aktualności – 30 marca 2020

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, ckurku, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

ogólne informacje

kawa

cukier

kakao

ropa, gaz i węgiel

złoto

metale przemysłowe

Ogólne informacje

  • Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa zaproponowało ograniczenie eksportu zboża do 7 mln ton na trzy miesiące by zapobiec wzrostowi cen produktów zbożowych w okresie kryzysu gospodarczego wywołanego przez koronawirusa. Ograniczenia mają dotyczyć głównych rodzajów zbóż: pszenicy, żyta, jęczmienia i kukurydzy.W okresie czerwiec-grudzień 2019 roku Rosja wyeksportowała 25,2 mln ton pszenicy, żyta, jęczmienia i kukurydzy. Ministerstwo dodał, że od początku 2020 roku do 26 marca eksport rosyjskiej pszenicy, żyta, jęczmienia i kukurydzy wyniósł 7,2 miliona ton.

Kawa

  • Epidemia koronawirusa prawdopodobnie znacznie zmniejszy popyt na kawę, zwłaszcza arabikę – robusta powinna zyskiwać dzięki większemu zużyciu kaw rozpuszczalnych w krajach objętych ograniczeniami. Kawy rozpuszczalne dominują w spożyciu domowym, podczas gdy arabika jest wykorzystywana w restauracjach i kawiarniach.
  • Eksport kawy (głównie robusty) z Wietnamu w Q1 2020 szacuje się na 794 tysiące ton (-3,9% r/r).
  • Zapasy kawy w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne

Cukier

  • Zmniejszono prognozy zużycia cukru w Unii Europejskiej o 4%, co zredukowało deficyt produkcji cukru na naszym terenie do 400 tysięcy ton. Jednocześnie wciąż ceny ropy naftowej są negatywnym czynnikiem wpływającym na podaż cukru kosztem etanolu.

Kakao

  • Indonezyjski podatek eksportowy od ziaren kakaowych został ustalony na 5% w kwietniu, w porównaniu z 10% w marcu, wynika z dokumentów rządowych.
  • Zapasy kakao w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne

Ropa, gaz i węgiel

  • Arabia Saudyjska potwierdziła, że nie trwają obecnie żadne rozmowy z Rosją na temat przywrócenia równowagi na rynku ropy naftowej. W zeszłym tygodniu Donald Trump powiedział, że weźmie udział w wojnie cen ropy naftowej między Arabią Saudyjską a Rosją we właściwym czasie, a wśród dostępnych narzędzi wymienia się dyplomatyczne naciski na Arabię Saudyjską i groźby sankcji na Rosję. Algieria, sprawująca obecnie prezydencję w OPEC wezwała do zwołania posiedzenia Rady Komisji Gospodarczej grupy w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
  • W USA doszło do zamknięcia największej liczby platform wiertniczych od kwietnia 2015 roku jako odpowiedź na spadające ceny ropy i zagrożenie popytu na ropę wywołanego koronawirusem. Obecnie działa 624 platform (-40 szt t/t), podczas gdy w analogicznym okresie 2019 roku działało 816 odwiertów (-24% r/r). Z zamkniętej liczby 40 odwiertów, aż 23 to odwierty łupkowe. Obniżono też prognozy dotyczące średniej liczby aktywnych odwiertów w USA do 528 w 2020 roku.
  • Rosneft poinformował o zakończeniu działalności w Wenezueli i sprzedaży swoich aktywów w tym kraju nienazwanej spółce należącej do rządu rosyjskiego na skutek amerykańskich sankcji. Zmiana rosyjskich wspólników PDVSA oznacza, że każda kolejna sankcja amerykańska byłaby skierowana stricte przeciwko rządowi Rosji. Rosneft jest w większości (>50%) kontrolowany przez rosyjski rząd, ale są też udziałowcy zagraniczni: BP (19,75%) oraz katarski QH Oil Investments LLC (18,93%). Rzecznik spółki powiedział, że działania te są skierowane na ochronę akcjonariuszy spółki. Wyczarterowane przez Rosneft trzy tankowce (~5,7 mln baryłek pojemności) opuściły okolice Wenezueli puste. Rosneft oczekuje, że ich działania zmuszą Departament Stanu do cofnięcia sankcji na Rosnieft Trading.
  • Włoskie API poinformowało o zamknięciu rafinerii Ancona (wydajność 85k baryłek dziennie), również indyjskie rafinerie Indian Oil Corp, Mangalore Refinery and Petrochemicals i MRPL ograniczają lub całkowicie zawieszają działalność rafineryjną. Zakład Exxon Mobile w Baytown (Teksas) także zamknęło dział produkcji benzyny. Szacuje się, że popyt na benzynę w USA może spaść nawet o 50% w kwietniu. Zdaniem Goldman Sachs popyt na ropę naftową w kwietniu spadnie o 18,7 mln baryłek (w marcu spadł o 10,5 mln baryłek) dziennie, całoroczna średnia konsumpcja spadnie o 4,25 mln baryłek. Dodając do tych wartości prognozowane 4+ mln baryłek jakie mają wypuścić na rynek od 1 kwietnia kraje świeżo zdemontowanego OPEC+ zyskujemy potężną nadpodaż rynkową, która może utrzymać niskie ceny paliw przez większość Q2 2020.

benzyna w USA, interwał W1; źródło: Reuters Eikon

Złoto

  • AngloGold Ashanti z RPA poinformował o ograniczeniu wydobycia złota w RPA, Aegentynie i Brazylii w związku z ograniczeniami wprowadzonymi w walce z koronawirusem. Może to zmniejszyć podaż złota w 2020 roku nawet o 2% (~40 tysięcy uncji). Raport o finansach spółki pokazał $463 mln gotówki, $2 mld zadłużenia, dostępne $1,42 mld i 4,65 mld randów (~$264 mln) w odnawialnych liniach kredytowych na koniec 2019 roku.

Metale przemysłowe

  • Recylex z Francji właśnie ogłosił tymczasowe zamknięcie zarówno niemieckiej huty ołowiu, jak i dwóch zakładów recyklingu akumulatorów, jednego w Niemczech i jednego we Francji. Akumulatory kwasowo-ołowiowe wykorzystywane w branży motoryzacyjnej odpowiadają za około 80% globalnego zużycia ołowiu. Zatrzymanie produkcji całego sektora motoryzacyjnego może wywołać 6% spadek w rocznej konsumpcji aluminium, również dzięki nadwyżce wynoszącej 2,7 mln ton. Prognozuje się, że sprzedaż samochodów w 2020 roku spadnie o około 14%, z czego spadki w USA mają wynieść 15%, a w Europie Zachodniej aż 21%, Chiny z kolei mają mieć „zaledwie” 10% spadek.
  • Zapasy aluminium w magazynach szanghajskiej giełdy spadły o 1,1% t/t (do 528 072 ton), zapasy miedzi spadły drugi tydzień z rzędu, tym razem o 3,5% t/t (do 364 040 ton), zapasy produktów stalowych spadły o 4,2% t/t (do 24,29 mln ton). Całość wynika głównie z popytu na lokalnym, chińskim rynku. Popyt zagraniczny jest znacznie ograniczony (-27% r/r w styczniu i lutym 2020).

źródło: Reuters Eikon

Omówienie aktualności

Powyższe aktualności wraz z sekwencją tygodniową opartą o badania statystyczne możecie zobaczyć omówione w programie Surowcowe info w Comparic24 o godzinie 13:10 w poniedziałek, 31 marca 2020:

 

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „aktualności – 30 marca 2020

  1. Pawel komentarz:

    Bardzo przejrzysty, rzeczowy artykuł, dzięki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *