aktualności – 26 września 2022

Poniedziałkowy zestaw aktualności z rynków towarowych wraz z programem o 14:00!

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 26 września 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Francja zwołała w tym tygodniu spotkanie z partnerami, w tym z narodami afrykańskimi, organami ONZ i Unią Europejską, aby pilnie zająć się międzynarodowym kryzysem żywnościowym wynikającym z wojny na Ukrainie. Spotkanie, które odbyło się na marginesie Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, odbyło się, gdy prezydent Emmanuel Macron w tym tygodniu wezwał kraje neutralne – z których wiele znajduje się na globalnym Południu – do opowiedzenia się po stronie Ukrainy i Zachodu.
 • Wszystko jest interpretowane przez pryzmat globalnej recesji, która negatywnie wpływa na popyt na towary, prowadząc do wyprzedaży przed weekendem” – napisał główny ekonomista StoneX ds. surowców Arlan Suderman.
 • Ministerstwo rolnictwa Ukrainy podało, że rolnicy zebrali łącznie 26,1 miliona ton zboża z 61% zasiewów w 2022 roku na dzień 23 września, a średnia wydajność ziarna wyniosła 3,84 tony z hektara.

Kawa

 • Zapasy wilgoci zostaną w pełni uzupełnione w dużej części Brazylii, co pomoże w kwitnieniu” – powiedział Maxar w raporcie.
 • Rząd Brazylii przyznał, że jego szacunki dotyczące upraw kawy w ostatnich latach mają problemy z prawidłowymi prognozami i wymagają poprawy. Wg prognoz lokalna konsumpcja i eksport były wyższe niż produkcja. Dyrektor ds. polityki rolnej w brazylijskiej agencji ds. zaopatrzenia w żywność i statystyki Conab, Sergio De Zen, powiedział, że z powodu tych rozbieżności trwa proces weryfikacji liczb i metodologii prognoz dotyczących zbiorów kawy Conab. Dane liczbowe dotyczące kawy Conab dla Brazylii, największego na świecie producenta i eksportera, od lat są przedmiotem debaty wśród sprzedawców kawy i analityków, którzy ogólnie uważają, że szacunki dotyczące produkcji są zbyt niskie. Domy handlowe i niezależni analitycy zazwyczaj mają wyższe wyniki zbiorów w Brazylii niż Conab. Na przykład w tym roku, podczas gdy Conab spodziewa się zbiorów na poziomie 50,4 miliona 60-kilogramowych worków, Departament Rolnictwa USA (USDA) spodziewa się 64,3 miliona, Rabobank spodziewa się 63,2 miliona, a firma konsultingowa Safras & Mercado 58,2 miliona worków.
 • Zapasy kawy w magazynach ICE spadły (-60,4k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-38,4k t/t). Zapasy kawy są o -77,8% s/s.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Ponieważ perspektywy dla światowej gospodarki wciąż się słabną, a oczekiwania co do zaostrzenia polityki pieniężnej nadal rosną, perspektywy cen cukru pozostają ponure, ponieważ więcej cukru jest kierowane na słodziki, a nie na produkcję etanolu” – czytamy w notatce Fitch Solutions.
 • Amerykański sąd wydał wyrok zezwalających na zakup Imperial Sugar Co przez U.S. Sugar Corp. Sprawa była zgłoszona do sądu przez Departament Sprawiedliwości, obawiający się, że proponowana umowa przejęcia podniesie ceny cukru dla gospodarstw domowych, a także dla producentów żywności i napojów gazowanych. Departament Sprawiedliwości powiedział w pozwie złożonym w listopadzie zeszłego roku, że umowa o wartości $315 milionów dałaby około 75% sprzedaży cukru rafinowanego w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych firmie US Sugar oraz firmie American Sugar Refining, która sprzedaje cukier rafinowany. pod marką Domino.

Kakao

 • Zapasy kakao w magazynach ICE spadły (-19,7k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-48,7k t/t). Zapasy są w tym sezonie o +2,46% s/s wyższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

 • Ukraina zakończyła zbiory pszenicy w 2022 r. z produkcją 19,2 mln ton (-41,83% s/s) i wydajnością 4,1 t/ha. USDA prognozowała zbiory pszenicy w sezonie 2022/23 (trwającym do końca czerwca 2023) na poziomie 20,5 mln ton.
 • 13 września Kazachstan cofnął zakaz eksportu pszenicy i produktów pochodnych, obowiązujący od 14 kwietnia 2022.

Kukurydza

 • Francuscy rolnicy zebrali 26% tegorocznych zbiorów kukurydzy na ziarno do 19 września (+12 pp t/t; +25 pp r/r). Zbiory rozpoczęły się wcześnie pod koniec sierpnia, po wyjątkowo gorącym i suchym lecie, które przyspieszyło wzrost roślin. Pogoda również poważnie zaszkodziła plonom, a ministerstwo rolnictwa spodziewa się, że produkcja spadnie do najniższego poziomu od 1990 roku. Szacuje się, że 43% upraw kukurydzy było w zeszłym tygodniu w dobrej lub doskonałej kondycji (b/z t/t). Sektor hodowlany, który wykorzystuje ziarno do produkcji paszy, uważnie śledzi wyniki zbiorów kukurydzy, które uległy zmniejszeniu przez suszę we Francji iw innych częściach Europy.
 • Ukraińskie gospodarstwa rozpoczęły żniwa kukurydzy w 2022 r.. Wydajność szacuje się na 4,41 t/ha. Ministerstwo podało, że Ukraina może w tym roku zebrać od 25 do 27 mln ton kukurydzy w porównaniu z 42,1 mln ton w 2021 roku.

Soja

 • Produkcja soi w Ameryce Południowej osiągnie rekordowy poziom w sezonie 2022/23. Pierwsze szacunki Datagro mówią o zbiorach na poziomie 219,34 mln ton z 66,09 mln hektarów (+3% s/s). Produkcja soi w Ameryce Południowej wzrośnie o 21% z 181,95 mln ton szacowanych zbiorów w sezonie 2021/2022, kiedy susza zepsuła część upraw w Brazylii. Brazylia, która w ostatnich dniach zaczęła sadzić swoje uprawy 2022/2023, będzie stanowić około 70% całej produkcji Ameryki Południowej, czyli nieco poniżej 152 milionów ton.

Pozostałe zboża

 • Ukraina zebrała 5,5 mln ton jęczmienia (-44,57% s/s). USDA prognozowała zbiory jęczmienia na poziomie 6,4 mln ton.

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

 • Prognozy dla rynku mięsa drobiowego w Chinach (USDA):

źródło: USDA

 • Prognozy dla rynku mięsa wołowego w Unii Europejskiej (USDA):

źródło: USDA

 • Prognozy dla rynku mięsa wieprzowego w Unii Europejskiej (USDA):

źródło: USDA

Energia elektryczna

 • W tej dekadzie potrzebne będą inwestycje o wartości ponad pół biliona euro, aby zmodernizować europejską sieć energetyczną, jeśli kraje mają odnieść sukces w zwiększeniu energii wiatrowej i słonecznej, aby uwolnić się od rosyjskiego gazu, wynika z raportu Komisji Europejskiej. „Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55% i osiągnięcie 45% udziału OZE w 2030 r. może nastąpić tylko wtedy, gdy system energetyczny będzie na to gotowy” – napisano w projekcie, odnosząc się do unijnych celów klimatycznych. Inwestycje w modernizację sieci i cyfrowe technologie energetyczne sprawią, że system będzie bardziej elastyczny i dostosuje go do większego udziału energii odnawialnej – umożliwiając konsumentom skierowanie z powrotem na rynek energii z paneli słonecznych lub wykorzystanie energii elektrycznej zmagazynowanej w samochodzie elektrycznym do zasilania domu.

Ropa naftowa

 • Wysiłki zmierzające do ożywienia umowy nuklearnej z Iranem z 2015 r. utknęły w martwym punkcie, ponieważ Teheran nalega na zamknięcie dochodzenia ONZ-owskiego organu nadzoru nuklearnego, powiedział wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu USA, zmniejszając oczekiwania na odrodzenie eksportu irańskiej ropy naftowej.
 • Talos Energy Inc poinformował, że kupi EnVen Energy Corp, prywatnego producenta w głębinowej Zatoce Meksykańskiej, za $1,1 miliarda. Przejęcie zwiększy produkcję Talos o 24 000 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie i podwoi powierzchnię eksploatowanego obiektu głębinowego. Oczekuje sfinalizowania transakcji pod koniec tego roku, a po zamknięciu firma przejmie dług netto EnVen – szacowany na około $50 milionów na koniec roku. Transakcja obejmuje 43,8 miliona akcji i $212,5 miliona w gotówce. Po transakcji akcjonariusze Talos będą właścicielami około 66% połączonej spółki, podczas gdy udziałowcy EnVen będą właścicielami reszty.
 • Największy związek zawodowy pracowników naftowych w Argentynie poinformował, że w czwartek rozpoczął strajk na czas nieokreślony po tym, jak w wyniku eksplozji w rafinerii w zachodniej prowincji Neuquen zginęły trzy osoby. Rząd Neuquen poinformował, że o świcie wybuchł pożar w zbiorniku magazynowym w rafinerii New American Oil (NAO) w mieście Plaza Huincul, w centrum prowincji. Przyczyna pożaru jest wciąż badana. „Zmęczony brakiem zaangażowania w życie pracowników, zarząd Private Oil and Gas Union of Rio Negro, Neuquen i La Pampa podjął decyzję o rozpoczęciu totalnego strajku działań w zakresie terytorialnym organizacji” – powiedział związek, dodając, że proszą o większe środki bezpieczeństwa. Związek jest największym w kraju i reprezentuje około 25 000 pracowników. Obejmuje on działalność w Vaca Muerta, drugim co do wielkości złożach gazu niekonwencjonalnego na świecie i czwartym co do wielkości złożach ropy naftowej. Strajk zakończył się w piątek popołudniu, po spotkaniu z liderami biznesu, które zakończyło się porozumieniem w sprawie większych środków bezpieczeństwa i szkoleń dla pracowników. Przed zawarciem porozumienia Marcelo Rucci, sekretarz generalny Private Oil and Gas Union w Rio Negro, Neuquen i La Pampa, największego związku naftowego w kraju, podkreślił, że poprawa bezpieczeństwa to kwestia życia i śmierci.
 • Exxon Mobil tymczasowo zawiesił prace konserwacyjne na polu naftowym w pobliżu Hawkins po śmiertelnym wypadku we wtorek. Firma oraz władze badają przyczyny wypadku. To drugi śmiertelny wypadek na polach naftowych Exxon Mobil w USA w tym roku.
 • Ministerstwo Finansów Wietnamu proponuje obniżenie specjalnego podatku konsumpcyjnego i podatku od wartości dodanej na paliwa, aby utrzymać inflację poniżej 4% w tym roku. Ruch ten będzie następstwem podjętej w tym tygodniu decyzji banku centralnego o podniesieniu stóp procentowych i kilku wcześniejszych obniżkach podatków od paliw od marca, w tym podatku środowiskowego. Ministerstwo Finansów proponuje dwa scenariusze cięć – 50% obniżkę specjalnego podatku konsumpcyjnego i 20% obniżkę podatku od wartości dodanej lub 50% obniżkę obu podatków. Wietnam, regionalny ośrodek produkcyjny, odnotował wzrost produktu krajowego brutto o 7,72% w drugim kwartale tego roku, ale podobnie jak wielu jego sąsiadów, boryka się z rosnącą presją inflacyjną ze względu na wzrost cen żywności i energii na całym świecie.
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 23 września 2022 wynosiły 1,97 mln (b/z t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosła o 3 do poziomu 602 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

 • Można uczciwie powiedzieć, że Europa przygotowała się najlepiej, jak to możliwe na nadchodzące zimowe zapotrzebowanie na gaz. Jednak pozostaje wiele niewiadomych, nie tylko dotyczących pozostałych przepływów rosyjskiego gazu do Europy, ale także tego, czy obecny napływ LNG można utrzymać i kiedy na przykład w Azji zaczną się zimniejsze warunki pogodowe” – powiedział Hans van Cleef, starszy ekonomista ds. energii w ABN Amro. Mroźna zima w Europie może popchnąć ceny do rekordowo wysokiego poziomu.
 • Terminal eksportowy Cove Point LNG zostanie w październiku zamknięty na kilka tygodni prac konserwacyjnych. Cove Point zużywa około 0,8 miliarda stóp sześciennych dziennie (bcfd) gazu.
 • Niemieckie firmy podpiszą kontrakty na LNG i energię wodorową podczas wizyty kanclerza Olafa Scholza na Bliskim Wschodzie. Niemcy chcą zaopatrywać się w energię globalnie, a państwa Zatoki Perskiej są podstawą do osiągnięcia celu.
 • Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na październikowe dostawy wyniosły $42,0/mmBtu (-8,7% t/t). „Możemy zaobserwować dalszy spadek cen, ponieważ większość dostaw na początku zimy jest już zarezerwowana. Pogoda będzie głównym czynnikiem i oczywiście Chiny mogą się pojawić” – powiedział Toby Copson, globalny szef handlu i doradztwa w Trident LNG.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 91,4 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -1,08% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 88,7 bcfd.
 • Wrześniowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosiła średnio 98,7 mld stóp sześciennych dziennie (+0,71% m/m).
 • Wrześniowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 11,3 bcfd (+2,73% m/m).
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych spadła o 2 do poziomu 160 aktywnych punktów – najwyższego od sierpnia 2019 roku.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 16 września wzrosły o +103 mld stóp sześciennych (bcf) do 2 874 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -11,33% poniżej 5-letniej średniej. Analitycy prognozowali wzrost zapasów o +93 bcf.

Energia odnawialna

 • Łącznie 19 firm złożyło wniosek o budowę magazynów dwutlenku węgla (CO2) poza Wielką Brytanią w pierwszej takiej rundzie licencyjnej w tym kraju. „Wyrażony już poziom zainteresowania sugeruje, że będzie silna konkurencja, co oznacza, że ​​potencjalni licencjobiorcy będą musieli złożyć wysokiej jakości oferty, aby zdobyć licencje” – powiedział North Sea Transition Authority (NSTA). Wielka Brytania zamierza wykorzystać technologię CCS, która polega na filtrowaniu ocieplającego planetę węgla z przemysłowych kominów, zanim dotrze do atmosfery i składowaniu go pod ziemią, aby do 2030 r. pomieścić od 20 do 30 milionów ton CO2. NSTA zaoferowała 13 obszarów składających się z mieszanki wyeksploatowanych pól naftowych i gazowych oraz porowatych formacji skalnych zawierających wodę morską. Stanowią one uzupełnienie sześciu licencji przyznanych w ramach programu pilotażowego. NSTA szacuje, że do osiągnięcia przez Wielką Brytanię celu zerowej emisji netto do 2050 r. może być potrzebnych nawet 100 magazynów CO2. Licencje zostaną przyznane na początku 2023 roku.
 • PetroChina dołączył do wiodącej grupy motoryzacyjnej SAIC Motor Corp i firmy zajmującej się akumulatorami CATL tworząc spółkę joint venture, która ma dostarczać wymienne akumulatory do pojazdów elektrycznych. Shanghai Jieneng Smart Power New Energy Technology Co Ltd, jest w 37,5% własnością SAIC Motor, podczas gdy PetroChina i CATL posiadają po 12,5%. Drugi co do wielkości koncern naftowo-gazowy Sinopec posiada 25%. Koncentrując się na leasingu baterii zasilających, firma z siedzibą w Szanghaju będzie również badać technologię wymiennych baterii, a także świadczyć usługi big data. CNPC zamierza zbudować ponad 1000 stacji ładowania do 2025 roku w Chinach, mając do tej pory 203.
 • China Petrochemical Corp, czyli Sinopec, uruchomił wyspecjalizowaną jednostkę zajmującą się wychwytywaniem i magazynowaniem dwutlenku węgla, a także inwestycjami kapitałowymi w aktywa związane z CO2. Nowa firma, Sinopec Carbon Industry Technology Co. Ltd, zarejestrowała kapitał w wysokości ponad $352 mln. Sinopec Corp posiada 46% udziałów i Sinopec Nanjing Chemical Industries Corp posiada 43%. Inni interesariusze to kilka inżynieryjnych spółek zależnych Sinopec, a także Unipec, ramię handlu ropą i gazem Sinopec, które w zeszłym roku utworzyło biuro handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. W zeszłym miesiącu Sinopec uruchomił największy w kraju zakład wychwytywania, utylizacji i składowania dwutlenku węgla (CCUS) we wschodnich Chinach i planuje zbudować dwa kolejne zakłady o podobnej wielkości do 2025 r. Sinopec powiedział, że zamierza wychwytywać i składować 3 miliony ton CO2 rocznie i wykorzystywać 2 miliony ton rocznie do 2025 roku.

Węgiel

 • Indyjska firma konsultingowa Coalmint spodziewa się, że import węgla energetycznego z Rosji we wrześniu spadnie do 1,4 mln ton (-30% m/m). Eksport surowców energetycznych do Indii i Chin był kluczowym źródłem dochodów dla Rosji, po nałożeniu sankcji przez Europę i USA.

Złoto

 • Widzimy tutaj niesłabnącą siłę dolara, co w krótkim terminie sprawi, że złoto będzie podatne na zagrożenia. Gospodarka wyraźnie zmierza w kierunku recesji. Ryzyko twardego lądowania jest podwyższone, a to po prostu nadal napędza dolary, co jest złą wiadomością dla złota” – powiedział Edward Moya, starszy analityk w OANDA.
 • Jeśli stopy procentowe w USA wzrosną do 3,75%, czego rynki spodziewają się w listopadzie, złoto może spaść do około $1580/oz, powiedział Menke, a jeśli stopy osiągną 5,5%, złoto może spaść do poziomu $1285/oz. Analitycy w ponad 70% spodziewają się stóp procentowych na poziomie 4,25% po grudniowym posiedzeniu FED.
 • Polityka monetarna USA jest mocno za sterami (cen złota)” – powiedział Carsten Menke, analityk Julius Baer.
 • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Miedź

 • Sieć energetyczna i nowe sektory energetyczne zwiększyły zamówienia na produkty z miedzi” – powiedział jeden z chińskich producentów miedzi. Rynki fizyczne również odnotowały zwiększony popyt, ponieważ producenci starali się uzupełnić zapasy przed Świętem Narodowym Chin w dniach 1-7 października. Jednak te optymistyczne elementy zostały zmiecione przez szersze obawy gospodarcze, a rosnące zapasy miedzi na LME również osłabiły nastroje, po tym jak wzrosły o jedną piątą w ciągu ostatniego tygodnia.
 • Glencore i państwowa firma wydobywcza ZCCM-IH z Zambii mogą wspólnie pożyczyć Mopani Copper Mines $200 milionów na pokrycie kosztów bieżących. Ponad 90-letnia kopalnia ma potencjał do produkcji 225 000 ton miedzi rocznie, prawie trzy razy więcej niż oczekiwana produkcja w 2022 roku, ale potrzebuje inwestycji w wysokości co najmniej $300 milionów, aby sfinansować skomplikowaną podziemną rozbudowę. Podczas gdy Mopani czeka na nowe inwestycje, jego produkcja spadła, co sprawia, że ​​koszty eksploatacji są coraz trudniejsze do pokrycia. W liście do Rothschild & Co Glencore powiedział, że Mopani potrzebuje $200 milionów „płynności krótkoterminowej” i zaproponował, aby podzielić ją równo z ZCCM-IH. Pieniądze pomogłyby Mopani pokryć ogólne koszty, w tym zakup odczynników i płacenie pracownikom i wykonawcom. W interesie Glencore jest, aby Mopani kontynuowała produkcję, ponieważ ZCCM spłaca swój dług w wysokości $1,5 miliarda wobec Glencore za pośrednictwem miedzi Mopani. Ponieważ oczekuje się, że przyszły popyt na miedź będzie silny ze względu na rozwój pojazdów elektrycznych, stacji ładowania i innej infrastruktury energii odnawialnej, ponieważ świat dąży do dekarbonizacji, Zambia postrzega rozbudowę kopalni jako szansę na wygenerowanie tak bardzo potrzebnego dochodu.

Pozostałe metale przemysłowe

 • China Development Bank, największy pod względem aktywów pożyczkodawca w kraju, powiedział, że zwiększy liczbę pożyczek infrastrukturalnych udzielanych samorządom lokalnym, jednocześnie priorytetowo traktując potrzeby głównych prowincji gospodarczych. Powinno to pozytywnie wpłynąć na zapotrzebowanie na metale przemysłowe w Chinach.
 • Nawet mając cztery turbiny wiatrowe i ponad 50 000 paneli słonecznych w swojej lokalizacji we wschodniej Belgii, producent stali nierdzewnej Aperam został zmuszony do wstrzymania produkcji ze względu na rosnące ceny energii. Firma płaci teraz za energię w ciągu miesiąca tyle, ile płaciła w ciągu roku.
 • Kanadyjska firma wydobywcza Trevali zamknie kopalnię cynku Perkoa w Burkina Faso, po kwietniowej powodzi, w której zginęło ośmiu pracowników. Górnicy utonęli w podziemnych korytarzach kopalni w prowincji Sanguie po niespodziewanym ulewnym deszczu podczas pory suchej tego zachodnioafrykańskiego kraju. Kopalnia, jeden z trzech głównych aktywów operacyjnych Trevali, została od tego czasu zamknięta. „Wciąż dostępne fundusze… są niewystarczające, aby zakończyć rehabilitację kopalni. Środki ledwo wystarczają na pokrycie odpraw dla zwolnionych pracowników” – powiedział Ditil Moussa Palenfo, dyrektor krajowy Nantou Mining, podmiotu z Trevali, który jest właścicielem Perkoa.
 • Potencjalnie ogromne złoże litu w północnym meksykańskim stanie Sonora może być warte nawet ponad $600 mld. Meksyk ma nadzieję, że jego rezerwy kluczowego komponentu akumulatora pomogą mu skorzystać z globalnego przejścia na produkcję pojazdów elektrycznych. Podczas gdy ultralekki biały metal jest zwykle wydobywany ze złóż skalnych lub solankowych, lit w Sonorze jest głównie uwięziony w glebach gliniastych, źródła z którego nie był jeszcze wydobywany na skalę przemysłową. Chociaż Meksyk obecnie nie produkuje tego metalu, ministerstwo finansów oszacowało, że rezerwy Sonory mogą w średnim okresie zwiększyć potencjalny PKB o około 0,3 punktu procentowego.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *