Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!
Słowniczek
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
USDA
W poniedziałek 28 października opublikowany był raport crop progress, więc pora na publikację informacji w formie wykresów i mapki z dniami roboczymi.

Stany z niską liczbą dni roboczych w tygodniu kończącym się 27 października 2019; źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA
W dzisiejszych aktualnościach:
Ogólne informacje
- Gdyby Chiny zgodziły się importować towary rolne z USA o wartości do $50 mld (jak twierdzi Donald Trump) to oznaczałoby to podwojenie eksportu z USA do Chiny. Urzędnicy USA narzekają, że Chiny nie kupują na ślepo wszystkiego i po ustalonych cenach, odnosząc się do rynkowych wycen. Chiny mają też obawy czy skoncentrowany napływ zagranicznych produktów rolnych nie zaburzy lokalnego rynku. Jednocześnie żądanie importu przez Chiny towarów z USA stanowi niejako przeciwieństwo innych żądań, by Chiny stały się gospodarką rynkową bez subsydiowania i faworyzowania państwowych przedsiębiorstw. Rzecznik ministerstwa handlu Gao Feng zapowiedział, że chińskie zakupy w USA będą zwiększone w oparciu o popyt wewnętrzny i zasady rynkowe. Jeden z amerykańskich urzędników poddał w wątpliwość podpisanie „fazy pierwszej” umowy przez prezydentów obu krajów w Chile w połowie listopada.
Kawa
- Eksport kawy z Wietnamu po pierwszych 10 miesiącach 2019 roku spadł do 1,365 mln ton (-13,8% r/r).
Cukier
- Sucres & Denrees przewiduje, że globalny deficyt na rynku cukru oczekiwany w sezonie 2019/20 wraz z dużą liczbą krótkich pozycji może wywołać wzrost cen podobnie jak 3 lata temu, choć przeciwko takiej sytuacji przemawiają duże zapasy cukru w Brazylii.
Ropa i gaz
- Saudi Aramco planuje rozpocząć swoje IPO 3 listopada – jak wynika z nieoficjalnych informacji, jednak Saudyjski kanał informacyjny Al-Arabiya podaje żeAramco rozpocznie subskrypcję dla inwestorów w swojej pierwszej ofercie publicznej 4 grudnia. Cena akcji ma zostać podana do publicznej wiadomości 17 listopada, a obrót na saudyjskiej giełdzie Tadawul ma się rozpocząć 11 grudnia. Ostateczną decyzję o IPO podejmie i tak saudyjski książe.
- Carlyle Group zrezygnował z projektu terminala eksportowego ropy naftowej Carlyle’s Lone Star Ports, który miał mieć powierzchnię magazynową na 4 mln baryłek i możliwość ładowania 1,4 mln baryłek dziennie na tankowce w okolicy Corpus Christi w Teksasie. Pięć rozwijanych projektów terminali eksportowych ropy naftowej z Teksasu miałoby uzyskać przepustowość ponad 8 mln baryłek dziennie (2/3 produkcji), jednak kontrole federalne oraz odejście Carlyle Group stawia pod znakiem zapytania ich najbliższą przyszłość. Jupiter MLP już przesunął termin uruchomienia swojego projektu.
- BP zanotowało spadek zysków w Q3 2019, zwłaszcza przez niższą produkcję oraz niskie ceny ropy naftowej. Zysk netto w spółce spadł o 40% r/r, ale wyniósł $2,3 mld co przewyższyło prognozowany zysk $1,73 mld. Jednak mimo to spadek zysku względem poprzedniego kwartału wynosi $0,5 mld (-18% q/q). BP do końca roku pozbędzie się aktywów o wartości $10 mld, które wpływają pozytywnie na ostateczny wynik spółki. Przepływy pieniężne spółki nie zmieniły się względem poprzedniego roku i wynoszą $6,1 mld. Produkcja ropy i gazu spadła o 2,5% r/r (z wyłączeniem 19,75% udziałów BP w rosyjskim Rosneft) czyli o 2,568 mln baryłek dziennie, głównie na skutek wstrzymania prac w Zatoce Meksykańskiej podczas huraganu Barry. Dyrektor generalny Bob Dudley ma w 2020 roku odejść na emeryturę po 10 latach na stanowisku, a zastąpi go 49-letni Bernard Looney.
Metale przemysłowe
- Niskie ceny kobaltu na światowych rynkach wywołane nadpodażą oraz wojną handlową USA-Chiny i obawami o recesję doprowadziły do zamknięcia jednej z największych kopalni tego surowca w Demokratycznej Republice Konga przez Glencore dostarczającej około 15% podaży. Jednak zdaniem Norilsk Nickel kobalt wciąż będzie łatwo dostępny, bowiem jest wydobywany jako efekt uboczny pozyskiwania niklu i miedzi. BASF buduje fabrykę do produkcji materiałów katodowych do akumulatorów samochodów elektrycznych w Finlandii, a dostawy surowca ma zapewnić właśnie Norilsk Nickel.
- LME planuje powołać komitet mający reprezentować interesy producentów i użytkowników litu. W komitecie mieliby się znaleźć przedstawiciele Tesli, Jaguar Land Rover, a także producenci i przetwórcy litu: Tianqi Lithium Australia, BASF czy Albemarle. LME wciąż nie wprowadziło kontraktu na lit, gdzie jedną z przeszkód jest odmowa dostarczania informacji cenowych przez największego producenta, Albemarle który twierdzi, że lit nie jest podstawowym surowcem i nie powinien być wyceniany przez rynek tylko na podstawie indywidualnych umów.
Omówienie aktualności
A już o 13:10 w Comparic24 omówię powyższe informacje oraz aktualną sytuację na rynkach surowcowych.