aktualności – 9 marca 2020

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, ckurku, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

kawa

cukier

kakao

soja

wieprzowina, wołowina oraz drób

ropa, gaz i węgiel

metale przemysłowe

Kawa

 • zapasy kawy w certyfikowanych przez ICE magazynach:

źródło: opracowanie własne

Cukier

 • Również cukier reaguje spadkowo na epidemię koronawirusa, spadając do ważnego technicznie poziomu $c13/lbs. Zdaniem analityków rynki towarowe czeka efekt kuli śnieżnej związanej ze spadkiem popytu na najróżniejsze produkty.

Kakao

 • ICCO prognozuje deficyt kakao na poziomie 85 tysięcy ton, choć prognoza nie odzwierciedla mniejszego spożycia w związku z epidemią koronawirusa. Najbliższe wsparcie cen kakao w USA to $2 481/tonę.

źródło: opracowanie własne

Soja

 • Chiny przyznały roczne zwolnienia celne niektórym firmom na import amerykańskiej soi. Dostawy soi na kwiecień do Chin z Brazylii to koszt ~$382/tonę, z kolei z USA to ~$395/tonę, co wynika głównie ze słabości brazylijskiego reala.. W lutym z Brazylii do Chin dotarło około 3,67 ton soi, w marcu ma w stronę Chin wyruszyć co najmniej 5 mln ton soi. W obecnym sezonie zbiory soi w Brazylii mają wynieść rekordowe 123,25 mln ton.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • Departament Rolnictwa USA zapowiada co najmniej trzydniowy zakaz transportu świń, jeśli zostanie wykryty przypadek afrykańskiego pomoru świń, co ma zapobiec spustoszeniu wśród hodowli tuczników podobnego do tego w Chinach. Wartość rynku eksportowego wieprzowiny w USA to $7 mld rocznie. USDA planuje płacenie za eliminację zagrożonych świń wg stałej, zryczałtowanej stawki.

Ropa, gaz i węgiel

 • Aleksander Nowak, minister energetyki Rosji poinformował o zakończeniu porozumienia zwanego OPEC+, ponieważ podczas wiedeńskiego spotkania 6 marca 24 kraje nie doszły do porozumienia jak postępować w aktualnej sytuacji rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zostało podpisane porozumienie o współpracy, ale bez zobowiązania do zmniejszania wydobycia. Od 1 kwietnia żaden z krajów spoza OPEC nie będzie zobowiązany do ograniczania produkcji – co może oznaczać zwiększenie światowej podaży ropy nawet o 2 mln baryłek. Z kolei kraje OPEC samodzielnie będą obniżały produkcję o co najmniej 1 mln baryłek. Dotychczasowe ustalenia OPEC+, mające pierwotnie trwać co najmniej do końca czerwca 2020 mówiły o redukcji produkcji o 1,7 mln baryłek dziennie. W piątek, 6 marca ropa typu Brent zaliczyła 10% spadek po publikacji informacji, z kolei Arabia Saudyjska zapowiada wydobywanie ponad 10 mln baryłek ropy dziennie od kwietnia.
 • Rząd USA chce mocniej przykręcić śrubę eksportowi ropę przez Wenezuelę, m.in. nie przedłużając licencji Chevronowi na wydobycie w tym kraju czy ograniczając możliwości barterowej wymiany wenezuelskiej ropy za inne towary. Również spłata zagranicznego zadłużenia ropą przez Wenezuelę po 20 maja ma być niemożliwa. Całkowite zapasy ropy w Wenezueli wynosiły w ubiegłym tygodniu 35,2 mln baryłek. W 2019 roku gdy zapasy wynosiły 39,8 mln baryłek PDVSA zmuszone było do ograniczenia produkcji.
 • O 4 zwiększyła się liczba platform wiertniczych w ubiegłym tygodniu, osiągając sumę 682 punktów. Rok temu o tej porze były 834 punkty (-18% r/r). Exxon Mobil Corp zapowiada zamknięcie 20% z 58 swoich odwiertów łupkowych Teksasie i Nowym Meksyku w tym roku.

Metale przemysłowe

 • Rosną zapasy produktów stalowych w Chinach po spadku popytu na skutek epidemii koronawirusa. Sezonowy wzrost zapasów w magazynach pod nadzorem szanghajskiej giełdy daje się zauważyć w bieżącym okresie, jednak w 2020 roku jest ona znacznie wyższy niż w latach poprzednich. Największy producent stali na świecie, China Baowu Steel Group zapowiada, że powrót do normalnego poziomu zapasów zajmie co najmniej 2 miesiące.

źródło: Reuters Eikon

 • Zapasy pozostałych metali w Chinach także rosną. Ilość miedzi w magazynach pod nadzorem Szanghaju podskoczyła o 11,1% t/t do 345 126 ton, zapasy aluminium wyniosły 479 472 tony (+9,2% t/t), z kolei zapasy cynku wzrosły o 1,5% t/t. Wg analityków popyt na metale przemysłowe wzrośnie najwcześniej pod koniec marca, choć bardziej prawdopodobne że dopiero w kwietniu.

źródło: Reuters Eikon

Omówienie aktualności

Powyższe aktualności wraz z sekwencją tygodniową opartą o badania statystyczne możecie zobaczyć omówione w programie Surowcowe info w Comparic24 o godzinie 13:10 w poniedziałek, 9 marca 2020:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *