aktualności – 27 października 2022

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 27 października 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Rzecznik ONZ powiedział, że potrzebne są „pilne” kroki, aby złagodzić zaległości ponad 150 statków zaangażowanych w zamówienia, które umożliwiają Ukrainie eksport zbóż z portów Morza Czarnego. Według władz ukraińskich brak współpracy z Rosją zmusza porty w kraju do pracy z wydajnością od 30%.
 • Bank Światowy poinformował w środę, że spodziewa się spadku cen energii o 11% w 2023 r. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę ceny energii wzrosły o 60%. Bank Światowy powiedział, że silniejszy dolar – i kurcząca się wartość walut większości rozwijających się gospodarek – spowodował wzrost cen żywności i paliw, co może pogłębić brak bezpieczeństwa żywnościowego, który już dotyka 200 milionów ludzi na całym świecie. Powiedział, że rynki wschodzące i gospodarki rozwijające się powinny przygotować się na „okres jeszcze większej zmienności na światowych rynkach finansowych i towarowych”.
 • Tysiące ludzi w Boliwii rozpoczęło w sobotę strajk na czas nieokreślony w nizinnym mieście Santa Cruz, głównym centrum eksportu produktów rolnych, aby zaprotestować przeciwko odroczeniu spisu ludności i mieszkań, który opóźnia dostęp do większej ilości zasobów gospodarczych. Wyniki spisu mają znaczenie dla podziału środków gospodarczych i określenia miejsc w boliwijskim parlamencie. Szef boliwijskiego komitetu ds. promocji spisu, Vicente Cuellar, powiedział, że lata 2024 i 2025 nie będą „odpowiednie” do przeprowadzenia spisu ze względu na zaplanowane wybory w 2025 roku. Według oficjalnych szacunków Boliwia ma około 12 milionów mieszkańców, z czego około 3,3 miliona w Santa Cruz. Santa Cruz jest uważane za bastion boliwijskiej gospodarki i jest głównym producentem żywca i rolnym, znanym z produkcji soi, słonecznika, trzciny cukrowej, kukurydzy, ryżu i pszenicy.

Raporty USDA

 • Crop progress z 24 października 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kawa

 • Sucden Financial prognozuje w nocie, że dynamika spadkowa kawy arabica może słabnąć i może nastąpić zmiana trendu w najbliższym czasie.
 • W sezonie 2022/23 (październik-wrzesień) produkcja u czołowych producentów arabiki w Kolumbii i Ameryce Środkowej wzrośnie ze względu na ogólnie sprzyjającą pogodę.
 • Produkcja kawy w Kostaryce prawdopodobnie wzrośnie o 11,5% w okresie zbiorów w sezonie 2022/23.

Cukier

 • Ankieta przeprowadzona przez S&P Global Commodity Insights wykazała, że ​​produkcja cukru ​​regionie Środkowo-Południowa Brazylii w pierwszej połowie października ma wynieść 1,95 mln ton, czyli o 69,1% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Rzeczywista produkcja cukru w ​​brazylijskim regionie w pierwszej połowie października była w wysokości 1,83 mln ton (+59% s/s).
 • Unijna usługa monitorowania upraw MARS pozostawiła bez zmian prognozę wydajności zbiorów buraków cukrowych w UE na poziomie 73,2 t/ha (-2% względem 5-letniej średniej).
 • Datagro prognozuje, że w sezonie 2022/23 globalna nadwyżka cukru wyniesie 1,87 mln ton. Oczekuje większych zbiorów w Brazylii w przyszłym roku. Oczekuje się, że brazylijski przemysł cukrowniczy i etanolowy w przyszłym sezonie będzie kontynuował odbudowę po historycznej suszy, dzięki lepszym warunkom klimatycznym na obszarach produkujących trzcinę cukrową i większym inwestycjom w produkcję. Dzięki temu zbiory trzciny cukrowej mogą sięgnąć nawet 590 mln ton (+8,85% s/s). Datagro powiedział, że produkcja cukru w ​​przyszłym sezonie może wzrosnąć do 38,5 miliona ton (+15,96% s/s). Zarówno Datagro, jak i COFCO powiedziały, że wielkość produkcji cukru w ​​przyszłym roku będzie zależeć od innych czynników, w tym opodatkowania paliw w Brazylii. Kraj Ameryki Południowej zniósł w tym roku federalne podatki na paliwa, co zmniejszyło przewagę cenową etanolu nad benzyną. Jeśli w przyszłym roku wrócą podatki, będzie więcej produkcji etanolu, a nie cukru.
 • Stanowy nabywca zboża w Egipcie, General Authority for Supply Commodities, poszukuje 50 000 ton cukru surowego dowolnego pochodzenia w imieniu Egyptian Sugar & Integrated Industries Company (ESIIC).

Kakao

 • Producent czekolady Cadbury, Mondelez International, zobowiązał się do wydania dodatkowych $600 milionów na walkę z pracą dzieci, ubóstwem rolników i wylesianiem pod uprawy kakao. Posunięcie to spowoduje, że łączne wydatki na zrównoważony rozwój kakao od 2012 r. wyniosą $1 miliard. Komisja Europejska zaproponowała kilka ustaw mających na celu zapobieganie, a w przypadku pracy przymusowej, zakaz importu i używania produktów związanych z łamaniem praw człowieka i środowiska. Dzieje się tak po tym, jak dobrowolne wysiłki gigantów spożywczych, takich jak Mondelez, mające na celu zrównoważone pozyskiwanie kakao i innych składników poprzez systemy certyfikacji, miały ograniczony realny wpływ na źródła surowca. Programy zrównoważonego rozwoju Cocoa Life wykorzystują audytorów, takich jak Fairtrade i inni, do certyfikacji składników jako pochodzących z etycznych źródeł. Jednak ponad dziesięć lat po ich wprowadzeniu wskaźniki niszczenia lasów, ubóstwa i pracy dzieci w sektorze kakaowm pozostają wysokie. Cocoa Life będzie „dążyć do zwiększenia liczby gospodarstw rolnych osiągających dochód na życie, usprawnienia systemów ochrony dzieci i dążenia do zaprzestania wylesiania regionów uprawnych na całym świecie.
 • Handlowcy kakao zauważyli, że korzystna pogoda poprawiła perspektywy produkcji na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Bawełna

 • Według danych rządowych Benin w ciągu ostatnich kilku lat stał się wiodącym producentem bawełny w Afryce, z roczną produkcją na poziomie 728 000 ton w sezonie 2020/21. Obecnie trwa inicjatywa tworzenia miejsc pracy i dochodów poprzez lokalne przetwarzanie bawełny, której celem jest eksport odzieży na rynki konsumenckie w Europie, Azji, Afryce i Stanach Zjednoczonych. Beheton powiedział, że w ciągu 13 miesięcy strefa przemysłowa Glo-Djigbe Industrial Zone (GDIZ) zamierza zatrudnić 15 000 osób w trzech fabrykach tekstylnych, które będą miały moce przetwórcze około 40 000 ton włókna bawełnianego.

Pszenica

 • Powolny eksport amerykańskiej pszenicy i konkurencyjne ceny rosyjskich i ukraińskich dostaw ciążą na wycenie kontraktów równoważąc obawy, że wspierany przez ONZ korytarz eksportowy z Ukrainy może nie zostać przedłużony po listopadzie.
 • Ukraina utrzymuje swoją prognozę powierzchni siewu pszenicy ozimej do zbiorów w 2023 roku na niezmienionym poziomie 3,8 miliona hektarów (-41,5% s/s), pomimo opóźnienia spowodowanego niesprzyjającą pogodą. Zasiewy pszenicy ozimej w 2021 roku wyniosły 6,5 mln ha, ale po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji Ukraina zebrała pszenicę tylko z 4,6 mln ha. Do 25 października rolnicy obsiali 79% przewidywanej powierzchni. Obsiano również około 500 000 hektarów innych zbóż ozimych. Ukraińscy państwowi prognostycy pogody podali w tym miesiącu, że mniej niż 30% powierzchni upraw ozimych na zbiory w 2023 r. zostało zasianych w optymalnych terminach z powodu złej pogody, a to znacznie mniej niż w poprzednich latach. Powiedzieli również, że rośliny zasiane w październiku mogą wejść na zimę w początkowych stadiach rozwoju, pozostawiając je osłabione i podatne na niekorzystne warunki zimowe.
 • W Australii deszcze nadal utrzymują się na południowym wschodzie kraju, budząc poważne obawy co do jakości nadchodzących zbiorów” – napisali analitycy Agritel w notatce. Prognozuje się, że produkcja pszenicy w Australii wyniesie 34 miliony ton w sezonie 2022/23 (-6,34% s/s).
 • Zbiory pszenicy w Argentynie w sezonie 2022/23 wyniosą wg giełdy zbożowe Rosario 13,7 mln ton (-1,3 mln ton względem poprzedniej prognozy), w związku z przedłużającą się suszą. „Zaczynamy zdawać sobie sprawę, że musimy skorygować utracony obszar” – powiedział Cristian Russo, agronom Rosario, wskazując, że 9,2% obszaru obsadzonego pszenicą 2022/23 nie zostanie zebranych ze względu na jej zły stan, z 6,6% wcześniej prognozowanych. „Argentyna otrzymała w tym tygodniu trochę deszczu, ale handlowcy widzą przed sobą bardziej suchy okres. iektórzy handlowcy pogodowi widzą, że stres związany z suszą utrzymuje się w dłuższej perspektywie” – powiedział Hightower w raporcie.

Kukurydza

 • Unijna usługa monitorowania upraw MARS obniżyła jeszcze bardziej swoje prognozy dotyczące tegorocznych zbiorów kukurydzy w UE. Średni plon w tegorocznych zbiorach kukurydzy na ziarno w UE był oczekiwany na 6,34 tony z hektara (t/ha) co oznacza spadek o 0,05t/ha względem wrześniowej prognozy.

Soja

 • Import soi do Chin we wrześniu wzrósł do 7,72 mln ton (+7,67% m/m; +12,21% r/r).
 • Zasiewy soi w Brazylii w ubiegłym tygodniu objęły 34% szacowanego obszaru, w porównaniu z 24% w poprzednim tygodniu i 38% w tym samym okresie ubiegłego roku – podało AgRural.
 • Unijna usługa monitorowania upraw MARS obniżyła prognozy zbiorów soi w UE, obecnie są one szacowane na 18% poniżej 5-letniej średniej.

Pozostałe rośliny oleiste

 • Unijna usługa monitorowania upraw MARS obniżyła prognozy zbiorów słonecznika w UE, obecnie są one szacowane na 16% poniżej 5-letniej średniej.

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

 • Brazylijski przetwórca żywności BRF S.A. zgodził się utworzyć saudyjską spółkę joint venture z firmą Halal Products Development Company (HPDC) w celu rozwoju przemysłu mięsnego halal na Bliskim Wschodzie. BRF, który będzie właścicielem do 70% joint venture, powiedział, że nowa firma będzie warta $500 mln. Spółka będzie działać w całym łańcuchu produkcji kurczaków w Arabii Saudyjskiej i sprzedawać produkty świeże, mrożone i przetworzone – dodała brazylijska firma.HPDC jest spółką zależną Arabii Saudyjskiej Public Investment Fund (PIF).
 • Bułgaria rozpocznie w poniedziałek ubój około 19 000 kur niosek na farmie przemysłowej na południu kraju po wykryciu wysoce zakaźnego szczepu ptasiej grypy. To już trzecia epidemia na farmie we wsi Krivo Pole, niedaleko miasta Haskovo, w ciągu ostatnich trzech lat – powiedział dziennikarzom szef regionalnej agencji bezpieczeństwa żywności.

Energia elektryczna

Ropa naftowa

 • Bank Światowy w swoim najnowszym raporcie Commodity Markets Outlook przewidywał średnią cenę ropy Brent na poziomie $92/baryłkę w 2023 roku (Goldman Sachs prognozuje $110/baryłkę w 2023) i $80/baryłkę w 2024 roku. Stwierdzono, że eksport rosyjskiej ropy może spaść nawet o 2 miliony baryłek dziennie z powodu embarga Unii Europejskiej na rosyjskie produkty naftowe i gazowe, w połączeniu z ograniczeniami dotyczącymi ubezpieczenia i żeglugi, które wejdą w życie 5 grudnia.
 • Wrześniowy import ropy naftowej do Chin wyniósł 9,79 mln baryłek dziennie (-2% r/r).
 • Wsparcie cen ropy pochodziło z komentarzy ministra energetyki Arabii Saudyjskiej, księcia Abdulaziza bin Salmana, że ​​zapasy energii są wykorzystywane jako mechanizm manipulacji rynkami. „Moim obowiązkiem jest wyjaśnić, że utrata zapasów awaryjnych może być bolesna w nadchodzących miesiącach” – powiedział na konferencji Future Initiative Investment (FII) w Rijadzie. Komentarze z Rijadu są „przypomnieniem, że jeśli chodzi o kryzys energetyczny, to jeszcze nie koniec. Nadal istnieją obawy, że rynek ma niedostateczną podaż” – powiedział Phil Flynn, analityk w Price Futures Group.
 • Shell plc podał wyniki za Q3 2022 – osiągając zysk $9,45 mld (-17,83% q/q). Firma poinformowała o rozszerzeniu programu buybacku akcji własnych: w Q4 2022 spółka chce skupić akcje o wartości $4 mld, a także zwiększyć dywidendę o 15%, kiedy po dziewięciu latach ustąpi dyrektor generalny Ben van Beurden. Dywidenda zostanie wypłacona w marcu. Największy na świecie sprzedawca skroplonego gazu ziemnego (LNG), wyprodukował w Q3 2022 7,2 mln ton LNG (-5% r/r), głównie z powodu trwających strajków w australijskim zakładzie Prelude.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • TotalEnergies osiągnął skorygowany dochód netto w Q3 2022 na poziomie $9,86 mld (+0,61% q/q; +106,71% r/r). W przeciwieństwie do londyńskich rywali BP i Shella, TotalEnergies utrzymał kilka inwestycji w Rosji, w tym mniejszościowe udziały w rosyjskich Novatek, Jamal LNG i Arctic LNG 2. Podczas tej prezentacji pod koniec września TotalEnergies powiedział, że zwiększy inwestycje i zwiększy produkcję skroplonego gazu ziemnego (LNG), ponieważ określi swoją strategię na możliwą przyszłość bez Rosji – jednocześnie nie zrywając swoich rosyjskich połączeń.
 • Fińskie Neste osiągnęła zysk operacyjny w Q3 2022 na poziomie €289 mln (-50,08% r/r). Zyski zostały obniżone o 420 mln euro straty po ocenie wartości zapasów, a kolejne 101 mln euro spadły z tytułu zabezpieczenia marży na ceny towarów i waluty, powiedział Neste. „Wojna na Ukrainie nadal miała znaczący wpływ na międzynarodowe rynki energetyczne, prowadząc do wysokich, choć niestabilnych cen produktów naftowych i gazu ziemnego w Europie” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Matti Lehmus.
 • Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 2,6 mln baryłek, do 439,9 mln baryłek, prognozowano wzrost o 1,0 mln baryłek.
 • Eksport ropy z USA w ubiegłym tygodniu wzrósł do rekordowych 5,1 mln baryłek dziennie. „Ten eksport jest ogromny. To rekord wszech czasów, ale to nie jest niespodzianka” z powodu dużego rabatu na amerykańską ropę w stosunku do międzynarodowego benchmarku Brent, powiedział Robert Yawger, dyrektor ds. kontraktów terminowych na energię w Mizuho w Nowym Jorku.
 • Wskaźniki wykorzystania mocy rafineryjnych spadł do 88,9% (-0,6 pp t/t).
 • Amerykański import ropy naftowej w ubiegłym tygodniu spadł do 1,0 mln baryłek.

Gaz ziemny

 • We wtorek mianowany przez państwo komisarz formalnie zatwierdził utworzenie nowego terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) we włoskim porcie Piombino na zachodnim wybrzeżu kraju. Pływająca jednostka magazynowania i regazyfikacji (FSRU) jest częścią szerszego planu opracowanego przez były rząd Mario Draghiego w celu zastąpienia malejących dostaw rosyjskiego gazu. Rzym powiedział, że terminal musi zacząć działać do końca marca. Zarząd portu poinformował, że tankowce przewożące LNG powinny wchodzić do portu Piombino tylko w nocy, a sam port musi zostać pogłębiony. Narodowy Instytut Zdrowia zwrócił się o ścisłe monitorowanie zanieczyszczenia powietrza na terenie portu. Operator sieci powiedział, że przestudiuje warunki i potwierdził, że będzie działał, aby terminal o pojemności 5 miliardów metrów sześciennych działał zgodnie z harmonogramem.Projekt otrzymał zielone światło w mniej niż cztery miesiące, znacznie szybciej niż zwykle we Włoszech dla takich projektów.
 • Rosyjski gigant energetyczny Gazprom poinformował, że rozpoczął testowanie dostaw gazu ze złoża Kowykta, największego we wschodniej Syberii, do gazociągu Power of Siberia zmierzającego do Chin. Gazprom powiedział, że Kowykta i nowe obiekty do przesyłu gazu mają zostać uruchomione w grudniu. Gazprom wyeksportował do Chin 4,1 mld m3 gazu w 2020 r., 11 mld m3 w 2021 r. a w 2022 prognoza jest eksportu na poziomie 22 mld m3.
 • Kilka statków przewożących skroplony gaz ziemny (LNG) zakotwiczonych w hiszpańskiej Zatoce Kadyksu prawdopodobnie pozostanie tam do końca listopada w oczekiwaniu na wzrost cen gazu w Europie. „Oczekują na wyższe ceny. Jeśli jeden statek na biegu jałowym wyładuje swój ładunek, cena natychmiast spadnie, wpływając na inne ładunki w kolejce, a ten efekt domina jest bolesny pod względem kosztów alternatywnych” – powiedziało jedno ze źródeł. „W przypadku tych pływających ładunków magazynowych sprzedawanych na podstawie DES (dostawa ze statku) spodziewamy się, że większość z nich zostanie dostarczona na początku listopada, chociaż niektóre firmy mogą przesunąć dostawy jeszcze dalej w zimę” – powiedział Samuel Good, z działu LNG w agencji Argus.
 • Izrael udzielił Energean zezwolenia na rozpoczęcie produkcji na przybrzeżnym polu gazowym Karish. Energean poinformował, że jego pływający statek do składowania i rozładunku produkcji ma rozpocząć produkcję w Karish w trzecim kwartale, ale nie podał dokładnej daty. 9 października londyńska grupa energetyczna rozpoczęła pompowanie gazu do pływającego zakładu produkcyjnego w ramach procedur testowania przepływu wstecznego. Oczekuje się, że Izrael i Liban podpiszą w czwartek umowę o granicy morskiej z udziałem USA. W tygodniach poprzedzających zawarcie umowy rozwój pola Karish, około 80 km na zachód od izraelskiego miasta Hajfa, wywołał napięcia między tymi dwoma krajami, grożąc wojną ze strony wspieranego przez Iran ruchu Hezbollahu. „Produkcja gazu ziemnego z platformy Karish wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Izraela, wzmacnia naszą pozycję jako eksporterów energii, wzmacnia izraelską gospodarkę i pomaga w radzeniu sobie z globalnym kryzysem energetycznym” – powiedział premier Izraela Yair Lapid w oświadczeniu.

Węgiel

 • Rosyjski eksport węgla do energochłonnych Chin wzrósł w tym roku o około jedną trzecią, ale boom dostaw jest ograniczany przez ograniczenia infrastruktury transportowej. Rosja jest szóstym co do wielkości producentem węgla na świecie i jednym z czołowych eksporterów węgla, obok Indonezji i Australii. Jego udział w światowym eksporcie węgla osiągnął w ubiegłym roku 17% przy podaży 223 mln ton. Według Ministerstwa Energii, z całkowitej ilości 223 mln ton węgla wyeksportowanego przez Rosję w ubiegłym roku, 49 mln ton zostało dostarczonych do Europy. Rosyjski wicepremier Aleksander Nowak powiedział, że Rosja planuje zwiększyć przepustowość swojej infrastruktury, w tym portów wschodnich, gdzie oczekuje się, że do 2031 roku przepustowość wzrośnie o 55-211 mln ton rocznie ze 150 mln ton rocznie.
 • Anglo American poinformował, że w Q3 2022 wydobył 5,5 mln ton węgla koksującego (+28% r/r). Grupa zwiększyła eksploatację ścianową w swoich podziemnych kopalniach w Grosvenor i Aquila.

Kamienie szlachetne

 • Anglo American poinformował, że w Q3 2022 wyprodukował diamenty o masie 9,6 mln karatów (+4% r/r). Popyt na surowiec diamentowy wzrósł w tym roku, ponieważ złoto i diamenty z Rosji zostały niedostępne z powodu zachodnich sankcji wobec rosyjskich firm, w tym Alrosy, największego na świecie producenta surowca diamentowego, który konkuruje z jednostką De Beers należącą do Anglo American.

Złoto

 • Widzimy pewną słabość dolara i pewne wzrosty w niektórych innych walutach w stosunku do dolara, co powoduje wzrost wartości złota” – powiedział Bob Haberkorn, starszy strateg rynkowy w RJO Futures.
 • Australijski Newcrest Mining w Q3 2022 wydobył 527 115 uncji złota (-17,25% r/r).

Miedź

 • Analitycy Citi spodziewają się, że miedź spadnie do $6200 za tonę w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Przyczyną ma być recesja w Europie i szersze perspektywy popytu w Stanach Zjednoczonych i Chinach. „Od wielu lat wysoki wzrost podaży (miedzi) w kopalniach w 2023 r. powinien w końcu stać się przeszkodą” – podali analitycy.
 • Rynek jest napięty, czego dowodem są niskie zapasy w magazynach celnych w Chinach” – powiedział analityk Sucden Financial Geordie Wilkes.
 • Chiny we wrześniu 2022 wyprodukowały 946 tysięcy ton miedzi (+5,8% r/r).
 • Chile jest bliskie osiągnięcia konsensusu co do wysokości tantiem w sektorze wydobywczym. Minister górnictwa Marcela Hernando powiedział, że rząd chciał podnieść tantiemy do poziomu zbliżonego do poziomu obserwowanego w krajach OECD, ale jednocześnie ważne jest, aby kraj pozostał konkurencyjny. Chile jest największym na świecie producentem aluminium i drugim na świecie producentem litu.
 • Australijski Newcrest Mining wydobył w Q3 2022 32 459 ton miedzi (-16,06% r/r).

Pozostałe metale przemysłowe

 • Produkcja aluminium pierwotnego w Chinach wzrosła we wrześniu do 3,42 miliona ton (+9,3% r/r).
 • Rosyjski Rusal planuje zaoferować obligacje, które mogą być warte nawet 5 miliardów juanów (689 milionów dolarów).
 • World Steel Association podało, że światowa produkcja stali surowej wzrosła do 152 milionów ton we wrześniu 2022 r. (+3,7% r/r).
 • International Lead and Zinc Study Group (ILZSG) prognozuje, że globalny popyt na ołów rafinowany przekroczy podaż o 83 tys. ton w 2022 r., zaś w 2023 roku deficyt spadnie do 42 tysięcy ton.
 • International Lead and Zinc Study Group (ILZSG) prognozuje, że światowy popyt na rafinowany cynk spadnie o 1,9% do 13,79 mln ton w 2022 roku, ale wzrośnie o 1,5% do 13,99 mln ton w 2023 roku. ​​Produkcja spadła o 2,7% do 13,49 mln ton w 2022 r., głównie ze względu na znaczny spadek w Europie, w 2023 roku oczekuje się, że produkcja cynku wzrośnie o 2,6% do 13,84 mln ton.
 • Norsk Hydro, norweski producent aluminium, wezwał Stany Zjednoczone i Unię Europejską do zaprzestania importu rosyjskiego aluminium na ich terytoria. Około połowa europejskiej produkcji aluminium została wstrzymana w wyniku wzrostu kosztów energii od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, podczas gdy rosyjska produkcja pozostała nienaruszona. Rosyjska firma Rusal produkuje około 6% światowego aluminium. Metal ten nie został objęty zachodnimi sankcjami wobec Rosji po inwazji na Ukrainę. „Chcemy domagać się sankcji zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych. Nasz europejski przemysł się zamyka, podczas gdy… widzimy rosyjską produkcję na tym samym poziomie, co przed inwazją. Więc oni czerpią korzyści” – powiedziała Reuterowi dyrektor generalny Hydro, Hilde Merete Aasheim. Hydro produkuje większość swojego aluminium w Europie, Katarze, Brazylii i Kanadzie. Nie ma produkcji w Rosji i zaprzestał handlu rosyjskim aluminium po inwazji na Ukrainę 24 lutego.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *