aktualności – 28 października 2019

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

Słowniczek

 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

W dzisiejszych aktualnościach:

cukier

kakao

ryż

soja

wieprzowina i wołowina

ropa i gaz

metale przemysłowe

Cukier

 • Suedzucker, największa w Europie rafineria cukru, podniosła w piątek swoją prognozę zysków operacyjnych w bieżącym roku finansowym, ponieważ obawy dotyczące środowiska zwiększyły popyt na etanol z biopaliw na tyle, aby częściowo zrównoważyć słabość w sektorze cukru, który spada z powodu globalnej nadpodaży. Firma spodziewa się teraz, że zyski operacyjne grupy 2019/20 osiągną od €50 milionów do €130 milionów w porównaniu z poprzednią prognozą od €0 do €100 milionów. Główna poprawa nastąpi dzięki jednostce bioetanolu CropEnergies, która ma teraz osiągnąć zysk operacyjny w wysokości €70-90 milionów, w porównaniu z poprzednią prognozą €50-75 milionów. Suedzucker szacuje obecnie, że ich główna działalność cukrowa odnotuje stratę operacyjną w wysokości €200–€260 mln w porównaniu z poprzednią prognozą straty w wysokości €200–€300 mln.

Kakao

 • Grupa Olam z Singapuru zakupiła 100 tysięcy ton kakao z sezonu 2020/21 z uwzględnieniem LID-u w kwocie $400/t. Jest to drugi największy kupujący kakao od Wybrzeża Kości Słoniowej (po Cargillu kupującego ~250 tysięcy ton w sezonie).

Ryż

 • zapasy ryżu w USA:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Soja

 • chiński import soi we wrześniu 2019 względem września 2018:

źródło: opracowanie własne

Pozostałe zboża

Wieprzowina i wołowina

 • Ceny wieprzowiny w Chinach podskoczyły w ostatnim tygodniu o ponad 9% t/t co jest największym tygodniowym wzrostem cen od co najmniej 2016 roku. Zmniejszenie liczby uboju na skutek ASF wraz z rosnącą konsumpcją ze względu na spadające temperatury skutkuje wyższymi cenami. Średnia cena wieprzowiny w Chinach wynosi 40,4 juana za kilogram jest ponad pięciokrotnie wyższa niż ceny żywca w USA, jednak konflikt handlowy i cła skutecznie ograniczają import wieprzowiny. Część analityków prognozuje, że w listopadzie ceny wieprzowiny w Chinach mogą osiągnąć 60 juanów za kilogram.
 • produkcja mięsa w USA:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ropa i gaz

 • W USA zmniejszono liczbę platform wiertniczych o 17 w ubiegłym tygodniu, ociągając liczbę 696 aktywnych odwiertów (najniższa od kwietnia 2017). To także spadek o 20,45% r/r. Jednak mimo trendu ograniczającego liczbę aktywnych odwiertów w USA, Exxon Mobil zwiększa, mając aktualnie 72 odwierty czyli 8 więcej niż na początku października. Wg prognoz wydobycie ropy w USA ma wynieść12,3 mln baryłek dziennie w tym roku.
 • Rosneft całkowicie rezygnuje z dolarów w swoich kontraktach, zmieniające je na euro.
  „Wszystkie nasze umowy eksportowe są już realizowane w euro, a potencjał współpracy z europejską walutą jest bardzo duży” zapowiedział CEO Igor Sechin „Na razie jest to środek przymusowy, aby ograniczyć firmę przed wpływem sankcji USA”. Waszyngton zagroził nałożeniem sankcji na Rosnieft w związku z jego operacjami w Wenezueli. W ubiegłym roku Rosnieft eksportował ropę naftową i produkty naftowe o wartości $89 mld. Największy rosyjski producent skroplonego gazu ziemnego Novatek także powiedział że przerzucił się na euro w większości swoich kontraktów, aby uniknąć wpływu sankcji amerykańskich.
 • Chiński import ropy naftowej wciąż bazuje na dostawach z Arabii Saudyjskiej i Rosji. Widać też znaczny wzrost importu z Malezji, choć ilościowo ten kraj jest dopiero na 6. miejscu. Import ropy przez Chiny we wrześniu 2019 wyniósł średnio 6,68 mln baryłek dziennie (200,36 mln baryłek przez cały miesiąc).

źródło: opracowanie własne

 

źródło: opracowanie własne

Metale przemysłowe

 • Zapasy cynku LME spadły do najniższych od października 2007 roku poziomów czyli 58 525 ton.
 • Światowa produkcja stali surowej we wrześniu wyniosła 152 mln ton (-0,3% r/r).
 • Import rudy niklu przez Chiny we wrześniu 2019 wzrósł o 24,6% m/m i o  24% r/r do 7,13 mln ton. Gwałtownie wzrósł import z Indonezji do 2,51 mln ton (+56% m/m; +47,5% r/r) na skutek informacji o przyśpieszeniu zakazu eksportu rudy niklu z Indonezji już od 2020 roku.

Omówienie aktualności

Omówienie powyższych aktualności w programie Surowcowe info o 13:10 w Comparic24. Zapraszam serdecznie!

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *