000 baryłek dziennie. W związku z pandemią średnia produkcja ropy naftowej w Kolumbii wynosiła 783 tysiące baryłek (-11,6% r/r)
 • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o -9,9 mln baryłek baryłek do 476,7 mln baryłek (-2,69% t/t), prognozowano wzrost o +0,43 mln baryłek. Spadł też amerykański import ropy naftowej – o -2,1 mln baryłek dziennie.

Gaz ziemny

 • Statek Fortuna rozpoczął prace w korytarzu konstrukcyjnym w duńskiej WSE, przed wznowieniem budowy Nord Stream 2 w tym tygodniu. Dzieje się to pomimo sankcji nałożonych na statek i jego armatora.
 • Rosyjski Novatek spodziewa się wysłać pierwszy ładunek skroplonego gazu ziemnego (LNG) z Train 4 swojej jamalskiej fabryki LNG w Q1 2021. Train 4 ma mieć wydajność 900 tysięcy ton rocznie. Produkcja Yamal LNG w 2019 roku wynosiła 18,4 mln ton LNG.
 • Przepływ gazu do terminali eksportowych USA w styczniu wynosi średnio 10,4 bcfd.

Energia odnawialna

 • Royal Dutch Shell przejmie największego operatora punktów ładowania pojazdów elektrycznych w Wielkiej Brytanii, ubitricity. Firma posiada ponad 2 700 punktów ładowania, a finalizacja umowy ma nastąpić pod koniec 2021 roku.
 • Niemcy zwiększyły liczbę instalacji lądowych turbin wiatrowych o 46% r/r w 2020 czyli 1 431 megawatów (MW) nowych źródeł energii odnawialnej. „Wolumen (przyrostu w 2020) nie jest wystarczający, aby osiągnąć cele klimatyczne lub rosnące zapotrzebowanie na energię neutralną dla klimatu w naszych gałęziach przemysłu” – oświadczyła grupa inżynierów VDMA i lobby energetyki wiatrowej BWE. Za absolutne minimum uważa się posiadanie 71 tysięcy MW mocy ze źródeł odnawialnych do 2030 roku by spełnić niemiecki cel 65% podaży prądu ze źródeł odnawialnych. Jednak ministerstwo środowiska Niemiec mówi, że szacując wzrost popytu na energię elektryczną (m.in. poprzez przyrost aut elektrycznych i hybrydowych typu plug-in) powinno to być minimum 95 tysięcy MW.
 • Amerykański operator giełdowy CME Group uruchomi 1 marca globalny kontrakt futures na kompensację emisji CO2. CME Global Emission Offset (GEO) „zapewni regulowane, rynkowe rozwiązanie, które może pomóc w zaspokojeniu potrzeb związanych z zarządzaniem ryzykiem… a także ustandaryzowany punkt odniesienia w zakresie wyceny, który pomoże w osiągnięciu długoterminowych celów klimatycznych
 • Norweska firma inwestycyjna Aker, zapowiedziała, że ​​będzie współpracować z producentem energii odnawialnej Statkraft. Współpraca ma dążyć do rozwoju farmy wiatrowej na obszarze morskim o nazwie Soerlige Nordsjoe II, jednym z dwóch obszarów na Morzu Północnym, które Norwegia otwiera na projekty energetyki wiatrowej. Spółka rozszerzy też działalność o energetykę wodną poprzez przejęcie Rainpower Holding AS, którą dokapitalizuje kwotą $11,69 mln.

Węgiel

 • Kolumbia chce zwiększyć wydobycie węgla w 2021 roku to 62 mln ton (+14,6% r/r), po ponad 30% spadku do 54,1 mln ton w 2020 roku. Kolumbia to piąty co do wielkości eksporter węgla na świecie.

Złoto

 • Południowoafrykański Harmony Gold poinformował, że w Q3 – Q4 2020 wyprodukował 745 347 uncji złota, co pozwala mu prognozować produkcję w Q1 – Q2 2021 na poziomie 515 – 555 tysięcy uncji, co zapewni realizację 12–miesięcznego celu spółki. Największy udział w produkcji ma najgłębsza na świecie kopalnia Mponeng – 103 525 uncji w Q3 – Q4 2020.
 • Spółka górnicza Freeport McMoRan Inc poinformowała o korekcie kwartalnych zysków w związku z wyższymi cenami złota i wcześniejszymi, agresywnymi cięciami wydatków. Po korekcie firma osiągnęła zysk w wysokości $566 mln ($0,39/akcję) co jest wzrostem o +1 950% r/r (z $0,02/akcję w Q4 2019). Produkcja złota przez spółkę wyniosła 273 tysiące uncji w Q4 2020.
 • Newcrest Mining poinformowało, że wydobycie złota w Q4 2020 wyniosła 535 477 uncji (-2,8% r/r) w związku z niższą produkcją w kopalniach Cadia i Lihir. Prognozy UBS mówiły, że produkcja spadnie do 528 tysięcy uncji. Spółka wypłaca dywidendę dwa razy w roku, obecna stopa dywidendy to ~2,6% rocznie.
 • Turcja chce zwiększyć wydobycie złota ponad dwukrotnie w ciągu 5 lat. W 2020 roku wydobyli rekordowe 42 tony złota, a jak twierdzi minister energii Fatih Donmez „Prawdziwym celem jest zwiększenie produkcji do 100 ton lub więcej w ciągu najbliższych pięciu lat”. Kraj posiada obecnie 18 czynnych kopalni złota, kolejnych 20 rozpocznie produkcję w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy.

Srebro

 • Firma wydobywcza Grupo Mexico w 2020 roku wydobyła 13,89 mln uncji srebra (+22,9% r/r).

Metale przemysłowe

 • Citibank prognozuje tegoroczną nadwyżkę na rynku cynku na 70 tysięcy ton.
 • Światowa produkcja aluminium wzrosła do rekordowych 65,3 mln ton (+2,5% r/r) w 2020 roku.
 • Globalna produkcja stali surowej w 2020 roku wyniosła 160,9 mln ton (+5,8% r/r). W tym chińska produkcja wyniosła 91,25 mln ton (+7,7% r/r).Dane od World Steel Association.
 • Firma wydobywcza i transportowa Grupo Mexico, która jest jednym z największych na świecie wydobywców miedzi poinformowała o $2,3 mld zysku netto w 2020 roku (+4% r/r). Spółka wyprodukowała 1,13 mln ton miedzi w 2020 roku. Prognozy na 2021 rok mówią o podobnej ilości.
 • Kolumbia do 2024 roku chce wypromować trzy obszary poszukiwań miedzi i złota, które mogą objąć nawet 30 projektów o wartości $5 mld i stworzyć 7 tysięcy nowych miejsc pracy.
 • Chiński producent baterii Eve Energy Co zainwestują $278 milionów w jednego z największych na świecie producenta kobaltu Zhejiang Huayou Cobalt, w ramach prywatnej emisji akcji.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *