aktualności – 25 marca 2020

Kolejne aktualności surowcowe w koronawirusowej rzeczywistości…

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, ckurku, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

cukier

ryż

soja

ropa, gaz i węgiel

złoto

platyna i pallad

metale przemysłowe

Cukier

  • Cena cukru na świecie jest wyższa niż „próg bólu” produkcji etanolu, co może oznaczać zwiększenie produkcji cukru w Brazylii, rekompensując co najmniej część prognozowanego deficytu na tym rynku. Jednocześnie popyt na cukier może odrobię spaść ze względu na ograniczenia mobilności obywateli kolejnych krajów, co przełoży się m.in. na mniejsze spożycie alkoholu (w tym robionego z trzciny cukrowej rumu) jak i zużycie paliwa z domieszką etanolu.

Ryż

  • Wietnam nadal planuje eksport ryżu (stanowiącego około 1% eksportu tego kraju o wartości ~$2 mld rocznie), który jest trzecim (po Indiach i Tajlandii) co do wielkości eksporterem tego zboża. Wietnamski eksport w 2019 roku wyniósł 6,37 mln ton (+4,2% r/r), a prognozy na ten rok wynosiły 6,75 mln ton. Najważniejsi importerzy ryżu z Wietnamu to filipiny, Chiny oraz kraje afrykańskie.

Soja

  • Koronawirus w Argentynie utrudnia transport soi od farmerów do kruszarek, doprowadzając do obaw o podaż surowca na rynkach. Część z sojowego przemysłu w Chinach już zawiesiła pracę z powodu braku dostaw z Ameryki Południowej. Ilość krajowego transportu w ostatnich tygodniach spadła o około 50%. Główne miasto portowe Timbues w Paranie zablokowało wjazd ciężarówek w piątek, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Timbues jest jednym z trzech głównych miast, które stanowią główne argentyńskie centrum eksportu zbóż. Prognozy zbiorów soi w Argentynie wynoszą 51,5 mln ton (-6% r/r).

Ropa, gaz i węgiel

  • Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) poinformowało wykonawców i dostawców, że planuje dokonać przeglądu umów firmy celem obniżenia kosztów, co jest skutkiem gwałtownego spadku cen ropy po rozpadzie OPEC+ i światowej pandemii koronawirusa. Jednocześnie pamiętajmy, że spółka przyłącza się Arabii Saudyjskiej i Rosji w działaniach skutkujących zalaniem rynku podażą ropy naftowej, zwiększając swoją produkcję o 25% od 1 kwietnia (do 4 mln baryłek). Saudi Aramco poinformowało, że ograniczy wydatki inwestycyjne co najmniej o 10% w stosunku do $32,8 mld wydanych w 2019 roku, choć możliwe, że cięcia sięgną ponad 20%.
  • Chevron obniżył swój budżet inwestycyjny o $4 mld do $16 mld. Jest to najniższy poziom wydatków firmy od 2005 roku, choć warto podkreślić, że spółka jest jedyną firmą naftową jaka zmniejszyła swoje zadłużenie w 2019 roku. Halliburton sprawdza możliwość obniżenia wydatków nawet o ponad 60%. Szacuje się, że wirus zmniejszy popyt na ropę naftową o 12 mln baryłek dziennie czyli około 10% światowego popytu.
  • Mongolia wznowiła eksport węgla do Chin za pośrednictwem Gashuun Sukhait – zawieszenie eksportu w lutym miało na celu ograniczenie pandemii koronawirusa.

Złoto

  • Trzy największe na świecie rafinerie złota poinformowały, że zawiesiły produkcję w Szwajcarii na co najmniej tydzień, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Może to oznaczać znaczne niedobory fizycznego metalu na rynku, co powinno jeszcze mocniej podbić ceny „papierowego” złota na giełdach.

Platyna i pallad

  • RPA nałożyła 21 dniową blokadę, która może dotknąć m.in. rynki platyny (70% podaży pochodzi z RPA) oraz palladu (35% podaży pochodzi z RPA). W efekcie trzech tygodni braku dostaw światowa podaż w 2020 roku zmniejszy się odpowiednio o 4% i 2%.

Metale przemysłowe

  • Vale S.A. ogłosił pobranie $5 mld z odnawialnych linii kredytowych by utrzymać płynność, jednocześnie wypłacając z góry $31 mln swoim małym i średnim dostawcom (około tysiąca firm na całym świecie) by ich wspomóc w okresie walki ze światową pandemią. Spółka zapowiedziała także, że pracownicy budowlani w projektach, które firma zawiesiła, nadal będą wynagradzani.

Omówienie aktualności

Powyższe aktualności wraz z sekwencją tygodniową opartą o badania statystyczne możecie zobaczyć omówione w programie Surowcowe info w Comparic24 o godzinie 13:10 w środę, 25 marca 2020:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *