aktualności – 20 października 2022

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 20 października 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Rzecznik ONZ Stephane Dujarric powiedział, że urzędnicy prowadzili w Moskwie „pozytywne i konstruktywne” dyskusje na temat przdłużenia umowy między Rosją a Ukrainą i ONZ w sprawie morskiego eksportu żywności. Lipcowa umowa pozwoliła na eksport ponad 6 milionów ton zbóż i innej żywności z objętej wojną Ukrainy. Przedstawicielka ONZ ds. handlu Rebeca Grynspan i szef pomocy ONZ Martin Griffiths spotkali się w niedzielę i poniedziałek z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Siergiejem Werszyninem. Grynspan przeprowadził także rozmowy z pierwszym wicepremierem Rosji Andriejem Biełousowem na temat ułatwienia eksportu rosyjskiego zboża i nawozów na rynki światowe, a Griffiths spotkał się z rosyjskim wiceministrem obrony Aleksandrem Fominem, aby omówić skuteczniejszą realizację umowy. „Dyskusje będą kontynuowane. Nawozy i surowce potrzebne do produkcji nawozów – w tym amoniaku – pochodzące z Federacji Rosyjskiej mają kluczowe znaczenie dla światowej produkcji rolnej. Jesteśmy zaniepokojeni kolejnymi żniwami i kryzysem, jeśli nawozy nie będą dostępne szybko i po rozsądnej cenie rolnikom na całym świecie, gdy rozpoczyna się sezon siewu” – powiedział Dujarric. Rosja skrytykowała umowę, skarżąc się, że jej eksport jest nadal utrudniony. Moskwa może sprzeciwić się przedłużeniu paktu zezwalającego na eksport Ukrainy poza koniec listopada. Umowa obejmowała amoniak, kluczowy składnik nawozów azotowych. Rurociąg transportujący amoniak z rosyjskiej Wołgi do ukraińskiego portu Piwdennyj (Jużnyj) na Ukrainie został zamknięty, gdy 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę.

Raporty USDA

 • Crop progress z 17 października 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kawa

 • Globalny rynek kawy przechodzi trend transformacji, który będzie wiązał się z wyższą jakością i droższymi kawami, ale nie z wyższymi ogólnymi wolumenami obrotu” – powiedział jeden z przedstawicieli branży kawowej. „Miłośnicy kawy poszerzyli swoją wiedzę, nabyli sprzęt – są gotowi wydać więcej na wyższą jakość. Ten trend prawdopodobnie ograniczy wolumeny, ponieważ procesy te zużywają mniej kawy, ale zwiększy sprzedaż droższych kaw speciality” – powiedział Henrique Dias Cambraia, producent kawy, przetwórca i prezes brazylijskiego stowarzyszenia Specialty Coffee Association (BSCA). Amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie Kawy podało w swoim najnowszym raporcie trendów danych pod koniec września, że ​​54% Amerykanów wypiło co najmniej jedną kawę speciality w poprzednim tygodniu. Rolnicy są świadomi zmian i dostosowują się do produkcji lepszych kaw. Cambraia szacuje, że około 20%-25% brazylijskiej kawy arabica jest obecnie kwalifikowana jako speciality.
 • Nestlé zapowiada przejęcie marki Seattle’s Best Coffee, obecnie należącą do Starbucks Corp. Spółka już ma spory udział w rynku dzięki marce NESCAFÉ.

Cukier

 • Globalne tło makroekonomiczne dla cukru pozostaje niedźwiedzie: nadwyżka podaży w sezonie 2022/23 oraz widmo recesji. W październiku Indie ogłoszą tegoroczne limity eksportowe na cukier, prognozuje się, że w pierwszej transzy będzie to ~5 mln ton cukru. W sezonie 2021/22 Indie wyeksportowały ponad 11 mln ton cukru.
 • Oczekuje się, że Indie wyprodukują około 36,5 mln ton cukru w ​​sezonie, który rozpoczął się 1 października (+1,96% s/s). Na etanol ma zostać przeznaczone kolejne 4,5 mln ton cukru (+32,35% s/s). W sezonie 2022/23 Indie prawdopodobnie osiągną cel 12% mieszanki etanolu z benzyną. Zapasy cukru w Indiach na początku sezonu 2022/23 (1 października) wyniosły 5,5 mln ton, a konsumpcja krajowa prognozowana jest na 27,5 mln ton – co pozostawia do eksportu około 9 mln ton cukru.

Kakao

 • Przetwórstwo kakao w Unii Europejskiej w Q3 2022 osiągnęło 369 679 ton (-1,6% r/r).
 • Przetwórstwo kakao w Brazylii, która jest piątym co do wielkości konsumentem czekolady na świecie, wzrosła we wrześniu o 10,1% r/r.
 • 20 października o 22:00 czasu polskiego podane zostaną dane o przetwórstwie kakao w Ameryce Północnej w Q3 2022.

Pszenica

 • Niewielkie i niejednolite prognozy opadów deszczu w głównych regionach uprawnych Argentyny prawdopodobnie utrudnią rozpoczęcie sezonu dla kluczowych upraw, w tym pszenicy i kukurydzy. Deszcze są spodziewane tylko w północnych częściach żyznego regionu Pampa pod koniec tego tygodnia, podczas gdy kluczowe obszary rolnicze, takie jak północne Buenos Aires i południowe prowincje Santa Fe, prawdopodobnie w ogóle nie odnotują opadów. Sucha pogoda nadchodzi, gdy rolnicy pszenicy zbliżają się do kluczowych miesięcy zbiorów pszenicy od listopada do stycznia, kiedy zbiera się plon 2022/23. Według giełdy zbożowej Rosario pszenica w sezonie 2022/23 osiągnie 16 mln ton, co oznacza spadek o 0,5 mln ton względem poprzedniej prognozy. Prognozy giełdy zbożowej Buenos Aires (BCR) mówią o zbiorach 16,5 mln ton, co oznacza spadek o 1,0 mln ton względem poprzedniej prognozy.
 • Argentyńska prowincja Buenos Aires wydała we wtorek obowiązkowe postępowanie pojednawcze w sporze między związkiem inspektorów zboża URGARA a firmą eksportującą żywność Desdelsur S.A. Według związkowców postępowanie pojednawcze jest przedłużane nielegalnie.
 • Rynek pszenicy będzie prawdopodobnie wspierany przez suchą pogodę w regionach upraw w USA. Zasiewy pszenicy ozimej są ukończone w prawie 70% i już są nękane przez suszę w sercu południowych równin. Susza zagraża Kansas, najlepszemu stanowi uprawy pszenicy ozimej, i Oklahomie na dwa sposoby: zniechęcając rolników, którzy jeszcze nie sadzili, do próbowania, jednocześnie zagrażając prawidłowemu rozwojowi upraw już zasianych.
 • Rosyjskie ministerstwo rolnictwa zaproponowało ustalenie limitu eksportowego zboża na poziomie 25,5 mln ton na okres od połowy lutego do końca czerwca 2023 roku. Rosja jest największym światowym eksporterem pszenicy, który dostarcza pszenicę głównie do Afryki i na Bliski Wschód. Zazwyczaj ustala kwoty eksportu zboża na drugą połowę sezonu handlowego lipiec-czerwiec, aby zapewnić wystarczającą podaż na potrzeby krajowe.
 • Australia dostarcza ulewnych deszczy, co może negatywnie odbić się na jakości, wydajności i tempie zbiorów pszenicy.
 • Indie mają wystarczające zapasy ryżu i pszenicy, a rząd będzie sprzedawał pszenicę na otwartym rynku, jeśli będzie to konieczne do kontrolowania cen. „Mamy wystarczająco dużo zapasów ryżu i pszenicy i nie ma się czym martwić. W razie potrzeby będziemy interweniować” – powiedział Sudhanshu Pandey na konferencji prasowej. Inflacja żywności, która stanowi prawie 40% koszyka indeksów cen konsumpcyjnych, wzrosła we wrześniu o 8,60% w porównaniu do 7,62% w sierpniu.

Kukurydza

 • Niewielkie i niejednolite prognozy opadów deszczu w głównych regionach spichlerza Argentyny prawdopodobnie utrudnią rozpoczęcie sezonu dla kluczowych upraw, w tym pszenicy i kukurydzy. Deszcze są spodziewane tylko w północnych częściach żyznego regionu Pampa pod koniec tego tygodnia, podczas gdy kluczowe obszary rolnicze, takie jak północne Buenos Aires i południowe prowincje Santa Fe, prawdopodobnie w ogóle nie odnotują opadów.

Ryż

 • Indie mają wystarczające zapasy ryżu i pszenicy. „Mamy wystarczająco dużo zapasów ryżu i pszenicy i nie ma się czym martwić. W razie potrzeby będziemy interweniować” – powiedział Sudhanshu Pandey na konferencji prasowej.

Soja

 • Jak wynika z danych Departamentu Rolnictwa USA (USDA) eksport soi z USA nie osiąga normalnego jesiennego tempa pomimo rosnących dostaw spowodowanych przyspieszającymi żniwami, ponieważ niski poziom rzek spowolnił przepływ barek z ziarnem do terminali eksportowych. Niski poziom wody na rzece Missisipi i jej dopływach spowolnił dostawy barek z ziarnem do terminali eksportowych wzdłuż wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, gdzie około 60% eksportu upraw z USA opuszcza kraj. Nadawcy ograniczyli holowanie barek o prawie 40% i zmniejszyli ilość ziarna ładowanego na każdą barkę, aby zapobiec osadzaniu się na mieliźnie na dotkniętych przez suszę szlakach wodnych. National Weather Service przewiduje, że rzeka Mississippi w Memphis w stanie Tennessee, w jednym przewężeniu, które zostało zamknięte na kilka dni pogłębiania na początku tego miesiąca, spadnie do najniższego poziomu w historii w tym tygodniu.
 • Archer-Daniels-Midland Co planuje zwiększyć eksport soi z Brazylii w sezonie 2022/23 o +11% s/s. ADM nie ujawnił wielkości planowanych wysyłek. Produkcja soi w Brazylii szacowana jest na rekordowe 152,4 mln ton w sezonie 2022/23 (+21% s/s). Brazylijska agencja zaopatrzenia w żywność Conab spodziewa się, że eksport w sezonie 2022/23 w całym kraju osiągnie 95,87 mln ton (+22,5% s/s).

Pozostałe rośliny oleiste

 • Rosyjskie drony kamikaze uderzyły w zbiorniki z olejem słonecznikowym w jednym z terminali w ukraińskim mieście portowym Mikołajów późno w niedzielę uszkadzając magazynowany tam olej.

Pozostałe zboża

 • W związku z wysokimi cenami opału, w tym produktów drewnopochodnych jak pellet, ludzie w Polsce zaczynają kupować owies lub jęczmień celem spalania go na cele grzewcze. Jeśli cena będzie oscylować między 1 000 zł a 1 400 zł za tonę, to może on zastąpić pellet a nawet w niektórych przypadkach węgiel. Wymagane jest jedynie dołączenia do pieca palnika (przystawki) do spalania ziarna. Można je podłączyć do pieców o mocy do 28 kW. Tona pelletu w Polsce w połowie października to koszt ~2500 zł, podczas gdy owsa ~1100 zł. Nie zaleca się stosowania owsa w piecach na ekogroszek.

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

 • Chiny uwolnią 20 000 ton mrożonej wieprzowiny z rezerw państwowych 21 października. Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC) zapowiedziała również w oświadczeniu, że będzie pracować nad zabezpieczeniem podaży wieprzowiny i ustabilizowaniem cen oraz będzie nadal uwalniać rezerwy wieprzowiny.
 • Kenia, wraz z sąsiednią Etiopią i Somalią, doświadcza najgorszej suszy od 40 lat, z czterema kolejnymi porami deszczowymi, które nie zmaterializowały się. Dotyka to przede wszystkich sektor rolniczy. Wymusza to sprzedaż wychudzonego bydła za mniej niż 3% ich normalnej wartości. Zwierzęta na targach musiały być wynoszone przez ludzi, bo były zbyt słabe z niedożywienia by samodzielnie iść. „Ceny mączki kukurydzianej wzrosły, podobnie jak benzyny, podczas gdy ceny żywego inwentarza poważnie spadły” – powiedział handlarz bydła Joshua Kedoya.

Energia elektryczna

 • Ukraina informuje, że w ciągu ostatniego tygodnia Rosja zniszczyła prawie 33% ukraińskich elektrowni. Pociski uderzyły w elektrownie w kilku ukraińskich miastach, w których mieszkają miliony ludzi, a kilka osób zginęło. Moskwa przyznała się do celowania w elektrownie, podczas gdy Ukraina stwierdziła, że ​​ucierpiała również infrastruktura wodna. „Sytuacja jest teraz krytyczna w całym kraju… cały kraj musi przygotować się na przerwy w dostawie prądu, wody i ogrzewania” – powiedział ukraińskiej telewizji Kyrylo Tymoszenko, zastępca szefa urzędu prezydenta Ukrainy.
 • Francuski krajowy operator sieci RTE ostrzegł, że przedłużające się strajki w EDF mogą mieć „poważne konsekwencje” dla dostaw energii elektrycznej w kraju podczas nadchodzącej zimy.

Ropa naftowa

 • Robotnicy głosowali za zakończeniem strajku w należącej do TotalEnergies rafinerii Donges. Jednak nadal trwają akcje protestacyjne związku CGT w trzech innych francuskich rafineriach TotalEnergies – La Mede, Feyzin i Normandy – a także w magazynie paliw w Dunkierce.
 • Dziś ogłaszam, że zamierzamy nadal stabilizować rynki i obniżać ceny w czasie, gdy działania innych krajów spowodowały taką zmienność” – powiedział Biden na spotkaniu w Białym Domu. Spotkanie dotyczyło ogłoszenia uwolnienia ostatnich 15 mln baryłek ze strategicznych rezerw USA (SPR) w grudniu. SPR jest obecnie na najniższym poziomie od 1984 r. Joe Biden zapowiedział także uzupełnianie zapasów po wypuszczeniu na rynek 180 mln baryłek między majem a grudniem (pierwotnie sprzedaż miała zakończyć się w listopadzie) tego roku, kiedy ceny ropy WTI zejdą do ~$70/baryłkę. Wysiłki Bidena, by wykorzystać moce federalne do zrównoważenia amerykańskiego rynku naftowego, podkreślają, jak bardzo wojna na Ukrainie, szalejąca inflacja i cięcia OPEC podważyły ​​plany prezydenta, który objął urząd, przysięgając zlikwidować przemysł naftowy i szybko przenieść kraj do przyszłości wolnej od paliw kopalnych. „Musimy odpowiedzialnie zwiększyć amerykańską produkcję ropy naftowej bez opóźniania lub opóźniania naszego przejścia na czystą energię” – powiedział Biden. Firmy „nie powinny wykorzystywać swoich zysków na wykup akcji lub dywidendy. Nie teraz, nie w czasie, gdy szaleje wojna” – powiedział prezydent USA.
 • Realistycznie rzecz biorąc, wypuszczenie ropy z SPR jest krótkoterminowo niedźwiedzie, długoterminowo zaś bycze, ponieważ w końcu będziesz musiał je odkupić” – powiedział Gary Cunningham, dyrektor ds. Badań rynku w Tradition Energy.
 • Szefowie delegacji jednogłośnie i jednogłośnie chcę podkreślić to słowo, postanowili zająć proaktywne, wyprzedzające stanowisko w swoich wysiłkach na rzecz trwałej stabilności na światowych rynkach. Dzięki prognozom makroekonomicznych trudności na nadchodzące miesiące i bardzo realnemu potencjałowi globalnej recesji, która, jak niektórzy mogą powiedzieć, już się rozpoczęła w niektórych częściach świata, ministrowie byli zgodni co do konieczności działania teraz i zapobiegania kryzys później” – powiedział Haitham al-Ghais z OPEC podczas konferencji Africa Energy Week. Biały Dom oskarżył Arabię ​​Saudyjską o zmuszenie innych narodów do poparcia cięć wydobycia ropy naftowej na ostatnim spotkaniu OPEC+.
 • Z danych wynika, że ​​eksport ropy naftowej z Indii i Bliskiego Wschodu w październiku do północno-zachodniej Europy wyniósł odpowiednio około 480 000 ton (+32,96% m/m) i 834 000 ton (-63,11% m/m). Handlowiec oszacował, że Europa może importować w listopadzie około 3 mln ton (750 000-850 000 baryłek dziennie) ze wschodniej części Suezu, z czego Bliski Wschód może stanowić dwie trzecie wolumenu. Handlowcy oczekują, że większość dostaw do Europy będzie pochodzić z Indii i Bliskiego Wschodu. Marże rafineryjne na oleju napędowym osiągnęły w Unii Europejskiej rekordowy poziom $83/baryłkę w dniu 18 października 2022.
 • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o 1,7 mln baryłek, do 437,4 mln baryłek, prognozowano wzrost o 1,4 mln baryłek.
 • Wskaźniki wykorzystania mocy rafineryjnych spadł do 89,5% (-0,4 pp t/t).
 • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, wzrosły w ciągu tygodnia do 106,2 mln baryłek (+0,12% t/t).

Gaz ziemny

 • Nieumyślne wsparcie Chin dla globalnych rynków skroplonego gazu ziemnego (LNG) prawdopodobnie dobiega końca, ponieważ drugi co do wielkości nabywca paliwa na świecie ogranicza odsprzedaż niepotrzebnych ładunków. Europa była głównym beneficjentem ograniczenia przez Chiny importu LNG w 2022 r. Chińskie władze zwróciły się do państwowych importerów LNG o zaprzestanie odsprzedaży ładunków nabywcom w Europie i Azji w celu zapewnienia wystarczających dostaw krajowych na nadchodzący zimowy szczyt popytu. Taki ruch prawdopodobnie spowoduje wzrost importu LNG do Chin w nadchodzących miesiącach, ale nadal prawdopodobnie będzie on poniżej poziomów, które dominowały zeszłej zimy. Chociaż Chiny przyjmą teraz zakontraktowane ilości, nadal jest prawdopodobne, że pozostaną poza rynkiem spot, biorąc pod uwagę wysokie ceny i odpowiednie zapasy. Chiny wyprzedziły Japonię, stając się największym na świecie importerem LNG w 2021 r., ale prawdopodobnie w tym roku stracą ten tytuł. Według danych celnych chiński import w pierwszych ośmiu miesiącach roku wyniósł 40,64 mln ton (-28,1% r/r). Przywóz we wrześniu prawdopodobnie wzrósł, a doradcy z Kpler szacują import na 4,96 mln ton (+5,08% m/m); z kolei szacunki Kpler mówią o październikowym wzroście importu do 5,78 mln ton (+16,53% m/m; -4,46% r/r). Chiny w ostatnich latach zwiększyły import LNG w okresie zimowym, licytując ładunki spotowe, przy czym Kpler odnotował import 7,01 mln ton w listopadzie ubiegłego roku, 8,21 mln w grudniu i 7,18 mln w styczniu. Chiny stosują stałą cenę hurtową gazu ziemnego, z limitem około $20 za milion brytyjskich jednostek cieplnych (mmBtu), co oznacza że przy kosztach przekraczających $30/mmBtu import po cenach spot jest stratą dla chińskiej gospodarki.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Dziesiątki statków przewożących skroplony gaz ziemny (LNG) krążących u wybrzeży Hiszpanii, które nie są w stanie zabezpieczyć slotów do rozładunku, skłoniły operatorów sieci do ostrzeżenia kraju, że być może będą musieli zawiesić załadunek, aby poradzić sobie z tą „wyjątkową sytuacją”. Przybycie wielu ładunków superschłodzonego paliwa ujawniło brak zdolności „regazyfikacji” Europy, ponieważ zakłady, które przekształcają paliwo upłynnione do transportu morskiego z powrotem w gaz, działają z maksymalną wydajnością. Jeśli opóźnienia nie zostaną wkrótce usunięte, statki te mogą zacząć szukać alternatywnych portów poza Europą, aby rozładować swój ładunek. Ponad 35 statków załadowanych LNG dryfuje z Hiszpanii i wokół Morza Śródziemnego, z co najmniej ośmioma statkami zakotwiczonymi w samej Zatoce Kadyksu.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 100,7 mld stóp sześciennych (+1,4 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 96,7 bcfd.
 • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w październiku 2022 wynosi 99,6 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (+0,20% m/m).

Energia odnawialna

 • Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) podała, że globalne emisje dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych wzrosną w tym roku o prawie 1%, ponieważ ekspansja odnawialnych źródeł energii i pojazdów elektrycznych przewyższyła zapotrzebowanie na węgiel. Emisje CO2 mają wzrosnąć o prawie 300 milionów ton do 33,8 miliarda ton w tym roku, co jest znacznie mniejszym wzrostem niż ich wzrost o prawie 2 miliardy ton w 2021 roku. „Globalny kryzys energetyczny wywołany rosyjską inwazją na Ukrainę skłonił wiele krajów do walki o wykorzystanie innych źródeł energii w celu zastąpienia dostaw gazu ziemnego, które Rosja wstrzymywała z rynku. Komfortową wiadomością jest to, że energia słoneczna i wiatrowa wypełniają znaczną część luki, a wzrost węgla wydaje się być stosunkowo niewielki i tymczasowy” – powiedział dyrektor wykonawczy MAE Fatih Birol.
 • Chiński Goldwind prowadzi zaawansowane rozmowy na temat instalacji fabryki turbin wiatrowych w Brazylii, a dostawy mają się rozpocząć w 2024 r. „Zakład, którego lokalizacja nie jest jeszcze określona, ​​będzie obsługiwał rynek brazylijski, ale może również eksportować sprzęt do innych krajów Ameryki Południowej” – mówi Roberto Veiga, dyrektor generalny Goldwind w Brazylii. Firma prowadzi negocjacje z rządami trzech północno-wschodnich stanów – Ceara, Pernambuco i Bahia – w sprawie instalacji zakładu. Rozpoczęcie produkcji lokalnej – co umożliwia lepsze warunki finansowania generatorów – stanowi kamień milowy dla brazylijskiej branży energetyki wiatrowej, która niedawno doświadczyła odejścia GE, ważnego globalnego gracza, który zaprzestał produkcji turbin w tym kraju na początku tego roku. Veiga powiedział, że maszyny produkowane w Brazylii będą miały moc od 6 do 7,8 megawatów (MW) i będą miały technologię, która sprawi, że sprzęt będzie lżejszy i tańszy w produkcji.

Uran

 • Wykryto uszkodzenie pomp wody zasilającej fińskiego reaktora jądrowego Olkiluoto 3 (OL3) podczas prac konserwacyjnych, które prawdopodobnie opóźnią uruchomienie elektrowni i rozpoczęcie regularnej produkcji. Uszkodzenie największego reaktora jądrowego w Europie jest zagrożeniem dla Finlandii, gdzie krajowy operator sieci TVO ostrzegł przed potencjalnymi przerwami w dostawie prądu w nadchodzącej zimie, jeśli OL3 nie będzie w stanie niezawodnie dostarczać energii elektrycznej. Import energii z Rosji do Finlandii został wstrzymany w maju po tym, jak rosyjski koncern Inter RAO poinformował, że nie zapłacono mu za sprzedaną energię, co zwiększyło zapotrzebowanie Finlandii na produkcję z OL3. Budowany od 2005 r. OL3 miał pierwotnie rozpocząć działalność w 2009 r., ale napotkał kilka technicznych wpadek, które spowodowały kosztowne opóźnienia i długą batalię prawną. Chociaż uszkodzenie „najprawdopodobniej” wpłynie na zaplanowane uruchomienie reaktora, nie było jeszcze jasne, jak długo będzie trwało. Testowa produkcja w OL3 rozpoczęła się w tym roku, a regularne wytwarzanie energii elektrycznej w reaktorze miało rozpocząć się 14 grudnia. „Uszkodzenia wykryte w pompach nie mają wpływu na bezpieczeństwo jądrowe” – podało TVO na swojej stronie internetowej.
 • We wtorek minister gospodarki Robert Habeck poparł decyzję kanclerza Olafa Scholza o wykorzystaniu jego władzy wykonawczej do rozstrzygnięcia trwającej od dawna sporu wewnątrz koalicji o przedłużenie żywotności trzech pozostałych niemieckich elektrowni jądrowych. Zieloni Roberta Habecka, przeciwnicy energetyki jądrowej, chcieli, aby dwie elektrownie działały do kwietnia, podczas gdy przyjazna biznesowi Wolni Demokraci domagali się rozszerzenia na wszystkie trzy elektrownie.W poniedziałek Scholz, socjaldemokrata, zarządził, aby wszystkie trzy działały co najmniej do kwietnia. Habeck powiedział, że decyzja Scholza oferowała rozwiązanie polityczne i chociaż było to niezwykłe, nie było skandalem, że kanclerz posiadał opinię i autorytet, z którego skorzystał.
 • Dwadzieścia francuskich reaktorów jądrowych pozostaje dotkniętych strajkiem pracowników. Dodatkowo w przypadku 17 reaktorów strajki opóźniły prace konserwacyjne, co zmniejszyło produkcję energii elektrycznej w trzech z nich. Opóźnienia w konserwacji dziewięciu reaktorów spowodowały utratę 4,4 terawatogodzin (TWh) produkcji energii jądrowej – prawie jedną czwartą energii wyprodukowanej we wrześniu. W przypadku niektórych reaktorów data ponownego uruchomienia została przesunięta nawet o trzy tygodnie od początku strajku, a dwa reaktory nie były w stanie rozpocząć planowanej konserwacji.

Złoto

 • Kanadyjski producent złota Iamgold Corp podjął decyzję o sprzedaży 95% udziałów w jednostce Rosebel Gold Mines w północno-wschodnim Surinamie chińskiej firmie Zijin Mining Group Co za około $401 milionów. Dochody ze sprzedaży zostaną przeznaczone na budowę flagowego projektu Côté Gold w Kanadzie, aby móc rozpocząć produkcję na początku 2024 roku. Jednostka Rosebel Gold Mine N.V. posiada kopalnię w Surinamie o tej samej nazwie, a także 70% udziałów w kopalni Saramacca, rząd kraju będzie nadal posiadał pozostałe 5% udziałów w jednostce.

Miedź

 • Wciąż narastają przeciwności makroekonomiczne. Rynki będą musiały się zmierzyć z wieloma wyzwaniami w nadchodzących miesiącach, a dziś dolar jest mocniejszy, więc jest to dodatkowy przeciwny problem. Rynek szukał pozytywnych danych wejściowych i jak dotąd nie pochodził on z Chin, ponieważ nie było żadnej wzmianki o odejściu od strategii zerowej COVID” – powiedział niezależny konsultant Robin Bhar. Prezydent Chin Xi Jinping powtórzył słuszność chińskiej polityki zerowej COVID na Kongresie Partii Komunistycznej. Niektórzy uczestnicy rynku mieli nadzieję, że Chiny złagodzą swoje ograniczenia, które obejmują blokady i inne ograniczenia.
 • Antofagasta prognozuje produkcję miedzi w 2023 roku w przedziale od 670 do 710 tysięcy ton (minimum +1,5% r/r). W Q3 2022 produkcja firmy wyniosła 181,9 tysiąca ton miedzi (+40,1% q/q), ponieważ produkcja w flagowym projekcie Los Pelambres prawie się podwoiła z powodu lepszej dostępności wody. Przyszłoroczny wzrost produkcji związany jest z planowanym ukończeniem zakładów odsalania i zagęszczania Los Pelambres w Chile.
 • Chilijskie Codelco ustanowiło rekordową premię referencyjną dla europejskich nabywców miedzi na $234/tonę (+83% r/r). Premie ustalane przez państwową spółkę Codelco za fizyczną dostawę miedzi są doliczane do kontraktu CMCU3 z Londyńską Giełdą Metali (LME) i służą jako punkt odniesienia dla kontraktów globalnych. Źródła przemysłu miedziowego twierdzą, że wielu europejskich nabywców nie chce rosyjskiego metalu i musi licytować materiały od innych producentów. W 2021 roku rosyjski udział w unijnym imporcie miedzi wyniósł 292 tysiące ton czyli ~36,5% całego importu czerwonego metalu przez UE.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Oczekuje się, że światowy popyt na nikiel wzrośnie do 3,22 mln ton w 2023 r. z 2,89 mln ton w 2022 r., podała we wtorek International Nickel Study Group (INSG). Oczekuje się, że światowa produkcja niklu wzrośnie do 3,39 miliona ton w 2023 roku z 3,04 miliona ton w 2022. Na 2022 rok prognozowana jest nadwyżka na rynku 144 tysięcy ton, a na 2023 nadwyżka 171 tysięcy ton.
 • Władze Indonezji przygotowują dane i oceniają obecne warunki w przemyśle, aby być gotowym na wypadek, gdyby rząd zdecydował się wprowadzić zakaz eksportu cyny. „Jeśli chcemy zakazać eksportu, oznacza to, że musimy być w stanie przetwarzać je w kraju, a to wymagałoby pewnej ilości inwestycji i czasu” – powiedział Ridwan Djamaludin, urzędnik ministerstwa górnictwa. Indonezja zużywa tylko 5% swojej produkcji cyny i eksportuje wlewki o czystości ponad 90%.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „aktualności – 20 października 2022

 1. Szymon komentarz:

  Cobalt Institute podał że w 2021 roku popyt na kobalt wzrósł o 22% porównaniu z poprzednim rokiem. Natomiast wydobycie w Kongo wzrosło (w 2017 było to 64%) i osiągnęło 74 % światowego wydobycia.
  https://www.cobaltinstitute.org/wp-content/uploads/2022/05/FINAL_Cobalt-Market-Report-2021_Cobalt-Institute-3.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *